Koopcentrum bedreigd aan alle kanten PSP „kapt" nog niet met de samenwerking 'Monument is toch voordeliger9 frisse lucht en helder zicht dank zij doordacht ventilatie-systeem Wijkorganen sommen knelpunten op rond nieuwbouw C en A D'66 wil Pesthuis laten op knappen Maranatha: samen-kerken inZmderkerk Dof, dreinerig gevoel in uw hoofd? VRIJDAG 31 JANUARI 1975 Kamer van Koophandel: LEIDEN De Kamer van Koophandel adviseert het ge meentebestuur van Leiden om de minister te verzoeken het pand "Hof van Holland" (Raad van Arbeid) van de monumen tenlijst af te voeren ten einde de nieuwbouwplannen van C&A mogelijk te maken. Tegelijkertijd doet de Kamer de gemeente en C&A het advies om in nauw onderling overleg te komen tot een ontwerp dat alle recht doet aan de waarde van Het Gulden Vlies en dat qua gevelwand optimaal aansluit bij de belendende percelen. Praten in Praethuys over C. en A.: LEIDEN Jan van Zijp, raads lid en middenstander, had het gisteravond niet gemakkelijk. In het politiek café in het Praethuys, waar gesproken werd over de nieuwbouw,plan nen van C en A in de Bree- straat, trof hij voornameülLjlk te genstanders. Zijn eigenlijke op ponent was Frank Mulder, ar chitect en bewoner van de Pie- terswijk, maar die speelde voor eigen publiek. Overigens was Jan van Zijp niet het enige raadslid, dat aanwezig was in het achiterzaaltje van het café aan de Vrouwenkerkkoor - straat. Ook Langerak (WD) Pauline Buring (PvdA), Dries- sen (CDA) en wethouder Oos terman waren van de partij. Oosterman liet weer duidelijk blijken dat hij anders denkt over de plannen van C en A dan zijn collega-wethouders. Terwijl Waal en Van Aken bouw van een nieuwe C en A- i de Breestraat wel zien zitten, is Oosterman soluut tegen. De argumenten, die ook gister avond weer werden aangedra gen door voor- en tegenstanders van de plannen, waren niet nieuw. Ook gisteravond ver breedde de discussie zich tot een gedachtenwisseling over de toe komst van de hele binnenstad. "Biet gaat niet alleen om dit pand, het gaat om een tendens", zo werd er onder meer gezegd, "en die tendens gaat in de rich ting van een binnenstad, die alleen nog maar een winkel functie heeft. Andere functies, zoals wonen, komen er dan niet meer aan te pas". Alle facetten van de sloop van het pand van de Raad van Ar beid kwamen aan de orde. De huidige gevel, die toekomst van de Ketelboetersteeg, de tuinen, het Koetshuis, de bomen in de tuinen, de breedte van het trot toir, de gevel van het Gulden Vlies. Strekking van de meeste op merkingen was: C en A heeft niet voldoende beargumenteerd, waarom er nou juist op die plek een nieuwe ves.iging moet ko men. Er staat bovendien een waardevol pand. Dus C en A moet maar op de Garenmarkt gaan bouwen. Door verscheidene aanwezigen werd ook de nadruk gelegd op het economische belang dat be houd van historische panden voor Leiden heeft. "Er zijn zo veel winkels van C en A in het land, en ook in het buitenland, maar er is maar één stad Lei den. De toeristen komen niet naar Leiden voor C en A. Ze komen naar Leiden voor het historische", zo werd opgemerkt. Én daarom ook: "een monument is 'toch voordeliger!" Op de foto: een overzicht van het Praet huys, met onder meer wethou der Oosterman (links) en CDA- raadslid Van Zijp (der de van rechts). ADVERTENTIE OAF" gebouwduit veiligheid Officieel DAF-dealer voor Voorschoten en Zoeterwoude GARAGE VLIETWIJX Gerard Douplantsoen 22, Voorschoten, Telefoon 017174455. De Kamer van Koophandel Is van mening dat met een dergelijke oplos sing zowel de economische als de cultuur-historische belang en het meest gediend zijn. "Een dergelijke beslissing vloeit voort uit een ge meentelijk beleid dat de laatste tijd (terecht) steeds meer nadruk legt op behouden mogelijk zelfs ver sterking en concentratie van het winkelgebeuren in de Leidse binnen stad en het tergelijkertijd met be hulp van alle beschikbare investe ringscapaciteiten (dus ook die van het bedrijfsleven) in stand houden van het karakteristiek van de Leid se binnenstad", aldus de Kamer. In het advies wordt geconstateerd dat het koopcentrum van Leiden aan alle kanten wordt bedreigd. "Het is zeeer wel mogelijk dat het zijn func tie in de nabije toekomst voor een deel aan omliggende centra zal moe ten afstaan". In feite is dat proces, zij het in versluierde vorm, reeds gaande, zo meent de Kamer. De to tale omzetten lopen weliswaar niet terug, maar het aandeel van de "toonbankbestedingen" binnen het verzorgingsgebied van het Leidse centrum neemt af, zodat er sprake is van een relatieve achteruigang. "Bij gelijkblijvend beleid en gelijk blijvende omstandigheden moet voor de nabije toekomst ook een absolu te achteruitgang verwacht worden". C en A ds als grootwinkelbedrijf een belangrijke trekker. Vestigingsplan nen van met name dit bedrijf zijn een doorslaggevende factor bij het vestigingsbeleid van warenhuizen als o.a. V en D. Ook in Leiden heeft nog een aantal winkelbedrijven in het centrum investeringsplannen. De mogelijkheden voor C en A zullen mede bepalend zijn voor de animo daarvoor, "die Juist in dit kritieke stadium vatn de ontwikkeling van het Leidse koopcentrum van essen tieel belang is", aldus de Kamer Weinig vrijheid Het conflict gaat echter niet om de vraag of, maar waar C en A moat bouwen en op die plannen ac ceptabel zijn. C en A staat voor de keuze zich uiifc het centrum terug te trekken (gesteund door de over weging dat de vestiging in Leid- schenhage zeer goed draait) of de Leidse vestiging als steunpunt te ge bruiken en de klanten zoveel moge lijk op het bedrijf in Leidschenhage te wijzen of door middel van reor ganisatie, investeringen, uitbreiding en effic':!?mcyvierbetsring te proberen ver-gelijkbare branchegenoten van de Leidse vesting te laten blijven functioneren. Voor het laatste is ge kozen. De Kamer constateert dat het bedrijf weinig vrijheid heeft in de keuze van een nieuwe lokatie. In de Haarlemmerstraat zijn geen voldoends onwanig aanwezig, in de omgevtng van de Hoogstraat fun geert de Hema al als trekker en vestigingen op de Garenmarkt en de ir. Drlessenstraat liggen te ver uit het centrum. Als alternatief resteert de Breestraat, waarbij het oog van C en A is gevallen op het Gulden Vlies en het Hof van Holland. De Kamer wijst erop dat het bedrijf wel degelijk oog heeft voor de cul tuur-historische waarde van deze panden gezien het feit dat het Gul den Vlies niet tot de verkoopruimte zal gaan behoren en zal worden ge- rasbauireerid. "Dit heeft .tot canseqenu tie dlait een groot bouwvolume aam pnproduktieve ruimte wordt geaccep teerd. Dit feit wordt tot onze ver bazing in alle discussies over het hoofd gezien", aldus de Kamer. De cultuur-historische waarde van de Raad van Arbeid wordt discutabel genoemd. Als argument voert de Kamer ver der aan dat wanneer de nieuwbouw van C en A niet doorgaat het Gul den Vlies waarschijnlijk, als kantoor gebruikt zal gaan worden: opnieuw een dode plek in de binnenstad. Ten slotte geeft de Kamer een suggestie voor de bestemming van.de huidige panden van C en A: op de parterre detailhandel en op de verdiepingen woonruimte. Culturele Raad: SCHADE AAN HISTORISCH KARAKTER VAN LEIDEN LEIDEN Ook de Culturele Raad van Leiden is erg ongeluk kig als het pand Breestraat 127— 129 ('t Hof van Holland) van de voorlopige lijst van monumenten zal worden afgevoerd. Een derge lijk besluit zal bevorderen dat de nieuwbouw van C en A overeen komstig de plannen van dat be drijf doorgang kan vinden, met het gevolg: afbreken van meer dere op de monumentenlijst voor komenden panden, aldus de Cul turele Raad. Volgens haar betekent dat niet alleen dat opnieuw onherstelbare schade aan het historisch unieke karakter van Leiden dreigt te worden toegebracht, maar ook dat (en passant) de verborgen groene long die de tuinen achter de Breestraat vormen en die voor de leefbaarheid essentieel is, plaats zal moeten maken voor een zuurstofloos stenen hart. De Culturele Raad betreurt het zeer dat B en W uitgerekend in het Monument en jaar niet alleen weinig blijk geven van de door de LEIDEN Het Overleg-Wijkorga nen heeft vandaag aan de leden van de Leidse gemeenteraad een brief gestuurd waarin een viertal knelpun ten wordt opgesomd naar aanleiding van de nieuwbouwplannen van C. en A. aan de Breestraat. Het Overleg- Wijkorganen hoopt dat deze brief betrokken zal worden bij de discus sies in de raad a.s. maandagavond over het afvoeren van het pand van de Raad van Arbeid van de voorlo pige monumentenlijst. In de brief vraagt het overleg met name meer duidelijkheid over de gevolgen die de nieuwbouwplannen zouden kunnen hebben voor het ver keer en het effect daarvan op de wijde leefomgeving van de Breestraat. Ook wil het overleg weten in hoe verre de nieuwbouwplannen de be staande parkeerellende in de binnen stad, zullen vergroten (er zou o.m. geen ruimte bjj de plannen zijn in gebouwd voor een fietsenstalling). Verder wil het overleg dat de mo gelijkheid wordt besproken om de huizen die voor de plannen zouden moeten wijken, geschikt te maken voor bewoning. Ten slotte zijn de vertegenwoordigers van de wijkorga nen benieuwd naar wat er gaat ge beuren met de panden die C. en A. in geval van nieuwbouw zou achter jaren heen gevoerde destructieve beleid voortzet ten aanzien van de monumenten waarmee Leiden door de historie zo rijk is bedeeld. De gemeenteraad wordt in over weging gegeven om tegen die ach tergrond diepgaander dan tot nu toe is gebeurd, studie te maken van deze problematiek. Men doet er goed aan, aldus de Culturele Raad, om de noodzaak van uit breiding van C en A in de binnen stad grondig te laten onderzoe ken en eveneens na te gaan of bij laten. Men vreest in dat geval het gevaar voor verpakhuizing. Overigens nam het Overleg-Wijk- organen deze vier punten over van -een pamflet dat inmiddels is ver spreid door het comité Pieters- en Academiewijk. Met dat pamflet waarin de afkortingen C en A wor den VQpklaard met "Contra en Anti" wil hm' comité bereiken dat er met name over de al eerder genoemde vier punten een discussie op gang komt. Een vijfde punt waar het co mité meer inzicht in wil hebben is wat omschreven wordt met "Moord voor de middenstand". Want, zo stelt het comité, binnen twee jaar moe ten 150 zaken in de binnenstad ver dwijnen. Jan Doove, voorzitter van het co mité Pieters- en Academiewijk, ver klaarde gisteravond dat het comité een contra-beroep zal instellen bij de Kroon wanneer C. en A. in beroep zou gaan tegen een besluit om het pand van de Raad van Arbeid op de monumentenlijst te handhaven. "En dan kan het wel twee jaar du ren voordat er een uitspraak komt", aldus Dpove, die eraan toevoegde, dat de optie die C. en A. heeft op de grond waar de nieuwbouw zou moe ten verrijzen, binnenkort afloopt. het afioegen van economische be lang en historisch belang niet te weinig aandacht is besteed aan alternatieve mogelijkheden voor C en A. Van de beslissing van de ge meenteraad hangt het af of de aantasting van het stadsgezicht en het doorbreken van de histo rische kleinschaligheid van de be bouwing van het gebied Bree straat- Ketelboetersteeg- Lange- brug al dan niet een voldongen feit wordt. Wel felle kritiek op PvdA LEIDEN De ledenvergadering van de afdeling Leiden van de PSP is er gisteren niet toe gekomen het vertrouwen in het links programcol lege en de samenwerking met de PvdA op te zeggen. Ondanks het feit, dat er een sterke stroming aan wezig was, die vond dat men er maar mee moest "kappen" werd besloten pas in een volgende ledenvergade ring een definitief standpunt te be palen. Dan zal een aantal voorstellen ter ADVERTENTIE tafel worden gebracht, gestemd moet worden. Gisteravond werd er al een drietal geformuleerd. De meeste verstrekkende was het op zeggen van de samenwerking met de PvdA. Enkele leden zeiden echter meer heil te verwachten van een sa menspraak met de partners PPR en D'66. Daaruit zou dan een strategie plan tevoorschijn moeten komen, waarin duidelijk staat wat er moet gebeuren en waarin ook eisen worden gesteld aan de PvdA. Zijn de PPR en D'66 daartoe niet bereid dan zal de PSP moeten af haken. Een derde voorstel doet de sugges tie alles te laten zoals het nu is en aan de slag te gaan "aan de basis", onder meer door een hechteré sa menwerking met de actiegroepen. De kritiek van de PSP-leden op •het programmcollege en de PvdA- fractie richtte zich gisteravond met name op het standpunt over de nieuwbouw van C en A, de brief van het college ter ondersteuning van het bestuur van de woningbouwver eniging "De Eendracht" en de nega tieve houding van wethouder Ver- Wij hebben uitsluitend GOEDGEKEURDE VALHELMEN o.a. STADIUM - AGV NOLAN - CROSS - EURO- CAP - CENTURION - LIFE Ook dames- en kinderhelmen! POLANEN Haarlemmerstraat 201, Telefoon 31853. Vijf Meiplein 126, Telefoon 66026. LEIDEN De schade die jaarlijks aan schoolgebouwen in Leiden wordt toegebracht, kost de gemeente weliswaar geen f2 miljoen, zoals het raadslid Bosch (CDA) bij ge rucht had vernomen, maar toch wel een paar ton. De waarne mend-chef van de afdeling onderwijs Balbergen wist gis teren zelfs te vertellen dat er een school is waar elke maand voor f800 aan nieuwe ruiten moet worden aangebracht. Ge meentelijk onderwijsinspecteur Van Riesen concludeerde hier uit dat de gemeente extra aandacht zal moeten besteden aan voorzieningen die de Jeugd dn staat stellen zich flink udtt te leven. boom ten opzichte van de actiegroe pen en huurdercomités. Vooral de brief in de huurkwestle van "De Eendracht" zit de PSP bij zonder hoog. Voorzitter Hilda Pas- schier: "Wat nog nooit gepresteerd is door een rechts college is nu ge daan door het program-college. Ze hebben zich bemoeid met de woning bouwvereniging op een voor ons on verteerbare wijze. We zijn daarover zo ontzettend kwaad geworden dat we een open brief aan B. en W. heb ben gestuurd met de eis dat de brief van B. en W. zou worden inge trokken. Daarop heeft de Pv.dA-frac- tie unaniem afwijzend gereageerd". Anne van der Zande, het raadslid voor de PSP, kwam gisteravond iets terug van haar uitlatingen om het desnoods maar op een breuk met de PvdA te laten aankomen. Ondanks haar kritiek op de houding van wet houder Verboom ten opzichte van •het comité Haagwegkwartier, het huurdercomité Merenwijk, en zijn standpunt in de Eendracht-kwestie, constateerde zij: "Ik geloof wel dat hij een beetje aan de actiegroepen begint te wennen". Op het punt van de linkse samenwerking vond zij, dat de combinatie PSP/PPR/D'66 toch wel enige invloed blijkt te heb ben. Ze erkende, dat er bij de totstand koming van het akkoord tussen de linkse partijen veel te weinig is ge praat met de PvdA. "We hebben ons een beetje laten inpalmen, en een aantal zaken is te vaag geregeld in het verkiezingsprogramma", al dus het PSP-raadslid dat vaststelde dat het gesprek dat heeft plaatsge vonden met de PvdA toch wel iéts heeft geholpen. Ook de vestiging van C en A kwam gisteravond nog ter sprake: PSP- voorzitter Hilda Passchier sprak over een "afschuwelijke verbouwing", waaruit een voortzetting van het be leid van de afgelopen Jaren blijkt. PFR-raadslid Laurens Beijen, die als toehoorder aanwezig was om schreef het nieuwbouwplan als "de eerste echte fout van wethou der Waal". LEIDEN/DEN HAAG Het twee de-kamerlid Beekmans van D'66 wil dat het Pesthuis, onderdeel van het Leidse Legermuseum wordt opge knapt. Het was een van de voorstel len die hij gisteren deed tijdens het werkloosheidsdebat. Naar zijn me ning wil de gemeente als eigenaar het gebouwencomplex graag aan het rijk verkopen. Met een opknapbeurt zou het rijk dan twee vliegen in één klap slaan: het monumenten jaar 1975 krijgt in Leiden tastbare bete kenis en bovendien wordt er wat ge daan aan de in Leiden naar verhou ding grote werkloosheid. Minister Boersma nam de suggestie voor ken nisgeving aan. Hij zou laten bekij ken of hij er wat mee kan doen. Cantatedienst LEIDEN Met ingang van zon dag worden in het Morskwartier geen afzonderlijke hervormde en gerefor meerde kerkdiensten gehouden. In het vervolg vinden er uitsluitend gemeenschappelijke diensten in de (hervormde) Maranathaikerk plaats, waarin bij toerbeurt een hervormde of een gereformeerde predikant zal voorgaan. Zondag is dit ds. H. J. van Achterberg en op 9 februari de gereformeerde wijkpredikant ds. R. J. Koolstra. Aan dit samen-kerken, dat nood zakelijk is geworden door de sluiting van de (tijdelijke) Beloftekerk, zijn tal van vruchtdragende besprekingen vooraf gegaan. Een van de voor waarden was o.m. dat het wijkcen trum er kwamen twee zalen bij plus de inrichting van een jeugd honk - werd uitgebreid. Teneinde hieraan enig reliëf te geven werd gisteravond in de Ma-, ranathakerk een bijeenkomst gehou den. Ds Koolstra, die deze avond o pende, wees er oa op, dat deze sa menwerking rust op de basis, waar op de kerk van Jezus Christus rust, t.w. de schriftverkondiging, de doop en het heilig avondmaal. Willen wij waarlijk, aldus spreker, een levende gemeente zijn dan moeten wij het van de Heer verwachten. Zowel de president-kerkvoogd van de N.H. Kerk, de heer C. Jonge jan als de voorzitter van de Commissie van Be heer van de GerfKerk, de heer C. Pars, wezen op de grote blijd schap, die hier na langdurige be sprekingen is tot stand geokmen. Ds Van Achterberg prak de ver wachting uit, dat beide wijkgemeen- ten, met vreugde en respect voor elkander, in grote eensgezindheid in geloof, hoop en liefde in de toe komst werkzaam zullen zijn. Me vrouw Van Hove bood deze avond namens het damescomité van de Be loftekerk voor de keuken van het wijkcentrum een ijskast aan. Na af loop van deze korte dienst was er gelegenheid om de uitbreiding van het centrum te bezichtigen. LEIDEN In de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg wordt zondag middag om vijf uur een cantate dienst gehouden. Ditmaal verleent het koor "Exultate Deo" uit Voor schoten zijn medewerking. De orkest begeleiding is in handen van een ba- rokensemble. Als solisten treden op Marry Stegenga (sopraan), Wouter Goedhart (tenor) en Chris Hane- graaff (clavecimbel en orgel). Het geheel staat onder leiding van San- der van Marion. Voorganger in de ze dienst is ds P. Sijtsma. Neem bij de eerste verschijnselen Chefarine 4. arine 4 bevat één pijnstillend, één koortswerend, één opwekkend en één maagbeschermend middel Samen helpen zij snel. Zéér snel. Bij pijn en griep. <Hfl0.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3