Opstandelingen in Eritrea weer gebombardeerd KANSEN VAN HEATH ZIJN GESTEGEN Ontspanning Oost-West realiteit Spaanse politie neemt filmkijkers in arrest SKOL bier Verweer met Russische wapens? Franse communisten diep teleurgesteld Bonn verzet zich tegen publikatie "moord op vluchtende Duitsers DINSDAG 4 FEBRUARI 1975 Door Ton Schuurmans LONDEN Vanavond wordt de uitslag verwacht in de verkiezing van een nieuwe leider van Britse conservatieve partij. Verwacht wordt dat ondanks alles Heath zal winnen. De strijd gaat tussen hem, Margaret Thatcher en Hugh Fraser, beiden oud-ministers. Als geen van drie kandidaten de voorgeschreven meerderheid van 65% behaalt, zal er volgende week een tweede verkiezingsronde worden gehouden. Het staat vast dat Heath in dat geval af zal treden. Aan een tweede ronde zal worden deelgeno men door vrijwel alle prominente Tories, zoals William Whitelaw, James Prior, sir Keith Joseph en Edward DuCann. De laatste opiniepeilingen in alle conservatieve kiesdistricten hebben aangetoond dat zeven van de tien ondervraagden willen dat Heath aanblijft. Diezelfde mening leeft niet onder de 278 conservatieve La gerhuisleden, die uitmaken hoe de stemming verloopt. Aangenomen wordt échter dat vele Lagerhuisleden, die aanvankelijk anders hadden wil len stemmen, hun mening onder druk van hun kiesdistricten hebben moe ten wijzigen. De enige kiesdistricten waar men fel anti-Heath is zijn in de Midlands en in Schotland. De verkiezing is om twee redenen historisch te noemen. Ten eerste om dat het nog nooit is voorgekomen dat in de geschiedenis van de partij de leider zelf kandidaat staat bij ver kiezingen. Ten tweede omdat het voor de eerste keer is dat een vrouw tot de kandidaten behoort. Heath zelf was in 1965 de eerste partijleider die langs democratische weg werd geko zen. Daarvoor werden de partijlei ders in het geheim gekozen, in een verkiezing waaraan slechts door een beperkt aantal vooraanstaande To ries werd deelgenomen. De voorganger van Heath, de voor malige Britse premier, sir Alec Dou glas Home, die nu lord Home heet, heeft Heath afgelopen weekeinde een grote dienst bewezen door te ver klaren dat de "huidige leider de kans moet hebben de partij aan een nieu we verkiezingsoverwinning te hel pen". Lord Home, die zelf niet aan de stemming deelneemt, geldt binnen de Tory-partij als de grootste auto riteit naast Edward Heath. Zijn ad viezen worden slechts zelden in de wind geslagen. De kritiek op Heath binnen de partj varieert van kritiek op zijn persoonlijke manier van op treden tot fundamentele kritiek op zijn politieke inzichten. Zo is bij voorbeeld een aantal Lagerhuisle den, onder wie sir Keith Joseph, het oneens met Heath om de inflatie ten koste van alles te beteugelen, ook als dit werkloosheid op grote schaal zou betekenen. Margareth Thatcherwei nig kans. ADDIS ABEBA Ethiopische jachtvliegtuigen van het Amerikaanse type F-5 hebben gis teren voor de tweede achtereenvolgende dag ten noorden van de Eritrese hoofdplaats Asmara stellingen bestookt van opstandelingen die strijden voor een onafhankelijk Eritrea. Intussen kwa men zeker 50 tanks, vergezeld van pantservoertuigen met troepen, de 15.000 militairen verster ken van het Ethiopische garnizoen van Asmara. Klooster voor de indianen GRESHAM De 35 Amerikaanse Indianen die sinds januari een leeg staand klooster in Gresham (Wiscon sin) bezet hielden hebben het gebouw verlaten. Zij werden opgevangen door de politie en overgebracht naar een gevangenis. Tegen een zestal sympathianten, die zich bij de bezetters hadden gevoegd, zijn geen maatregelen genomen. Een van hen was de aoteur Marlon Bran do. Zondat was een akkoord bereikt tus sen de bezetters en de eigenaren van het klooster, waarbij het gebouw en de grond voor het symbolische be drag van een dollar aan de India nen werd overgedragen. De Indianen hebben echter toegezegd er een rede lijke prijs voor te zullen betalen. In de afgelopen drie dagen zijn bij felle gevechten in deze stad meer dan 100 personen omgekomen. Gis teren patrouilleerden regeringstroe pen door de straten, op zoek naar opstandelingen en hun medestan ders. De verzetsstrijders hebben zich echter rondom Asmara ingegraven. De luchtaanvallen zijn bedoeld, om hun voorraden en troepenconcentra ties te vernietigen. Bij deze acties, zijn tenminste twee dorpen zwaar beschadigd, waarbij een onbekend aantal personen werd gedood of ge wond. Waarnemers verwachtten dat de twee partijen binnenkort opnieuw slaags zullen raken. Volgens diplomaten zijn twee op standelingenleiders aangehouden. Tedela, de secretaris-generaal van brigade-generaal Gebre-Egzie, die verscheidene weken geleden de zij de van de afscheidingsbeweging had gekozen. Naar in betrouwbare kringen in de Ethiopische hoofdstad is vernomen, hebben de opstandelingen gisteren een Jachtbommenwerper neerge schoten, die aanvallen deed op stel lingen ten noorden van Asmara. De guerrillastrijders zouden de beschik king hebben over moderne Russische luchtdoelraketten. Zondag werden twee verkenningstoestellen van de Ethiopische luchtmacht neerge haald. Via een kanaal in Beiroet heeft het bevrijdingsfront van Eritrea gister avond een beroep gedaan op de we reld, stelling te nemen tegen een Ethiopisch bombardement "op woonwijken in Asmara". In het communique wordt gespro ken over een uitroeiingsoorlog, die het leger van Ethiopië tegen Eri trea zou voeren. Het front dreigt dat als de regering in Addis Abeba verkiest "met vuur te spelen", de Rode Zee nog roder zal worden dan haar naam aangeeft. De 144 passagiers van een toestel van de Japanse luchtvaart maatschappij JAL, die met voedselvergiftiging in een zieken huis in Kopenhagen moesten worden opgenomen, hebben hun ziekte opgelopen door ham die met het ontbijt werd geser veerd. In Kopenhagen werden tientallen artsen en verpleeg sters opgeroepen om de zieken te behandelen. De meesten zouden vandaag het ziekenhuis mogen verlaten, maar een 30 oudere passagiers, die er slechter aan toe zijn, moeten waar schijnlijk nog enkele dagen blijven. Op de foto wordt een der zieken weggevoerd. NEW YORK De Russische afwijzing van het door Nixon en Brezjnjew gesloten handelsakkoord heeft een flinke slag toegebracht, maar geen knock-out, aan het gevoelige proces van ontspanning tussen Oost en West. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger kenschetste de ontwikke ling als een "tegenslag" voor ontspanning, maar zei dat ze geen halt toeroept aan het Amerikaanse streven naar verbeterde be trekkingen met Moskou. Bijgaande beschouwing over de relatie tussen Oost en West, is geschreven door Henry Sha piro, 40 jaar lang correspondent in Moskou voor het persbureau United Press International. Een ontoelaatbare inmenging in onze binnenlandse gelegenheden, die de wijzers va; klok terugzet" was de reactie va Izwestia, het officiële dagblad in heeft. President Ford, Henry Kis- an- singer en Russische woordvoerder i de hebben unaniem verklaard dat de i de belangrijkste doelstellingen van ont- van spanning het vermijden van kern- het Kremlin. Het akkoord verleende oorlog en wederzijdse vernietiging, de de status van meest begunstigde r tie aan de Sowjet-Unie op voorwal de dat zij haar emigratiepolitiek z liberaliseren. De wetgeving, die noodzaak tot het beperken strategische bewapening en het be ëindigen van de wapenwedloop plus het scheppen van een vredesklimaat danks presidentieel protest het Con- in de wereld ongewijzigd blijven, gres passeerde, beperkte ook het ver strekken van regeringskredieten aan de Sowjet-Unie tot 300 miljoen dol- Opgeblazen lar in vier jaar, hetgeen elke 18 maanden door het congres kan den herzien. Desalniettemin haast- component ten de Izwestia en andere Russische te zijn opgeblazen. De Rus media zich te bevestigen dat de sisohe interesse in het verkrijgen Sowjet-Unie niet tot i Amerikaanse technologie herwaardering van haar buitenlands kredieten, kennelijk tot elke prijs, ia beleid zou overgaan, een beleid dat met name overschat. In het begin ontspanning tot zijn hoeksteen het ontspanningsproces werd PARIJS De Franse communis ten hebben gisteren uitdrukking ge geven aan hun ergernis over de re sultaten van het congres dat de so cialistische partij dit weekeinde in Pau heeft gehouden. De socialisten zouden, volgens hen, net bereid zijn om het gezamenlijke program van het linkse blok uit te voeren. De eerste commentaar van commu nistische zijde werd gegeven in een hoofdartikel in het partijblad 'THu- manite" van de hand van Rene An- drieu, een lid van het politburo van de partij. Volgens hem heeft het con gres van het afgelopen weekeinde de noodzaak aangetoond van "het autonome bestaan en handelen" van de communistische partij. Lu het artikel wordt gedoeld op het feit het congres geen vertegen woordigers van de linkervleugel In de partijleiding heeft gekozen. Deze min derheidsgroepering had gepleit voor concessies aan de communisten ter wille van de linkse eenheid. De so cialistische leider Mitterrand die als zodanig werd herkozen, wordt verwe ten dat hij in feite elk gezamenlijk- optreden met de communistemop na tionaal niveau heeft afgewezen. Dank zij het samengaan van socia listen en communisten kreeg Mitter rand vorig jaar atls de gezamenlijke kandidaat van links ruim 49 pet van de stemmen in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen, waarin Gis card d' Estaing met een kleine meer derheid de overwinning behaalde. duidelijk dat Moskou inderdaad be reid was een hoge prijs te betalen voor Amerikaanse hulp ter moder nisering van zijn achterblijvende in dustrie. Maar het was naief te menen dat een supermacht (de tweede na de Verenigde Staten), een land met een ideologische verplichting als de Sowjet-Unie, in het openbaar en formeel de vernedering zou aan vaarden zich wat binnenlandse aan gelegenheden betreft te onderwer pen aan buitenlandse druk. In het kader van westerse oproepen tot li beralisering had Moskou al aanzien lijke concessies gedaan. Het aantal uitreisvisa voor Joden en andere et nische minderheden was van prak tisch nul in 1967 gestegen tot 34.000 in 1973. En er was alle reden om aan te nemen, zoals de Russische leiders Amerikaanse functionarissen privé zouden hebben beloofd, dat de emi gratiebepalingen wezenlijk zouden worden versoepeld. Conform de waarschuwing van deskundigen in Russisohe zaken was het koppelen van Amerikaanse standpunten in zake burgerrechten het recht op emigratie onaanvaardbaar voor de Russen. Het probleem van de handel zal wellicht opnieuw, op een wat realis tischer basis, worden bezien. Mocht het congres akkoord gaan met een wijziging van de huidige onaan vaardbare bepalingen van het han delsakkoord en daarmee de president de vrije hand geven dan kan er nog steeds een handelsrelatie ontstaan die tot wederzijds voordeel strekt. Op voorwaarde natuurlijk dat het Con gres een „stilzwijgende overeenkomst* accepteert met het Kremlin over emigratie. Geen enkel souverein land, wiens gelijkwaardigheid door de Verenig de Staten is erkend, zou buitenland se druk op zijn binnenlandse zaken kunnen accepteren, in ruil waarvoor handel een schijntje is, gemeten in termen van grote mogendheden. Een schijntje? Globaal genomen kan de behandeling van meest begunstigde natie worden geïnterpreteerd als een cadeautje. Op zichzelf genomen echter zaten in het handelsakkoord geen technische hulp en geen kre dieten vervat. Het is geen Marshall plan. Het betekent slechts dat de Russische export, hoe deze nu ook kan worden verwaarloosd, niet zal worden onderworpen aan hogere ta rieven dan de goederen die uit de meeste andere landen worden inge voerd, zoals Engeland, Duitsland of Japan. Ontspanning is een reële zaak, als ondanks scherpe ideologische me ningsverschillen, ondanks tegensla gen en op en neergaande bewegingen in een welwillend en rustig klimaat onderhandeld kan worden over het vermijden van een atoom-slachting. Dat klimaat, verbeterd in Wladiwo- stok tijdens de ontmoeting tussen Ford en Brezjnew, is enigszins be dorven door het afwijzen van het handelsakkoord. Maar de wapens zwijgen en de dialoog tussen Oost en West gaat ononderbroken voort. Han del was slechts een van de doelstel lingen van ontspanning en niet de belangrijkste. Behoedzaam De onderhandelaars over ontspan ning gaan langzaam en behoedzaam voort, waarbij ze soms twee stappen vooruit zetten en twee terug. In de korte periode sinds de ont- spanningspolitiek werd gelanceerd heben we een aanzienlijke vermin dering van de spanning tussen Oost en West geconstateerd en een ma te van samenwerking die nog niet zo veel jaar geleden onmogelijk leek. De betrekkelijke militaire en politieke stabiliteit in Europa, waar in Rusland een onmisbaar belang schijnt te hebben, werd onderstreept door de Westduitse verdragen met de Oosteuropese landen. Dit en de rust rond West-Berlijn, onbetwistba re onderdelen van ontspanning, heb ben Kissinger onlangs gebracht tot de uitspraak dat Europa nooit zo vreedzaam is geweest. De snel toe genomen culturele en wetenschappe lijke uitwisselingen en samenwerking zijn de zoveelste uiting van de wer kelijkheid van ontspanning. Ont spanning heeft de beproevingen door staan van het mijnenleggen bij Hai phong, de gewapende interventie in Cambodja en de tegengestelde A- BONN De Westduitse regering heeft zich steeds verzet tegen open baarmaking, maar het persbureau kwam met de feiten. Uit een docu mentatie van het bondsarchief in Koblenz blijkt, dat ruim 600.000 Duit sers tijdens de verdrijving uit de oos telijke gebieden door deportaties en en gewelddaden in Tsjechoslowakije en Joegoslavië in '45 de dood hebben gevonden. Hoewel de lotgevallen van de massaal vluchtende Duitsers uiter aard niet onbekend gebleven waren, gaf de regering er de voorkeur aan de 60 bladzijden tellende dooumenta- te met de nauwkeurige vermelding van feiten achter slot en grendel te houden. Russen Het is ook wel duidelijk waarom. In 't rapport wordt de grootste ver antwoordelijkheid van de wreedhe den tegen deze Duitsers toegeschreven aan de Russische militaire eenheden, aan de Poolse veiligheidsdienst, 't be vrijdingsleger in Tsjechoslowakije en de partisanen in Joegoslavië. "De ge welddaden waren de uitdrukking van wraakzucht, maar ook van blinde door politieke indoctrinatie nog aan gewakkerde haatgevoelens", zo staat volgens het persbureau Deutsche De- peschen Dienst (DDP) in de docu mentatie te lezen. De bondsregering schat dat in de gebieden ten oosten van de rivieren Oder en Neisse 400.000 Duitsers om gekomen zijn, in Tsjechoslowakije meer dan 130.000 en in Joegoslavië ruim 80.000. Een veel groter aantal Duitsers is 'slachtoffer van geweld daden zoals aanrandingen en mis handelingen geworden, die niet on middellijk tot de dood hebben geleid". De publikatie van de DDP heeft de christen-democratische oppositie politicus Heinrich Windelen in 1969 8 maanden minister voor Vluchte lingenzaken) ertoe gebracht opnieu aan te dringen op publikatie van de gehele documentatie. Dat zou dan moeten gebeuren op 8 mei aanstaan de. Precies dertig jaar na de onvoor- waardeüjke capitulatie van het Derde Rijk. Bonn blijkt niets voor dit soort symboliek te gevoelen. Gistermiddag verklaarde de woordvoerder van de regering dat zij de feiten alleen ter beschikking wil stellen van weten schappelijk onderzoek. De huivering van de Bonner re gering de gegevens aan de algemene openbaarheid uit te leveren is begrij pelijk. De dikwijls moeizaam verlopen ontspanningpolitiek wordt er door belemmerd en de bondsrepubliek stelt zich opnieuw bloot aan het ge vaar als "revanchistisch" te worden uitgekreten. Daarbij komt nog een ander, meer psychologisch geaard bezwaar. Zelfbeklag Natuurlijk heeft een volk er recht op volledig ingelicht te worden over zijn eigen geschiedenis. Maar het vermogen tot zelfbeklag is niet de zwakste eigenschap in de Duitse volksaard. Al te licht kan kennisne ming van deze feiten bij velen de houding versterken, die in rechts- extremistische weekbladen van het type National-Zeitung onbewimpld tot uiting komt. Een houding, die de Duitse schuld aan de oorlog en zijn gevolgen ontkent of bagatelliseert door te verwijzen naar de wreedhe den van anderen. Zo'n argumentatie is alleen steekhoudend voor wie daar met alle geweld aan wil geloven, met verontachtzaming van de histori sche feiten. Beoordeling van (en kritiek op) het optreden in mei 1945 van Russen, Polen, Joegoslaven en Tsjechoslowaken is uitsluitend mo gelijk in de algehele samenhang van de oorlogsgebeurtenissen die niet door die volkeren, maar door Hitler-Duitsland op gang zijn ge bracht. Dat is een eenvoudige waarheid, behalve voor diegenen, die dertig jaar na de oorlog nog steeds him ogen gesloten wensen te houden merikaans-Russiche standpunten in zake het Midden-Oosten. De twee landen werkten samen bij het be werkstelligen van een bestand in het Midden-Oosten, in oktober 1973, en zullen naar verwachting samenwer ken bij nieuwe pogingen tot een re geling te komen. Niets is veranderd in de principi ële noodzaak van ontspanning en te oordelen naar de unanieme verkla ringen in Washington en Moskou zal de tegenslag van het afgewezen handelsakkoord geen kans krijgen schade toe te brengen aan de reeds geboekte vooruitgang en toekomsti ge plannen. Het proces zal zich ver der ontwikkelen, wellicht met een wat tragere gang en met minder ver wachtingen op snelle successen. HET alternatief is een terugkeer naar de openlijke koude oorlog die niemand wil. De dialoog wordt voortgezet en mogelijke nieuwe akkoorden zullen in de niet te verre toekomst wor den afgesloten. Het internationale klimaat zal waarschijnlijk verbete ren maar het zal lang duren voor dat vijandschap is vervangen door vriendschap, wantrouwen door ver trouwen of een verlaging van de de fensiebewaking aan beide zijden. een miljoen gulden aan prijzen Voor een heel jaar Skol bier in huis: 52 doren van 24 blikjes hoppig pils. Makkelijk om mee te nemen, te bewaren en te koelen. Wees blij met Skol in blik. Uit en thuisl SKOLI Aangeboden door Skol Brouwerijen N.V. als prijs In de Nationale Puzzelaktie Geven voor Leven in deze krant tb.v. de kankerbestrijding In Nederland. Puzzel meel MADRID'PAMPLONA De Spaanse politie heeft 37 personen aangehouden voor ondervraging we gens het bekijken van een film over bedrijfsveiligheid en bescherming van arbeiders. De film werd ge draaid in een gebouw dat bij een kerk hoorde, voor een publiek van transportarbeiders. Voor bijeenkom sten van meer dan 21 mensen is een vergunning nodig. Maar de arresta tie van personen in een kerkelijk ge bouw, waarvoor de kerkelijke auto riteiten geen toestemming hebben gegeven, is in strijd met het concor daat. dat ze weigeren boetes te betalen die zijn opgelegd omdat ze in de pre ken blijk gaven van sympathie voor stakende arbeiders. De vier maken deel uit van een groep van 19 pries ters, die samen een boete van in to taal ongeveer 158.000 gulden moe ten betalen wegens kritiek op de staat ln hun preken. Dat bedrag is zes keer hoger dan het totaal aan boe tes dat de priesters van Pamplona in het hele jaar 1974 betaalden. De priesters hadden gepreekt over eco nomische en sociale onrechtvaardig heden en geëist dat de arbeiders het recht krijgen te vergaderen en ver enigingen te vormen buiten de offi ciële staatsvakbonden. Spion in Noorwegen De Noor se veiligheidsdienst heeft een week of vier geleden een militair-in-ruste aangehouden omdat hij had gepro beerd geheime Informatie te verko pen aan een buitenlandse mogend heid. De activiteit van, de spion heeft volgens de Noorse politie geen schade aan Noorwegen berokkend, ook al omdat hij in betrekkelijk la ge rang geen toegang had tot staatsgeheimen. Enkele dagen gele den heeft het Oslose dagblad Ver- dens Gaan vijf diplomaten van de Sowjet-russische ambassade in Noorwegen beschuldigd van lid maatschap van de KGB, de Russi sche binnenlandse veiligheidsdienst.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13