LEIDSCH DAGBLAD Record-tekort Amerikaanse begroting Industrieën genaast in Ethiopië PRESIDENT FORD: 'MOEIZAAM HERSTEL' vandaag LEIDSCH#! DAGBLAD Nixon wil best naar Peking vim verkocht Inbrekers ramden deur juwelier met een auto als heroïne MAANDAG 3 FEBRUARI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34543 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASHINGTON (AP) De Amerikaanse begroting over het fiscale jaar 1976 vertoont een tekort van 52 miljard cM'lar, het hoogste ooit in vredestijd bereikt. Bij de presentatie van de begroting zei president Gerald Ford dat als „het economische herstel niet spoedig aan breekt, de schatkist minder geld zal ontvangen dian was ver wacht en dit kan leiden tot nog grotere tekorten". Kwart miljoen voor één partij tennis Historische dag voor de Amsterdamse Effectenbeurs. De eerste drie vrouwen deden haar intrede. Dit was moge lijk geworden door een wijzi ging van het bediendenregle ment. Els Wouters (links) en Carla Tijhof kregen in deze mannenwereld al meteen een sigaar aangeboden. Fischer kiest yoor Manilla AMSTERDAM (ANP) De Ame rikaan Robert Fischer heeft de inter nationale schaakfederatie (FIDE) 3aiten weten de Fhilippijnse hoofdstad Manilla te kiezen als plaats waar m junii de tweekamp om het wereld kampioenschap schaken tegen de Russische uitdager Anatoli Karpov wordt gehouden. Dit stond in een telegram, dat vandaag op het FIDE- bureau in Amsterdam is binnen gekomen. De Russische schaakbond en Kar pov hebben hun standpunt nog niet laten weten. De beslissing valt 17 februari. Het wordt kouder Maatregel treft ook HVA De begroting omvat uitgaven tot een totaal van 349,4 miljard dollar die van het fiscale Jaar 1975 zul len naar schatting 313,4 miljard bedragen en ontvangsten tot een totaal van 297,5 miljard, tegen over 278,8 miljard onder de huidige begroting. Die twee tekorten samengevoegd zal de nationale schuld doen oplo pen tot 605,9 miljard, oftewel 2.840 dollar per elke inwoner van het land. De president zei dat er op econo misch gebied een zware tijd voor de deur staat en dat het herstel van de huidige recessie moeizaam gaan zal. Hij verwachtte .dat het percen tage werklozen dit Jaar zal stijgen tot 8,1 en dat het dan hopelijk zal dalen tot 7,9 in 1976 en tot 6,9 in 1977. De kosten van levensonderhoud zullen dit jaar met gemiddeld 11,3 procent stijgen en het bruto natio nale produkt zal gaan dalen met 3,3 procent in J975, tegen 2,2 procent in 1974. De begroting biedt de mogelijk heid tot het innemen van beslissen de maatregelen de economische groei te herstellen en, op het gebied van de energie, minder afhankelijk van het buitenland te worden". bewolking. Matig i het algemeen veel i graden. Maxima ongeveer 4 graden. Gedurende het afgelopen et maal is de wind in onze omge ving in de noordoosthoek terecht gekomen. Er ivordt dan ook ge leidelijk drogere en tevens wat koudere lucht uit Duitsland en Polen naar ons land getranspor teerd. De temperaturen zullen daarom op een lager niveau ko men, met in de nacht en ochtend lichte vorst. De noordoostelijke stroming wordt in stand gehouden door een hogedrukgebied boven zuid Scandinavië. Dit hogedruk gebied neemt nog voortdurend in betekenis en omvang toe. Tenge volge van deze wijzigingen die in de luchtdrukverdeling zijn opge treden, kunnen oceaandepressies hun invloed niet meer tot over onze streken uitbreiden. ADDIS ABEBA De militaire raad van Ethiopië heeft vandaag de nationalisatie bekendgemaakt van alle voedingswaren, textiel-, dran ken-, en leerindustrieën. De bekend making, in een uitzending van radio Ethiopië, vólgt ruim een maand na een nataonalisatietoesliuit dat de ban ken, hypotheekinstellingen en verze keringsmaatschappijen trof. Het militaire bewind van Ethiopië heeft zich een socialistische staat ten doel gesteld met staatscontrole over de belangrijkste sectoren van de eco nomie en landbouw op collectieve boerderijen. Officieel is bekendgemaakt dat de regering een meerderheidsbelang zal nemen in alle ondernemingen die bijdragen tot de nationale economie en waarin het buitenland veel geld heeft gestoken. Onder de maatschap pijen die door deze maatregel zijn getroffen, bevindt zich de Nederland se suikeronderneming HVA en ook de oliemaatschappijen Shell, Agio, Mobil en Total. Andere ondernemin gen die zijn genaast, zijn Coca Co la. Pepsi Cola, Melotti (Ital.), de ka toenonderneming in Diredawa (ge deeltelijk Japans) en enige meelfa brieken. De 82-Jarige Haile Selassie, die in Addis Abeba onder huisarrest is gesteld door de Ethiopische mili- Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. P Ik word abonnee vanaf 18 feb. 1975 en ontvang de krant reed9 vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, ïn open envelop (zonder postzegel) aturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. taire regering, gelooft dat hij nog altijd keizer van Ethiopië is, aldus schrijft Newsweek. "Personen die onlangs het Menelik paleis hebben bezocht, waar Haile Selassie onder huisarrest verkeert, zeggen dat de monarch zich blijkbaar niet bewust is van het feit dat hij door de militaire Junta is afgezet. Zijn persoonlijke bedienden spreken hem nog altijd aan met "uwe kei zerlijke majesteit", en pogen om met hem over politiek asiel te pra ten stuiten af op de weigering van Selassie omdat spreken daarover "niet nodig" is voor een "zittende keizer". "De Junta heeft blijkbaar besloten de leeuw van Juda zijn laatste dagen te laten slijten in de overtuiging dat hij nog ahüd aan het hoofd staat van het 2000 jaar oude keizerrijk". Cassatie in zaak tegen Glimmerveen DEN HAAG De procureur-ge- neraai bij het Haagse gerechtshof, mr. P. A. H. Bos heeft cassatie aan getekend bij de Hoge Raad tegen het vonnis van het gerechtshof in de zaak-Glimmerveen. De Haagse boekhouder Joop Glim merveen werd krachtens dit vonnis ontslagen van rechtsvervolging. De procureur-generaal had vier maan den geëist, waarvan de helft voor waardelijk, wegens het verspreiden van een pamflet waarvan de inhoud voor hier te lande verblijvende Suri- namers en Antillianen beledigend is wegens hun ras. Volgens het Hof wa« het feit niet strafbaar, omdat Surinamers en An tillianen een mulfci-raciale samen leving vormen, zodat van "een ras" niet gesproken kan worden. A.s. dinsdag 4 februari in Bar ,Dominco Club Grandioos Carnavalsfeest met optreden van Harry Touiv Geopend van 20.00-03.00 uur. Toegang boven 18 jaar. OUDE VEST 235 - LEIDEN De regering, aldus de president, "moet beslissend optreden om te komen tot het herstel van de econo mische gezondheid, en degenen die het ernstigst door de werkloosheid zijn getroffen op hartstochtelijke wijze te hulp komen". Voor defensie is in de nieuwe be groting een bedrag uitgetrokken van 94 miljard dollar hetgeen volgens de president het minimum was als men de defensieve kracht van de V.S. op peil wilde houden, met inbe grip van een aanvaardbare "af- sclirikkingsf actor". Als ambassadeur NEW YORK (ANP) Oud-pre- sident Richard Nixon heeft tegen goede vrienden gezegd, dat hij best ambassadeur in Peking zou willen worden. Dit schrijft het Ameri kaanse blad Time. Voorts bericht Time, dat Nixon zijn huis in Key Biscayne, Flori da, te koop heeft aangeboden in verband met de "zware hypotheek- lasten" waaronder hij gebukt gaat. Tenslotte meldt het blad, dat Nixon een cheque van 11.000 dollar heeft uitgeschreven voor betaling van zijn artsen aan wie hij 33.000 dollar schuldig is voor behande ling tijdens zijn aderontsteking. Stralend toont Jimmy Connors de cheque van 100.000 dollar, zo'n slordige kwart miljoen gulden. De winst van één partijtje tennis. De kapitale inzet van een botsing van twee tennisgene- raties: >de huidige Wimbledon-kampioen Connors en 't Australi sche fenomeen Laver. De Australiër moest buigen voor de jeugd: 6—4,6—2, 3—6 en 7—5. Met behoeft echter geen medelijden met hem te hebben. Troostprijs: ongeveer 150.000 gulden aan televi sierechten. FC Utrecht heeft in het uitver kochte stadion Galgewaard fu rore gemaakt. Met tomeloze inzet en kracht dwong de Utrechtse fusieclub Feyenoord in een harde party een punt af. De schade voor Feyenoord viel nog mee, door de resultaten van PSV (dat tevre den mocht zijn met de 00 bij GA Eagles) en Ajax (dat Telstar pas laat achterhaalde)maar toch bleven de Rotterdammers lang nukkig. Feyenoord was kwaad op scheidsrechter Berrevoets, die een volgens de Feyenoorders zuiver doelpunt van Ressel over het hoofd had gezien. Na een kwar tier in de tweede helft had Leo van Veen de bal na de inzet van Ressel uit het Utrecht-doel ge werkt. Van 'achter de lün", zei Ressel. maar scheidsrechter Ber revoets had op advies van zün grensrechter Busschers laten doorspelen. Busschers: "De bal bleef rollen op de witte krijtlijn en kwam er slechts gedeeltelijk overheen. Voor my een uitge maakte zaak dat op zo'n moment geen sprake is van een doelpunt. Dan moet de bal de lün volledig zün gepasseerd." Dat het 0-0 bleef in Utrecht, was overigens wel de beste verhouding. Winst zou in ieder geval voor Feyenoord een te grote beloning zün geweest. In de Alphense regio zorgde AI- phense Boys voor de grootste sen satie. De Afdelings-eersteklasser haalde krachtig uit tegen Stomp- wijkse Boys, dat in een dolle slot fase met 8-1 werd weggespeeld. Alphia en ZLC haalden ook uit: klappen, twee man naar de kleed kamer en een broeierig sfeertje. Alphen deelde met Steeds Voor waarts. Verder ditmaal ook Vrü Spel voor het Hoogovenschaaktoernooi (waarin Portisch ongeslagen bleef) en natuuriyk voor het Eu ropees kampioenschap kunstrij den. Dianne de Leeuw werd daar in tweede. PAGINA'S 11—18 Voor tienduizenden guldens aan horloges en sieraden verdwenen ARNHEM In Arnhem ls een ge vaarlijke handel anltstaam in nep-he- roïne. Verschillende keren heeft de politie gemerkt dat heroïne met vim was vermengd. Het afgelopen week einde werd een man aangehouden die zelfs pure vim als heroïne wilde ver kopen. Volgens de politie rekenen de handelaren erop dat onervaren spui ters dit mdet zullen merken. Onlangs werd een vrouw im het ziekenhuis opgenomen met verlammingsver schijnselen, waarschijnlijk als gevolg van de chloor in de vim. LEIDEN Voor een tot nog toe onbekend, maar in elk geval vrij groot bedrag aan horloges en siera den is in de nacht van zaterdag op zondag buit gemaakt by een inbraak bij de juwelier De Water aan de Haarlemmerstraat. Onder de gestolen sieraden waren briljanten hangers en gouden ringen ter waarde van ten minste enkeie tienduizenden guldens. Noch de politie noch de juwelier zelf konden vanochtend het precieze bedrag van de vermiste sieraden op geven. De daders hebben volgens de politie de toegangsdeur van de win kel met een auto geraamd. Ze gristen uit de etalage een grote hoeveelheid sieraden en horloges weg. De winkel ls beveiligd met een alarminstallatie, maar die zou volgens de politie niet (goed) gefunctioneerd hebben. De 25-jarige onderwijzer J. H. van Niekerk uit Alphen aan den RÜn heeft by een verkeers ongeval op de Rundijk te Ha- zerswoude in de nacht van zaterdag op zondag het leven verloren. Na vervoer naar het Academisch Ziekenhuis bleek hy al te zün overleden. Omstreeks 04.30 uur zondag morgen botste Van Niekerk met zijn personenwagen, waarmee hij in de richting Leiden reed, op een oplegger van het caravan- bedrijf. die nabü het bedrijf van Frisol Koel bouw langs de Rijn- dijk geparkeerd stond. Leden van de Leidse brandweer, die prompt ter plaatse waren om een eventuele brand te blussen, behoefden niet in actie te ko men. De auto werd volledig ver nield, zoals op de foto te zien is. Boek over de slag om Arnhem wordt verfilmd DEN HAAG Het boek dat Cornelis Ryan kort voor zijn dood voltooide over de slag om Arnhem in 1944, "A bridge too far" zal in Nederland worden verfilmd. Het Amerikaanse blad Variety meldt dat producent Joseph Levi- ne, die al bijna vijfhonderd films op zijn naam heeft staan, dit pro ject als het grootste uit zijn carriè re voor ogen heeft staan. "A bridge too far" staat al ne gentien weken op de Amerikaanse bestsellerslijst en is reeds in 27 ta len verschenen. Het filmplan be helst onder meer de vertolking van rollen van figuren als Eisenhower en Montgomery, die in de slag om Arnhem een belangrijke rol hebben gespeeld. Eerder werd van Ryan "De langste dag" door Darryl Za- nuck tot een groot oorlogsepos ver filmd. Joseph Levine zal eind volgende maand een onderhoud hebben met prins Bernhard over zijn filmpro ject.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1