Jos Cleber: ,Het gaat om de persoonlijkheid' rfjg) vandaag Carnavalsvereniging strijdt tegen 'decadente' liedjes Wie mogen op AVRO's concertpodium staan? Egyptische TV morgén] ..toegelicht ...eA7 gisteren Hilversum III krijgt nieuwe golflengte RADIOPROGRAMMA DINSDAG 4 FEBRUARI 1975 ARNHEM De Arnhemse oar- rrav alsv erena ging de On-Ganse heeft de verschillende orkesten 'die de viering van het feest in het Arnhemse opluisteren op dracht gegeven om liedjes als „De AnaJbieren" (Vader Abraham) en „Ik heb worstjes op mijn borst jes" (Ria Valk) e<n andere liedjes van „dubieuze strekking" miiet ten gehore te brengen. De carnavals vereniging onder schrijft hiermee de actie burgse kasteleins om de carna valsmuziek uit het noorden te boycotten. In Arnhem is men nog niet zo ver gegaan om de totale carnavalsmuziek 1974-1975 te boy- lam- cotten. Wel meent men dat de Volgens de On-Ganse wordt op nrna- decadentie in de carnavalsmu- die marnier hst carnaval te veel ziek hoogtij viert en dat hoe lan- met deze liedjes vereenzelvigd en ger hoe meer de meest pkubvoer- in zijn geheel naar beneden ge- se" liedjes worden^ uitgebracht. trokken. „Mijn man en ik aten vorige week in het Rode Paard. Daar hoorden we een Jonge pianist prachtig Ghopin spe len. Dat is echt iets voor Uw pro gramma". Brieven met een dergelijk ke inhoud belanden vrijwel dagelijks op het bureau van Jos Cleber. vroeger vooral bekend als orkestleider (wie is De Zaaiers' vergeten?) entegenwoor dig muziekadviseur van de AVRO-tv. Een beleefd briefje terug met een opmerking over beperkte zendtijd, lange wachtlijsten of iets dergelijks. Dat is de gedragslijn. Voor het programma „Jonge mensen op weg naar het concertpodium", dat zes a acht maal per Jaar wordt uitgezonden en het dan op zondagavond moet opnemen tegen „Studio Sport" op het andere net, trekt Jos Cleber er zelf op uit. Als producer en samensteller van het programma reist hij geregeld met een bandapparaat en een fototoestel in zijn bagage naar het buitenland. Als een soort rijke oom uit Amerika maakt hij dan zijn opwachting in een of ander instituut voor muziekopleiding waar de meest talentvolle leerlingen voor hem komen opdraven. /s Avonds in mijn hotelkamer', zegt hij, „draai ik de banden af. Maar het is niet alleen een kwestie van luisteren. TV Is geen radio. Daar wil ik mee zeggen dat ook de presentatie voor mij veel gewicht in de schaal legt. Iemand die muziek voor zich op de lessenaar zet valt sl meteen af. Wie voor de tv als solist optreedt moet het stuk dat hij speelt of zingt in z'n hoofd hebben. Maar het allerbelangrijkste is wel dat iemand, zo jong als hij of zij is, al een persoonlilkheid moet zijn". Jos Cleber praat tegen de achtegrond van het. fluitconcert van Jacques Ibert dat aan de overkant van de gang in de grote zaal van het Bussumse theater 't Spant gerepeteer wordt voor de opname met publiek die enkele uren later plaatsvindt. Gaby van Riet. een vijftienjarig meisje uit het Belgische plaatsje Kalmthout, speelt de solopartij. Zij is de Jongste die ooit in de achtjarige geschiedenis van het programma is opgetreden, 't geroutineerde Omroep orkest, gedirigeerd door Jan Stulen, zit in een goed ogende trapsgewijze opstelling achter haar. Met de Amerikaanse pianiste Carolyn Moran en de Franse oellist Frederic Lodeon, die delen uit het Vierde pianoconcert van Beethoven en het Celloconcert in C van Haydn spelen treedt Gaby van Riet op in het programma dat op 20 februari wordt uitgezonden. „Gaby is een van de weinigen", zegt Jos Cleber, 'die ik door de aanbeveling van een ander heb ontdekt. Ik kreeg een tip van een Antwerpse dame die ik ken. Ik heb haar toen Mozart horen spelen. Heel mooi, maar een meisje van vijftien kan je bij een optreden waarvan voor haar zoveel afhangt beter zo*n werk van Ibert laten spelen". Jos Cleber heeft om audities te houden conservatoria in onder meer Boedapest, Wenen, Salzburg, Parijs, Londen (drie colleges), Kopenhagen, zangeres Oem Kalthoem overleden CAIRO Oem Kalthoem, de po pulairste zangeres van de Arabische wereld, is gistermiddag op 76-jarige leeftijd in Cairo overleden. Vijf da gen geleden was zij getroffen door een zware hersenbloeding. De zangeres die vaak de 'ster van het Oosten' werd genoemd, werd even zeer door koningen als door de een voudige plattelandsbevolking van de Arabische landen van Marokko tot de emiraten aan de Perzische Golf aan beden. Zij was de favoriete ster van wijlen president Nasser. Diens opvol ger, het huidige Egyptisóhe staats hoofd Sadat, gaf haar de titel van 'volkskunstenares'. Overal wist zij vol le zalen te trekken. In 1966 ontving zij ongeveer f 85.000 voor tweemaal optreden in het Parijse Olympia. Zij was miljonaire en bewoonde een rose villa aan de oever van de Nijl. Zij zong liefdesliederen, waarin Arabische volkswijsjes waren verwe ven met mohammedaanse gezangen, welke zij had geleerd van haar vader die verbonden was aan een moskee in het dorp Tamay el-Zahaira in de Nijldelta. Zij had een krachtige, mee slepende stem die naar mate zij ou der werd steeds beter scheen te wor den. NOS/NOT: 9.45-10.45 (ged. K) Schooltelevisie. VARA: 15.30 (K) Klaar tje Tip en Balthasar .kinderprogram ma. 15.36 (K) Hans met de hoed, kin derprogramma. 15.60 (K) Het Port i (K) De Godin - documentaire. 16.56 (K) Klaartje Tip (K) De fiiiim van O programma. 17.30 (K) Tussen i NOS: 18.45 (K) Paulus (K) Journ. IKOR: 19.05 Oslo (daar kwam niemand ln aanmerking), Dublin, Brussel, Mainz, Freiburg en diverse Zwitserse steden bezocht. Tientallen jonge musici konden daardoor op kosten van de AVRO naar Nederland komen. Maar hoe staat het met het Nederlandse talent dat in de laatste jaren in dit programma steeds minder aan bod kwam? Jos Cleber: „Omdat duidelijk te maken moet ik acht jaar teruggaan. We begonnen dit programma met uitsluitend Nederlandse musici. Drie jaar lang hebben we hier de conservatoria afgereisd en de opna men ter plaatse gemaakt. Toen we aan het einde van die reeks waren moest ik wel verder gaan kijken, dus over de grenzen. Het was onmogelijk om voor al die programma's die we vervolgens hebben gemaakt uitslui tend Nederlanders te vinden. Dat is ook helemaal geen bezwaar. Juist de functie van een internationaal spectrum op dit terrein vind ik zo belangrijk". Krijgt Cleber nooit het verwijt dat de programma's te behoudend zijn? „Ja zeker, maar we vragen ons steeds af: waar moet je met een programma dat belangstelling dient te kweken beginnen? Toch niet bij Schonberg. Wij moeten de kijkers aan de knop houden. Je kunt voor tv niet dezelfde eisen laten gelden als voor de concertzaal". Inmiddels is in de naburige zaal een punt gezet achter Ibert. Gaby van ,i op weg naar het Concertpodium" en daarachter het Omroeporkest. Riet en haar moeder komen de deur uit. Moeder kijkt voldaan en Gaby zegt: „Wanneer het vanavond zo gaat ben ik content". En met enige trots wanneer naar haar muzikale activitei ten geïnformeerd wordit: „Ik heb kort geleden op een concert gespeeld waar koningin Fabiola bij was. Dat was aan het einde van een muzlekwedstrijd. Door enkele van zulke wedstrijden ben ik in Belgie bekend geraakt". Gaby van Riet studeert tegelijk aan het conservatorium in Antwerpen en aan de Hochschule fur Mus ik in Keulen. Eenmaal per week stapt zij in de trein om enkele honderden kilometers van haar woonplaats haar fluitspel door een Herr Professor te laten corrigeren. Tijdens de repetitie heeft Gaby van Riet zich mogen beperken tot fluitspelen, 's Avonds bij de opname zal zij haar mondje ook op een andere manier moeten roeren. Het bliksem-interview is een vast onder deel van het programma. Willem Duys heeft dat bijna zeven jaar gedaan. Nu heeft hij het veld geruimd voor Cees van Drongelen bekend van „Televizier Magazine". „Duys kwam te vaak op de buis", zegt Jos Cleber, „hij heeft het trouwens al zo druk met zijn Muziek Mozaïek". Is het waar dat Cees van Drongelen ln een Interview de uitspraak deed dat hij geen verstand van muziek heeft? „Ja", zegt Cleber, „maar dat Is met op de voorgrond Cees van vXra'. (K) Journaal. A-BRT Karna (K) Voor geld NEDERLAND 1 18.15 Hoe is het gemaakt, les 5 (TELEAC) 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Beertje Colargol (VPRO) 19.15 Van Oekel's discohoek (VPRO) 20.00 Journaal (NOS) 21.21 Berichten uit de samenleving (VPRO) 20.35 All in the family, tv-serle (VPRO) 21.00 Italië's machtige politie en wankele democratie, do cumentair programma (VPRO) 22.00 Looft den Heere, gewüde koorzang (EO) 22.15 Luuk van Haren, machinebankwerker, aflevering uit de serie "De wind blaast waarheen hij wil" (EO) 22.45 Ars Musica, kamermuziek (EO) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Black Beauty, jeugdserie (NCRV) 19.30 Tweekamp, kwis voor middelbare scholieren (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Herkent u deze tijd?, spelprogramma (NCRV) 21.15 NCRV-springtrofee 1974-1975 (NCRV) 22.05 Hier en Nu, aktualiteiten (NCRV) 22.45 Tot besluit (NCRV) 22.55 Den Haag vandaag (NOS) 23.10 Journaal (NOS) De EO zendt vanavond (22.45 Nederland I) "Ars Musica" uit In deze aflevering kunt u kennismaken met de trom pettist Hans Boschma. De 33-jarige trompettist zal worden begeleidt door de bekende organist Piet Post uit Leeuwarden. Zij zullen twee Italiaanse werken ten gehoren brengen, t.w. een trompetconcert van Torrelli en de Sonate Prima van de minder bekende componist Viviani. Aan deze uitzending ver leent ook het Silvestre strijktrio zijn medewerking. Ook dit trio zal een werk van een Italiaanse componist spelen, het "trio concertante" van Cambini. De VPRO-tv begint vanavond 19.15 uur Nederland I) haar uitzending met Van Oekels Discohoek. Aan dit programma in carnavalssfeer werken mee: Lemming ("Queen Jacula"), Mac and Katie Kissoon ("Sugar candy kisses"): Left Side ("Tessie I love you"); Kleintjes Pils ("Aha, dat is Marie"); Evert van der piJc („IJc wil geen bier voor zijn aandeel gaan bezwaar. Het is zijn taak de jonge musici die hier komen goed te leren kennen. Hij gaat met ze eten en hij zorgt dat ze een groepje gaan vormen. Op die manier wordt het iets gemakkellijker een min of meer ongedwongen sfeer in heti programma te krijgen". Frisse neus FRISSE NEUS De persoon over wie geroddeld wordt komt er zelf bij. Cees van Drongelen: „Het werken aan dit programma geef me even een frisse neus. Tenslotte Is de journalistiek een verwoestend vak, zeker bij de tv. Ik probeer te bereiken dat die jonge musici geen vreemden meer voor me zijn wanneer we eenmaal samen voor de camera staan. Ze worden op dat moment zo in beslag genomen door hun muzikale optreden dat zo'n praatje gauw verkrampt wordt". Wat is de toekomst van .Jonge mensen op weg naar het concertpo dium"? Jos Cleber„We willen met dit programma nog wel een tijdje doorgaan. En wat de toekomst van de musici zelf betreft, het lijkt me Interessant na een paar jaar eens een programma te maken waarin deze jonge mensen op weg naar het concertpodium terugkomen om ons te laten weten of en zo ja hoe ze het concertpodium hebben bereikt". alles te koop, film. 22.15 (K) het nieuws. NOS: 22 40 (K) Journaal. Nederland II NOS: 18.45 (K) Paulus de ter. 18.95 (K) Journaal. 19.05 cutera: Landbouwmechanisatie ln de Derde Wereld. NOS: 20.00 (K) Jour naal. 20.20 P.P.: Katholieke Volkspar tij. 20-30 (K) Een lichte vorm ven uit putting. (televisiespel. 21.20 (K) Kijken vandaag. 22.40 (K) 22.45 Journaal. DUITSE TV DINSDAG 4 FEBRUARI Duitsland I 17J56-18.00 (K) Journaal. (Regionaal i: NDR: 9.30-10.00 (K) Se- 18.00 (K) Informatief pro- schau magazine. 1926 (K) Eln Fall (K) Schooltelevisie. (9.30-10.00 (K) Se- 18.05 (K) De Melohiors. Als we nu al hot andere even vergeten, dan was het toch een mooie tv-avond, met Danny Kaye in „Wocidenman". Of niet soms? Danny Kaye op z'n best, in zijn tweede film uit 1945 (tzijn eerst, „Up in afrms", werd een jaar eerder uitgebracht). Dertig Jaar slijtage die hij, en de film trouwens ook, met glans overleefd bleek te hebben. De reet van de avond kunnen we beter vergeten. Ik 6luit daarbij standaardprogramma's als „Voor een briefkaart op de eerste rang", FBI, Ar pad de zigeuner en Paulus de Boskabouter even uit, want die programma's hebben zich een vaste 20.16 (K) Amusementsmagazine. na over monum (K> Journaal, bericht en kommentaar. Duitsland II 17.00 (K) Journaal. 17.10 (K) Infor matief programma. 17.40 (K) Aktua liteiten en muziek. 18.20 (K) Mannfr- 18-55 (K) Barba- rnaal. 1930 (Z/W) Duitse speelfilm uit 1936 "1.15 (K) Infor- 22.45 (K) Journaal. HILVERSUM Met ingang te brengt ondermeer de volgende zaterdag 1 maan zal het program- voordelen met zich mee: Hilversum ma van Hilversum 3 op een nieuwe 3 is op de middengolf 445 meter het middengolflengte worden uitgezon- hele etmaal te beluisteren. Het be den. Het is de 445 meter (674 kilo- reik op de nieuwe golflengte is gro- herz) die in de plaats komt 240 meter (1250 kiloherz). Op nieuwe golflengte zal het program- waarop van 20.00 Hilversum 3 onafgebroken ochtend 07.00 de ter dan dat op de 240 meter. De mid- de dengolf 298 meter van Hilversum 2, tot de volgende het Hilversum 3- gedurende de volle 24 uur worden uit- programma werd uitgezonden staat gezonden, in tegenstelling tot wat het anaf 1 maart weer ononderbroken geval was op de 240 meter, waarop ten dienste van het programma van i verband met internationale PTT- Hilversum 2. Het (cultureel) pro- gramma op Hilversum 2 's avonds is vanaf die datum dus zowel op de middengolf als op fm te beluisteren, in plaats van alleen op fm. Ik wil ook een uitzondering maken voor een onderdeel in Aktua. dat was uitgedost als een extra bijlage van „TV-privé" van Henk van der Meyden. Hij had Helma Vervat in zijn rieten stoel. U weet, Helima is voor Aage, wat Bonny was voor Clyde, of simplificeer ik het nu te veel? Aage M. brak, terwijl de hele politiemacht naar hem op zoek was, met zijn thermische lans het hart open van hoofdagente Helma V., ze verschafte hem nu en dan onderdak, althans een goed heenko men, maar werd vrijgesproken van de beschuldiging hem voor de politie verborgen te hebben gehouden. En daar zat ze nu, en vertelde dat het allemaal mooier leek dan het was, en dat Aage eerst maar eens moest breken met zijn verleden voordat er sprake kon zijn van een vaste verbintenis. De gouden verlo vingsring droeg ze op dit moment niet, omdat ze haar zilveren sieraden om had, en Je zilveren sieraden draag Je natuurlijk niet als je Je verlovingsring wilt dragen, dus ik ben bang dat we getuige waren van het begin van het einde van een romantische Robin Hood-achti- ge liefdesgeschiedenis. Dat is droevig genoeg, zult u zeggen. Waarom schrijf je daar niet met wat meer eerbied over? Hoe komt het dat we enige (hoe zullen we het zeggen) zorgeloosheid uüt je be schrijving van deze trieste gang van zaken proeven, in plaats van mededogen, respectievelijk medelij den? De kwestie is vermoedelijk dat ik mij in het verleden ook altijd heb weten te onttrekken aan exclusieve kranjte- en tv-interviews over mijn mislukte of ontluikende liefdesaffai res. In dit geval zal dat weliswaar- moeilijker zijn geweest, maar natuurlijk niet onmogelijk. Komt het dan toch vla TV-prive bij miljoenen ln de huiskamer, dan is het ook meteen een soort opera-sce ne geworden, die je recenseert als elke andere opera-scene. De programma's die we beter kunnen vergeten, hadden in ieder geval de welwillendheid gehad elkaar grotendeels te overlappen, zodat de een de ander wegdrukte. Omdat ik langzamerhand allergisch begin te worden voor dde grijsharige middelbare heren met zo'n gekartel de puntmuts op (ze kruipen elk programma binnen de laatste weken, het lijken wel farao-mieren), koo6 ik tegen „Carnaval internatio naal" en voor ..Ons kent ons". Maar Rob Out besloot zijn programma ook weer met zon farao-mier die zo spastisch salueert, dus dat hielp me ook de brug niet over. Gelukkig bleven we in zijn programma bespaard voor die achterover hellende meisjes die nog veel te jong zijn om hun blote benen zo hoog op te tillen, dus achteraf had ik toch geen spijt voor ..Ons k ent ons" te hebben gekozen. Wel begon ik. na een tijdje Rob Out. onweerstaanbaar naar Tony Berk te verlangen, want die heeft tenminste niet de behoefte om elke zin die hij zegit de betekenis van een grap mee te geven. Rob Out begon zelfs met een grap, of met ernst, dat weet Je bij hem nooit. Hij zat bij Wlbo in Aktua-vooraf, kondigde aan wat we te zien zouden krijgen in „Ons kent ons", speldde ons vervolgens op de mouw dat hij in een pijlsnelle bolide van Hilversum naar Roermond zou rijden („We moeten nu verbinding zien te krijgen met Roermond", jokte hij dus) en jawel hoor, de pijlsnelle bolide bleek hem een minuut later al in Roermond te hebben afgezet. Was dat een grap met een knipoog? Waar bleef dan die knipoog? Of dacht hij echt: dat kijkvolk is toch te dom om te beseffen dat het geen rechtstreeks programma is? Ik neem aan dat het tooh een grap was. omdat je altijd het beste van de mensen moet denken, maar het spel komt helemaal niet uit de verf. Na afloop weet je nog niets van de deelnemers: Je weet niet hoe ze op elkaar reageren en wat ze van elkaar weten: als gezinnen hangen ze als los zand aan elkaar. Enfin, eens zal het carnaval voorbij zijn en kan ik weer gewoon naar de andere kant kijken. NICO SCHEEPMAKER DINSDAG 4 FEBRUARI Hilversum I Uitzending van de Boe- aenet. 21.45 Trotzki ln Coyoacan, hoor- ^>el. 22.60 (S) Klassieke pianomuziek. B.36-8.45 Gymnastiek voor 9 00 (S) Wegwezen oP^Jo Onder de naam 'Multi Media Meeting' is gisteren in het Mickery Theater in Amsterdam een artis tieke rommelmarkt gehouden, waarbij het een komen en gaan was van vele prominenten uit de film-, theater- en tv-wereld. Carré-directeur Guus Oster (l) maakt hier een babbeltje met de acteur Johan Kaart. Het ligt in de bedoeling drie a vier keer per jaar een dergelijke ontmoetings- tnogelijkheid te organiseren. (S) Zin ln muziek: geven de toon aan. 19.25 Kamploens- - - ieratle i B i in Ne velen, c, VTOÜ verstrooiing. 22.30 Nieuws. 22. Journaal. 22.50 Vanavond laat nieuws. 2320 (S) Er floot een vogel in de wel. 2366-24.00 Nieuw®. Hilversum II (.00 Ni 1 De g 18.50 Toppers 19.25 (S) Baxy-nage: een programma van praten en platen. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20 06 Overweging. 20.15 (8) Le Jong leur de Notre-Dame, opera van Mas- Hilversum III VARA: 19.02 Drie loopt komstrukttle. 20.02 (S) NaShvlUe. 21.02 (S) Jazz en blues 22.02 (S) (P)op- donder. 28.08 (S) Wachten op midder nacht. 000 (S) Nacht-drie-draai. 2.02 Help!, voor werknemers in verplegen - verzorgende beroepen. 4.00 Truck vrachtwagenschauf- 11.45 (S) Café- chantant: liedjes en muziek uit de goe de oude tijd. 1226 Mededelingen 1 9.00 (S) Licht orkest Archief. w land. VARA: 12.00 Bolsward - Centraal. 13.00 Nieuws. 13.11 Dingen van de dag SDortprogramma i Sufs" 18.45 (S) Omroep dubbelkwartet varieerd programma. 16.30 Nwe. 15.33 (S) After Sesjun. NCRV: 16.00 Gere- fif»-7on *«'iehoorspel (16). Over- o.uz /.uu iö) oen eer je heidsvoorllchtLng: 17.20 Terzake NCRV 1325 (S) Een middagje Stoomradio: een Drogramma vol goede Jeugdherto- jonge luisteraars, neringen. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) Stief- weg. WOENSDAG 5 FEBRUARI Hilversum I TROS: 7.00 Nieuws. 7.08 (S) Ont- biJt-Soos, met om 7.30 Nieuws en 7.41- 8.00 Aktua I om 820 Nieuws en om 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Hier Hilversum II VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Oohtend- ymnaatiek. 7.20 (6) In de Roode aktualiteiten, achtergronden. knmm entaren i i muziek. 18.00 Nws.). Aarde, seriehoorspel (dl. 3). 1760 (S) Promenade Orkest. R.V.U.: 1725 Een man, een man; Een vrouw, een vrouw. Een projekt over man. vrouw en samenleving. VARA: 1725 Mededelingen. Hilversum in Ieder heel uur nieuws. KRO: 7.02 (S) Drie op je boterham. 903 (S) Pep op drie. 11.03 (8) Drie draalt op verzoek. 12.03 (S) Drie tus sen de middag: KRO's Pauzeprogram ma. 14.03 (S) Pop-kontakt: de Theo Stokkinkshow 16..08 (S) De Hitmees- ten: de Vincent van Engelenshow.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5