Oorlog breidt Ethiopië zich uit Explosieven gevonden in Ierse gevangenis de rust terug Colson: Nixon eind '73 af te overwoog treden Razzia's in Eritrea Eerste besprekingen tussen EG en Comecon hebben geen resultaat in vogelvlucht in vogelvlucht lil LlIïlR keert ZATERDAG 8 FEBRUARI 1975 Twijfel over kwaliteit Ford gaf doorslag WASHINGTON (AP) Char les W. Colson, de voormalige top- medewerker van Richard M. Nixon die kortgeleden ver vroegd werd vrijgelaten heeft ont huld dat de oud-president Ni xon reeds in december 1973 ern stig overwoog af te treden, maar het dubieus achtte of Ford zijn opvolging wel aan kon. Volgens Colson uitte Nixon zijn twijfel over de vraag of Ford minister van buitenlandse zaken Kissinger wel voldoende tegenspel kon bieden. Colson werd geïnterviewd in het programma „Today" van NBC-televisie. gesprek volgt i is die aardige, brandschone Jer ry Ford wel wat het land nodig heeft. Maar de moeilijkheid met Jerry Ford is, dat het hem twee Jaar zou kasten om op gang te ko men. Jerry's grootste moeilijk- heid is, dat hij Henry Kissinger de extra door senaatT niet in de hand den". „Want. weet Je, Henry is soms werkelijk onevenwichtig" zou Ni xon volgens Colson hebben opge merkt. Colson, die wegens belem mering van de rechtspleging ver oordeeld werd tot een gevange nisstraf van een tot drie van Jaar heeft van die straf zeven vraag- maanden uitgezeten. Naar zijn Nixon als zeggen zijn bovenstaande citaten het woord: „Misschien ontleend i xon dat plaats had op 18 decem ber 1973. Op dat moment verzette Nixon zich, althans voor de buitenwacht nog met hand en tand tegen zijn naderende ondergang en weiger de extra door senaat en openbare kunnen hou- aanklager ingevorderde geluids banden vrij te geven. Volgens Col son zou Nixon hem echter hebben toevertrouwd dat hij zou aftreden wanneer 't hogegerechts hof hem zou opdragen de banden te overhandigen. „HU zei dat hU niet aan zou blijven om toe te zien hoe de in houd van zijn ambt werd uitge hold" vertelde Colson, „Nixon zei dat hij zou aftreden r het gesprek met Ni- de geluidsbanden-affaire t Colson hooggerechtshof zou verliezen." Maar volgens Colson was Ni xon ervan overtuigd dat hij aan het langste eind zou trekken, met name dank zij het oordeel van de vier hoge rechters die hij zelf had benoemd. ADDIS ABBEBA (AP, Reuter) Het offensief van de opstandelingen in de Ethiopi sche provincie Eritrea, dat gisteren zijn tweede week inging heeft inmiddels ook tot moei lijkheden in de rest van het land geleid. In de hoofdstad Addis Abeba ont stond gisterochtend vroeg een vuur gevecht tussen militairen en Eritre- burgers die zich tegen in hech worden de guerrilla in de provincie Ethiopië regeert, leidt persoonlijk Eritrea, die ongeveer 725 km noorden van Addis Abbeba ligt, te steunen. In de nacht van donderdag tenis neming verzetten, zo werd van op vrijdag werd volgens de zegslie- diplomotieke zegslieden vernomen De militaire regering van Ethio pië houdt van tijd tot tijd razzia's onder de Eritrese inwoners hoofdstad, omdat zij den opnieuw een dergelijke razzia c de strijd tegen de opstandelingen in de noordelijke provincie, zo heb ben betrouwbare kringen in Addis Abeba vrijdag meegedeeld. Mengistoe is woensdag der de 100 00 Eritreëers in Addis Ab- Eritrese hoofdstad gegaan, nadat MOSKOU (AP) De eerste besprekingen tussen vertegen woordigers van de twee grootste handelsblokken in Europa de Europese Economische Gemeen schap en de Comecon zijn ge ëindigd zonder dat men tot verde re afspraken is kunnen komen dan dat de besprekingen zullen worden voortgezet, aldus hebben zegslieden in Moskou gisteren meegedeeld. Voor de volgende besprekingen Is nog geen datum vastgesteld. De delegaties zijn drie dagen bijeenge weest tijdens vergaderingen die tot ver in de nacht uitliepen. De EG-delegatie werd geleid door Wellenstein, direoteur-generaal ex terne betrekkingen van de uitvoe rende commissie van de Europese Gemeenschap. Het doel van de besprekingen was een bezoek van Francois-Xa- vier Ortoli, president van de EG- commissie, aan Moskou voor te be reiden. Nadat de Comecon eind 1973 de eerste contacten met de Europese Gemeenschap had gelegd werd Or- tolie voor een officieel bezoek aan Moskou uitgenodigd. Hij aanvaard de de uitnodiging maar liet weten dat voorbereidende besprekingen voor zijn bezoek hem nuttig leken. De Comecon delegatie onder lei ding van Moisenyenko wilde alleen praten over de formele kanten van het bezoek van Ortoli hoeveel tUd zou worden uitgetrokken voor be sprekingen, hoeveel voor bezoeken aan theaters en musea. De missie van Wellenstein beoog de een eerste aanzet te geven voor het aanknopen van vruchtbare be trekkingen tussen de Comecon en de Europese Gemeenschap. Men wilde met de Comecon-dele- gatie een lijst opstellen van zaken welke zich leenden voor vruchtbare samenwerking, zoals standaardise ren van handelsgebruiken, toezicht (ADVERTENTIE) „Gewoon goeie rechtdoorzee pijptabak, zonder fratsen." Coopvaert. Pijptabak voor professionals. ©1,75 op milieuverontreiniging en 1 energiebeleid. Maar men kwam in de 27 i waarin werd vergaderd niet tot i sul ta ten. Ringo Starr gaat scheiden LONDEN Ringo Starr, de drummer van de eens wereldbe roemde popgroep de Beatles, gaat van zijn vrouw Maureen scheiden. Hij vertelde dit gisteren aan verslaggevers op de Londense luchthaven Heathrow kort voor dat hij met zijn vriendin, het 24-Jarige Amerikaanse fotomo del Nancy Andrews, naar de Verenigde Staten vertrok. De 34-Jarige Ringo zei dat hij het niet meer zag zitten en ook niet van plan was naar Mau reen, zijn Jeugdliefde met wie hij in 1965 huwde, en hun drie kinderen terug te keren. De eerste huwelijken van de drie andere Beatles John Lennon, George Harrison en Paul McCartney, waren al eer der gestrand. beba gehouden. Het vuurgevecht, in verdacht buitenwijken van de stad, duurde volgens ooggetuigen ongeveer een uur. In diplomatieke kringen werd «BBf *j echter vernomen dat het gevecht veel èiV-. korter duurde en dat er slechts een tiental militairen en Eritreërs bij be de regeringstroepen de liezen hadden geleden. Overigens zou de majoor zich ook persoonlijk bemoeien met "gebrek aan tucht" onder de Ethiopische soldaten. Vluchtelingen die in Ad dis Abeba zijn aangekomen, heb ben verhal en verteld over Ethio- trokken was. Over eventuele slacht- pische soldaten in Asmara offers is niets bekend. Op dit plunderden en moordden incident na bleef het in Addis Abbe- van patrouilledienst ontheven ba verder rustig. Ook to Asmara, de provincie-hoofd stad van Eritrea, was het gisteren rustig, hoewel er een voedseltekort den en vervangen door militaire politie. Een woordvoerder van het Eritre- bevrijdingsfromt heeft in Beiroet is ontstaan en de 200.000 inwoners verklaard dat door luchtaanvallen i de stad nog steeds van elektrici teit verstoken zijn. Het 20.000 sterke Ethiopische garnizoen heeft de grond zijn gelijk gemaakt stad vast in handen, maar is omsin- duizend burgers zijn gedood geld door een strUdmacht van onge- Ethiopische militaire vliegtui gen twee dorpen in Eritrea met de twee- De woordvoerder duidde de dor Joen inwoners van de provincie. Bepenklt van Asmara. Ze werden in drie da gen tijd bij luchtaanvallen van de aardbodem weggevaagd. Hij zei dat sprake was van een vergelding voor het offensief dat Het heeft er inmiddels de schijn het Eritrese bevrijdingsfront vori- van dat het vuurgevecht in de hoofd- ge week ln en rondom Asmara ont- stad van beperkte omvang was. Een ketende. ooggetuige meldde dat het kort middernacht plaatsvond tenwijk die zes tot acht kilometer het centrum ligt. De schotenwisse ling zou een uur hebben geduurd. Volgens sommige bewoners van Addis zou het vuurgevecht ontstaan kunnen zijn tussen patrouillerende soldaten gaansverbod. Sinds de milltai- machthebbers vorig Jaar sept Volgens hem bevinden zich in de bui- provincie 19.000 geregelde soldaten van het Ethiopische leger, die wor den gesteund door commando's met een Israëlische opleiding, onderde len van de provinciegarnizoenen, de luchtmacht en parachutisten. Het opstandelingenleger telt naar °"£2!» J80 ziJn ze^en "tienduizenden solda ten", maar hij wilde geen precies getal noemen. Zij worden gesteund ber teizw Haflse Selassie Jtantten, d00r tienduizenden burgerwachters Soldaten van het Ethiopische leger doorkruisen in een jeep, die uitgerust is met een zwaar automatisch wapen het centrum van Asmara. DUBLIN (AP) Veiligheidsagen- dien i de hongerstakers Vorig jaar slaagden negentien ge- ten hebben in de Portlaoise gevan- vangenen erin te ontsnappen. De ont- lijdt. De "provisionele" vleugel genis in Dublin, waar op het ogenblik dekking van gisteren op de beneden- de IRA heeft echter ontkend dat dit olie omdat zij verdieping van de Portlaoise gevan genis heeft enige rellen teweeg bracht, zo bron verno zoekuur voor de gevangenen aantal IRA-gevangenen in hon gerstaking zijn, explosieven en an der materiaal gevonden waarmee waarschijnlijk een uitbraak was beraamd. De ontdekking werd ge daan nadat opnieuw vijf hongersta- schrapt. De 15 hongerstakers kers naar de ziekenzaal lrtaire kamp Curragh w bracht. De vijf zouden ernstig zwakt zijn. Onder het materiaal kent de Ethiopische hoofdstad avondklok van middernacht tot zons opgang. Volgens betrouwbare informan ten heeft de tankcolonne met ver sterkingen voor het leger in en rond Asmara, de stad nog niet be reikt. Volgens berichten uit de stad is het er rustig. Slechts weinige in woners wagen zich op straat voor haastige inkopen bij de winkels die nog open zijn en wat in voorraad hebben. De watersituatie lijkt zich enigszins te verbeteren, omdat er in sommige wijken wat kan wor den opgepompt. Inmiddels wordt de strijd om Eri trea ook voelbaar in de rest van 't land De stad Mikelle in de provin cie Tigre kampt met een tekort aan haar bevoorra- hem afkomstig is diD® afhankelijk is van Asmara. 150.000 gewapende de drie miljoen inwoners van .Eri trea. dreigement u De 5 hongerstakers die van de ge- De handel tussen Eritrea vanuit welingelichte vangenis naar het militaire kamp van het land ligt geheel stil. Inmiddels is het be- zijn overgebracht hebben al 36 dagen terwUl^ de ^Eritrese groente-export niets meer tot zich genomen dan zout en water. Eén van de honger - politieke gevangenen stakers, de 29-Jarige Patrick Ward, de gewone gevange- die vorige week al naar Curragh werd overgebracht, is volgens fa- Tucht Europa is gestaakt omdat de luchthaven van Asmara gesloten is en er ook geen electriciteit is voor de koelhuizen. de uitspraak vonden zich onder messen, sleutels en lakens. gepland be- der meer heeft afgewezen. milieleden op sterven na dood. Van de 19 IRA-leden, die vorig Jaar explosieven. Volgens de regering heeft het Ierse met behulp van dynamiet uit de de sterlM man aaneengebonden Republikeinse Leger gedreigd twee Portlaoise gevangenis ontsnapten, Eritrea niet onafhankelijk ADDIS ABEBA (Reuter) De militaire regering van Ethiopië heeft in een verklaring die in krachtige bewoordingen was ge steld verklaard dat zij niet van zins is onafhankelUkheid te ver lenen aan de opstandige noord- provincie Eritrea. De regering zegt in haar verklaring dat de eenheid van Ethiopië ondeelbaar is. ZU veroordeelt wat zU noemt "sabotagedaden" in Eritrea en voegt eraan toe dat zU niet zal toestaan dat daar verder "ge moord" wordt. Waarnemers in Addis Abe ba hebben de verklaring uitgelegd als het bewijs dat de militaire re gering meent in staat te zyn de opstand in de noordprovincie te kunnen onderdrukken. ministers te zullen vermoorden in- zijn Terwijl Ethiopië zich, na het ge ruisloos om zeep helpen van Haile Selassies keizerrijk, in een moei lijk overgangsstadium bevindt en alle zeilen moet bijzetten om de schrikwekkende achterstand in te lopen, krijgt het nu ook nog de Eri trese rekening gepresenteerd. Eri trea, in het noorden van Ethiopië, is bijna vier maal zo groot als Ne derland en telt ongeveer twee mil joen inwoners, voor de ene helft mohammedanen, voor de andere christelijk. De betekenis van het land is zUn ligging: over een leng te van duizend kilometer langs de zuidelijke oever van de Rode Zee, te genover Saoedi-Arabië en Jemen en, als toegang van Ethiopië naar de zee. voor Addis Abeba onmisbaar. Dat is dan ook de reden, dat de mi litaire regering van Ethiopië (de "Derg") er vooralsnog niet aan denkt dit gebied los te laten en zich militair tot het uiterste inspant om de rebellie van het "Eritrese Bevrij dingsfront'' (ELF) te onderdruk ken. De berichten over de gevech ten lopen intussen nogal uiteen. Vol gens sommigen zou de Eritre se hoofdstad Asmara bijna een do de stad zijn geworden tengevolge van de massale vlucht van de bevolking voor de gevechtshandelingen, vol gens anderen zouden twintigduizend bewoners van omliggende plaatsen naar Asmara zijn getrokken om daar veiligheid te zoeken nu er in de omgeving hard gevochten wordt. Met tanks, artillerie, gevechtsvlieg tuigen en helikopters zijn de Ethiopische strijdkrachten namelijk tot een krachtige aanval op de re bellen overgegaan, waarbij ver scheidene dorpen in de nabijheid van de hoofdstad met de grond ge lijk zouden zijn gemaakt. Overigens schUnt het BevrUdingsfront, dat over luchtafweer, tankgeschut gra naatwerpers en raketten beschikt, wel tegen de regeringstroepen te zijn opgewassen en binnenkort nog op een Libische wapenleverantie van tien tot vijftien miljoen gulden te kunnen rekenen, ongeacht de wa pens die het uit Irak Syrië en Jemen ontvangt. Bovendien verwachten de Eritreërs steun van de plattelands bevolking, die in meerderheid tegen het militaire regime gekant is. Maar ook het oude leed speelt mee: sinds de annexatie van Eritrea door Ethiopië, in 1962, zouden 30.000 Eri treërs gedood zUn en zouden hon derdduizend personen naar het aan grenzende Soedan zUn gevlucht. Even een stukje geschiedenis. In de zes tiende eeuw kwam Eritrea onder het gezag van de Turken (vandaar het grote aantal moslims), in 1890 werd het veroverd door de Italianen, die het op hun beurt ln de Tweede We reldoorlog verloren aan de Britten. Na die oorlog werd het, bij de ver deling van de Italiaanse kolonies, op gezag van de Verenigde Naties aan Ethiopië toegewezen, waarmee het twee Jaar later, in 1952, een federa tie vormde, elk deel met eigen vlag, taal, volksvertegenwoordiging en regering. Maar toen Addis Abeba het land tien Jaar later zonder meer an nexeerde. kwamen de Eritreërs in opstand. Ethiopië begeerde het niet alleen om zijn strategische positie aan zee, maar ook om zijn rijk dom aan bodemschatten (koper, ka lium en ook olie). De Eritrese guerrilla-activiteit duurt nu al der tien Jaar, aanvankelijk alleen door het op Moskou gerichte ELF, later ook door een maoïstische afschei dingsbeweging, het Volksfront voor de Bevrijding (PLP). Thans zijn beide groepen militair één en dat maakt de taak van de troepen uit Addis Abeba er niet gemakkelijker Is de "Derg" in Addis Abeba nu sterk genoeg om de opstand te on derdrukken? Zeker is, dat het regime het in eigen land al moeilijk genoeg heeft: zijn gezag zou zich slechts uitstrekken tot de voornaamste ste den en dan alleen overdag. Vreemd is natuurlijk wel, dat de "Derg" zich als "Socialistische omwentelingsbe weging" heeft aangediend die een einde heeft gemaakt aan het feoda lisme onder Haile Selassie, maar nu bezig is met "imperialistische on derdrukking" van Eritrea. In Arabi sche landen spreekt men dan ook van "huichelarij". In Addis Abeba voelt men dat bezwaar terdege en er is dan ook een sterke delegatie naar negen Arabische landen onderweg om te bereiken, dat die hun steun aan Eritrea opzeggen of althans ver minderen, omdat Ethiopië dat land strategisch en economisch niet kan missen. De Arabieren bevinden zich dientengevolge in een moeilijke posi tie. In de eerste plaats omdat Eritrea ten dele door mohammedanen wordt bewoond. Bovendien zou een zelfstandig Eritrea de gehéle kust lijn van de Rode Zee in Arabische handen brengen. En bij een conflict in het Midden-Oosten zou dat van veel betekenis kunnen zijn, omdat het dan mogelijk is de Israëlische haven Eilat te blokkeren. Genoem de reiscommissie zal dan ook wel op dit punt beloften doen in ruil voor het wegvallen van de steun aan Eri trea. Er is nog een andere factor, die meespeelt. De Arabieren zouden wel eens onder druk van de Afrikaanse landen (Organisatie van Afrikaan se Eenheid, OAE) kunnen komen. Die Afrikaanse landen willen name lijk niets weten van een afscheiding, zoals zij destijds ook Biafra lieten vallen toen het om de eenheid van Nigerië ging. Toen dreigde (en nu dreigt) een kettingreactie. De grenzen van de Afrikaanse lan den zijn namelijk nogal willekeurig uitgevallen, op grond van afspraken tussen de Europese koloniale mo gendheden. Zou Biafra toen zelf standigheid hebben verworven of zou Eritrea dat nu verkrijgen, dan zou den er in verscheidene Afrikaanse staten naar dit voorbeeld soortgelij ke afscheidingsbewegingen op gang kunnen komen. En dat wil de OAE ten koste van alles voorkomen. Afri ka is dus tegen, de Arabieren zijn verdeeld, en in het binnenland heeft de Derg het allesbehalve gemakkelijk, militair niet omdat de Eritrese re bellen over veel wapens beschikken en nu hun kans schoon zien, maar voorts omdat er elders in het land eveneens middelpuntvliedende krach ten aan het werk zijn. Zo is de gou verneur van de provincie Tigré ook al bezig een verzetsbeweging te vormen. Nog een extra-moeilijkheid wordt gevormd door het grote aantal Eri treërs in Addis Abeba, zo'n honderd duizend, namelijk een derde deel van de studenten, de helft van de winkeliers, tweederde deel van de taxichauffeurs en ook leden van de Derg. Tal van bedrijven (post, tele graaf en luchtverkeer) zouden zon der de Eritreërs niet eens kunnen functioneren. Er zitten dus nogal wat kanten aan dit probleem. Wordt Ethiopië, binnen afzienbare tijd, samen met Eritrea een krachtige eenheidsstaat of dreigt het uiteen te vallen? Opmerkelijk tenslotte is wat de Londense "Times" dezer dagen schreef over de positie van Moskou en Peking. Ieder op him manier en met eigen bedoelingen helpen zij het nieuwe bewind in Addis Abeba. Maar als zij helpen de opstand te onder drukken, dan zal dat hun betrekkin gen met de Arabieren moeilijker ma ken en hen tot "reactionairen" de graderen! "In Afrika", aldus de "Ti mes", "vertonen marxistische dog ma's de neiging te mislukken en Ethiopië is daarop geen uitzonde ring". Rl. LIMA (AFP, DPA) Gisteren heerste in de Peruaanse hoofdstad Lima rust na twee opeenvolgende dagen van gevechten en plunde ringen die aan honderd mensen het leven hebben geko6t, meer dan dui zend mensen hebben gewond en aan zienlijke materiële schade hebben aangericht. Er zijn naar schatting 600 aanhoudingen verricht. De linkse regering van Peru, die aan vankelijk had gezwegen over het aantal slachtoffers van de strijd, liet Deense formatie poging mislukt KOPENHAGEN (Reuter) De pogingen om een nieuwe Deen se regering te vormen zijn voorlopig mislukt. Parlementsvoorzitter en formateur Skytt maakte gisteren bekend dat hij geen akkoord heeft kunnen bewerkstelligen tussen de tien politieke partijen over het vor men van een meerderheidsregring. Skytt, wie men een redelijke kans van slagen had toegedicht deed gis teren een laatste poging de menings verschillen over het economisch en financieel beleid tussen de twee grootste partijen (sociaal-democra ten en liberalen) te overbrug gen. Tevergeefs echter. De demis sionaire premier Hartling zal nu de koningin moeten adviseren over de volgende stappen. HU kan aanbeve len dat er een nieuwe formateur komt, of hij kan pogen parlementai re steun te vinden voor het voortzet ten van de liberale regering. gisteren meedelen dat zU had besloten cijfers bekend te maken „om valse geruchten de kop in te drukken". ZIJ heeft de burgerij gelast terug aan het werk te gaan en de norma le routine te hervatten. Voor het eerst in anderhalve dag gingen de banken in Lima weer open. De ge wone politie, wier staking om hoger loon en respect van hun meerderen oorzaak van de strUd was, hervatte in grote getale haar werk. De middenstand in Lima nam de schade op die aan zijn winkels is oe- gebracht door plunderaars. Zij zijn in veel gevallen hun gang ge gaan ondanks een verbod zich op be paalde uren pp straat te vertonen en het consigne aan legerpatrouilles op ieder die de avondklok aan zijn laars lapte, te schieten. De kardinaal-pri maat van Peru, aartsbisschop Lan- dazuri van Lima, heeft opgeroepen, tot saamhorigheid en gezegd dat bij structuurveranderingen in de maat schappij een leder offers moet bren gen. De vier vakcentralen in Peru hebben de daden van vandalisme in Lima veroordeeld, al verschillen ze onderling van mening over de vraag door welke politiek ze in de hand gewerkt werden. Volgens het dagblad Expreso in Lima zUn het de Peruaanse rechtse partij APRA en de Amerikaanse CIA geweest die in troebel water hebben gevist en de val van het bewind van president Alvarado hebben willen bewerkstelligen. „Methode, manier en inzet van de actie in de loop van woensdag laten er geen twijfel over bestaan wie achter de schermen aan het werk waren", aldus het blad. Het samenspel tussen APRA en CIA kon alleen iemand die blind was niet zien, meent het.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9