„Voetbal is nu nummer één" voor Anton Will v. Zoelen Dianne een neuslengte voorsprong ARMOEDE VERBORGEN Schuiten wil 't werelduurrecord aanvallen Vrij spel OP TAFELTENNIS BEN IK UITGEKEKEN Stand UVS - ELINKWIJK O- Scylla wil contact met 'sterke buitenlander' ZATERDAG 1 FEBRUARI 1975 BREDA Roy Schuiten, kopman van Peter Posts TI-Raleighploeg is ambitieus. Het werelduurrecord staat op zijn programma voor 1975. Schuiten, wereldkampioen op de achtervolging en zeer succesvol pro fessional in het na-seizoen van 1974, is van plan in oktober/november in Mexico Stad een aanval te doen op het meest begeerde wielerrecord dat sinds 25 oktober met 49,431 kilo meter in handen is van Eddy Merckx. Schuiten sprak er gisteren, tijdens de voorstelling van de ploeg, tame lijk gemakkelijk over. De zekerheid aan de vooravond van een wegseizoen te staan, waarin op hem de druk rust kopman te zijn van een ploeg met een budget van rond een mil joen gulden beklemt hem niet. „Het is," vertelde Schuflten, "misschien iets anders dan vorig Jaar, toen ik betrekkelijk „blank" aan het seizoen was begonnen. Het zal wat lastiger zijn, maar wij hebben geen ploeg, die helemaal op mij rust. Tino Ta bak, Ferdi Bracke en Rene Pijnen zijzin natuurlijk ook renners met een reputatie. Ik had niet verwacht dat mijn carrière zo'n vlucht zou nemen alles dis erg vlug gegaan. Succes stimuleert, winnen doet, winnen. Je krijgt een geweldige moraal. Die heb ik nog. Ik weet dat een aantal van de Jonge Jongens mij als de kop man zien, maar wij hebben gewoon een goede ploeg, een team dat veel sterker is dan in 1974. Wanneer ik mij aan het eind van dit seizoen net zo in vorm voel als vorig jaar ga ik zeker naar Mexico". Op het programma van Schuiten staan voor de eerste helft van dit jaar behalve de ronde van Andalu- sië en Parijs Nice ook alle grote klassiekers. Daarna zal ploegleider Post bekijken welke van de grote nationale ronden, Vuelta, Giro of Tour zal worden. Post: „Wanneer een bedrijf als Raleigh zo veel geld in een ploeg steekt als werd gedaan, ben Je verplicht publi citeit te gaan halen in een van de werkelijke grote wedstrijden. Ik kan nu alleen nog niet bepalen welke van de drie ronden wij gaan doen, dat hangt ook af van wat er in het voorseizoen wordt gepresteerd". De ploegleider voegde er aan toe dat het aantrekken van Bracke, de 35-jarige veteraan uit de ploeg, niet alleen verband hield met de Mexi caanse plannen. „Bracke is de ideale wegkapitein voor een gemiddeld Jonge ploeg. Hy kent het vak als geen ander, heeft vrijwel alle wed strijden gereden en heeft nog altijd vorm, zoals hij heeft bewezen tij dens de wereldkampioenschappen in Montreal, waar hij tweede achter Schuiten werd. Hij kan voor een aanval op het uurrecord ook van grote waarde zijn. Die zaak en alles walt er mee te maken heeft, kent hij ook door en door. In 1967 '68 is hij tenslotte ruim elf maanden in het bezit van dat record geweest". Bracke is ervan overtuigd dat Schuiten een goede kans heeft het record te verbeteren. „Schuiten een geweldige achtervolger, hij kan een lange tijdrit rijden, kortom hij voldoet aan alle voorwaarden. Voor mijn gevoel is hij de enige, die op dit ogenblik een kans op suc ces heeft". De Raleighploeg ziet er als volgt uit Schuiten, Van Beers, Van den Hoek, Hordijk, Van der Leeuw Pronk, Pijnen, Raas, Rompelberg, Tabak en De Waal (Ned), Cary en Lloyd (GBr), Bracke en Karei Seis (Bel) en Thurau en Harlte (WD1). LEIDEN Van de reden voor zijn onverwachte besluit om met tafeltennissen te stoppen, weet eigenlijk nog niemand het fijne. Zelfs zijn clubgenoten van Scyl- la weten niet precies waarom Anton Will van Zoelen niet meer achter de tafel wil ver schijnen. Vast staat alleen dat de zoon van de oud-voorzitter van de Leidse club nog slechts twee wedstrijdjes tegen Phoenix mee zal spelen, maar verder voor de eer zal bedanken. Voetbal blijkt de aanleiding tot zijn beslissing het bat erbij neer te gooien. Anton Will van Zoelen is uitgekeken op tafel tennis en op Nederland en wil zich volledig gaan concentreren op voetbaltraining, nu hij zo als hij zelf zegt rond april wellicht de kans krijgt in Enge land als semi-prof te gaan voet ballen. De 22-Jarige, die als tafelten nisser nooit de vroeg gewekte verwachtingen (4x nationaal Ju niorenkampioen. 15 Jeugdinter- lands) kon inlossen, vertelt een "sprookjesachtig" verhaal. Hoe hij eind vorig Jaar op be zoek was bij de ouders van zijn Engelse vrouw in Londen. Hoe hij een keer een dagje mee mocht trainen met Tottenham Hotspur Op zichzelf niet opzienba rend. "want dat komt vaker voor in Engeland", zoals een Engelse correspondent bevestigt. "Maar meestal worden die Jon gens aan het einde van de dag met een kop en schotel van de club afgescheept", weet Anton Will van Zoelen. Hijzelf mocht, zegt hij, echter terugkomen. Om na een week te horen dat hij zich weer bij de Spurs kon ver voegen. Die club zou hem dan introduceren bij een semi prof- vereniging. Van Zoelen beweert dat hij al tijdens zijn vorige ver blijf in Engeland, "zo had kun nen beginnen". "Niet bij de Sours, daarvoor ben ik te oud", maar bij Anfield, een semi» profclub. Het klinkt ongeloof waardig, dat weet ik, maar ken nelijk heb ik daar ver boven m'n krachten lopen voetballen". Merkwaardig Nu moet worden gezegd dat Van Zoelen inderdaad voetbal talent heeft. Hoewel hij voor die tijd slechts zelden een (voet) bal Door Paul de Tombe had aangeraakt, slaagde hij er vorig seizoen in binnen tien we ken naar het eerste van SJC te reiken. Dat hij door gebrek aan training inmiddels is terugge zakt, versterkt zijn betoog be paald niet. Want al is het voet bal op het Eiland dan niet meer zo toonaangevend als voorheen en gaat het om clubs, die onge veer vergelijkbaar zijn met Ne derlandse eerste klasse amateurs, nochtans blijft enigszins vreemd klinken dat er belangstelling zou bestaan voor Van Zoelen. Engelse clubs hebben zich zelden om het inlijven van continentale voetballers bekommerd, hoe dan zou een speler uit heté tweede team van een Nederlandse vier deklasser zoveel indruk kunnen maken, dat Tottenham hem zou willen introduceren? Zonder dat het ontkend werd, wilde men trou wens noch bij Tottenham, noch bij Anfield het verhaal direct be vestigen. Niet zo vreemd gezien de terughoudendheid van Engelse clubs, waar het om het verstrek ken van gegevens gaat. "Je zult me op mijn woord moeten geloven", zegt Van Zoelen als hem om harde bewijzen wordt gevraagd. "Ik had zelf ook niet gedacht dat het zo zou lopen. Daarom wilde ik het ook eigen lijk liever in de doofpot stoppen". Niet meer gehinderd door dat streven, barst hij los in een mo noloog waarin hij bewijzen wil aandragen voor de geloofwaardig heid van zijn betoog. "Waarom zou ik Je zomaar iets vertellen? Zo nodig hoef ik niet in de publi citeit. Ik vertel dit alleen omdat je naar de reden vraagt waarom ik stop met tafeltennis JDat is omdat ik die kans in Engeland misschien krijg. Voetbal is altijd al de sport geweest die ik het liefst beoefende. Alleen omdat ik met tafeltennis opgevoed benen omdat het daarin zo goed ging (toen had ik er plezier in) heb ik dat zolang gedaan. Tot ik ge trouwd was, kon ik die twee spor ten ook wel combineren. Nu moest ik kiezen. Voor het seizoen had ik al geen trek meer in tafelten nis. Ik wilde alleen deze compe titie nog uitspelen. Door die kans in Engeland is dat veranderd: daarom ben ik nu al gestopt. Want ik wil keihard gaan trai nen. Zo'n kans om daar te gaan voetballen krijg Je immers maar één keer?" Uitgekeken Van Zoelen heeft zijn rond de Kerstdagen genomen besluit lang voor zich gehouden. "Ik wilde Scylla niet verontrusten, want ik besef dat het een volledig verkeerd moment is om te stoppen. Maar ik ben uitgekeken op tafeltennis. Misschien had ik wel talent, maar dat is er nooit uitgekomen. Ik heb met niet kunnen ontplooi en. Mentaal en psychisch ben ik niet sterk; aan zelfvertrou wen heeft het me altijd ontbro ken. Ik kon de spanning voor de wedstrijden niet meer aan. Vooral niet in de tijd dat we de gradatie-duels moesten spelen". Hij haast zich te verklaren dat zijn voetbalmentaliteit anders is. "Ik weet niet waaraan dat ligt, maar daarin ben ik vrijer. Ik be sef natuurlijk best dat er een enorm gat is tussen mijn kwali teiten en die van de jongens waar ik bij Tottenham trainde, maar ik trok me daar aan op. Ik ben omhoog getild. Daarbij kun je veel goedmaken als je het maar bekijkt. Dat heb ik wel geleerd met tafeltennissen." Verplicht Het zal voorlopig bij die erva ring bliJveB. Die twee wedstrijd jes wil ik nog meespelen omdat ik dat aan Scylla verplicht ben, maar dan is het afgelopen. Voetbal is nu nummer één. Als Ik in april inderdaad de kans krijg om bij een Engelse semi- profclub te komen dan wil ik dat proberen. Al verdien ik dan maar weinig en al moet ik verder bij wijze van spreken het gras gaan naaien. (M'n vrouw kan weer bij haar 'oude' baas gaan wer ken). Ik mag natuurlijk niet veel verwachten, maar ik zie ook niet In waarom ik het niet zou kun nen maken. Misschien heb ik het in de benen. Zo niet dan maak ik misschien een gruwelijke fout. Dat is dan Jammer, maar dat risico neem ik". KOPENHAGEN Nederland telt weer mee in het wereldüe van die zitpirouette en de dubbele sprongen. Een eigen vertegenwoordigster in de Jury, twee dames van de Amster damse kunetijaSlichting, die wervenid rondgaan voor een internationale ontmoeting, die in november staat te gebeuren en een ploegleider, die met egards wordt ontvangen. Alles dankzij Dianne de Leeuw, de schaat sende ballerina uit Paramount. Zij vormt bij de dames een levens grote bedreiging voor de Europese en wereldkampioene Christine Er- raith. De breed afhangende bontjas sen van de ijshowdireoteuren zijn al gesignaleerd in het regenachtige Kopenhagen. De aanlokkelijke aan biedingen gaan van mond tot mond. Slaan ze dezer dagen niet toe dan toch zeker direct na de olympische winterspelen volgend jaar in Inns- brtick. Dan is Dianne weg en wat gebeurt er met het Nederlandse kunstrijden? Hoogstwaarschijnlijk valt er net zo'n gat als na de suc cesperiode van SJoukje Dijkstra en Joan Haanappel. Kunstrijdend en kunstminnend Nederland kan de centen niet op brengen. De Koninklijke Nederland se schaatsenrijdersbond, die ook de artistieke afdeling beheerst, pompt er meer geld in dan er uitkomt. Vijfentwintig duizend gulden wordt aan een handvol ambitieuze ouders uitgereikt om de kosten van buiten— larnüse trainingsstages ite bekostigen. Dat is omgerekend een subsidie van meer dan vijfentwintig gulden per lid van de 13 Nedertandse kuntrij- olube. Dat lijkt heel wat, maar het is natuurlijk slechts een druppel op een gloeiende plaat Een paar schaat sen voor de verplichte figuren (voor de kür heeft men weer andere no dig) kost al gauw 350 gulden een enigszins aantrekkelijk ogend schaats oostuumpje het dubbele. Trainers van naam vragen tien tot vijfendertig guüdlan per lesje van twintig minu ten. Daarbij komt dan nog het rei zen en het huren van ijs. Het laat ste het liefst zovéél mogelijk, om dat kunstrijders en rijdsters nogal wat armslag nodig hebben. De leer periode bestrijkt zo'n vijftien Jaar. Van het vijfde tot het twintigste levensjaar. En als dat dan allemaal is volbracht, lonkt de ijsrevue. Geen wonder dat de K.N.S.B. huiverig is voor nog meer investeringen. Van daar ook dat mevrouw Verlaan, moe der van vier schaatsende dochters, met beide benen op de grond blijft staan. "Elke steun is welkom natuurlijk. Maar we weten nu eenmaal, dat wij het als amateurs moten opnemen tegen prof. Ik kan me best voorstel len dat de bond niet meer geld ter beschikking kan stellen". De oudste twee, de zeventienjari ge Sophia en de twee jaar Jongere Annemarie hebben zich frank en vrij naar het niveau geschaatst, waarop Dianne de Leeuw zich twee Jaar geleden bevond. Dianne had toen net de highsdhool achter de rug en voerde haar trainingspro gramma op tot ao*n vijftig uur in de week. Afgezien nog van de tal rijk» balletlessen. Tijd voqr iiete an ders is er de afgelopen twee Jaar niet geweest. Sophia Verlaan daaren tegen staat voor haar eind-examen atheneum, Annemarie zit nog op de havo. Meer dan dertien uur trainen in de week is een onhaalbare zaak. Trainer Hofer in het Westduitse Krefeld ziet zijn pupillen alleen in de vakanties. Zondag a.s. aanvang 2.30 uur LDWS-HVV LDWS-terrein sportpark „De Vliet". De stand na de verplichte figuren er. de verplichte kür is: 1. Dianne de Leeuw (Ned.) plaaitscyfer 13— 12441 punten. 2. Christine Ennaith (Odl) 15123,60. 3. Annet Pötasoh (Odl) 29—120,98. 4. Liana Drahova (Tstf.) 4e—117.61. 5. Isa bell de Navarre (W dl) 43.511,13. 6. Karin Iten (Zwi.) 57,5—116.32. 7. Susanna Driano (It.) 56 5—11648de jury plaatste haar toch lager dan Karin Iten), 8. Ma rton Weber (Odl) 7Ld—114.44, 9. Evi KoebfM (Zwi) 86-5—112.67, 10. Dagmar Lu-re (Wdl) 96.0—11151, 20. Sophie Verfaan (Ned.) 176.0—103.23, 22. Annemarie Veriaan (Ned) 187.0 10236. Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 uur Hoofdklasse K.N.V.B. opunaui ibb-kondor Leiden tel.071-69204 utiliteitsbouw - waterbouw - woningbouw - onderhoud e verbouwingen - speciale bouwmethoden KOPENHAGEN - In de strijd met titelhoudster Christine Errath om het Europees kunstrij kampioenschap in Kopenhagen Kgt Dianne de Leeuw na de verplichte figuren en de korte kür, die in totaal zestig procent van de totale puntenwaardering uitma ken, een neuslengte vóór. De Zwit ser Karen Iten, die na de verplichte figuren hielt klassemen/t aanvoerde, kwam bij de dubbele lutz ten val en voerde de combinatie slechts ten dele uit. Hetzelfde overkwam de West duitse kampioene Isabel de Navarre, die na de figuren nog tussen Dianne de Leeuw en Christine Errath in stond. Samen maakten ze ruim baan voor het grote duel op de vrije kür, waarmee ze vanavond het Europees kampioenschap wordt besloten. Bij het ingaan van die finale heeft Dianne de Leeuw de gunstigste uit gangspositie. Maar het verschil is ui terst gering. Van de 5,5 punt, die zij na de verplichte figuren op Errath voorstond, bleven er in de verpföchte kür slechts twee over. De twee minuten durende korte kür gaf een nek-aan-nekrace te zien tussen de aankomende en de gear riveerde vedette. De gedrongen Er rath kwam bij die verplichte sprongen (onder meer een dubbele lutz en een combinatie met een dubbele Ritt- berger) iets hoger van het ijs, Dianne de Leeuw oogde sierlijker bij de wis sel-wagen en de ingesprongen pirou ette. Het was moeilijk kiezen voor de Jury. Het Nederlandse jurylid mevr. Bon en de Westdiuitser hielden het op een onbeslist. De Joegoslaaf waar deerde Dianne iets hoger. De drie Oostbloklanden: Oost-Du ltsland, Tsjechoslowakije en Polen waren voor Errath, evenals het Zwitserse en Italiaanse Jurylid, die de belan gen van respectievelijk Karen Iten en Susanne Driano in het oog hiel den. Verbijstering wekte het oordeel van SaMy Ann Stapleford, in de wan delgangen wel de onfeilbare van de I.S.U. genoemd. De Britse had ken nelijk iets gezien, wat aan alle an deren was ontgaan. Ze gaf Dianne tweetiende punt lager dan Errath en herstelde dat bij de artistieke waardering slechts voor de helft. „Een heel Jaar werk je aan zo'n kür. Als je het dan moet waarma ken, probeer je zoveel mogelijk in Je routine te blijven", vertrouwde Dianne na afloop de Amerikaanse televisie toe. De tekst moest to»t drie maal worden herhaald, omdat moe als ze was op het Juiste moment de glimlach niet wilde doorbreken. De bevrijdende lach, die van haar gezicht straalde na de geslaagde com binatie-sprong van axel en rittber- ger was er een voorbeeld van. Wed strijdzenuwen, een kriebelig gevoel in de maagstreek, de jury behoefde er niets van te weten. Alleen uit het feit dait Dianne iets minder hoog van het ijs kwam dan gewoonlijk zou men kunnen afleiden dat ook aan haar de spanning niet geheel is voor bijgegaan. Dalt gold eigenlijk voor iedereen van de toptien. Maar zeker niet voor de zusjes Veiüaan die met bravoure aan hun opmars uit de onderste regio nen begonnen. De frank en vrije presentatie van Annemarie ern So phie werd het hoogst gewaardeerd in de eerste groep. Sophie Verlaan steeg er zelfs een plaatsje door. Ze haalde zowaar nog meer punten bin nen dan Karen Iten, de Zwitserse die zonder pardon van de eerste plaats werd gestoten en naar de zesde po sitie terugviel. Zondag a.s. de belangrijke derby LFC-Roodenburg Aanvang 2 uur. LEIDEN Scylla heeft grootse plannen. Via secretaris Theo Bakker j die privé toch naar het wereldkam pioenschap tafeltennis gaat (6 tot 16 februari, Calcutta, India), wü de Leidse club contact proberen te leg gen met een sterke buitenlandse ta feltennisser. Vooruitlopend op de ge dachte dat de naar de promotie-ere klasse gedegradeerde vereniging al leen nog met een 'groot bedrijf' in zee wil, als Sanocel aan het einde van het seizoen stopt met sponsoren („We willen een grote sponsor of helemaal geen sponsor) wil Scylla in Calcutta alvast de eerste contacten trachten te leggen. Bakker: „Met een speler die interessant kan zyn voor een sponsor. Dat kan een Japanner zijn, een Kareaan of een Bulgaar. Als het maar een man is, die alles in Ne derland kan winnen". Als zo'n speler en zo'n bedrijf kunnen worden ge vonden de kans daarop lijkt voor lopig miniem zou dat een „aar dige" compensatie zyn voor het weg vallen van Anton Will van Zoelen en eventueel Gerard Bakker, die mo gelijk in aanmerking komt voor een aanstelling als bondscoach. ALS ZW zou krusikiem r. APPIE, uoe die SCHElDSK&OWTER Dooe DE I4EREM WOPOT iMeEFAKr/ - ujë maag mk besrjp mlet kj|£tte VEEL VAM Voetje-N laat bal, maar vjêl m kömem.. pat pit em tv EACHEETIE- 1^/1 KAM UJORDEM Y? \^^- foh2e I SPELERS- I RAAD ZAL <J B'J DEBOMD VOOR- DRASEU OM TE WORuetO VOOR- seDRAseu VOORDE fhter- nqtiohqle iust

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11