1 f i.'fA Gerry de Groot fascineert in bizarre 'Makropoulos' herregend bloemkoolcorso iet reclame van Gratama Emmy Verhey speelde (technisch) erg knap Sublieme dansen (9uc/ teuws I DAG 3 FEBRUARI 1975 ;r de SIDEN/OEGSTGEEST Rients trad zaterdagavond op in >ijkert[ Rijnlands Lyceum met zijn pro- 'Regen Op Het Bloemkool- De Friese cabaretier, die felde voor een slechts ten dele ge- zaal, zong liedjes van Cees vaarbij hij zelf de teksten gemaakt. Daarnaast zorgde het Bylstra voor de mu lle omlijsting. Dat Rients Grata- via de 'Ster-reclame" de geneug- verdedigt van Sonnema's Beren- kor- |g is tot daar aan toe. maar dat geld. meent tijdens zijn programma ast— delijk te moeten zeggen, dat hij ea-1 'suikervrije Rivella' gaat drin- gaat werkelijk te ver. Op zich - is er alle begrip vooor. dat de >aretier zijn programma finan- el laat begeleiden door Friesche ,Lg uit Leeuwarden, teneinde de pten enigszins te kunnen drukken. ver te gaan en dit pro- kt ook nog in de skètches te ver- rken getuigt van weinig artistiek ïzicht. Het werkt uitermate hin- lijk. Dat filmproducers daar vaak, walgens toe, gebruik van maken overbekend. Laat een cabaretier reclame echter beperkt houden het programmaboekje en het »t ook nog eens in de tekst verwer- Daamaast is de samenspraak st de brandwacht, die liever thuis de televisie was blijven kijken ioe is het mogelijk!) erg amateu- stisch opgezet. Niemand van de eschouwers in het Rijnland Lyce- dan ook verbaasd, toen Gra ma tijdens deze samenspraak, op tape was vastgelegd, 'plot- ling' achter de coulissen vandaan vam. Bij het liedje 'Allemaal be- ilve Daan' valt op, dat de bege- Iders van Gratama, die voor de •legenheid hun muziekinstrument hebben weggezet vaak niet of itermate slordig meezingen. In het ogramma staat, dit ter oriënta- de toeschouwer, dat men van overtuigd mag zijn, dat al- wat in de loop der tijden in het ■ogramma is veranderd, verscho of vervangen tot doel heeft ge- ad het programma nog leuker te taken. Tja, wat moet Je met zo'n tmerking? Het kan slechts, bete enen, dat men of niet kritisch ge- oeg het eigen produkt heeft beoor- eeld, of Juist de verkeerde dingen eranderd, verschoven of vervangen eft. Ik wil niet zo ver gaan te stel- fen, dat men nagelaten heeft Rients Bratama zelf te vervangen, want lis radiopresentator maakt hij toch Qtijd een zeer evenwichtige indruk, pratama moet echter in Hilversum Bij ven en niet, met als excuus een erregend bloemkoolcorso, het land h trekken. Gratama moet het ver hogen bezitten te onderkennen, dat ten instrumentaal nummer van het lombo o.l.v. Cees Bijlstra, dat de iaam Interludium - 2' heeft mee gekregen, niet in het geheel past. [lusicaal is het ongetwijfeld erg toed, maar het Nederlandse lied en ïabaretminnend publiek zit bepaald hiet te wachten op een beatnummer. Dat de Friezen een eigen taal heb ben is aan iedereen bekend. Maar iat de Friezen ook een eigen humor hebben is sinds zaterdag pas dui delijk geworden. Ondanks het feit, Sat Rients Gratama (oa. door de rie 'a's in zijn naam) meent, ana loog aan de status van de verschil lende omroepen, zich een a-cabare tier te moeten noemen. Hij heeft LEIDEN/OEGSTGEEST Emmy Verhey, opgetreden in de K. en O. matinée in de Groene Kerk, is een violiste met vier sterretjes achter de naam. Gaat u maar na: Amsterdam (Krebbers), Luzern (Sohneiderhan) Moskou (Oistrach), Milnchen (een wereldtitel). Maar als u naar haar podium kijkt, ziet u geen maëstra, kracht-fluïdum ontbreekt haar. Ze lijkt niet voor de massa geboren, al ziet zij die geregeld aan haar voe ten, en wanneer zij met een char mant stemmetje twee programma- wijzigingen meedeelt, horen maar een aantal rijen waar zij het over heeft. Door deze inleidende mede deling hebben we onwillekeurig al veel van haar speeltrant verraden. Een kernpunt ter beoordeling, is de wijze van interpreteren van De- bussy's enige vioolsonate, het laat ste belangrijke werk van een door de dood getekende. Jammer, dat het programma daar geen tegenhanger voor had. Bijvoorbeeld Bartok's so losonate, ook zwanezang, een legaat aan de mensheid. Bartok geeft zich dodelijk ernstig over in een stilma- kende alleenspraak in een bijna on aardse "Melodia". Debussy weert zwierig-capricieus de dood af, niet zonder hoon, en danst hem weg in de finale. Het is niet zo geworden, dat Emmy Verhey dat wat hier door de noten heen grijnst met het toegela ten realisme "zichtbaar" maakte of psychisch "beschreef". Maar haar 6pel, gezien in het technisch aspect, is begenadigd. Zie. of luister terug naar de episode in Ravel's Tzigane, waar d componist de begeleiding weglaat. Toverklank op alle snaren. Alles in die Tzigane is moeilijk: in tonatie, applicatuur, pizzicato's maar hoorbare moeite bestond er niet. We misten wel bijbehorende or kest en dat gold ook Introduction et Rondo capriccioso van Saint-Saëns, die er nu maar een weinig kleurrij ke pianopartij aan overhield. Ab sent was Bartok niet, zijn Roemeen se Dansen kregen nog eens de beurt, naar daarvan is de oerschepper de vitale boerenman van de Balkan, in bote fleur, zang en dans. Op de zesde vioolsonate van Beet hoven, waarmee het begon, gaan we niet in. Ze bracht voelbaar geen contact met de toehoorders, aan wie de geliefde vijfde Frühlings-sonate, beloofd was. De Ravel-solo bewees, dat de vleugel in de Groene Kerk de klank van één viool wegdrukt, (vóór het podium gaan staan zou veel verbeteren). Er is daarom tijd nodig voor een geleidelijke aanpas sing in het luisteren. Pianist Carlos Moerdijk heeft daar niet onder ge leden. Hij heeft de materie coloris- tisch briljant onder de knie. KEES VERHOEF DEN HAAG De Boeroebceioer verkeert in staat van verval. De res tauratie van dit unieke tempelcom plex op Midden-Java kost handen vol geld Een groep vam bij ma vijftig Indonesische dansers, zangers en mu sici maakt daarom een wereldtour nee. Een tournee ter ondersteu ning van een grootscheepse fondsen werving. Dank zij het werk van het Nederlands Centrum van het In ternationaal Theaiterinstdtult tneedt het gezelschap, bestaande unit hof- dansers van Djokjakarta, klassieke dansers van Bah en Sumaitraanse zangers, nu in Nederland op. Zater dagavond werd een uitermate ge- Slaagde voorstelling gegeven in het Scheveningse Circustheater, dat vrij wel vol was gelopen met liefhebbers van de Indonesische cultuur. Zowel d)e dansgroep van Djokjakarta als dlie van Bali brachten de traditionele dansen, die vooral zijn geïnspireerd op klassieke helden, en godenverha len. Indonesische dansers en danse ressen beschikken over natuurlijke soepelheid, waarop de Europese be oefenaren van de baliletkunst te recht Jaloers kunnen zijn. Op Java hebben veel dansen een to neelmatig karakter, maar de Javaan se vorstenhoven kennen daarnaast de Badaja en de Serknpi, gewijde dansen, die even heilig zijn als sa crale erfstukken. Hoe broos en hoe sierlijk de de bewegingen van bijv. de Serimpledansen zijn maakten vier prachtige danseresjes van Djokja karta aan het begin van de avond al meteen duidelijk. De danslijmen zijn in dllit geval al even teer als de structuren van het al even schitte rende Djokja-zilver. Er gaat van de ze dansen, waarin alle expressie in de arm. en voetbewegingen schuilt en waarbij de gelaatsuitdrukking van de uitvoerenden strak en geheel on bewogen blijft, een enorme betove ring uit. Perfect beheerst waren trouwens ook de vele andere dansen, die werden uitgevoerd op net inge wikkelde ritme van de gamelanmu- ziek. Zo subtiel en ingetogen als de Javaanse (hof)danisen zijn, zo fel en dynamisch zijn de Balinese dansen, die zeer duidelijk zijn beïnvloed door het Hindoeïsme. Ook hoer van wer den in het Circustheater prachtige voorbeelden geven. De populaire lied jes van die Sumatraanse groep Im- pola vielen geheel buiten het kader van deze gesublimeerde volkskunst, maar ze riepen bij velen In elk geval wel fijne herinneringen aan tempo doeiloe op. Vanavond is er een voorstelling in de Rotterdamse schouwburg! PIE7TER C. ROSIER r entoonstellingen expostle van Anton Vrede en Pleter Mol schilderijen en tekeningen. Ge opend: dag. van 16.00—0.100 uur. zat. van ai 14.00 uur zo vanaf 18.00 uur t/ dag. 2.30, 7.00 en 9.1S uur, zo. ook 4.45 uur. 18 jaar. LIDO: 'The man with the golden gun,' dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur. 14 Jaar. REX: 'Hoera, mijn slipje is gestolen,' dag. 7.00 en 9.15 uur. 18 Jaar. Kindermatinee: 'Goofy, de held van de Olympisch spelen,' woe., za. en zo. 2.30 Nachtvoórs telling'Stewardessenrap port.' vr. en za. 11.30 uur. 18 Jaar. TRIANON: "Mijn nachten met Su zanne'. dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. zo. 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. 18 Jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Anuakllnlek: claase: de gehele 13.30 tot 14.30 i 18.30 tot 19.30 i woensdagavond van 18.30 tot 19.8 ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinde ren) zijn de bezoekuren als volgt: Kort "exposeert eigen werk o.a. glas buigen Rijksmuseum van Oudheden (Ra penburg 28) werkd.^10 ^uur voorm.— Jon. de Wittseraat 40 Galerie Ka- jblnet Gaper Wisselende expositie dL Drukkerij De Bink. Rooseveltstraat 3. Pleter TJepkema exposeert foto's; van 120 lanuari t/m 28 februari. Geopend ma. t/m vr. van 817 uur. Leidse bioscopen LUXOR: 'Chinatown,' dag. 2.30, 7.00 Oug^auend lenst elke dag Acade misch ilekenbulf behalve van dins dag i 0» uur tot woensdag 18.00 uur Dtaco '»essenh uleen vsd vrijdag 13.00 aw tot zaterdag 18.00 utu (EU- 6abeth uiekenhuls) Bezoekuren Ziekenhuizen Olaooneseenhuu. Middag bezoekuur: I8.4&—14.80 uur. Avondbezoekuur: 18 8(>—1980 uur Kinderafdeling dage- Hike van 14.00—19 00 uur. alleen «Öoi oudera eondag 14.00—16.00 urn voor overier- familieleden Kinderen beneden Voor de Drematurenafdeling gelden de kinder afdeling eeen toegang 18.8020.00 de prematur volgende bezoekuren (alleen ouders) Maandag t/m vrijdag: 18.30—18.45 uur Zaterdag en zondag: 15.30—15.46 uur Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken Alphen aan den Rijn Unoord: le en 2e klas 11—11.80 Rilnoo b.3b-i< St Elisabeth-ziekennuia. klasseafde lingen Volwassei 12.00 i 2.00, 4.30, 7.00 hgen.) 14 tto 14.45 1 uur Kr 11.16 tot 12 19.30 i Kraamafrtellng: <a 15—15.30 u alleen ouders 18 llng: 18 jaa STUDIO: -Mariken i 18.80 19.30 uur: kinderafdeling dag van 18 30 uur: 8e klasse: dag van 14 19.80 uur lag van 15 tot 16 uur 19.80 uur; Kinderaf deling dag van 15 tot 18.30 uur CCU (hartbewaklng). dag. van 14.15 Nleumeghen.' tot 14.45 uur en van 19 tot 19.80 uur Kraamafdellng: dai 18.30 i Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bi) het informatiecentrum Geluids hinder Schiphol (020—175000) 3 februari 1975 Honderd jaar geleden stond in deze krant: Dc heer M. C. de Vries, be kend medailleur te Amsterdam heeft een gedenkpenning ge graveerd bij gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Leid- sche hoogeschool. De voorzijde stelt voor de borstbeelden van Prins Willem I en van Koning Willem III met een Latijnsch omschrift, dat in vertaling luid: De academie gesticht on der Prins Willem I; het derde eeuwfeest gevierd onder Ko ning Willem III, 8 Febr. 1575 8 Febr. 1875. Op de tegenzijde ziet men de faculteiten zinne beeldig tot een groep ver- eenigd, met het omschrift: Fa- mam urbi laudem patrae lu- cem addidit orbi, d.i. Zij (de hoogeschool) schonk roem aan de stad, lof aan het vaderland, licht aan de wereld. In de af snede (in de mun- en penning kunde is dat de ruimte onder de beeldenaar, Red.) staan de wapens van Leiden en van Holland. De grootte is in door snede 68 millimeter. Vijftig jaar geleden: De commissie van deskun digen, welke sedert 1921 de St. Paul's kathedraal in Londen heeft onderzocht, blijkt van meening te zijn, dat er geen grond bestaat voor de bewe ring, dat het gebouw niet vei lig is en dat personen, die de kathedraal bezoeken of aldaar een godsdienstoefening hou den, gevaar lopen. Het totale bedrag, waarvoor thans is in geschreven op het fonds voor het behoud van het Kerkge bouw, bedraagt intusschen reeds meer dan 215,000 pond sterling (2y2 miljoen gulden, Red.). Vit Milnchen wordt gemeld, dat Hitier na de binnenkort te verdachten opheffing van het verbod der nationaal-socialis- tische beweging in Beieren on middellijk zijn activiteit zal hervatten met een openbare vergadering in het circus Kro ne. Hij zal met een veranderd program den strijd tegen het Marxisme voortzetten. PANDA EN DE MEESTER-KR1MPER 65 - 127 Zodra de laatste wagon van de trein voorbij reed, richtte Joris het verkleinende apparaat en haalde de trekker over. Een felle lichtstraal schoot tegen het rijtuig - en terwijl de trein nietsvermoedend door reed, begon de getroffen wagon te krimpen. De wielen raakten van de rails en hobbelden over de dwarsliggers, en daarop brak de koppeling. "Geslaagd..." prevelde Joris, die achter de trein aan had ge hold "Het meest ruwe werk is achter de rug. Het zal nog wel even duren voor men dit geld-transport zal missen - en in middels ben ik met dit rijk gevulde speelgoedje allang verdwe nen Nu eerst even naar professor Kalker om het te laten ver groten. En dan kan ik op mijn gemak de inhoud gaan besteden aan een prettig en cultureel leven..." Het geheim van de Macu Ancapa tfa, om in de grote ijzeren vogel /nee te kunnen vliegen r We hebben geluk! Vandaag vertrekt er nog een vliegtuig naar Peru GEBONDEN KONIJNESOEP Hak het karkas in stuk ken, met eventueel over gebleven andere botjes en zet die op in een braad pan, tesamen met enkele kleine blokjes ontbijtspek of 1 stukje spekzwoerd, 1 gesneden ui, 1 theelepel •tijm, versgemalen peper en zout naar smaak. Strooi er 1 afgestreken eetlepel bloem over en laat het geheel goed bruin worden, boven flink vuur. Zet uw keukendeur er maar bij open, schud de inhoud van de pan nu en dan eens om. Giet er na 10 min. 1 1. heet water bij, temper het vuur, roer door en laat de soep 2 uur trekken boven uiterst laag vuur. Zeef de bouil lon. Smelt 25 g boter, laat er 25 gr bloem in bruin bakken met 1 eetlepel to matenpuree en giet er dan geleidelijk de wat af gekoelde bouillon bU. Voeg het fijngesneden vlees van de botjes aan de soep toe en op 't laat ste ogenblik nog een scheutje madeira of sher ry en fijngehakte verse peterselie. Rode wijn kan ook, maar die kunt u be ter al een half uurtje eer toevoegen. De Nederlandse Operastichting heeft de Janócek-traditie weer opge vat die na de oorlog geleidelijk is op gebouwd door de voormalige Neder landse Opera en het Holland Festi val. Vrijwel alle opera's van die won derlijke Tsjechische componist Leos Janaoek (1854—1928) hebben we hier in de loop der Jaren in Nederlandse of geïmporteerde produkties kunnen zien. Twee Jaar geleden kwam de Neder- landse Operastichting met een ini- stuk "Makropoulos" zich moeilijk tiatief waarvan we hier over het al- leende voor een °P«ra- Janacek zet- gemeen nogal huiverig zijn: JanAceks te door cn Wle llet stuk heeft gezien. "Uit een dodenhuis" werd in een weet waar de 5Ch0en wrine*" "Makro- Nederlandse vertaling opgevoerd. poulos" is een bizar en statisch con- Nu kan men gaan kennismaken met versatiestuk. "Makropoulos" in een Nederlandse De hoofdpersoon is de gevierde versie, volgend seizoen staat "Katja zangeres Emilia Marty die tengevol- Kabanova" op het programma en ge van een experiment met een daarna volgt nog "Het sluwe vosje". drankje van haar vader die in de zes- "Makropoulos", waarvan de Ne- tiende eeuw hofalchemist was van derlandse produktie eind vorige week keizer Rudolf II gedoemd is enke- in het Circustheater in première le eeuwen te blijven leven. Als een ging, is in menig opzicht een proble- soort vrouwelijke tegenhanger van matisch werk. Wie aan de geschikt- de Vliegende Hollander (de eeuwig heid van het in dit geval door Ja- verdoemde zwerver over de ocea- nacek gekozen tekstboek twijfelt be- nen) verschijnt zij op 337-Jarige leef- vindt zich in goed gezelschap want tijd in deze opera, de bekende Tsjechische dichter schrij Het komt tot eeen dramatische en ver Karei Capek heeft dé componist tot haar dood leidende confrontatie zelf gewaarschuwd dat zijn toneelmet mensen die eisen dot zy haar verleden bekend maakt. Literair kan zo'n gegeven misschien interessant zijn, voor een opera lig gen de zaken iets anders. Janfccek heeït zyn keus nieit helemaal kunnen zijn keus net helemaal kunnen waar waarmaken. Pas in het laatste be drijf krijgt zijn muziek de vertrouw de kracht en gloed. De voorstelling werd gedragen door Gerry de Groot fascinerend in haar aanvankelijke koelheid, aangrijpend in de wanhopige momenten voor haar dood en steeds zingend met een geweldige allure. Wat zich om haar heen bewoog was, afgezien van Peter van der Bilt, en van Anke Brokstra en Mary Willems in twee kleine rollen, beneden de middelmaat. Vooral het tenor-aandeel van René Claassen was uiterst naargeestig. On der de overige medewerkende bevon- mans, Pie ter van den Berg, Nico Boer en Je routinier Johan van der Zalm die overigens mooi een seniele aanbidder typeerde. Naast het domineren van Gerry de Groot moet direct het aandeel van de Tsjechische dirigent en Ja- nócek-expert Bohumil Gregor worden genoemd. In deze muziek is hij wel haast onnavolgbaar en het Amster dams Philharm. Orkest had daar van ook de vruchten geplukt. Wat de regie betreft: de vraag is of wat FremySl Kod heeft gewild er in dit volledig Nederlandse team ook is uitgekomen. De vertaling van Johannes den Hertog was in ieder geval vrij duidelijk te volgen. "Ma kropoulos" wordt op 16 februari in het Circustheater herhaald en op 18 februari in de Rotterdamse Schouwburg. KOM NOU... IK HEB n' Se ALLSSKI SeSTaAN.OM'N PA<JE OP TE Ilcdacht.dat vrouwen olüjd woretaarop; 3JkwnnenLV FRED BASSET

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9