Stijgend aantal autodiefstallen ZJIGOELI: STATUS SYMBOOL VAN RUS Toni Schmücker (van Ford) moet VW uil de perikelen gaan halen 'KLEIN' AAN KOP ZATERDAG 1 FEBRUARI 1975 PAGINA 23 Het meest begeerde statussym bool in de Smojet-Unie is de Zjigoeli, een auto die in steeds grotere aantallen van de band rolt in de aan de Wolga gelegen Togliatti-fabriek. De goedkoopste versie van de Zji goeli kost 5.500 roebel (ongeveer 20.000 gulden), dat is in Rus land een macht geld. Desondanks is er een ruime vraag. Ook al moet contant betaald worden en zijn er lanae wacht lijsten. De enige autohandel in Moskou, een vies uitziend ge bouw waar geen auto's getoond worden, opende onlangs een lijst voor mensen die hoven in 1975 een Zjigoeli te verwerven. Binnen drie dnnen was de zaak uitverkocht. Alleen de aehar- den, die het ervoor over hadden een hele, koude nacht lang in de rij te staan, kwamen op de lijst. Maar er zijn ook andere manieren om een auto te koven. Vele in dustriële bedrijven krijgen nu 'n aantal Zjiaoeli's toegewezen, die kunnen dienen als aansvo- rina voor de beste arbeiders. Officieren, partijfunctionaris sensportlieden, theatermen sen. intellectuelen en andere leden van de "bevoorrechte klasse" staan op speciale lijsten en kunnen een auto koven zon der lang te wachten. Sommiaen hebben een Ziiaoeli kunnen ko pen aan de fabrieksvoort toen de fabriek zijn produktiequota overschreed. Omdat het Russische systeem weinig luxe heeft te bieden aan de consumenten zijn er heel ivat mensen die genoeg geld hebben gespaard om een auto te kopen. De Zjigoeli een aangepaste versie van de Fiat 124 wordt speciaal gemaakt voor de particuliere markt om een deel van dit overtollige ka pitaal op te slorpen. Andere merken van Russische awto's (Tsjaika's, Wolga's en Mosk- vitsjes- worden voornamelijk verkocht aan officiële instan ties. Er is nog een kleine wagen, de Zaporozjets, voor privé-ko- pers, maar hier worden betrek kelijk weinig exemplaren van geproduceerd. Tot dusver zijn er van de Zjigoeli ongeveer anderhalf miljoen vervaardigd. De produktie na dert 1.800 per dag of 660.000 per jaar. Het op de markt brengen van deze wagen heeft behoefte aan dienstverlenende bedrijven voor de auto en aan betere we gen doen ontstaan. De Zjigoeli wordt geleverd met een volledig stel gereedschappen, en de eige naars vinden het normaal dat zij het onderhoud en herstellin gen voor een groot deel zelf moeten verrichten. Soms moet men maanden wach ten op een gewone onderhouds beurt in een Zjigoeli-garage. De fabriek had plannen om tegen eind 1973 drieëndertig grote servicegarages verspreid over het gehele land te bouwen, maar daar is slechts een derde van verwezenlijkt. Er is ook groot gebrek aan goede mon teurs. ,J)e fabriek kan wel uit stekende auto's produceren, maar monteurs kunnen ze niet herstellen". Terwijl er boven dien een chronisch tekort aan onderdelen is. De Zjigoeli-fabriek werd neerge zet met behulp van Fiat-tech nici en kostte ongeveer 2,5 mil jard gulden. De Russische plan nenmakers hopen tenminste 250.000 Zjigoeli's per jaar in het buitenland te verkopen, niet alleen in Oost-Europa, maar ook in het Westen, waar de Zji goeli. onder de naam Lada op de markt wordt gebracht. Mensen in Moskou, die over har de valuta beschikken, meest buitenlanders, kunnen een Zji goeli al kopen voor 3.500 gulden, nog geen vijfde van de prijs in roebels. En er is geen wachtlijst. Buitenlanders kunnen vaak ook sneller aan reserveonderdelen komen door ze in Helsinki te kopen in plaats van bij het de pot in Moskou. In tegenstelling tot de logge, ouderwetse rvaoens, die vroeger in de Sowiet-Unie werden ge bouwd, is de Zjigoeli een vlotte wagen met een topsnelheid van 128 km per uur. De wagen is dan ook betrokken bij een on- evenredw oroot aantal ongeluk ken. Volgens onderminister Sioemilin van Binnenlandse Zaken is het aantal verkeers ongelukken sinds de introductie van de Zjigoeli met 85 procent toegenomen. Meer dan 40.000 Zjiaoeli's zijn bij botsingen be trokken aeweest. In de Sow jet- Unie vinden thans evenveel on gelukken plaats als in een land dat naar verhouding tot de be- volkina 15 of 20 maal zo veel auto's heeft. DEN HAAG Het aam-tal gevallen waarin een auto wordt „gepikt" stijgt in Nederland de laatste jaren met zo'n duizend per jaar. Onder „gepikt" dient te worden verstaan: gestolen of meegenomen voor Joy riding. Het verschil is in veel ge vallen moedOijk aan te tonen. Wordt een man in een auto die niet van hem is aangehouden, dan zal hij niet toegeven: „Die heb ik gesto len", maar hij zal trachten waar te maken, dat hij het voertuig heeft meegenomen om er „even" een rit je in te maken. Maakt men voor een eenvoudige tel ling geen verschil tussen auto's waarvan vast staat dat zij zijn ge stolen en het aantal gevallen van joy-riding, dan geven de statistie ken de volgende (afgeronde getal len te zien: 1974: 12.000; 1973: 11.000; 1972: 10.000; 1971: 9 000; 1970 8.000. 1969 6.000 en zo neemt het aantal elk jaar dat men terug gaat af tot enkele honderden in de jaren vijftig. Deze tak van criminaliteit neemt dus evenals veel andere takken sterk toe. De politie kan hier tegenover optimistisch stellen: het aantal auto's dat werkelijk zoekt blijft, ligt veel lager. Een voorbeeld: van de 8.150 gevallen van autodiefstal len die in de statistieken van het Centraal Bureau voor de Statistiek in 1973 „ter kennis van de politie zijn gekomen", zijn er 2116 opge helderd of is de verdachte bekend geworden. De 2824 gevallen van Joy riding met personenauto's zijn ge heel buiten beschouwing gelaten. Over het verschil tussen t stelen vam een auto en het „even pikken" voor een ritje, zegt de politie: „Elke auto die wondt teruggevonden en waar van nóet is bewezen dat hij is weg genomen om te stelen, is voor ons een geval van Joy-riding. Wie een auto heeft meegenomen, weet mees tal wed, dat op Joy-ridfimg li lich tere straf staat dan op autodiefstal. Wordt iemand daarvan verdacht, dan kan hij in voorlopige hechte nis worden genomen. Iemand die wordt gepakt, zal derhalve mees- al zeggen dat hij de auto niet wilde stelen. Wij moeten dan maar het tegendeel bewijzen en dat is dikwijls moeilijk". Bij Joy-riding en bij het stelen van auto's maakt de dader vaak ge bruik van valse sleutels. Ook wor de de (driehoekige) tochtraamp- Jes geforceerd, meestal aan de trottoirzijde. Even zeker als de au todief zal zeggen, dat hij de wagen even heeft meegenomen, zal de be nadeelde de politie komen vertellen dat de auto was afgesloten. Een Haagse politiefunctionaris schat het aantal keren dat eerlijk wordt ge zegd dat de wagen niet was afge sloten, op twee of drie per Jaar. Maar het komt ook voor, dat de be nadeelde denkt dat zijn auto was af gesloten» terwijl dit toch niet het geval was. De kant van de passa gier kan niet op 6lot zijn gedaan, de achterportieren kunnen niet zijn vergrendeld of de „vijfde deur" aan de achterkant van de auto is niet op slot gedaan. Gaat men over op een ander automerk waar de por tieren op een andere manier moe ten worden afgesloten (bijv. knopje in plaats van aan de buitenkant met een sleutel) dan is het oppas sen! De oudie marnier vam afslui ten zit er zo ingebakken, dat men gemakkelijk vergissingen maakt. Veel automobilisten zijn vaak ver rassend onzorgvuldig met hun kost bare vervoermiddel en met kostbare bagage. Dagelijks komen mensen de politie melden dat goederen uit him auto's zijn gestolen: kostbare film camera's van beroepsmensen, cas setterecorders, mobilofoons, juwelen vam een ventegeniwoondliger im kost baarheden, medische instrumenten of een elektronische piano uit een vrachtauto. Laat daarom nooit iets achter in de auto. Ook niet leeg. De dief kan denken, dat het vol is. Autodloten zijn niet alle zodanig van constructie dat ze niet op een voudige wijze met een valse sleutel of zelfs een paperclips zijn open te krijgen. Er zijn zelfs autotypen waarvan het slot met een flinke ruk kan worden geforceerd. De ANWB: Veel sloten laten te wen- Een woordvoerder van de RAI: „Waarschijnlijk een kostenkwestie" Maar men kan zelf diverse bevei ligingen kopen. Een stuurslot, een slot op de versnellingsbak, of een beugel, waarmee stuur en gaspe daal kunnen worden vastgezet. Des noods een ketting met een hangslot waarmee het stuur kan worden vastgezet aan de beugel van het bankje. Dan denkt de dief al gauw: „Dat is me te veel werk" en gaat verder. Wellicht naar een andere auto Het nieuwe kentekenbewijs zal de autodiefstal wel moeilijker maken, menen de betrokken politiemensen. Maar of daarmee ook de autodief stallen zullen verminderen, betwij felen zij. Die dieven zullen er wel enige tijd voor nodig hebben om aan de gewijzigde omstandigheden dan wel iets op vinden om toch hun slag te Slaan. En (tem is de beurt weer aan de politie. hij in 1968 na een opleiding-van de-grond-af bij Ford in Duits land werd geroepen om de gi gant Rheinstahl in Essen gezond te maken. Hij kwam daar op een tijdstip, dat er een jaarlijks verlies van 140 miljoen mark moest worden geïncasseerd. Schmücker slaagde erin het be drijf weer op winst te zetten. Maar de maatregelen waren spijkerhard. Fabrieken, die niet rendeerden, werden zonder meer opgedoekt. En toen hu zag, dat ondanks alles geen zekere toekomst leek te glo ren, liet hij twee jaar geleden 't Rheinstahl-concern opnemen in een nog grotere gigant en concurrent: Thyssen. Dat lever de aan de ene kant Rheinstahl zekerheid op en aan de andere Nu de K 70 uit de produktie is genomen is de Passat het vlaggeschip van Volkswagen ge worden. Het aantal modellen van dit type wordt nu aanzienlijk uitgebreid met versies met een grote achterdeur en een wegklapbare achterbank. We behoeven langzamerhand niet meer te vertellen, wat dat voor voordelen heeft. Normaal heeft de ruim toegankelijke wagen een bagage ruimte van 420 liter, maar bij neergeklapte achterbank 800 liter bij een vrije achterruit en zelfs 1300 liter bij belading tot aan het dakEr komen twaalf uitvoeringen van deze limousine, waarvan de prijzen nog niet bekend zijn. De goedkoopste "gewone" Passat kost 12.200 gulden. kant Schmücker de eeuwige re putatie van „grote saneerder". En onder die vlag is hij na tuurlijk nu het VW-concern binnen gezeild. Hij meerde dui delijk eerder af dan andere ge noemde gegadigden. Hij heeft één voordeel. De erfenis van Leiding bevatte een aantal gelukkige modellen. In ijltempo zijn het laatste jaar nieuwe modellen op de markt ge zet en nog zijn we nog niet aan het einde van het VW-Ia- tijn. Het goedkoopste model moet nog komen. En inmiddels gooit de (nu ook in Amerika on der de naam Rabbit geïntrodu ceerde) Golf heel hoge ogen. Het lijkt ons vrij onwaarschijnlijk, dat het toeval is, dat nu al be sloten is de produktie van de niet goed verkoopbare K 70 te sta ken. Het zal de eerste invloed van de nieuwe baas wel zijn, die zonder twijfel uit is op de grootst mogelijke doelmatigheid. Hoe de sanering zal gaan gebeu ren? Men tast nog in het duis ter. Maar impopulaire maatre gelen zullen niet uitblijven. Massa-ontslag behoort tot de reële mogelijkheden. Er zullen wel enkele van de zes VW-fa- brieken dicht gaan. Er zal ook naar nog verdere vereenvoudi ging van de produktie worden gestreefd. Toni Schmücker heeft een contract van vijf jaar. Op 10 februari mag hij beginnen. Een van zijn hobby's is bergbe klimmen- Hem staat nu een e- norme (commerciële) berg te wachten. De kleine, complete auto is duide lijk in opmars. Ze voeren tal fedlte de hele „auto-hit-parade" van 1974 aan, maar toch niet zo overduidelijk als in december, toen de Volkswagen Golf naar de top was gedrongen. Daarachter volgden de Simca 1100, Ford Escort en de Opel Kadett. De Ford Taunus (als 5de) is dan vi sueel weer wat groter, maar dan ko men: Fiat 127, Renault 4, Austin Al legro, Mini en Toyota Corolla. Men ziet het, de kleintjes regeren! GRATIS RECLAME Het Newyabkse teftvisiestatoon WFIX is van plan gratis reclame te gaan maken om de verkoop van Amerikaanse auto's te stimuleren. „Verbetering van de situatie in de autobranche kan bijdragen tot op lossing van de economische proble men in het land", aldu6 de directeur. Hij hoopt dat anderen zullen volgen. GORDEL-PREMIE De Westduitse autoverzekeraars wil len een premie geven voor het dragen van veiligheidsgordels. Aan iedere automobilist wordt een uitkering be loofd bij ziekenhuisopname als men toch gewond raakt ondanks het feit, dat men een gordel draagt. Deze wat streng uitziende heer is de 53-jarige Toni Schmücker, die dezer dagen een loden last op zijn schouders kreeg geladen. Hij mag als opvolger van de 60- jarige Rudolf Leiding die zo als dat heet „om gezondheidsre denen" van het tapijt is verdwe nen gaan trachten Volkswa gen uit de rode cijfers te halen. En daar is dat machtige West duitse autoconcern erg diep in terecht gekomen. Een verlies van om en nabij een half mil jard mark kan zelfs een bedrijf als Volks wagen werke A.G. zich niet lang veroorloven. Hoewel het gezondheidspaardje van stal werd gehaald om bij Leidings vertrek als president- directeur (hij blijft wel advi seur) officieel te kunnen voor draven weet elke ingewijde in Wolfsburg, dat een diepgaand meningsverschil de oorzaak van zijn afscheid is geweest. Leiding wilde in Amerika 'n VW-fabriek gaan bouwen om daarmee goed. koper op de Amerikaanse markt te kunnen concurreren en het verloren terrein te kunnen te rugwinnen. In de VW-top be stond daartegen scherpe opposi tie. Aan de ene kant meende men, dat het concern zich onder de huidige omstandigheden geen investering van zo'n slordige miljard kan veroorloven, ter wijl bovendien werd gevreesd, dat het overbrengen van een fiks deel van de produktie naar de Verenigde Staten de werk loosheid in Duitsland wel eens in de kaart zou kunnen spelen. Gezien de ontwikkelingen in het recente verleden kan men wel aannemen, dat Leiding het heeft moeten afleggen. En uit het feit, dat er geen verdere mutaties aan de top hebben plaatsgehad kan gevoeglijk concluderen, dat Schmücker topbaas is ge worden dankzij het afzweren van Leidings plannen. Hij zal wel een andere weg trachten te vinden om beter op de Ame rikaanse markt te kunnen ope reren. Wellicht door samengaan met een of andere automobiel- fabrikant in de Verenigde Sta ten. (De naam van Chrysler is al genoemd). De toekomst zal leren, welke rich ting Schmücker zal willen in slaan. Maar zijn eerste taak zal zijn het bedrijf in Wolfsburg grondig te saneren. Hij heeft het niet gemakkelijk. De hele autobranche kampt met ernsti ge stagnaties in de afzet. Ook in Wolfsburg zijn de voorra den onverantwoord groot. Maar Schmücker heeft meer voor he te vuren gestaan. Dat was toen De nieuwe Fiat 131 Mirafiori de opvolger van de 124 is nu in ons land verkrijgbaar. De tweedeurs 1300-versie gaat vanaf f 10.990, de 1600-versie vanaf f 11.740. UMBORGHINI ZWITSERS FIAT 131 HIER Deze glunderende en juichende mannen staan geschaard rondom de eerste "Bobcat", die in de Lin coln-Mercury autofabriek in New Jersey van de band rolde. Voor de eerste maal produceerde deze fa briek daarmee een kleinere auto. De presentatie aan het publiek is op 21 maart. Overigens werkt Ford-Europa ook hard aan een "Bobcat". Een mini-model met twee deuren en een opklapbare achterkant. De Britse verkoopdirecteur van Ford, Sam Toy, die deze plannen bekend maakte zei, dat de markt voor mini-auto's ondanks de olie- ctisis weinig groei toont. Maar desondanks ziet Ford mogelijkhe den. Renault niet. Want die heeft de geruchten als zou er een klei ner wagentje dan de Renault 5 op komst zijn de kop in gedrukt. "Daar is niks aan te verdienen". De Zwitsers George Henry Rosetti en David Lainer zijn voor honderd procent eigenaar geworden van de voorheen Italiaanse autofabriek Lam borghini. Die firma maakt zeer kost bare en snelle wagens. De horlogefa brikant en aannemer bezaten al de, helft van het aantal aandelen. Ze hebben nu de rest ook overgenomen van eigenaar Lamborghini. Verleden Jaar werden er bij Modena 400 Lam- borghini's gebouwd, maar men bleef met een aantal onverkochte wagens zitten. Deze pagina is samengesteld door Koos Post snelheid van de wagen ligt even hoven de 170 kilometer. Het is één van de modellen, waarop bijv. Barrie Heath van de Britse RAI dezer dagen zijn op timisme voor de toekomst baseert. Maar Britissh Leyland's hoogste baas ziet het wat somberder in. Zijn concern heeft vorig jaar ruim 46 miljoen gulden verlies ge leden. Dat heeft in geen geval aan British Leyland Nederland gele gen, want die sprong er met een groei van 36 procent erg uit tus- Deze stijlvolle sportwagen voor twee personen de Triump TR 7 zal voorlopig alleen in Amerika en Canada te koop zijn. Het is het eerste van een reeks nieuwe mo dellen, waarmee British Leyland dit jaar op de proppen wil komen. Met een nieuwe (zuinige) motor en een sterk gestroomlijnde ca- rosserie moet deze opvolger van de TR 6 volgens de fabriek in staat zijn meer kilometers voor minder benzine te maken. Aan de ontwikkeling is zo'n 70 miljoen gulden besteed. De maximum ALFA IN NIEUW Alfa Romeo Nederland heeft aan de Kabelweg in Amsterdam een nieuw distributiecentrum officieel in gebruik genomen. Het kostte tien miljoen gul den. Vorig Jaar verkocht Alfa hier zo'n 4.000 auto's. De wagens worden per trein uit Italië aangevoerd. Er is nu in Amsterdam opslagruimte voor 500 wagens en een overdekte opslag voor zestig voor aflevering gereed staan de Alfa's. sen de over het algemeen inge krompen aantallen op de lijst van autoverkopen in Nederland. Een agressieve verkooppolitiek onder leiding van directeur Jan de Kleermaeker heeft tot een markt- percentage van meer dan vijf procent geleid. Vooral dank zij de Allegro. En volgens een interview vorige week in het Algemeen Dagblad wil de heer De Kleermaeker elk jaar één procent méér halen. La ten zijn vele concurrenten het maar niet horen

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 23