EIDSCH DAGBLAD Heineken massaal boycotten IRA-GEWELD LAAIT OP Politie Utrecht: politiek niet uit gaan "Wij de weg" vandaag Amerika rookt minder LEIDSCH DAGBLAD Chinezen overvallen gezin in Dieren Autohandelaar bracht vals geld in omloop DINSDAG 28 JANUARI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34538 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG De hoeveelheid sigarettentabak, die in Amerika per volwassene wordt gerookt, is tussen 1967 en 1971 met 21 pet gedaald, het aantal gerookte sigaretten met 9 pet. De sterfte aan hartinfarct, de belangrijkste doodsoorzaak in de Verenigde Staten, is in dezelfde periode met 10,5 pet gedaald, nadat de ze in de Jaren 1950—1963 met 19 pet was gestegen. Dat meldt de Journal of the American Medical Association, in een artikel onder de titel: "door de overheid gesubsidieer de dood en invaliditeit". Volgens de redactie van het blad bestaat er weinig twijfel, dat deze opmerkelijke omme keer in de sterftestatistiek ver oorzaakt is door de grotere pu bliciteit, besteed aan de nade lige effecten van het roken voor al door het officiële rapport, over roken en gezondheid, waartoe ex-president Kennedy nog de opdracht heeft gegeven. Het vermeerderd sterf risico voor hartaanvallen loopt onmid dellijk terug indien men met ro ken stopt. De sterftecijfers van longkanker reageren iets lang zamer. Nog betere resultaten, worden verwacht van meer doel gerichte preventieve en educa tieve programma's, aldus het artikel in J A MA. In Amerika moet volgens de statistieken jaarlijks als gevolg van het sigaretten roken 40 mil jard gulden extra worden uit gegeven voor gezondheidszorg. Dit bedrag alleen al is ruim vijfmaal zoveel als de totale op brengst van de tabaksaccijns. Actiegroep middenstand wil DEN HAAG Ongeveer 200 middenstanders uit Den Haag en omgeving, gebundeld in de actiegroep Midden stand Mobiel, hebben besloten het Heinekenbier en andere fabrikaten van Heineken zoals Vrumona, B-3 en Zwarte Kip te boycotten. Zij doen dat uit protest tegen het feit dat Heineken de bierprijzen heeft vrijgegeven. Van Helden trekt zieh terug uit selectie tweekamp Eerder al, op maandag 13 ja nuari, heelt de groep met onge veer 40 auto's de in- en uitgang van de Heineken-brouwerijen in Amsterdam geblokkeerd. Deze ac tie heeft niet tot resultaten ge leid. Tijdens een vergadering gister avond hebben de leiders van de groep iedereen aangemoedigd om collega's in Nederland over te ha len mee te doen aan deze nieuwe actie. "Deze boycot moet zich als een olievlek over het gehele land uit spreiden", aldus woordvoerder de heer J. W. H. Lemckert. „In de eer- oi" ste Pla&ts moeten wij echter onze collega's m de randstad bewerken, want daar ligt 80 pet. van de omzet van Heineken". '2 i de se- In een tijdsbestek van vijf uur ontploften gisteravond en -nacht in Londen vijf bommen. Op de foto de ravage in Kensington Highstreet, waarbij in een juwelierszaak een bom tot explosie kwam. Drie voorbijgangers werden gewond. Zesentwintig gewonden Van Indonesische PIT Order van half miljard voor Philips HILVERSUM Philips heeft van de Indonesische PTT een opdracht ontvangen ter waarde van ongeveer f500 miljoen voor de modernisering en uitbreiding van het telefoonnet in Jakarta. Bij de opdracht zijn be trokken Philips Telecommunicatie Industrie (PTI) en NKF Groep. Het project wordt gefinancierd door de Algemene Bank Nederland. Af en toe regen Ilalf tot zwaar bewolkt niet. af en toe reveil Matige tot krachtige, aan (le kust tijdelijk harde wind tussen zuid en westn Minimumtemperaturen cir ca 5 graden, maxima morgen om streeks 8 graden. De depressieaktiviteit boven de Atlantische Oceaan en West- Europa duurt onverminderd voort. Een depressie trok zeer snel over de oceaan en bereikte vanmorgen Schotland, opnieuw warme lucht Bergen naar West-Europa stuwend. De ring pen deze zelfstandigen het Heine ken bier dat zij nog in voorraad J| hebben, uitsluitend tegen de advies- ^sonen 'gewond gisteren in Londen HEERENVEEN Hans den is op de tweede dag lectie tweekamp tegen Peter van der Kant niet op de kunstijsbaan Thialf in Heerenveen verschenen. Via zijn vrouw Andrea liet de schaatsenrijder vandaag weten van verdere deelneming af te zien. Peter van der Kant reed, omdat het tenslotte een selectie tweekamp be trof alleen de 1500 meter. Hij maak te een tijd van 2 minuten en 09.3 se conden. De afsüuibende tien kilometer werd van het programma afgevoerd. Gisteren, na de eerste dag, had Van der Kant al een ruime voor sprong op Van Helden. Van der koopt betaalt slechts 38 ct. per Zaak in Kensington, waarbij twee stilstand. Kant verzamelde 93.050 punten (500 stuk, de prijs van een krat halve personen letsel kregen, van t m in 44.2 en 5000 m in 8.08.5), Van liter flessen komt op f7.69 (69 ct. i 80 Ct. reeks bomaanslagen. prijzen van 54 ct. (pijpje) (halve liter) Zij zullen echter tegelijkertijd intensief reclame gaan maken voor Skol bier, dat de consument wordt west End, één bij aangeboden voor 44 ct. (pijpje) l vijf uren ont- gasfabriek, krijgen in haar geheime besprekin één bij een chemische fabriek. Een gen met de Britse regering ct. (halve liter). Wie zes pijpjes vierde bom vernielde een juweliers- eventueel hernieuwen van de wapen - B.990 (44.2 p. stuk). In de frisdrankensector zullen zij middernacht in Victoria Street voor niet de fabrikaten van Heineken andere merken. Met algemene stemmen werd gis- aanvaard om gedurende drie weken de lege flessen niet meer aam Hei- verwondde lichtelijk winkel twee personen. De zwaarste aanslag werd gepleegd in Manchester, waar een bom in heer Mahmoed de kelder van een groot warenhuis 19 heeft er bij vijf Eerder op de dag ontploft in de Noordierse stad De bomaanslagen van gisteren wor den gezien als hervatting van de ge maakt". De actiegroep wil, dat Hei- weldpleging door het Ierse republi- neken op haar besluit terugkomt keinse leger. IRA-zegslieden hebben geval een minimumver- koopprijs voor het bier vaststelt. ALKMAAR De rechtbank te Alkmaar heeft de 34-Jarige kan didaat-notaris, mr. A. E. M. M. uit Zee wegens verduiste- ongeveer f 300.000 van regenzone zal ons land in de loop aannemer A. Hansen te Edam de dag bereiken en het onbe stendige weer met veel wind houdt ook woensdag nog aan. 29 JANUARI Hoogwater te Katwijk 1 4.20 en 16.33 laag water te Ö.13 en 12.36 uur. Zon op: 08.26 uur, onder 17.21 uur, maan op 20.33 uur, onder 08.49 uur. oordeeld tot vijftien maanden ge vangenisstraf met aftrek. De eis was twaalf maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk, ontzeg ging uit het ambt van notaris en vajj van de bevoegdheid als directeur buitenlanders die in* Utrecht verblij- UTRECHT De Utrechtse ge meentepolitie heeft vandaag toege- vrij regelmatig bij Een woordvoerder van de Utrecht- le politie ontkende dit niet maar daaraan toe "dat dat heel ven informaties inwint over hun politieke opvattingen en die van hun landgenoten. De scheidend voorzit- zaak dat wij tijdens de normale c i de Utrechtse politie 'een 1 tacten die we regelmatig met de bui- de zaak' te vinden. i de Utrechtse Imigranitenraad tenilanders hier hebben, geïnformeerd Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee vanaf 12 feb. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, ïn open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. S. Theunis had gisteren felle kritiek geuit aan het adres van de delingenpolitie omdat die volgens gen initiatief, hem onlangs een aantal Marokkanen willen worden over wat onder hen leeft. Wij handelen geheel op ei- Daar zien we niets Hij heeft een soortgelijke zaak al eens eerder via schriftelijke vragen aan de minister van Justitie aan de orde gesteld, want het is niet de verkeerds in", aldus de politie-woord- eerste keer dat de vreemdelingenpo- aan de tand had gevoeld omtrent voerder. Volgens hem zou ae politie htie in Utrecht bij gastarbeiders in- hun politieke gezindheid. Weer Engelse wapens naar Zuid-Afrika formaties inwint over de politieke gezindheid van landgenoten. De heer Roethof vindt deze nieuwe ervaring een goede gelegenheid de opnieuw aan de orde te stellen de begroting Justitie volgende week. LONDEN De Britse regering heeft besloten het door haar uitge- via intimidatie digde embargo op de verkoop komen dat Marokkanen hier politie- dit soort informatie niet alleen bij buitenlanders maar ook bij en over Nederlanders inwinnen. De politiewoordvoerder ontkende overigens "pertinent" dat de politie bU die gesprekken met buitenlanders ook een eigen politieke mending zou uitdragen. Theunis had gezegd dat de politie zich positief zou hebben uitgelaten over de Marokkaanse cul turele vereniging Amicale, een club die volgens de industriebond NKV bij - zonder weinig met cultuur van doen heeft maar die eerder ten doel heeft dergelijke te voor- Wijsheid over werkloosheid van wapens aan Zuid-Afrika op te ke of vakbondsactiviteiten ontplooien, heffen, zo meldt de "Daily Express" ASSEN Gedeputeerde Staten i rantie van "verscheidene' bommenwerpers aan de autoritei ten in Pretoria. De Britse regering zou eveneens Vraagd momenteel in het belang Nobel hebben Gedeputeerden ge- overwegen terug te komen van haar besluit, de levering te verbieden aan Zuid-Afrika van een hefschroefvlieg- tuig van het type "Wasp"» 16 PAGINA'S De Britse politie aangeboden een aantal van de 1500 geïnterneerde personen vrij te laten terroristische aanslagen nadat in ruil voor een bestand. Maar vol- Manchester 26 gens IRA-bronnen achten sommige geraakt bij leiders de Britse concessies onvol doende. Insiders geloven dat de IRA met "Trek verzoek in' DEN HAAG De honorair-con- Koeweit in Den Haag. de Salim Rabbani, t Nederland wo neken terug te sturen. Zij hopen personen verwondde, van wie twee nende Arabieren op aangedrongen, dat de bierbaron daardoor verpak- een ziekenhuis terecht kwamen. hun verzoek tot strafvervolging l drie bom- vader Abraham (Pierre Kartner) de TROS in te trekken. De vijf voelden zich in hun goede naam en eer aangetast door de tendentieuse plaat "Wat doen we met die Arabieren hier". Rabbani zei, dat de reactie onder de Nederlandse bevolking de meest strenge veroordeling inhield, die men zich kon denken. ARNHEM Drie vanuit Amster dam opererende Chinezen hebben in de afgelopen nacht de Dierense res tauranthouder Lee Ma Po (43) en diens gezin overvallen. Het drietal maakte daarbij ruim 4000 gulden en een aantal sieraden buit. Lang plezier hadden ze daar niet van: enkele uren later werden ze al in Amsterdam opgepakt. De overvallers waren na midder nacht het Chinees restaurant van Lee Ma Po aan de Doesburgsedijk in Dieren binnengedrongen. Ze bon den de vier kinderen van de res tauranthouder (2, 4, 5 en 7 Jaar) in hun bedjes vast en knevelden ook de 29-jarige echtgenote, een vrouw van Nederlandse origine. Daarna wacht te het gezelschai op de thuiskomst van de heer des huizes die in de gang buiten westen werd geslagen met een zwaar "oorwerp. Aanvankelijk verweerde hij zich met een mes, waardoor een overvaller werd ge wond. Daardoor ook kon men hen la ter in Amsterdam als de overvallers hekennen. Tegen drie uur strompelden Lee en zijn vrouw het om de hoek gele gen politiebureau van Dieren binnen nog helemaal bebloed. Hij meldde dat zijn portefeuille was ontvreemd en d t er wat sieraden werden ver mist. Een arts uit Dieren verleende eer ste hulp aan het gezin, waarna Lee met waarschijnlijk een hersen schudding in het Velpse ziekenhuis werd opgenomen. Hoewel zijn wouw niet in staat was een duidelijk signalement van de daders te geven omdat zij nylonkou sen droegen hadden de opsopringsbe- richten snel succes; tegen zes uur al werd het drietal aangehouden. Arbeidsonrust ik gezegd heb op dit punt blijf ik overeind houden", zo zei hij. Mr. dr. H. Roethof, lid gewoon is. Wij gaan politiek niet Tweede Kamer voor de PvdA, ver uit de weg. Het is een doodnormale klaarde desgevraagd het optreden in Spanje Staatssecretaris Glastra van Loon haalde zich gisteren tijdens een vergadering van de Kamer-com missie van Justitie de woede op de hals van de hulporganisaties minderjarigen. Glastra van Loon liet namelijk weten dat hulp aan weggelopen minderjarigen straf baar blijft en dat pikken de bo vengenoemde organisaties niet. Zij dreigen met harde acties. Ook de progressieve partijen in de Kamer zijn niet gelukkig met het stand- punt van Glastra van Loon en overwegen zelf met een ontwerp wetswijziging te komen PAGINA 7 Parijse mode dit voorjaar weer eens kleurig en fleurig. PAGINA 12 Soares is bevreesd voor een bur geroorlog in Portugal. PAGINA 13 MADRID Tweeëntwintighonderd arbeiders van de fabriek "Firestone Hispania SA" in Basauri (provincie Biscaye), die gisteren gestaakt hadden, zijn geschorst en krijgen geen salaris. De fabriek, waar 3.650 arbeiders werken, is gesloten nadat de politie tussenbeide gekomen was. In de provincie Biscaye alleen al zijn ongeveer 8.000 arbeiders in sta king of geschorst. In El Ferrol, in Galicië, nemen bij na alle 6.000 werknemers van de ''scheepswerven van het noord-wes ten" deel aan een prikstaking, en bijna 900 arbeiders van het construc tiebedrijf "Juliana" in Gijon (Astu- rie) zijn naar huis gezonden. Een honderdtal van hen had zich m een kerk opgesloten, maar de politie ontruimde het gebouw. Negen maanden voor doodsteken van echtgenoot ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft vandaag een 29-Jarige vrouw uit Gouda ver oordeeld tot negen maanden gevan genisstraf (zes maanden voorwaar delijk) wegens heit doodsteken van haar echtgenoot. De fatale mes steek was toegebracht op 19 augus tus van het vorige Jaar in het woonhuis van het echtpaar. De man zou zijn vrouw hebben aan gevallen met een loden pijp en een wurgtouw, waarop zij zich zou heb ben willen verdedigen met een mes. Op de rechtszitting bleek, dat de vrouw regelmatig door haar veel drinkende man mishandeld was, vooral tijdens ruzies over de drie kinderen, die de vrouw had uit twee vorige huwelijken. 'De vreemdelingendienst heeft zich Drenthe zullen een commissie niet in positieve of negatieve zin wijze mannen benoemen die 't werk- over Amicale uitgelaten. Dat is per- lozenprobleem in Drenthe moeten volgens het blad onlangs een zeker tinent onjuist. Als de heer Theunis onderzoeken. Landelijk heeft Dren- aantal uitvoervergunningen verleend, het tegendeel beweert dan moet hij the het hoogste percentage mannelij- die betrekking hadden op de leve- dat maar waar maken", aldus de ke werklozen Jacht- woordvoerder van de Utrechtse po litie het laagste per centage vrouwelijke werklozen. De li berale statenleden mevr. M. H. Hol- SJef Theunis verklaarde desge- lema-Eikenberg en de heer P. R. zijn bronnen geen nadere mede- vraagd wat de normen zijn voor de- politiezijde over Amicale. "Maar wat commissie op te nemen. DORDRECHT De rijkspolitie uit Dordrecht heeft in samenwer king met de politie in Rotterdam vanmorgen vroeg de 29-jarige Rotter, damse autohandelaar A. de K. aan gehouden. De man wordt verdacht, van het in omloop brengen van valse bankbiljetten van duizend gulden. Vrijdagmiddag werd door hem in Numansdorp een tweedehands BMW gekocht, die hij contant betaalde, met vijf valse briefjes van duizend gulden. Tegenover de politie heeft de autohandelaar verklaard dat hij wist dat deze bankbiljetten vals wa ren. Hij zou in het bezit van de bank biljetten zijn gekomen nadat hij op de utomarkt in Utrecht een tweede hands auo had verkocht. De koper van deze auto betaalde volgens zijn zeggen met de valse bankbiljetten. Dooi berichten in de pers gealar meerd controleerde hij deze biljet ten en oonstateerde dat ze vals wa ren Daarop besloot hij om geen schade te lijden de bankbiljetten op nieuw uit te geven.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1