UVS: 'geklopt door Harry v. d. Ham' Pech voor LFC in derby: 0-2 nederlaag LDWS KRIJGT TEVEEL: 2-1 Lugdunum verliest door eigen fouten Lauw Randstad verkijkt zich Gelijkspel hadden -we verdiend Blunder Boom en fraaie goal Den Os helpen Roodenburg aan zege Agressie bleef uit.. Blauw Zwart wint 'topper' met 4-2 RI 1» MAANDAG 3 FEBRUARI 1975 NAKAARTEN John Verschoor John Verschoor, die door het vegvallen van René Holswilder gistermiddag bij LFC in de va cature van laatste man voorzag, wilde niet al te lang stil staan by de font van zijn doelman Peter Boom: "Vijf minuten na die goal kwam Peter naar me toe en verontschuldigde hij zich. Sorry, dat dat is gebeurd, zei hij toen het spel even dood was. Maar ik neem het hem hele maal niet kwalijk. Het kan toch ledereen gebeuren?" Over zijn optreden kon Verschoor wel te vreden zijn: "In de Leidse Jeugdelftallen en in de junioren van LFC ben ik ook al de laat ste man geweest. Dus zo vreemd was het niet voor me. al sta ik in het eerste van LFC normaal in de halflinie. Ik had eigenlijk verwacht dat Peter Slinger land voor me zou komen te staan, omdat hij in de Jeugd ook steeds voorstopper was, maar met het oog op de hoge voorzetten gaf Halkes de voor keu* aan Wim van Dijk? Daar kon ik het wel mee eens zijn. Natuurlijk misten we René Hols- wilder. Omdat hij er niet by vas moest er nog al wat veran- ieren. Peter Slingerland en Wim van Dyk kwamen op plaatsen :e staan, die vreemd voor hen zyn. Ook het middenveld moest ingespeeld raken. Daarom is er niet uitgekomen wat we voor ogen hadden. We speelden om te winnen. We voelden ons ook sterk genoeg. Sinds drie weken trainden we op eigen verzoek driemaal per week, omdat de oonditde niet voldoende was. Aan het eind van de wedstrijd tegen DHL bijvoorbeeld liepen we ge woon naar lucht te happen. Maar fk moet zeggen dat het nu weer goed gaat. Het is Jammer dat het gelijkspel dat we toch wel verdiend hadden er niet is uitgekomen". Sommige LFC- spelere waren er van overtuigd dat him ploeg recht had op een roelpunt toen Roodenburg-doel man Van Berge Henegouwen wat merkwaardig manipuleerde met de bal. „Een doelpunt was het beslist niet. Dat kon ik van de doeliyn nog wel zien". Roo denburg claimde op zyn beurt 2 x penalty. Trainer v. d. Zwart: "Ooyendljk had inderdaad een strafschop moeten krijgen. Sam den Os niet. Die probeerde er duidelijk een te forceren". LEIDEN De vlieger gaat niet altijd op. Net als een week eerder in het duel bij Gouda, gokte UVS-trainer Wally van Schooten ook in de slot fase van de confrontatie met Elinkwijk op alles- of-niets. Het opofferen van middenvelder Kees Duprie voor de "regionale" aanvaller Paul Goozen en het opschuiven van laatste man Koos Han- naart hadden de bestorming van de nadelige 2—1 ten doel. De bij Gouda wèl succesvolle nood greep (dankzij Hannaart werd toen de deling nog bereikt) werkte gistermiddag echter averechts. Inplaats van 2—2 werd het 1—3. Alleen afgemeten aan het laatste kwartier was dat nog een geflatteerde nederlaag. Want meer dan de gelijkmaker hadden tegendoelpunten tot de mogelijkheden behoort. Immers, toen UVS ook na de veranderingen niet had kunnen reiken naar dat kleine beetje extra dat nodig was om Elinkwijk te achterhalen .wreekte zich de instel ling van sommige Leidse voetballers. In de (door de verhuizing van Hannaart) toch al ongeorga niseerde defensie, kregen de Elinkwijk-spitsen vaak vrij spel, omdat een paar UVS'ers er niet meer voor wilden of voor konden "lopen". Elink wijk maakte dankbaar gebruik van de gerezen moedeloosheid, viel ook aan alle kanten het ge bied voor doelman Sloos binnen, maar slaagde er ondanks een aantal riante kansen niet meer dan één keer in de opponent terecht te wijzen. UVSElinkwijk alleen beoordelen naar het laatste kwartier zou echter allerminst reëel zijn. De Leidse terugval in de alles-of-niets periode immers, verdoezelde het redelijke spel dat het Van Schooten-team voor die tijd aan het publiek (ondanks.de concurrentie van Roodenburg—LFC toch nog '1200 man) had getoond. UVS had zich lang goed geweerd tegen de opponent, die na een zwakker seizoenstart sterk is teruggekomen. Zelfs had de Kikkerpolder-ploeg aanvankelijk de beste kansen voor zich opgeëist. Nadat Henskens evenwel in vrije positie nog over had getikt en de actieve Bert Kort pech had gehad Elinkwijk- doelman Metten kon de door Kort verzonden bal slechts met behulp van de paal uit het doel wer ken kwam de eerste aanwijzing op welk gebied ditmaal zou worden beslist over winst en verlies. Voor het eerst sinds zijn entree in het eerste team kon Fred Filippo de confrontatie met zijn directe tegenstander niet aan. Elinkwijk-spits Harry v. d. Ham bleek herhaaldelijk te snel voor de 15-jarige voorstopper. En in een tactiek gericht op man dekking was dat een belangrijke factor. Zo be langrijk dat Van Schooten naderhand plastisch stelde: "We zijn alleen geklopt door v. d. Ham. Die talentvolle spits deed voor het eerst van zich spreken rond de 27ste minuut. Hij verzorgde toen beheerst Elinkwijks 01. Kon de voorberei ding van die treffer nog enigszins fortuinlijk worden genoemd (Nebbeling had de bal niet zon der geluk in de voeten van zijn collega-spits ge speeld), feit was wel dat v. d. Ham erg vrij had kunnen uithalen. Zoals hij veel vaker de vrijheid zou gaan opzoeken na persoonlijke duels. Voor lopig bleven de gevolgen voor UVS nog beperkt tot die ene treffer, omdat het Leidse team wils krachtig ging aanvallen. Maar toen Van Putten op aangeven van Désar de bal met een fraaie cur ve eenmaal naar 1—1 had gestuurd (34ste mi nuut) werd "het gevaar" v. d. Ham steeds duide lijker. Tien minuten na de pauze zette hij Elink wijk op winst. Nadat Balkhoven de bal nog van de doellijn had gekopt op een inzet van vleugel spits La Maitre, kon v. d. Ham zich laten felici teren met een machtig mooi omhaaltje: 1—2. Pechvogel UVS, dat Van Putten in dezelfde mi nuut tegen de buitenkant van de paal had zien mikken, gleed na een korte, hevige opleving in de slotfase diep weg toen Van Schootens nood greep Goozen voor Duprie, Hannaart naar het middenveld een averechtse uitwerking had. Elinkwijk kon het maximale profijt gaan trekken van de 4-2-2-2 opstelling toen ook de achterste twee middenvelders het Leidse verdedigingsgebied konden gaan inrennen, niet langer gehinderd door hun directe tegenstanders. Een aantal rian te mogelijkheden was het gevolg. UVS, mocht, ondanks een kopbal van Bert Kort op de lat, dan ook blij zijn dat de nederlaag beperkt bleef tot 1—3. Een doelpunt dat vijf minuten voor tijd was geproduceerd door midenvelder De Graca. Op aangeven van v. d. Ham. Van Schooten had bewondering voor de speler en voor Elinkwijk: "In wezen graaf je natuurlijk je eigen graf als je zonder laatste man gaat spe len. Vorige week pakte het wel goed uit, nu lukte het niet. Elinkwijk heeft het gewoon goed ge speeld." PAUL DE TOMBE LEIDEN Op de valreep wist Sam den Os toch nog te ver hinderen dat een blunder van Peter Boom de uitslag zou be palen van de derby LFCRoodenburg. In de 90ste minuut "schudde" Den Os eerst Peter Slingerland van zich af, waarna Boom met een boogbal werd geklopt: 02. Lange tijd heeft het er overigens naar uitgezien dat Ger Straathof de matchwinnaar zou worden- Kort na rust verzond hij de bal over grond in de richting van Boom. De LFC-doelman had met die schuiver geen enkele moeite mogen hebben, maar ging om onverklaarbare redenen in de fout: tussen zijn handen door schoot de bal in het doel. Door Jan Preenen WIELRENNEN Jacques Esclas- san heeft gisteren in Aix en Pro vence de eerste wegwedstrijd van het wielerjaar gewonnen. De Frans man was de snelste sprinter uit de kopgroep van 28 man. Gedurende j de wedstrijd over 77 kilometer wa ren Domingo Perurena, Alain van Lancker en Eddy Merckx, die de avond daarvoor in Grenoble Euro pees omniumkampioen was gewor den, het meest actief. Dat Roodenburg pas veel later tot een "normaal" doelpunt wist te komen was opvallend .omdat LFC vooral na de openingstreffer een on zekere en aangeslagen indruk maak te. De ploeg van trainer Halkes her stelde zich echter behoorlijk, wat minstens zo opvallend was. LFC, dat het definitief zonder Dick Par don zal moeten stellen (zaterdag heb ben pogingen om hem weer in ac tie te krijgen niets opgeleverd), had namelijk nogal wat wijzigingen moe ten aanbrengen, omdat gistermiddag ook de voor één duel geschorste Re né Holswilder ontbrak. John Ver schoor werd daardoor de laat ste man met voor zich Wim van Dijk, die voor het eerst als voorstop per fungeerde. Rechtervleugelver dediger werd voor deze gelegenheid Rik Douwes. Van het drietal Dou- wes/Verschoor/Van Dijk heeft Ver schoor het zander meer het best ge daan. Hij maakte de indruk met lange solo's vanuit zijn eigen ver dediging, en zorgde wanneer dat no dig was tijdig voor opruiming. Van Dijk voelde zich van het trio het minst op zijn gemak. Hij nam soms LEIDEN Vriend en vijand wa ren het er gistermiddag over eens: LDWS had teveel gekregen. De 2— 1 overwinning die de Vüetbewoneis hadden behaald op HVV was tegen de verhouding in. Het agressiever en beweeglijker HW was alleen ten onder gegaan door het gebrek aan geluk. Dat beetje fortuin dat LFWS gistermiddag juist wel had. Al in de beginfase van het derde klasse duel was duidelijk dat Vrou we For tuna niet bepaald op de hand van de Haagse ploeg was. HVV was sterk begonnen, leek ook al snel te gaan profiteren v£ul de zwakke dag van de LDWS-verdedi- gers. Smits bijvoorbeeld kreeg reeds na tien minuten de kans om zijn ploeg aan de leiding te helpen. Domme pech evenwel voorkwam 'n Haagse voorsprong. Eerst ketst* de bal na de kopstoot van Smits op de lat en toen het voorwerp vervol gens alsnog in het doel werd ge werkt, bleek scheidsrechter Gttdde al voor een overtreding te hebben gefloten. Het was de eerste tegenval - lei voor HW, dat nog voor de pauze geconfronteerd werd met *n «èioie achterstand. Gesterkt do<r t "meevallertje" ging LDWS in de aanval. De Leidse ploeg kwam in de dertigste minuut op 1—0 dank zij Cees de Roode, die (na een slim overstapje van broer Ger) de bal uit een vrije trap achter doelman Gebhard "curvde". Nog geen vijf minuten later was het 2—0. SJaak Matters liet de bal op rechts van zijn voet vertrekken, HW-doelman Gebhard verkeek zich volkomen op de "voorzet" en de bal verdween fortuinlijk in het Haagse doel. HW kwam daarna wel terug, maar de Hagenaars werden andermaal ach tervolgd door pech. Toen Van Meurs in dezelfde minuut doelman Visser passeerde, had scheidsrechter Gud- de even "oordien weer een overtre ding geconstateerd... Pas tien-mi nuten na de pauze kreeg HW loon naar werken. Visser, die al herhaaldelijk in actie was geweest, was kansloos na een inzet van Van Meurs: 2—1. LDWS, dat zich in de tweede helft voornamelijk moest be perken tot verdedigen en niet ver der kwam dan een afgekeurd bui ten-spel-doelpunt van Cock van Weerlee, wist de 2—1 daarna al leen met veel kunst- en vliegwerk in stand te houden. wat teveel afstand van zijn directe tegenstander en ging zo nu en dan ook wat te nonchalant te werk. Zo als te verwachten viel kwamen de vele omzettingen de eenheid in de ploeg niet ten goede. LFC kon wel iswaar een kwartier lang voor een gelijkopgaande wedstrijd zorgen (in de openingsfase kreeg het zelfs nog de beste kans toen De Groot te hard terugspeelde op doelman Van Berge Henegouwen; Cock van Zeist kon net niet bij de bal komen) maar moest daarna toch ver terug. Roo denburg wist de bal veel gemak kelijker in de ploeg te houden, maar verzuimde het tempo op te schroe ven. Toch kwamen er geweldige kan sen. Voor Hans Hannaart bijvoor beeld, die in de twintigste minuut ln het zijnet schoot en tien minuten la ter na een pass van Reinier Verkuy- len in ideale positie hoog over schoot. Oefenmeester Van der Zwart van Roodenburg: "Voor rust hadden we al moeten uitlopen, tot 2, 3—0". Het niet al te produfctieve Rooden burg zou drie minuten na rust ech ter welkome assistentie krijgen van zijn oud-doelman Peter Boom, die na zijn kostbare fout bij iedere actie op de proef werd gesteld door een groot deel van de naar schatting 1200 toeschouwers. Het kon Boom, die goed reageerde toen Wim Lancel van afstand hard inschoot, niet ver der van de wijs brengen. De onverwachte tegenvaller brak voorlopig wel de weerstand van LFC. Het bood Roodenburg plotseling nog meer ruimte voor de combinatie en kwam goed weg toen Peter Dubbel- deman vlak voor Boom staande de kracht miste om doeltreffend uit te halen. LFC "mazzelde" al evenzeer toen Hans Kruijff de doorgebroken André Ooyendijk de toegang tot het doelgebied ontzegde door hem fors van de bal te zetten. De Dordtse scheidsrechter Fransen zag in het voorval niets onregelmatigs en sprak na afloop van het "uitlokken van een strafschop". Omdat de knock out uitbleef begon LFC geleidelijk aan weer in zichzelf te geloven. Met uit blinkers als Theo van Seggelen en John Verschoor kwam het zelfs nog tot een behoorlijk offensief, dat de gelijkmaker leek op te leveren toen de lange Roodenburg-doelman Frits van Berge Henegouwen uiterst merk waardig reageerde op een voorzet/ schot van Peter Slingerland. Van Berge Henegouwen dreigde de bal in eigen doel te slaan, maar bracht op spectaculaire wijze ten koste van een blessure (hij sloeg met zijn hoofd tegen de paal) nog Juist op tijd de correctie aan. Ondanks het resolute optreden van Maarten van Kooperen (voor rust nogal eens te laconiek) en zijn teamgenoten, zou LFC nog een schitterende mogelijk heid krijgen. Samenspel tussen Hoek en Van Zeist bracht Van Dijk vrij voor Van Berge Henegouwen. De voorstopper zocht het doel echter hoog tussen de bomen. In tegenstel ling tot Den Os, die enkele secon den voor tijd Roodenburg eindelijk, aan 0-2 hielp. Voor Wim van Dijk kan in grijpen kopt Peter Dubbeldeman de bal in de richting van LFC- doelman Peter Boom. \SSENAAR De uitbundige vro- ij'kheid waarvoor de carnavals vereniging "De Deylknotsen" on- ier aanvoering van Prins Karei 1 en de boeren kapel "Het Zeug- e" hadden gezorgd, leek na af- oop van het duel tussen Blauw Swart en Lugdunum te verande ren in een heel wat grimmiger stemming, toen er plotseling irie overvalwagens van de Was- jenaarse politie op het terrein ver schenen. Uit angst voor mogelijke Leidse agressie had een voortva rend Blauw Zwart-bestuurslid naar vast voor politiebescher- ning gezorgd voor scheidsrechter Verstraaten uit Rotterdam, die niet erg sterk had geleld. Het bleek allemaal overbodig want nauwelijks nadat de agenten wa ren uitgestapt, wandelde de ar biter al rustig naar de bestuurs kamer van Blauw Zwart. Op weg naar zijn flesje prik. WASSENAAR Lugdunum's oefenmeester Huub Lenz hoefde na afloop van de mislukte poging om koploper Blauw Zwart tot op één punt te benaderen niet lang te zoeken naar oorzaken voor de 42 nederlaag. De verwijten vlogen in de richting van scheidsrechter Verstraaten uit Rotterdam. Lenz: „Ongelooflijk dat die man zo'n topper krijgt toegewezen. Het is erbarmelijk zoals hij gefloten heeft. Neem nou dat eerste doelpunt van Blauw Zwart. Doelman Wim Eradus wordt haast helemaal in elkaar gelopen, maar die scheidsrehter laat gewoon doorspelen, vreselijk. Vrij spel Hoewel scheidsrechter Verstraa ten inderdaad niet altijd erg geluk kig was met zijn beslissingen, zou het toch verstandiger zijn geweest, om de twee fatale blunders in de Lugdunum-defensie (kopbal in eigen doel van aanvoerder Henk de Cler, en een dramatische misser van doel man Wim Eradus) aan te wijzen als dé grote schuldigen voor het Leidse falen. En dat terwijl Lugdunum zo overdonderend begonnen was. Een treffer van Koos Bekooy in de twee de minuut luidde de beloftevolle ouverture in van een vlot spelend Lugdunum, dat met soms knappe combinaties veelvuldig voor het doel van Peter Pieterse van Blauw Zwart te vinden was. Trainer Van Barlingen van Blauw Zwart: "Er werd in dat begin door onze defensie wat onzeker gespeeld, maar dat kwam doordat Ton Hakkeling, die was ingevallen voor de zieke Pim Westgeest, nog moest wennen aan de ploeg". Met Frank Karremans en Wim Tolido als "gangmakers" op het middenveld ontworstelde Blauw Zwart zich echter snel aan het ope ningsoffensief van Lugdunum. Dat resulteerde na 24 minuten in de ge lijkmaker, toen Hans Zandvliet de bal beheerst in het doel schoof, na dat doelman Wim Eradus mis had getast op een uit een vrije trap voor zijn doel belandde bal. Even later, nam Lugdunum weer de leiding. En opnieuw vormde een vrije trap (één van de zeer vele in dit harde, maar niet gemene duel) de basis voor het doelpunt. Met een knappe treffer, schoot middenvelder Koos Bekooy Lugdunum voor de tweede maal naar een voorsprong, die echter niet lang stand hield want een met een tome loze inzet spelend Blauw Zwart zorg de opnieuw voor een verrassing. Pie- ter Donath tekende voor de gelijk maker, nadat hij de bal uit een hoekschop plotseling voor de voe ten kreeg: 2—2. De misère voor Lug dunum begon nu pas goed, want even later kopte aanvoerder Henk de Cler de bal uit een ogenschijnlijk ongevaarlijke voorzet van Wim To lido achter doelman Eradus, die zelf kort na de rust voor het trieste dieptepunt zorgde toen hij een zacht rollertje van Ren van de Ham door de vingers liet glippen: 4—2. Een aangeslagen Lugdunum was in de resterende fase nauwelijks meer in staat om daar nog iets te gen in te brengen. Texas DHB met tomeloze inzet naar 2-1 zege DEN HAAG Randstad Sport heeft zich gistermiddag duidelijk verkeken op de tomeloze inzet van het Haagse Texas DHB. Knokkend voor elke meter grond wierpen de Hagenaars zich in de strijd tegen het aanvankelijk lauw reagerende Randstad. De Voorschotense ploeg bracht pas de nodige hardhedd in het spel toen het al te laat was. Te xas dat inmiddels op 2-1 was geko men, gaf die voorsprong niet meer prijs. Daarmee inden de Haagse bak kers een verdiende overwinning. Ver diend omdat Texas DHB zoveel meer felheid door het spel mengde. Na een openingsfase, waarin Randstad Sport al aan een achterstand was ontsnapt (Theo Valkenhoff redde op de doellijn na een inzet van spits Prosman) werd de inzet van Texas DHB snel beloond. Nadat Rand stad-doelman Pothof de bal ln een felex nog uit zijn doel had geranseld na een inzet van Hollenberg, zette Leen Rog Texas in de 27ste minuut op 1-0. Hoewel Texas met de actieve Prosman veel gevaariyker bleef dain Randstad (dat inmiddels de gebles seerde Van Luyok had moeten ver vangen door Zonneveld) bleef die stand in tact tot aan de pauze. Weliswaar kende Randstad Sport nog feller in de aanval, overschreed vlak na de hervatting een opleving, soms de grenzen van het toelaatbare maar er zat te weinig lijn in het (Leen Rog kreeg een officiële waar- spel om het de Haagse verdediging schuwing wegens het gebruiken van erg moeilijk te maken. Bovendien dreigende taal tegen de scheidsrech- kwam Texas DHB snel terug met ter) en bracht de Randstad-verde- een fel offensief. Toen Prosman, digers herhaaldelijk danig in het Togni en opnieuw Prosman echter nauw. Het felle offensief werd be- bleven weigeren de kansen te benut- sloten toen Loek van den Berg Te- ten, haalde Randstad alsnog verras- xas opnieuw naar een vooqprong send uit. Een snelle uitval werd door knalde: 2-1. Randstad probeerde Loek Helder besloten met een fraaie daarna nog wel wat terug te doen, treffer, die ondanks Haagse pro- maar stuitte herhaaldelijk op het testen door de uitstekend leidende sterk bezette middenveld van Texas arbiter Goovers geldig werd ver- dat de winst niet meer uit handen klaard: 1-1. Texas ging zo mogelijk wenste te geven.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15