LEIDSCH DAGBLAD Defensie: meer geld nodig Ontploffing verwoest petrochemisch bedrijf vandaag Wegens stroef verloop besprekingen over tróepen-vermindering LEIDSCH DAGBLAD Uitspraak over dansen in Katwijk 27 maart W estduits vliegtuig neergestort: 42 doden MAANDAG 10 FEBRUARI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34549 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Spionnen bij Fiat dankzij inlichtingen DAF gepakt EINDHOVEN Dankzij de in lichtingen van het DAF autocon cern in Eindhoven zijn in Italië twee bedrijfsspionnen opgepakt. De twee mannen boden begin Ja nuari in een in slecht Engels ge schreven brief de geheime mar keting- en verkoopplannen van de Italiaanse Fiat-fabrieken in heel Afrika aan het DAF-concern Het ging hierbij om de levering van duizenden vrachtwagens en bussen ter waarde van miljarden guldens. DAF. zo dacht het tweetal, zou voor die plannen wel een flink be drag overhebben. In Eindhoven zag men echter niets in deze wij ze van zaken doen. De brief werd door DAF doorgestuurd naar de Fiat-fabrieken, die de politie in lichtte. De spionnen, Giorgio Marsioh en Fabio Girardfi, wer den kort daarop gearresteerd. De levering van autobussen en vrachtwagens aan Afrikaanse lan den zou hebben betekend dat de produktie van DAF in Eindhoven aanzienlijk zou moeten zijn ver groot. DEN HAAG De verwachting, dat dit jaair al een begin zou kunnen worden gemaakt met het verminderen van het personeel bij de landmacht is de bodem ingeslagen. Daarom heeft minister Vredteling de Tweede Kamer voorgesteld alsnog een bedrag van f 47,5 miljoen op de defensiebegro ting op te voeren, ter bekostiging van de te handhaven per soneelssterkte. Bij een explosie in het Ant- merpse havengebied zijn vanoch tend zeker vijf mensen om het lieven gekomen. De ramp deed \zich voor bij Union Carbide, waar no de explosie brand uitbrak. Door de enorme luchtdruk vlogen ide ruiten tot ver in de omtrek \aan scherven. Op de foto het 'brandende complex. Zuidelijke wind In de nacht en ochtend plaatselijk mist en minimum temperaturen van plus drie graden in min twee graden 1l. van het land. Morgen overdag zonnige perloden (Opgemaakt te 11.15 uur) Het fraaie zonnige weer van het weekeinde werd veroorzaakt door een hogedrukgébied boven Scan dinavië en Midden-Europa. Van daag daalden de barometers bo ven onze omgeving wel sterk maar de aangevoerde lucht blijft i uit het zuidoosten komen en veel verandering is er voor morgen nog niet te verwachten. De mini ma zullen ook in het noorden niet ver onder nul komen. 11 FEBRUARI I Zon op: 8.04 uur; onder: 17.45 Maan op: 7.40 Hoogwater te K uur, laagwater In de op prinsjesdag vorig Jaar ingediende defensiebegroting -1975 werd uitgegaan van de verwachting, dat de onderhandelingen te Wenen over het wederzijds evenwichtig ver minderen van strijdkrachten (de MBFR-onderhandelingenreeds in 1975 een begin van de gedachte per soneelsverminderingen bij de Neder landse krijgsmacht zouden veroorlo ven. Thans moet worden vastgesteld dat de gang van zaken te Wenen zodanig is, dat het uitgesloten moet worden geacht dat de destijds voor dit Jaar voorziene mogelijkheden van verminderingen kunnen worden ge realiseerd, aldus minister Vredeling. Daarom moeten nu de benodigde gelden voor de handhaving van de werkelijke sterkte van de landmacht op de defensiebegroting worden ver werkt, zo deelde de bewindsman Korter werken bij zilverfabriek VOORSCHOTEN B\j de afdeling serviesgoed en besték in Voorschoten van Koninklijke Vam Kempen en Be geer NV zuilen waarschijnlijk vanaf 17 febr. ca. 80 van idle 250 personeels leden 10 uur per week korter gaan werken en negen personeelsleden, af vloeien, 20 heeft Van Kempen en Be- geer bekendgemaakt. De voorraden onedel Keitum ser viesgoed en bestek geven hiertoe aan leiding. De andere afdelingen in Voorschoten alsmede de vestigingen Zeist en Ooevorden zullen gewoon doorwerken. Zeker vijf doden in Antwerpen ANTWERPEN Een gigantische explosie, gevolgd door een ochtend was de brandweer omvangrijke brand heeft vanochtend vroeg het petrochemische JJj** in g^sla^d het vuur bedrijf Union Carbide op de Scheldeoever in Antwerpen vol- we eSSoöese?ding° komen verwoest. Tot dusver staat de dood van vijf personen vast, terwijl er tientallen gewonden zijn, van wie twaalf in zorgwekkende toestand verkeren. er nog te be- r nieu- r onmogelijk te maken. Bij Union Carbide werken 350 soneelsleden vernietigd of mensen. Het merendeel hunner was schadigd. aanwezig toen vanochtend vroeg een Ook ver buiten het fabrieksterrein klein brandje uitbrak in een van de (kit tien hectare omvat, werd scha- vijf polyethyleeninstallaties. Het vuur de aangericht door de explosie, tot op veroorzaakte enkele ogenblikken la- de andere Scheldeoever toe. ter de enorme explosie, die zeer gro- Uit veiligheidsoverwegingen werd te schade aanrichtte. De daarop vol- het werk in het naastgelegen be- gende brand verwoestte niet alleen drijf Petrochim, waar zich ook veel alles, wat na de ontploffing van de ontplofbare en brandbare materia- fabriek gespaard was gebleven, maar len bevinden, stilgelegd en geëvacu- veroorzaakte ook zeer grote schade aan de administratieve gebouwen. Voorts werden veel auto's van per- Het bedrijf Union Carbide werd in 1962 geopend. Het vervaardigt bg_ Jaarlijks ongeveer 120.000 ton poly ethyleen. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. 1k word abonnee per 25 feb. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, ïn open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. De eerste dodelijke slachtoffers werden reeds kort na de explosie door de brandweer geborgen maar pas tegen het eind van de ochtend konden de stoffelijke resten van het vijfde slachtoffer buiten het ramp terrein worden gebracht. Het staat niet vast of daarmee alle doden ge borgen zijn. Aan het eind van de Brandstichting mee. Hij voegde daaraan toe. dat de regering blijft vertrouwen in een succesvolle afsluiting van de MBFR- onderhandelingen. De handhaving van de sterkte van de landstrijdkrachten in dit Jaar heeft gevolgen vooor de Jaren 1976 en 1977, daar een vertraging van de personeelsvermindering in die jaren zal doorwerken. De meerkosten voor 1976 worden geraamd op f 46 mil joen en voor 1977 op f 13 miljoen. De Tweede Kamer behandelt deze week de defensiebegroting 1975. Veel te laat... UTRECHT De Utrechtse politie heeft de afgelopen nacht 'n Utrecht se carnavalsganger uit een netelige situatie gered. De man, 27 Jaar oud mocht voor straf van zijn moeder het ouderlijk huis niet meer in. Moeder vond namelijk dat haar kind het veel te laat had gemaakt. Half twee 's nachts dat was geen tijd, liet ze de heren van de sterke arm weten. Niettemin wisten de po litiemensen na wat heen en weer gepraat toch te bereiken dat de "nachtbraker" bij moeder thuis mocht slapen. Staatssecretaris Stemerdink Apparatuur Starfighter verantwoord DEN HAAG Staatssecretaris Stemerdink van Defensie vindt het verantwoord om de Starfighters van de koninklijke luchtmacht nog te voorzien van nieuwe apparatuur. Met deze voorziening is een bedrag van f 30 miljoen gemoeid. Een en ander blijkt uit het vandaag gegeven antwoord op schriftelijke vra gen van het tweede-kamerlid WaSt- mans (PPR). Gevraagd was of het nog zinvol is de Starfighters met nieuwe elektronische afweerappara- tuur tegen vijandelijke luchtdoelra ketten uit te rusten, terwijl het toe stel mogelijk over vier Jaar vervan gen wordt. Momenteel hebben de Starfighters geen elektronische storingsappara- tuur. "Het is volkomen verant woord de vliegtuigen, waarvan de gebruiksduur nog ongeveer vijf tot zes Jaar is, te voorzien van appara tuur die rechtstreeks verband houdt met de overlevingskansen van de vliegers", aldus de staatssecretaris. Volgens hem zullen de apparaten, omdat zij een betrekkelijk lange le vensduur hebben, gebruikt kunnen worden in andere vliegtuigen, na dat de Starfighter is afgedankt. 18 PAGINA'S Mist bleef De CHU heeft dan wel dit week einde de statuten goedgekeurd van het CDA de federatie van de drie christen-democratische partijen, maar rasse schreden naar meer politieke duidelijk heid zijn er op de zonnig-helde- re zaterdag niet gemaakt. Mist bleef hangen. Tep eerste: er kan pas over een gemeen schappelijke kandidatenlijst voor de kamerverkiezingen worden gesproken, als duidelijk is dat alle drie partijen politiek "op één lijn zitten" en dan zijn we al zeer diep in 1976. In de tweede plaats voelt de CHU er niets voor dat de confessio nelen afspraken maken met eventuele partners vóór de ver kiezingen. Met andere woorden: geen regeerakkoord vooraf met links of met rechts. De komende periode heeft iets van een proef huwelijk, of mis schien beter gezegd van een driehoeksverhouding. De rege rende KVP en AR moeten to nen of ze de christen-democra tie zo ongeveer op dezelfde wij ze bedrijven als de CHU denkt dat het moet. Als het met het huidige regeringsgebouw bij kraken blijft en het niet werke lijk Instort, zal dat straks tot vreemde situaties leiden. De CHU zal slechts door afzonder lijk de verkiezingen in te gaan electoraal kunnen winnen uit het dan waarschijnlijk verder gegroeide onbehagen. Maar het zou natuurlijk best kunnen dat het kabinet al eer der (abortus, economisch be leid) komt te vallen. Menigeen zal zaterdag overwogen hebben dat anderhalf jaar in de poli tiek, zeker in deze weinig har telijke coalitie, een hele tfjd is. Wat het regeerakkoord betreft, kiest de CHU weer voor de tra ditionele wipfunctie van de confessionelen. Het kruit droog- houden en de zaak rond maken met de meest biedende. Dat laatste is natuurlijk niet on eerbaar in de politiek. Maar wordt de duidelijkheid niet meer gediend, wanneer dat touwtrekken vóór de verkiezin gen plaatsvindt? En wellicht ten eigen bate bovendien? De gestage neergang in aanhang en invloed van de christen-de mocraten heeft de onverbidde lijke cijfers als getuigen. Nu spelen daarbij natuurlijk ande re ontwikkelingen, zoals bij voorbeeld de deconfessionalise ring van de samenleving mee, maar zeker is bij die afkalving de rol van de politieke ondui delijkheid. En onduidelijkheid is voor een groeiend leger kiezers los van traditionele verbanden, de steeds belangrijker "floating vote", nimmer een bruikbaar alternatief. ATHENE (AP) Het staat vrij- gisteravond op Kreta neerstortte bij j.x - de ramp zijn omgekomen, zo heeft een woordvoerder van de Westduit- se ambassade in Athene vanochtend bekendgemaakt. Bij het wrak, dat in de vroege ochtenduren door een Griekse heli- Wereldkampioen Harm Kuipers op de schouders van Joeri Kondakow, die derde werd en Wladimir Iwanow, die de tweede plaats veroverde. ROTTERDAM Vier Jongens uit coP^r werd gelocaliseerd, zijn geen Rotterdam in leeftijd variërend van tekenen van leven waargenomen 16 tot 19 jaar, zijn in hun woonplaats aM"s de woordvoerder. voor de officier van Justitie geleid op M* er overlevenden waren geweest, beschuldiging van opzettelijke kouden zy van kou zun omgekomen. Toomioe "Rvol rrioU brandstichting. Op 29 december van "«J toestel ligt ongeveer 1500 me- J tl V Ij li C 5 III 1 61 v* IV het vorig jaar lieten zij met een rot- boog in twee meter sneeuw in je een ruit springen van een school Brussel De Belgische chansonnier in Overschie 'De Starrenburg" en Jacques Brei (46) ligt met een ern- staken daarna de gordijnen in brand. £en woordvoerder van de Westduit- stige longkwaal in een ziekenhuis in Veertien lokalen brandden geheel ambassade in Athene vertelde dat Brussel Volgens persberichten heeft uit, hetgeen een schade veroorzaak- minister van Defensie George Leber hij een operatie ondergaan. te van f 1,2 miljoen. tegen het middaguur zal arriveren, om de leiding van het onderzoek op zich te nemen. Leber wordt verge zeld door lt. generaal Lindberg, op perbevelhebber van de Luftwaffe en andere functionarissen. Vanwege de dikke sneeuwlaag ter plaatse kunnen helicopters niet bij het wrak landen. Inmiddels is een speciale alpine reddingsbrigade op KATWIJK/DEN HAAG Op donderdag 27 maart zal het gerechts- ski's onderweg naar de plaats van hof in Den Haag een uitspraak doen over de vraag of er op zondag het ongeluk. in Katwijk gedanst mag worden of niet. Vanmorgen werd het hoger De Westduitse Transallmachi- beroep behandeld dat de eigenaar van twee dancings in Katwijk ne was vertrokken uit Hohen bij tegen de gemeente had aangespannen. Beide partijen zetten hun Rendsburg in Sleeswijk-Holsteln. standpunten nog eens uiteen. Het is te verwachten dat met de uit- De inzittende soldaten zouden deei- spraak op 27 maart de zaak nog niet ten einde is. De partijen zullen nemen aan een schietoefening op over deze kwestie waarschijnlijk een uitspraak vragen van de Hoge het raketterrein van de NAVO bij Raad. Khania. De man die een jaar of zes gele den werd gekwalificeerd als iemand die het nooit zou Ieren, heeft gisteren afscheid genomen van de schaatssport met het be halen van een wereldtitel. Harm Kuipers bleef op de van oudsher met jenever omspoelde, historische schaatspiste van Bislet overeind in het geweld dat de Russen (vooral Iwanow) op de lange af standen ontwikkelden. In het titel- toernooi met al zijn bedenkelijke symptonen van egalisatie en de valuatie waren uiteindelijk tien den van seconden beslissend. De balans sloeg door naar Kuipers, die zaterdag een paar flinke bor rels had moeten drinken om in slaap te komen („Gelukkig maar dat je bij de dopingcontrole niet in het pijpje behoeft te blazen"), maar voor wie aan het slot van de strijd als een Hitchcock-thriller een „droom" waar werd. Het wereldkampioenschap bracht daarmee weer wat van de vroe gere Hollandse schaatsglorie te rug, maar verder was er voor Oranje maar weinig te vieren. Want nu Kuipers stopt en een come-back van de labiele Van Helden toch tenminste aan twij fels onderhevig is ziet de toekomst er toch vrij donker uit. De andere vaderlandse rijders zeilden name lijk moeizaam door het toernooi. Moeizaam gaat het de laatste weken ook met Feyenoord, dat za terdag een nieuwe ontgoocheling beleefde. De Rotterdammers wer den uit het bekertoernooi gewipt door het met grotere inzet strij dende FC Twente. Een nog gro tere verrassing was de uitschake ling van PSV, dat Wageningen met een tomeloze ijver tegenover zich vond, terwijl AZ '67 verwoes tend uithaalde tegen Telstar: 8—1. Het bekertoernooi gaat door met de „sub-top": Twente, AZ '67, Sparta, Den Haag en Wagenin gen uit de eredivisie, de eerder geplaatste eerste divisieclubs Vo- lendam en Heracles en zaterdag amateur IJsselm eervogels. Op regionaal voetbalniveau boek te eerste klasser LFC een gelijk spel bij HION en raakte Rooden- burg het ongeslagen thuis-record kwijt in het duel tegen VUC; 13. Verder natuurlijk ook Vrij Spel voor tafeltennis (Geen pro motie voor Nederlandse teams) en biljarten. Hans Vultink greep weer net naast een Europese ti- let. PAGINA 11-18 De IRA heeft gisteravond tot aller verrassing een bestand voor onbepaalde tijd afgekondigd voor Noord-Ierland en Engeland, zon der daarvoor voorwaarden te ver binden. Vermoed wordt dat inter ne wrijving aan deze beslissing ten grondslag ligt. PAGINA 4 CHU stelt

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1