Energiebesparing □p de Tuinbouw centraal Vakbeurs „Rijksweg 11 nu in gedeelten beoordelen" West-Nederlandse tuinbouw: hoogste lonen van wereld Lisse bouwt zestig doorstwomhuizen Katwijks avondje in de THB-hal in Lisse Werkgroep Milieubeheer in nota aan kamercommissie: 'AGINA 4 DINSDAG 4 FEBRUARI 1975 Bleiswijk herbergt 9s werelds grootste expositie BLEISWIJK "Zou de Nederlandse glastuinder in de laatste vijftien Jaar niets hebben gedaan aan de opvoering van de produk- tiviteit ,met name op het gebied van de factor arbeid, dan zou de kostprijs van het Nederlandse kasprodukt al lang zó hoog geworden zijn, dat de buitenlandse concurentie een groot deel van de Neder landse exportmarkten zou hebben overgenomen. Met andere woor den, onze positie als tuinbouwexportland op een open markt met vele concurrenten eist eenvoudig, dat zoveel mogelijk per uur ar beid een maximale produktiewaarde ontstaat, waarbij steeds meer inzet van andere produktiemiddelen uit de kapitaalsfeer per een heid arbeid noodzakelijk wordt. Steeds meer diepte-investering dus." Dat zei mr. J. W. H. Huyts, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland, vanmorgen tijdens de opening van de Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs, die tot en met zaterdag in de hallen van de Bleiswijkse groentenveiling wordt gehouden. Mr. Huyts haalde in zijn toespraak de tegenstrijdige uitlatingen van minister-president Den Uyl over de tcehnische vernieuwingen aan en wees erop, dat de tuinbouw in West-Nederland de twijfel achtige eer heeft vrijwel de hoogste loonkosten per uur van de tuinbouw in de wereld te hebben. "In een dergelijke situatie", stelde hU, "is de meest logische lijn met name in de arbeidsintensieve bedrijfstakken, zoals tuinbouw, te trachten de loonkosten per een heid produkt te drukken. Dit kan niet via verlagen of gelijk laten blijven van de uur- of weeklonen, want het loonpeil in de tuin bouw kan niet worden geïsoleerd van het algemeen Nederlandse loonpleil. De oplossing is dus ervoor te zorgen, dat de arbeidskrach ten in de tuinbouw met een zodanige combinatie van produktie middelen kunnen werken, dat de hoogst mogelijke prestatie per manuur wordt bereikt." Huyts toonde dit aan door op te merken, dat bij vroege stook- tomaten de produktie per uur arbeid van ruim 9 kg tomaten rond 1957 naar bijna 25 kg in 1974 steeg, dankzij onder andere de diepte investeringen bij deze teelt. "Een bedreiging voor de werkgelegen heid, waarover onder andere minister-president Den Uyl zich be grijpelijkerwijs zorgen maakt, vormen de diepte-investeringen in de glastuinbouw niet. Althans niet voor de werknemers, waarvan we er in de glastuinbouw met name in West-Nederland, eerder te wei nig dan te veel hebben. Wel zijn onder andere door de onherroe pelijke noodzaak tot het plegen van diepte-investeringen, die al leen maar zinvol plaats kunnen vinden op bedrijven met groei kansen vele ondernemers in de glastuinbouw uitgevallen, met name in de groenteteelt onder glas. Het aantal bedrijven met groen ten onder glas daalde van 15.515 in I960 naar 10.575 in 1973. Deze daling werd niet gecompenseerd door de stijging van het aantal bloemen onder glas van 4561 in 1960 naar 7959 in 1973", zei de CBTV-voorzitter Nadrukkelijk stelde Huyts, dat via het in Europa bestaande markt-mechandsme in de vrije markt-economie, waar vrije concur rentie heerst, de ondernemers, zowel in Nederland als er buiten, die per m2 of manuur veel minder produceren dan hun collega's, onherroepelijk worden uitgeschakeld. Met name in jaren met een overvloedige produktie. 'Die overvloedige produktie", zei hU, "wordt inderdaad dn belangrijke mate mede veroorzaakt door de verhoging van de produktiviteit per manuur en per hectare. In sommige Jaren leidt dit onvermijdelijk tot overproduktie in bepaalde perioden. Iedere glastuinder moet deze mogelijkheid in zijn plannen incalcu leren en van tijd tot tijd de keus maken: doorgaan, maar dan ook zo modern mogelijk, of beslissen om niet door te gaan, maar dan ook geen dure investeringen meer doen. Het is de taak van de overheid in de sociale sfeer de uitvallers terzijde te staan. Daar naast moeten bedrijfsleven en overheid samen kijken naar nieuwe mogelijkheden voor de blijvers." Tenslotte betoogde mr. Huyts, dat met name de Nederlandse glas tuinbouw de laatste Jaren probeert door verlenging van d eaanvoer- periode, produktendifferentiatie, nieuwe soorten bloemen, potplan ten en voor Nederland vrij nieuwe groentesoorten (paprika, auber gines, koolrabi) de markt voor de traditionele tuinbouwpjrodukten met neiging tot te grote Europese produktie te ontlasten. De tuin ders, die op het Juiste moment snel inspelen op deze nieuwe moge lijkheden lijken, net als in het verleden ,de grootste overlevings kansen te hebben. Gelukkig kent de Nederlandse glastuinbouw vele van deze tuinders." CEES COMBEE BLEISWIJK De Nationale uinbouw Vakbeurs is met ruim ).000 vierkante meter expositie- ïimte uitgegroeid tot de grootste in de wereld. Zij wordt nu voor 3 zesde keer gehouden. Voor het ïrst ln Bleiswijk tot en met iterdag in de immense hallen in de groenteveiling en daar- x>r in Schipluiden. Het aantal {posanten dik over de twee- onderd is sinds vorig jaar met laar liefst dertig procent geste un. Wel een bewijs, dat deze 2urs als de meest toonaange- mde wordt beschouwd en de ex- osanten geen windeieren legt. r bestond vanmorgen direct na e opening al een zeer grote be- .ngstelling voor de "nieuwtjes" 3 tuinbouwgebied. Deze Nationale Tuinbouw Vakbeurs niet alleen interessant voor de wer- '"srs in de groente- en bloementeelt. ok de niet-vakgenoten kunnen er ;el kennis vergaren dde mogelijk nog el eens van pas komt bij het in -de maken van het tuintje voor of jhter het huis. 'tKomit ons voor, it het ook voor buitenlanders erg intrekkelijk is iets te zien van de olutie, die de tuinbouw de laatste .ren heeft doorgemaakt en wat er j het gebied van warmte- en ener- ebesparing en voor bescherming van et milieu tot stand is gebracht. •tijgende kosten Heel duidelijk merkt men, dat de dustrie al het mogelijke doet de linder in staat te stellen een zo doel- atig mogelijke bedrijfsvoering terea seren. Stijgende kosten en onzeker- ;id over de toekomstige afzet heb- ?n de problematiek van de Neder- ndse glastuinbouw er niet gemakke- iker opgemaakt. Boeiend is daarom constateren, dat de kassenbouwers de verwarmdngstechnici enotrm veel ïbben gedaan om te komen tot een sparing van energie: betere kascon- ructies en uitgekiende verwarming annen namelijk de resultaten aan- erkelijk verbeteren, ietrwe vindingen zijn, dat bij zon schijn de verwarming in de kassen .eteen wordt uitgeschakeld en met :hulp van C02-voorziening de plan- n in de kassen - of dat nu groente bloemen zijn - een optimaal ge- mik kunnen maken van licht en armte. Mede daardoor kunnen de inders blijven concurreren met vak- j moten in landen, waar de klimato- gische omstandigheden van nature matiger zijn. Overal in de ruime had orden deze mogelijkheden in aan- I ekkelij'ke stands getoond. De moeite aard om er eens aandachtig naar kijken. Heel duidelijk kan bij een rond ing door de immense bentoonst?]- ïgsruimte worden geconstateerd, dat kwekers zeer snel hebben gerea- ?erd op de energieproblemen. Zij hebben zich toegelegd op ras- n en variëteiten, die met minder armte toekunnen an heel sned inslaan" op warmte, licht en C02 uvendien blijkt heel duidelijk, dat intensievere aandacht is ge- honken aan het gemakkelijker is machinaal oogsten en aan 't rkrijgen van grotere opbrengsten •r vierkante meter in een zo kort ogelijke periode. De kwaliteit van de potgrond - •ze komt steeds meer uit Finland i andere landen en van snel- ?rkende meststoffen, welke laat- e nu via de regenleiding kun- jn worden toegediend, is verder jgevoerd. Erg veel werk is er door iderzoekers en fabrikanten verzet n de oogst-, transport- en verpak- ngsmethoden te verbeteren. Bo- jndien zijn er stormvaste kassen zien. )p kleur sorteren Wanneer men alles goed wil zien »eft men heel wat uurtje6 nodig, ijdens de Nationale Tuinbouw akbeurs worden er talrijke de- onstraties gegeven. Er staan maar efst drie firma's mot machines e het op kleur sorteren van to maten mogelijk maken. Het stomen van de grond via draineerbuizen, die er bij het bouwen van de kas al worden ingelegd, blijkt ook tot de nieuwe mogelijkheden te horen. Zo is er van alles te bekijken. In teressant zijn ook de plastic tun nels voor het vervroegen van de gewassen en de apparaten, die een fijnere afstelling van warmte en vocht mogelijk maken. De voorlich tingsdiensten vragen aandacht van de tuinder voor het water. Midden in de expositieruimte ligt het groene hart. Een unieke show van de produikten, die de glastuin bouw voortbrengt: groenten en bloemen. Het beste van het beste op dit gebied wordt er getoond. Vooral zijn er veel bloemen: prach tige veelkleurige freesia's met enor me kelken, unieke inzendingen van allerlei soorten orchideeën, gerbe- ra's, rozen, chrysanten, lelies, iris sen, gladiolen en veel planten. Bekwame arrangeurs als de Noord wijker Wim Wiegerink. de Warmonder Chris Koomen, de Hillegommer Cock Velthuis. Piet Vellekoop uit De Lier, David Nieu- wenburg uit Zoetermeer en Koos Zuidgeest uit De Lier zijn tot van morgen vroeg bezig geweest met 't steken van immense toeven en va zen vol met heerlijk geurende bloe men. Zeer artistiek en kunstzinnig Meisje berooft met vriend haar vader AMSTERDAM Het 17-jarige meisje J. H. en haar aanstaande ver loofde de 23-jarige chauffeur A. D. hebben vamniacht de 68-jarige J. H. in diens woning aan de Cornells Outshoornsfcra&t te Amsterdam-West beroofd van een portefeuille met f16.000,-. De jongen en het meisje, dochter van de oude man, zijn een half uur later aangehouden, toen zij met een auto op weg waren naar Lelystad. Omstreeiks half vier was het twee tal met een sleutel het huls van de slapende bejaarde binnengegaan. Zij gooiden een deken over hem heen en sloegen hem met een volgens de politie hard voorwerp op het hoofd. Zij verdwenen daarna met zijn porte feuille. allemaal. Bovendien ontbreken bloemversieringen bij en In de stands met "stalen gevaarten" niet. Juist al die bloemen en al die groente en fruit geven veel fleur aan deze zesde Nederlandse Tuin bouw Vakbeurs, die vanmorgen in aanwezigheid van een groot aantal genodigden burgemeesters, be stuurders van allerlei tuinbouwor- gainisaitaes en afgevaardigde van Kamer van Koophandel en Fabrie ken werd geopend door mr. J. W. W. H. Huyts, voorzitter va m het Centraal Bureau van Tuinbouw veilingen in Nederland. NTV-voor- zitter ir. S. P. J. van Royen sprak een inleidend woord. Rustig kan worden gesteld, dat kwekers en toeleveringsbedrijven uit de regio's Leiden en Alphen aan den Rijn ruimsohoots vertegen woordigd zijn op 's werelds grootste tuinbouwvaikbeurs. Een kijkje op een van de fraaie bloemenstandsdie een on derdeel vormen van de Nationale Tuinbouw Vakbeurs. Deze wordt tot en met zaterdag gehouden in de Bleiswijkse veiling, vlakbij de afslag van Rijksweg E 8 Den Haag Utrecht. Surinaamse protesten tegen vonnis Glimmerveen AMSTERDAM Een aantal or ganisaties hebben een verklaring uit gegeven waarin zij hun diepe ver ontwaardiging en zeer grote bezorgd heid uitspreken over het ontslag van rechtsvervolging door het ge rechtshof in Den Haag van de lijst trekker van de Nederlandse Volks unie J. Glimmerveen. "Wij eisen een nieuwe vervolging en een strenge veroordeling van Glimmerveen en de zijnen en een onmiddellijke be ëindiging van alle provocaties tegen de Surinamers en Antillianen in heel Nederland", aldus de verklaring, die opgesteld is door het Suriname comité, de Surinaamse Studenten Unie in Leiden, de vereniging "Ons Suriname' ir Amsterdam, de werk groep Suriname Delft, de werkgroep Suriname Den Haag. de werkgroep Suriname Groningen, de Surinaam se studentenvereniging Nijmegen en het bureau van het i democratisch jongeren front Nederland. '"Terwijl de Surinamers en Antil lianen in heel Nederland grof be ledigd worde:i door Glimmerveen en zijn club, de NVU, die op grote schaal openlijk racisme en geweld predikt tegen de Surinamers en An tillianen neemt de rechterlijke macht hem in bescherming. Het ontslag van rechtsver-olging van de racisten opent in feite de weg voor nog meer campagnes tegen de Surinaamse en Antilliaanse gemeenschap", zo stel len de organisaties. Volgens hen vormt de uitspraak van het hof' in Den Haag een on derdeel van een reeds Jarenlang gevolgde lijn van de kant van de Nederlandse Justitie om de rechte loosheid van de Surinamers en An tillianen in Nederland te bestendigen en zelfs te verergeren LISSE Door de Woningbouwver- worden momenteel 60 woningen ge bouwd rondom het winkelcentrum in de Poelpolder. Voor deze wonin gen blijkt mede door de voor velen haalbare huurprijs van f 175,- veel belangstelling te bestaan. Deze hui zen bevatten woonkamer van 18.3 M2, slaapkamer 11,29 m2, slaapkamer 6,22 M2, keuken douche, hal. De INBRAKEN IN WONING EN KELDERBOX LEIDEN In een woning aan de Schutterstraat is gisteravond inge broken. Ontvreemd werden onder meer een zilveren theestel, een zil veren specerijenpot, een lepelvaas je met twaalf zilveren lepeltjes en een aantal tinnen vazen. De daders zijn de woning binnengedrongen door aan de achtezijde een schuifraam omhoog te wrikken. Uit een kelderbox aan de Milanen- horst werd dezer dagen een fiets ge stolen alsmede een gereedschaps kist met gereedschap, een elektri sche boormachine en een transis torradio. De daders, die de kelder deur hebben geforceerd, richtten ook grote vernielingen aan. centrale verwarming, welke aanwe zig is. is wat de verwarmingskosten betreft niet in de huurprijs begrepen. Met de bouw van deze woningen wil men in de eerste plaats probe ren te bereiken, dat alle mensen die nu een grotere huurwoning bewonen en niet als woningzoekende staan ingeschreven en die - gelet op hun gezinssamenstelling - met een klei nere woning zouden kunnen volstaan, kunnen doorstromen. Eventuele verzoeken om voor de ze doorstroming in aanmerking te kunnen komen dienen te worden ge richt tot de Centrale Woonruimte- oommissie p/a Gemeentesecretarie Lisse. welke commissie zich met de verdeling van de 60 woningen zal bezighouden. De woningen komen ongeveer half Mei beschikbaar. LISSE Op woensdag 12 fe bruari as. komt mevr. C. A. M. ten Hagen-Verdruyn, de „wereldrelzig- ster" uit Lisse, op uitnodiging van de Chr. Ouderenbond in Lisse een reisverhaal houden met dia's. Deze middag is toegankelijk voor alle be jaarden van Lisse en wordt gehou den in de zaal van het Diensten centrum aan de Eikenlaan, 2.30 uur. LISSE Drie Katwijkse zaalvoet- Rlenks (3), Jan van der Plas (2), balteams hebben gisteravond in de hierin echter de beste kansen te heb- Llsser THB-hal met recht Gerrit de Best "Katwijks avondje" gezorgd. Het in doelpunten ook. Van Duyvenvoorden tweede klasse uitkomende Van overigens de tweede Modern der Plas BMW klopte tegenstander goal ook voor z"n rekening. Regenboog met 13—2; derdeklasser Als de stijgende vorm blijft aanhou Digros Stars versloeg Country Boys den bij Fc Faase kan dit een zeer met 8—3 en het eveneens in de der- spannende aangelegenheid worden. r liefst 16—2 de baas- den. Eindigt deze wedstrijd in Tot de stand 2—2 heeft Regenboog |puJÏ?Pel "f «n overwinning Van der Plas gisteravond weten te Faase dan zal Menken/Landbouw volgen. Toen echter vond de Katwijk. de lachende Icrde zijn. dan is slechts bet •■welletjes" een «cNHupel voor de melkequipe de Leldse te- 1,1 de wedstrijd tegen Fc de Lange genoeg om het kampioenschap te be halen. Het plan van Menken/Landbouw is dan volledig geslaagd: het op de been brengen van een kampioens- ploeg. De eerste wedstrijd van de avond, heeft ook al een beslissing in zich. In deze wedstrijd wordt namelijk beslist wie de laatste plaats op de eindrangschikking gaat innemen. genstander. Wim van der Plas. Piet ^et}oeg Haasnoot (5) Adrie Pluimgraaff (4) Arie van Leeuwen en Joep den Hol lander scoorden voor Van der Plas; Ham en De Vries voor Regenboog. q vla Leen van Duijn en Cees Guyt al spoedig afstand van het zich goed verwerende Country Boys, vervolgens een regelmatige 8—3 o winning te boeken. Van der Plas (3) Van Duijn (2) completeerden de ?°,ls?0,f11't Katwijkse score. Voor de Lisseha- ..fel..b!5t^de!1' de twijfelachtige der te laten. Rollygolf 't Stippie lijkt ben, omdat dit team een punten- voorsprong heeft: Rollygolf heeft al drie wedstrijdpunten tegenover Van Katwijk^spelera) ^even wte Dula Sport geen enkel. schoten Minck (2) en Clemens raak. Cleyn Duin werd door Van Duy venvoorden van Modern eerst nog op achterstand gezet, voordat de sterkste nu eigenlijk wel was. Wim Guyt werd (zoals gewoonlijk) topscorere, nu met vijf treffers. De laatste wedstrijd van de avond kan ook het aanzien waard worden, daar Fc de Nachtegaal en Driehoek Huig Schaap volgde als een goede Piet Hein beiden in staat zijn tot tweede met vier doelpunten. Freek goede zaalvoetbalprestaties. LEIDEN "De eventuele aanleg m de Rijksweg 11 (de geplande ver- nding tussen Bodegraven en Lei- >n via Alphen) moet niet als één oot project worden gezien. De plan- ;n moeten worden opgesplitst ln •n aantal gedeelten. Elk gedeelte 1 afzonderlijk bekeken moeten wor- ?n om te beoordelen of de aanleg nvol is". Dat schrijft de Werk- •oep Milieubeheer aan de Leidse liversiteit in een brief aan de le- ïn van de vaste kamercommissie )or Verkeer en Waterstaat. Op dit ogenblik ziet de werkgroep leen heil in een nieuwe weg bij oeterwoude. Die zou moeten be nnen met een afslag van de Hoge ijndijk, vervolgens zuidelijk langs het industrieterrein (met de grote fabriek van Heineken) en langs de spoorlijn lopen. De weg moet ten slotte aansluiten op de Rijksweg 4. "Aanleg van dit gedeelte is aan vaardbaar als men in Zoeterwoude afziet van de aanleg van de Burge meester Smeetsweg, die een veel grotere schade toebrengt aan het landschap en wanneer men een vrije rijstrook reserveert voor de bussen op de Hoge Rijndijk", aldus de brief De werkgroep was in principe ook voorstander van een randweg ten zuiden van Alphen. Die zou dan e- veneens langs de spoorlijn moeten lopen. Dit voorstel is volgens de werkgroep Inmiddels op treurige wij ze door de feiten achterhaald, om dat men in Alphen de voorkeur heeft gegeven aan een vierstrooks auto weg dwars door de bebouwde kom met de aanleg van de brug over de Rijn en de verbreding van de Prins Bernhardlaan. "Een zuidelijke randweg zal daar om nooit meer werkelijk als rand weg kunnen gaan fungeren. De aan leg daarvan lijkt in de huidige situ atie zinlpos geworden", zo consta teert de werkgroep. De leden van de kamercommissie wordt voorge houden, dat de zaken bij Leiden ge compliceerder liggen. De werkgroep voorspelt, dat de Rijksweg 11 een verdere toename van het autoverkeer op de invals wegen in de stad zelf mogelijk zal maken. In de brief noemt men een dergelijke ontwikkeling ongewenst ge zien de kwetsbare historische bin nenstad, die Leiden heeft. Voor een deel zou dat nadeel te ondervangen zijn, wanneer het aansluitende deel van de weg naar Alphen niet wordt aangelegd. Sprekend over het gedeelte tussen Rijksweg 4 (A'dam - Voorburg) en de Voorschoterweg, ter hoogte van de Voorschotense buitenplaats Ber- bice zegt de werkgroep: "De aam- leg is uit landschappelijk oogpunt ongewenst (langs Allemansgeest en verder dwars door de volkstuinen), en bovendien volstrekt overbodig. De capaciteit van de Voorschoter weg (een 2x2 strooksweg) is meer dan voldoende, het aantal rijstro ken vna de daarop aansluitende Trekvlietbrug ls het afgelopen Jaar verdubbeld en de Europaweg vanaf de Rijksweg 4 vormt evenmin een knelpunt". Vraagtekens zet de Werkgroep Mi lieubeheer bij het gedeelte van de Rijksweg 11 tussen Berbice en de Rijksweg 44 (o.a. lopend langs de westkant van Leiden en door Was senaar). Het nut van dit gedeelte, hangt volgens de werkgroep af van wat er gebeurt met het doorgaande verkeer, dat nu door Leiden rijdt. "Het aanleggen van een randweg U1kt alleen verantwoord wanneer de capaciteit van met name een weg als de Churchill-laan wordt terug gebracht. Een oriënterend onderzoek wees erop. dat maar een klein ge deelte van het verkeer door Leiden héén moet. "De geringe hoeveelheid doorgaand verkeer", zo staat in de brief, "rechtvaardiet de aanleg van een nieuwe weg niet. Zeker niet een rijksweg met vier rijstroken". Gewe zen wordt od het feit dat het hier nooit om een werkelijke randweg zal kunnen gaan. omdat de nieuwe weg vlak langs de bebouwing van Noord-Hofland in Voorschoten zou lopen. Een sterk pleidooi houdt de werkgroep voor het "groen houden" van de Stevenshofjespolder (tussen de Rijndijk en de nieuwe woonwijk Noord-Hofland). Tenslotte herhaalt de werkeroep, wat men in 73 reeds in een nota ver vat: "Een tracé dwars door de pol ders is uit landschappelijke, natuur wetenschappelijke en agrarische over wegingen beslist onaanvaardbaar Ook een trace dicht langs de spoor lijn vindt de werkgroep on aanvaardbaar: "De betekenis van het openbaar vervoer zou er door ver minderen en de aanleg van deze weg zou een aanzet kunnen zijn voor een verstedelijking aan de zuidkant -n de spoorlijn. En dit laatste is een zeer concrete bedreiging voor dit ge bied".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4