Suriname verlangt meer geld KASTELEIN: „IK BEN ACHTERVOLGD DOOR RAMPEN" Akkoord lijkt onmogelijk Eerste Kamer om de vier jaar kiezen Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij Het zal je lot maar wezen. De Zeeuw: CHU moet een eigen lijst maar vergeten' En de kwart miljoen en zo'n 20 keer de ton. Daarom geeft de familie de Vries niet thuis. AMERIKANEN BLIJVEN BIJ HUN EIS AAN KLM „BRANDWEER MOET HULP VERLENING LEIDEN BIJ RAMPEN" Overleg opgeschort Den Uyl blijft bij demonstratie WOENSDAG 29 JANUARI 1975 DEN HAAG KVP-voorzitter dr. ir. D. de Zeeuw vindt, dat de Christelijk-Historische Unie nu moet kiezen voor deelneming aan kandidatenlijst. De Zeeuw onder- fer"mr F ïnSiien™ ?e°Twee- Premier Den W, geflankeerd staatssecretaris Glastrq. van Loon Km»,' dtó oXis liet weten door minister Van Agt (links) en houden de stemmingen in de Ka- dat de CHU maar moet vergeten ooit nog met een eigen lijst aan parlementsverkiezingen te kunnen tjeetaetmen. De algemene vergadering van de CHU beslist eind volgende week over een federatieve samenwerking met KVP en ARP, de twee christen democratische partijen die het ka binet-Den Uyl steunen. De CHU is in de oppositie tegen het kabinet. Ook komt op de algemene vergade ring de vraag over de ene kandida tenlijst aan de orde. De Zeeuw pleit in het KVP- maandblad voor zekerheid over de 'ene lijst nu. "Het gaat er immers om de parlementaire handicap ten aanzien van het kabinet te verklei nen, niet om het incident "structu reelte gaan maken. DEN HAAG De leden van de Eerste Kamer moeten niet om de zes Jaar worden gekozen maar om de vier Jaar. Deze mening heeft de Tweede Kamer uitgesproken door met 68 stemmen voor en 63 tegen 'n motie aan te nemen van dr. W. de Kwaadste niet (ARP). Voor deze verandering is een wij ziging nodig van de Grondwet. In deze wet staat, dat de eerste-ka- merleden om de zes Jaar worden gekozen en dat om de drie Jaar beurtelings achtendertig en zeven endertig leden aftreden. Aan een getrapte verkiezing van de eerste-kamerleden wilde de meerderheid van de Tweede Ka mer niet tornen. De regering had voorgesteld de eerate-toamerleden rechtstreeks te laten kiezen om de vier Jaar en niet langer door de le den van provinciale staten. Ook had de regering plannen geopperd om de bevoegdheden van deze "Ka mer van heroverweging" drastisch in te perken. Alleen bij de linkse Ook andere voorstellen van de regering om de grondwet be veran deren leden scholptoreuk in de Twee de Kamer. Een meerderheid wilde to de wet laten staan, dat burge meesters en commissarissen van de Koningin worden benoemd door de Kroon. De linkse fracties waren 't met de regering eens, dat de metho de van aanwijzing van deze be stuurders uit de Grondwet ge schrapt kon worden. PvdA, D'66 en PPR dachten daarmee de weg vrij te kunnen maken voor de recht streeks door de bevolking te kiezen burgemeester en commissaris Zonder venanikenimig to die Grondwet zou om dit te bereiken een eenvou dige wetswijziging voldoende zijn ge weest. De familie de Vries speelde in de Staatsloterij. En woa Vader, moeder, twee zoons en de dochter vieren dat dit weekend in een rustiek hotel in Luxemburg. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 oo de 10 loten prijs. Da's 'n kans van gemiddeld 1 op 2'k op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterijkantoren. De adressen staan in de beroepengids. Een heel lot kost f25,- en een "vjjfje* f5,-. Zo'n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de tv. en in de krantea De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof8, Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. Hoe gaat het per postgiro? Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f25,- over als u loten hebben wilt Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van deze maand binnen is, speelt u de volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. U kunt de Staatsloterij machtigen voor elke loterij automatisch f25,- of een veelvoud van dat bedrag van uw giro af te laten schrijven. Kunt u het nooit vergeten! Eventueel kunt u ook zes maal per jaar een afschrijving laten uitvoeren. Noteer het gironummer. 5151 tn.v. Collecteur Directie Staatsloterij,Den Haag. Incasso-machtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Whnneer kunt u loten kopen? En als u meer wilt weten? De verkoop begint elke eerste maandag van de maand en duurt anderhalve week In juli wordt geen loterij gehouden. Over verkoopadressen bijvoorbeeld. Of over de automatische overschrijving. Of Over de uitslagen? Belt u dan 070-653955. DEN HAAG "Ik ben achter volgd door rampen", zegt ex-kaste lein Leo van N. (49) met tranen ln Zijn ogen voor de Haagse rechtbank. De man die in 1972 door een honger staking van dertien dagen op de stoep van een verzekeringsmaat schappij in Ede nationale belangstel ling heeft getrokken, staart; terecht voor een lange reeks van strafbare leiten, waarvan inbraak en "be driegelijke bankbreuk" de meest spectaculaire zijn. Eens had hij een befaamd café aan de Korte Houtstraat, de Oporto-bar, waar hij op Paasavond 1966 met een schot uit een vuurbuks zijn barjuf frouw door het hoofd schoot. Moord of ongeluk? De meest sensationele strafzaak van dat Jaar ging uit als een nachtkaars, met een veroorde ling van Leo van N. tot een voor waardelijke straf wegens dood door schuld en een boete voor verboden wapenbezit. Het was eten ongeluk, dius, Sindsdien bleef het ongeluk de kas telein achtervolgen. Na verkoop van de Oporto-bar begon hij verscheide ne succesvolle horecabedrijven, tot in oktober 1969 een stapel van vijf entwintig kratten bier op hem neer stortte. Leo van N. hield er een onherstel baar beschadigde ruggegraat aan over. Maar hij was voor anderhalve ton tegen invaliditeit verzekerd en na zijn ziekbed begon hij met onver woestbaar optimisme en met geleend geld aan een nieuw bedrijf aan het Buitenom, dat hij veelbetekenend "The Survivors", doopte. De verze kering had toen nog niets uitgekeerd, maar dat zou wel komen, meende de ondernemende kastelein. De eerste feiten op de ellenlange dagvaarding van de officier van Jus titie stammen uit die tijd. Leo van is ietwat té voortvarend geweest, toen hij zich liet financieren, want hoewel hij de zaak met inhoud had gepacht, liet hij de inventaris als ze kerheid overdragen aan de finan cier die hem het geld leende voor de kostbare verbouwing. In de dag vaarding staat deze "slordigheid", omschreven als verduistering. De bedriegelijke bankbreuk dateert uit 1972. Leo van N. had geen cent losgekregen van verzekeringsmaat schappij Victoria-Vesta". Maar zijn schuldeisers maanden. Ten ein de raad ging de kastelein op de stoep van de verzekeraar in hongersta king. Radio en televisie besteedden uitvoerig aandacht aan het merk waardige geval. Leo van N. werd gepresenteerd als de dappere eenling, die onverschrokken de strijd had aangebonden met een machtigconcern. De kastelein verfclla/ardie dat hij werd bedrogen door Victoria-Vesta, die ten onrechte zijn van een ongeval. Woordvoerders van de verzekeringsmaatschappij beticht ten de koppige kastelein daarentegen van „totimiidatiiepogtogen" én zelfs afwijking in plaats van gevolg Een nader onderzoek van de verzekeringsraad stelde Leo van N. echter in het gelijk. Hij werd voor 40 procent tovaMde verklaard. Na bijna twee weken hongerstaking op de stoep voor het riante miljoenenge bouw van Victoria-Vesta werd Van N. binnengeroepen om een cheque in ontvangst te nemen voor 60.000 gulden. Van N. verdween er mee door een zijdeur. Want in de hal zat al een schuldeiser op hem te wachten. Tien dagen later werd hij bij vonnis van de Haagse rechtbank officieel failliet verklaard. Maar Leo van N. was zoek, met het geld. Op 21 augustus werd hij te Zoetermeer gearresteerd. Hij had nog maar tweeduizend gulden over. Omdat hij het faillissement uiteraard al lang had zien aankomen en omdat hij ook na het vonnis zich nog een auto en een motorjacht had aangeschaft, verwijt de officier van justitie hem „bedriegelijke bank breuk", dia/t wil zeggen diait hij het geld opzettelijk aan het faillissement heeft onttrokken. Maar de dagvaarding is nog lang niet ten einde. Leo's rampspoed evenmin Aan de rechtbank vertelt de verdachte met een brok in zijn keel dat zijn prachtige huwelijk uit elkaar was gevallen nadat hij had ontdekt dat zijn dochtertje was verwekt door een gastarbeider. De kastelein pleegde een poging tot zelfmoord en belandde prompt in een psychiatrische inrich ting, waar hij anderhalf jaar bleef. Nog voor zijn ontslag maakte hij zich schuldig aan de eerste van een reeks diefstallen. Daarna ging hij aan de drank en pleegde hij een serie inbraakjes, die veelal mislukten. Een keer werd hij met de buit door de politie aangehouden, een tweede keer werd hij gepakt nadat hij uit zichzelf al was opgehouden uit angst voor de alarminstallatie en bij een derde gelegenheid belde hij op zondag de politie vanuit een warenhuis waarin hij zich zaterdags had laten insluiten... Meer van dit soort criminele escapades staan ter informatie aan de Haagse rechtbank beschreven in Leo's dossier. Buitendien staat hij ook nog terecht voor dronken rijden. Officier van Justitie mr. Van Steenderen weegt Van N.'s fors strafregister en diens zeer onfortuin lijke levensloop der laatste Jaren tegen elkaar af, als hij voor alle feiten samen een gevangenisstraf eist van acht maanden met aftrek. Leo van N. vraagt clementie. Hij vertelt dat hij morgen in ondertrouw gaat en hij belooft de rechtbank hier nooit meer te zullen terugkomen. Ook advocaat mr. Th. J. Piel vindt de geëiste straf builtensparig hoog voor deze verminderd toerekeningsvatbare ongeluksvogel. Pleiter vraagt vrijspraak van d bedriegelijke bankbreuk. Want Leo van N. heeft nooit de vereiste opzet gehad om dit feit te plegen. Met het verzekeringsgeld betaalde hij prive- schuldeisers die hem in goed vertrouwen gelid hadden geleemd. De boot kocht hij als toevluchtsoord om tot rust te komen.'Dat hij zich door dit alles aan een strafbaar feit schuldig maakte besefte hij niet, want na twee weken hongerstaking verkeerde hij in zo'n deplorabele toestand dat hij nauwelijks wist wat hij deed. Vonnis 11 februari. DEN HAAG Er komt vrijwel zeker geen akkoord tussen de Ver enigde Staten en Nederland over de door de Amerikanen geëiste beper king van de KLM-vluchten op de Noord-Atlantische route. De delegaties, voor de derde ronde van het luchtvaartoverleg bijeen in Den Haag, gebruikten vandaag de laatste onderhandelingsdag vooral voor een afrondend gesprek. De kernvraag daarbij is: welke pro cedure moet worden gevolgd na een definitief mislukken van dit overleg? Minister Westerterp {Verkeer en Waterstaat) zei gisteravond, dat naar het zich laat aanzien geen overeenstemming zal kunnen worden bereikt. De Amerikanen blijven bij hun eis tot drastische beperking van met name ook het vervoer van door gaande passagiers door de KLM vanuit Amerika. Voor de Nederland se delegatie is deze Amerikaanse eis onaanvaardbaar. "De financiële schade van een dergelijke beperking voor de KLM zal veel groter zijn dan het voordeel daarvan voor de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij Panam", aldus de bewindsman. Westerterp voegde daar aan toe te hebben verwacht dat de Amerikanen meer mogelijkheden om een aan vaardbaar akkoord te bereiken zou den hebben gekregen na een gesprek over de al eerder vastgelopen onder handelingen tussen minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en diens Amerikaanse collega Henry Kissin ger. Bij het volledig mislukken van de onderhandelingen zal de KLM naar het zich thans laat aanzien moeten voldoen aan de eis van de Amerikaanse rijksluchtvaartdienst om de vluchtschema's voor de routes op Amerika over te leggen. Aan de hand daarvan zal dan een eenzijdige beperking kunnen plaatsvinden. Al eerder heeft de Amerikaanse rechter deze door de KLM betwiste eis toe gewezen. In afwachting van het her nieuwde overleg zijn de gerechtelijke procedures opgeschort. Inmiddels is besloten dat de vlieg- tarieven voor de vaste routes over de Noordatlantische Oceaan per 1 april met tien procent worden verhoogd. Dit gebeurt op grond van een nieuwe tariefovereenkomst, die dertig lucht vaartmaatschappijen, aangesloten bij de IATA, hebben afgesloten. PARAMARIBO Onenigheid o- ver de financiële bijdrage van Ne derland in de ontwikkeling van Su riname heeft op de eerste dag van overleg tussen twee regeringsdelega ties al geleid tot een patstelling. Su riname wil meer dan de 993 mil joen gulden die Nederland volgens bet tweede Vijfjarenplan, dat loopt tot en met 1976, heeft uitgetrokken. Ook meent Suriname dat het zelf he beste kan bepalen wat er met het geld gebeurt. De besprekingen zijn gisteren op geschort. Vandaag zal de Surinaam se regering in een niet-openbare zitting van het parlement medede lingen doen over de datum waarop Suriname onafhankelijk wenst te worden. Tot dusver ging men er in Nederland van uit, dat de onafhan kelijkheid 31 december van dit Jaar ingaat. Behalve over de financiële hulp van Nederland zijn er ook moeilijk heden gerezen over de ontheffing van de Surinaamse luitenant-kolonel Elstak uit zijn functie van plaats vervangend commandant van de troepenmacht in Suriname. Elstak is tijdelijk van zijn functie onthe ven omdat hij een groot deel van zijn tijd besteedt aan de voorberei ding van een eigen Surinaams le ger, is de indruk van de Surinaamse regering. De leider van de Nederlandse dele gatie, minister De Gaay Fortman, zei hierover: 'Dit is een aparte zaak. Die moet afzonderlijk worden gere geld tussen de Surainaamse regering en de Nederlandse minister van De fensie". De Surinaamse minister Van Genderen zei: "De kwestie El stak staat voor ons hoog genoteerd". Toen journalisten dieper op de zaak wilde ingaan, kapte De Gaay Fort man het gesprek af met de opmer king. dat het niet de bedoeling was een echte persconferentie te geven. De Nederlandse minister zei nog: „Surtoaime regelt sinds 1954 toen het Statuut in werking trad, zijn bin- nmlainldse aangelegenheden zef Man- dig". Hij doelde met name op de bezorgdheid die oppositieleider Lach man heeft uitgesproken over de rechten van minderheden na de on afhankelijkheid. De Surinaamse mi nister Van Genderen zei, dat de grondrechten van alle Surinamers in de nog op te stellen grondwet zul len worden gewaarborgd. DEN HAAG Minister-president Den Uyl wil bij de demonstratie zijn van de vakcentrales tegen de werk loosheid. Daarom gaat hij 22 februa ri niet naar West-Berlijn voor een bijeenkomst van socialistische leiders op uitnodiging van SPD-voorzitter Willy Brandt. Op verzoek van het bestuur van de PvdA zal minister Van der Stoel van Buitenlandse Za ken nu naar West-Berlijn gaan. DEN HAAG De brandweer moet regionaal worden gebundeld. Zo'n re gionale brandweer moet dan de kern words® van de hulpverlening bij rampen en angevallten to vredestijd. Iets wat nu nog gebeurt door de organisatie Berscherming Bevolking (BB). Dit schrijft minister van Binnen landse Zaken De Gaay Fortman in zijn nota "Hulpverlening bij ongeval len en rampen", die hij gisteren aan de Eerste en Tweede Kamer heeft aangeboden. Door de wijziging wordt het perso neel van de brandweer in de eerste fase met 250 man uitgebreid. Op lan gere termijn worden dat er twee duizend. Tegelijkertijd moet dertig procent van de BB-ers afvloeien langs natuurlijke weg of door over plaatsing. Over het tijdstip waarop dat gaat gebeuren, vindt nog overleg plaats. De minister wil van de BB een landelijke organisatie maken, die sterk op de gewesten is gericht. In oorlogstijd moet de BB het be vel voeren over de hulpverlening, omdat deze organisatie volgens de minister het meest deskundig is op het gebied van oorlogsrampen. In noodgevallen worden twaalf mobiele brandweercolonnes en twaalf gecom bineerde reddings- en geneeskundige colonnes ingeschakeld. Dit korps be staat uit gewoon dienstplichtigen en eventueel ook groot-verlofgangers. De bewindsman wil verder een landelijke waarschuwingsdienst in het leven roepen om de bevolking tijdig op de hoogte te stellen van rampen. Hiervoor zijn ongeveer vijf duizend man nodig, die zullen wor den uitgerust met de modernste com- municatie-apparatuur. Ook moet er een liaintMiijk alarmnummer (0011) komen. WOUBRUGGE Vrijdag geeft het fanfarekorps De Harmonie een uit voering in Het Oude Raedthuys. Aan vang 8 uur. Na afloop bal met de boerenblaaskapel De Pulpzakken. Een tankauto, gevuld met olie, heeft gisteren op de snelweg Gorkum—Breda een verkeerslich tenportaal omver gereden. De auto raakte hij het remmen in een slip. Door het ongeluk, waar hij niemand gewond raakte, werd de rijbaan volledig geblokkeerd en ontstonden er lange files. Van een rechtstreekse verkiezing van de man die een kabinet moet gaan vormen ("gekozen kabinetsfor mateur") moest een grote kamer meerderheid ririelts hebben. Alleen PvdA. D'66 en PPR waren ervoor. In een motie van de KVP-er Van dier Sanden werd de gekozen kaJbto'öts formateur betiteld al "een ondeugde lijk middel om onze representatieve parlementaire democratie te verster ken". Eerder had Van der Sanden gezegd, dialt zo'n formateur „to ernsti ge mal te afbreuk zou doen aan t Ne derlandse parlementaire SteQseü". Maar hij slikte dit op het laatste moment in. Een voorstel van Jurgens (PPR) om de mogelijkheid te openen tot het behouden van beslissende refe rendums ("volksuitspraken") ver wierp een kamermeerderheid. Van de oppositionele VVD steunde mevrouw Kappeyne van de Coppello het voor- stel-Jurgens.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7