Fransen geven Egypte Mirages Verdeeldheid in Israel Tot 9% rente op ABN Kasbiljetten. de ABN p Ontslagen hoogleraren in Belgrado verweren zich „Britse vorstin primadonna van Nergenshuizen" van Zijp een goede grote bank DERDAG 30 JANUARI 1975 f^apenaankopen voor twee miljard dollar Een rouwkrans (links) van de autobusgarage van London Transport in Merton voor de 44-jarige conducteur Roland Jones, die onlangs werd gedood na een conflict met een passagier over een dubbeltje. Het gehele busper- soneel van London Transport (20.000 mannen en vrouwen) gingen gisteren voor 24 uur in staking uit protest tegen de toenemende gewelddadig heid. De 5500 bussen bleven in de garages. PARIJS President Sadat van Egypte heeft gisteren, aan iet eind van zijn bezoek aan de Franse hoofdstad, meegedeeld bt hij de nieuwste Franse gevechtsvliegtuigen (de superso- ische Mirage F 1 jachtbommenwerpers), heeft aangekocht, hiermee is het monopolie dat de plooien. Egypte zou dat graag zien. wjet-Unie twintig Jaar lang heeft wapenleverantier van typte, doorbroken. De transactie Egypte en het Westen sinds Sadiait zei dart het Suez-kanaal pars heropend kan worden als de Israë liërs hun troepen uit dat gebied heb ben teruggetrokken. Totdat I Suez-crisis in 1956. Volgens zegs- eSind komt aan de staat van oorlog :n is tijdens het staatsbezoek van n akkoord bereikt over de van 50 Mirages. (Lang niet ez-kana ldoende overigens om de verliezen 7 ti de laatste oorlog goed te maken) Z.orge [dat zou naar Parijs zijn gekomen fet een verlanglijst van wapenaan- ben tot een bedrag van 2.2 miljard liar. Op het lijstje stonden: Mira- p, helikopters, raketten, verbin- pgsapparatuur t Dringsapparatuur, vennwicht Het Kremlin dat zich zorgen maakt over president Sadats flirt met het Westen, zou op het punt staan Egypte een lokaas toe te werpen nu zijn politiek van de harde lijn niet elektronische het gewenste resultaat heeft opge leverd. Volgens Londense diplomaten zal de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Gromiko die slechts wapens toege- maandag naar Cairo gaat, Egypte lankrijk gd hebben tot een dusdanige hoe- economische steun en wapens aan- elheid dat het militaire evenwicht bieden ais Sadat akkoord gaat met psen Egypte en Israël niet zal een minder vooringenomen politiek pden verstoord. Militaire delegaties tegenover de Sowjet-Unie. Moskou zijn eerder gestelde eis. dat Sa- grote politieke ommezwaai de Russische invloed bo ven de Amerikaanse laat prevaleren als prijs voor nieuwe wapenJeveran- tiss, nu hebben laten varen. De Sowjet-unie zou met alle geweld weer een belangrijke rol willen spe len in het diplomatieke spel rond het conflict in 't Midden-Oosten. Zo zou ze er naar streven dat de Geneefse conferentie de volgende maand weer bijeenkomt. Dien nu de bijzonderheden l'eranties gaan uitwerken. Sadat dat lf zei dat het nog Jaren kan duren maakt br de eerste Mirages kunnen wor- b geleverd. typte heeft na 1955 volledig ge- Kind op communistische landen kt zijn aankopen betreft. Maar idat heeft na de oktober-oorlog van 173 herhaaldelijk geklaagd dat de lissen geen nieuwe wapens meer l'.den leveren. kis om de consequenties van de finsactie af te zwakken verklaarde Daar zal het Kremlin dan ongetwij- idat dat hij nog altijd streeft naar feld alles op alles zetten politieke regeling met Israël. Ivoor het eerst in 26 Jaar, is vrede gebied ons deel van de wereld binnen be- (ik gekomen', aldus verklaarde de (esident. 'Wij van onze zijde zijn filed ig bereid de doelstellingen van ft vredesproces te verwezenlijken. BELGRADO De Joegoslavt- zonder precedent is in de na-oorlog- sche autoriteiten voeren een stali- se gesohiedenis van ons land. Het het "midden-oosten nL3tische propaganda-campagne om voornaamste doel van alle be- alle sporen van onafhankelijk den- schiddigingen is een organisatie te ken in het land uit te wissen, scheppen die uit is op een politieke zijn po- daarmee wordt de vrijheid en de staatsgreep waardoor een gunstige lltieke terugkeer in het geteisterde yuituur van^ gehee' atowteer wmdt geCT^erdter recht- Zeeschepen Vorig jaar zijn meer zeeschepen verloren gegaan, dan ooit in een periode van twaalf Belgrado, laar ook Israël moet daartoe bereid maanden in vredestijd, zo meldt In de Vereniging van scheepsassuradeu- naamde praxis-groep, werden af- in Liverpool. Het waren vorig gelopen dinsdag ontslagen via een jaar 194 zeeschepen tegen 179 in regeringsdecreet. Hun verklaring is gisteren verspreid onder Joegosla vische en buitenlandse nieuiweme- Joego-Slavië in gevaar gebracht", vaardiging van alle maatregelen Dit is de kern van een beschuldi- van politieke vervolging en ter ver gende verklaring die acht Joegosla- nietiging van de laatste oveihlijf- vische hoogeleraren hebben gericht selen van vrij wetenschappelijk aan het adres van de regering in denken, zoals dat is vastgelegd in acht Marxistische de grondwet en de statuten van de professoren, leden van de zoge- communistische parti", aldus de in zijn bezoek. Frankrijk heeft zich geen direct of indirect kan worden het laat aanzien niet erg ge- figd getoond een diplomatiek ini- Ltief in het midJctetn. oosten te omt- toegesohreven ding of gebrek i ningen. verklaring. De zogenaamde van Belgrado1 van de filosofische faculteit in hoofdstad was groep van liberale communisten die zijn opgestaan en zich hebben ver- De acht zeggen dat zij het slacht- zet tegen de landelijke partij -zui- offer zijn van een al zeven jaar du- veringen waar het congres van vo- rende propaganda-campagne "die rig jaar mei een uitvloeisel van was. De verklaring richt zich fel tegen de orthodoxe Joegoslavische communisten, voorstanders van de harde lijn, die de overhand in de party hebben gekregen. Het ontslag van de groep werd vergemakkelijkt door een speciale wet die door het parlement van Servië was aangenomen en die de statuten van de universiteit kort wiekte. In deze statuten, die gin gen over de autonomie van de uni versiteit, hadden de acht een schild gevonden tegen de campagne van 'acht de autoriteiten. Verdere wettelijke bevoegdheden om anders gerichte de Joegoslavische stemmen tot stilzwijgen te brengen de enig overgebleven 'zijn vervat in amendementen die zijn ingediend ep de openbare wet ten van Servië. Daarin worden on der meer de straffen verhoogd voor anti-regeringsverklaringen. NA ONTSLAG VAN MINISTER YARIV Geen auto's in Italiaanse binnensteden Boek van anti-monarchist LONDEN EngelandS vurigste anti-monarchist heeft vandaag zijn felste schotschrift tot nu toe tegen die Bnitse monarchie het licht doen zien. Hy hoopt ervoor naar dJe Tower be worden gezon den. Wtlie Hamilton, socialistisch 1M van het Lagerhuis voor een Schots kiesdistrict, scheldt de Britse kominkiyke familie cul jaren uiiit, in zowel als bulten het par lement. Hy heeft daarby in parlemen taire debatten oproer veroorzaakt door zulke uitlatingen ais 'konin gin Elizabeth is een pop' en 'Prins Chartes is een Jonge kwal'. Hamilton is al meermalen anoniem bedreigd en uitgedaagd. De laatste uitdaging kwam van een bokser die in de ring de eer van die koningin will verdedigen. In zyn Eerste boek onder de titel 'Myn koningin en ik', vat Hamilton nog eens allies samen in oneerbiedige en boute taal, die nimmer in boeken over die mo narchie is gebezigd. Brief De mynwerkerszoon opent zijn boek met een brief aan de ko ningin, waarin hy haar kastijdt voor het 'leaden van een leven van grote rijkdom en voorrechten'. U moet het er toch mee eens zyn dat U door geboorte en op voeding, door de omgeving waarin leeft en het gezelschap waar mee U zich omringt, onmogelijk de gevoelens en leefwyze van de miljoenen gewone mensen kimt indenken dat U hen in een grote familie verenigt'. •Het is een bewering che noodt hebt tegengesproken, maar diep, diep in Uw haat moet U beseffen hoe absurd ze is', aldus Hamilton. Wülie Hamilton en zyn zuster prinses Anne wor den ook in lichte mate in het ootje genomen, maar de 57-Jarige auteur bewaart zyn meeste venijn voor de zuster van koningin Eli zabeth, prinses Margaret. "Zy steekt haar dure, extra vagante onbenulligheid niet onder wordt gezegd stoelen of banken en ook al willen is er niets in haar voordeel op te noemen.' schrijft hy. Hamilton sniert verder aan het adres van zyn eigen party en haar leiders, die hy "kapitalistisch klassetoewustzyn en bezwijken met De schrijver duidt zyn koningin lokaas van kondtnikiyk welgevallen' op verschillende wijze aan: als gewillig slachtoffer van die om standigheden. omringd strooplikkende hovelingen, ais met juwelen behangen zinnebeeld van het establishment, als een waardige maar onbewogen vrouw in het openbaar als een prima- aanwryft. om- Wilsons houding tegenover de door monarchie doet volgens de auteur in niets onder voor de onder danigheid die alle andere pre miers voor hem hebben tentoon gespreid. Toch is Hamdltoos boek niet donna de Koninklijke Opera zomaar een aanval op persoon- Nergenshudzen Hamiltons vernietigende kritiek Myft niet tot de koningin be perkt. Haar gemaal Philip wordt, onder andere, aangeduid als een •kominkiyke Stier lm een demo cratische porseleinkast.' omdat hy de gewoonte heeft van geschreven toespraken af te wykem en onver wacht uit de hoek te komen. Prins Chartes, de troonopvolger ïykheden. Hy schrijft dat hy niet uit is op het vernnetigen van de monarchie, maar meent dat zy gedwongen zal worden van haar voetstuk af te komen in een samenleving die steeds minder bevoorrechten kent In de negen hoofdstukken pro beert hy naar zyn zeggen een einde te maken aan de mythen rond heft instituut monarchie. nds Jaar en dag streeft de tabische wereld naar eenheid, [wijl ze tegelijkertijd voortdurend jjk geeft van fundamentele lenigheid. Politici en schrijvers ^gen hierover om het hardst te pigen, ze vergeten echter dat die screpantie tussen ideaal en gelijkheid ook grote politieke lordelen oplevert. kan president Sadat van Egypte Ivoorbeeld Amerikaanse diploma- ke druk effectief beantwoorden, br te verwijzen naar zijn fabische bondgenoten, die hem prtdurend argwanend op de bgers kijken. Door zioh te troepen op him voorspelbaar (wijzende reacties, is hij in staat li eigen voordele gebruik te maken in de nauwe bewegingsvrijheid die Jn bondgenoten hem laten, jat in het groot in de Arabische breid gebeurt, weerspiegelt zich in k klein in Israel. De Israëlische beiderspartij moge dan 27 Jaar belangrijkste politieke acht van de staat geweest zijn, ze eft tegelijkertijd voortdurend te ROME Het Italiaanse kabinet, heeft besloten het particuliere auto verkeer uit de centra van grote ste- terug te krijgen. In dat geval zou den te verbannen als al bij zijn ambtsaanvaarding de strijd van zijn collega van Yariv wel buitenlandse zaken, Yigal Allon, versterken want de voorlichting in het zijn politieke come-back afwacht buitenland bleef in handen van daarin zelfs zo buitenlandse zaken. Yariv's ministe- vriendschappelijke rie had bijgevolg weinig tot niets heeft opgebouwd met Abba Eban. parlementaire goedkeuring zal om het lijf. zijn grootste tegenstander sinds de den gevraagd. Niet alleen persoonlijke, maar ook zesdaagse oorlog van 1967. politieke tegenstellingen openbaar den zioh in de zomer van het vorig Mocht dit het geval zijn, dan kan de aanhang kunnen reeks van brandstofbesparende maat- Dayan, die rustig regelen. Zo spoedig mogelijk zullen voor gaat, dat hij schriften verschijnen over verwar betrekkingen ming en isolering, STEEDS DE NIEUWSTE GRAMMOFOONPLATEN HAARLEMMERSTRAAT 279 LEIDEN - TEL 071—24010 jaar. Yariv maakte heel voorzichtig Rabin het voorbeeld Het openbare vervoer zal worden bevorderd door machtiging tot bouw 30.000 autobussen in de kómen- bekend dat, indien de Palestijnse herhalen en Kissinger meedelen dat bevrijdingsorganisatie (PLO) de hij persoonlijk graag concessies Sadat de vijf Jaar. Minister van Industrie Donat-Caüti vernietiging van de staat Israel als willen doen zei na de vergadering tegen Journa- Waarnemers beschouwen dit als Teng stafchef Teng Hsiao-ping, Ontploffing Bij een ontploffing in de Chinese vice-premier die begin de- een speelgoedwinkel in Taitsjoen in ze maand tevens gekozen werd, als midden-Taiwan zijn gisteren zeker een van de plaatsvervangende voor- 16 personen om het leven gekomen, zitters van de communistische partij, Volgens de politie zouden er nog is nu ook benoemd tot chef van de tientallen slachtoffers onder het puin generale staf van het Chinese leger, liggen. Meer dan 100 personen i gewond. De oorzaak is nog on be- unpen gehad met interne afsplit- ex-mimsteï'ra 7pariementeafgevaar- ngen, die gebaseerd waren op <jigde namens de rechts-nationalisti- politieke sche oppositie) op de nieuwe haar belangrijkste doelstelling zou „helaas" niet in staat is, gezien zijn afzweren, eventuele onderhandelin- zwakke positie in het binnenland. gen niet uitgesloten moesten worden geacht. Hij moest echter direct daarna, onder druk van de rest van het kabinet, zijn opmerkingen inslikken. Na de Arabische topconferentie van Rabat, die de PLO tot de toekomstige regering van al die gebieden van Palestina uitriep, die aan de Israëlische bezetting ontrukt zouden worden, verklaarde Yariv alweer in het openbaar dat hij dat hij daartoe listen dat hij toestemming had ge- grote versterking van de partij macht kend. De na de explosie ontstane ADVERTENTIE üaal-economische essie-groepen en op persoonlijke kandidaat-premier uitstortte, igenstellingen. artv Weizman onthulde toen, wat in feite iedereen in Israel al wist: Rabin was aan de vooravond van de zesdaagse oorlog van 1967 als chef-staf van de strijdkrachten KWlichting Aharon Yariv. Zijn psychisch ingestort, omdat rdwijning uit het kabinet maakt spanningen hem te veel waren niet sterker geworden, hij had zelfs ex-pemier tionale positie van Israël les zou doen om een regering van nationale eenheid te vormen. Dat was nu precies wat Rabin niet wilde, omdat een deelname van de ultra-rechtse Likoed aan de regering ieder indirect overleg met Egypte over een vermindering van de de spanningen bij voorbaat tot een farce zou maken en bovendien regering-Rabin er niet sterker geworden, hl] had zelfs ex-pemler "bren- omdat aeer waarschijnlijk het Esjkol zijn ongslag aangeboden, dat Amerikanen tot razernij zou bren de uit hun macht gezette deze had geweigerd. Weizman zei, de dat een dergelijke voorgeschiedenis Hoe onbetekenend Yariv's functie in imp gefrustreerde ex-ministers 1 beiderspartij (Abba Eban, Mosje iemand onbekwaam maakte ayan, Pinhas, Saplr enzovoort) :rker door wordt. Maar juist die moeilijke periode te ortdurende druk achter de scher- gehele Isaelische pers Israel in de te verwachten leiden De i praktisch Rabins partijgenoten, alle politici van de Arbeiderspartij ■combineerd met de aanwezigheid veroordeelden Weizmans aanval, die men de regering van de 6tarre als persoonlijk, niet ter zake doende iligieuze Partij, versterkt Rabins en onbehoorlijk werd afgedaan, iderhandelingspositie tegenover Yariv echter weigerde Weizman enry Kissinger, als deze binnen- te vallen en onthield zich belangrij- commentaar. an Egypte Het ministerschap van Yariv onder Rabin begon dus al niet onder een erg gelukkig gesternte. Dit werd nog de politiek wérd gehaald, grote verergerd door de nieuw geschapen maakte als scherp analytisch functie die hij kreeg. Het ministerie voorlichting werd ingesteld om ieder Israel komt concessies ten gunste eisen. ariv, die voor hij door Golda Meir mker (hij stond het hoofd de militaire inlichtingendienst, tegemoet te komen aan na zijn vertrek zo jammerlijk wijdverbreidde opvatting de Israëlische publieke opinie, dat het heeft politiek isolement van Israel dat na tijd op slechte voet gestaan met de oktoberoorlog beangstigende vor- abin, sinds deze door zijn partij men had aangenmen, voor een s opvolger van Golda Meir belangrijk deel te wijten was aan (oorgedragen werd. Yariv weigerde het falende propagandabeleid van nameiyk zich te keren tegen de het ministerie van buitenlandse literst scherpe kritiek, die Ezer zaken. De nieuwe minister van Veizman „(ex-luchtmachtgeneraa], voorlichting verloor echter meteen feite was, bleek aan het eind van Kissingers mislukte Midden Oosten- reis van november vorig Jaar. Yariv kondigde toen aan dat Kissinger in december terug zou komen voor verder beraad. Hij moest echter zijn woorden publiekelijk inslikken, toen minister van buitenlandse zaken Allon meedeelde dat dit bericht volstrekt „uit de lucht was gegrepen". Opnieuw, was gebleken dat Yariv part nooh deel had aan het regeringsbeleid ten opzichte van de Verenigde Staten en de Arabieren en zelfs niet op de hoogte was gesteld van wat er met Kissinger al dan niet was afgesproken. Of Yariv's aftreden te maken heeft met het aanstaande bezoek van Kissinger aan het Midden Oosten, is op dit moment nog niet bekend. Maar het zou geen verbazing wekken als hij tot die stap heeft besloten, teneinde het front van die politici te versterken, die met name Allon er van beschuldigen te zeer op de eisen van Kissinger in te gaan, zonder er iets daadwerkelijks voor Algemene Bank Nederland Hebt u wat geld dat u voor een tijdje ergens veilig wilt wegbrengen met flinke rentewinst? Zonder rompslomp? Dan kunnen wij u helpen. De ABN geeft namelijk 3 soorten Kasbiljetten uit, met een looptijd van circa 2 jaar en 2 maanden, 4 jaar en 2 maanden of 5 jaar en 8 maanden. ABN kasbiljetten zijn waardepapieren aan toonder; ze zijn te krijgen in stukken van 1.000 of 10.000 gulden,rente inbegrepen. Dat is het bedrag dat wordt uitbetaald aan het eind van de rit. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Voor Kasbiljetten, die u vanaf heden bij ons kunt kopen, gelden de volgende rentepercentages: Kasbi|jet met einddatum 1-3-1977:7% Kasbiljet met einddatum 1-3-1979:8% Kasbifjet met einddatum 1-9-1980:9% Op 31 januari 1975 betaalt u voor: Kasbiljet f 1.000 met einddatum 1-3-1977: f 868,36 Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-3-1977: f8.683,60 Kasbiljet f 1.000 met einddatum 1-3-1979: f 730,18 Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-3-1979: f 7301,80 Kasbiljet f 1.000 met einddatum 1-9-1980: f 617,92 Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-9-1980: f6.179,20 Na 31 januari 1975 wordt het aankoopbedrag elke dag iets hoger als gevolg van het verstrijken van de looptijd. Kasbiljetten hebben, door het opschuiven van de rente-inkomsten, ook belangrijke fiscale voordelen voor mensen die binnenkort met pensioen gaan. Op elk ABN-kantoor is er iemand die u alles over déze manier van sparen kan vertellea

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9