Industrie bond NKV: geen fusie Weer vrachtauto gestolen Delegatie Leidse universiteit legt krans in Delft Buitenom Binnendoor Stijging kosten in januari 0,7 procent ZATERDAG 8 FEBRUARI 1975 DEN HAAG De kosten van het levensonderhoud zijn in Januari met 0.7 procent gestegen. Van de goederen en diensten waar voor het CBS. geregeld prijsgegevens verzamelt, gaf 70 procent een teUging te zien met een invloed op het totaal indexcijfer van plus 1,6 pot. Voor 20 pet. van de goederen en diensten daalde de prijzen. Prijsdaling trad voornamelijk op in de sector kleding en schoenen (als gevolg van de uitverkoop) en voor de voeding (verse groenten, vers fruit en eieren). Ook is een daling ge constateerd voor bloemen en planten. De invloed van de dalingen op het totaalindexcijfer bedroeg min 0.9 pet. De belangrijkste stijging trad op bij de gas- en elektriciteitstarieven. Hulp Bangladesj van anderhalf miljoen gulden DEN HAAG De Nederlandse re gering is vandaag met Bangladesj overeengekomen dat in dat land een Nederlands hulpbureau zal worden gevestigd. Dit deelde premier Den üyl mee op zijn wekelijkse persconferentie. Vanuit dit bureau zal de hulp wor den geleverd aan de door overstro mingen getroffen gebieden, o.a. met behulp van binnenvaartuigen. Met het project is 11/2 miljoen gulden ge moeid. Erkenning van gewetens bezwaren ruimer DEN HAAG De ministerraad Is het met de progressieve fracties in de Tweede Kamer en met de frac tie van de ARP en CHU-fractie- ieider Kruisinga eens, dat er een rui mere erkenning moet komen van gewetensbezwaren tegen het ver vullen van militaire dienstplicht. Tijdens een onderbreking van de vergadering van de ministerraad zei premier Den Uyl, dat de minis ters het unaniem eens zijn over de verruiming, maar dat er verschil van mening bestaat over de vraag hoe ver men moet gaan. Ook speelt een rol de vraag of men vervan gend werk heeft voor iedereen die dienst zal weigeren op grond van ge wetensbezwaren. DEN HAAG Zijn Neder landers medeplichtig aan de vrachtautodiefstallen in Italië? Die vraag dringt zich op nu woordvoerder R. Nieman van NOB-Wegtransport in Rijswijk gisteren heeft verklaard dat hij een beschuldiging van medeplich tigheid, zoals een Jaar geleden van Italiaanse zijde werd ge daan, niet meer zo krachtig zou durven tegen te spreken. Niemand grondt zijn verklaring op een brief, waarover de werk geversorganisatie beschikt. Daar in vertelt een Nederlandse chauffeur dat hij voor kerstmis met zijn vrachtauto onderweg was van Italië naar Nederland. Bij de Brennerpas stond een Ne derlander, die om een lift naar huis vroeg. Hij vertelde dat in Italië zijn vrachtwagen was ge stolen. Toen hij toestemming kreeg om mee te rijden zei de lifter nog even zijn spullen te moeten ophalen bij de douane. Hij kwam terug met een aantal persoonlijke eigendommen: kof fer, slaapzak en zelfs cadeautjes. In de brief vraagt de chauffeur zich af hoe het mogelijk is dat de man zjjn spullen uit zijn auto heeft kunnen halen voordat die gestolen werd. Bovendien werd hij door zijn lifter onderweg in de gaten ge houden en achtervolgd tot zelfs in het toilet. Onderweg heeft de onbekende lifter- ondanks her haald aandringen wilde hij zijn naam niet zeggen- enkele ma len gebeld. Aan de Nederlands- Duitse grens bij Nijmegen was hij opeens verdwenen. De chauf feur zag alleen nog de achter lichten van een auto, waarmee hij kennelijk was afgehaald. Overigens is nu de 70ste Ne derlandse vrachtauto sinds 1 Ja nuari 1973 in Italië gestolen. Het is een vrachtwagen van "Hol land Extra" in Venlo, die in de omgeving van Venetië verdween. Met deze wagen werden alumi- niumblokken ter waarde van f 360.000 vervoerd. Politiewagens, die in de rich ting van Joegoslavië gingen zoe ken, zagen de gestolen wagen rijden met daarachter een per sonenauto. Toen de berijder van de vrachtwagen in de gaten kreeg dat hij werd achtervolgd zette hij de wagen langs de kant en stapte in de personenauto over. Vrachtwagen en lading bleven intact. Het is de Neder landse vrachtwagenchauffeur 'n raadsel waarom de Italiaanse politie de achtervolging van de personenwagen niet heeft inge zet. NOB-Wegtransport heeft ge constateerd dat tweederde tot driekwart van alle gestolen Ne derlandse vrachtwagens in de buurt van Milaan zijn verdwe nen. De vervoersorganisatie meent dat de politie van Mi laan bij de diefstallen laks optreedt. UTRECHT Het kader van de Industriebond NKV voelt er niets voor om met de Industriebond NW besprekingen aan te knopen over een fusie. Onlangs liet ook al de In dustriebond CNV weten een fusie tussen de drie industrie bonden van NW, NKV en CNV niet te zien zitten. Tijdens de vergadering van de een- trale raad hoogste wetgevend or gaan van de Industriebond NKV gisteren in Utrecht bleek dat men een fusie afwijst maar wel besprekin gen wil over een federatie tussen de drie organisaties, waarbij het behoud van de eigen zelfstandigheid ge waarborgd blijft. Voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond NW had in decem ber jl in een brief aan zijn collega's van de andere industriebonden de suggestie gedaan om fusie-besprekin gen aan te knopen. Dit mede gezien de financiële minder gunstige situa tie waajin een deel van de vakbe weging zich zou bevinden en uit een oogpunt van efficient gebruik van de beschikbare mankracht. Groene velt zei dat hij in feite het "federa^ tiestatian" al was voorbij gestoomd en dat de tijd rijp was voor fusie besprekingen. Maar voorzitter P. Brussel van de Industriebond NKV liet gisteravond weten dat het hoofdbestuur en de ka derleden van de NKV-bond menen dat de organisatie meer dan voldoen de levenskansen heeft. Dat mag blij ken, aldus Brussel, uit het feit dat van de laatste tienduizend nieuwe le den die zich bij de bond hebben aan gemeld ongeveer de helft Jonger was dan 25 laar. „Het valt niet te ontkennen dat de deconfessionalisering ook in de vak beweging aan de gang is, maar ge zien de grote toeloop van Jongeren mag Je concluderen dat er toch nog steeds behoefte is aan een plurifor me vakbeweging. En zolang die be hoefte er is en zolang wij bestaans grond hebben zien we weinig in een fusie met andere bonden. Later mis schien wel. maar voorlopig zeker niet", aldus Brussel. Een ander punt is, aldus Brussel, dat al Jaren binnen de vakbeweging wordt gepraat over nauwere samen werking. Maar daarbij is altijd ge sproken over federatie het woord fusie is daarbij nooit gevallen. De Nederlandse spoorwegen zijn in Noord-Holland begonnen met een uitgebreide communica tie-proef, waarbij machinisten en conducteurs vanuit rijdende trei nen kunnen praten met de "vaste wal". Het nieuwe communicatie systeem, teler ail genaamdbrengt de telefoon die langs de baan staat nu als het ware in de cabine van de machinist. Machinisten kunnen daardoor bijvoorbeeld storingen sneller melden. Maar ook bij werkzaamheden aan een baan kan men d.m.v. een porto foon een naderende trein waar schuwen. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat vooral ook de con ducteur veel voordelen van de te- lerail kan hebben. (ADVERTENTIE) LEIDEN/DELFT Een delega tie van de Leidse universiteit heeft vanochtend in de Nieuwe Kerk te Delft een krans gelegd bij het graf van prins Willem van Oranje, stich ter van de universiteit op 8 febru- ri precies 400 Jaar geleden. De krans werd op het graf gedrapeerd door mr. K. J Cath, voorzitter van het college van bestuur, en prof. dr. A. E. Cohen, rector magnificus, kort nadat prof dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Leids emeritus-hoog leraar, een uiteenzetting had gege ven over de rol van prins Willem bij de stichting van de Leidse universi- Prof. Bakhuizen van den Brink, die van de Leidse universiteit en naar ontstaansgeschiedenis 'n spe ciale studie heeft gemaakt ging uit voerig in op de voorgeschiedenis en verheelde niet dat hij grote bewon dering koestert voor de „Vader des Vaderlands". Hij noemde met name de brief die de prins op 28 december 1574 aan de Staten van Holland toe- rond. waarin de nijpende staatkun dige verhoudingen ten spijt werd aan gedrongen op het stichten van „eenen goede genouchsame ende vermaer- de schole ofte universiteyt". Volgens prof. Bakhuizen is het hoofdmotief om de universiteit te stichten de wil geweest om de Neder landse staat op te bouwen in ei gen soevereiniteit, op vaste staat kundige basis, in politieke en cultu rele zelfstandigheid. De hoogleraar noemde in dat verband de oprichting van de universiteit van Leuven an derhalve eeuw ervoor. Prof. Bakhui zen releveerde ook de korte geschie denis die lag tussen de datum waar op de brief van de prins in de Sta ten kwam (2 Januari) en de inaugu ratie op 8 februari. „Voor zulk een tempo staan wij nu verstomd", zei hij. Na de plechtigheid in de Nieuwe Kerk werden de genodigden door hef gemeentebestuur van Delft ont vangen op het Prinsenhof. Daar bood de Leidse delegatie aan het gemeen tebestuur een copie van een micros coop van natuurvorser Antonie van Leeuwenhoek aan. Van Leeuwenhoek De kopie van een micro scoop, zoals die door Anthonie van Leeuwenhoek werd vervaar digd. Het te bekijken óbject werd op de verticale pen geplaatst en aanschouwd door het lensje dat verticaal geklemd is tussen twee koperen plaatjes. die in 1632 in Delft werd geboren, schrefe 300 Jaar geleden zijn beroem de brieven aan de Royal Society waarin hij gewag maakte van de ontdekkingen die hij had gedaan. Van zijn microscopen, die de weg ef fenden voor zijn grote ontdekkingen (bacteriën, spermatozoïden etc.), worden er enkele bewaard in het Rijksmuseum voor Geschiedenis der Natuurwetenschappen in Leiden. Artsen De huisartsen (en met hen andere vrije beroepen en werk nemers met een waardevaste pen- sioenvérzekering) hebben het ge wonnen van Duisenberg. De hele premie blijft fiscaal aftrekbaar. Ik blijf nu even buiten de merites van het met succes be kroonde streven van de heel meesters. Dat streven leek me niet onrechtvaardig. De Utrechtse huisartsen zijner nog even hard tegenaan gegaan en dat mogen zij van mij,' of schoon ik al eerder op deze plaats het nuit van het door inflatie aangevreten verschijnsel 'harde actie' in twijfel heb getrokken. Ik dacht ook niet dat minister Duisenberg nu krek voor de na drukkelijk met stethoscopen uit geruste contesterende geneesheren door de knieën is gegaan. Waar ik wel moeite mee heb. is de wat onzindelijke wijze van discussiëren, zo gauw mensen die met het fysieke welzijn van de medemens te maken hebben, iets willen. Ik kan me herinneren dat zo'n anderhalf jaar terug de zie kenbroeders in Engeland er het bijltje bij neer legden om aldus wat verbetering in hun inderdaad erbarmelijke honorering te be werkstelligen. Meteen kwam er een Nederlandse correspondent in Londen op de buis die op hoge toon de leiders van de staking interpelleerde in de trant van „weet u wel dat u zeer verant woordelijk werk doet en het le ven van een patiënt in uw hand kunt hébben? Kunt u het dan wel met uw geweten in overeen stemming brengen dat er door uw staken en dus uw nalatigheid een medemens kan sterven?' De hypocrisie van dergelijke vraagstelling ligt er duimendikop Enerzijds aai Je die zieken broeders wegens him belangrijke werk over de bol, anderzijds pin je ze mét him belachelijke loontje vast aan de papierprikker, als ze voor dat veelgeprezen werk ook de navenante honorering willen. Iet6 dergelijks was deze week cok in het meestal naar warm water smakende actualiteitenpro gramma *Hier en Nu' gaande met de woordvoerder van de Utrechtse artsen. Als ik me goed nerinner, werd de volksgezond heid er nog bijgehaald voor die vier uurtjes actie (met voor ieder- oen een plaatsvervanger en alle demonstranten voor alle zeker- neid ook nog een automatisch uproepapparaat in de jaszak. En 2» leverde de NCRV weer voedsel aan het hardnekkige fabeltje als zouden voor artsen, ziekenbroeders enzo voorts a priori hogere maatsta ven van ethiek moeten gelden dan voor 'gewone' Prins (D regering op stap is, maar bijvoor beeld voor het bedrijfsleven, is er principieel geen verschil. Ook dan ontleent hij zijn gezag voor een belangrijk deel aan zijn unieke staatsrechtelijke positie en is hij dus niet zomaar eimand. De wijze Thorbecke zou dan ook zijn netelige vraagjes wel klaar hebben gehad. Overigens mag prins Bern hard voor mij best zijn baan van ge wiekste super-handelsreiziger weer opnemen. Vers in het geheugen gegrift zijn nog de locomotieven die met scheepsladingen vol naar Argentinië gingen. Helaas is Werkspoor wat rollend mate rieel betreft sindsdien ongeveer uit gerold, maar misschien wil Han Lammers alsnog zijn metro aan Buenos Aires kwijt. Hondebrood Een krant is geen hondebrood. Ze vervult in een democratie een belangrijke rol bij het daadwer kelijk laten functioneren van het "recht op informatie". Dat is een grondrecht ook al staat het nog niet in de constitutie. Er zijn landen, waar dat recht niet geldt. In de Sowjet-Unie zorgt de par tij voor de eenheidsworst in infor matie; in fascistische landen zijn het censuurrakkers van de rege rende kaste. Bij de Pravda is de keuze van nieuws uiteindelijk, wat de politiek en de ideologie vqprschrijven; in landen als Span- Jè' zijn er de witte stukken op de pagina: dan is er weer eens een onwelgevallig stuk gelicht. Maar even gevaarlijk is een ten dens in onze dreven dat de adver teerder of de schaalvergroting ons voorschrijven wat we mogen lezen. Dat betekent ook eenheids worst. En nu niet komen met het abonné-argument. want dat is niet houdbaar. Tien jaar geleden kon een krant als de NRC met 50 dui zend abonnees quite spelen, nu zijn er 100 duizend nodig, over vijf Jaar waarschijnlijk 200 dui zend. Dat heet schaalvergroting Het recht van informatie kan niet tot 't absurde aan de leiband van de grote getallen lopen. Dat leidt tot de gelijkschakeling die we zelf uit een niet zo vreselijk oud ver leden kennen en waar als ik het wel heb maar een heel kleine minderheid blij mee was. Dat is dan een kanttekening, nu pas na de ineenschrompeling van de protestants-christelij ke combinatie Trouw/Kwartet, zich het verscheiden van het Dagblad van het Oosten aandient. Een echte democraat wordt lang zamerhand 'n beetje bezorgd, ook ai gunt hij trouwe Bello best een portie hondebrood. Ajakkes, wat is dat staatsrecht toch moeilijk! Nou is prins Bern- hard bezig om het hele Neder landse wagenpark rechtstreeks op het Mexicaanse olievat aan te sluiten en nu is het weer niet goed. Wat een Juridisch gezeur toch. Inderdaad, maar het moet toch, net als melk. Vroeger was dat an ders. Toen maakte de koning de dienst uit en de ministers wa ren zijn dienaren Pas sinds 1848 heeft de liberale heer Thorbecke, daarbij gesteund door het revolutionaire klimaat in het Europa van die dagen, de 'ministeriële verantwoordelijkheid' erdoor gedrukt. Dat is een deftig begrip, maar het wil eigenlijk al leen maar zeggen dat de minis ters verantwoordelijk zijn voor het doen en laten van de rege ring, de vorst inbegrepen. (Het heeft in die 19de eeuw ove rigens nog wel enige decennia ge duurd. voordat koning Willem III, geen gemakkelijk heer, zich ge heel in zijn nieuwe rol had ge schikt). Als de koningin dus in haar functie van staatshoofd iets zegt, is het kabinet verantwoordelijk voor haar woorden. Als het par lement lastig wordt, dient de re gering dus als schutse voor de koninklijke woorden. Dat is een goed ding voor een democratie. Maar hoe zit het dan met een lid van het koninklijk huis, zoals prins Bernhard. Tien Jaar geleden; toen de kwestie Irene speelde, heeft de toenmalige premier Ma- rijnen, stellig geen omverwerper van onze staatkundige instituties in 'n nota gezegd: „de relatie van de leden van het Koninklijk Huis tot het Hoofd van het Huis brengt met zich mee dat eerder hun ge dragingen dan die van anderen het belang van de staat raken". Buitenlanders en vooral zij in veraf gelegen contreien staan die subtiele verhoudingen vaak niet zo precies voor ogen. Weet zo'n pre sident van Mexico veel, wie'er nou precies de baas is in Nederland. De Westerse democratie heeft in dat Latijns-Amerika nimmer ge weldig treffend wortelgeschoten, dus hij zou gemakkelijk aan in dringende gesprekken met prins Bernhard politieke of contractue le consequenties kunnen verbin den. En dat kan natuurlijk niet. Daar is een door het parlement controleerbare regering voor. Prins (2) Ook als de prins niet voor de 400 jaar Lelden en de universiteit gaan nooit verloren, blijkens een mij toegezonden brief van een Juri disch studente. Onderwerp: een mislukt diner, plaats: een bistro achtige instelling in de Leidse nenstad. Citaat: „Na één gezellig glaasje sherry en een voortreffelijk voorgerecht, zochten wij ons hoofdgerecht uit, wat bestond uit een Boeuf Stroga- noff voor 2 mensen uit ons ge zelschap, voor 1 persoon een os- sehaas ongeveer k la méthode d'Arles (overigens niet als zodanig op de kaart staand, maar op een manier die door ons helaas niet hier te reproduceren was. De verdere twee leden van ons gezelschapje bestelden, nadat bleek flat de "Spesiaal aanbevolen" ha- eerug "inclusief Beaujolais Pri meur" niet voorradig was, een (wederom) door het meisje, dat ons bediende, aanbevolen lamsco- telet. Na enige tijd werd ons het gerecht geserveerd, alles zag er veelbelovend uit. Nadat wij het al les bedekkende sausje wat had- Jen weggeschoven, wilden wij ons vleesje gaan snijden, doch helaas Dleek dit zo ongeveer alleen uit *>t te bestaan". Men reclameert, er verschijnt ander vlees: „het Vlees' dat op ons bord lag was erg veinig, maar lammetjes zijn klein, lus wij keken hier niet van op. De eerste hap echter, was een ;lag in het gezicht. Wij vroegen jns af of het aan ons lag, maar ioor de andere leden van het ge selschap die een stukje proefden in dit onmiddelijk (zonder uit sondering) op de rand van hun bordje deponeerden, bevestigd in onze mening, kwamen we tot de conclusie dat de tijd der lamme ren voorbij was, en dat men ons een overjarig weideschaap had ge serveerd, met alle gevolgen en pe netrerende smaak van dien. Be- douïnen mogen wellicht deze schapevetsmaak appreciëren, maar aangezien we geen woestijnbewo ners zijn, en bovendien uit hoof de de Société Gastronomique des Etu- diants de Leyde" toch wel het verschil tussen een mals lamme tje en een bejaard schaap kun nen vaststellen, vonden wij het gerecht op zijn minst gezegd niet te eten." Hier onderbreek ik. Volgende week komt deel twee van dit ver haal, mét de spannende ontkno ping. Een avontuur van lékker- bekjes in een loden Jas. Han Mulder Omdat o i/t grote a de len van ons land Carnaual cje.Uierd; dexe uueek qeen pu7%el in de P nationale pwzxel- aktie VOLQENOE WEEK ZATERDAG WORDT PU2ZEL 21 IM DE2B. KRANT GEPUBLICEERD

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7