Principe- akkoord in metaal Geen overeenstemming over Rijn produceren Personeel bezet hotel Buitenom Binnendoor Laatste hindernissen op nippertje genomen riüJEO I ECENTKUM NEDERLAND MMR PROBEREN' SCHONER iJLLOjVy ZE LEREPi "Prijzen kunnen vaak veel eerder omlaag" Overleg in slop ZATERDAG 1 FEBRUARI 1975 DEN HAAG De cao in de grootmetaal (250.000 werk nemers) is rond. Werkgevers- en werknemers-orgainisa- ties hebben gisteren in principe een akkoord voor één jaar bereikt. Daarin zijn ook de laatste twee hindernissen opge- j !)N SE Of IwV/ï .Ai l'J' BEU' miueu /v<ti£- CENTRUM ffEDERlAND Gisteren hebben deurwaar- De deurwaarders verklaarden ruiimd: het onder één cao brengen van het gehele personeel ders van, de vrovincie Groningen onder deze omstandigheden niet - i tevergeefs geprobeerd de tv-toe- te kunnen werken en vertrokken van hoog tot laag en de vloer in de saJansverhogiog. stellen van twee milieu-belasting- weer. 's Middags speelde zich het- De salarisschalen worden met in gang van 1 Januari 1975 met 1,75 procent verhoogd. Werknemers met Jarige een salaris onder de 18.250 gulden Daarnaast kunnen werknemers kragen er meer bij. De vloer in de verhoging is 26 gulden voor werkne mers van 23 Jaar en ouder. „Dat moeilijke punt is als laatste ge- pend tot 9 dagen klaard", zei vakbondsonderhandelaar De werknemers krijgen Wamsteeker op een persconferentie. Het voor de Industriebonden zware punt van uitbreiding Conflict bij Bloemenhove- is door het met kingssfeer initiatief van de voorzatter federatie van hoger personeel in de metaal nog open. Op 19 februari gaan de werknemersorganisaties, vertegnwoordigd in de Raad van Overleg in de Metaalindustrie (ROM) praten met de Federatie voor hoger personeel (HPME). Dat ge sprek over de totale positie van het hoger personeel wordt door beide partijen met vertrouwen tegemoet gezien. Na afloop van cüe besprekingen zal worden bezien of dit zal leiden tot uitbreiding van de weTkingssfeer van dan wel tot een aparte rege- stellen weigeraars te verkopen. De deur- zelfde tafereel nog eens af De oudere werknemers krijgen extra waarders hadden twee weken ge- het huis van de andere belasting- vakantiedagen: 6 dagen voor een 60- ieden beslag op de toestellen ge- weigeraar. Ook daar vertrokken legd om op die manier de belas- de deurwaarders weer onverrich- tinggelden en de bijkomende kos- terzake. 62 Jaar en ouder vanat 1 april extra ten te kunnen innen. vrije uren opnemen: drie dagen per kwartaal voor een 62-jarige, oplo- Toen de drie deurwaarders bij wijze te innen. De actiegroep staat 64-jarige. één van de weigeraars arriveer- op het standpunt dat niet de k" li ril pk" >ver deze den stonden er ruim honderd le- mensen, maar de fabrieken het 85 procent van hun normale den en sympathisanten van het milieu vervuilen. ,jjaten die het salaris doorbetaald. Verder zullen Milieu Actiecentrum Nederland dan ook maar betalen", is hun werknemers van 55 Jaar en ouder (MAN) voor de deur van de o- devies. Groningen zou volgens het verplicht kunnen worden ning terwijl ook het huis zelf MAN ongeveer 2000 weigeraars overwerk te verrichten. boordevol tellen. is opgelost Onzekerheid over werkgelegenheid HAARLEM Het geschil tussen bestuur en dirie geschorste artsen van de abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede over de honorering ge durende de schorsing is opgelost. De die artsen zullen vanaf hun schor sing, begin decemlber tot 30 april a.s. (de afloopdatum van him overeen komst) f 10.000 per maand krijgen. ENSCHEDE In Bschede is gis- is van de beweegredenen er avond om negen uur het Memphis plannen met het hotel, hotel bezet door het personeel de Donderdag heeft het personeel, De bezetters van het Ensohedese hotel, inmiddels omgedoopt in werk- nemreshotel „Memphis" zullen De oplossing het de cao dan we* exploitatie wordt in eigen beheer het ultimatum gestéld dat de werk- daag op 't stadhuis 'n gescprek heb- vJÏÏÏÏS .TOortgeset. De reden van de be- gelegenheid gedurende tenminste een ben met de huidige en toekomstige IFME) hebben zich bereid verklaard behQud na dit gesprek met zowel de bonden hcid en het ve als het hoger personeel te gaan pra- ten of er aanleiding is arbeidsvoor- naars de werk- Jaar het verkrijgen van de nieuwe eige- waarden voor hoger personeel te gelen. De FME zal haar leden ook de ondernemingen meer bekendheid kan worden gegevn over de wijze van beloning van het personeel. Het bereikte akkoord moet nog v don goedgekeurd door de bevoegde ,iM7mphis-hmil Enschede B.v" Instanties van de betrokken orgam- oprichtlng het voltallige personeel directie van het hotel en met de wordt gegarandeerd en dat er dui- wethouder en de burgemeester van delijkheid komt over de nieuwe eige- Enschede. De bezetting zal doorgaan het hotel. Op 23 januar naren en hun bedoelingen. Toen het tot 'n resultaat is bereikt waarmee werd het voltallige personeel, twaalf antwoord hierop uitbleef ls gister- personeel en bonden akkoord gaan, avond unaniem besloten tot de be- zo heeft een woordvoerder van de Voedingsbond NKV laten weten. een combinatie is van een on- roerendgoed- en een exploltatiemaat- «chappij. die de naam draagt in NKV meent: saties. Andere punten in het akkoord xijn: voor de prijscompensatie zal per 1 Juli 31 december 1975 De Voedingsbond NKV en de al- ïmene Bond van Hotelpersoneel van het NW hebben zich achter de actie minimum gelden van 182,50 per pro- ge^id. Het is de eerste bedrijfsbe- cent, een geïndexeerde minimum ^tUng in de dienstverlenende sek- vakantietoeslag. een weduwnaars- pensioen en verhoging van de werk- nieuwe directie heeft overleg geversbij dr age per werknemer werk. tot 22 gulden met de vakbonden niet nodig gevon- het vakbonds- werkgclegenheldsgaranüe ytndt dat prl]Z(.n UTRECHT De vakorganisatie het verbond de recent aangekondig- - de prijsverlaging van margarine met 1® f**" ?p'ake;. H®, ,nielïïlre „Jre°' sumptiegoederen met dezelfde haast 6 cent. Deze wordt pas officieel neeM a tie heeft het «W® omlaag moeten worden gebracht dio februari ingevoerd, terwijl toch ROTTERDAM De voorzitter m Ml wj Pers0neel en vak- als daar aanleiding toe is, als de Rotterdamse vereniging van elsen voUedlge duldelijkheid mee de prijsverhogingen worden over wie er schuil gaat achter de d°°Jg,^°fTrd' nieuwe BV, aangezien deze vennoot- blad NKV-pamflet. Surinamers Srenan, de heer B. O'Brien, heeft het ontslag rechtsvervolging voor de Haagse gohap nog geen rechtspersoonlijkheid lijsttrekker van de Nederlandse Volks-Unie onbegrijpelijk genoemd. "Ik vrees dat door dit vonnis van het gerechtshof de strijd tegen het men het „bepaald griezelig" dat werkende industrieën in staat mil- racisme verplaatst zal worden S bezitten en dus de betsuurders srvan hoofdelijk aansprakelijk zijn. Werknemers en vakbonden niet alleen het beheer, de straat", aldus het pand in andere handen ls de heer O' Brien. die de strafklacht gegaan, zonder dat de tegen de heer Glimmerveen had in gediend. begin december al de verschillende olieën en vetten met 30 k 40 procent blijkt uit het week- daalden in prijs ten opzichte van ok tober. Volgens het NKV levert el ke maand vertraging een 4 miljoen gulden op. Dezelfde grondstoffen als voor margarine zijn de basis voor slaolie. Ook hier is de prijsdaling on voldoende doorberekend, aldus net NKV. Met de direkteur van het Konsumentenkontakt pleit de vak- eige- hun artikelen te verlagen zodra de oentrale daarom gerichte- zich bekend willen maken, grondstoffenprijzen dat toelaten, al- re controle op de prijsontwikkeling iets bekend dus het NKV. Als voorbeeld noemt door de Economische Controledienst. i zonder dat ook i flikt kwam gistermiddag tijdens de behandeling voor de Haarlemse recht bank van het kort geding van de drie artesn tegen de besturen van de stichtingsbesturen en de directie van Stimezo. Aanleiding tot de schorsing der drie artsen was hun kritiek op het beleid van beheer van de twee tichtingsbesturen en de directie van de kliniek. Optimisme over besprekingen in Suriname DEN HAAG In Suriname is er gisteren voor het eerst sprake ge weest van enig optimisme over het tweelanden-overleg tussen Neder land en Suriname De hele week heeft de Nederlandse delegatie onder minister De Gaay Fort- met grote moeilijkheden ge kampt. Thans is overeenstemming bereikt over de hoogte van de ontwikke lingshulp van Nederland voor Su riname over de rest van dit Jaar. Ook over de Surinaamse defensie- opbouw is men het eens geworden. Knelpunt blijft de hoogte en tijds duur van de door Nederland te be talen ontwikkelingshulp na 1 Januari 1976 als Suriname onafhankelijk is. In maart zal een tweede gespreks ronde plaatshebben. Rond de al vele Jaren durende pogingen om de Rijn, het grootste riool van Europa, schoon te maken is er nu nog nauwelijks aanleiding tot enig optimisme. Op de belang rijkste punten zit het overleg in de Internationale Commissie tot Be scherming van de Rijin tegen Ver ontreiniging (de „Internatianele Rijncommissie") muurvast. Nederland, dat aan de beneden stroom van de Rijn meer belang heeft bij een schone rivier dan de andiere RijnoeverstaitLen, vindt in een steeds harder wordende confrontatie nu drie tegenstanders tegenover zich: in het zoutconflict al vele jaren Frankrijk. Nu wat betreft de giftige of overigens gevaarlijke stoffen sinds kort ook nog West-Duitsland en Zwitserland. Het vijfde lid van de Internationale Rijncommissie, Lu xemburg, is nauwelijks bij het ge vecht betrokken. De moilijkheden spitsen zich sinds kort toe op het chemische verdrag, dat deze maand door de onderhande lende topambtenaren ter goedkeu ring zou moeten worden voorgelegd aan de ministersconferentie van Pa rijs. Ten aanzien van letterlijk aUe hoofdzaken valt echter geen enkele vorm van overeenstemming te berei ken. Milieubeleid Aan de coöperatieve houding die de Westduitsers in de Rijncommissie tot voor kort demonstreerden, is na het aan de macht komen van de so ciaal-demotratische bondskamseadier Helmut Schmidt een eind gekomen. Ongetwijfeld doelde minister Vorrink van milieuhygiëne deze week bij de behandeling van haar begroting voor al op hem toen ze zei „dat sommige partnerlanden op het ogenblik een geringere prioriteit aan het milieube leid toekennen". Duitsland vreest de economi sche gevolgen van een ingrijpen in zijn levensader: de groot-industrie langs de Rijn, waar nu in de eer ste plaats gewaakt moet worden te gen een nóg grotere werkloosheid. In dit licht moet dan ook de botte WestcDuitse weigering van de afgelo pen week worden beoordeeld om een Franse suggestie ten aanzien van de kwaliteitsdoelstellingen te volgen. Frankrijk wilde dergelijke normen vaststellen voor afzonderlijke secties van de Rijn en Nederland stond daar sympathiek tegenover, omdat daar mee zou kunnen worden voorkomen dat ze bovenstrooms, in Zwitserland en Duitsland, al zouden worden „in gevuld" voordat het rivierwater Lo- bith bereikt zou hebben. Nederland zou dan in het geheel geen vuil meer kunnen lozen. Concenitratie West-Duitsland vindt onverkort dat voor de verschillende stoffen één norm moet gelden, tot en met het Rijnmondgebied, waar de industrie haar afvalwater bij wijze van spre ken niet in de Rijn (Nieuwe Water weg) loopt maar rechtstreeks op zee. Volgens Nederland probeert Duits land aldus te voorkomen dat het Ruhr-gebied in een slechte concur rentiepositie ten opzichte van de Rijnmond wordt gemanoeuvreerd. Bijzonder boos is Nederland over het feit dat Duitsland eveneens tornt aan twee zaken, waarover reeds eer der overeenstemming bereikt werd. Op de ministersconferentie in Bonm, in december 1973, werden drie lijs ten vastgesteld. Een zwarte voor ui termate gevaarlijke stoffen, waar voor een absoluut lozingsverbod zou moeten gelden, een grijze voor stof fen met beperkte lozingsmogelijkhe den en een beige voor stoffen waar van dte lozing goed im de gaten moest worden gehouden. En de zwarte lijst zou dan nog duidelijk niet alleen Hardnekkig Dat laatste is voor Nederland van belang. De zijrivieren zijn voor 80 prooent verantwoordelijk voor de ge hele Rijnvervulling. Maar Duitsland weigert nu hardnekkig zijn zijrivie ren op deze manier onder interna tionale controle te brengen. Duitsland wil bovendien zelfs van de lijsten af en heeft voorgesteld de in het kader van de Raad van Europa ontworpen Conventie van Straatsburg te volgen. De lijsten die deze conventie hanteert, zijn echter veel minder streng. Op deze zwarte lijst komen minerale oliën (stook olie b.v.) en cyaniden en fluoriden helemaal niet voor. In schrille tegenstelling tot het slop waarin het chemisch verdrag en het zoutverdrag verkeert (hier zijn de standpunten over de financiering van de opslag onverzoenlijk) staat het re sultaat dat bereikt werd in een ad hoc-werkgroep van de Rijncommis sie: de opstelling van een lijst met alle zuiveringsón^taLlaties die in de periode van 1980 tot 1985 gebouwd zouden moeten worden, ook langs de zijrivieren. Voor een deel ook om che mische verontreiniging te bestrijden zoals in Bazel waar de beide che- mie-giganten Ciba-Geigy en Hoff- man-Laroche op de installatie zou den worden aangesloten. Schone schijn? ROTTERDAM Het internatio nale overleg over de vervuiling van de Rijn is deze week door toedoen van West Duitsland volledig in het slop geraakt. Van de zijde van de regering in Bonn worden hevige po gingen in het werk gesteld om de reeds meermalen verschoven minis terconferentie over de Rijn, die 13 en 14 februari in Parijs moet wor den gehouden, nogmaals uit te stel len. Overigens ls ook het overleg over het Franse kalizout nog altijd even uitzichtloos. Zwitserland wil zelfs af van zijn toegezegde financiële bij dragen in de opslag van het zout in de buurt van de Elzasser kalimijnen. Aanstaande woensdag zullen de minister Vorrink, Westerterp en de tweede-kamerleden van de vaste commissie voor Milieuhygiëne en voor Verkeer en Waterstaat met de ze teleurstellende gang van zaken, confronteren. Donderdag vertrekt staatssecretaris Binkhorst van Bui tenlandse Zaken naar Parijs om een afgelasting van de ministerconferen tie te voorkomen. Zie ook pag. 3 Maar ook dit akkoord kan schone schijn zijn: in Nederlandse kringen wordt verwacht dat de „milieuvrien delijke" Duitse ambtenaren tijdens het overleg in Parijs door hun mi nisters in de steek gelaten zullen worden, omdat dte zuiveringsplaninsn de Westduitse economie vele miljar den zouden gaan kosten. Er zijn aanwijzingen dat West- Duitsland het Rij no verleg in zijn ge heel wil inbrengen in het milieube- raaid van die EG, waar om tot een sluit te geraken slechts een meer- wjrheid van stemmen nodig is, en dat is waar Nederland in dit geval nu net geen belang bij heeft In de In ternationale Rijncommissie wordt juist het vetorecht gehanteerd, dat de mogelijkheid tot keihard onder handelen biedt. En in principe tot meer succes. Duivel m*n zit Deze rubriek wordt achtervolgd door zetfouten. Vroeger placht men daarbij ter verontschuldi ging het zetfouten-duiveltje ten tonele te voeren. Langzamerhand houdt echter Beëlzubul zichzelf met dit verwoestende werk bezig. Zwarte magie op krantenpapier. Laat u zich niet ontmoedigen. Indien u soms niet uit een stukje komt, moet u maar net doen of u een cryptogram oplost. Stad en rand Al geruime tijd houdt mij het probleem bezig van de PTT-ers die in groten getale van Den Haag en omgeving zullen moeten ver huizen naar Groningen. Naast de grote randstedelijke schrijftafel wordt het dius ernst met een groepje provinciale lessenaars in de verstrooiing De PTT-ers zijn daar erg tegen. Ze zijn voor het blok gezet, mochten ook nog iets zeggen, toen de beslissing in principe al was genomen, ze hebben gede monstreerd en ze dreigen met de helaas aan inflatie onderhevige harde actie. De Centrale Directie, zoals het topbestuur van de PTT wordt ge noemd, gaat in elk geval naar Groningen. Dus zal er voor de meer ambitieuze werkers in dit staatsbedrijf van de vrije keuze om al dan niet mee te gaan, niet zo verschrikkelijk veel overblij ven, omdat degene die het dichtst bij heit vuiur zit, zich nog altijd het beste warmt. Een groot deel van de anderen klemt zich voor lopig nog vast aan de bedaagde bomen van het Lange Voorhout en blijft doof voor de lokroep van hi&t peerd van ome Lock. Hoe kan zo iets nu? Groningen heeft ruimte, je leeft er voor de „huurprijs van een randstedelijke driekamer-flat in een havezate, de lucht valt er nog niet te snij den, voorzover je udit de buurt blijft van de gasbel en de veen koloniën, de kinderen worden nog niet door de eerste de beste met blik beklede krukas geschept, als ze één voet buiten de deur wa gen. Stad en rand (2) Uit de vele interviews met PTT- ers over die dreigende emigratie ben ik tot nu toe niet veel wijzer gewonden. Er zijn natuurlijk end- ge voorspelbare argumenten: de kinderen moeten naar een ande re school, mijn familie woont hier in de buurt, mijn kennissenkring, de volleybalclub, waarvan ik al jaren secretaris ben. Allemaal zeer honorabele redenen om be paalde dingen niet te doen. Maar zijn het de echte redenen? Als de financiële situatie het toe laat om de sprong te wagen van het huurflatje naar de koopwo ning met K-vormige salon in het nieuwbouwwijk je van het slaap- dorp, gaan de kinderen soepel mee naar een ander schooltje. Daar hoor je dan zelden iets over. En er blijkt ook ineens een vol leybalclub in de buurt die om be- stuurderen verlegen zit. De fami lie, nu aan de andere zijde van de regio woonachtig, maar nog altijd binnen handbereik, heeft plotsklaps een stuk aantrekkelijk heid verforen, hetgeen zich in een drastisch gedaalde visttefrequen- tie manifesteert. Dat is het dus ook niet. De werkelijke reden is dat we bij voorkeur opgepakt op, onder en bij elkaar zitten. Hoe meer, hoe liever. Ik ga mezelf maar na. Stad en rand (3) Alle ruimtelijke ordening en mi lieuactievoerders ten spijt, is het in de opgeklopte bevolkingscon centratie van zo'n randstad voor de meesten van ons goed toeven. De Veluwe is goed voor twee weekjes met de caravan, maar dan alsublieft spoedig wegwezen, de mêlée weer in. Een collega die op een zonnige pinksterdag, se cundaire wegen kiezende, in de richting van het Uddelermeer was gekoerst en daar piek-Wiekend aangenaam' had verpoosd, ver nam via de radio bij terugkeer in de randstad dat zich tezelfdertijd op de hoofdwegen apocalyptische opstoppingen hadden voorgedaan met vertragingen die in de diver se uren liepen. Wisten die andere automobilisten dan niet dat die wegen berstens vol zouden zijn? Maar natuurlijk. Kenden ze dan wellicht niet de secundaire wegen, waarvan het spoor gevolgd doende te worden? Ook dan klinkt uiterst onwaar schijnlijk, waar 'n beetje ben zinemaatschappij naast opblaas bare race-eenden en plakkertjes voor de achterruit „Mij niet zoe- ooik voor schappelijke vergoeding wegenkaarten van de lage landen aanbiedt. Het ligt allemaal heel anders. Het lijkt eenvoudig bittere noodzaak dat de mens als een in groepen levend zoogdier geregeld nauw met de ander wordit geconfron teerd. *Je file voorziet de.-hetve in een diep menselijke behoefte. En dait doet de uitpuilende rand stad i Stad en rand (4) Daarom komen de klagers over alarmfase 3 zelden uit Vlaardin- gen zelf en daarom vindt ieder een de Drentse heide uniek en voorwerp voor de meest bezielde natuurbescherming, als hij er zelf maar niet hoeft te wonnen. Slechts de drang tot zelfbevesti ging lijkt nog sterker. Carrière planning vergt om in de nabij heid te zitten van het magisch centrum, waar de beslissingen val len. Dat wordt Groningen voor de PTT. Daarom komen die an dere PTT-ers op den duur van zelf weL Alarmfase 1 is al inge gaan. Bier Op gevaar af te worden gebrand merkt als uitbuiter van de mid denstand, moet ilk bekennen dat mij de drastische prijsverlagingen van Hein eken niet onwelkom zijn en dat ik daarom in de krant nauwkeurig speur naar de voor deligste aanbieding. Er is ons ge leerd om prijsbewust te zijn. Bo vendien sluit zulks aan bij het vrije spel van economische krach ten. waarvan menigeen het ge deeltelijk verdwijnen als een be treurenswaardige zaak ziet. Daarom geloof ik niet dat er veel bier zit in de actie van de boze winkeliers om andere mer ken heel goedkoop te slijten, maar Heineken heed duur om al dus de reuzebrouwer te pesten. Ik maak zelf wel uit welk merk bier ik wil drinken; als ze dat te duur verkopen, ga ik een deur verder en ik verzaak de merken trouw niet, want behalve het vrije spel van een niet belemmerde economische orde,behoorde de tea ditie ook altijd tot de deugden van dit volk. Ik weet wel dat er veel is afgesleten in de loop der Jaren, maar laten we nu tenmin ste proberen te houden, wat er- Als ik tegenwoordig, het hoofd fier geheven, de lege krat in de hand, mij naar de afbraakzaak rep voor nieuw voordelig gerste genot, heb ik het onwrikbaar ge loof, mede de hoge waarden van ons volkskarakter in stand te houden. Suriname De besprekingen tussen Neder land en Suriname over de aan staande onafhankelijkheid van het laatste land verlopen moei zaam. Dat verbaast me een beet je. Ik heb wel eens een paar da gen gelogeerd in dat Toraryka- hotel in Paramaribo en ik herin ner me een voortreffelijk zwem bad. waar stewardessen in lagen uit te puffen van het verkopen van tax-free sigaretten in het gangpad en waar het aangename casino de extra kiok gaf van dub bel te winnen of te verliezen, omdat de Surinaamse gulden achteraf twee keer zoveel waard bleek als de Nederlandse. Het vreemde is dat nu voor het eerst een onderdeel van ons ko loniale rijk van toen zonder bloedvergieten wordt afgebouwd en toch is de stemming verre van feestelijk. Economische steun, de fensie, de onderlinge bevolkiings- tegensteUingen, garanties voor een democratisch voortbestaan is een keuze uit het actuele pro blemen-assortiment. Het is nog nooit zo duidelijk geweest dat Su riname gewoon in Zuid-Amerika ligt. Net als Bolivia of Paraguay. Wie al die vertrouwde namen leest, che de balans opmaken in Paramaribo, zo'n De Gaay of Glastra van Loon, denkt onwille keurig dat Suriname als een tro pische, wat warmbloediger versie van Nederland verder leeft. Maar dat hoeft natuurlijk niet zo te zijn. Tot nu toe is de geschie denis van dat werelddeel met pauperdom, corruptie en geweld geschreven. Zingen we nu in deze carnavalstijd gezamenlijk in het ritme van de samba: En Chili dat heeft koper. Maar Suriname heeft bauxiet. Helma V. Daar werd in de Haagse raad kamer een thermische lans ge broken over de crime passionel van een mooie verliefde agente. Er zijn nog rechters jong van harte in dit land. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7