Suriname ruim f 200 miljoen Onderbezetting van de rechterlijke macht is een onaanvaardbare zaak Vakbonden op bres voor Indiase zeelieden NAAST HET NIEUWS Geen hond komt meer op uw gazon. Alurette Nog geen spoor van de consul in Cali Minister Van Agt oneens met vervolging uitgever 'Mein Kampf' DR. THEO VAN SCHAIK (KVP) DINSDAG 4 FEBRUARI 1975 gjQQQBC2S323BEi PAGINA 7 Als iedereen nu maar z'n plasje en z'n poepje op uw gazon deponeert, dan wordt dat bruin. U kunt er beter een hek omheen laten zet ten. Dat dat niet veel kost en bést mooi staat, kunt u zien aan het Alurette-hek. Van het bovenste nokje tot diep in de grond van aluminium. Dat niet roest, niet rot, niet brokkelt en niet barst. En het gaas is donker groen geplastificeerd. S^Zo krijgt u groen gras, i.p.v. i bruine plekken. t betere hekwerk voor particulieren Inlichtingen: tel. 02523 - 21 41 - Noordwijkerhout. UTRECHT Praktisch de voltal lige Indiase bemanning van de 13.000 ton metende bulkcarrier "Attica" is gistermiddag met steun van de Ne derlandse vakbonden in staking ge gaan. De bemanning wil op die ma nier de rederij betere gages afdwin gen, aldus een woordvoerder van de vervoersfederatie NVV-NKV. Men legde het werk neer toen de kapitein van het schip klaar wilde laten maken voor afvaart uit de Rot terdamse Rijnhaven naar een Fran se havenstad waar het schip lading moet innemen. Van de 22 opvaren den doen er drie niet aan de staking mee. onder wie de kapitein. Er zijn ook twee vertegenwoor digers van de rederij aan boord die tot dusver hebben geweigerd mee de vertegenwoordigers van de vak bonden te onderhandelen. Vakbonds bestuurders mochten zelfs geen voet aan boord zetten en de kapitein heeft bij de loopplank een bewaker neergezet om te voorkomen dat de vakbonden met de stakers in contact komen, aldus de vakbondswoordvoer der. De vervoersbonden steunen de sta king omdat de gages te laag zouden zijn naar de normen van de interna tionale transportarbeiders federatie (ITF) in Londen. Deze wereldom spannende federatie van vervoers bonden heeft voor de beloning op schepen, die onder vreemde vlag va ren, minimum -voorwaard e n ge steld om de vlucht van rederijen, naar landen met lagere sociale en fiscale normen te ontmoedigen. Schepen van rederijen die met de ITF een contract hebben afgesloten worden op vertoon van het zg "blau we certificaat" gevrijwaard voor ac ties van ITF-organisaties. Volgens de vervoersfederatie van NW-NKV vaart de "Attica" onder "valse" Liberiaanse vlag en is de rederij de Attica Shipping Corpo ration een typische "brievenbus maatschappij" die de arbeidsvoor waarden als dat zo van pas komt, overboord zet. De rederij is op papier gevestigd in de Liberiaanse hoofdstad Monro via terwijl de leiding onder de naam "Dockendale" vanuit de Bahama eilanden opereert. Op de romp van het schip zelf staan de letters "Na- kamura Line" geschilderd. Maar me de gezien het feit dat de bemanning uitsluitend uit Indiërs bestaat ach- te de vakbonden het waarschijnlijk dat de rederij in feite in India thuis hoort. Toen het schip vorige week in Rotterdam aankwam besloot de be manning een actie voor ITF-gages te gaan voeren in samenwerking met de federatie van werknemersorga nisaties in de zeevaart (FWZ). F WZ - vertegenwoordigers namen vrijdag jl. contact op met de gezagvoerder maar die weiger de na ruggespraak metde rederij op de eisen in te gaan. De verte genwoordigers van de rederij die momenteel aan boord zijn wilden niet onderhandelen zodat men nu in een soort patstelling terecht is ge komen. De rederij zit nu letterlijk muur vast want mocht de rederij de af vaart van de Attica willen force ren dan zullen de vervoersbonden hun leden bij de Rotterdamse sleep diensten over de situatie inlichten en komt het schip de haven niet uit, aldus de vakbondswoordvoerders. Het Rotterdamse sleepbootperso- neel heeft zioh inmiddels solidair verklaard met de stakers en zal op verzoek van de vervoersbonden niet in actie komen om de Attica op weg naar zee te helpen. Via een briefje in een rol beschuit, die de s.akers via een touwtje van boord in handen speelden van vak bondsmensen op de kade hebben de Indiërs laten weten dat de staking nog steeds voortduurt en dot de ad vocaat van de eigenaar van het schip aan boord is. Inmiddels heeft ook de bond van het CNV zich achter de actie aan boord van de Atdca ge steld. LIEVER CLAUS DAN BARDOT Albert Schweitzer is de favoriete held voor 1975 van het publiek dat hat wassenbeelden museum van Madame Tussaud bezoekt. Schweitzer verdrong John Ken nedy van de eerste plaats. Derde held is nu Roger (007) Moore, vierde Johan Cruijff en vijfde Henry Kissinger. Churchill, Na poleon, koningin Wilhelmina en Ghandi zijn van het toneel van vorig jaar verdwenen. Onder de meest gehate persoon lijkheden kwam Hitier dit jaar bovenaan, vorig jaar ontbrak hij bij de eerste vijf. Hü wordt ge volgd door Nixon, Mao, Wiegel en Den Uyl. De aantrekkelijkheid van Liesbeth List is bestendigd met een eerste plaats. Brigitte Bardot heeft de tweede plaats moeten inruimen voor prins Claus, gevolgd door Ben Cramer. VLIEGVELD WORDT MODDERVELD Een hulpvldegveldje bij Hoogeveen is gesloten, omdat de landings banen veranderd zijn In modder banen. Oorzaak is dat onverlaten al sinds twee maanden 's nachts de dijken, rond het vliegveld door steken. Het gevolg hiervan is dat de drainage van 't vliegveld wordt geblokkeerd, waardoor weliswaar de omliggende wellanden droog komen te staan, maar landen op het vliegveld niet meer mogelijk is. „Wanneer een vliegtuig landt en op de drassige bodem terecht komt, kunnen de grootste ongelukken gebeuren", aldus de havenmeester van het vliegveld, de heer B. Abbink. BOZE FANS Scheidsrechter Piiötro Nuovo is na de wedstrijd waarin de thuis ploeg van Portogruaro met 2—0 verloor en Nuovo twee thuisspelers van hat veld stuurde, over tien kilometer in zijn auto achtervolgd door twee auto's met boze fans. Volgens de politie weerstond de scheidsrechter verscheidene pogin gen hem van de weg te drukken, maar raakte hij tenslotte in de berm en sloeg om. Nuovo mag over een dag of tien het ziekenhuis verlaten. OPOFFERING De Engelse edehrouw lady Parker is bereid haar longen op te of feren door die plaats van een proefdier in een laboratorium in te Lady Parker verklaarde döt ze van afschuw was vervuld over foto's in de pers die honden laten zien die dagelijks de rook van dertig sigaretten moeten inademen om de eventueel kankerverwekkende werking van tabak na te gaan. Lady Partcer heeft de betrokken chemische fabriek aangeboden de honden te vervangen en zoveel sigaretten te roken als men haar wil opdringen. Hee aanbod van Lady Parker is te meer opmerkelijk waar zij ndst rookt. POLITIE - OPDRACHT Peter Lackner, een 30-jarge politieman in Wenen, draalde zijn rondjes toen hij de opdracht kreeg te gaan naar Pantser Gasse 4. Laokner reed naar zijn eigen adres, waar zijn vrouw voortijdig haar baby kreeg. Het meisje was gehaald toen de ziekenauto arriveerde. Den Haag De uitgever van Hit lers "Mein Kampf" in het Neder lands kan wegens het openbaar ma ken van uitingen van rassenwaan strafrechtelijk niet warden vervolgd. Miniobsr v. Agt (Justitie) heeft dit geanitwoard op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid Wodff De officier van justitie in Rotterdam heeft dte vervolging tegen de uitge verij Ri diderhof - Kerco in Ridderkerk gebaseerd op een overtreding van de auteurswet. Vorige week donderdag, Is het onderzoek in deze strafzaak ter rechtzitting begonnen. Vorig Jaar Juli heeft minister Van Agt de procureur-generaal bij het Haagse hof gevraagd het gevoelen van het openbaar ministerie aan hem bekend te maken, alvorens een be slissing over de vervolging van de Ridderkerkse uitgeverij zou worden genomen. In die tijd was het plan om "Mein Kampf" in het Nederlands uit te geven bekend geworden. Als ge volg van een administratief verzuim heeft de officier van Justitie in Rot terdam niet aan het verzoek van Van Agt voldaan. De minister zegt dit te betreuren. De aard van de strafzaak had op zich zelf al overleg vooraf met de po litiek verantwoordelijke minister noodzakelijk gemaakt, deelt Van Agt In zijn antwoord mee. Hij zou er als minister hebben wiillen overleggen CALI De nasporingen naar de ontvoerde honorair consul van Neder land in de Colombiaanse stad Cali, E.E. Leupin, heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. Aan het onder zoek nemen ongeveer 2.000 militairen, politiemannen en leden van de Co lombiaanse inlichtingendiens deel. De consul die de Canadese natio naliteit bezit, werd vrijdagnacht door een tiental gewapende mannen mee genomen. De ontvoerders waren ge kleed in het uniform van de pro- Russische 'revolutionaire strijdkracht van Colombia' (fare). Zij doodden bij hun actie een personeelslid van de houtzagerij waarvan de consul het hoofd is. Twee andere personeelsleden zouden bij de ontvoering betrokken zijn geweest. De zaterdag op 250 kilometer ten zuiden van Cali in Colombia ontvoerde consul, zou volgens door het Franse pes our eau AFP aangehaalde, goed ingelichte kringen, worden geruild voor een guerillastrijder. Het zou gaan om Jaime Tarcisio guaracas, die sinds 1971 gevangen zit op het eiland Gorgona in de Stelle Oceaan. Hij is ex-commando van ae revolutionaire strijdkrachten van Co lombia (Fare), die Moskou naar de ogen zien en waaraan Leuplns ont voering zou volgens de door AFP geciteerde kringen zijn uitgevoerd door een vijftigtal mannen, onder leiding van Asnoraldo Betancur (die Balin wordt genoemd). Betancur is officier in Fare, die geleid worden door Ma nuel Marulanda Velez. De arbeiders op de houtvesterij van Leupin op 600 kilometer van Bogota', hebben verteld dat de consul werd weggeleid met een touw om de nek waarvoor hij eerst op zijn knieen was moeten gaan zitten. Hij had schoenen aan die niet de zijne waren. Straffen voor ondernemers DEN HAAG Ondernemers die de gedragsregels niet naleven die gel den bij fusies en die niet voldoen- aan de wettelijke verplichting tot in stelling van een ondernemingsraad moeten volgens het PPR-tweede-ka- merlid Van Gorkum worden ge straft. Als er strafsancties zijn kunnen per soneel en vakbonden niet meer voor voldongen feiten worden geplaatst, schrijft het kamerlid aan de rege ring. Van Gorkum verwijst naar het bericht, dat de firma Becker te Zeist voor drie miljoèn gulden zou zijn verkocht aan de firma Debeg in Ham burg. Personeel noch vakbonden zouden zijn ingelicht en de fusiege dragsregels zouden niet zijn nage leefd. Bovendien is de heer Beek- er zijn vorig Jaar tegenover minis ter Boersma gedane toezegging niet nagekomen, dat een ondernemings raad zou worden ingesteld, zo weet Van Gorkum te melden. Hulp van Nederland dit jaar SCHIPHOL Suriname krijgt dit jaar ruim f 200 miljoen van Nederland. Dat is een vervroegde aflossing van het officieel eind 1976 pas aflopend vijfjarenplan plus f53 miljoen extra. Na de onafhankelijkheid wordt Suriname voor de Nederlandse ontwikkelingshulp meer dan een concentratieland. Tussen Ne derland en Suriname zal voor de toekomstige ontwikkelings hulp een verdrag worden gesloten. „Dat is uniek voor Neder land", aldus minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking bij terugkeer op Schiphol. De Nederlandse bewindsman kwam steun krijgt, antwoordde minister Minister Pronk, die gisteren uit Paramaribo op Schiphol terug keerde legde niet alleen verklaringen over Suriname af maar sprak ook over Indonesië. De minister die onlangs had meege deeld dat de hulp aan Indonisië zal worden verminderd, ver telde dat dit niet om politieke redenen zal gebeuren maar omdat de betalingsbalans van dat land positiever is geworden. Wanneer een tekort minder wordt kan er beter meer geld naar een land gaan dat het harder nodig heelt". gistermiddag met de staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken dr. P. H. Kooymans uit Paramaribo van besprekingen over de onafhanke lijkheid van Suriname. De andere helft van de Nederlandse rege ringsdelegatie minister De Gaay Fortman en staatssecretaris van Defensie Van Lent zijn vanuit Su riname doorgereisd naar de Neder- of overtrading van de straJbepalini inzake rassenwaan tenlaste zou ir ten worden gelegd. Pronk dat dat niet mogelijk zal zijn. De Nederlandse bijdrage zal wor den verstrekt in project- of pro gramhulp. Dit laatste in de vorm van financiering van concrete in- voergoederen. Het ligt niet in de Nederlandsè bedoeling budgethulp te geven. landse Antillen voor aparte bespre- Overigens waarschuwde de minister kingen met de Antilliaanse rege- dat men in Nederland niet te gro- Als Suriname de f 200 miljoen dit voor een terugkeer Jaar voor de onafhankelijkheidsda- door grotere hulp v tum niet opkrijgt, mag het later het opzetten verwachtingen moet koesteren n Surinamers Den Haag bij worden uitgegeven. schaffende industrieën Bij de besprekingen tussen Ne- in Suriname, derland en Suriname is men het Staatssecretaris Kooymans zei nog niet eens geworden over de dat Suriname de grenskwestie zelf hulp na 1976. Minister Pronk 'zei zal regelen als dat niet dat dit ter sprake zal komen tij dens het topoverleg tussen Neder land en Suriname, dat zal worden gehouden na het koninkrijksover- Frans-Guyana in het oosten, leg dat op 17 maart in Den Haag Met Guyana bestaat begint. De Nederlandse bewindsman zei dat er geen sprake kon zijn van fi nanciering van een Surinaamse krijgsmacht. "Je kunt geen defen- aifhankelijikheidsdaitum gebeurd *3. Op het ogenblik zijn er grenskwes ties met Guyana in het westen en op het ogenblik een bestand. De Suri naamse regering heeft onlangs la ten weten met Frankrijk te gaan praten over een oplossing. Na de onafhankelijkheid krijgt onafhankelijk land fi- Suriname alle bescheiden en docu- nancieren". Op een vraag of Suri name met Nederlands ontwikke- geld toch geen verkapte defensie- menten over deze kwesties van Den Haag. Over overige koninkrijksdo cumenten gaat men nog praten. gedaan en wensen geuit, maar door de grote-mensenmaatsöhappij. Ade- r\ het departement is daar nog nooit quaat reageren, betekent dat 6nel J1 op passende wijze op gereageerd. In doen. Vooral bij kleine delicten moet ^ggy|j|f Reny Dijkman 1969 is er al gewezen op de dat, anders verliezen straffen hun onaanvaardbare onderbezetting van zin. Wat is het nut van maanden de rechterlijke macht. Het antwoord wachten op een veroordeling en Den Haag „Mijn begrotingsbe- was toen, dat dit een onderwerp van daarna nog eens maanden op de handeling is geen echte behandeling, aanhoudende zorg vormde. Nu, die uitvoering. Dit geeft alleen maar A g 11 Het is meer een „cri de coeur". is er nog steedsonnodig verdriet en wordt niet als J IBBHflfeÉ Pratend over zijn inbreng bij de In 1969 werd er al gepleit voor een r^ht^aardig ervaren. Maar het M «SN I ÊÈtlBÊËmÊÈËk, Justitiebegroting nu voor het nieuwe wet inzake verboden wapen- liedJe dat tot oplossing van de JÉÉb negende Jaar blijkt dr. Theo van bezit. Nu wordt meegedeeld in de onderbezetting al acht Jaar wordt gfc, WÊBÈku& Schalk (KVP) nog steeds een stil en memorie van toelichting op de g^zon^n. heeft tot nu toe geen bijna verlegen mens. Een man, die begroting dat dit wetsontwerp enkel resultaat gehadBUHHfelHl als een van de weinigen in het opnieuw is vertraagd". Kamergebouw de publiciteit eerder Wat de KVP-er betreft, mag er echt schuwt dan zoekt.'Een pure eenling, Beleid wel eens de bezem gehaald worden V W die als het helemaal moet tegen zijn door de afdeling Rechterlijke eigen fractie in stemt. Van Schalk, De grootste zprg voor de Justitiespe- Organisatie van het departement sinds kort weer in het nieuws door cialist betreft echter het vervol- van Justitie. „Er is nu net een het initiatief wetsontwerp abortus- gings- en executiebeleid. „Er kan nieuwe man aan het hoofd provocatus. Maar van dat „abortus"- nauwelijks 6praike zijn van een gekomen, dus ik heb weer hoop. beeld en de talloze brieven daarover doeltreffend executiebeleid met een Nieuwe bezems vegen schoon". wil hij los. „Het kind is er nu", zegt achterstand van 4.000 vonnissen. M igja-Jj^BBIIIIW hij met een klein lachje. „Ik vind Niet zo verwonderlijk, als blijkt dat Test het nu best". bij de Utrechtse rechtbank op een De KVP-er tegenover de KVP-mi- geplande bezetting van 20 man een y schaik ziet duidelilk aanwin nister in deze Justitiedagen. Tegen- onderbezetting van 7 man bestaat". b gronden waarop kandidaten over een departement dat rammelt Theo van Schaik heeft een triest Ca^e bij balie F aan alle kanten, waar beslissingen lijstje: „In Amsterdam kon men na wordendoor de mrien vaTTe - eindeloos worden uitgesteld. Een 15 april 1974 geen vonnis in riiksD<-vchologischf> dipn^ gehaaid KVP-er naast de KVP-minister Van Burgerlijke Zaken meer vragen, Agt tijdens de behandeling van de omdat de rechtbank niet in staat Jemand hoogleraar of buree- Drie van Breda. Een hel. een was 'al die zaken nog voor het wordt En v erder liat ^i M nachtmerrie. zomerreces af te handelen. Roer- ver achter ^jj Hg Merkwaardig genoeg bleef het mond kampt met een achterstand, succesvol advocaat of een ;V* contact tussen die twee summier. Er die de komende twee Jaar niet meer tonfunctiftnaris in het hedriif«tieven" was te veel gemeen en dan word Je valt in te halen. In Rotterdam lagen ^functionaris in het bedrijfsleven I schuw ten aanzien van elkaar. 0p 1 september nog 500 politierech- f JK jHiHIHH Nu, toch wat boos, pratend over terzaken op afhandeling te wachten". Modernisering - dezd begroting: „Die aoht, negen Niet alleen dit, maar ook de Jaar dat ik dit doe, heb ik rechtspleging baart hem zorgen. „De Van Schalk is een warm vooretan- meegemaakt en heb ik zelf rechtsgang in Nederland gaat in der van modernisering van het r' Theo van Schaik (KVP) gesproken over het feit dat er op neerwaartse lijn", zegt hij. „Als ik Wetboek van Strafrecht. „Het alle terreinen een onderbezetting mijn zoontje voor kattekwaad eerst strafrecht moet op de voet hetr mijn WD-collega Geurtsen die om vindt het bepaald niet nodig om heerst. Alleen de politie krijgt nu maanden later straf, denkt hij maatschappelijk gebeuren volgen, een herziening van het Wetboek van daarmee te wachten tot justitiemi- eindelijk een aanvulling. Al die allang dat alles vergeten en Het moet een spiegel zijn van wat Strafrecht heeft gevraagd. Hiervoor nis ter Van Agt zijn ministeresteek Jaren is gewezen op de toename van vergeven is en vindt hij die straf er leeft in de maatschappij. Wat zou een speciale commissie moeten weer heeft verwisseld voor de de criminaliteit» zijn er suggesties onrechtvaardig. Dat geldt ook voor dat betreft steun ik het verzoek van worden benoemd". Theo van Schalk hoogleraarsbaret.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7