GROTERE INZET TWENTE BELOOND T op teams gewipt; AZ: 8-1 VOETBAL EXTRA „Oorlog" op de tribunes Feyenoord uit beker Sporttoto LOTTO PAGINA 12 MAANDAG 10 FEBRUARI 1075 Carnaval. Dus zet Voetbal Extra feestneus op. Worstjes op de borstjes, bietjes op de voetbalknietjes. Gisteravond waren Willem en Truus de feestvarkens bij de R'damse carnavalsvereniging De Keilebijters. Onze vaste medewerker werd er c „ridder in de orde van de Grote Keil" geslagen. De heer W. v. H.. die alleen op zon- en feestdagen heel voorzich tig aan een glaasje „donker bruin" pleegt te nippen: „Ik en een grote keil? Zouden ze niet in de war zijn geweest met iemand andere bij ons?" Zoals in horecakringen wordt gefluis terd, huppelt er bij Feyenoord een Deense artiest rond die niet bepaald in een' glas Tuborg spuugt. Rinus Israel is morgenavond de eregast bij „De Slingeraars". Hij krijg er de Vergulde Jojo in zijn knuistjes gedrukt. De jojo moet de ups en downs uit zijn voetballoopbaan symboliseren. Nu rap de feestneus af en de worstjes en bietjes in de binnenzak. Want Voetbal Extra duikt de be stuurskamer van FC Den Haag in. En Choufoer zou ongetwijfeld van schrik zijn chocomel op de grond laten tui melen als hij Voetbal Extra als mal loot zag binnentreden. In die bestuurskamer trok de Haagse manager Eddy Hartmann een vies gezicht nadat Voetbal Extra hem had toegefluisterd wat Bert Jacob1? even tevoren had toegefluisterd. De hippe trainer van Roda JC had dit gezegd: .Het is een schandaal dat t bü FC Den Haag mogelijk is dat er van de eerste t/m de laatste minuut een of andere merkwaardige knaap je dug out in kan schreeuwen. Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Het zou verboden moeten worden. On voorstelbaar, dat Eddy Hartmann er niets tegen doet. FC Den Haag pretendeert immers zo'n voorbeeldig georganiseerde vereniging te zijn?" De reactie van Eddy Hartmann tegen Voetbal Extra uitgesproken met een verongelijkt gezicht: „Ik voel me niec geroepen commentaar te leveren op de woorden van mijnheer Jacobs. Trouwens, toen wij' destijds bij Roda voetbalden, hebben we ook heel wat moeten sli'^ken. Supporters kun je nu eenmaal niet in de hand houden". Het werd dus uiteindelijk in het Zuiderpark verlengen en strafschoppe n schieten. Reserve-doelman Bram Geilman: „Hopeloos. Nu misten we een trein en dat scheelde ons een uur carnaval". Nog een keer de nijddge Bert Jacobs: ..Bij ons hossen en zingen de mensen. Dat kunnen ze in Den Haag niet eens". Woody Louwerens, met een brede grijns: „Ik had voor de wedstrijd al tegen Jacobs gezegd: ..Bert, je gaat een lollig middagje tegemoet met onze supporters". Toevallig hoorde Voetbal Extra op 'n gegeven moment wat er de Lim burgse dug cut werd In geslingerd Het waren de woorden „Hé Jacobs, je hebt 'n mooi stelletje honden in het veld lopen. Heb je ze soms voor de weosDnjd Chappy te bikken gegeven?" Dick Naninga, die destijds bij Roda—Den Haag nogal te keer was gegaan, kon nu bij de Zuiderpark- gangers geen goed doen. Herhaald steeg het .Naninga moordenaar" op. Of de lange Limburgse spits een bevriend staatshoofd is Maar in die tamelijk statige Haags bestuurskamer hoorde Voetbal Extra tot zijn verbazing toch opeen zingen van „de jagers in het bos". De zangers? Scheidsrechter Henk Pijper en zijn assistenten Moos en Griek. De vrolijke Pijper: „Wij vormen met z'n - drieen een geweldig stel". Had Voetbal Extra er misschien toch zijn feestneus op kunnen hou den Over naar het Kasteel, waar ook ditmaal weinig klanten waren. De Spartaanse manager Ad Lam: „En ik weei precies waarom. Als net siecnt weer is. komen de mensen niet en als het mooi weer is, zoals nu. ook niet". De spelers van Sparta voetballen thuis graag met een zo licht mogelijke bal. Net als trouwens de AJacieden. Leo Steegman: „Met zo'n bal kun Je namelijk veel meer doen. Die kun Je aaien en alle mogelijke effeot geven. Alleen Pim Doesburg ziet het niet ln zo'n licht ding zitten". De Spartaanse doelwachter: „Die liohte ballen dwarrelen mij teveel. Daardoor ontstond ook die gelijkma ker van Wery. Nee, geef mij maar een lekkere stevige bal". Jan van der Veen, altijd goed voor een grap: „Onzin, wat Pim zegt. Hij kon dat schot van Wery van onder zijn pet gewoon niet zien aankomen". Over Henk Wery gesptroken, met dat leuke pagekoppie kan hij zo meedoen in de „Dynastie der kleine luyden". Misschien speelt hij daar dan wel goed in Denis Neville was ook weer eens op het Kasteel. En zei: „Als Steegman weggaat, wil ik hier best terugkomen". Denis vond Sparta goed voetballen. Terug naar het Zuiderpark. Dick Advocaat dorst er aanvankelijk zijn penalty niet te nemen. Aad Mansveld: „Dat zei hij eerlijk tegen mij. Want. beweerde hij, Ton Thie weet precies in welke hoek ik hem neem". Maar Dick moest van Bert Jacobs; schoot vanaf elf meter ln „zijn" hoek en doelpuntte. De eerste die hem daarna feliciteerde was Aad Mansveld. De Haagse aanvoerder „Waarom ook niet? Dickie is immers de enige echte voetballer bij Roda". Nadat Sjef Blatter van Roda en kele venijnige overtredingen had be gaan - onder andere eentje tegen Mansveld nam de Haagse captain meedogenloos revanche. Hij torpe deerde Blatter volledig. Henk Pijper hiexd daarop echter het geel op zak. De scheidsrechte latec: „Ik dacht toen Aad hem pakte alleen: „Nou is het 1—1"". Was het toeval dat Mansveld-de felle Blatter neerhaalde? De Haags captain, na lang aarzelen..Misschien niet. De naam van Blatter stond inderdaad ln mijn boekje". En daarna „Weet Je dat lk een persoonlijk record heb gevestigd? In drie achtereenvolgende wedstrijden een ohot od de paal". Tot slot ddt: de feestneus Voetbal Extra viel op de grond van verbazing, toen het hoorde dreumes Wimpie Janeen er Ensohede in was geslaagd om grote kerel als Ben Hoppenbrouwer tegen de vlakte te werken. Mysterieu ze krachten in de sport? Wimple: „Welnee. Hoppenbrouwer struikelde gewoon toen ik hem aan zijn shirt trok". Waarop Wimpie een olijk gezicht trok en mompelde: „Maar misschien ben ik wel erg sterk geworden. Door het zien van die Kung Fu-films op de televisie. Nog even en ik daag Anton Geesink uit. Dat red ik best. Als ze Geesink zijn handen vastbinden Vreugde en verdriet: terwijl de spelers met gebogen hoofd het veld. Twente elkaar omhelzen, verlaat Dick Schneider speeld, maar waarbij Ramljak nog net een grotere achterstand kon voorkomen. Kuitblessure Halfweg draafde Jan Everse op voor Willem van Hanegem, die ge plaagd door een verrekte spier in het dijbeen en een kuitblessure de ze week toch al niet te veel had ge traind. Waardoor Harry Vos naar het midden schoof en Everse tot taak "Kreeg om vleugelverdediger Achterberg af te stoppen. Evenals tegen FC Utrecht werd deze omscha keling geen succes. Feyenoords kracht op het middenveld sijpelde langzaam weg en na twintig minu ten verving Coerver Vos voor de man van de laatste minuten: Lex Schoenmaker. Voordien hadden Zuidema en Jeu- ring al twee geweldige kansen ge kregen. Eerst redde Treytel be hoedzaam. maar Jeuring. die handig de bal oppikte bij een afgeslagen aan val, mikte onzorgvuldig over. Tus sendoor kwam Feyenoords enige kans op een beter resultaat, toen Theo de Jong ln een combinatie met Kiristenseoa (één van de weinige goede aoties) tot voor Gross kwam, die met zijn lange armen het kei harde schot tot hoekschop verwerk te. Wat later werd Feyenoords trieste afgang bezegeld, toen Achterberg vrij kon opkomen en Treytel, zwaar gehinderd door Jeuring de voorzet KNVB-beker, 3e ronde: AZ '67—Telstar 8-1 FC Den Haag—Roda JC 0-0 FC Den Haag wint met strafschoppen) Wageningen—PSV 3—2 FC Twente—Feyenoord 20 Sparta^FC Utrecht 2—1 Competitie Eerste divisie: FC Dordrecht—Heerenveen 1—0 Loting: Het resultaat van de loting voor de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker (spééldatum woensdag 12 maart* was als volgt (eerstgenoemde clulb speelt thuis) FC Den Haag-Sparta; AZ '67 IJsselmeervogelsWageningen Heracles; FC TwenteVolen- dam. De mogelijkheid bestaat dat AZ '67 en Wageningen hun wedstrijden op een ander ter rein zullen moeten spelen, daar deze clubs niet beschikken over een lichtinstallatie. slechts kon wegslaan voor de voe ten van Kick van der Vall. die mee dogenloos uithaalde. Feyenoord wond zich dermate over deze tref fer op, dat de protesterende Wim Jansen Hoppenbrouwer bij z'n arm greep en de uit balans geraakte leidsman op de grond tuimelde. De weer als aanvoerder terugge keerde Jansen: „Jeuring, die met Treytel tegen de grond was gegaan, lag achter Eddy en op het moment van inschieten buitenspel. Daar wil de ik Hoppenbrouwer opmerkzaam op maken, maar hij zei dat het niet zo was en gaf me direct een gele kaart, omdat ik hem op de grond duwde". Hoppenbrouwer noteerde ook nog Dick Schneider, die een beledigen de opmerking in de richting van de scheidsrechter maakte en vlak voor het einde tevens Epi Drost, die toen de strijd al lang was beslist nog eni ge tijd wilde rekken, door de bal bij een vrije schop (Twente maakte ruim twintig overtredingen meer dar^Feyenoord) weg te trappen. Feyenoord-manager Guus Brox: "Het enige wat er nu nog overschiet is het landskampioenschap. Ik hoop dat alle spelers dat voor ogen willen houden". En over een vroegtijdig vertrek van Wiel Coerver: "Bij ge ruchten heb ik al verschillende da ta gehoord, dat Coerver eerder weg zou gaan. Daar is ons niet van be kend. Ook na dit resultaat gaan we normaal door, want wel de beker, maar nog niet de competitie is af gelopen". Het toernooigaat door met de "sub-top" Twente. AZ'67, Sparta en Den Haag, plus Wageningen uit de eredivisie. Volendam en Heracles die een klasse lager spelen en de za terdagamateurs van IJsselmeervo gels. Het lot was gisteravond gunstig voor de ploegen uit de eredivisie. Alleen Den Haag—Sparta is een duel op gelijkwaardig niveau, de andere verenigingen uit de hoogste klasse krijgen allemaal op eigen veld ploegen die lager hulzen in de hiërarchie van het nationale voet bal. Voor 12 maart staan namelijk nog de volgende kwart-finales op 't programma: AZ '67 IlJsseimeervo- gels, Wageningen—Heracles en FC TwenteVolendam. De eliminatie van Feyenoord was waarschijnlijk niet eens de grootste verrassing. FC Twente werd op de eerste voetbalzondag van 1975 door Feyenoord in "de Kuip" ontluisterd. De wonden, die de Twentenaren toen opliepen, deden nog pijn. Kohn, die het zonder Oranen en Mühren moest doen, die Bo6 nog altijd miste en Pahlplatz pas weer had zien terugkeren uit de zieken boeg, behoefde zijn mannen niet te stimuleren. FC Twente was ge laden en Feyenoord heeft onder vonden hoe verschrikkelijk do wraak vatn de Twentse heren is: 2—0 Een schermutseling voor het doel van Sparta waar Utrecht-speler Van Veen op de grond ligt, terwijl doelman Pim Doesburg naar de bal duikt. Links Balkenstein, rechts Bert Jansen. MILAAN In het San Siro sta dion van Milaan werd gistermiddag niet alleen gevoetbald tussen AC- Milan en Juventus, maar tevens 'n oorlog op de tribunes uitgevoch ten. Woedende Milanese supporters - Juventus had een voorsprong van 2-1 genomen - vuurden lichtkogels ft, die de Juventus-spelers Anaeta- si en Damlani raakten. Beide spe lers werden per brancard afgevoerd. Een derde projectiel, kennelijk be stemd voor doelman Dino Zoff, mis te het doel ternauwernood. De 80.000 fans, die San Siro tot de laatste plaats bezetten, lieten na afloop een spoor van vernieling achter in het stadion. De politie moest hardhan dig ingrijpen bij vele vechtpartijen, oie waren ontstaan tussen aanhan- pirs van de beide ploegen. Na af loop verklaarden officials, dat Anas- t: si en Damiani er niet ernstig aan toe waren. De politie bestormde on middellijk na het schieten het tri- cunedeel, vanwaar de schoten kwa- r.ien. Met traangas werd het pu bliek onder controle gehouden. Het was overigens voor AC Milan leuk begonnen Bigon had voor 1-0 ge zorgd, maar twintig minuten voor tijd, toen Begetta had gelijkgemaakt, brak de hel los. Het hoogtepunt wtrd bereikt, toen Damiani het win nende doelpunt scoorde. FC Utrecht heeft het Sparta gis termiddag op Spangen niet al te moeilik gemaakt De aanr*a's- kracht van Utrecht was te ver waarlozen en het doelpunt was dan ook meer een gevolg van een fout je van Doesburg dan van een schitterende prestatie van doelpun- tenmaker Henk Wery. Voor cue j treffer had 6parta al gescoord door de sterk spelende reohitervepdeiüger Bert Jansen. Nadat Sparta paal en lat had geraakt besliste Heyerman de strijd, ruim een kwartier voor 't einde. Hij kopte in uit een voor- zet van Walbeek 2—1, Jorgen Hen- driksen. Utrechts doelman, kreeg van scheidsrechter Beek een geel- tje wegens het zeer grof neerleg- gen van zijn landgenoot Arne Skip- per ver buiten het strafschopgebied. PSV kende de Wageningse berg. Daar namelijk liet de lijstaanvoer- 1 der van de eredivisie het eerste punt in dit seizoen achter. Niettemin heeft PSV zidh opnieuw laten ver- 1 rassen door de vechters van Wa geningen. van wie Arno Weller- dieck een keer te ver ging en de gele kaart van scheidsrechter Berre- voets kreeg. PSV miste Van der Kuy- len en Edström, Wageningen ech- ter was verstertct met de "huurlin- i gen" Blotenberg en Zuidersma. Het tweetal paste .voortreffelijk in de Wageningse ploeg. Blotenberg werk te de achterstand weg, samen bouwden aij aan de treffer die Groe nendijk onmiddellijk daarna maak te om Wageningen een voorsprong te geven. PSV miste veel meer dan Van der Kuylen en Edström. De Eindho- venaren haalden nimmer het niveau dat van een topploeg in de eredivi sie mag worden verwacht. Er werd passief gevoetbald, er ontbrak een bewuste dekking in de verdediging en op het middenveld lieten de Eind- hovenaren zich wegdrukken door de tomeloos ijverige Wageningen. Kees Rijvers zei na afloop: 'Dit had nooit mogen gebeuren". Maar het vond plaats, zelfs nadat Wage ningen na een klein half uur was achter gekomen door een actie van de Van de Kerkhof-tweeling. Voor de thuisclub was dat alleen maar aan leiding nog harder te werken en door Blotenberg, Groenendijk en Menting werd de achterstand om gezet in een voorsprong van 3—1. René van de Kerkhof bracht uit een strafschop de marge terug tot één doelpunt en ln de laatste twintig mi nuten stond Wageningen met de rug tegen de muur. Zowel Wageningen. als de muur hielden het. FC Den Haag was gelukkiger dan Roda JC en dat, maar dan ook al leen maar dat, was genoeg voor een plaats bij de laatste acht van het toernooi om de KNVB-beker. Door pech en ook onkunde bleven doelpun ten uit tot de verelengingen voorbij waren. Hoe slecht de schutterij van Réda richtte bleek toen nog eens in de serie strafschoppen. Alleen oud- Hagenaar Dick Advocaat slaagde erin Thie van de elf-meterstip te pas seren. Den Haag deed het beter. Ki- la, die zich met Mansveld erg veel veroorloofde ten opzichte van Blat ter, kreeg de gele kaart in een te onvriendelijk duel. AZ'67, nadrukkelijk op weg omhoog in dit seizoen, heeft Telstar gecon fronteerd met zijn groeiende kracht. De Noordhollanders deden hun toe schouwers tevens het grote genoe gen ook naar hartelust te scoren. Een half uur lang kon Telstar de illusie koesteren redelijk weg te komen uit de Alkmaarse Hout. Toen scoor de Vonk en daarna werd het betere spel, de grotere ijver en het surplus aan snelheid beloond. Vosmaer, Kist. Meister, Vredenburg en Ny- gaard (drie keer) maakten het acht tal vol. Vier minuten voor tijd. schoot Schoonewille raak voor Tel star: 8-1. ENSCHEDE Ook voor de nationale beker keerde het tij voor Feyenoord niet. Zette de prestatiecurve zich in negatieve zin voort. Want de opgave van de derde ronde bleek in En schede te zwaar, waar een energiek FC Twente een verdiende 20 overwinning behaalde en zich kwalificeerde als "een van de acht". Door Hans Coolegem Een nieuwe ontgoocheling voor de Rotterdammers, die behoudens de openingswedstrijd van dit Jaar, toe valligerwijs ook tegen FC Twente, nog maar weinig kwaliteit hebben laten zien. Want na de forse Kuip- triomf op de Tukkers, toen het er op leek, dat Feyenoord richting landstitel stevende, konden uit vijf duels slechte drie punten worden ge registreerd. Met als uitzondering de 3-1 zege op Go Ahead Eagles, die ook niet na een vlekkeloze partij tot stand kwam. Opvallend daarbij is. dat Feye noords aanvalstrio in (Erie achtereen volgende uitwedstrijden nog geen doelpunt heeft weten te produceren. Want na het sukkelen van Jörgen Kristensen delen nu ook Willy Kreuz en Peter Ressel in het vorm verlies. Voor Wiel Coerver, wiens in stelling na het bekend worden van rijn vertrek niet is veranderd, een onbegrijpelijke zaak. 'In de eerste helft van de competitie maakt de zelfde voorhoede het overgrote deel van de zestig doelpunten. Nu niets meer. dat is toch onmogelijk". Maar het is wél realiteit. Dat bleek weer bij het Diekmanschijn- sel, waar een enthousiast FC AZ'67-Telstar Den Haag-Roda JC Wageningen-PSV Twente-Feyenoord Sparta-FC Utrecht Burnley-Leicester C. j D. County-Leeds U. Liverpool-Ipswich T. Luton T.-New Castle Manchest. C.-Everton Middelsb.-W. Ham U.i Tottenh. H.-Stoke C. Wolverh. W.-Arsenal|| De winnende cijfers van lotto 6 zijn: 4-11-12-19-33-39 Reservegetal: 16 Het aantal deelnemers aan lotte no. 6 bedroeg 1.092.042, die voor een inleg zorgden van f4.207.580,-. Het prijzenbedrag is f 2.205.574,-. Duitsland De winnende getallen in de West- duitee lotto zfjn: 7-25-27-30 37-47 Reservegetal: 20 Twente Feyenoord ver wegdrukte. De formatie van Spitz Kohn com penseerde het mindere voetbaltalent met een grote dosis inzet, die bij Feyenoord ontbrak. Slechte inciden teel (danik zij Mladen Ramljak en de na zijn ziekte weer teruggekeerde Wim Jansen) was er van strijdlust sprake. FC Twente, dat de gebleseer- de Arnold Mühren miste 'vocht' als een eenheid voor een goed resultaat, dat door doelpunten van Johan Zui dema en Kick van der Vall ook kwam. Kick van der Vall, die tegen zijn oude olub de belangrijkste man op Tw entes middenveld was: „Wy hebben ons gerealiseerd, dat door een collectief goede inzet. Feyenoord moeilijkheden zou krijgen. Toen het ook een beetje liep kregen we steeds meer overtuiging. Want in de ze wedstrijden moet Je wel fel zijn". Niels Overweg, die door Kohn als de directe tegenstander van Willem van Hanegem was aangewezen, om dat deze in het Rotterdamse compe- titiertreffen volgens de Twentse trai ner te veel vrijheid had gehad. "Wij zijn met dit duel til een maand bezig. Direct na de nederlaag in Rotterdam hebben we met elkaar uitvoerig gesproken over deze beker confrontatie. Onbewust word je dan tot het maximale opgepept. Wil Je wel van het begin tot het eind voor e> in overwinning knokken". Laconiek Twente's agressieve start bracht Feyenoord evenwel niet tot andere gedachten. Het nam de situatie te la- c.niek oiy bewoog zich nauwelijks en kwam pas tot een wat andere in stelling, toen Johan Zuidema na 24 minuten voor 1-0 zorgde. Zijn één twee met de irritant-spelende Eddy Achterberg was vlekkeloos en toon de meteen aan, dat de Rotterdamse a'weer nog steeds een grote zorg \nor Coerver is. Feyenoord protesteerde evenwel, omdat de opdringende Cees van Itrssel zich in buitenspelpo6itie be vond, maar het constateren van crensrechter Krouwel werd direct door arbiter Hoppenbrouwer gecorri geerd. De scheidsrechter: "Van Iers- se! stond niet hinderlijk buitenspel, U stond dichtbij de situatie en Van Itrssel bevond.zich op twintig meter i 'stand. De verwarring omdat de grensrechter zijn vlag op stak, hoeft echt niet groot te zijn, omdat wij de ze week van de scheidsreohterscom- niissie nog een schrijven hebben ge had, dat het eindoordeel altijd bij ue scheidsrechter ligt" Wiel Coerver: "De onzekere zaak over de arbitrage maakt het nu nog moeilijker. Vorig Jaar liep de bui- tenspelval voor honderd procent maar ik heb de Jongens op het hart ge drukt niet meer op buitenspel te spe len, omdat het vlagvertoon nog wel eens uitbleef. Nu werd er wél ge vlagd en floot de scheidsrechter niet". De grote prikkeling bleef bij Feyenoord uit. Want toen het via de vaak opkomende Rijsbergen geen succes kon forceren (Kreuz had nog. de beste mogelijkheid toen doelman Volkmar Gross zich bij een voorzet vergiste, maar Willem de Vries cor rigeerde onmiddellijk), viel het weer terug. Met als resultaat dat Van Ierssel na een misverstand vrij voor Treytel kwam en over wipte en dat Frans Thljssen na een listige pass van Achterberg, vlak na rust, ook alleen voor de Feyenoord-doelman verscheen, die ook nog werd om- DEN HAAG De kop is er af in het toernooi om de KNVB- beker. Letterlijk en figuurlijk. Er zijn nog slechts acht vereni gingen over en bij dat achttal ontbreekt de top van de ere divisie. Ajax sneuvelde vorig jaar nog bij Heracles, Feyenoord i werd zaterdagavond verslagen door FC Twente en PSV liet zijn bekerhoop achter op de Wageningse berg.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12