LEIDSCH DAGBLAD Glimmerveen niet strafbaar geacht Beroep in de zaak- Helma Noordwijk gaat padden beschermen vandaag COMPEN SATIE IN TIJD Dayan komt terug in de politiek Geen vooruitgang in Paramaribo Compromis bisschop Simonis en Leidse studenten- pastores ra alles Vlieland VRIJDAG 31 JANUARI 1975 OPGERICHT MAART I860 34541 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG Officier van Justitie mr. C. van Steenderen heeft hoger beroep bij het gerechtshof aangete kend tegen het vrijsprekende vonnis dat de Haagse rechtbank giste ren heeft gewezen in de zaak-Helma V. Zoals bekend werd deze voormalige Rijswijkse poütie-agente vrijgespro ken van het verborgen houden van 6uperkraker Aage M. voor de na speuringen van de politie. Helma V. had vorig Jaar met Aage M. kennisgemaakt in de periode dat hij voortvluchtig was na zijn ge slaagde uitbraak uit de strafgevan genis van Leeuwarden. De politie- w werd de minnares van de crimineel, die sindsdien verscheide- nachten met haar doorbracht in haar flat te Rijswijk. De officier van Justitie had we gens het verborgen houden van Aage M vier maanden geëist tegen Hei- Haar verdedigster, mej. mr. G. Later, bepleitte vrijspraak omdat zij vond dat Helma aan Aage M. geen onderdak had gegeven in in van de strafwet. Aage zat im- i ondergedoken in een pand aan de Schenkkade. Hij was alleen maar paar keer bij Helma op bezoek gekomen. De rechtbank heeft het vrijspreken de vonnis niet nader gemotiveerd. Op een verzoek om inlichtingen gaf de president geen commentaar. Het Haagse gerechtshof zal zich bin nenkort dus opnieuw buigen over de romance tussen de meesterdief en de politieagente. NOORDWIJK (ANP) Op initiatief van een biologiestu dent gaat de gemeente Noord- wijk in de komende lente bij wijze van proef de langs de duinrand lopende Duinweg over een lengte van 100 meter met lage barricaden in de berm afzetten ter beveiliging van padden, die hier in het voorjaar oversteken en in gro ten getale slachtoffer worden van het verkeer. Speciaal eind maart en in april trekken deze beschermde dieren voor het afzetten van hun eieren naar het water. Noordwijk gaat nu aan weers zijden van de tweebaansweg hekjes gaas plaatsen, 40 cm hoog en 10 cm ingegraven, die een hoek van 45 graden met de wegberm vormen. De schui ne opstelling dient om padden, die toch op de weg zijn geraakt (via opritten of gaten in het hek door vernielingen) de ge legenheid te geven er overheen te klimmen. Aan de bermkant worden om de 50 meter vang- kisten ingegraven. De padden zullen lang de barricade gaan lopen en in de vangkisten te recht komen. De vallen worden geregeld (in de piekperiode éénmaal daags) aan de over zijde van de weg geleegd. Als de trékperiode is afgelopen zullen de barricaden worden verwijderd. Dit systeem van beveiliging wordt al geruime tijd in Zwitserland toegepast. Op de weg zijn vorig jaar tus sen 30 maart en 26 april over een afstand van 1500 meter 614 dode padden aangetroffen. Op een aansluitend stuk weg van 400 meter en op zijwegen vie len nog eens 225 slachtoffers. Geschat wordt dat in totaal wel 1000 exemplaren dood zijn gereden. Ook elders in het land zijn uit tellingen soortgelijke resultaten tevoorschijn geko- Hof: Begrip ras in wet niet omschreven uitspraak van het Haagse gerechtshof verliet Glim merveen het paleis van Justitie. Vijftig demonstrerende tegen standers van zijn "racistische po litiek" wachtten hem al op. Ook een flinke politiemacht was op de been, maar er deden zich geen incidenten voor. ROTTERDAM Twee mannen, met donkere huidskleur hebben vanochtend een mislukte overval ge pleegd op de Nederlandse Midden- standsbank aan de Rotterdamse Schiekade. De mannen dwongen de twee employees op de grond te gaan liggen, waarna ze werden geboeid. Nadat zij om sleutels hadden ge- DEN HAAG Het Haagse ge rechtshof heeft in hoger beroep Joop Glimmerveen ontslagen van rechts vervolging. Het hof achtte hem niet strafbaar volgens de letter der wet. Zoals bekend had de procureur-ge neraal bij het hof tegen de lijsttrek ker van de Nederlandse Volks Unie een gevangenisstraf van vier maan den geëist, waarvan de helft voor waardelijk, wegens het verspreiden een pamflet "waarvan de in houd voor een groep mensen bele digend is wegens hun ras". Ter gelegenheid van de gemeente raadsverkiezingen te Den Haag, in mei vorig Jaar, had G. een pamflet verspreid met kreten als: "Den Haag Hier en daar regen Vannacht nog hier en daar een overdag op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perloden. Krachtige tot matige wind tussen zuid west. Minimumtemperaturen van at 1 graad. Maxima circa 8 graden. Slaagde december er in om de warmste december in 270 jaar te worden, januari is bij de groep van warmste wintermaanden ge komen. Het is waarschijnlijk dat de gemiddelde etmaaltempera- tuur in De Bilt tegen zes graden zal komen, hetgeen vier graden boven normaal is. Dat zou dan ge lijk zijn aan januari 1916, zodat over een periode van 140 jaar al leen januari 1921 nog iets war mer verliep. De winter, berekend vanaf 1 december, staat tot van daag in ons land nog duidelijk bo ven aan de lijst van warmste win ters over 270 jaar. De komende fe- bruari-maand zal uitmaken of dit zo zal blijven. Boven Rusland en Finland is inmiddels een hoge- drukgebied tot ontwikkeling ge komen, dit voor het eerst in deze winter. Daarin komt niet meer dan vijf tot tien graden vorst voor. Een uitbreiding van deze koudere lucht in onze richting is althans de eerste dagen niet te verwachten. De zeer zachte stro ming van de Oceaan zal zich nog roeten te handhaven. Met deze stroming trekt af en toe een zwak storingsfront mee, zodat er af en toe nog wat regen kan vallen. 1 FEBRUARI Zon op 8.21 uur. onder 17.27 uur. Maan op uur, onder 10.00 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.34 en 18.54 uur, laagwater te 2.24 en 14.51 nur. moet blank en veilig blijven. Help mee onze stad te bevrijden van de plaag van Surinamers en Antillia- De Haagse rechtbank had hem hiervoor tot 1000 gulden boete en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf veroordeeld. In hoger beroep bepleitte advocaat mr. Wei- fort vrijspraak, subsidiair ontslag van rechtsvervolging. Een van zijn argumenten is door het gerechtshof Juist bevonden. Het hof overwoog dat het begrip ras in onze wet niet wordt omschreven. Volgens het auti-discriminatiever drag van New York, dat aan onze wet uit 1971 ten grondslag ligt, wor den naast ras ook huidskleur en af stamming genoemd. De bevolking van Suriname en de Antillen is echter multi-raciaal met grote verschillen in huidskleur en afstamming, zo overwoog het hof, en den tenlastelegging mag niet wor den beperkt tot een of meer volken. De wet beoogt niet de bescherming Jüeurhngen"fci groepen naar nationaliteit Naar de lettor van onze wet levert vraagd namen zij plotseling de be- Ze stapten met vier andere oud Volkswagen tje. De politie heeft ze niet kunnen de verspreiding van het omstreden pamflet derhalve geen strafbaar feit op en dient G. te worden ontslagen van rechtsvervolgingaldus het ge rechtshof, dart werd voorgezeten door mr. R. Prins. Voor militairen DEN HAAG Militairen kunnen van staatssecretaris Van Lent (De fensie) compensatie in tijd krijgen voor wachtlopen, weekenddienst e.d. En wel in evenredige verhouding, dus van één op één. Alleen wanneer compensatie in tijd niet mogelijk is, kan er geld op tafel komen. De Vereniging van Dienstplichtige Militairen, die "compensatie" de laatste tijd als voornaamste strijd punt in het vaandel voert, kan met dit aanbod van de staatssecretaris niet tevreden zijn. Men stelt dat een soldaat die tijdens het weekein de wachtloopt veel meer tijd verliest dan de diensturen alleen. De duur van de reistijd maakt het meestal on mogelijk om na afloop van de dienst nog naar huis te gaan en daarna toch op tijd terug te zijn voor het appèl op maandagmorgen. De VVDM wil daarom extra compensatie. De VVDM is niet de enige partij, die z'n zegje over het voorstel zal doen; ook van de andere militaire belangenverenigingen, die aan het georganiseerd overleg deelnemen wordt een reactie verwacht. Het voorstel draagt een voorlopig ka rakter. Eventuele vergoeding in geld moet nog gekoppeld worden aan de bezoldiging van de militair en zijn functie. Officieren met de rang van majoor of hoger zijn vrijwel geheel uitgesloten van de regeling. Belangrijkste punten uit het ont werp: incidenteel overwerk zal worden vergoed, net als bij burger-ambtena- wacht-, piket- en toerbeurtdiensten op werkdagen zullen worden ver goed in het rooster (één op één) de vaar- en oefentoelage gaat aan zienlijk omhoog; consignatie en in het algemeen het aspect onregelmatigheid wordt vergoed. 24 PAGINA'S jj J i Generaal Dayan, de oud-minister van Defensie van Israël, is min of meer gezuiverd van de blaam voor de ernstige fouten die het Israëlische leger heeft begaan tij dens de Oktoberoorlog tegen Sy rië en Egypte. Dit kon men con cluderen uit het rapport dat een commissie van onderzoek gisteren heeft uitgebracht. De politieke en ministeriële verantwoordelijkheid ten aanzien van de oorlogsvoering zijn in het rapport niet aan de orde gesteld. Dayan blijft dus buiten schot. Men verwacht nu Detectives betrappen ambtenaren TEL AVTV Hoe houd Je het personeel van het bureaucrati sche stadhuis van Tel Aviv aan het werk? Burgemeester Lahat stuur de er detectives achteraan. Een maatregel, die de woede heeft opgewekt bij een aanal ge meentelijke ambtenaren, maar die bij veel inwoners van de stad in de smaak viel. Lahat wist door zijn maatre gelen al gauw te onthullen, dat een ambtenaar verzekeringspo lissen verkocht "in de baas zijn tijd" en dat een ander loten aan de man bracht. De detectives, kwamen er al gauw achter dat de mannen iedere ochtend naar het stadhuis kwamen, hun kaart in de prikklok stopten en vervolgens weer vertrokken om zich met hun "eigen werk" te gaan bezighouden. Lahat heeft de bond van ge meente-ambtesnaren gevraagd, om de twee voor een discipli naire rechtbank te laten ver schijnen. De bond weigerde. De leider van de bond om schreef Lahats praktijken als "gangsterdom" en "Russische taktieken" en dreigde met te genmaatregelen. De pers en het merendeel van het publiek lij ken echter achter hem te staan. De inwoners van Tel Aviv, klagen al Jaren dat de ambte naren chronisch absent zijn. Achtste moord 'slachter van Los Angeles' LOS ANGELES Een onbe kende keelafsnijder, die reeds twee maanden lang Los Angeles terro riseert .heeft zijn achtste moord gepleegd. Het slachtoffer is Geor ge Frias, een man van 45 Jaar, die dood ln zijn flatwoning in Holly wood werd aangetroffen. Een woordvoerder van de politie heeft verklaard, dat de moorde naar van Prias zonder twijfel de zelfde is, die sinds 1 december Jl. ze ven vagebonden en bedelaars ln de beneden-stad van Los Angeles om het leven heeft gebracht door ze de keel af te snijden. Ook de hals van Frias, een bediende van een le- vensmiddelenbedrijf was doorge sneden. Alle slachtoffers van de moorde naar zijn mannen in de leeftijd van veertig tot vijftig Jaar. tafels stoelen *TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek I Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs bet water) tel. 01891-4670. Ma t/mza 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 ui Uw kopje koffie staat klaar. Paramaribo (ANP)' Ook na her vatting van het overleg tussen Ne derlandse en Surinaamse regerings delegaties kon gisteravond in Para maribo geen vooruitgang worden ge boekt. Na' twee uur werd de verga dering geschorst zonder dat de dis cussies over ontwikkelingssamen werking waren afgerond. Eerder was nog gesproken over de defensie. Vanochtend kwamen de delegaties weer bijeen. De sfeer bij het overleg was ook gisteravond weer erg gespannen vol gens delegatiekringen. De Surinaam se bewindslieden konden zich in het geheel niet verenigen met het Ne derlandse standpunt over de ontwik kelingssamenwerking vóór de onaf hankelijkheid van Suriname. Neder land zegde bij de besprekingen vorig Jaar mei en oktober een extra-be drag toe boven het in gang zijnde vijfjarenplan. De Surinaamse verte genwoordigers vinden het extra be- drag nu zo gering, dat ze daarover het „onaanvaardbaar" hebben uit gesproken. Volgens de Surinaamse delegatie is de consequentie van het Neder lands standpunt, dart driekwart van de door Suriname ingediende projec ten van de lijst moeten worden ge schrapt. De Nederlandse delegatie acht zich niet gebonden méér te geven. De Surinaamse delegatie, is, zo zeg gen conferentiekringenerg boos over het naar de letter interprete ren van de protocollen opgemaakt bij de beeprekihgen van mei en oktober vorig Jaar. (Zie ook pagina 11) dat de oud-minister weer een ac tieve rol in de Israëlische politiek zal gaan vervullen PAGINA 9 Elvis Presley is in een ziekenhuis opgenomen wegens een leveraan doening PAGINA 5 Mislukte aanval van Wiegel op het kabinet PAGINA 7 Overleg over troepenvermindering in Wenen hervat PAGINA 11 Dianne de Leeuw heeft goede kans op Europese titel bjj het kunst- rijden PAGINA 13 Ree helpt Sosonko een handje PAGINA 15 „Ambt van de ouderling moet op de helling", zegt een Iegerpredi- kant in zfjn proefschrift PAGINA 17 LEIDEN (ANP) Bisschop A. J. Simonis van Rotterdam heeft in een persoonlijke brief aan de pastores van de Leidse studentenparochie een oompromis vastgelegd, waarin bis schop en pastores elkaar na enke le Jaren van meningsverschil en uitvoerige briefwisseling hebben gevonden. De moeilijkheden draai den om het functioneren van de gehuwde studentenpastor H. van Breukelen in de eucharistieviering en het oecumenisch karakter van de dienstori, waarin ook pastores uit de reformatorische kerken voorgin gen. Hierdoor vervaagde het onder scheid tussen de eucharistieviering der rk kerk en de avondmaalsdienst der reformatie, aldus de bissohop. Het compromis bestaat hierin, dat in de diensten, waartegen de bis schop bezwaar heeft, de zogenaam de instellingswoorden worden weg gelaten. Daardoor verliest een der gelijke dienst volgens de bisschop het eucharistische karakter en kan deze worden beschouwd als een ge meenschapsviering. Daartegen heeft bischop Simonis geen bezwaar, ter wijl volgens de opvatting van de stu- dentenekklesia dit niet van wezen lijke aard is. Bisschop Simonis heeft overigens alle waardering voor de wijze waarop de Leidse studentenpastores evangelisch onder de studenten werkzaam zijn, terwijl de studen tenpastores van hun kant de band met hun bisschop niet willen ver breken. De pastores van de Leidse stu dentenparochie waren wegens deel neming aan bezinningsdagen in Nuland niet voor commentaar be reikbaar. Romantisch trouwen m een ANTIEKE CADILLAC 1938 of een ROLLS ROYCE mét 8-pers. Chryslers Inlichtingen uitsluitend bij DE JONG, ZEEMANLAAN 12 A Leiden 071 - 23055 CAVIA (marmot) Acteurs en actrices van de toneelgroep Theater hebben een kijkje genomen in de machinefa briek Grasso-Nami in Nijmegen. Zij zijn het toneelstuk "Schaften" van Peter Terson dat op 15 maart in Arnhem in première gaat aan het voorbereiden. Om iets beter te begrijpen wat het werk in een fabriek betekent, brachten zij een paar uur in de fabriekshallen door. BAR-DANCING Samantha's Langebrug 6A - Leiden correcte kleding verplicht. Eten en drinken geven, de kool schoonhouden (zeer eenvoudig) en gezellig zijn voor het beestje. Een eenvoudige kooi kost maar 22,75 Een grotere met hoge antimorsbak en deksel erop NU 29,97 tutte» Rjja m Tfa 2MM (RWtot

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1