Leger Ethiopië onderdrukt verzet Eritrea NAAST HET NIEUWS Franse socialisten: forse ruk naar links Drielandenconferentie voor vrede op Cyprus op komst? Eritrea Russische Joden niet gelukkig in de V.S. Zeker honderd doden Bloedige twist in Delhi MAANDAG 3 FEBRUARI 1975 ADDIS ABEBA Ethiopische regeringstroepen hebben gisteren in de provinciehoofdstad Asmara de laatste verzetshaarden opgeruimd. Hoewel in de buitenwijken van de stad nog spo radisch wordt gevochten is met de actie van de regeringstroepen een eind gekomen aan twee dagen van felle strijd die aan zeker 100 personen het leven heeft gekost. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer het dubbele hiervan. Westerse diplomaten in Addis Abeba voorspellen in de nabije toekomst nieuwe botsingen tussen de militaire heersers van Ethiopië en noordelijke guer rillastrijders die streven naar de onafhankelijkheid van de provincie Eritrea. Gesteund door tanks en artillerie, en met laag overvliegende helikop ters en gevechtsvliegtuigen, waren militairen van Ethiopië's tweede di visie gisteren nog gewikkeld in afzon derlijke schermutselingen met de verzetsstrijders in de buitenwijken van Asmara en de beboste omgeving. Zowel diplomatieke als ziekenhuis kringen meldden dat al minstens 100 mensen in de gevechten waren om gekomen. Ze noemden het de zwaar ste gevechten in meer dan 12 jaar van verzetstrijd in Ethiopië's noor delijke provincie Eritrea. Het aantal gewonden bedraagt waarschijnlijk het dubbele van het dodental. Woedende regeringstroepen maak ten ook twee dorpen, op een af stand van 8 km van Asmara, met de grond gelijk waarbij een onbekend aantal mensen het leven lieten. Vol gens diplomatieke kringen gebeurde dit nadat verzetsstrijders er hinder lagen hadden aangelegd en een re geringseenheid hadden verdreven. Terwijl het gevechtsterrein zich geleidelijk tot buiten de stad bewoog was het in het centrum van Asma ra, de hoofdstad van Eritrea, rus tig. Nog steeds was er een avondklok (van zonsondergang tot zonsopgang) van kracht, terwijl het vliegveld ge sloten was en de wegen buiten de stad hermetisch geblokkeerd. Militai ren patrouilleerden te voet en in jeeps door de straten en verrichtten huiszoekingen nadat de plaatselijke politie dit geweigerd had. Het is be kend dat de politie en de meeste ambtenaren van Asmara sympa thiek staan tegenover de verzetsstrij ders. De gevechten braken vrijdagavond in Asmara uit toen de stad, zoals zo vaak in dit jaargetijde, in een dicfhte mist was gehuld. Doordat de rege ring spoedig een avondklok instelde en de stad hermetisch afsloot, was aanvankelijk niet duidelijk wat er aan de hand was. Later bleek dat guer- rillastrijders, gewapend met bazoo ka's. mortieren en machinegeweren op verschillende plaatsen in de stad beschietingen uitvoerden op kazer- nes en andere militaire gebouwen. De reden waarom de verzetsstrij- ders in actie kwamen is nog niet dui delijk. Volgens bepaalde berichten, waren Juist pogingen mislukt om een compromis te bereiken tussen de verzetsstrijders en de centrale rege- ring. De verzetsstrijders verwacht- t ten daarop een offensief van het le- ger en om dat te doorkruisen gingen ze zelf tot de aanval over. Een ande- re lezing is dat de actie moet worden gezien in het licht van de komende ministerraad van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, die over een tiental aagen in de Ethiopische j hoofdstad bijeenkomt. De bevolking van Eritrea streeft nu 1 al 12 jaar naar onafhankelijkheid, al is het verzet pas in het begin van 1 de jaren zeventig in georganiseerde vorm ontstaan. De nieuwe militaire I regiering in Addis Abeba, evenals de voorgaande van keizer Haale Se- 1 lassie, wijst enige concessie in die richting nadrukkelijk van de hand. Beide partijen beschikken in de pro vincie Eritrea over 15.000 mansohap- pen en westerse diplomatieke krin gen voorspellen dat de actie van dit weekeinde het begin is van een defi- nitieve krachtmeting. Terwijl de re gering Asmara en andere grote ste den vast in handen heeft voeren de verzetsstrijders de onbetwiste heer- schappij over grote delen van het platteland. "Het kader is nu ge vormd voor nog meer grote botsin gen". zei een diplomaat. "De gevech ten van het weekeinde schijnen een poging te zijn geweest de kracht en de zwakte van het leger te beproeven om straks opnieuw tegen elkaar in 1 het strijdperk te treden". Erntrea was een Italiaanse pro vincie van 1890 tot aan de twee de wereldoorlog. Tot de aanslui ting bij Ethiopië werd pet; reso lutie van 15 september 1952 be sloten door de Verenigde Na ties. Zij erkenden het recht van Ethiopië een verbinding met zee te hebben. .Ethiopië en Eritrea vormden in 1972 een statenbond, waar bij elk zijn eigen taal, vlag, volksvertegenwoordigingen auto nome regering had. Deze ver schillen strekten zich ook uit tot godsdienstig terrein. Eritrea was overwegend mohammedaans en Ehtiopië koptisch-christe- lijk. Maar keizer Haile Selassie van Ethiopië onderdrukte het eigene van de Eritreërs steeds meer en als gevolg van een volksraadpleging annexeerde hij de provincie in 1962, wat leidde tot het ontstaan van een bevrij dingsbeweging. Dit is het Bevrijdingsfront van Eritrea, dat sindsdien voor onafhankelijkheid heeft ge ijverd. Begin 1971 ontstond in de beweging een scheuring. Een vleugel onder leiding van Os man Salech Sebi weigerde deel te nemen aan het congres van het bevrijdingsfront in Ar in Eritrea en vormde zich tot een zelfstandige bevrijdingsbeweging het Volksbevrijdingsfront. In weekeinde weer gevechten ANKARA/WASHINGTON Turkije treft voorbereidingen voor een drielandenconferentie met Griekenland en Amerika I om nieuwe vredespogingen voor Cyprus op gang te brengen. I Het land wil echter eerst waarborgen dat de Amerikaanse mili- I taire hulp blijft toestromen. Dit hebben Turkse funktionarissen I in Ankara bekendgemaakt. Uit betrouwbare bron in Washing- ton wordt vernomen dat Kissinger al op 9 en 10 februari een ontmoeting zal hebben met zijn Turkse en Griekse collega's. ^H§ De ontwikkelingen, rond Cyprus dreigen de komende weken in een nieuwe fase te belanden. Dit is enerzijds een gevolg van het feit dat de Amerikaanse militaire hulp verlening aan Turkije op de tocht staat onder druk van het Ameri kaanse Congres en anderzijds van de nieuwe gevechten tussen de Griekse en Turkse Cyprioten, het afgelopen weekeinde vond het vlieg veld van Nicosia. Turkije heeft tot nu toe altijd geweigerd de kwestie Cyprus te koppelen aan de militai re hulp uit Washington. Waarnemers in Ankara menen dat het doen uitlekken van de ge stelde voorwaarden voor vredespo gingen op hoog niveau kennelijk 'n poging van Turkije is het Ameri kaanse Congres onder druk te zet ten om de hulpverlening te doen voortduren. Deze beloopt ongeveer 220 miljoen dollar per Jaar. Zoals bekend heeft het Congres in Was hington besloten met ingang van 5 fe bruari alle militaire hulp aan Tur kije stop te zetten als geen vooruit gang naar een vredesregeling is ge boekt. In Washington zeiden pro- Griekse congresleden zaterdag nog dat het embargo dinsdagnacht van kracht wordt en zij verwierpen de oproep van minister Kissinger de hulp voort te zetten. Westerse diplomaten in Ankara meldden gisteren dat de Turkse mi nister van buitenlandse zaken Esenbel en de Amerikaanse ambas sadeur Macomber de afgelopen da gen een reeks gesprekken hebben gevoerd over plannen voor een ont moeting tussen Kissinger en diens Turkse en Griekse collega's. Maar de plannen zijn gebaseerd op een voortduren van de militaire hulp verlening aan Turkije. Turkse functionarissen, die niet met name wilden worden genoemd, zeiden: "Als de hulp voortduurt zullen we bijeenkomsten om over vrede te praten. Als de hulp. wordt afgesne den valt er nergens over te praten". Brussel? Minister Esenbel wordt later de ze week in Brussel verwacht en de functionarissen zeiden dat, als de drielandenconferentie plaatsvindt, ze in de Belgische hoofdstad of in Londen zal worden gehouden. Het feitelijke doel van Es en be ls bezoek is te spreken over de NAVO en de EG berichten die, zonder officiële willen dat de besprekingen op 10 fe bruari in Brussel worden gehouden. De afgelopen week heeft Ankara de terugtrekking aangekondigd van 1000 militairen van Cyprus en de Turks- cyprische leider Denktasch liet we ten dat verscheidene duizenden Grieks-Cyprioten toestemming zul len krijgen terug te keren naar hun dorpen in het zuidelijke deel van het eiland. "Dit zijn aanwijzingen van onze goede bedoelingen" zeiden de funktionarissen in Ankara. "Als het Congres wil dat we het hele eiland aan de Grieken teruggeven als een bewijs van goede bedoelingen, dan zal niet alleen de hulp maar alles worden afgebroken. Als het Congres hard wil zijn zullen wij ook hard zijn" Ze weigerden te zeggen of dit ook een dreigement is van ndeuwe Turk se acties op -het eiland. HENRY KISSINGER Turkije stelt dat de Grieks-Cypri oten zich sinds de gevechten van vorige zomer aanzienlijk hebben ver sterkt en dat de Turkse troepen op het eiland blijven voor de bescher ming van de Turks-cyprische ge meenschap tot een definitieve rege ling is bereikt. Het ministerie van buitenlandse zaken in Ankara liet zaterdag een bittere klacht horen dat Grieks-cyprische troepen het vuur hadden geopend op Turkse mi litairen bij het omstreden vliegveld van Nicosia. De bedoeling van de Griekse actie was het congres in Washington ervan te overtuigen dat er geen voortgang was geboekt naar een vredesregeling, aldus het ministerie. Aan de gevechten, waar bij een Turkse militair werd gedood, kwam na iets meer dan een uur een eind toen de VN-vredesmacht op Cy prus een bestand wist te regelen. Opgesloten De Griekse gene raals George Zoitakis en Odysseus Aghelis zijn vandaag opgesloten in de gevangenis van Piraeus, waar ze zich in het gezelschap zullen be vinden van ex-president Papadou- los en vijf andere vooraan staande leiders van de militaire staatsgreep van 1967. Zoitakis is re gent geweest sinds de mislukte te- gencoup van ex-Koning Constan- tijn in december 1967 tot maart 1972, toen Papadopoulos zichzelf tot regent benoemde. Anghelis was op perbevelhebber van de Griekse strijdkrachten. NEW YORK Verscheidene Rus- van stilte" die de Russische Joden 6ische Joden die naar de Verenigde in Amerika omringt. Hij noemt hun Staten zijn geëmigreerd, hebben de toestand "wanhopig". De meesten Russische ambassade in Washington wonen in New York en "hebben in de toestemming gevraagd naar de Sow- verste verte geen kans op werk". In Jet-Unie te mogen terugkeren, 1971 kwamen er ongeveer 400 Rus- schrijft de Russische cineast Joeri sische Joden naar Amerika, in 1937 Brochin in de New York Times. Bro- 2.000 en in 1974 4.000. chin is zelf emigrant. WIJ hebben de indruk, aldus Bro chin, dat we volkomen aan ons lot "En hoe vreemd het moge schijnen" worden overgelaten. Brochin prijst zegt hij, "sommige hebben een po- zich gelukkig nu zoveel Engels te sitief antwoord ontvangen en veria- kennen, dat hij het artikel in de ten Amerika in februari en maart". New York Times heeft kunnen Brochin, die in 1972 naar de VB. schrijven en zich kan redden in het te gekomen, klaagt over "de muur stempellokaal van zijn wijk. PAU Onder invloed van haar radicale vleugel heeft de socialisti sche partij van Frankrijk een flinke ruk naar links gemaakt. Haar doc trinaire bagage is aanzienlijk toege nomen. Deze indruk is achtergeble ven na het congres van de partij, dat het afgelopen weekeinde in Pau is gehouden. Op dat congres hebben 1200 afgevaardigden getracht de verschillende stromingen in de par tij onder één noemer te brengen en de positie van de partij in het volks front met communisten en linkse ra dicaal-socialisten opnieuw af te ba kenen. Het congres het er geen twijfel over bestaan dat de socialistische partij ook onder leiding van de gematig de Francois Mitterand wil breken, met het kapitalistische stelsel. De socialisten willen noch "crisisbeheer der" van het "economische wanbe leid" van het kapitalisme in Frank rijk zijn, noch de kapitalistische eco nomie hervormen. Slechts een volledige verandering van maatschappij en economie in so cialistische zin, met verregaande me dezeggenschap van de werknemers en verdergaande nationalisatie kan in de ogen van de socialisten de geldheerschappij onttronenen de wer kende bevolking meer sociale recht vaardigheid en echte democratie brengen. ders moesten inzien dat zij bij hun kritiek op de socialisten en verdacht van onjuiste conclusies en verdacht makingen. Punt voor punt ging Mitterrand op de communistische kritiek in. Hij ver klaarde dat de socialistische partij trouw is aan het gemeenschappelijke linkse program en wees deelneming van zijn partij aan een rechtse re gering bij voorbaat van de hand. Mitterrand gaf de communisten te verstaan dat van een "topgesprek" met hen geen sprake kan zijn zolang zij "de op verkeerde uitgangspunten berustende aanvallen" op de socia listen niet staken. Frangois Mitterrand Een "sociaal-democratie" naar beeld riekt volgens de Franse socia listen naar "verraad" aan het so cialisme. Veel sprekers op het con gres gebruikten het woord "sociaal democratisch" als scheldwoord. Ze waarschuwden voor een "sociaal-de mocratische praktijk" die het kapi talisme zou helpen overleven en de uitwassen ervan slechte met halve middelen zou betrijden. Mitterand liet het niet komen tot een breuk met de communisten, die al enige maanden door felle kritiek op de socialisten het drie jaar oude volksfront zwaar op de proef stellen. Hij zei dat de communistische lei- Belachelijk "Zo'n belachelijk dat ik er niet op inga. Het is niet waar", zei Sjah Mohammed Reza van Perzië gisteren in een inter view met de Amerikaanse televisie vanuit Zwitserland over berichten dat de Iraamse geheime politie verdachten martelt. Savak, de Iraanse geheime dienst, zou me thoe dn bezigen als hat uittrekken van vingernagels e.d. De sjaë zei: "Voor wij iemand ondervragen be schikken we al over voldoende be wijs. Daarmee geconfronteerd be kent de verdachte. Wij behoeven niet onze toevlucht tot dergelijke methoden te nemen". Militairen die de bewa king verzorgden van het eer ste congres van de christen democratische -partij van Portugal in de noordelijke kustplaats Figueira da Foz, hebben gisteren om veilig heidsredenen op een over haaste sluiting van de bij eenkomst moeten aandrin gen. Er werden geen demon straties gehouden en het congres ging zonder moeilijk heden uiteen. De militairen hadden meegedeeld dat zij niet konden instaan voor de veiligheid als het congres van de 200 afgevaardigden tot na de middag zou voortduren. Gewapende troepen hadden het congresterrein sedert za terdag afgegrendeld teneinde herhaling van het geweld in Oporto een week geleden te voorkomen. NIEUW DELHI Bij een botsing tussen politie en een menig.e die protesteerde tegen de arrestatie van eem mohammedaanse religieuze lei der in Delhi zijn zeker acht personen gedood en ongeveer 100 gewond, zo heeft de politie gisteren meegedeeld. Een woordvoerder van de poli.ie zei dat een menigte van 200 moham medanen her en der vernielingen aanrichtte om te protesteren tegen de arrestatie van de iman (de hoge priester) va«n Jama Masj id, India's groo.ste mohammedaanse heiligdom. De iman was gearresteerd op de be schuldiging dat. hij een bijeenkomst had verstoord van een rivaliserende moslim-groepering. Het nieuws van de arrestatie wekte de woede pp van grote groepen mohammedanen die een politiebureau, tientallen voertui gen en een vijftigtal winkels in-brand staken en vervolgens drie uur lang gevechten met de politie leverden, al dus de woordvoerder. Er werden 200 arrestaties verricht. Spanning tussen IRA en Dublin LONDEN De controverse tussen het Ierse Republikeinse Leger (IRA) en de regering in Dublin over de omstandigheden van 15 hongersta kers van de IRA in de gevangenis van Portlaoise in Ierland heeft zich in het weekeinde toegespitst. De mi nister van Justitie, Cooney, deelde mee dat de hongerstakers hun le ven in eigen hand hebben. Zijn ver klaring kwam temidden van specu laties in de Ierse kranten over com promis -voorstellen ter beëindiging van de hongerstaking die al 30 da gen duurt. "De gevangenen is geheel duide lijk gemaakt dat er geen concessies kunnen worden gedaan" aldus de mi nister. De hongerstakers eisen een speciale vooriceursstatus als "po litieke" gevangenen. De controverse rond Portlaoise wordt beschouwd als de enige reden waarom het IRA nog niet heeft toe gestemd in verlenging van het be stand. DAF DEED IDEEEN OP Dankzij de 1396 ideeën van medewerkers heeft DAF in 1974 na af trek van de invoeringskosten ruim een miljoen gulden kunnen be sparen. De gemiddelde beloning lag op f 318,—. De kwaliteit van de ingezonden ideeën was een stuk beter dan in het verleden. Dit staat te lezen in het Jaarverslag over 1974 van het ideeëncentrum van de automobielfabriek. Over de bruikbaarheid van de ingezonden ideeën was men niet ontevreden. Aan beloningen werd een bedrag van 120.862 uitgekeerd exclusief premie, loonbelasting en de sociale wetten. De besparing bedroeg in totaal f 1.069 336. BEIER LAAT DAN NOOIT Mevrouw Catherine Krugell in Perth in Australië was noodt te Jong om met roken te beginnen en nooit te oud om ermee uit te schei den. Vorige week vrijdag werd ze 105 Jaar, bij welke gelegenheid ze meedeelde dat se het roken er voorgoed aan gaf. Mevrouw KrugeU stak haar eerste rigaret op toen se 6 Jaar was en nu, 99 Jaar later, vindt ze de tijd gekomen de gewoonte te staken. Haar familie die ook vier achterkleinkinderen telt, aal haar aan haar woord houden. MAN DREIGEND OP BOUWKRAAN De 27-Jarige construotieschilder F. M. uit Oosterhout heeft politie en brandweer uit Breda gistermiddag twee uur lang in spanning gehouden. De man was of kwart over drie op een dertig meter hoge bouwkraan naast het politiebureau geklommen en dreigde naar be neden te springen als zijn vroegere vriendin niet by hem zou terug komen. Het lukte de politie pas de man naar beneden te praten toen het onmogeiyk was gebleken zyn ex-vriendin op te sporen. ZU zou er gens in België verbiyven. Opnieuw is er een aardvarkentje geboren in een dieren tuin in de Amerikaanse stad Tacoma. Op zich schijnt dat weinig voor te komen. Het echtpaar A-a-albert en A-a-alice A-a-rdvark leeft echter in dergelijke harmonie tezamen dat het nageslacht zonder veel problemen zich aandient. Het dier, een vrouwtje, weegt drie pond en blijft voorlopig in de

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4