Nieuwe C en A een zaak van de lange adem? VERNIELINGEN IN KAMALA-CL UBHUIS MAANDAG 3 FEBRUARI 1975 De trap van het voormalige Raad van Arbeid zetelt. nog nauwelijks enige bekendheid heeft gekregen is die, stammend uit de PSP/PPR/D'66-fractie. Zij zien mogelijkheden in een transactie tussen C en A en het hoogheemraad, schap Rijnland. Door een onderlinge ruil zou C en A in de gelegenheid ge steld moeten worden een nieuw be drijf te stichten waar nu het oude postkantoor staat. Rijnland zou dan Het Gulden Vlies en het Hof van Holland kunnen restaureren en ge schikt maken als kantoorpanden. Als bezwaar voor deze oplossing geldt, dat beide partijen inmiddels in een vergevorderd stadium van voorberei ding zijn en hun ontwerpplannen heb ben afgestemd op de aangekochte panden. Voorts zijn nog als plaatsen genoemd Morssingel en Langebrug (brandweerkazerne) Tenslotte stamt al uit 1969 het al ternatief om een geheel nieuw win kelcentrum te creëren op het Schut tersveld. De twee voorgaande colle ges van B. en W. hebben zich fel tegen deze ideeën verzet. Omdat ze ernstig vreesden voor de toekomst, van het huidige winkelcentrum. Het huidige college komt daar niet van terug. Gevolgen Wat zouden nu de gevolgen zijn voor het geval C en A toch toestemming krijgt om aan de Breestraat een nieuw pand neer te zetten? In de eer ste plaats betekent het dat het ge bouw van de Raad van Arbeid zal worden gesloopt. Datzelfde geldt voor het koetshuis in de tuin van Het Gul den Vlies. Hiervoor zal de minister van CRM ook toestemming moeten geven, want het staat op de monu mentenlijst. Verder zullen onder de sloperhamer vallen de panden Bree- straat 131—133 (het voormalige Mo dehuis Mack) en Ketelboetersteeg 3. Het Gulden Vlies zelf zal worden ge restaureerd. De panden die C en A nu aan de Botermarkt in gebruik heeft, zullen vrijkomen. Op dit punt heeft de Ka "Hof van Holland" waar nu de mer van Koophandel de suggestie gedaan de benedenverdiepingen in elk gevaJl raiiet door en vermoedelijk blijft ven. terwijl de hoger gelegen verdie pingen een woonbestemming zouden kunnen krijgen. Gaat de hele operatie niet door dan blijft in elk geval het gebouw van de Raad van Arbeid bestaan. De transactie met C en A gaat in dat geva lniet door en vermoedelijk blijft de Raad van Arbeid in het huidige pand zitten, zij het dat het opgeknapt zal worden. Onzeker is de toekomst van het Gulden Vlies. Niet denkbeel dig is dat C en A het pand zal af stoten. Eveneens onduidelijk is wat er zal gebeuren met de bestaande vestigingen. Tot nu toe heeft de lei ding van het kledingconcern tegen over Leiden nog nooit het dreige ment gebruikt, dat men de zaken zal sluiten als de nieuwbouw niet door gaat. Tot slot zal het gevolg zijn dat het Koetshuis gespaard blijft even als de tuinen die nu achter de pan den aan de Breestraat liggen. Slepende kwestie Samenvattend kan gezegd worden dat hoe de beslissing van de raad en de minister ook uitvalt het een slepende kwestie dreigt te wor den. Vooral wanneer beroep wordt in gesteld bij de Kroon. Niet te voor spellen zal zijn hoe in dat geval C en A zal reageren. Een tweede knel punt kan worden de uitvoering van de gevelzowel de directeur Gemeen tewerken als een aantal leden van de gemeentelijke commissies hebben bezwaren tegen een betonnen ven sterloze massa. A. G. Rootinck, ver tegenwoordiger van C en A Neder land, heeft bij een recent bezoek aan Leiden (hij liehtte de plannen toe, voor' de gemeentelijke commissies), gezegd, dat het laatste woord daar over nog niet gesproken behoeft te zijn. En dat is een uitlating die zelfs de felste tegenstanders van de nieuwbouw van C en A zullen onder schrijven. GRATIS KALENDER!!! Iedereen mag zo lang de voorraad strekt een kalender komen halen. Een kleurrijke posterkalender voor 1975. Helemaal voor niks! UITZENDBUREAU LUBA Nieuwe Rijn 35 - Leiden - Telefoon 071-40341 Winkelcentrum De Aarhof 67. Alphen a. d. Rijn. Tel. 01720-94645. Willem van Oorde: 'Je weet niet wat je ziet' LEIDEN De leiding en deleden van de Leidse Kamala-scoutinggroep zien het niet meer zitten. Sinds de zomer van 1974 worden in hun olub- gebouwtje aan de Haarlemmertrek vaart week in week uit vernielingen aangerichtAfgelopen zaterdag werd de padvondersgroep geconfronteerd met een climax in dit vandalisme. Van en in het houten gebouwtje is weinig meer heel gebleven. Alle rui ten liggen eruit, de inboedel is gro tendeels kort en klein geslagen of verdwenen. Vice-voorzitter van het groepsbe stuur Willem van Oorde: "De vernie lingen zijn al jaren aan de gang, maar na de zomer is het steeds er ger geworden. Elke zaterdag wanneer we hier met de groep komen kunnen we zien dat er ongewenste bezoe kers binnen zijn geweest. Het begint langzamerhand een beetje zinloos te worden om de zaak steeds maar weer te vernieuwen." Ongeveer vijf jaar geleden werd op het terrein grenzend aan het ten nispark "Unicum" een drietal hou ten gebouwtjes neergezet door de ge meente. Ze werden via de Leidse Jeugd Aktie (LJA) gehuurd door padvinderegroepen. Leden werkten er hard aan om er plezierige club huizen van te maken en ook de om geving werd zoveel mogelijk ver fraaid. Omdat de gebouwtjes nogal ach teraf staan en er weinig mensen in de onmiddellijke omgeving wonen, waren de gebouwtjes zo nu en dan het doelwit van baldadige jeugd. In de loop der Jaren werd het steeds er ger. Een van de gebouwtjes werd voor de zomervakantie zodanig ver nield, dat het niet langer gebruikt kan worden. Ook het clubhuis van de Kamala- groep dreigt daartoe te vervallen. In de afgelopen maanden zijn er al di verse malen ruiten vernield en is er schade aangericht aan het meubi- leir. Elke keer opnieuw heeft men dat hersteld. Afgelopen zaterdag was het opnieuw raak: vandalen die waarschijnlijk vrijdagmiddag aan het werk zijn geweest hebben er een complete chaos van gemaakt. "Het is een niet te beschrijven bende", al dus Willem van Oorde. „Je weet niet wat je ziet en zelfs de politie die - op dit punt toch wel wat gewend moet zijn stond ervan te kijken hoe erg het was. Alle ruiten waren ingegooid. Het serviesgoed was aan brokken gegooid. Bussen verf zijn links en recht leeg gegoten. Touwen met een waarde van ettelijke tientallen guldens zijn verdwenen. Ook de herinneringen, die we hadden aan kampen of prijzen die waren gewonnen bij wedstrijden zijn meegenomen door de vandalen" zegt de zeer teleurgestelde Willem van Oorde. Gisteren voerde het groepsbestuur van Kamala overleg over de situatie met overkoepelende leiding van de padvinderij in Leiden en omstreken. "Die Jongens moeten tijdelijk er gens anders ondergebracht worden" zegt Willem van Oorde. "Maar dat zal niet eenvoudig zijn, want de Manrixgroep, die haar clubhuis door brand verloren zag gaan, zit ook al lange tijd in een tijdelijk onderko- We hebben in de afgelopen Ja ren ook al diverse Jongens zien ver dwijnen, omdat de ouders het niet langer verantwoord vonden dat hun kind in een ruimte zat, waar steeds maar alles vernield wordt. Een mogelijke oplossing zou kun nen zijn, dat de gemeente de hou ten gebouwtjes vervangt door ste nen clubhuizen. Maar die moeten dan wel voorzien worden van lui ken, zodat we de zaak goed kunnen afsluiten. We zullen daarover met de LJA gaan praten". Veel hoop dat er op korte termijn iets zal gebeuren heeft men echter niet. Willem van Oorde: "Het heeft twee Jaar geduurd voordat de ge meente voldeed aan ons verzoek om de sloten rondom het terrein uit te Willem van Oorde temidden van de ravage. baggeren". Ook het verzoek aan de politie om bij de patrouille een ex tra oogje in het zeil te houden heeft tot nu toe geen resultaat ge had. Naimetn van vermoedelijke da ders zijn bij de politie gemeld, maar door het ontbreken van bewijzen, heeft men nieuwe vernielingen niet kunnen voorkomen. "Er zijn mensen die af en toe wel eens iets zien gebeuren. Die durven dan geen namen te noemen uit angst voor repressaille-maatregelen aldus Willem van Oorde, die nu van plan is bij de kinderpolitie aan te kloppen. "Het is tenslotte een kwestie van baldadigheid van de jeugd en geen echt inbrekerswerk. Het trieste van de hele affaire is, dat wij met ons padvinderswerk Juist die baldadigheid willen voor komen door de jeugd bezig te hou den". BRAM VAN LEEUWEN Acht ton voor 'nierafdeling' in AZ Leiden LEIDEN De afdeling niertrans plantaties en nierziekten van het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft van de Nierstichting f800.000 subsi die gekregen voor een interne ver bouwing. Hierdoor zal het mogelijk zijn om een aparte verpleegafdeling te creëren met 17 bedden. De bed den zullen worden gebruikt zowel door transplantatie- als dialyse-patiënten. Tot dusver zijn de bedden over de verschillende afdelingen verspreid. Ketelboetersteeg gezien vanaf de Langebrug. Straks links de nieuwe gevel van C en A? Door Bram van Leeuwen Foto's Jan Holvast LEIDEN Wanneer de Leidse raad vanavond voltallig is, ^zal waarschijnlijk met 28 tegen 9 stemmen worden beslist, dat men het pand Breestraatl27-129 het gebouw waarin nu de Raad van Arbeid zetelt afgevoerd wil zien van de monumentenlijst. Het is een van de reeks beslissingen, die de mogelijkheid opent, dat C en A een nieuw gebouw gaat neerzet ten aan de Breestraat ter hoogte van de Ketelboetersteeg. De afgelopen weken is op diverse niveaus gediscussieerd over deze nieuwbouwplarmen. Er rijn nota's, rapporten en adviezen uitgebracht, er werden alternatieven aangedra gen, er rijn bezwaren gemaakt en er is gewezen op de economische en de historische functie van de Leidse binnenstad. Reden om een aantal zaken nog eens op een rijtje te zet ten. Hoe is de stand van zaken op dit ogenblik? Het kledingconcern C en A heeft twee vestigingen in Leiden: één voor dames- en meisjeskledimg aan de Botermarkt en een vrij smal pand voor heren- en Jongenskleding, eveneens aan de Botermarkt en doorlopend tot aan de Breestraat. Beide panden liggen op enkele tien tallen meters van elkaar. C en A wilde uitbreiden en beide vestigingen concentreren en het daarbij het oog vallen op een gebied begrensd door Breestraat-Ketelboetersteeg-Lange- brug. Als eerste aanzet voor die nieuw- bouwplannen werd destijds heb voor malige restaurant "Het Gulden Vlies" gekocht. Een uit het begin van de 18de eeuw daterende koop manswoning, die na de Tweede We reldoorlog in de huidige toestand werd gebracht. Een gebouw, dat voorkomt op de Monumentenlijst van het ministerie van CRM, evenals het Koetshuis dat in de tuin achter Het Guide Vlies staat. Hof van Holland In een later stadium werden be sprekingen geopend met de Raad van Arbeid, die is gehuisvest in het aangrenzende pand Breestraat 127- 129. Het pand draagt de oorspronke lijke naam "Hof van Holland", dat in 1730 werd gebouwd en aan het eind van de 19de eeuw werd voorzien van een voorgevel met onder meer reliëfs in neo-remaissancestijlHet gebouw stond niet op de Monumen tenlijst. Daarover verder in dit arti kel meer. In de onderhandelingen bleek de Raad van Arbeid bereid om de hui dige hulsvesting te verlaten, zoat de nieuwbouwpiannen van C en A niet werden belemmerd. Van het geld, dat met de transactie ge moeid was, zou de Raad van Ar beid een nieuw gebouw kunnen neerzetten op een terrein aan de Rijnsburgersingel. Dit terrein wordt op het ogenblik vrijgemaakt door de sloop van de gebouwen van "De Landbouw". Steeds heeft de Raad van Arbeid la ten weten niet perse het huidige kan toorpand te willen verlaten. Voor zitter Van Loen van de RvA ver klaarde tegenover ons onlangs: "We hoeven en willen niet weg uit de Breestraat. maar gaven gehoor aan het argument van de toenmalige wet houder Kret, omdat we niets konden inbrengen tegen zijn argument, dat een vestiging van C en A beter past in de Breestraat dan een kan toor". Op dat ogenblik leek er voor C en A geen vuiltje aan de lucht. Met de wetenschap dat "Het Gulden Vlies" een monument was en de "Hof van Holland" niet sloeg men aan 't cijferen en verschenen er eer ste ontwerpen op de tekentafel. De plannen hielden rekening met een restauratie van Het Gulden Vlies, dat zou worden ingepast en de sloop van het gebouw van de Raad van Arbeid. Monumenten'lij st De hele nieuwbouw kwam in een geheel nieuw stadium te verke ren toen bekend werd, dat het ge bouw van de Raad van Arbeid op de voorlopige Monumentenlijst was geplaatst. Een mogelijkheid die iede- de Nederlandse staatsburger is gege ven. Wie het pand erop plaatst is steeds zorgvuldig geheim gehouden, maar er is links en rechts wel over gespeculeerd. Wat houdt nu het plaatsen op de lijst precies in? Daarover verschaft de uit juni 1961 daterende Monu mentenwet opheldering. Door plaat sing geeft men te kennen dat men wil dat de minister van CARM een uitspraak doet'over de vraag of in dit geval wel of geen sprake is van een monument. Is dat wel het ge val dan krijgt het bouwwerk de no dige bescherming. Het mag niet af gebroken worden, het mag ook niet zonder meer worden verbouwd. Er mag zelfs niets gebeuren, waardoor het monument gevaar zou kunnen lopen. Een dergelijke beslissing neemt de minister niet op zijn eigen hout- Je. Hij laat zich van diverse kan ten adviseren. Over één van die ad viezen beslist Vanavond de gemeen teraad. Verder wordt er een advies uitgebracht door de Monumenten- raad, een instelling die is opgebouwd uit vijf afdelingen waaronder de Rijkscommissie voor de Monumen tenzorg en de Rijkscommissie voor de Monumentenbeschrijving. In be paalde gevallen staan ook gedepu- teerde staten en de Rijksplanologi sche commissie de minister bij. Het eindoordeel van de minister hoeft dan ook nog niet beslissend te zijn. Er bestaat nog een beroeps mogelijkheid voor belanghebbenden bij de Króón. Mocht de minister tot afvoering van de MonumentenlUst besluiten, dan heeft het Comité Aca demie- en Pieterswijk al aangekon digd een dergelijk beroep te zullen instellen. En aangezien een derge lijke procedure Jaren kan duren ziet het op dit ogenblik niet naar uit dat snel een definitieve beslissing zal worden genomen. Anderzins is het de vraag of zowel C en A als de Raad van Arbeid een dergelijke vertraging zullen accepte ren. De kans is niet uitgesloten dat alsnog naar andere mogelijkheden wordt uitgekeken. De meningen of het Hof van Hol land nu thuishoort op de Monu mentenlijst of niet lopen sterk uit een. In kringen van Monumenten zorg wordit echter gefluisterd, dat plaatsing van dit pand op de Monu mentenlijst door het ministeri evan CRM over het hoof gezien is. Aan dit vermoeden wordt voedsel gegeven door het boek "De Neder landse monumenten van geschiede nis en kunst". Daarin wordt het pand in de Breerstraat inderdaad als een monument aangeduid. In de beschrij ving wordt gesproken over "een vestibule met stucplafond en deuren in rijke Régencetrant en in de rech- tervoorkamer plafonds in deze trant" En dat alles daterend uit ongeveer 1735. In de toelichting op de plaat sing van de voorlopige Monumen tenlijst wordt ondermeer gesproken over "inwendige gang en kamerpla fonds mét rijke stucdecoratles in Lodewijk de Veertiende-stijl". Niet uniek Voorstanders van de nieuwbouw van C en A zetten daartegenover dat de gevel stamt uit de 19de eeuiw en zeker niet uniek is. Ter oriëntatie moge dienen dat aan beide rijden van de Breestraat in totaal 58 pan den op de Monumentenlijst rijn. De discussies rondom de Raad van Ar beid overziend kan algemeen gesteld worden, dat de voorstanders de na druk leggen op de economische func tie van de binnenstad. Er wordt ge wezen op de noodzaak om een aan tal grootwinkelbedrijven in het cen trum te hebben als "klantentrekkers". Tegenstanders van de nieuwbouw wijzen er op dat opnieuw een stukje Oud-Leiden wordt opgeofferd. Kort samengevat komt het erop neer dat het gaat om een keuze tussen his torie en economie. Wat de samenstelling van de twee "kampen" betreft. Tot dusver hebben zich officieel tegen de plannen van C en A verklaard: de Adviesraad voor de Binnenstad, de Bond Heem- sohut, het Overleg Wijkorganen, de Culturele Raad van Leiden en de Vereniging Oud Leiden. Voorstanders zijn op dit ogenblik het Leids City Centrum, (het overkoepelend orgaan van de Leidse middenstand) en de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland. De afgelopen weken rijn van ver schillende kanten suggesties gedaan voor alternatieve bouwplaatsen voor C en A. Voorgesteld is bijvoorbeeld dat C en A een nieuw kledingma gazijn neerzet aan de ir. Driessen- s tra at. En dan zo mogelijk in com binatie met een parkeergarage. In dezelfde richting gaat een oplossing voor C en A-vestiging aan de Ga- renmarkt. Ook daar zou tegelijkertijd een parkeergarage moeten verrijzen. De laatste oplossing wordt ook door B en W van Leiden aangegeven. Dat zou echter pas aan de orde ko men, wanneer een eerste alternatief op onoverkomelijke bezwaren stuit. De primaire oplossing zou bereikt kunnen worden, wanneer C en A de panden ziet te kopen die nu liggen tussen de twee vestigingen aan de Botermarkt. Door het bouwen van een nieuw filiaal na afbraak van de panden zou C en A de beschikking over een tweemaal zo grote opper vlakte hebben. Een alternatieve oplossing, die "Rijke stucdecoraties in Lodewijk de Veertiende-stijl". Een van de plafonds van het gebouw van de Raad van Arbeid.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3