Duidelijk zicht op 'Voorhof' Vestiging schone bedrijven kan wel ,/llsq/fK agenda Nog dit jaar begint bouw in Leiderdorpse wijk Blokland naar Alphen Familiezaakje Open gesloten Dit is het voorlopig plan van Voorhof-Zuid waar de eerste wo ningen vermoedelijk half augus tus dit jaar in aanbouw kunnen worden genomen. Links boven komt het multifunctioneel een- Donderdag trum van "De Menswording" A rechts daarvan (C en D) een com plex van scholen en wellicht een spreksavoncf BahaTGemeenschap gymnastieklokaal. De bestemming van blok B is nog niet bekend. Breestraat 19, sociëteit i :apten. 2-5 uur nam. Tjalkowskylaan 39. Voorschoten. LEIDERDORP Er is nu duidelijk zicht op 'Voorhof. Gis teravond was de eerste tentoonstellingsdag in de Scheppings- kerk die zeer druk bezocht werd. Er zijn reeds 650 geregi streerde belangstellenden voor een woning in deze splinter nieuw wijk aan de Engelendaal. p ra Ruim 3 Jaar geleden werd begon nen met de voorbereiding voor de woonwijk Voorhof. Uitgangspunt was de in 1970 vastgestelde structuurstu die "De Hoven", waarin de ontwik keling van het gehele gebied tussen Engelendaal en Dwarswetering werd aangegeven. De gekozen werkwijze voor het Voorhof is geheel nieuw. Bij Voorhof is van den beginne af een ontwikkelingsteam werkzaam geweest, bestaande uit de stedebouw- kundige adviseur van de gemeen te (Kuiper Compagnons uit Rotter dam), en een driet al architecten (bu reaus) Apon-v. d. Berg - Ter Braak - Tromp, Ir. J. Franso, Zanstra-D© gry-Jacob6-Tens-Horsting en ir. J. Mehrtens. Deze architecten konden reeds tijdens de ontwikkeling van de globale plannen invloed uitoefenen op de eisen waaraan de bebouwing la ter zou moeten voldoen. Die hele voorbereiding werd daar door niet gemakkelijk. Keer op keer werden wijzigingen aangebracht. Soms om een beter stedebouwkun dig geheel te krijgen, een andere keer omdat de bezonning van een blok huizen beter moest worden. Niet al leen de architecten hadden "in spraak". ook belangstellende bur gers. samen met leden van de raads commissie Ruimtelijke Ordening, in de begeleidingscommissie Voorhof, verenigd, volgden de plannen op de voet. Op dit moment is de stand van za ken zover dat er een bestemmings plan is dat in grote lijnen regelt wat, waar en hoe gebouwd mag worden. Binnenkort wordt aan de gemeen teraad voorgesteld op basis van de nu ingediende bouwplannen de be nodigde grond te verkopen aan de bouwers. Wanneer de bouwvergun ning is verleend en. zonodig, de voor lopige premieschikking ontvangen is kan v.w.b. Voorhof-Zuid augustus as. met de eerste bouwwerkzaamhe den worden begonnen. Op de grens Noord en Zuid ligt jeen voetpad. Centraal in de wijk ligt het groene hart dat verbonden is, met een groenstrook door het noor delijk gedeelte die op zijn beurt weer aansluit op de groene kade van de Dwars watering. In de gehele wijk zijn singels opgenomen. De ver- keersontsluiting gebeurt in het zui delijk deel door de weg van de Per sant Snoepweg naar Gallaslaan. De ingangen van de woningen liggen aan woonstraten die op deze wegen aansluiten. In totaal komen er plm. 1270 wonin gen, waarvan 860 eengezins- en 410 meergezinshuizen. Deze laatste in allerlei vormen. Hoge flats komen in Voorhof niet voor. Het zijn blokken in maximaal 4,5 of soms 6 lagen. Deze zijn voornamelijk in het zuide lijk deel gelegen. Er is een service flat voor bejaarden. Een gevarieerd conmplex van meergezinshuizen (flats), voornamelijk maisonettes, van de woningbouwvereniging. Er zijn eveneens meergezinshuizen in een rijke variatie en verschij ningsvorm (vooral maisonettes) als premie-huurwoningen. Deze iets ho gere bebouwing sluit enigszins aan op die aan de overzijde van de En gelendaal. De gemeenteraad heeft zich in principe uitgesproken voor de vesti ging van een openbare- en een prot. christelijke school voor kleuter en lager onderwijs. Er komt het mul tifunctioneel kerkgebouw van de pa rochie "De Menswording". En er is tevens gerekend op een gymnastiek- accommodatie. Koe groot de scholen worden en wanneer ze gebouwd wor den zal afhangen van de ontwikke ling van het leerlingenaantal. Voor lopig zouden de Binnenhofscholcn voldoende ruimte bieden. Er is één blok in 't Voorhof dat op dit ogenblik nog geen concrete be stemming heeft. Vast staat wel dat het een vorm van openbare op bij zondere bebouwing wordt. (Gemeen tehuis?). Er is een gedeelte gereser veerd voor experimentele woning bouw. Er is ook ruimte voor afwijkende wo ningen die gebruikt kunnen worden voor de vestiging van bv artsen, kin derspeelzalen en dergelijke. De laatste woningen in Voorhof- zuid kunnen ca 1 november in aan- Baptlstengemeente. 8 Nieuwe Rlin 20a. Theehuis van de Leldse Werkgroep Homofilie/COC. 8- 10.30 uur nam. K-Theater, Levendaal (boven Con- Gemeentelijke Praethuys, Vrouwenkerkkoorsteeg. 8 Apotheken i vrijdag 24 Januari t Januari door: Apotheek D. C. Kok. Rapenburg 9. tel. 24807: Apotheek Voorschoten. Leldseweg 66. Voorscho- Apotheek Van Oegstgeestse Apotheek. Wllhelmlnapark 8. Oegstgeest. tel. 53274. Gespreksavonden Gesprekaavonden Baba-l gemeen schap Wo 8 uur nam Kennedylaan 11. Oegstgeeet, vr 8.15 uur nam Fred. HendrlkplantsoeD 25 Leiderdorp Vormingscentrum Troef Programma Troef Jongerencentrum: MaandagavondToneelgroep en So- sjale Kreagroep; Dinsdagavond Ken- Werkgroep Naald en p Werk en Groep eo nsdagavond gerest, vergaderingen kommissie- Donderdagavond: Leidse Rechtswinkel Dienstencentrum Van Hogendn Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk Werk VS; ALPHEN AAN DEN RIJN De afdeling kleuteronderwijs-materiaal .van Blokl&nd's Pedagogische Uitge verij NV in Voorschoten wordt per 1 april overgeplaatst naar Alphen aan den Rijn. Dit is het gevolg van een interne reorganisatie binnen ICU nv de combinatie van Sarnsom, Sijt- 4 hoff en Wolters-Noordhoff. Blokland is sinds een aantal jaren onderdeel van dit ooncern. Aan de reorganisatie zou de toekom- stige samenvoeging van kleuter- en basisonderwijs ten grondslag liggen. De afdeling, kleuteronderwijs-mate riaal zal dan ook ondergebracht wor den bij de bij Sarnsom bestaande af deling voor het basis-onderwijs. Bij de overplaatsing zijn ongeveer vijf werknemers betrokken. Deze n mee naar Alpben. In Voorschoten zal Blokland zich nog uitsluitend bezighouden met groothandel in speelgoed. Na 1 april zullen daar nog zeven man werken. bouw genomen worden. De grondbe werking in Voorhof-Noord zal in fe- bruari-april van dit Jaar gereed zijn. Met de woningbouw in Noord kan dan mei/Juli 1976 aangevangen worden. Inlichtingen kan men het beste inwinnen bij de bouwer/op drachtgever. Prijzen Bij de maquette in de Schepplngs- kerk van het Voorhof vroeg een ge- interesseerde: "Wat kosten die wo ningen nu?" Honderdduizend gul den, was het antwoord. "Oh. dat valt mee", was de reactie. Inder daad, de aangegeven adviesprijzen schommelen allen rond de ton. De meeste huizen kosten 98 en 99 dui zend gulden. Voor de koopwoningen geldt wel dat de prijzen betrekking hebben op een bepaalde peildatum en dus niet dezelfde zijn als waar voor de woningen uiteindelijk ver kocht worden. Denk alleen maar aan de algemene prijsstijgingen, dus ook een stijging in de bouwkosten. De opgegeven prijs is door de bou wers opgegeven per 1 Juli 1974. Voor een globale schatting van de rijks bijdrage zou men uit kunnen gaan van 1% prijsstijging per maand. RONALD VEEREN. Ir. H. de Groot van Rijnland: Oude Rijn 44c. spreekuur dag._ nam, telefoon (071—) 20931 Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging. Lelden. Aanvragen bulp bejai rig zieken en gezin! 45. tel. 49441 (mi voorm). Architecten -KV i vrij. van 7A09.80 uur pp het del weg 4 (bü Hooglandse Buro Burgerraadsman. Koorn brug steeg 7 (boek Breestraat/Koorn brug steeg). tel. 071-43171. Spreekuren: ma. van 11.30-14.00 uur. do. van 19.00-21.00 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale Raadsvrouwe: Bin- stadswijk. Herenstraat 45. "telefoon 25260 Lode wijk Er is gisteren in deze rubriek iets verteld over de Lodewijksgroep dde binnenkort feest gaat vieren vanwege het 40-Jarig bestaan. Om onverklaar bare redenen werd er plotseloos ge rept over de Leonardusgroep. Voor zover ze bestaan, zijn het best aar dige knapen, maar die moeten maar even wachten met Jubileren. Lode- wijk was eerder. C en A-praet Niet alleen Jan van Zijp (Leidato CDA, gemeenteraadslid, middenstan der, beste kerel komt vanavond in Het Praethuys praten over C en A in de Breestraat, maar ook Frank Mulder. Dat is een architect, die in de Pieterswijk woont en ook kan meepraten over de omstreden nieuw- bouwplannen. "Panden met monumentale bete kenis en de daarachter gelegen tui nen zullen voor een groot deel wor den gesloopt en worden herbenieuw- bouwd", aldus een mededeling van het Praethuys. Plannen voor nieuw bouw dus. Maar er zijn ook argu menten om die plannen in de grond te boren. Om 8 uur in de Vrouwenkerk- koorstraat 9. Iedereen welkom en toegang gratis. Ballonnen De werkgemeenschap De Ratel '(sociaal cultureel vormings- en bui tenwerk) heeft in het kader van de 25-Jarige Jubileumactiviteiten in de reeks zondagochtendbyeenkomsten Nini en Jan Boesman kunnen con tracteren. Op 2 februari om half elf (anderhalve gulden) komen ze op vrolijke wijze vertellen over hun ballona vonturen. 'Tk voelde me opgelaten" is een ▼erhaal van Nini Boesman. Ook wordt de kleurenfilm "Wonderlijke vedstrjjd per ballon" vertoond. Het aanwezige publiek kan ook vragen stellen. De meest originele ballon- vaartvraag wordt met een ballon- mokka-lepel en een boek beloond. Om van die schrik te bekomen, wordt tenslotte weer een film ver toond: "Romantische tocht over En geland". Oh Ja, de werkgemeenschap "de Ratel" wenst ons nog een voorspoe dig 1975. Dank u wel. Rijn en Lek De stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers "Rijn en Lek" zoekt vrouwelijke vrijwilligers, die aan bui tenlandse (Turkse en Marokkaanse) vrouwen Nederlandse taallessen wil len geven. Een dankbaar bijbaantje! Het is de bedoeling om één of twee keer per week naar de buiten landse vrouw toe te gaaan om één tot anderhalf uur les te geven. Op het ogenblik zijn er vrouwen nodig die in de avonduren les kunnen ge- Opgeven kan schriftelijk aan de Stichting, Doezastraat 34, in Leiden of per telefoon in Gouda (01800—10055). Vraagt u naar Lies- be tb Tielen of Llneke Blokland. Middenstand en KvK De middenstanders in Noord en De Kooi hebben van meester HAC Bran derhorst (de man met de eeuwige butterfly) een brief gekregen betref fende de tweede informatieavond in hun wijken. Op de eerste avond (10 december) is over de toekomst van de middenstander gepraat. Toen ook zijn commissies samengesteld, de zo geheten plambegeleldingscommissies. Aanstaande maandag is de tweede avond. In de kantine van de Leidse Apparatenfabriek in de Os- en Paar- denlaan. De avond begint om kwart over acht. Een deskundig* van het Redactie Paul Wolfswinkel Centraal Instituut Midden- en Klein- bedrijf en een deskundige van de ondernemersbonden zullen aanwe zig zijn. Met name zal er worden gesproken over drie alternatieven uit he»t middenstandsrapport en over individuele bedrijfsdoorlichting door bedrijfsconsulenten en onderne mersverbonden. Allemaal moeilijke woorden op papier en dus een nog groter reden om niet te schitteren door afwezigheid. Creativiteit De stichting Klubhuis zuidwest, klubhuis de Tamboerijn stuurde ons een brief over de creativiteit in De Tamboerijn. De eerste cursussenreeks is begin februari teneinde. Het is een groot succes geworden. Ruim 40 ouderen bezochten gedurende 15 weken el ke maandagavond De Tamboerijn, (dus de koffie was ook lekker). Op 10 februari gaat een nieuwe cursus senreeks van start. U kunt kiezen uit drie verschillende cursussen. Num mer 1 is vrije handvaardigheid (schilderen, etsen, sieraden maken, emailleren, linosnede en werken met hout en blik). Nummer 2 is voor de liefhebbers van pottenbakken en ke ramiek. En nummer 3 houdt het op creatief handwerken. Materiaal uit de lappenmand niet weggooien. Ook al was u nooit erg handig met naald en draad, dat is niet erg want en thousiasme is veel belangrijker. Vlug opgeven bij Henk Vis. Vale- riusstraat 73, telefoon 60315. Of kom eens kijken, maandag vanaf 8 uur. LEIDEN Industrievestiging in het gebied van Rijnland is nog wel mogelijk, maar,dan moeten die be drijven met een schone lei begin nen. En die schone lei betekent voor het hoogheemraadschap dat men zelf het afvalwater zuivert of dat de hoeveelheden afvalwater die wonden geloosd zo gering zijn dat het oppervalkitewater die belasting kan opvangen. Op dit punt is een goed samenspel met de gemeenten noodzakelijk. Dat zei gisteravond Rijnland- technisch-directeur ir. H. de Groot toen hij sprak voor de srtreekoom- missie 2 (Leiden en omgeving) en 1 (Bollenstreek) over het beheer van het oppervlaktewater. In zijn pleidooi deed hij een beroep op de gemeenten bij hun uitbreidingen met nieuwe woonwijken rekening te houden met de afvoer of zuive ring van afvalwater. "Hoe moeilijk een welstandscom missie soms doet over het uiterlijk van een bepaald pand, zo gemakke lijk stapt men heen over de vraag hoe het afvalwater kan worden af gevoerd", aldus ir. De Groot die in dit verband wees op het bestaan van zogenaamde onrendabele aan- sluitingsgebieden. De woonbebou wing daarvan is zo dun dat er pro blemen zijn om elk huis op het rio- leringsnet aan te sluiten. Binnenkort zal het hoogheem raadschap Rijnland met de provin- LEtDEN Vertegenwoordigers van de groep Bewonersbelangen De Eendracht hebben vanochtend vierhonderd klachtenbrieven aan de Leidse huuradviescommissie overhandigd. In de brieven geven de ondertekenaars een overzicht van de mankementen aan hun woning en geven zij te kennen dat er geen huurverhoging %al wor den betaald. Een aantal huurders van Eendracht-woningen heeft een brief gekregen van een deur- waarder. Het bestuur van "De Eendracht" laat daarin weten dat de bewoner nog tot en met 14 februari de gelegenheid krijgt om schriftelijk te verklaren dat men alsnog bereid is de huurver hoging te betalen. cies Noord- en Zuid-Holland om tafel gaan zitten om deze gebieden te inventariseren en de mogelijk heden te onderzoeken om deze "on gezuiverde lozingen" toch te gaan aansluiten op een zuiveringsinstal latie. Voor dergelijke aansluitingen heeft het rijk inmiddels de eerste subsidies beschikbaar gesteld. Dergelijke problemen doen zich onder meer voor in het landelijk gebied van Rijnsburg waar de laatste Jaren veel "agrarische" wo ningen zijn gebouwd, maar waar de gemeente moeite heeft om te komen tot rioleriixgaanleg. Ir. De Groot kondigde verder aan dat binnenkort resultaten zul len worden gepubliceerd van een onderzoek dat in het gebied van Rijnland Is ingesteld naar de al gen vorming. Een hydro-bioloog van het hoogheemraadschap heeft voorlopige conclusie uit dit onder zoek is dat grote vraagtekens moe ten worden gezet dchter de vast steling dat vooral de fosfaten (on der meer in grote hoeveelheden voorkomend in wasmiddelen) ver antwoordelijk zijn voor de algen - ontwikkeling. "Het zou best eens kunnen zijn dat niet de fosfaten, maar de nitraten (die o.a. in kunst mest zitten) daarvoor verantwoor delijk zijn", aldus ir. De Groot. De slogans van actiegroepen te gen de milieuheffing dat de men sen er altijd al geweest zijn, maar dat de industrieën de boosdoeners zijn als het gaat om vervulling noemde ir. De Groot een lachertje. In het gebied verwerken we in to taal 1.250.000 inwonerequivalenten afvalwater. Daarvan is 850.000 af komstig van huishoudens en 400.000 van de industrie. Voor 1985 zijn de ramingen ruim 1 miljoen i.e. afval water. waarvan de industrie er 450.000 voor haar rekening neemt. Sprekend over de schepen op t boezemwater van Rijnland zei ir. De Groot geen voorstander van woonboten te zijn. "We willen der gelijke boien graag zo snel mogelijk weghebben uit het plassengebied. Over de gevolgen van de recreatie vaart voor de waterkwaliteit kon hiij nog weinig definitiefs zeggen. De komende zomer zullen tijdens topdagen metingen worden verricht om de invloed te kunnen vaststel len. Burgerraadsman Buro Burgerraadsman. Koorobrugsteeg 7. (hoek Breestraat. Koorn brugsteeg tel. 071-43171 Spreekuren maandag van 11.30-14.00. do. van 19.00-21.00 Infosentrum Infocentrum Breestraat 66, Lelden. Donderdag 8.80—10.30 uur nam en zaterdag 24 uur nam Dierenhulpdienst. Anna Paulownastraat 15. Leiden Voor gewonde honden, katten, vogels e.<L Dag en nacht bereikbaar te) 34687 Dlerneambulance Tel 07134816 Gemeenschap Zuidwest Hulpverlentxigs- en informatiedienst gemeenschap Zuidwest tel 64116. 83921 en 61944 SOS-dienst SOS - tel hulpdienst, tel. 071— 25202. Voor allen die ln moeilijkhe den verkeren dag er. nacht te berei ken. Kinderopvang werkgemeenschap Hooglandse Kerk- gracht 4. tel. 80360. Geopend dl 9 30 Leids Volkshuis Informatie en inschrijving voor kin derclubs Leids Volkshuis, elke woens dagmiddag van 2 tot 3.30 uur op Apo- thekersditk 33. T wentwel Sociëteit Twentwel, Breestraat 19, openingstijden: elke dag behalve op ma. do v.a 21.00 uur Toegang voor mensen v.a 20 jaar Begijntje Sexueei voorlicncingscentrumi Begijn hof 2 (Rapenburg) Dl 7.30—10 30 uur nam .en wo 7A0—8.30 uur nam Moeders voor moeders Mevr. Zr. E. Jansen—Nlemeyer. Hof- dilck 32. Oegstgeest tel 071—53652 Woensdag Oh, oh, studentenvereniging Au- gustinus maakte een foutje. De Mid den-Oostenavond is niet vanavond, maar woensdag 5 februari. Een en ander was verkeerd doorgegeven. Vertegenwoordigers van het Pales tina Komitee en van de werkgroep Israel zijn dan echt, heus en hele maal aanwezig. U mag ook komen. LEIDEN Twee broertjes liepen gisteravond tegen het middernachtelijk uur op de Rijnburger- singel met een brommer te sjouwen. De politie vond dat maar verdacht en hield de jongens resp. 15 en 14 Jaar, staande. De broertjes moesten mee naar het bureau, omdat ze niet duidelijk wisten te maken hoe ze aan de bromfiets kwamen. Tijdens het verhoor daar gaven ze toe de bromfiets te hebben gestolen. Het tweetal had de brommer weggenomen van het Stationsplein. De jongens zijn dezelfde nacht nog naar huls gebracht. LEIDEN Wethouder Van Aken zal vandaag een gesprek voeren met de autoslopers, die veelal illegaal op de weg hun werkzaamheden uitoefenen. De kwestie kwam gisteravond ter sprake in de frac tievergadering van de PvdA, omdat PPR-raadslid Beijen naar aanleiding van de problemen in de Marnixstraat een interpellatie in de gemeenteraad wil houden. Er schijnt overigens in provinciaal ver band een oplossing mogelijk te zijn. „Ik heb met twee leden van O.S. gesproken. Zij hebben duide lijke openingen gemaakt", aldus wethouder Van Aken. „Dan is de zaak gesloten", reageerde raads lid Peters. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidscb Dagblad B.V Witte Singel i - Leiden. Postbus 54 Giro 57055 Telefoon directie en admmi- rtratie 071-25041 Telefoon redactie 071-21507 Hoofdredacteur Han Muider Kwartaalabonnement I 34.35 Per Post r 30.75 Jaarabonnement f 126.10 Jaarabonnement per post f 135 70 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden oy vooruit betaling te voldoen By automa tische overschrijvingen geen ad ministratie- en incassokosten Nabezorging van 18 00—20.00 u Zaterdag van 16 00-18 00 uur Telefoon 071-30500. Indien in gesprek 071-34539.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2