LEIDSCH DAGBLAD 'Studentenstops baseren op arbeids plaatsen' ^tont [iiMiWsVJ Indonesië wil Zuidmolukkers verspreiden MINISTER: AANTAL ACADEMICI GROEIT TE SNEL vandaag Een onverwacht wijntje Radio-tv verleng stuk van ai beids- bureaus LEIDSCH DAGBLAD Pedro Ornella het lichtste Van Egmond Breestraat Bontmode DONDERDAG 6 FEBRUARI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34546 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG De radio kan een Verlengstuk worden van de arbeids bureaus. Het ministerie van Socia- je Zaken maakt ernst met het plan km liefst dagelijks een opgave van ie vraag naar arbeid per radio te Verspreiden liefst op een vast Bjdstip en een vaste zender. F Volgende week wil het ministe- ie via de programma's de omroep verenigingen polsen over de moge- iikheid. dat zij voor dit doel zend- Hjd inruimen. De eerste indruk is, [at er in omroepkringen wel be- leidheid is om mee te werken aan leze vorm van service ten bate van jen algemeen belang. Het idee om radio en/of televisie h te schakelen voor geregelde be- fichtgeving over vacatures is enige jiid terug gelanceerd door NKV- foorzitter W. Spit. Naar het in licht van het ministerie is televisie foor dit doel minder geschikt. Een last tijdstip voor zon uitzending s daar moeilijk te vinden, en die litzending zou voor veel kijkers ook jnverteerbare kost opleveren. I De regering zelf heeft geen zend- Bjd voor een gesproken "arbeids- »eurs" beschikbaar. Men moet 4us pel een beroep doen op de omroe pen. Eén ervan, de TROS, had al (esuggereerd om een opgave van irbeidsberichten. onder te brengen n haar actualiteitenrubriek. Het ninisterie wees dat aanbod af om- lat het te weinig zekerheid biedt (oor de frequentie en de levensduur •an een dergelijk programma-on- ierdeel. Een beknopt overzicht van de ictuele arbeidsvraag per beroeps- troep vergt dagelijks zeker vijf tot ien minuten, meent het ministe- le. De arbeddsbureau's zelf zijn in taat, om via het directoraat-gene - aal voor de ariseidsvoorzieoang, da delijks de stand van de arbeidsvraag p verschaffen. 20 PAGINA'S DEIN HAAG Ongeveer 40 procent van het aantal aca demici dat over vijftien jaar zal afstuderen, zal geen werk kunnen vinden als het huidige systeem van toelating tot universiteiten en hogescholen gehandhaafd blijft. Onderwijsminister Van Kemenade en zijn staatssecretaris Klein menen daarom dat zij de wettelijke bevoegdheid moe ten krijgen de toeloop naar bepaalde studierichtingen af te remmen, afhankelijk van de ontwikkeling op de arbeids markt. Vele singels, grachten en sloten zijn met een vliesje ijs bedekt. Voor de jeugd vaak een uitdaging Proberen: hoe dik? Maar van schaatsen is voorlopig nog geen sprake als het weer zo rustig blijft, s Nachts enkele graden beneden nul. Het wordt volgens De Bilt ook nog niet erger. Neen de elfstedentocht is nog ver, heel ver weg. In een toelichting op het wets ontwerp 'Verlenging en wijziging van de machtigingswet inschrijving stu denten,' die vandaag bij de Tweede Kamer is ingediend, nemen de be windslieden 'n aantal conclusies be toef lende de arbeidsmarkt voor acade mici in 1990 over uit een rapport dat binnenkort verschijnt. Zij hebben een aanvulling op het wetsontwerp ge maakt, dat de minister in staatstelt bij het vaststellen van 'studenten stops,' rekening te houden met de situatie op de arbeidsmarkt. Droog en zonnig )roog en zonnig weer niet een nia- ;ige tot krachtige zuidoostelijke wind. tlinlmnin temperaturen van 0 tot min 1 graden. Maxima ongeveer 7 graden. De komende 24 uur wordt ge ldelijk lucht afkomstig van uid Duitsland en oost Frankrijk \angevoerd. Deze lucht is droger pdat de kans op "bewolking klein terwijl de middagtemperaturen tts hoger kunnen komen. Oceaanfronten trekken in een pijde boog over IJsland en noord Icandinavië naar Rusland en la- en het weer in onze streken on- \emoeid. In Spanje brengt een \ige drukgebied op veel plaatsen egen. 7 FEBRUARI Kon op: 8.11 aur; onder: 17.38 uur, haan op: 5.49 uur; onder: 14.10 nur. Hoogwater te KatwUk te 0.35 en 13.02 aur, laagwater te 8.37 en 21.12 nnr. DEN HAAG De onderhandelin gen tussen Nederland en Indonesië, over repatriëring van Molukkers zijn op één punt vastgelopen. De In donesische regering wil de Molukkers een plaats toekennen in regionale- en transmigratieprojecten. Dit zou kunnen inhouden dat repatrianten min of meer naar uithoeken van het land zouden worden verbannen. Het was het Indonesische antwoord bij de laatste oriënterende bespre kingen in Djakarta tussen Neder landse en Indonesische beleidsamb tenaren op de vraag, weke garanties worden gegeven dat de terugkerende Molukkers zich materieel staande kunnen houden. De Nederlandse re gering zal in het voorjaar een offi ciële reactie op het Indonesische plan geven. Uit het verslag van het mondeling overleg tussen minister Van Doorn van CRM en staatssecretaris KooiJ- mans van Buitenlandse Zaken met de vaste kamercommissie die zich met de kwestie van de Molukkers bezig houdt blijkt, dat de naar een republiek strevende Molukkers geen Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 21 feb. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, fn open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. enkele steun voor hun politieke as piraties hoeven te verwachten. Een punt waarop Djakarta en Den Haag elkaar wel hebben gevonden, Is de vorming van een commissie die de "dialoog" tussen Molukkers in Nederland en het Indonesische volk moet bevorderen. Verder zullen Mo lukkers die zich in Indonesië ves tigen na één Jaar het Indonesische staatsburgerschap kunnen krijgen. Geen betogingen in Lissabon Lissabon (ANP) Het gemeente bestuur van Lissabon heeft alle be togingen in de hoofdstad van mor gen tot volgende week woensdag verboden. Het verbod Is waarschijnlijk be doeld om botsingen te voorkomen tus sen linkse extremisten en achtdui zend buitenlandse matrozen die mor gen in Lissabon aan land gaan na aan een NAVO-oefenlng ter hoogte van de Portuge kust te hebben deel genomen. de bekende Zij stellen de Kamer voor het aan tal studenten, dat kan gaan studeren jaarlijks opnieuw vast te stellen en bij de bepaling van het aantal ar beidsplaatsen met vervangings mogelijkheden rekening te houden. Studies hebben uitgewezen dat onbe perkte toelating van studenten tot grote verschillen tussen vraag en aanbod zullen leiden. Dit klemt het meest bij medicijnende vraag in 1990 is geraamd op 31.400, terwijl het aanbod dan 45.000 zou bedragen. BH de toelating van eerstejaars studenten tot studierichtingen met een stop gaan de bewindslieden er van uit dat het principe 'gelijke rechten voor vwo-gediplomeerden' het best tot z'n recht komt als alle geslaagden mee loten voor het be perkt aantal plaatsen. Dit syteem van 'integrale loting* zou eventueel kunnen worden gewijzigd in een 'glijdende loting,' die geslaagden meer kans op een plaatsje biedt naar mate hun gemiddeld eindexamen- cijfer hoger is. Minister Van Keme nade en staatssecretaris Klein menen dat het selectieprobleem pas bevredi gend kan worden opgelost als het eerste jaar voor alle studierichtingen is gelijk geschakeld. William Whitelaw schijnt de mees te kans te maken om Edward Heath op te volgen als politiek leider van de Conservatieve Partij in Engeland. Het was wel Mar garet Thatcher, die Heath in een direct duel versloeg, maar zij heeft inmiddels diverse rivalen gekregen. Whitelaw. die zich aanvankelijk op de achtergrond hield om niet tegen zijn vriend Heath in het krijt te hoeven treden, wordt door ingewijden als de grootste kans hebber beschouwd. PAGINA 13 Willem Elsschots 'Verlossing* komt in drie delen op de tv. PAGINA 5 Ex-nazi naar topgesprek Arabieren-EG Jeruzalem Beate Klarsfeld heeft de Westduitse regering er gisteren van beschuldigd een ex-nazi, dr. Hans Schirmer, als officiële verte genwoordiger naar de Europees-Ara bische dialoog over politieke en economische vraagstukken te sturen. Mevrouw Klarsfeld zei in Jeruzalem dat de 64-Jarige dr. Schirmer in 1933 lid werd van de nationaal-so- cialistische partij. Van 1939 tot 1943 werkte hij onder nazi-propagandist Josef Goebbels als adjunct-directeur van de afdeling voor propaganda in het buitenland van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken. In die functie was Schirmer verantwoordelijk voor de Duitse propaganda-uitzendingen in het buitenland. MEUBELEN Kanaalstraat - Heereweg. Tel: 02521-14642. Eigen parkeerterrein. LEIDEN 14000 m'J Lange Gracht 5)aan de CUy-Fhng). Têt. 01710-21645 bij molen De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto's De Zwitserse stad Geneve heeft een wereldprimeur: de eerste oud-papierautomaat op straat. De ingeworpen bundels (mini maal twee kilogram) worden automatisch gewogen, waarna de machine een dubbeltje per kilo gram uitbetaalt. „Maak gebied bij De Zilk tot nationaal park' OSLO (AP) -f- Een oude Noorse immigrant Peder Knutsen is onlangs ge storven in Kinred in de Amerikaanse staat North Dakota. HU was in Ame rika boer geworden en had er goed gerooid. Knutsen was afkomstig uit het plaatsje Gol in de vallei van Hallingdal. In het dezer dagen be kendgemaakte testament van Knutsen stond, dat hij een bedrag van 30.000 dollar heeft nagelaten aan het rusthuis voor oude mensen in Gol. Maar onder de voorwaar de dat daar wijn voor wordt gekocht! Natuurlijk sensatie in Gol, waar de gemeente raad gisteravond aan het confereren sloeg. Kort na middernacht viel een be sluit. Het geld zal in dank worden aanvaard en be steed zoals de goede gever het wenste. De bewoners van het rusthuis hadden ook al laten weten (ook de geheelonthouders on der hen) er voor te zijn. Plaatsvervangend burge. meester van Gol, de heer S tor la, zei dat het hem dankbaar had gestemd, dat een onde emigrant zo aan zijn geboorteplaats was blijven denken, maar dat het cadeau wel even een probleem was ge weest. Het besluit van de ge meente zal nu worden gestuurd naar het minis, terie van Buitenlandse Zaken in Oslo. Dat zal de Noorse vice-consul in Fargo in North Dakota, die de zaak daar behan delt, instrueren. Er zal een Peder-Knut- senfonds werden gesticht in Gol en verwacht wordt, dat de rente van het geld goed is voor zo'n 1.000 flessen wijn per jaar voor het bejaardentehuis. Drieëntwintig van die be woners zijn niet-drinkers, maar mensen van brede opvattingen. Zij stemden voor, want „na ons zullen er hier veel meer oude komen, die wel slokje willen". DEN HAAG —Twintig gebieden in Nederland komen in aanmerking voor nationaal park. Eén van die twintig gebieden is De Zilk oi.; Noord- wijk: hier gaan de duinen over in het bollengebied, maar op het terrein ligt een claim voor waterwinning en voor de uitbreiding daarvan. De twin tig gebieden worden genoemd door de interdepartementale commissie nationale parken en nationale land schapsparken in een rapport, dat zij vandaag aan de Tweede Kamer neeft voorgelegd. Zeven gebieden, komen volgens het rapport wegens technische redenen niet in aanmer king tot nationaal park te worden bestempeld hoewel die gebieden op zich erg kwetsbaar zijn Hiertoe behoren oun. de Nieuwkoopsc plas-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1