Bij bij negers is het bejaarden de de kleur, leeftijd NOS-voorzitter Schüttenhelm vraagt ontslag Als je oud bent zit je vaak in het verdomhoekje Geschenk: 'Weg der vrijheid' Sy mposium in op Dam paleis Hitier dreigde in '43 paus weg te voeren VERPAKKING GEVAARLIJKE STOFFEN AAN BANDEN De Gaay Fortman wil breuk Suriname lijmen AANVAL VAN DREES OP BOERSMA Twee nieuwe hoogheemraden Prins Bernhard in Colombia DONDERDAG 30 JANUARI 1975 PAGINA 17 DEN HAAG „Een bejaarde, alleenwonende vrouw komt in haar huis te vallen. Zij breekt een heup en omdat ze alleen woont, duurt het ettelijke uren eer zij wordt ge vonden. Door Madeleine Roumen gemakkelijk herkenbaar gegeven. Bij de neger is dat de kleur, bij de bejaarde de leeftijd." Prof. Schreuder meent dat er bij de huisvesting van bejaarden sprake is van gettovorming. Hij stelt ook de armoede van veel bejaarden aan de kaak. „Ik ben ervan overtuigd dat nauwelijks zo'n vraagstuk zou zijn, als de bejaarden dezelfde 25 tot 35-jarigen". Angst In die uren is ze ontzettend angstig geworden„Zullen ze mij wel vinden, moet ik hier nu sterven, zal iemand mijn kinderen kunnen waarschuwen?" Als ze eindelijk hulp 'krijgt, heeft zij zo.lang op de grond financiële draagkracht hadden gelegen - en haar kachel uitgegaan - dat zij behalve haar gebroken heup nu ook een longontsteking heeft. Op die ziekte Gedreven door angst om bij falende reageert ze met verwardheid. Ze gezondheid geen verzorging te probeert op te staan en stoot haar vinden, zoeken veel bejaarden plaats hoofd. in een tehuis ofschoon ze zich goed Zulke dingen gebeuren. We rang- zelfstandig kunnen redden. Volgens schikken ze keurig netjes onder het prof. Schreuder is het gevolg dat in hoofdstuk „bejaardenprobleem", maar ons land veel meer bejaarden in doen weinig om ze te voorkomen, instellingen verblijven dan in welk Uit veel meer voorbeelden blijkt dat land ook. we in Nederland nog steeds niet „Omdat onze hele maatschappij goed weten wat we er mee moeten, gericht blijft op Jonge mensen, verandert de kijk op het bejaarden- vraagstuk voorlopig niet. Over bejaarden krijgen kinderen de stereotype voorstellingen mee, die je met drie handen uitbeeldt: een achter het oor, een voor de mond (uche-uche) en een die de stok vasthoudt. Bij een enquete bleek dat veertig procent van de jongeren en vijftig procent van de bejaarden zelf dachten, dat de helft van de bejaarden hulpbehoevend was". Verbeteren Niet dat alles verkeerd is geregeld voor oudere mensen, maar er kan nog zeer veel worden verbeterd. Toch lijkt de oplossing van het be jaarden vraagstuk nog ver weg. Al is het duidelijk dat we haast moeten maken, want in de komende zullen mog veel meer een hogere ouderdom bereiken. We zitten in een proces van vergrijzing; er is een vrij snelle stijging van het percentage Ziek-zijn Dr. R. J. Zonneveld, die al in 1954 i 65 Jaar en ouder. Nederland telt promoveerde op het proefschrift al bijna anderhalf miljoen bejaar- „Gezondheidsproblemen bij bejaar den. Meer oudere mensen dus en den" zegt dat ruim tien procent van meer problemen waarop we ons de bejaarden in onze bevolking moeten bezinnen. gemiddeld 25 procent van de AHie ideeën düe kunnen bijdragen tot ziekenhuisbedden in beslag neemt, verbetering van de positie van Voor de psychiatrische inrichtingen bejaarden in onze samenleving zijn Jigt dat percentage nog hoger, welkom. Een goed voorbeeld zijn de Zonnveld: „De huisarts besteedt verhalen over het ouderdomspro- dertig tot veertig procent van zijn bleem in het boekje „Oud worden, tijd aan bejaarden. De wijkverple- oud zijn", deze maand uitgegeven in ging werkt meer dan de helft van de reeks voor bio-wetenschappen en haar tijd - vijftig a zestig procent - maatschappij. Een klein aantal voor oudere mensen in haar wijk", deskundigen geeft zijn persoonlijke Dr. J. Schouten werkzaam op een mening over het probleem van de afdeling voor ouderdomsziekten in oudere mens. Allen zijn door hun het ziekenhuis Zonnestraal in wérk op de een of andere manier Hilversum, heeft zich verdiept in de betrokken bij het bejaardenvraag- vraag: „Wanneer heeft de dokter te stuk. maken met een be j aar de zieke Het meest kritische is het betoog Dr. Schouten: „Te vaak wordt van prof. dr. J. Th. R. Schreuder, gezegd als oudere mensen klachten bijzonder hoogleraar in de ouder- hebben: het is de leeftijd. Vaak domsproblematiek. Voor hem toont gaat het om een combinatie van het bejaardenprobleem duidelijke dingen: een meervoudig ziektebeeld, overeenkomsten met het rassen vraagstuk. Schreuder: „Bejaarden worden, net als bijvoorbeeld negers, tot een groep gerekend op grond van een LEIDEN Bij gelegenheid, van haar vierhonderd jarig be staan dit jaar zal de Leidse universiteit de gemeente waarschijnlijk een "weg der vrijheid" schenken. Daaronder wordt verstaan een door tegels en pijlen gemarkeerde route die de toerist voert langs Leidens monumenten en andere beziens waardigheden. Het voormalig van de PvdA, D'66, PPR en een tijdje PSP) heeft een der gelijk idee in het kader van Lei- den-promotion ook eens gelan ceerd. Deze week deponeerde de WV-directeur Dekker het plan op tafel van het college van B. en W. Wëtih. Hans van Dam vertelde gisteravond in de ge combineerde fractievergadering van PvdA en PPR/PSP/D'66, dat de universiteit de kosten op zich zou willen nemen. AMSTERDAM In opdracht van koningin en prins heeft de intendant van het koninklijk paleis 200 zorgvul dig geselecteerde Nederlanders uit genodigd deel te nemen aan een sym posium, dat op 7 en 8 februari, als mede op 21 en 22 maart zal worden Lichaam sociale omstandigheden spelen een belangrijke rol in dat ziektebeeld." Dr. Schouten zegt dat bejaarden voorzichtig moeten zijn met te lange bedrust en dat oefeningen en afleiding veel goed kunnen doen. „Oudere mensen moeten ook voor- zichtig zijn met medicijnen. Niet op bracht elke toestand van verwarring moeten kalmerende middelen het antwoord zijn. Bejaarden hebben eerder geneesmiddelenvergiftiging. Het is dan ook een gebrek dat medicijnen wel grondig worden getest voor Jongeren - maar niet voor bijvoorbeeld tachtig-Jarigen". Als oud-geneesheer-directeur van verpleegtehuizen legt dr. F. J. G. Oostvogel de nadruk op de zelfstandigheid van de bejaarden. De zeemansinvloeden laten zich gelden in het Parijse mode beeld. Jean Louis Scherrer ontwierp deze marinecape en jack met bijpassende truitjes en witte, flanellen broeken. TEL AVIV CAP) Hitler heeft zijn geven en de paus kwam achter het in Italië gelegerde SS-troepen op- complot toen uit een uitzending van radio Salo bleek dat men in Duits- zetten en de paus gevankelijk weg te land een huis voor hem wilde inrich- voeren, zegt de auteur van een boek ten. over Rome in oorlogstijd. Toen de Duitsers op 16 oktober hup Deze dreiging heeft paus Pius XII razzia's tegen de Joden begonnen, doen afzien van een protest tegen de aldus Kurzman, zou prinses Enza razzia's waarbij meer dan 1000 Ro- Piignatelli Oragon de prelaat daar- meinse Joden bijeen werden gedre- van hebben verwittigd, ven op weg naar de Duitse vernie- Pius XII tigingskampen, aldus Dan Kurzman, met de uitroep: "Maar zij hebben de Amerikaanse schrij gehouden in het Koninklijk paleis op Ielts waarop iin de hele bloemleziing iers pian heeft gevonden in de per- gen de razzia's. Later slaagde Wolff Buitenlandse Zaken in Washington de Dam. Dit symposium, genaamd "tussentijds bestek 1975" maakt deel uit van de viering van het 700-jarig bestaan van de hoofdstad en kan worden beschouwd als het vervolg op een soortgelijk symposium dat twee jaar geleden in het paleis op die Dam is gehouden over de aantasting van het milieu en over het verbruik van grondstoffen en energie. Dit jaar wil het symposium gele genheid bieden tot gedachtenwisse- ling over de verdere ontwikkeling voortdurend wordt gewezen. Negen soonlijke papieren elke honderd 65-plussers wonen Wolff, die toenmalige SS-comman- voeringsplan op te geven door hem te daar verzorgingstehuis, terwijl dat dant in Italië. niet altijd nodig is. Dr. Oostvogel: „We hebben veel te weten": "Ik wil dat uw troepen Va- weinig aan kleine handreikingen, die ticaanstad zo spoedig mogelijk bezet- goede voorzieningen zouden de curiekardinalen wegvoeren soonlijke slachtoffers de samenleving, bezien in het licht zijn van de groei i het milieu. het noorden. Ik wil niet dat hij in geallieerde handen valt Hitier heeft deze order volgens de verpleegtehufcëmEr Kurzman op 12 september 1943 ge- die drie tot vier Jaar te zijn, dan zal snel bijken dat veel verzorgingstehuizen zijn ge bouwd. Niettemin zijn er wachitlys' ten, vooral Haig weer in verlegenheid laat in een verzorgingstehuis komen door gebrek aan plaats. Al deze gebreken zijn te wijten aan onoordeelkundige plaatsing van be jaarden in tehuizen". Als Je oud bent, zit je vaak in het verdomhoekje. Meerderheids regering in Denemarken als NAVO-opperbevelhebber naar 1 Europa kwam, bracht hij kratten I wpp flnr PU 1111 wodka en wijn mee die onjuist als 1 UUUU1 mJ "glaswerk" waren aangeduid, waar- mee waarschijnlijk Amerikaanse le- pvr) IOQ1P OU gervoorschriften werden overtreden. v>A|JlUOlVy Haigs stafchef, brigade-gene- raai Bratton, heeft het incident toe- I jppnop tjlTIk PI* gegeven nadat het door iemand die LailJV^i anoniem bleef, telefonisch ter ken nis van het Amerikaanse persbu reau United Press International was gebracht. Bratton zei dat Haig "in alle on schuld en onoplettendheid" had ge handeld en dat hij het leger voor de zending drank al met 91 dollar ha d schadeloos gesteld. Haig is voor de tweede keer op on prettige wijze in het nieuws geko men sinds hij van chef van staf van het Witte Huis geallieerd opper bevelhebber in Europa werd. Vori ge week betaalde hij het Amerikaan- ker vloog in brand. De heer W. H. te S. (59) 'Dat komt, ik fotografeer at jaren. Nu wil ik ook zelf gaan ontwikkelen en vergroten. Daar wil je je dan in verdiepen. Zo kwam ik er op, om in zo'n kleine rubriekadvertentie van onze krant komplete jaargangen fotovakbladen te vragen. Dat was een briljant idee al zeg ik het zelf. ik kreeg precies wat ik hebben wou. M^n doka is klaar.' i vergroot kontaktadres. I De Italiaanse regering heeft be sloten de vertrouwenskwestie te stel len over haar wetsontwerp ter her vorming van de radio en televisie om amendementen te <*oen verwerpen. Het wetsontwerp komt volgende week bij de Kamer in behandeling. De amendementen zijn afkomstig van de "Italiaanse Sociale Beweging Na tionaal Rechts" (MSI-DN). Deze party heeft een groot aantal amen dementen opgesteld om obstructie te plegen. De regering wil het wetsont werp nu uiterlijk voor 23 maart door Kamer en Senaat goedgekeurd zien. In november vorig jaar had de re gering een eerste lezing ingediend die werd verworpen. Met het oog op de oppositie van de neo-fascisten had de regering tenslotte besloten een nieuw ontwerp in te dienen. Verkiezingen Rijnland op 20 augustus LEIDEN Op 20 augustus van dit jaar zullen in het gebied van Rijnland rechtstreekse verkiezingen worden gehouden van de leden van de verenigde vergadering, het be- stuurlichaam van het hoogheemraad schap. Alle zittende leden van dit ogenblik krijgen op 1 januari van het volgend jaar eervol ontslag. Bij de verkiezingen zullen onder meer tien hoofdingelanden gekozen moe ten worden twee door de gewes telijke raden van de landbouwschap pen, drie door de Kamers van Koop handel en Fabrieken en vijf door de gemeenten. De wijziging van de samenstelling vindt zijn oorzaak in het feit, dat dit jaar de milieuhef fing is ingevoerd, die door elk ge zin dat binnen het gebied van Rijn land woont moet worden betaald. Zowel over de heffing als over de verkiezingen zal eind februari, be gin maart een informatiekrant huis aan huis worden verspreid. De krant heeft een oplage van 425 000. DEN HAAG De regering heeft een besluit afgekondigd dat voor schriften geeft voor de verpakking en etikettering van gevaarlijke stof fen. Het moet de bescherming van de bevolking waarborgen in het bijzonder de bescherming van de werknemers die met die stoffen moeten omgaan. Het besluit zal op een nader te bepalen tijdstip in wer- King treden. De verpakking van gevaarlijke stof fen moet zodanig zijn dat niets'van de stof mag ontsnappen. De stof mag de verpakking niet aantasten of er eén chemische verbinding mee aan gaan. De verpakking moet tegen een normale behandeling bestand zijn. Er mogen wel ontluchtingsventielen op de verpakking zijn aangebracht. Op de verpakking moet verder een etiket of opdruk van voorgeschreven afmeting aanwezig zijn dat - als de verpakking op normale wijze is op gesteld - goed zichtbaar moet zijn. Op dit etiket of opdruk, de naam en 't adres van de fabrikant en hande laar, de voorgeschreven symbolen voor gevaaraanduiding en aanwijzin gen voor het gebruik en de behande ling van de stof. Het besluit is vastgesteld aan de hana van EG-richtlijnen. Meer pensioen verzets militairen DEN HAAG Het WD-tweede kamerlid Koning heeft gisteren een initiatief-wetontwerp ingdiend om de rechtspositie van verzetsmilitairen te verbeteren. Met het wetsontwerp wil Koning bereiken dat Nederlandse militairen, die in de oorlog in het verzet hebben gezeten evenveel pen sioen krijgen als militairen, die zich in krijgsgevangenschap begaven. Momenteel krijgen de verzetsmili tairen minder pensioen, omdat de jaren, die zij in het verzet zaten, niet worden meegeteld bij de pen sioenuitkering. Koning heeft voor gesteld alle categariën gelijk te stel len en de oorlogsjaren van de ver zetsmilitairen dubbel te tellen. De kosten van de verhoging van de pensoenen worden jaarlijks geschat op 15 miljoen gulden. Kaning heeft ook gepleit voor be tere promotiekansen van verzetsmili tairen, Zij zouden minder kansen hebben, omdat zij zich aan krijgs gevangenschap hebben onttrokken. Auto in moeras Een Nederland se vrachtwagen met 22.000 liter gly cerine is vanochtend vroeg op de autoweg Parijs- Rijssel ter hoogte va CarVin van de weg geraakt en in 'n moeras gereden, waarh ij gekan teld. De chauffeur, uit Papendrecht, kon naar de kant waden. Bommelding In het gebouw van de federale overheid te Oakland is woensdag door agenten van de fede rale recherche, FBI, een niet ontplof- hebben gereageerd te bom ontdekt. Een anoniem geble- yrouw meldde telefonisch dat de "De beloofd de Romeinse Joden onge- bom daar was geplaatst door de Rome". Kurzman, die in moeid te laten". Na met de Duitse linkse WeatherarganisatieDe- Israël werkt aan 'n ander boek, zegt ambassadeur te hebben gesproken, hij de bijzonderheden over Hit- protesteerde de paus niet generaal erin Hitier er toe te brengen het ont- geclaimd. Eerder op de dag ontplof - erop te wijzen diat het nadelige ge- op de Duitse oorlogsaoties verdiepingen liepen schade op, per- HILVERSUM De voorzitter LISSABON Aan boord van de Deense tanker Jacob Maersk (85000 ton) heeft zich gisteren 'n serie ont ploffingen voorgedaan toen het schip in de Portugese havenstad Oporto het anker liet vallen. Twee bemanningsleden kwamen om vijf worden nog vermist. Het zijn al len Denen. leger 46,92 dollar nadat een al te ijverige officier de hond van de fa milie Haig in een legerauto met mi litaire chauffeur een rit door West- Duitsland had laten maken om bij Het schip had 19.000 ton olie uit de Perzische golf aan boord, bestemd voor een plaatselijke raffinaderij. Volgens havenfunctionarissen, zijn de explosies veroorzaakt door weg- KOPENHAGEN Koningin Mar- grethe van Denemarken heeft de voorzitter van het parlement en af- de Nederlandse" Omroep Stichting, de gevaardigde van de kleine sociaaMi- heer E. A. Schüttenhelm heeft ko- berale partij Karl Skytte op- ningin Juliana verzocht hem met in gedragen de mogelijkheden te onder- gang van i juü aanstaande uit zijn zoeken voor de vorming van een functie ontslag te verlenen. Het be- meerderheidsregering. Skytte heeft stuur van de NOS heeft de heer de opdracht aanvaard. Schüttenhelm verzocht na het beëin. De liberale minderheidsregering, digen van zijn functie als voorzitter, van premier Hartling trad gisteren af tot eind 1977 als adviseur aan de na de aanvaarding met 86 tegen NOS verbonden te blijven. De heer 85 stemmen bij vijf onthoudingen Schüttenhelm heeft zich tot dit laat- van een motie waarin het aftre- ste bereid verklaard, den van Hartling had geëist. De heer Schüttenhelm treedt af, De val van het kabinet kwam tij- omdat hy in november j.l. 65 jaar is geworden. Hij was in 1973 voor een tweede periode benoemd als NOS- voorzitter. De NOS-voorzitter wordt voor een periode van vier jaar be noemd. Omdat de heer Schütten helm voor de afloop vap. de volledige vier Jaar 65 zou worden, is by zyn benoeming in 1973 de mogelijkheid opengehouden, dat hy tussentijds zou aftreden. Midden vorig Jaar heeft minister Van Doorn van deze moge werkloosheid. Skytte, oud-imdinlister en sinds 1947 lid van het parlement, wordt in bre de kring gerespecteerd om zijn ow- partyidagheid. Als gematigd man meent men dat hij een goede kans heeft te slagen bij de vorming nieuwe regering i de overtocht lekkende brandstof in de machine- noodzakelijkerwijs de leiding hoeft te hebben. hij niet lijkheid gebruik gemaakt en de heer zitter van de NOS vanaf 1969 en daarvoor sinds 1959 voorzitter van de Nederlandse Televisie-Stichting, PARAMARIBO Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken heeft gisteren geprobeerd het afgebroken gesprek met een Su rinaamse regeringsdelegatie weer op gang te brengen. Met de Surinaam- ROTTERDAM De fractievoor zitter van DS'70 in de Tweede Kamer, Drees, heeft gisteravond op een bij eenkomst in Rotterdam een felle aan val gedaan op minister Boersma van Sociale Zaken. "Minister Boersma is nu al vier jaar verantwoordelijk voor de ernstigste inflatie die Ne derland ooit heeft meegemaakt", al dus Drees. "Gebrek aan bewust be leid heeft geleid tot een forse da ling van de inkomens van de zelf standigen en de bedrijven, waardoor de mogelijkheid en de bereidheid om risico te dragen sterk wordt aange tast". Als een van de oorzaken van de gro te werkloosheid zag Drees de grote verschillen tussen opleiding en de aard van het beschikbare werk. De overheid moet volgens hem streven naar grotere mobiliteit, terwijl de keuze van onderwijs en beroep niet wordt aangetast. Daarnaast moe ten mensen werk aanpakken dat be schikbaar is en moet volgens Drees de werving van gastarbeiders wor den stopgezet. KVP-fractieleider Andriessen sprak gisteravond op een bijeen komst in Utreiht. Hij wees er met nadruk op, dat er dit jaar duidelijkheid moet 'komen over het CDA en de wens van KVP, ARP en CHU am met één lijst aan de komende kamerverkiezingen in 1977 deel te nemen. "De beslissing over die ene lijst kan niet wachten tot vlak voor de verkiezingen van 197T", aldus de KVP-voorman. LEIDEN Binnenkort zullen twee nieuwe hoogheemraden him intrede doen in het "dagelijks bestuur van Rijnland. Voorgedragen voor die functie zyn de heren G. J. Fasse en P. Bos. Zij zullen bij een goedkeu ring door de kroon de plaats innemen van de hoogheemraden C. G. M. Meskers en J. C. Rip. Voor herbe- bij de koningin voorgedragen dr. A. J. O. baron van Wassenaer van Cat- wijck. se delegatieleider vice-premier Van Genderen heeft hij afgesproken de mogelijkheden van een voortzetting te bekijken. Het overleg werd dinsdag afgebro ken, omdat de beide partijen geen overeenstemming konden bereiken over de Nederlandse financiering van onder meer het Surinaamse le ger. Suriname wil van Nederland nog een paar jaar geld, maar minis ter De Gaay Fortman heeft een toe zegging geweigerd, omdat de zaak in het kabinet nog niet rond zou zijn. Ontsnapte gevangene meldt zich ALMELO De 30-Jarige J. W. van E., die na een uitbraak uit de Sche- veningse strafgevangenis afgelopen vrijdag voortvluchtig is geweest heeft zich gistermiddag vrijwillig bij de justitie gemeld. Van E. die in voorlopige hechtenis zat, ontsnapte tesamen met de Haag se inbreker Johnny N. en T. van den E. uit Mierlo uit het penitentiair zie kenhuis van de gevangenis. In een interview in het Dagblad van het Oosten, waaruit bleek, dat hij in zijn woonwagen op het regionaal woon wagencentrum in Almelo verbleef, verklaarde hij bereid te zijn zich over te geven, onder voorwaarde dat er niet zou worden geschoten. Gisterochtend heeft de officier van Justitie van E. telefonisch meege deeld, dat hij de keus had zich vrij willig te melden of door de politie te worden gehaald. Uit vrees voor een sohietpartij gaf Van E. zich toen zelf over. CALI De belangstelling in Co lombia voor het bezoek van prins Bernhard is bijzonder groot. De prins kreeg in het museum dat hij dinsdag bezocht, nauwelijks iets van het geëxposeerde te zien om dat hij omringd werd door fotogra fen. Gisteren bezocht prins Bernhard lanlibouwproefstaitions. Vandaag bracht prins Bernhard een bezoek aan het noorden van Colombia. Het zal tevens de laatste dag zijn van zijn officieel bezoek aan dit land.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17