Geniaal auto- ontwerper met oog voor verkoopbare GIORGETTO GIUGIARO Van paleis lot posters RAI heeft nief veel noviteiten te bieden AUTO HEEMSKERK Datsun-dealer DATSUN 120Y f het beste van twee landen samen op RAI-stand nr. 203 FEBRUARI 1975 PAGINA 17 Datsunl20Y Nu direkt uit voorraad leverbaar Leiden - Herengracht 79 - Telefoon 071—33861 Roelof arendsveen - Alkemadelaan 1 - Telefoon 01713—2866 TURIJN Giorgetto Giugia- ro heeft zijn artistieke inslag van niemand vreemd. Hij werd op 7 augustus 1938 geboren in het kleine stadje Garessio, als zoon van een decorateur van pa leizen en kerken. Een schijn baar uitstervend ambacht, dat door vele generaties Giugiaro's werd uitgeoefend en dat ook voor de jonge Giorgetto leek te zijn weggelegd toen hij op twaalfjarige leeftijd naar Turijn werd gestuurd om zich aan de Academica di Belle Arti te gaan bekwamen in de schilder kunst. Modeontwerpen en illu streren waren zijn hoofdvakken. In die tijd nam Giugiaro een besluit dat zijn verdere loop baan zou bepalen. Hij volgde een aanvullende cursus van drie jaar in technisch ontwer pen. Op 17-jarige leeftijd werd hij ontdekt: door Dante Giaco- sa, het hoofd van Fiats ont werpafdeling, die hem een baan aanbood. Giorgetto was niet erg geïnte resseerd in auto's, maar het sa laris was uiterst welkom. Vier jaar bleef hij bij Fiat en besloot toen verder te kijken. Hij trad in dienst bij de be faamde ontwerper Bertone. Daar kreeg hij grotere vrijhe den dan hij bij Fiat ooit had kunnen krijgen. Wel had hij bij Fiat het verschil geleerd tussen het wel en niet haalba re. Giorgetta was 27 toen hij overstapte naar Ghia, waar hij al spoedig hoofd werd van de planning- en styling-afdeling. Ghia tegenwoordig een dochteronderneming van Ford was een typische carrosse- riefabriek. Omdat hij meer wil de, verliet Giugiaro dat bedrijf in 1967 en begon een jaar la ter zijn eigen firma Ital Design was de verwe zenlijking van een droom, die Giugiaro deelde met twee naaste medewerkers, Aldo Mantovani technisch ont werper en Luciano Boso, ex pert op het gebied van Indus triële automatisering. Met z'n drieën vormen zij Ital Design. Giugiaro is echter bovenal de stuwende kracht. Een man die zijn oorspronkelijke vak al leen nog in zijn spaarzame vrije tijd uitoefent. Maar dan wel professioneel: zijn portret van Sammy Davis "in volle werking" is niet onbekend in 't posterwezen. Skoda presenteert de typen S100 tot en met S110 en de Nederlandse im porteur (Firma Englebert in Voor schoten) zet haar jubileum aanbie ding (75 jaar) op de laatste personen- auitotentoonstelling in 1973 voort door in februari alle typen standaard te leveren met ingebouwde stereo ra-! diocassette. „U treft het. De heer Giugiaro is ontspannen. Hij gaat er met zijn kinderen een paar dagen tussenuit. Je vraagt je onwillekeurig af hoe Giorgetto Giuriaro zich dan wel gedraagt als hij druk bezig is. De eerste vijf minuten van ons gesprek is hij al driemaal van achter zijn zwart glazen bureau opgesprongen. Om papier te brengen aan zijn secretaresse (de rust zelve, maar hoe kan het ook anders) om iets onduidelijks te doen achter zijn tekenbord en om zijn secretaresse te vragen de tolk te vervangen, die een aantal tekeningen is gaan halen. Ze komt niet. Giugiaro spreekt zolang traag Italiaans-Frans. Er mag ken nelijk geen minuut verloren gaan. Toch duurt in zijn enthou siasme het gesprek ruim drie uur. Hij beantwoordt vragen, geeft uitleg, schetst met enkele halen automodellen waar je zo in zou willen rijden. Bijna terloops doet hij marktonderzoek op een willekeurige Nederlander. Een nieuwsgierig ontwerper Ontwerper Gioretto Giurgiaro's laatste donderslag bij heldere hemel: een nieuwe Koreaanse auto, de Hyundai. Het eerste model is de Pony. Met Ja panse kennis en veel Brits geld gebouwd door goedkope Koraanse arbeidskrachten. Maar het is wel te zien, dat de Volkswagen Passat van dezelfde tekentafels kwam. DOOR ED HOOIRING GARAGE VUETWIJK Gerard Douplantsoen 22, Voorschoten, Telefoon 01717—4455. gen kent men niet in Rusland en de Jaarproduktie bedroeg 660.000 een heden. De Lada krijgt ook in ons land steeds meer bekendheid. In 1974 werden er ruim 3400 verkocht. Toyota introduceert het grootste model, dat er te koop is de Crown 2000. De auto maakt een nogal Ame rikaanse indruk. Het model Trueno, dat in België op de markt komt, zal niet in ons land worden geïm porteerd. De Nederlandse importeur, meent dat de auto te veel op de Ce- lica lijn lijkt. General Motors Nederland komt op de RAI met liefst 55 verschillende modellen. Een belangrijk aandeel merken. We zijn naar Turijn gekomen om te praten over auto's. Want daarmee heeft Giugiaro naam gemaakt. Met de Volkswagen Passat, de Scirocco, de Golf. Met de Alfasud en de Al- fetta GT Auto's voor de massapro- duktie, naast peperdure uitschieters, die het stadium van prototype nooit te boven zijn gekomen. Het succes van Giugiaro's onderne ming, Ital Design, is geen geheim. Hij is ongetwijfeld een geniaal ont werper, maar wie anders dan hij le vert een ontwerp compleet met de tails van de produktie-methode, tijdsberekeningen voor de fabricage van alle onderdelen plus berekenin gen van wat ieder onderdeel moet kosten? En dat alles sneller dan een grote, log bureaucratisch werkende autofa- briek dat ooit zou kunnen. Ital Des ign kan twee modellen per Jaar ont werpen en produktierijp maken. Di rect contact is de oplossing. Geen mode Waar haalt een man met een derge lijke produktie de moed en de ener gie vandaan om zich ook nog op andere zaken te werpen? Niet alleen auto's komen van zijn tekentafel. Ook helikopters, ijskasten, keuken- materiaal, tuingereedschappen, meu belen, projectoren, ballpoints, stapel dozen, advertenties, luchtbevochti gers, televisietoestellen, horloges en metro-treinen. >,Is er iets wat u niet ontworpen "Ja, mode. Ik heb ook nog geen plannen in die richting". Woningen Het grote project voor 1975 betreft „pre-fabricated woningen". Vanaf de produktiemethode, de trucks waar- -j mee het materiaal naar de bouw- f[j plaats moet worden vervoerd tot en met de afwerking van het interieur. Volkswoningen, die betaalbaar moe- -) ten blijven en die niet allemaal op •j elkaar lijken. Opdrachtgever is een grote Italiaanse bouwondernemer die daarvoor een fikse subsidie van de staat heeft gekregen. „En dat geeft ons de zekerheid dat 1 we dit project ook kunnen afmaken. 3 Die olie-oorlog leidde ertoe dat veel n autofabrieken een project kwamen afzeggen toen we al halverwege wa- ren". I; Geheimen "Welke fabrieken"? "Geheimhouding J is ons opgelegd. Hoewel de opdracht- gevers donders wel weten dat we M ook voor concurrenten werken". A „Aan welke auto's, werkt u op het. Volgens Giugiaro is de Pony zijn beste ontwerp tot nu toe. „leder ontwerp is nu eenmaal beter dan het vorige". Ook al moet de ontwer per compromissen doen. Dc eerste Pony die van de tekenta fel kwam had een aanzienlijk futu- ristischer uiterlijk dan de wagen die tn Korea van de band zal lopen. De geldschieters durfden de potentiele autokopers niet te shockeren. Toch kreeg Giugiaro van de Japan ners vrijwel carte blanche voor zijn ontwerp. Meestal moet hij werken binnen de binnen de maten die de opdrachtgever verstrekt. De strijd gaat daarna meestal niet over de vorm van het ontwerp, maar over de economische verdiensten van het nieuwe model. DAF en Volvo Officieel DAF-dealer voor Leiden en omstreken VAN ULDEN AUTO'S B.V. Showroom en afd. verkoop: VERDAMSTRAAT 6, LEIDEN, TELEFOON 23041. Elke donderdag koopavond. moment, nog een Volkswagen?". ,De VW-serie is compleet. Ik treed nu op als adviseur voor de faibriek. Ontwerpen doe ik op het ogenblik voor de Japanners". „Mazda?" „Nee, maar wel voor een aantal an dere. En als ik dat niet geheim houd, wie dan wel". Uit die samenwerking met een Ja panse fabriek resulteerde als een donderslag bij heldere hemel niet alléén een nieuw model, maar zelfs een heel nieuw merk: Hyundai. Met als eerste model de Pony, waar op later nog een Coupe moet volgen. De onderdelen komen van Mitsubis hi, pas op de Nederlandse markt met de Colt en Lancer "volkomen verouderd" volgens Giugiaro en gefabriceerd in Korea, waar de ar beid nog goedkoop is. dai „Ace of Spades" (schoppenaas) dat geheel is opgebouwd uit cilin dervormige delen. Een aanbouw- dashboard. Als je er maar genoeg geld in stopt kun je een dashboard krijgen van linker- tot rechterpor tier.. Geen knoppen of klokken meer erop of eronder. Giugiaro ontwerpt het gewenste accessoire wel even: Ongetwijfeld is Giorgetto Giugiaro een geniaal ontwerper. Maar dan een die met beide benen op de grond staat en goed oog heeft voor het verkoopbare. Bovendien met een schier onuitputtelijke hoeveelheid energie. Zesendertig jaar oiid en hij heeft al zoveel gedaan. Dat hij over maagpijn klaagt hoeft niemand te verwonderen. Toch heeft die kwaal zijn werklust niet aangetast. Verraad De beweeglijkheid van Giugiaro zijn samengebalde energie maken hem in noordelijke ogen tot het proto-type van een Italiaan. Toch werkt hij het liefst met Duitse of Japanse opdrachtgevers. Misschien omdat ze beter betalen, maar vol gens hem omdat er beter mee te werken valt. Hetgeen hem in Italië op de nodige kritiek is komen te 6taan. Tot en met kreten als „eco nomisch landverraad". Die kritiek is de laatste tijd wat stilgevallen, maar de ontwerper kan er zich nog ter plaatse kwaad over maken. De auto van de toekomst? Die moet volgens Giugiaro in de eerste plaats in details worden „geünificeerd". Wat de produktie niet alleen goedkoper maakt, maar ook het vervangen van onderdelen vereenvoudigt. Oliecrisis of geen oliecrisis, de auto mobilist moet in mindere of meer dere mate heropgevoed worden. Vooroordelen moeten de wereld uit. Giugiaro is daar al mee begonnen. De neuzen van de nieuwste serie Volkswagens lopen af. Om het uit zicht op de weg te verbeteren. De automobilist moet maar eens af van het waandenkbeeld dat veiligheid alleen wordt bereikt door een mas sale motorkap voor hem. Amerikanen "Ik zou voor een Amerikaanse fir ma willen werken". De Amerikanen moeten maar eens voor altijd afleren dat Je alleen veilig kan rijden in een auto van voor hen normale om vang. Zuinigheid kan Je dan wel vergeten. De veiligheidsvoorschriften maken het ontwerpen van een „mooie" auto wel een stuk moeilijker vindt Giugiaro. Niet dat hij zich van de Amerikaanse voorschriften overigens met een Jantje van Lei den afmaakt. Op zijn Europese mo dellen zien de Amerikaanse bumpers ér niet uit alsof ze er op het laatste moment tegenaan zijn geplakt. Bij het maken van de Golf bijvoor beeld zat een enorm probleem in de Amerikaanse eis dat de afstand van het bestuurdershoofd tot de voorruit aan minimale maten moest voldoen. Het voorschrift werd nooit bindend, maar Giugiaro had toen al het no dige tekenwerk gedaan. De simpelste oplossing leek het verti- caler plaatsen van de voorruit. Geen gezicht volgens Giugiaro. Dus ont wierp hij een geheel nieuwe front partij. J Dergelijke details zitten hem hoog. Details in het interieur ook. In een aantal prototypen zijn de portiertassen van vroeger vervangen door portiertassen, die Je bij het verlaten van de wagen kunt meene men. Je komt ze vast nog wel eens tegen in een middenklasse seriewa gen. Net als het dashboard uit de Hyun- De goedkoopste (nieuwe) ver De RAI loopt ditmaal beslist niet over van noviteiten. Slechts drie auto's waren nooit eerder op een tentoonstelling te zien: de BMW 1502, de VW Passat Limousine met achterdeur en de Triumph Spit fire 1500. De nieuwe Ford Escort stond vorige maand al op de salon in Brussel, maar zal desondanks ook in Am sterdam dé grote attractie worden. En dan natuurlijk de nodige nieuwtjes voor Nederland. Zoals de Citroën CX 2000 en 2200, die Fiat 131 Mirafiori (opvolger van de 124) de Lancia Beta Spider, de vader landse DAF-46 (opvolger van de 44), de Peugeot 504 coupé en Ca briolet, de Russische 8-cylinder Tatra en de gewijzigde nieuwe ver sies van de BMW's 2.8 en 3.0 liter. Uit Japan komt traditioneel ook weer nieuws: de 6-cylinder Dat- sun 200L, de vierdeurs Honda Ci vic 1500 (15 centimeter langer dan het 1200 type), de Colt Lancer en Galant van Mitsubishi en van To yota de Crown 2000 en 1800 sta tioncar. Bijzondere inzendingen zijn de Brit se sportwagen van Jensen de In terceptor geheten, uit Italië de ex perimentele Quattroporto II van Maserati, de Matra Simca Baghee- ra in Courrèges-uitvoering, de Por sche Turbo en een klein Frans elektrisch autootje „Citadine". British Leyland komt ook met wat bijzonders. Allereerst is er de Ju bileum Mini-100 (British Leyland Nederland viert op 1 mei haar eer ste lustum), waarvan er in Enge land 100 van worden gebouwd in opdracht van de Nederlandse firma. De auto is onder andere uitgerust met getint glas, stalen sportvelgen, verwarmde achterruit en heeft een grill met vèfstralers. En dat alles te gen een meerprijs van slechts f 435,- ten opzichte van de normale Mini. De Spitfire 1500 is de opvolger van het huidige 1200 type. De moter kreeg 8 pk meer (71 DIN pk) en is volgens de fabriek ten aanzien van acceleratie sneller geworden, maar tevens zuiniger in het benzine- ie van BMW: 1502. verbruik. De auto, die f 13.250 gaat kosten in de eenvoudigste versie, kreeg ook een nieuwe versnellings bak. Shell toonde een staaltje van "zuinig autorijden", waarbij met 1 liter ben zine een afstand van iets meer dan 160 kilometer werd afgelegd. Al sinds 1939 organiseert deze oliemaatschap pij in de Amerikaanse staat Illinois jaarlijks zuinigheidswedstrijden voor haar personeelsleden. Een Amerikaan met Nederlandse voorouders. Ben Visser .heeft het opmerkelijke record zuinigheid is tegenwoordig actueler dan ooit - op zijn naam gebracht met een vrijwel totaal omgebouwde Opel uit 1959. Hij zal tijdens de RAI zelf op de.stand aanwezig zijn en uitleg geven over zijn zuinigste auto ter wereld. De nieuwe 2-deurs BMW 1502 is een wat eenvoudiger uitvoering van de 1602. Het wordt de goedkoopste auto van dit merk en is ongeveer f 1000 goedkoper dan de 1602 (f 12.876) Uiterlijk wijkt de auto weinig af van de zwaardere versie, maar een voordeel is dat met normale benzine kan worden gereden en als kracht bron toch een 75pk motor (1573 cc) wordt gebruikt. De topsnelheid is 155 km per uur, en als brandstofverbruik wordt op gegeven 10,2 liter per 100 kilome ter. De auto heeft een onafhankelij ke wielophanging en een gescheiden rembekrachtiger. Het stuurwiel is voorzien van een stootkussen ter verhoging van de veiligheid. Volkswagen introduceert in Am sterdam de Passat Limousine met grote achterdeur waarover wij reeds schreven. Nu Fiat de 124 uit produktie heeft genomen, hebben de Russen hun van de 124 afgeleide Lada met 1300 cc motor uitgebracht. Volgens de Ne derlandse importeur, de firma Gre- mi in Groningen, betekent dit een welkome aanvulling tussen de be staande 1200 en 1500 serie. De Lada fabriek kan zich verheugen in een nog steeds stijgende export. In het afgelopen Jaar werd de produktie nog uitgebreid werktijdverkortin-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17