EIDSCH DAGBLAD Prins biedt Mexico aan om alle olie te kopen Boze artsen nu over tot gaan actie Tijdens niet-officieel bezoek vandaag Geen splitsing van oude woningen meer in Leiden Werkgroep kiest voor Doelen en het Witte- Singelplan SONNY CONTRA CHER KORTER WERKEN 110 MAN hlNSDAG 4 FEBRUARI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34544 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN K.v.K. TEGEN VERHUIZING KADASTER UIT LEIDEN LEIDEN Het Kadaster en de andmeetkundige Dienst zullen uit eiden worden overgeplaatst naar ijs wijk. Dat werd vanmorgen door woordvoerder van het Ministerie Volkshuisvesting en Ruimtelijke )rdening bevestigd. Bij de twee iensten zijn in totaal ongeveer 80 ïensen werkzaam. De overplaatsing heeft plaatsin het kader van een landelijke reorga nisatie. waarbij ernaar gestreefd wordt per provincie één directie van Be betreffende diensten te I De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland is niet erg in genomen met de voorgenomen ver plaatsing. Met name is de Kamer on tevreden over het feit. dat noch zij. hoch de organisaties van notarissen, kdvocaten en makelaars, van de doorgenomen overplaatsing op de hoogte is gesteld. In een brief aan de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening wijst de Kamer erop, dat "in dichtbebouwd deel van het istadgebied met een 400.000 a inwoners een openbare dienstverlening als de onderhavige de essentiële bases is voor kwalitatief functioneren van dit Kamer dringt er in de brief aan minister op aan, dat voordat een lefinitieve beslissing wordt genomen >ok de mening van de organisaties de meest direct belanghebben- notarissen, advocaten en make laars), wordt gehoord. MEXICO-STAD (AP) Prins Bernhard heeft aangebo den alle olie te kopen, die Mexico maar heeft te bieden. Dit is vannacht bekendgemaakt door het bureau van de Mexi caanse president. De prins, die een niet-officieel bezoek aan Mexico brengt, zou het aanbod hebben gedaan aan president Echeverria, met wie hij een onderhoud van een uur heeft gehad in de presi dentiële woning in de hoofdstad. De prins noemde geen getallen over olie-import uit Mexico, maar zei wel, dat er spoedig een transactie tot stand zal komen. Prins Bernhard in gesprek met de Mexicaanse president Echeverria tijdens de tuin van diens residentie Los Pinos. Rijk zal bod doen op het Legermuseum LEIDEN Staatssecretaris Sterner - dink van Defensie heeft gister ochtend een telefoongesprek gehad met de Leidse wethouder van Finan ciën, Hans van Dam, met betrekking tot de eventuele aankoop door het Rijk van het Legermuseum, gene raal Hoefer. Het gerucht ging dat Stemerdink een ton zou hebben geboden, maar Van Dam ontkende dat vanmiddag. "Dat is onjuist. We hebben wel met elkaar gebeld en afgesproken dat er op de brief uit Den Haag zal wor den gewacht. Er is niet over geld ge praat. Het Rijk zal een bod doen en dat zullen we bekijken." Het is bekend dat Leiden geen geld heeft voor de restauratie, die in de miljoenen zou gaan lopen. Onlangs is het achtergedeelte van het museum, het zogenaamde Pest- Huys gesloten, omdat het bewuste deel zeer bouwvallig was en een ge vaar kon betekenen voor bezoekers. Afgelopen zondag is een klein ge deelte van het Pest-Huys weer voor het publiek opengesteld. 's Nachts lichte vorst DEN HAAG De Haagse huisart sen zullen geen overlijdensverklarin gen meer tekenen, als de onderhan delingen met de regering over de nieuwe pensioenregeling mislukken. In een later stadium denken zij aan het weigeren van medewerking aan andere overheidszaken als het afleg gen van geboorteverklaringen, keu ringen voor rijbewijzen het nemen van bloedproeven en, meer algemeen, aan nieuwe structuren in de gezond heidszorg. De artsen hebben hiertoe gisteren besloten. De artsen zijn ze waren dat begin december al geladen. In de nieuwe regeling komt de moeizaam verwor ven waardevastheid van hun pensioen In het geding. Ze zullen per Jaar ge- Ttrnne weer met wolkenvelden, ook nu en dan zon. Matige tot tige oostelijke wind. Minimum tempe rat uren van plus 1 tot min 2 graden. Maxima ongeveer 3 n„Px (Opgemaakt te 11.15 uur) De afgelopen dagen heeft zich hoven Scandinavië en de Noord zee een krachtig gebied van hoge luchtdruk gevormd. Hierdoor is boven grote delen van west-Euro pa een oostelijke stroming ont staan, waarmee koude lucht van uit oost-Europa naar onze streken wordt gevoerd. De afgelopen nacht kwamen er wolkenvelden in voor, zodat de minima niet be neden het vriespunt kwamen. Ge leidelijk echter wordt de lucht, die wordt aangevoerd, droger en kou der. Vannacht moet dan ook op lichte vorst gerekend worden. Morgen overdag zal de tempera tuur weer tot boven het vriespunt stijgen. 5 FEBRUARI Hoogwater te Katwijk 10.23 en 23.10 uur, laagwater te 5.45 en 18.31 uur. Zon op: 8.15 uur; onder: 17.34 uur. Maan op: 4.10 uur; onder: 12.19 uur. LEIDEN Het universiteitsterrein langs de Witte Singel en het Doelen terrein blijken voor de nieuwbouw van bepaalde delen van de Leidse universiteit de geschiktste plaatsen te zijn. Tot deze conclusie komt de meerderheid van een interdeparte mentale werkgroep "Witte Singel Plan c.a. Rijksuniversiteit Leiden" in een rapport dat inmiddels is aan geboden aan de staatssecretarissen Klein (Onderwijs en Wetenschap pen) en Schaefer (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) In deze werkgroep zijn behalve de ministeries van Onderwijs en We tenschappen, Financiën, Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening, CRM en Defensie ook de Leidse uni versiteit en B. en W. van Leiden ver tegenwoordigd. De werkgroep werd opgericht om een aantal alternatieven te onderzoe ken voor het toenmalige, omstreden Witte Singelplan, waarbij o.m. werd uitgegaan van een 125 hoge toren. De werkgroep concludeert dat op het Witte Singelterrein ook parkeergele genheid zou moeten komen (niet al leen voor universitair gebruik) en dat van het Doelenterrein een derde deel ter beschikking zou noeten blij ven van de gemeente Leiden voor ge meentelijke projecten. middeld twaalfduizend gulden meer belasting moeten betalen, omdat een gedeelte van de pensioenpremie dan niet langer meer aftrekbaar is. Een actiecomité van Utrechtse huisartsen heeft besloten, aanstaan de donderdag van acht tot twee uur zondagsdienst te doen. Deze actie is op touw gezet omdat de Utrechtse artsen weinig vertrouwen hebben in de afloop van het gesprek dat die dag wordt gevoerd tussen de artsenor ganisaties en een werkgroep uit de regering over de beruchte pensioens kwestie. De actie houdt in, dat de artsen van 08 00 tot 14.00 uur geen praktijk zul len doen. De waarneming is net als "s zondags geregeld via raam biljetten en antwoordapparaten. Al leen urgente gevallen zullen worden geholpen. De huisartsen zullen ook geen visites maken. De Leidse huisartsen nemen i alsnog een afwachtende houding zo deelde ons desgevraagd de zitter van de Leidse huisartsenver eniging, de heer Kortmaan, mee "We wachten de beslissing van de overlegcommissies af. Ik kan u wel zeggen dat de onderhandelingen stroever zijn geworden". De beslissing van de LHV (Lande lijke Huisartsen Vereniging) wordt op 14 februari genomen. De afdeling Leiden zal zich aan die beslissing houden. Weer poging Boekowski naar Leiden te krijgen LEIDEN De Leidse hoog leraar prof. dr. A. J. Ch. Haex zal via een onderminister van de SowJ et-Unie proberen de Russi sche dissidente schrijver Wladi- mir Boekowski, die al enige tijd gevangen wordt gehouden, naar Nederland te halen. Volgens mr. K. J. Cath, voorzitter van het ooilege van bestuur van de Leidse universiteit, heeft prof. Haex al eens eerder contact ge had met deze onderminister die indertijd een bezoek aan Ne derland bracht om zich o.m. op de hoogte te stellen van een ge zamenlijk leukemie-project. Mr. Cath bracht dit project in ver band met de toestand van Brezjnew, van wie wordt gesug gereerd dat hij aan leukemie zou lijden, toen hij sprak van de bemiddelingspoging van prof. Haex. Er zou overigens inmid dels een brief ter vertaling ge reed liggen bij het gemeente raadslid Anne v. d. Zande (PSP) die Russisch doceert. Mr. Cath zei gisteravond tijdens een vergadering van de uni versiteitsraad ook dat Boekowski op het ogenblik zou lijden aan een ontsteking aan de twaalfvin- gerige darm. Eerdere pogingen van de Leidse universiteit om (via het voeren van telefoonge sprekken) te proberen de sdhrij- ver naar Leiden te halen en hem hier een medische verzor ging te geven in het academisch ziekenhuis, hebben tot dusver gefaald. "De zaak wordt herme tisch afgefloten", aldus mr. Cath. De Mexicaanse regering zou er van haar kant belangstelling voor hebben Nederland zo spoedig moge lijk olie te verkopen. De prins had ook gezegd - aldus de mededeling - dat Nederland in het kader van een technologische uitwisseling Mexico die olietanksche pen kon leveren. Voordat de prins met de president sprak had hij een overleg gevoerd met directeur Antonio Dovali Jaime van het staatsoliemonopolie Petroleos Mexicanos. Bijzonderheden over dit gesprek zijn niet bekendgemaakt. De Nederlandse belangstelling voor de Mexicaanse olie bleek, nadat de Petroleos Mexicanos had meegedeeld, dat vijf internationale oliemaatschap pijen, Mobil, Exxon, Shell, Philips en Ar co contracten met Mexico hebben gesloten over de uitvoer van tussen de 60.000 en de 70.000 vaten ruwe olie per dag in 1975. In september van het vorige Jaar werd Mexico van olie-importeur, ex porteur na het doen van belangrijke vondsten in staten Chiapas en Ga- basco in het Zuidoosten van het land. Volgens schatting van buitenlandse deskundigen zou de voorraad daar wel een 20 miljoen vaten kunnen be dragen. LOS ANGELES (Reuter) - Zanger Sonny Bono heeft een eis tot schadevergoeding van 24 miljoen dollar ingediend, tegen zijn van tafel en bed gescheiden vrouw Cher en haar vriend van het ogenblik, platenproducer David Geffen. Bono zegt, dat Cher en Geffen erop uit zijn de firma Sonny en Cher de grond in te boren. Cher procedeerde vorig Jaar al tegen Bono, omdat hij van haar ge brek aan zakelijk inzicht gepro fiteerd zou hebben bij het slui ten van overeenkomsten. Sonny en Cher zijn ook in een echtscheidingszaak gewikkeld Hun succesvolle televisieshow "The Sonny and Cher Comedy Hour" bestaat niet meer en Sonny vermocht hem alleen niet te redden. 16 PAGINA'S i Margareth Thatcher, oud-minister van Onderwijs, die links op de foto vrolijk rommelt met potten en pannen, is één van de kandidaten voor het leiderschap van de Britse Conservatieve partij. Voor die verkiezing wordt van avond de eerste ronde gehouden. Hoewel Margareth Thatcher als één der grootste rivalen van de huidige leider, oud-premier Heath, geldt, worden haar kansen niet hoog aangeslagen. Heatb heeft namelijk op het laatste moment de steun gekregen van de invloedrijke lord Home PAGINA 13 Tafeltennisteam wil positie tijdens wereldkampioenschappen consoli deren PAGINA 9 Eerst verbod, dan vergunningenstelsel LEIDEN Vanaf vandaag is het in Leiden niet meer toegestaan om oude woningen in appartementen te splitsen. Het verbod geldt voor alle woningen die vóór 1930 zijn ge bouwd. In de drie grote steden van ons land, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag geldt al sinds oktober van het vorig Jaar een dergelijke re geling. Het verbod loopt vooruit op een Koninklijk Besluit dat over zes maanden zal worden genomen en Hier in het zonnige Hoorn lijkt nog voldoende werk voor kraamverpleegsters, maar schijn bedriegt, want het geboortecijfer is dalende. Het afgelopen jaar zijn naar schatting negen kraamcentra met 390 (leerling-)kraamverzorgsters en 27 leidinggevende krachten overbodig geworden ten gevolge van de daling van het geboorte cijfer en het afnemend percenta ge "thuisbevallingen"t Drs. A. Heesbeen van het natio- neel centrum voor kruiswerk be cijfert dit in het blad 'Maatschap pelijke Gezondheidszorg'. Op grond van gegevens over het eerste halfjaar 1974 concludeert hij, dat het geboortecijfer in 1974 ten opzichte van 1973 met 8,9 procent is gedaald. Het aan tal kraamverzorgingen thuis daalde veel sneller, namelijk met 13,1 procent. In Alphen aan den Rijn en Lei den is het beeld overigens tegen overgesteld. Het Leidse kraam- centrum Rijn en Vliet spreekt juist van een tekort aan kraam verpleegsters. Ook het kraamcen- trum Rijn- en Veenstreek, dat de wijde omtrek van Alphen "be dient" heeft naast de 50 kraam verpleegster die nu in dienst zijn nog werk voor 10 kraamverpleeg sters. waarin de splitsing zal worden ge- - bonden aan vergunningen. De beschikking met bovenstaande inhoud werd gisteren door staatsse cretaris drs. Marcel van Dam gepu bliceerd in de Nederlandse Staats courant. Als over een half Jaar het KB is genomen zal in Leiden door B en W worden bepaald of vergun ning wordt verleend tot het splitsen van woningen. Het Vergunningenstel sel is in oktober vorig Jaar in het le ven geroepen via een wijziging in de Woningwet. Het bleek dat oude gebrekkige wo ningen vaak gesplitst werden met het doel de afzonderlijke apparte menten of verdiepingen aan de huur ders te verkopen tegen hoge prijzen. De kopers worden dan dikwijls al vrij snel geconfronteerd met ernstige- gebreken en duur onderhoud, ter wijl men niet in staat is een oplossing te vinden voor d« moeilijkheden waar in men geraakt is. Zowel op het bureau Huisvesting als bij de afdeling Volkshuisvesting van de gemeente toonde men zich vanoch tend verrast over de 6nelle beslis sing van staatssecretaris Van Dam. De reden dat B. en W. van Leiden, naar het voorbeeld van de grote ste den, om een vergunningenstelsel heb ben gevraagd, vindt zijn oorzaak me de in de vrees dat de "scharrelaars in woonruimte" die nu in Amster dam, Rotterdam, en Den Haag geen kans meer krijgen, het werkterrein wel eens zouden kunnen verleggen. De komende maanden zal het colle ge van B. en W. het gebied moeten vaststellen waarvoor de rege ling geldt. Er wordt gedacht aan de binnenstad begrensd door de spoor banen Den Haag - Amsterdam - Lei den - Utrecht, Kanaalweg, de Zijl en de Willem de Zwijgerlaan. Voorts zoud enbinnen de regeling uitvalswe gen als Haagweg, Hoge Rijndijk en Rijnsburgerweg moeten vallen. Bij Van Wijk LEIDEN Voor het hele personeels bestand van de Leidse dekenfabriek Vaai Wijk aan de Kanaal weg is werktijdverkorting aangevraagd. Over een periode van zes weken zal er voor 40 procent van de werktijd (2 dagen per week) minder gewerkt worden. De aanvraag heeft betrek king op 110 werknemers. Zoals bekend behoort de dekenfa briek tot het Zaalberg-concern, dat ook over vestigingen in Tilburg, Ede en Vlijmen beschikt. In deze vesti gingen zal geen werktijdverkorting worden aangevraagd. Ook voor de afdeling spinnerij van Van Wijk is er misschien geen werktijdverkorting nodig, aldus de heer H. van Kam pen, algemeen directeur van Zaal berg. „Voor alle zekerhedid hebben we ook voor die afdeling verkorting aangevraagd, maar misschien hoeft dat niet door te gaan. In dat geval gaan er maar 80 mensen korter wer. ken". Wanneer de werktijdverkorting zal ingaan, is nog niet bekend, maar zeker binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1