„Ambt van ouderling op de helling" „DE KERK VAN 1770-1970": BIJZONDER BOEIEND BOEK Nieuwe van Pim de la Parra „Mijn nachten met Susan": wel aardig, maar geen meesterwerk film imilllllHTT» IIJDAG 31 JANUARI 1975 'Tenslotte: by na elke generatie meent, lat zij op een keerpunt der tijden leeft; >ok de Kerk ontkomt niet aan deze kort achtigheid, al weet zij in haar beste mo- nenten dat haar weg voert van Jerusalem iaar Jerusalem. Maar het is een nog gro- historisch misverstand, te menen dat iy onderweg precies dezelfde is gebleven, as en is n.l. slechts een doorgangs waar altyd wel verbouwd en dus [ebroken en vertimmerd wordt. De grote estauratie die in de 19e eeuw door heel iet huis heen en in bijna alle kamers ïeeft plaatsgevonden, heeft waarschyn- yk haar langste effect gehad. Er zyn na- uurlyk die tegen een nieuwe schoon- naak zyn en die reeds de zeven duivelen, irger dan voorheen, zien naderen. Toch al de kerk door moeten gaan met de ver- >ouwing en de verhuizing en de vernieu wing; want zy blyft een tent: breekbaar, iwetsbaar en voorlopig. Maar via die tent, dat TABERNACULUM DEI, aldus Augus- tinus, pelgrimeren de passanten naar het Huis Gods. En als het goed is, zegt hy, hoor je het orgel praeluderen. De laatste hoopvolle regels van een wat merkwaardig hoofdstuk, getiteld: "Kerk van morgen?", in een populair geschre ven, maar daarom niet minder weten schappelijk historisch werk, getiteld: "De kerk van 17701970" van de hand van prof. dr. J. C. P. A. van Laarhoven, hoog leraar kerkhistorie aan de universiteit van Nijmegen. Het is het laatste deel van de vyf delen kerkgeschiedenis, waar van de eerste drie door wijlen prof. Post en het viere deel door drs. Abbink werden geschreven. De vyf delen zyn de vijfde druk van het in 1929 begon nen Handboek van de kerkgeschiedenis van kardinaal De Jong. Het boek is aan de nieuwe tyden en opvattingen aange past. De schrijver is dan ook niet zoals vroeger gebruikelijk was apologetisch (kerkverdedigend) te werk gegaan, maar verklarend en niet vanuit "Rome" maar vanuit de Kerk "als de totale gemeen schap van hen, die conform het oude credo, Jezus Christus wilen belijden en zijn boodschap trachten waar te maken tot heil van de wereld". Hij behandelt de kerken dan ook als één geheel. Het byzonder lezenswaardige boek be slaat twee eeuwen kerkgeschiedenis ver deeld over zes hoofdstukken, die elk on geveer zo'n 30 jaar beslaan, een generatie dus. Elke periode wordt aan de hand van een uitvoerige literatuurlijst behandeld in cultuur- filosofisch, theologisch-, en ec- clesiologisch (op de kerkleer betrekking hebbend) kader en daarna per onderwerp t.w.: eredienst en gebed, verkondiging en zending, spiritualiteit en moraliteit, ambt en structuur, kerk en maatschappij en kerk en staat. Deze indeling zal weten schappelijk ongetwijfeld verantwoord zijn en geeft ik moet het erkennen een bijzonder duidelijk overzicht en daardoor een duidelijk inzicht, toch had een ge woon doorgeschreven historisch overzicht van de feiten gemakkelijker leesbaar ge weest en bepaald minder vermoeiend. Daarbij komt dat de kaders, waarin de historie is geschreven, voor de leek erg moeilijk te vatten zyn en hem de histo rische draad van het 'verhaal' doen kwijt raken. Het meest interessante deel van het his torische boek is hoe merkwaardig het laatste, t.w. "Kerk van morgen?". Hierin waagt de historicus zioh aan een toekomstvisie. Zo zullen er naar bereke ningen in het Jaa-r 2000 één miljard ka tholieken zyn op een wereldbevolking van 6 miljard. Naar de mening van de auteur dringen zich voor die toekomst twee ge varen op vanuit de geschiedenis, t.w. het UTRECHT Het ambt van ouder- ng moet op de helling. In deze jd van inspraak en democratise- ng zijn middelen van opzicht en icht niet bruikbaar meer. In de lijn am zijn oorspronkelijke opdracht gt het vormingswerk. Daartoe moet ouderling zich kunnen toerusten, jrwaarde is de opheffing van het nderscheid tussen het ambt Van redikant en ouderling. Deze ophef ing heeft alleen al het voordeel, at het predikambt wordt gehivel- ;erd. Dat betekent het einde van le alleeWheerscbappy van de domi- lee, die de kerk nooit tot heil is ge feest, maar zeker niet meer past in leze tijd. Er moet dan ook een plei- iooi worden gevoerd voor de brede- e erkenning van de ambtelijke ver- ntwoordelijkheid van de ouderlin- Dit is, kort samengevat, de verjon- ingskuur die de ouderling volgens de Lmersfoortse legerpredikant dr A. van Ginkel in deze tijd zou moeten ondergaan. Hij promoveerde giste ren aan de Rijksuniversiteit Utrecht op het proefschrift "De ouderling", tot doctor in de godgeleerdheid. Dr. v. Ginkefl vindt de opheffing van het onderscheid tussen de amb ten van "dienaar des woords" en ouderling een "groots ideaal", om dat de deskundigheid van de ouder ling vaak ontbreekt en de wegen van inspraak in het kerkelijk gebeuren nog niet gevonden zijn. Het zou wel betekenen, dat de predikant als ge lijke tussen de ouderlingen staat en niet meer boven hen. De dienaar des woords had zijn gezag te dan ken aan de ambtelijke bediening van het woord en de sacramenten. Dr. Van Ginkel pleit ervoor, dit ook door de ouderlingen te laten doen. Vooral in kleine gemeenten, waar geen dominee kan worden betaald, en in huisgemeenten waarin steeds meer gelovigen samenkomen, zou Team De nieuwe ouderling zou samen met de predikant ook kunnen functione ren in een team, dat verschillende vormen van pastoraat verzorgt. Dr, Van Ginkel denkt daarbij ook aan het vormingswerk. Speciaal opge leide vormingswerkers zouden in zo'n team als ouderling kunnen fun geren. Dr. Van Ginkel vindt niet dat „bijzonder" vormingswerk naast de reeds bestaande vormingsinstitu ten een overbodigheid is: het gaat om de waakzaamheid van de ker ken tegen de machten van de we reld en de trouw aan de macht van Christus. Dat is een oorspronkelijke taak van de ouderling. een honorering moeten ontvangen, aldus dr. Van Ginkel. Ook zou hij niet meer voor een bepaalde tijd door de gemeente gekozen moeten worden maar moeten opkomen uit de huis gemeenten en de kringen van het vor mingswerk. Dat zou de betrokken heid van de gemeenteleden tevens vergroten, zo verwacht hij. De dienaar des woords wordt hier door niet overbodig, al zal hij soms vervangen kunnen worden: de ge meente zal hem nodig hebben als deskundig theoloog, als leider en sti mulator van het hele kerkelijk be drijf en als geheel vrijgestelde. "Dat de dienaar des woords een èoort ker kelijk manager wordt, zal men reëel dienen te aanvaarden", aldus dr. Van Ginkel. De predikant acht zijn voorstellen, die de kerk in staat stelt het demo cratiseringsproces in de maatschap pij te volgen, een logisch voortvloei sel uit de traditie en de structuur van de protestantse kerk. In zijn boek "De ouderling" laat hij zien, dat in de tijd van de her vorming het ambt van ouderling werd ingesteld om de macht van de clerus in te perken, zo noemde de theoloog Noordmans hem de pion, waarmee Calvijn de Paus schaakmat zette. z.g. egel-effect en de verwijdering van "top" en 'basis". Met het eerste bedoelt hij "de reactie, die ontstaat als een met de mond beleden (binnen- of buitenker kelijke) oecumene tastbaar en dus ook handtastelijk gaat worden; Juist als men zich bloot moet geven, bezwijken we voor de bekoring die de beschutting van het eigen bolwerk biedt". Het tweede gevaar zit in het feit, dat "de interesse intensi teit van de zgn. gewone gelovige steeds duidelijker omgekeerd evenredig zal wor den met de hoeveelheid energie die kerk leiders en theologische diplomaten beste den aan structuurvragen en ambtelijke competentiekwesties". De auteur ziet een verdergaande secu larisering (verwereldlijking) van de Kerk, "die (overigens) nieuwe kansen zou kun nen bieden voor een weliswaar beperkter en soberder maar wellicht ook zuiverder bidden, dat in andere vormen dan voor heen meer sensibel? minder objectief? en zeker minder vormelijk de aandacht van Jonge mensen krijgt op hun tocht door de woestijn". Eén van de grootste ge varen die de kerk van morgen bedreigt, is het teruglopen van haar belangstelling voor de verkondiging". De "concurrentie" van de ontwikkelingshulp zal hier zeker een factor zyn, "zij is geen excuus!". "Ge zamenlijke bezinning van de kerken op haar gezamenlijke, wereldwijde, verkon- digingstaak is een, voorlopig nog nauwe lijks gerealiseerd, desideratum voor de nabije toekomst van DE Kerk", aldus prof. Van Laarhoven in zijn byzonder boeiend boek. "De Kerk van 1770—1970". Jan van Laarhoven. Uitg. Dekker en Van de Vegt in Nijmegen. 468 pag. Gebonden: f 96,—; ingenaaid: f 80, THEO KROON Dr. Van Ginkel toont aan, dat het ambt werd ingesteld uit zorg voor de gemeente, en dat het later vooral in Nederland verstard is tot een "als het enige door God gewilde model van kerkregering". Bij zijn beschouwing over de nieuwe ouder ling sluit dr. Van Ginkel aan bij de ouderling als zorger voor de gemeen te: zo dient ook nu de kerk te zoe ken naar een vorm waardoor dezelf de roeping kan worden gevolgd", ook omdat onze tijd vraagt om een verlaging van het niveau van de kerkregering. Ook de 26 monniken van de New Clairvanx Abdij in Vina Californiakunnen hun waardig heid wel eens verliezen. Bij een dergelijk schil derij kun je overigens het beste het zwijgen toe doen. Nelly Frijda als "Gekke Piet", veruit de belangrijkste en interes santste rol in de film "Mijn nach ten met Susan, Olga, Albert, Julie Sandra. Hier een fragment uit de waanzinnige slotscène. Pim de la Parra, de reyussf* Theater: Trianon: titel: 'Mijn nachten met Susan, Olgo, Albert, Ju lie, Piet en Sandra." Voornaamste rol len: Nelly Frijda en Willeke van Ammelrooy; regie: Pim de la Parra. Hoewel de naam van Willeke van Ammelrooy alls eerste op het scherm versohijnt, is het aandeel van Nelly Frijda in de nieuwe Pim en Wim- film met de onmogelijke titel "Mijn nachten met Suzan enz." verreweg het belangrijkste en interessantste. Hoe zij woordeloos kan overbren gen, wat zij moet uitbeelden: een idiote, zonderlinge, eenzame vrouw, is uitermate boeiend. Het nieuwe produkt van het bijna legendarische duo Pim en Wim is trouwens over het geheel genomen erg aardig. Zon der dat er nu echt van een meester werk sprake is, doet "Mijn nachten met" erg leuk aan. In het begin komt de film echter maar moeilijk van start en dreigt het een even onbenullige sex-om-de- sex-projectie te worden als bij vo rige van him werkstukken vaak het geval was. Twee sexy meiden liften met een Amerikaan in een auto mee. De een Sandra, verleidt hem en daardoor wordt de ander, Olga, die het tafe reel met grote ogen gadeslaat, zo ja loers dat zij de man de hersens in slaat. Het lichaam wordt in een kreek gegooid en dit ziet gekke Piet (Nelly Frijda). die zich later over het lijk zal ontfermen. Dit alles speelt zich af in een prachtige typisch Hollands polder landschap en de toeschouwer komt werkelijk ogen te kort, alls hem een blik wordt gegund in de boerderij, waar Susan (Willeke van Ammel rooy), Sandra en Olga, een duo dat er niet voor terugdeinst lesbische séances op te voeren, als mannen te kort schieten, en een slaperige Ju lie verblijven. Op een gegeven moment komt Anton, de ik- figuur in feite, naar de boerderij, verpoost zich daar met de over-sexte Sandra en krijgt bijna een asbak op zijn hoofd van de ja loerse Olga. Anton tuint er echter niet in verder, want de mooie Su zan eist zijn aandacht op, terwijl Albert, een gefrusteerde Jongen, die door Suzan wordt verzorgd, hem ontzettend intrigeert. Als gekke Piet dan op de prop pen komt met de zonnebril van de vermoorde Amerikaan op haar neus. wordt zelfs de boerderij te klein en gebeuren er de meest vreemde din gen. Mensen verliezen hun zelfbe heersing, worden hysterisch en we ten met zichzelf geen raad meer. De mooie Julie ontfermt zich 's nachts over Albert. Albert die door een spleet in de muur de ver richtingen vam Olga en Sandra gadeslaat. Een absurde situatie in een even absurde leefgemeenschap, die zo aardig voor elkaar was. Maar als puntje bij paaltje komt en men Zich bedlreigd gaat voelen, trekt men zich voor elkaar terug, Sluit men zich op in zijn eigen frustraties. Want gefrustreerd zijn ze in feite allemaal. Alleen Anton is degene, die wat orde op zaken tracht te stel len. Daartussendoor leeft gekke Piet haar leven, maar vormt tegelijker tijd een bedreiging voor Sandra en Olga, die haar treiteren en ve deren. Dit moet tot een uitbarsting komen en die komt er ook. In een waanzinnige sflotscène, die zo vtan schilderij van Dali zou kunnen zijn gesneden. Surrealistisch en erg in drukwekkend. ANNEMIEK RUYGROK. Blijvers REX: "Goofy, de held van de Olympische Spelen", woe., zat., zond. 14.30 uur. LUXOR: "Chinatown" een in trigerende film van Roman Po- lanski, met in de hoofdrollen Jack Nicholson en Faye Dunaway (als een bijna klassieke, mysteri euze schoonheid). Jack Nilcholson speelt de rol van privé-decteotive, die door een "deftige dame" wordt geconsul teerd, omdat haar man een vrien dinnetje zou hebben. De detective gaa aan de slag en woelt heel wat omver. CAMARA: "Amarcord", een knappe film van Fellini. 't Woord betekent iets als 'Tk herinner me en het is dan ook een fragmen tarisch geheel, een aaneenscha keling van herinneringen, flarden uit het verleden. Zalig zwelgen in de verdrietjes en vreugdes van een aantal mensen in een Itali aans stadje. Een film met een knipoog naar de mens die in zijn bekrompenheid zo ontzettend aan doenlijk kan zijn. STUDIO: "Mariken van Nieu- meghen". boeiende Nederlandse film; géén chronologisch overzicht van Marikens leven overeenkom stig het gelijknamige Maria-mira- kel uit de zestiende eeuw. De film geeft 'n gedramatiseerde weergave van een deel van Marikens leven: haar samenleven met de duivel in éénogige mensengedaante: Moe nen. De film is een aaneenscha keling van krachtig neergezette scènes, waarbij het realisme aan bet eind gruwelijke vormen aan neemt. LIDO: "The man with the gol den gun"; Roger Moore in de rol van de grote, onverbiddelijke held James Bond. Alle registers worden weer opengetrokken: au to-achtervolgingen, gevechten in Kung Fu stijl, Jacht op mooie vrouwen. De zaak waarom het ditmaal draait is een uitvinding, die de energiecrisis in één klap zal oplossen. Rex REX: "Hoera, mijn slipje is ge stolen" Tja, wat moet Je nu met zo'n filmtitel... Er zijn tijden geweest dat dames niet wisten waar ze bleven als hun lingerie ontvreemd werd. Nou Ja, het gaat dit keer om een aantal dames die him Ju welen zijn kwijtgeraakt. De dief is een charmane boef, die de da mes eerst verleidt en dan toe slaat. Tot er een vrouwelijke a- gente op het tapijt verschijnt... Nachtfilms Ki ndermatinee CAMERA: "Laurel en Hardy", woensdag en zaterdag 14.30 uur. Haagse bit)scopen Apollo „De nachten met Susan, Olga, Albert, Ju32e, Piet en Sandra", dag. 12.15, 2.30, 7.00 en 9.15; zat. en zond. 12.15, 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. Apollo-2 "Luchthaven in alarm". Dag. 2.00, 7.15, 9.45 uur; zonjd. 2.15, 4.30, 7.15, 9.30. uur. 14 Jaar. Asta "That's entertainment". Dag. 2 en 8 uur. Alle leeftij den. Bijou "Emmanuelle". Dag. 2.00, 7.30, 9.30; zond. 2.00, 4.15 7.30, 9.30 uur. 18 Jaar. Camera "Mariken van Nieu- meghen". Dag. 2.15, 7.15, 9.30 uur; zond. 2.15, 4.30,7.15, 9.30. 18 Jaar. Cineac "Robin Hood"; ochtend en middag: 9.30, 11.30, 1.30, 3.30 zond. vanaf 11.30 uur enz. Alle leeftijden. "Chinatown", elke avond 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. Corso "Vrouwelijke killers van de Orient". Dag. 2.00 en 8.15 uur; zat. 2.00, 7.00, 9.15 uur; zond. 2.00, 4.15, 7.00, 9.15 uur. 18 Jaar. Du Midi „The Excercist", dag. 8.15 uur; zat. en zond. 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. Euro "De kanonnen van Na- varone"; zat. zond. en woensd. 3.45, 7.45 uur. Overige dagen: 1.45 en 7.45 uur. 14 Jaar. Flora „Liefde düe voor het grijpen ligt"; dag. 2.00, 7.00, 9.15 uur; zond. 2.00, 4.30, 7.00 9.15 uur. 18 Jaar. Kriterion „Le mouiton enragé", dag. 3.00, 7.00, 9.30 uur. uur.l4Jaar. dag. 3.00, 7.00, 9.30 uur. Metropole "The man with the golden gun"; dag. 2.00 en 8 00 uur. 14 Jaar. Odeon "Oranjes Jacht op we reldgoud"; dag. 2.00, 6.45, 9.15 zond. 1.45, 4.15, 6.45, 9.15. Alle leeftijden. Olympia "Serpico", dag. 2.00 en 8.00 uur. 18 Jaar. Passage "The man with the golden gun"; dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur; zat. en zond. 1.30 4.00 7.00, 9.30 uur. 14 jaar. Rex ,De eenzame scherp schutter"; dag. 9.30 11.30 1.30, 3.30, 5.30, 7.30, 9.30; zond. vanaf 1.30 uur enz. 18 Jaar. Royal '70 "De wrede heerser van Kanton"; dond. t/m zond. 2.15, 7.00 en 9.30, ma t/m woe. 2.15 en 8.00 uur. Royal op zolder "Blacula"; dond. t/m zond. 2.15, 7.00, 9.30; maand, t/m woensd. 2.15, 7.00 9.30 uur. 18 Jaar. Studio "Zullen we 't nog een keertje overdoen?"; dag. 2.15, 7.15, 9.30 uur; zond. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 18 Jaar. Studio 2000 "Rebecca": elke avond 7.00, 9.30; zond. 1.00 7.00 9.30 uur. 18 Jaar. De Uitkijk 'The great Gatsby" dag. 2 en 8 uur. 14 Jaar.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17