Djakarta: IN DRAF OP WEG Ongeïnspireerde architectuur in dienst van de staatsmacht NAAR ANONIMITEIT ZATERDAG 8 FEBRUARI 1975 De razenddrukke Thamrin straat in Djakarta, waar het mo derne gezicht van deze stad het oosten rap opzij drukt. Rechts, in een kolossale bamboesteiger, het nieuwe gebouw van de staatsolie maatschappij Pertamina. Foto rechts onder: Een van de talloze stilstaande, meestal roet zwarte kali's in het oude Dja karta: weinig hygiëne, veel sfeer. Omtrent dertig verdiepingen reikt het torenskelet omhoog aan de brede Thamrinstraat in Djakarta. De staatsoliemaat schappij Peramina is bezig zich een nieuw hoofdkantoor te bouwen. Het moet, aan die schathemelrijke avenue tussen Merdekaplein en Hotel Indonesia, moeders mooiste worden: een honderd meter hoge totempaal van de bureaucratische macht. Maar wat er al gereed staat ter weerszijden van de Thamrinstraat kun je zien wat het worden zal opnieuw een signaal van de westerse invloed waar zonder een oosters land tegenwoordig vreest niet voor vol te worden aangezien. Het zal eigenlijk jammer zijn wanneer het Pertaminagebouw af is, want nu nog onderscheidt het zich in een hartveroverend opzicht van de belendende kantoorpaleizen, warenhuizen en hotels: de betonnen gigant is rondom gevat in een steiger van dikke bamboepalen die in zijn strakke en toch luchtige mathe matiek een stuk bouwesthetiek vormt waar geen van die al in gebruik genomen nieuwbouwsels aan kan tippen. Uit schoon heidsoverwegingen zou je hopen dat de Pertamina morgen nog failliet gaat en die steiger voor goed om het ongerede kantoor pand zal blijven staan als schitterend monument van van oprecht-Indonesische bouwkunst- Maar het is natuurlijk allang niet ontmoedigende gedachte, meer tegen te houden; Djakarta is Djakarta kon natuurlijk niet, bijwij- bezig de prestigestad van de vaak zo ze van museumvitrine, bewaard blij- verkommerde archipel te worden. Ik ven zoals het was een in grote vrees dat met nostalgie naar hun delen voor de cameralens wel pitto- verleden behepte oud-Indischgasten reske maar voor menselijk gebruik bij terugkeer in het destijdse Bata- ontoereikende stad vol stinkende ar- via weinig meer zouden herkennen moede, maar dan nog. Wat er nu van hun „tropisch Amsterdam". De op grote schaal gebeurt is te verta- Etadvernieuwers hebben op de oude len met: het gebouw als madhtsfac- plattegrond doorgaans rechte lijnen tor de overrompeling van de on getrokken en vervolgens alles omver derdaan door afmeting en afspiage- gehaald wat hen voor de voeten ling van een politiek idee. Die on stond in hun aandrift om Djakarta derdaan heeft trouwens, zoals overal afgezien van de palmen en het aan- ter wereld, in humor verweer gevon- verwante klimaat het gezicht van den tegen de staatsmacht die ook in een moderne westerse stad te geven. de architectuur verwoord wordt. Het Hausmann heeft, in het begin van reusachtige Merdekaplein (waaraan de achttiende eeuw, hetzelfde met het presidentiele paleis ligt) wordt Parijs gedaan, maar hij gaf er die beheerst door een even lelijke als stad de magnifieke boulevards voor hoge lichtgrijze zuil, bekroond door terug die nergens stereotiep of eens- een het netvlies kwetsende gouden luidend zijn. Djakarta lijkt bezig vlam. Nog voor dit pompeuze monu- Eich in de anonimiteit van een on- ment ter meerdere glorie van de geïnspireerde architectuur te verlie- voormalige president gereed was, E,.n heette het al "Sukarno's Erectie". Overal zie Je de kaalslag waar Die "underground"-spot houdt in- straks nog meer van die gebouwen tussen de opmars van de anonimi- zullen oprijzen die zijn ontworpen telt uiteraard niet tegen. Links en door aan dezelfde gietvorm ontspro- rechts schieten de nieuwe bouw- werken omhoog: gebouwen waar- fT van het nooit de bedoeling is ge- Door weest dat ze voor mooi versleten H. J. Oolbekkink zouden worden. De bedoeling is te imponeren, de macht van 't gezag ten architecten. Met het zielloos en zijn verlengstuk, de bureaucra- vernuft van een kopieermachine le- tie. te verkondigen, veren ze de ene afdruk na de ande- En dan maakt het weinig verschil of re af, om daarna met de hand eni- Je naar de Amsterdamse Weesper- ge minieme onderlinge verschillen straat, de Parijse horizon achter de in te houden. Are de Triomphe, de Rotterdamse Het jammerlijke is echter Blaak, de Londense Theemsoever of dat kopieerpapier wel, maar dit het Haagse Bezuidenhout kijkt: het soort bouwtrant niet vergeelt en is overal de bouwkunst als zichzelf vergaat: deze vorm van creatieve bevestigend verschijnsel. Daarom onmaohtswellust moet op zijn minst was het wel een opluchting de anti een eeuw goed blijven, en dat is een septische geur van de betonmolens Siësta in Djakarta een smalle richel onder een schutting biedt voldoende rustplaats aan deze Javaan. te verruilen voor de oprechte stank van de Kot», de oude stad van de door Javanen en Chinezen bewoon de kampongs die nu nog. ingeklemd liggen tussen de nieuwe wijken en straks zeker ook zullen verdwijnen. Schots en scheef tegen elkaar leu nende huisjes; dofbruine of gitzwar te kali's, zwetende mensenmassa's; maar smetteloos wit wasgoed aan de lijn; kleren die in diezelfde ondoor zichtige kali's zijn gewassen. In een van die stilstaande stroomp jes baadt zich een oude vrouw met een uit ijzerhout gesneden gezicht; een zich langzaam in het water roe rend beeldje dat uit een souvenir winkel ontvoerd lijkt. Een stukje verderop wordt de kali ter weerszijden omzoomd door een groenten- en viruchteumarfct: Uit heemse kleuren, vormen en geuren, opgetast in kunstzinnige stapels en rangschikkingen de enige blanke tussen de duizenden wordt beleefd- nieuwsgierig opgenoemen. dan on miskenbaar hartelijk toegelachen. Tengere jongetjes zeggen "Hello mister" en proberen niet eens beden kelijke prentbriefkaarten, hasjiesj of hun zuster te verkopen, zoals me bij voorbaat was verzekerd. Ze willen alleen maar op de foto als ze Je ca mera zien en poseren dan met de ernst van iemand die het resultaat niet hoeft te zien zolang hij maar weet vereeuwigd te zijn. Votr het eerst ruik Je de doerian, de vrucht waarvan altijd gezegd wordt dat Je hem moet eten met dichtge knepen neus omdat Je dan, boven de stank van verrotting uit, de verruk king van het vruchtvlees kunt proe ven. Waar het, wat mij betrof, op neerkwam was dat de geur meeviel (een soort Limburgse kaas met een ■fruitig aroma, maar ik geef toe dat Je daar ook van houden moet), ter wijl daarentegen de smaak verge- tenswaardlg was: een voze aardap pel die in vluchtige aanraking met een beschimmelde druif is geweest. Andere geuren weer in de Chinese kampongs (nog nauwere straatjes, nog dichter tegen elkaar gekropen huisjes): de geuren van de tiental len restaurantjes waar het voedsel een allure heeft die het doorsnee „Chinees etentje" in Nederlana Jam merlijk ontbeert. Kleine, vooral in hun ouderdom vaak zeer mooie mensen die soms een hoffelijke nooit nederige lichte buiging ma ken. De meeste vrouwen vluchten hun duistere huis in zodra ze zien dat de camera geheven wordt, een gerim pelde dame met de liefste glimlach blijft echter op haar bankje zitten en wijst, met een verlegen knikje, op zichzelf: ze moest eens weten dat er enkele weiken later, vijftiendui zend kilometer verderop, met be wondering naar haar gekeken zal worden. Het andere Djakarta weer. Hotel Indonesia. Het is het soort langs Amerikaanse lijnen gedachte pleis terplaats die Je, eventueel, tijdens Je hele veihlijf niet zou hoeven te ver laten omdat er alles wat er in stad of kampong te koop is voorhanden blijkt te zijn, maar dan wel in sjie- ke verpakking. Het is er vol en duur. Veel zakenmannen in tropen pak dóe met belangrijke aktentassen te gehaast door de lobby benen. Ze gaan stellig iets van importantie be spreken dat straks terug te vinden zal zijn in nog meer van die wereld- aardse gebouwen. Toeristen zijn er ook wel, maar het vakan-tiebezoek aan Indonesië is ook al omdat het nu eenmaal nog al kostbaar is nog niet wezen lijk op gang gekomen. In 1970 kwamen er bij voorbeeld 40.000 toeristen en nog eens 20.000 personen die zaken met vertier combineerden. Platvoetreuzen Maar Je ziet ze toch in de gangen en bars van Hotel Indonesia, blan ken uit velerlei landen die bij de omringende Indonesiërs afsteken als platvoetreuzen met steekneuzen en een ongezonde gelaatskleur- Amerikaanse of Duitse vrouwen lij ken hier opeens grove, uit de naden van him zojuist aangeschafte batik gewaden barstende wezens met alle elegance van een volgegraasde koe. De bijpassende echtgenoten dragen vooral luidkeelse sporthemden die op deerniswekkende wijze een be roep doen op de clementie van de zo kleurgevoelige Indonesiërs. Een vre selijke aanblik moeten we vormen voor deze zich zo sierlijk bewegende mensen. Sierlijk ook zijn de meisjes die Je in de schaduw van het enor me hotel aanspreken met een breek baar „Hello, darling", op een toon die zo ver afwijkt van wat in dit metier meestal gebruikelijk is, dat Je wer kelijk het vermoeden krijgt dat ze het een jofel vak vinden om zich aan die zwetende buitenlanders te mogen aanbieden. Gracieuze meis jes, maar letterlijk van de vlakte, want ze offeren het gerief achter de schutting rond een braakliggend veld. Overzichtelijk Meer comfort is er vermoedelijk te vinden in de amusementshuizen die, getooid met namen als „Nirwana" of „1001 Nights", per neonverlichting aankondigen dat ze de faciliteiten bezitten voor het nemen van een bad, het zich laten masseren en het ledigen van een glas. In een helverlicht aquarium zitten, achter een doorkijkspiegel, een stuk of vijfentwintig meisjes in witte mi ni-jasjes. Ze zijn overzichtelijk ge rangschikt op amfitheaters gewijze oplopende bankjes en kouten opge wekt met elkaar. Ze «ijn zich na tuurlijk wel bewust van de mannen- meute die voor het 'glas staat (alsof het een visrestaurant is waar men zijn eigen forel uitkiest), maar de meisjes kunnen het begerig manvolk niet zien. Op de doorgaans royaal geboetseerde boezem dragen ze een nummer, aan de hand waarvan ze besteld kunnen worden bij een ter zijde staande functionaris. Ze zullen Je daarna inderdaad behendig in bad stoppen en op kundige wijze masseren, en als Je dan nog niet aan het eind vam Je zondige latijn bent, kunnen ze worden ingehuurd om alles te doen wat in Je verdor ven hoofd kan opkomen. Persoonlijk vond ik het een even stuitende ma nier van partnerkeuze als de ge nummerde telefoons ln Hamburgse nachtclubs met overeenkomstig ge nummerde dames, maar gezien de gretigheid waarmee bestellingen werden opgegeven, scheen ik het verkeerd te hebben gezien. Karbouw Een volstrekt ander genoegen dat me tijdens een verblijf van vier we ken in Indonesië ontzegd was geble ven was de aanblik van een kar bouw, dierbaar beest uit de litera tuur en van koloniaal besmette schoolplaten. Maar in het allerlaat ste uur, toen lk begeleid door een onwaarschijnlijk felle wolkbreuk naar het vliegveld reed, doemde er opeens eentje op achter een hoog opspattend scherm van lauw water. Op een vreemde mander had ik toen pas het gevoel het land gezien te hebehn. Hoopvol heb ik toen nog even uitgekeken naar Saidjah en Adinda, maar ik denk dat het hun te hard regende.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19