Eenheid grote kracht van Nieuw Brunhilde nog in Vrij spel Gouden jubileum damesgymnastiekvereniging Tototips WOENSDAG 12 FEBRUARI 1975 PAGINA 21 Programma Nieuw Brunhilde viert haar gouden gymnastiekjubileum aanstaande zaterdag uitvoerig. Van 's ochtends half elf tot 's middags half drie is er een reünie in de voormalige zee vaartschool aan het Noordein de voor leden die al vele jaren bij de vereniging zijn betrok ken en voor oud-leden. Nieuw Brunhilde heeft zich zeer veel moeite getroost om achter de adiressen van de vele oud-leden te komen. In het radioprogram ma "Interlokaal adres onbe kend" is er onlangs nog ruime aandacht aan besteed. •s Middag van vier tot half zes is de officiële receptie, in de koffiekamer van de Stads gehoorzaal. Het hoogtepunt van de festi viteiten is de uitvoering "Mu sic all Gym" die Nieuw Brun hilde 's avonds (aanvang kwart over acht) in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal houdt. VARGA NAAR BORUSSIA D. AMSTERDAM DORTMUND Zofl'tan Vanga heeft zdch gisteren voor drie jaar verbonden aan de Weotduitse tweede-dlivüsüeclub Bo- russia Dortmund. Zijn contract gaat in op 30 jund 1975. Ajax had de Hongaar per 1 november jl. aan Bo- russfia ui'tgeüeend tot 30 juni vamdfiL jaar voor een bedrag van 80.000 gul den. De Amsterdamse club krijgt voor Varga nu nog 250.000 gulden, aldus het Duitse persbureau DPA. De zaak wel rond', vertelaarde Ajax-manager Hans Knaay gisteren 'we hebben can'taot met Borusaa gehad en wat ons betreft zyn er geen moeöüjlfihoden. We wachten echter nog op de papieren.' MADRID De disciplinaire com missie van de Spaanse voetbal bond heeft dinsdag het Nederland se voetbalfenomeen Johan Cruijff voor één competitiewedstrijd ge schorst. De maatregel werd genomen omdat Cruijff, de aanvoerder van de CF Barcelona, zondag tijdens de wedstrijd van zijn ploeg tegen Malaga door scheidsrechter J. Or- rantia van het veld was gestuurd wegens herhaaldelijk protesteren. Malaga, dat op eigen veld speel de, versloeg Barcelona met 3-2, en Cruijff bleef ondanks een scherpe terechtwijzing van Or- rantia tegen heft tweede doelpunt van de thuisclub protesteren. Het was de eerste maal dat Cruijff, die twee jaar geleden door Barcelona werd aangekocht, in de Spaanse competitie van het veld was gestuurd. Eerder was Cruijff al door de disciplinaire commissie gewaar schuwd dat hem een schorsing zou worden opgelegd als hij te gen beslissingen van scheidsrech ters zou blijven protesteren. Zoals de zaken er nu voor staan zal Cruijff nog tenminste tot het einde van het voetbalsei zoen 1975/1976 bij CF Barcelona blijven. Cruijffs schoonvader Cor Coster ontkende gisteren in de Catalaanse stad berichten als zou de stervoetballer trachten onder zijn contractuele verplichtingen uit te komen, om voortijdig terug Johan Cruijff in heftige discussie met de Spaanse po litie. Voor zijn uit het veld sturen, zondag in Malaga, werd hem een schorsing van één wedstrijd opgelegd. te keren naar Nederland. Coster bestreed dat de matige prestaties van Cruijff worden veroorzaakt door ischias. Cor Coster: "Johan is niet geblesseerd. Hij is mo menteel niet in zijn beste vorm, maar dat is een psychologisch probleem. Franz Beckenbauer kampt bijvoorbeeld met dezelfde moeilijkheden". Rinus Michels zal optreden als coach van de internationale se lectie die op 26 maart in Brussel zal uitkomen tegen Anderlecht in een erewedstrijd voor Pol van Himst. Michels heeft aan de orga nisatoren toegezegd dat Johan Cruijff en Johan Neeskens voor die belegenheid naar België zul len komen. Van Himst, zowel aanvoerder van Anderlecht als van het Belgische team, is Top-international van zijn land. Sedert 1960 speelde hij meer dan tachtig wedstrijden voor het Belgische elftal. De Spaanse international Roberto Martinez, die speelt voor Real Madrid, krijgt een dezer dagen van de rechter te horen wat zijn nationaliteit is: Span jaard of Argentijn. Martinee wordt er door verscheidene Spaanse eerste-divisieclub van beschuldig zön geboortebewijs te hebben vervalst om competitie te kunnen spelen in Spanje. Martinez (28) ontkent dit. De voetballer: "Ik ben van Spaanse afkomst. Mijn vader is Span jaard en ik heb altijd een Spaans paspoort bezeten". Mar tinez is evenwel geboren in Ar gentinië. Diverse Spaanse clubs beweren dat Real Madrid het aantal toe gestane buitenlandse spelers overschrijdt, door Martinez op te stellen. Voor de hoofdstedelijke club, die momenteel de ranglijst aanvoert, komen reeds uit de Duitsers Netzer en Breitner. Als de beslissing van de rech ter voor Martinez en Real on gunstig uitvalt kunnen de clubs tegen wie hij in het veld is geko men een nietigverklaring van de uitslag aanvragen. Denemar ken en Schotland zouden boven dien de UEFA kunnen verzoe ken de resultaten van hun wed strijd tegen Spanje ongeldig la ten verklaren. Alfa Romeo terug in de autosport ROME Alfa Romeo zal weer deelnemen aan de wedstrijden voor de wereldkampioenschappen merken Het Italiaanse merk zal op 23 maarit deelnemen aan de race om de grote prijs van Mugello, de tweede wed strijd: die telt voor de competitie om de wereldtitels. Alfa Romeo heeft een contract gesloten met het Ka- husen racingteam. dat Alfa's 33 tt ter beschikking zal krijgen, die zijn uitgerust met 12 oiflindermotoren. De coureurs, diie deel uitmaken van de renstal zyn Emerson, Fitti- paldii, Willy Kausen, Derek Bell, Jacky Iokx, Arturo Merzanio en Rolf Stommelen. Hoogstwaarschijn lijk zal ook Henri Pesoaroio voor het team gaan rijden. Ka mpioenschap van LSB start op 28 februari LEIDEN. Vrijdagavond 28 februari zal in het schaakcafé 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, een begin worden gemaakt met het persoonlijk kam pioenschap van de LSB. In tegen stelling tot voorgaande jaren zal dit keer iedere vrijdagavond worden ge speeld. Afhankelijk van het aantal deelnemers zullen zeven of negen ronden worden afgewerkt volgens het z.g. Zwitserse systeem. Er zullen twee groepen zijn, waarvan er een zal worden gevormd door sterke LSB/ KNSB-spelers. Zij spelen niet alleen om de titel (momenteel in handen van Theo Piket van Phllidor), maar ook om een hoofdprijs van f 250,—. Het inleggeld voor deze eerste klasse is op f 20,—. komen te liggen. De winnaar van de tweede klasse kan rekenen op f 60,—. Hier wordt vijf gulden ingelegd. Opgave is schrifte lijk mogelijk bij de wedstrijdleider, nadere inlichtingen telefoon 01718- 13419). Nieuw Brunhüde hij een défilé op Houtrust (voor de Indiè-vliegers) in het geboortejaar van de vereniging: 1925. LEIDEN Van alle sporten is gymnastiek waarschijnlijk wel de meest gezonde. Het hele lichaam is er bij betrokken; alle spieren komen in actie. Wie dan ook over "lichamelijke oefening" of "lichamelijke opvoeding" spreekt, heeft het in negen van de tien gevallen over gymnastiek. De verenigingen die op dit gebied werkzaam zijn, hebben derhalve een zeer belangrijke taak, al wordt dat nog altijd niet door iedereen ingezien. Eén van die clubs, die al zeer veel jeugd lichamelijk heeft helpen opvoeden, is de Leidse damesgymnastiekvereni ging Nieuw Brunhilde. Zij viert zaterdag haar gouden jubi leum: vijftig jaar op de bres voor gezonde lichamelijke inspan ning én ontspanning. Door Ruud Paauw Nieuw Brunhilde zag het levens licht medio februari 1925. Geboorte plek: restaurant De Harmonie. Aan de oprichting van verenigingen zijn meestal bU)e, schüderachtige verha len verbonden, die een milde glim lach rond de mond brengen. In zo n sfeertje werd Nieuw Brunhilde niet geboren. De vereniging kwam tot stand uit een mengeling van woede en diepe teleurstelling. Ofschoon de adem van de tijd er ruimschoots overheen gegaan is, wordt over die kwestie zelfs vandaag de dag nog hoogst ongaarne gesproken In het Lajdse turn/wereldje. Conflict Nieuw Brunhilde is voortgekomen uit het in 1910 opgerichte Brunhil de. Eind 1924 brak in deze laatste vereniging een conflict uit dat na verloop van tijd de gehele Leidse turngemeenschap op zijn grondves ten deed trillen. Wie de krant van 50 jaar terug opslaat, stuit op ko lommen heftige ingezonden stukken, maar veel wijzer over wat er nu precies aan de hand was. word Je niet. Tussen de regels door lezend, krijg je de indruk dat er een stro ming onder de leden bestond (met daarbij de zeer bekende, enkele jaren terug overleden leider S.J. Koop- mans), die een moderne, wat speel sere richting in de gymnastiek voor stond, en een andere stroming onder leiding van de kordate presidente, mevr. Dieben, die daar niet aan wil de. Wat het ook precies mag zijn geweest, de zaak werd al gauw in de persoonlijke sfeer getrokken. En het "gevecht" dat daarop losbrak, werd gevoerd op een wijze die op de Gouden School voor Meisjes nu niet direct bewondering zou oogsten. Tenslotte na maanden bewogen strijd trad de eerstgenoemde groep, verbit terd maar niet verslagen, uit. Op 17 febrlari 1925 kwamen een kleine twintig dames in De Harmonie bij- NAC-Sparta I Wageningen-MVV Telstar-FC Den Haag! j FC Twente-Ajax 1 FC A'dam-Graafsch. 1 Roda JC-AZ'67 1 G.A. Eagles-Utrecht PEC-Heerenveen 1 1 SW-Eindhoven 1 1 Volendam-Heracles Cambuur-FSC NEC-Vitesse Willem II-Groningenj een en richtten Nieuw Brunhilde op. Mevr. M. van Dorsten-Hoogendoorn werd de eerste (zeer energieke) pre sidente, de overige bestuursleden wa ren de dames J.v.d. Upwich, H. Hoo- gendoorn, N. Otto, A. van Tol, A. v. -d. Kloot-Van Ingen Schenau en A.v.d. Weel. De technische leiding kwam in handen van S.J. Koop- mans, die het eerste half Jaar be langeloos voor de vereniging werkte en later 100 gulden per kwartaal kreeg. De contributie voor werkende leden werd bepaald op f 2.50 per kwartaal, voor adspirantleden f. 1.75. Nieuw Brunhlldes tenue zag er toen als volgt uit: "Trui met mono gram, plooirokje van zwart tibet, bo ven de knie, aan beide zijden tien plooien, midden voor een platte plooi. Van uit de taille de plooien 15 cm ingestikt. Zwarte directoire en bij toestelturnen hierover heen een zwart tibet broekje, pijpen recht (boven de knie). Lange, zwarte ondoorschijnen de kousen en zwarte gymnastiek schoenen". Ach, Ja de Jaren twintig Dat eerste bestuur trad met grote voortvarendheid op. In acht maan den tijd stampte het uit het niets 'n volwassen vereniging uit de grond met een gymnastiek- en atletiekaf- deling. De eerste uitvoering was al in oktober 1925 en demonstreerde vooral de hechte eenheid van de vereniging. En dat is haar door de Jaren blijven karakteriseren. Weinig sterke individuele uitschieters, maar een goed teamverband. Het heeft de vereniging tot over de grens (Epi- nal!) successen gebracht. Het huidige bestuur bestaat uit de dames S. den Ouden-Kloots (pre sidente) N. Swamenburg-Namnfimg (secretaresse), E. R. M. Frans-Brandit penn'ingmeeöteresse)M. Louw-mier, E. M. MontfUs-v. d. Berg, E. W. Ver haar-Somerwil, W. Meyer-Incourt en J. Selier-de Ruyter. Van de tech nische leiUdting zijn de bekendste ma- mem Marmeli van Zoeüen en Harry den Heritog, die de vereniging el zeer lang dienen, De gymnastiekverenigingen in Lei den maken in bepaalde opzichten een moeilijke tijd door; Nieuw Brun hüde (400 leden) vormt daarop geen uitzondering. De bloeitijd van de gymnastiek in Leiden als demon stratieve sport heeft geduurd van ongeveer 1920 tot 1965. Toen is die klad er in gekomen. Waar zijn ze toch gebleven, die uitvoeringen en demonstraties? Vroeger steevast één uitvoering per Jaar, in de Jaren zes tig werd het elke twee Jaar en nu al tijden hoor Je (Jahn als uitzon dering) vrijwel niets meer. De pre sidente van Nieuw Brunhüde, mevr. Den Ouden (38 Jaar lid, 21 Jaar bestuurslid, 4 Jaar presidente) somt ter verklaring een aantal oorzaken op. "Ten eerste is een uitvoe ring nauwelijks nog te betalen. De huur van een Stadsgehoorzaal is te genwoordig zo hoog dat het voor een gewone gymnastiekvereniging niet meer is op te brengen. Onze jubüeumuitvoering kost werkelijk handen met geld. Dat is een belang rijke oorzaak, maar niet de enige. Meer en meer merken we dat vele leden het maar moeüijk kunnen op brengen om gedurende lange tijd te werken voor een uitvoering. De tv werkt nog altijd verstorend. Ver enigingsliefde in de oude betekenis van het woord bestaat eigenlijk niet meer. De opvattingein daarover zijn in korte tijd veranderd. En dan vind ik verder dat kinderen tegenwoordig moeüijk voor iets enthousiast te krijgen zijn. Je pakt ze niet meer zo gemakkelijk". Ze vertelt vervol^ns lachend zij in haar Jeugd bij een uitvoering "alleen maar de plank voor het bok springen had mogen vasthouden. Ik hie/ld er een kapoitte dluim aan over, maar ik was zeer trots. Want ik mocht tóch maar aan het publiek worden getoond. Kijk, zó is het niet meer, zo hóeft het ook niet meer, maar toch een beetje. LeeftijdlsMo of Een van de zwaarste problemen, waarmee de Leidse gymnastiekver enigingen (dus ook Nieuw Brunhü de) na de Jaren vijftig te kampen kregen, is een vreemde leeftijds- kloof in het ledenbestand. Jeugdle den (6—10) zijn er genoeg, maar de leeftijdsgroep 13—18 Jaar is uiterst dunnetjes vertegenwoordigd. Mevr. Den Ouden: "Het komt er op neer dat Je leden vertrekken wanneer Je echt iets aan ze gaat krijgen. Oorza ken? Ze zeggen dat ze vanwege hun schoolwerk geen tijd meer hebben. Maar dat vind ik onzin. Als je geen tijd meer hebt om per week een uur- Nieuw Brunhilde, mevr. S. den tje gymnastiek te doen dan leid Je wel een heel ongezond leven. Ja, of ze krijgen vriendjes die onti-gymnas- tiek zijn. In élk geval houd Je er maar wei nig over. Pas na hun 18de 19de jaar zie je ze vaak weer terug. Ik heb me wel eens afgevraagd: als gymnastiek verenigingen nu eens iets zouden be zitten als een clublokaal, waar de le den elkaar kunnen (treffen, zou Je dan «dlre groep van 1318 wel kunnen vasthouden?" Woorden die duidelijk illustreren, dat gymnastiekverenigingen op een keerpunt staan, andere wegen die nen in te slaan en dot zullen niet altijd gebaande zijn. Bij het vele werk dat in de komen de jaren moet worden verricht, zaJl het gouden Nieuw Brunhüde zeker haar partijtje meeblatzen. Er staat ten slotte niet voor niets stoer in het clublied geschreven: "Nieuw Brun hüde, weer Je wakker" en "Nieuw Brunhildes vaandel zal in de eerste rijen staan".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21