Gevaarlijke kruising jtisznk agenda De Ruishoorn': sluitstuk in Lisse In Voorschoten: 5Meetingvan Leids Aktiekomitee tegen Werkloosheid Vroeg veulen in manege van Avifauna VOORSCHOTEN De Voor- schotense gemeenteraad heeft al diverse bezorgdheid uitgesproken over de gevaarlijke oversteekplaats op de Papelaan ter hoogte van de grens met Wassenaar. Dagelij k gaan enige honderden leerlingen van Voorschoten naar het Was- senaarse Adelbert-college, Rijn land-lyceum of Huishoudschool en htm tocht gaat via de oude Papelaan, welke gesneden wordt bij de grenspaal door de nieuwe Papelaan, die voorbehouden is voor autoverkeer. Bü navraag blijkt echteT dat de fietsende en brommende leer lingen dagelijks met nog een ge vaarlijke kruising te maken heb ben. Op het punt waar de Dobbe- weg uitkomt op de nieuwe Pape- laan. De Dobbeweg is de aan- en afvoerstraat voor het industriege bied. Papelaan-autoweg is voor- rangsweg, de naast gelegen oude Papelaan moet ter plaatse voor rang verlenen aan 't verkeer uit de Dobbeweg. Dagelijks gebeuren hier bijna aanrijdingen. De auto's komen soms gelijk op met de fiet sers en slaan zonder in te hou den de Dobbeweg in, kruisen de oude Papelaan en kunnen dat doen omdat de verkeersregel 'recht-uit gaat voor' ontkracht is door het driehoeksbord met brede balk en kleine zijbalk (links op de foto). Vanuit Wassenaar komen De kruising Papelaan en Dobbeweg in Voorschoten de ver- de fietsers de afrit af hoogde Schenkbrug is er nauwelijks bij. Ook het keer uit de Dobbeweg naar de Papelaan-autoweg heeft voorrang op de fietsers, terwijl vrijwel al dit vrachtverkeer midden op de fietsbaan moet wachten om in te voegen op de autoweg. Honderd geriefelijke woningen erbij LISSE De bouwplannen in de Lisser Poelpolder zijn de laatste jaren in vlot tempo van de tekentafels van de architecten gekomen. Het gaat nu nog om het laatste gedeelte de noord- westhoek en dan is de Poelpolder, waar men in 1961 onder burgemeester De Graaf aan begon vol. breid voetgangersgebied gereali seerd, dat overigens wel toegankelijk zal zijn voor bedienend verkeer e.d. Rustig In de zuidwesthoek worden op het ogenblik 84 woningen ge bouwd volgens een geheel nieuw systeem. Dit bouwcomplex is on der supervisie van de "Stichting Eigen Woningbezit" opgezet om in de komende zomermaanden aan de bewoners woonruimte te bie den tegen zo voordelig mogelijke voorwaarden. Dat laatste is mede mogelijk geworden omdat de woningbouw vereniging "Volksbelang" zich er voor heeft geïnteresseerd. Aan dit bouwplan zal zeker de naam verbonden blijven van P. van Leeuwen, destijds nog voorzitter van "Volksbelang" en wethouder van Lisse. Bij alle bouwactiviteit in de zuidwesthoek komt voorts nog de bouw van de chr. mavo- school. Type Wat dus resteert, is de bebouwing van de noordwesthoek, waarmee de bouwkoek in de Poelpolder geheel zal zijn opgesoupeerd. Aan de orde is nu welk type woningbouw daar toegepast moet worden. Dat is een nogal om streden zaak. Enerzijds willen de be woners van de patio-woningen aan de Poelwaaydreef, dat de noordwest hoek wat de bebouwing betreft aan sluiting za. geven aan het al be staande type woning. Anderzijds wordt er in de Lisser Woningwet woningen zouden te hoog in huur worden raad - met name door de PvdA - voor gestreden om deze hoek te be stemmen voor woningwetbouw omdat aan woningen met een betaalbare huur in Lisse grote behoefte bestaat. Het wordt dus touwtrekken tussen twee uitersten: luxueuze patio-bouw of woningwetwoningen. Het dagelijks bestuur van de ge meente Lisse vraagt zich af wat in het totale beeld van de gemeente de beste oplossing is. Aangevoerd wordt dan dat Lisse niet zo*n grote behoef te heeft aan "zeer luxueuze wanin gen". B. en W. zijn daarnaast van oordeel dat mede-bepalend voor de uiteindelijke keuze behoren te zijn: ae aard van de reeds bestaande wo ningen in de omgeving, het type wo ningen dat er is gerealiseerd en de bebouwingsdichtheid. Wat de wens betreft om in de noordwesthoek woningwetwoningen te bouwen hebben B. en W. al eerder verklaard dat dat gepaard zou moe ten gaan met een vrij sterke bebou wingsdichtheid. Dat achtte men op deze plek niet zo geschikt. Verder zou de huurprijs zo hoog moeten worden, gezien de gehele exploitatieopzet van de Poel polder, dat men het woord "betaal baar" wel zou kunnen vergeten. Plan De bouwonderneming Heboma, eigenaar van de grond in de noord westhoek, heeft nu een plan aan de raad van Lisse voorgelegd dat door de commissie voor ruimtelijke orde- nig is bekeken. Men heeft geprobeerd de bouwplan nen voor de noordwesthoek aan de bestaande situatie met de patio-wo ningen aan te passen door aan dacht te besteden aan zaken als ge leidelijke overgang, afstand en hoog te van de nieuwe huizen. Het aantal woningen in de noordwesthoek heeft men mede daardoor teruggebracht van 112 tot 109. Men wil de wijk een "intiem" karakter geven, met grote aandacht voor de groenvoorziening. Maatregelen zijn getroffen om uit deze nieuwe woonhoek (De Ruishorn) vlot verkeer naar de Ruishornlaan tegen te gaan. Er wordt een uitge- De Ruishorn zal dus een rustig ge bied worden. Wie vlot naar de Ruis hornlaan wil rijden, kan dat doen via de thans bestaande wegen waar van de Ultermeer de voornaamste is. Als het nu ter tafel liggende plan wordt uitgevoerd zullen er 13 verschil lende typen woonhuizen komen. Er komen woningen met één of twee verdiepingen, huizen met een dakter ras of zonder. Huizen met een oever aan eigen water, of met tuinen, gren zend aan het gfroene hart. Er zijn tui nen op verschillend niveau gepland. De grootte van de huizen ver schilt nogal. Men kan kiezen uit wo ningen met drie. vier of vijf slaap kamers. En huizen met een woon/ eetkamer of van elkaar gescheiden woon- en eetruimte. Het plan voor De Ruishorn wordt vanavond behandeld in de gemeen teraad van Lisse. B. en W. van Lis se hopen nog dit jaar een begin te kunnen laten maken met de bouw van De Ruishorn. LEIDEN Het Leids Akiüekomi- teé tegen Werkloosheid organiseert a.s. zaterdag (15 februari) een bij eenkomst in het Volkshuis (ingang Haarlemmerstraat, aanvang 14 u.) onder het motto "Voor werk en ho gere uitkeringen". Verschillende or ganisaties in Leiden hebben zich inmiddels met deze "meeting" soli dair verklaard, zoals de CPN, de PSP, het ANJV, de KWJ, NVV- Jongerencontact, de Leidse Studen ten Bond en de Nederlandse Vrou wenbeweging. Op de bijeenkomst zal worden gesproken door vertegenwoordigers van het Leidse comité en van het Landelijk Aktiekomitee Werklozen, als ook door Dries Hoeven, gemeen teraadslid voor de CPN, een ge meenteraadslid van de PvdA en 'n lid van het Leidse NVV-bestuur. Volgens de organisatoren zijn er tot dusver 200 kaarten verkocht voor deze bijeenkomst, waar ruime gelegenheid zal zijn om te discus siëren. Overigens zijn er in het gehele land inmiddels in 45 plaatsen ac- tiecomité's opgericht die strijden voor de werklozen en tegen de wer keloosheid. Onder auspiciën van 't Landelijk Aktiekomitee Werklozen, worden er handtekeningen verza meld (in Leiden tot nog toe een kleine duizend) die met een petitie op 17 februari aan minister Boers- ma zullen worden aangeboden. In deze petitie wordt o.m. geëist dat de WW-uitkeringen worden verhoogd van 80 naar 90 procent en de uitkeringsduur van 26 naar 52 weken, ook wordt geëist dat de WW V-uitkeringen naar 85 procent Identiteit man met geheugen verlies bekend WASSENAAR - De identiteit van de man die zondagavond laat de ürsu- lakliniek in Wassenaar binnen wan delde is achterhaald. Het blijkt een 28-jarige inwoner van Den Haag te rijn die aan geheugenverlies lijdt In de kliniek is men achter de iden titeit van de man gekomen doordat familieleden naar aanleiding van het verspreide signalement, naar hem Informeerden. De man is ter verple ging in de kliniek ondergebracht. Burgerlijke Stand van Leiden worden opgetrokken en de uitke ringsduur onbeperkt wordt zodat niemand meer vervalt in de bij standsregelingen. Verder wordt ge- eist dat 200 gulden worden uitge keerd aan alle werklozen. Zaterdag 22 februari wordt in Utrecht een landelijke demonstratie gehouden, die georganiseerd wordt door de vakbeweging. Voor deze demonstra tie zullen op de bijeenkomst in Leiden a.s. zaterdag kaarten den verkocht in verband met het Frits Mehrtens praat en zingt in Zoeterwoude GEBOREN: Sonja Sopbl» dr W Heemskerk en J J van den ver; Dirk Cornells zn v: J Rijn en. J Hoek; Glja Hendrik Husöy; Mart 11 n OVERLEDEN: P J Een vrije Het Leidse gemeenteraadslid Frans Mentzij houdt in het partijorgaan van de afdeling Leiden van de PvdA een beschouwing over de werkloos heid. We ontlenen daaraan de vol gende passage: "Momenteel ver richt een werkloze ook arbeid. Hij is dagelijks bezig zichzelf te motiveren, waarom hij werkloos is, zijn vrouw, de buren, de familie .instanties. Steeds zal hij zeggen: het is niet mijn schuld dat ik niet werk, maar die klotemaatschappij welke geen pas send werk voor mij heeft. Vanuit de- zie gedachte zullen we als gemeente ook een beleid moeten kunnen op zetten. Voor hen die zeggen: je on dermijnt het moreel of je redeneert negatief. Aan hen vraag ik: Waar om werk Je eigenlijk? Om te eten of om te werken? Er zijn mensen die eten om te leven. Een suggestie: een werkloze noemen we voortaan "een vrije". Vlug, vediig De slogan "vlug, veilig, en voordelig" staat al Jaren op het conto van de Nederlandse Spoorwegen. Nu dat geldt, zo we vorige week in de krant hebben gelezen beslist niet voor het omhoog brengen van de spoorlijn van Leiden naar Utrecht en wel het gedeelte tussen het hoofdstation en het stationnetje Lammenschans. Voorlopig is het door NS op de lan ge baan geschoven. Je zou nu van de opvolgers van de Hollandsche IJze ren Spoorweg Maatschappij mogen verwachten dat ze in die tussentijd hun best zullen doen om het overige verkeer zo weinig mogelijk overlast aan te doen. Maar als je wachtend voor de spoorbomen in de Haagweg of de Morsweg eens goed in het oog houdt wat er voorbij rolt kun je een dergelijk streven nauwelijks serieus meer noemen. En dan denk ik speciaal aan de spitsuren. Het komt dan vaak voor dat de spoorbomen zo'n vijf tot zeven minuten gesloten blijven. Als er dan vervolgens een personentrein passeert kun je daar vrede mee hebben, maar het wordt ergerlijk voor de wach tenden wanneer uitsluitend een klei ne locomotief voorbij komt rijden of ten hoogste twee goederenwagons. Je vraagt Je dan in gemoede af of een dergelijk transport precies tussen acht en negen uur 's ochtends moet gebeuren en of dat niet een uurtje kan wachten zodat het spitsuur voorbij is. Het gevolg is nu dat het hele verkeer op de Haagweg en Morsweg geruime tijd stagneert en weer moeizaam op gang komt. Tot de Nederlandse Spoorwegen zouden we willen zeggen: doe er wat aan. Blues festival Nog steeds in het kader van het vijfjarig bestaan van de Stichting Jazz-zolder Hot House zal er op vrij dag 28 februari een speciaal festival worden georganiseerd voor de lief hebbers van blues, ragtime en oude stijl. Het festival begint 's avonds om negen uur en duurt tot diep in de nacht voort. Muzikaal zal de avond worden opgeluisterd door The En- datteme Jugband, Victoria Varekamp and her Friends, The Barrelhouse Blues Band en door Shaky Sam. Het festival wordt gehouden in het ge bouw van de studentenvereniging Augustinus, Rapenburg 24. Verder zal er een ruilbeurs voor platen zijn Redactie Paul Wolfswinkel en worden er oude films gedraaid. De toegangsprijs is zes-enhalve piek. CJP-LAK- en Augustinus-leden be talen vijf gulden en donateurs hoe ven nog weer een gulden minder neer te tellen. Eeuwfees/tbu ndel Vorige week besteedden we in deze krant aandacht aan boeken die wor den uitgegeven ter gelegenheid van 't 400-Jarig bestaan van de Leidse uni versiteit. Omdat de zaak een beetje onvolledig was hier nog wat nadere informatie: Er zal een bundel historische studiën verschij nen over het thema: de Leidse uni versiteit in de 17de eeuw in interna tionaal perspectief. In een 18tal ar tikelen zal worden ingegaan op aller lei facetten van de universiteit In de Gouden Eeuw. Het boek is een co- produktie van de Universitaire Pers Lelden en de NV boekhandel en orukkerij voorheen E. J. Brill in Lei den en omvat ongeveer 450 pagina's. Het werk dat zeer rijk geïllustreerd zal worden kost bij voorintekening zestig gulden. De winkelprijs zal aan zienlijk hoger worden. Genealogie Leden van de Leidse afdeling van de Nederlandse Genealogische Vereni ging kunnen op maandag 24 februari gezamenlijk met hun Haagse colle ga's vergaderen in de bovenzaal van Taverne Normandie, Herengracht 48 in Den Haag. Tijdens de leden vergadering zal gesproken worden door dra. H. H. W. van Eijk over "De bronnen betreffende de oudste generaties der Nassau's. Aanvang half acht. ALPHEN AAN DEN RIJN De vierjarige merrie Iskan- der baarde het afgelopen weekeinde haar eerste veulen. Op zich niet bijzonders, ware het niet dat de pasgeboren merrie nog maar negenen- halve maand oud is, en dus anderhalve maand te vroeg het levenslicht aanschouwde. Het komt nog maar al te vaak voor dat deze "vroeger tjes" dood geboren worden. Het veulen in manege Avi fauna loopt er voorlopig ge zond bij, al is het nog wat rillerig vanwege de geringe beharing. Moeder Iskander kon haar veulen de eerste dag nog geen melk geven. Een spuitje van de dierenarts en massage brachten uitkomst. Iskander voedt nu haar eigen dochter, die daar dankbaar gebruik van maakt. Met Iskander zelf gaat het minder goed. Ze heeft al enige tijd last van een klier- ontsteking aan de kaak en eet daardoor zo goed als niets. WOENSDAG 12 FEBRUARI 1975 Woensdag Geverestraat 65. Oegstgeest. sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden, Breestraat 19. Twentwel, sociëteit voor kamerbewoners, vanaf 9 uur nam. Middelweg 4. Architecten-Informatie centrum. 7.309.30 uur nam., bezoek na tel. afspraak 07132618. LAK-Theater, Levendaal, poëzle-hardop programma ^Chlll, metaal en hemel". Raadszaal, Voorschoten, overleg Vor- mlngs- en Ontwikkelingswerk. 8 uur Donderdag Tsjaikowskylaan 39. Voorschoten, ge- spreksavond BahaT Gemeenschap. 8 der Valk Boumanweg 236, Leider dorp, Bijbelstudie en gesprekskrlng - Baptistengemeente. 8 i Nieuwe R(jn ZOETERWOUDE Vanuit de Her vormde Gemeente worden medio fe bruari twee avonden georganiseerd. Op vrijdagavond 14 februari komt Frits Mehrtens naar Ons Huis (aan vang 20.00 uur) in Zoeterwoude. De ze organist/componist, is één van de voorbereiders van het bedboek van de kerken en leidt wekelijk voor de tv het lied van de week in. Bo vendien is Mehrtens regelmatig te beluisteren in de radio-rubriek "Het voorbedachte lied". Mehrtens komt vrijdag overigens voor de tweede keer naar Zoeterwoude: hij was er al eens op een (de eerste) autoloze zondag ln 1973. Toen werd er in de Dorpskerk onder zijn leiding een uur lang gezongen; vrijdag zal hij eerst spreken over het samenkomen van christenen ln een dienst, daar na zal er worden gezongen. Woensdagavond 19 februari is er in lie Dorpskerk in Zoeterwoude een samenkomst met een bijzonder ka rakter. Reverend Samuel Doctorian zal dan komen vertellen van zijn werk. Doctorian (geboren in Beiroet) is nu o.m. hoofd van de School of Light in Beiroet. De Armeniër stelt zich verder tot taak het verbreiden van het evangelie in de landen van het Midden-Oosten. De komst van Doctorian is mogelijk geworden door samenwerking met het Nederlands comité van de Bijbellandzending. De samenkomst begint om 20.00 Parochie-avond in Zoeterwoude Werkgroep Homofilie/COC. 8 iu.au uur nam. De Werf. Voorschoten, ledenvergadering Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 1.45 uur Stadsgehoorzaal, concert door het Toonkunstkoor", 8 Paulus Mavo. Surln. tje Cornells". 2.30 Breehuys, Breestraat 19, Trijntje Cor nells", 8 uur nam. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst H•- 'e regio Leiden. an: vrijdag 7 fe- februarl, door: zastraat 81. tel. 21313. Apotheek R. van Breest Smai- lenburg, Loevesteln 7. Leiderdorp, tel. 99211. Teevns op zaterdag tot 1 uur nam: Oegstgeestee Apotheek. Wilhelmina- park 8. tel. 53274 en Apotheek Noord- Hofland. Thorbeckeweg 3. Voorschoten. Twentwel Sociëteit Twentwel, Breestraat 19, openingstijden: elke dag behalve op ma. do v.a 2100 uur Toegang voor mensen v.a 20 laar Dierenhulpdienst. Anna Paulownastraat 18. gewonde honden, katten. Dag en nacht bereikbaar tel 34687 Dlerneambulance. Tel 071—84616 Gemeenschap Zuidwest Hulpverlening»- en informatiedienst gemeenschap Zuidwest tel 64116. SOS-dienst tel hulpdienst, tel. 071— 25202. Voot allen die den verkeren dag en nacht te berei ken. Leids Volkshuis Informatie en inschrijving voor kin derclubs Leids Volkshuis, elke woens dagmiddag van 2 tot 3.30 uur op Apo- thekersdijk 33. Kinderopvang Informatiebureau werkgemeenschap Kindercentra Leiden, Hooglandse Kerk- gracht 4. tel. 30360. Geopend dl. 9.30— 12 uur, wo en do 2—4 uur en vr 9.30— 12 uur. Vormingscentrum Troef Programma Troef Jongerencentrum: Maandagavond: Toneelgroep en So- sjale Kreagroep; Dinsdagavond: Ken- nismakingsgroep. Werkgroep Naald ZOETERWOUDE —Op 6 maart zal in het Don Boscohuis de eerste van een tweetal parochie-avonden wor den gehouden. Tijdens die avond worden de financiën behandeld en zal er uitleg worden gegeven over de nieuwe structuur van de Zoeter- woudse parochie van de St. Jans- Onthoofding. Op de tweede avond, die later zal worden gehouden, ko men enkele pastorale onderwerpen ter sprake. bijeenkomsten vergaderingen kommissie- Donderdagavond en Samen, telefoon Filmgroep. Handenarbeid er spelen. Troef. Hogewoerd 57 071-30494. Koordstudio intermenselijke be- imoetingsrulm te voor 25 tot SO-.'arlgen Oude RIJn 88, molden tel 44VXM) Voor advies infor maties etc. Werkdagen van 15-23 uur OntmoetingsruimtenWerkdagen 's Zaterdag gesloten. >t 23 :ham« capten. Elke donderdag t spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond. Dienstencentrum Noordelnpieln 2b tel 40483 aigeme- ne^informatle. dag van 9—10 uur Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging. Lelden. Aanvragen hulp beiaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Mare 45. tel. 49441 (ma. t/m vrij. 9—10 uur voorm). Architecten baar onder 26386 van 7.30—9.30 uu delweg 4 (bil Hooglandse kerk Buro Burgerraadsman, Koorn brug steeg 7 (hoek Breeetraat/Koornbrug- steeg), tel. 071-43171. Spreekuren: Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale Raadsvrouwe: Bin nenstad. Gerecht 10. woe. 6-6 uur nam. Noord. v. Hogendorpstraat 36. ma 10.30 -11.30 uur vm. Kool. Driftstraat 49a, dl. 10.30-11.80 uur vm. Morekwartier, Burgerraadsman Buro Burgerraadsman, Koornbrugsteeg 7. (hoek Breestraat, Koorn brugsteeg), tel 071-43171 Spreekuren maandag Infosentrum Infocentrum. Breestraat 66, Lelden. Donderdag 8.3010.30 uur nam. en eaterdag 2—4 uur nam Moeders voor moeders LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leldsch Dagblad B.V Witte Singel 1 Leiden. Postbus 64 Giro 67055. relefoon directie en adminl- itratle 071-25041. Telefoon redactie 071-21507. Hoofdredacteur Han Mulder Kwartaalabonnement t 34.35 Per Post I 36.76 Jaarabonnement 1126.10 Jaarabonnement per post f 135 70 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen Bij automa tische overschrijvingen geen ad ministratie- en incassokosten Nabezurging van 18.00—20.00 U Zaterdag van 16.00—18 00 uur relefoon 071-30500. Indien in gesprek 071-34539.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2