„Grote Polder": bijdrage aan werkgelegenheid ZOETERWOUDS INDUSTRIETERREIN IS BUNA VOL - T r 1 Alle bedrijven op een rijtje Kosteloos bouwadvies voor iedereen Voorzitter J. A. Detmers van industrieschap: \TERDAG 25 JANUARI 1975 ZOETERWOUDE/LEIDEN In de Leidse regio zijn de moge lijkheden voor uitbreiding van bestaande of vestiging van nieu we bedrijven vrijwel uitgeput. De beschikbare industrieterreinen zijn vrijwel vol. Nog maar een aantal Jaren ge leden was er voor nieuwe indu strieën nog ruimte genoeg in Zoe- terwoude. Het deel van de Zoeter- woudse Grote Polder, gelegen tus sen de Hoge Rijndijk en de spoor lijn Leiden-Alphen, was bestemd voor industrievestigingen. Nu is de beschikbare grond daar bij na uitverkocht, en er worden in hoog tempo nieuwe bedrijfsge bouwen opgezet. Het Zoeterwoudse industrieter rein heeft een totale oppervlakte van 60 hectare. Voordat het ge bied bouwrijp gemaakt was, wa ren er twee eigenaren van de grond 40 heotore was in han den van een particuliere handel maatschappij, De Vijver B.V. in Hilversum. Twintig hectare be hoorde toe aan het industrie schap "De Grote Polder", een sa menwerkingsverband tussen de gemeenten Leiden en Zoeterwou- terrein bouwrijp, legden wegen en groenvoorzieningen aan, en boden de grond te koop aan. Het intergemeentelijke industrie schap voor f 85,- per vierkante meter, Handelmaatschappij "De Vijver" voor f 80,- per vierkan te meter. ook het industrieschap is bijna "los". De Leidse wethouder van Economische Zaken, de heer M. van Aken. kondigde begin van de ze maand in een commissiever gadering aan dat nog voor de zo mer de grond van het industrie schap volledig zal zijn uitgege- De Vijver B.V. is op vijf en een In de eerstvolgende vergadering halve hectare na, de voor indus- van de raad van bestuur van het Beide eigenaren maakten het trie bestemde grond kwijt. En industrieschap zullen opnieuw terreinen aan twee gegadigden worden toegewezen en dan is er nog maar 1,9 hectare over. Daarmee zal dan eindelijk een einde komen aan de taak van 't industrieschap, waarvan de ge schiedenis teruggaat tot het jaar 1957. Het schap ontstond als re sultaat van een gemeenschappe lijke regeling tussen de gemeen ten Leiden en Zoeterwoude. Zo wel het dagelijks bestuur als de raad van bestuur van het schap, zijn samengesteld uit vertegen woordigers van Leiden en Zoe terwoude. De huidige voorzitter, van het industrieschap is J. A. Detmers, de burgemeester van Zoeterwoude. Hieronder een ver slag van een gesprek met de heer Detmers over de niet altijd even fraaie levensloop van het indus trieschap. ZOETERWOUDE/LEIDEN ,,Het industrieschap had twee doelstellingen", zegt de heer J. A. Detmers, voorzitter van het dage lijks bestuur van het industrieschap „De Gro te Polder". „De eerste was bedrijven uit de Leidse bitrunenStad de gelegenheid te bieden uit de stad te verhuizen, en uiit te kunnen breiden. De tweede doelstelling was het be- doen terwijl Bedrijfsvestigingen aan de Industrieweg. milieuhj~^iënische gronden de vesti ging van een bedrijf weigeren". Tot zover de heer Detmers. Dat be drijven die zich op het gebied van het industrieschap wilden vestigen, bepaalde normen moesten vol- niet golden vorderen van de werkgelegenheid in de Leidse regio. Door Joop Maat drijven voldoen overigens aan die norm. Voor bedrijven die uit de Leid se binnenstad wilden verhuizen, gold natuurlijk het behoud \"nn die weric- Om~de^ doelsteillingen te kunnen allies bij elkaar erg vertragend ge werkt", aldus de voorzitter van het Weigeren geen belangstelling voor hadden, was dat probleem de wereld uiit. Ook wilde Gedeputeerde Staten een wegverbinding tussen het industrie- realiseren, zou net schap dus trieterrein aanleggen en ••exploi teren in een deel van de Grote Pol der in Zoeterwoude. Daarvoor kwam in aanmerking een gebied dat be grensd werd door de Hoge Rijndijk, (de Ommedijkseweg, de spoorlijn Lei- tien—Alphen en de Meerburgerwete- iring. Toen de gemeenschappelijke rege ling tussen Leiden en Zoeterwoude „Tenslotte moest er ook een exploi- Ook op het gebied van De Vijver tatie-overeenkomst gesloten worden kam niet ieder bedrijf zich tussen het Indusitrieschap en De Vij- ver BV. Er moest namelijk een totaal plan opgesteld worden voor het hele gebied (dus dlatt van het schap en dat van De Vijver!om vast te kunnen De Vijver is verplicht aan de gemeenteraad van Zoeterwoude mee te delen welke bedrijven zich op het terrein willen vestigen. De ge meenteraad kan dan met name op het terrein van De Vijver, blijkt wel uiit het hierbij afgedrukte staatje. Daaruit blijkt dat op het terrein van 20 hectare van het industrieschap 672 arbeidsplaatsen geschapen worden, terwijl er tot nu toe op het 40 hectare grote terrein van Handelmaatschap- pen, Dat pij De Vijver slechts 357 arbeidsplaat- tare, waa sen beschikbaar komen. 3 M niiet Minnesota (3M Nederland) is bij voorbeeld één van de bedrijven, dde huur van die hallen een sof geble- het bedrijf nu een magazijn-complex op terrein van De Vijver. Op dat terrein is volgens directeur Roest van de handelmaatschappij nog genoeg ruimte over. „Onze maat schappij heeft zelf in de Grote Pol der nog ong. vijf en een halve hec tare voor industrievestiging beschik baar", aldus de heer Roest, „en Ino- gem in De Bilt, die een groot stuk in de Grote Polder van ons heeft ge kocht, is bereid van dat terrein weer n halve hectare te verko- bij elkaajr dus al tien hec- nog plaats is". Bovendien Sbaan er nog bedrijfs hallen te huur in de Grote Polder. Die zyn eigendom van De Vyver BV Iniogem. Tot niet in aanmerking kwamen tigimg op terrein van het sohap. Op eigenaren zulli een vloeroppervlak van 7000 vierkante geen zorgen o meter biedt helt 3M-complex werk Overigens bouwt waarde. ken. Ze staan vrijwel geheel leeg. De zich daar echter maken. Want ook Staande bedrijfsruimte stygt in anet betrekking tot de Grote Polder s^hen waar groenvoorzieningen en op 19 februari 1958 door Gedepu- wegen zouden moeten tomen. Ito die goedgekeurd overeenkomst werd ook vastgelegd Zoeterwoude wat De Vyver bij zou moeten dragen aan deze voorzieningen. Daarby werd de oppervlakte van de terreinen als oorsprönke- verdeelsleutel gehanteerd. Verkoop Pas toen kon het bouwrijp maken beginnen, en omstreeks 1970 kon met de verkoop van de terreinen aan be drijven worden begonnen. Onlangs is bekend geworden dat de gronden f teerde Staten werd goedgekeurd, ttnoest de gemeente eerst een nieuw bestemmingsplan ■voor het gebied maken Dat tiig om het gebied, lyk een agrarische bestemming had. voor industrievestiging te kunnen gebruiken. Tegen dat bestemmingsplan werden Verscheidene bezwaarschriften inge diend. Mede op grand va/n de bezwa ren onthielden Gedeputeerde Staten het plan hun de s i 1975 waarschynlyk ge- Niet erg vlot Ondertussen waren er door de ge- Imeente Zoeterwoude onderhandelin gen gevoerd met de eigenaren van de grond in de Grote Polder. Die ge sprekken vlotten met erg. De prys die de gemeente voor de grond wilde betalen, lag volgens de grondeigena- iren veel te laag. Zy staken de koppen by elkaar, om gezamenlyk hun be langen te verdedigen. Nadat de ge meente Zoeterwoude een onteige ningsprocedure tegen hen had aan gespannen, verkochten zy de grond 'in zyn geheel aan makelaarsbureau IKroeze in Zandvoort. Tegen die tyd hadden ze van de gemeente Zoeter woude overigens hetzelfde bedrag I kunnen krijgen als ze toen van Kroe ze kregen", aldus de heer Detmers. „Na. de grondverkoop werd de ont eigeningsprocedure verder tegen Kroeze gevoerd. Dat lukte echter niet helemaal. De Kroon (het Ministerie Economische Zaken) ging alleen akkoord met de onteigening van slechts 20 hectare, terwyl het totale voor industrievestiging bestemde ge bied in de Grote Polder 60 hectare groot was. Makelaarskantoor Kroeze verkooht de 40 hectare die ze in eigendom had gehouden, door aan de heer Von der Baumen, die de grond op zyn beurt weer van de hand deed Handelmaatschappy De Vyver BV in Hilversum". .Zo kreeg het industrieschap een gebied in handen dat niet giroter was dan 20 hectare. Per vierkante meter moest er f4,35 betaald worden voor de grond in dat gebied. Voordat het terrein bouwryp ge maakt kon worden, moest er door de gemeente Zoeterwoude eerst een ge- detaileerd bestemmingsplan worden opgesteld. Goedkeuring van dat be stemmingsplan door Gedeputeerde Staten nam weer een aantal Jaren in beslag. De vertraging in de procedure werd voor het grootste deel veroor zaakt doordat Gedeputeerde Staten een spoorwegrakkordement in 't ge bied wilden aanleggen. Toen bleek dat de Nederlandse Spoorwegen daar LEIDEN In de maand april zal in de Leidse Groenoordhal een Vrije Tijdsbeurs worden gehouden. Standhouders zullen onder meer de aandacht vestigen op de water- en kampeersport. Het gaat om een nieuwe beurs, die wanneer er be langstelling voor blijkt te bestaan jaarlijks herhaald zal worden. B. W. heeft op advies van de plaatsvervangend-directeur van de Groenoordhal besloten een bedrag van 10.000 gulden uit het Evene mentenfonds te halen als een voor schot voor de organisatoren van de beurs. heel zullen zyn uitverkocht. Pas dan kan de eindafrekening gemaakt wor den. Als de verkoop in dit tempo doorgaat, zal het industrieschap waarschymlijk wel enige winst ge maakt hebben op het terrein. Die winst zai dan tussen de gemeenten Leiden en Zoeterwoude verdeeld wor den'. „Tk vind dat er op het terreiin van het industrieschap behooriyk veel werkgelegenheid is geschapen", zegt burgemeester Detmers. „Dat is ook een gevolg Aan het feit. dat bedrijven aan bepaalde normen moeten voldoen om zich op terrein van heit schap te kunnen vestigen. Hoewel dde normen niet helemaal vast liggen, wordt er toch wel gelet op het aantal arbeidsplaatsen dat een onderneming per vierkante meter terrein te bieden heeft. Niet alle be- ""'"'W TE HUUR CBUIMTE W0E»ff EEDSUr w* k IffT KANTOOR 'i mrrs «waf 1080™* Xs 070-468959 \n v; Ook lege bedrijfsruimte stijgt in waarde. De ïyst van bedryven die zich gevestigd hebben of zullen gaan vestigen in het gedeelte van het industrieterrein „Grote Polder", dat aan het gelyknamige industrieschap toebehoort. Tussen haakjes is vermeld aan hoeveel mensen het bedryf werk te bieden heeft. 1. Transportonderneming D. Jonker (57) 2. Bender Techniek B.V., optiek (15) 3. Genemans Schoenen B.V. (21) 4. Vos Co B.V., opslag en overslag van chemische stoffen (23) 5. B.V. Gebr. Rolff's Handelmaatschappy <45) 6. N.V. Kon. Nederlandse Grofsmederij (200) 7. Avis B.V., interieurstoffering (10) 8. Good Year Nederland B.V. (108) 9. Ingersoll-Rand Benelux N.V., verkoopbedryf van pompen, compressoren, enz. (35) 10. Electrotechnisch Bureau Lintsen (11) 11. Macropa B.V., handelsbedryf in o.m. microscopen (31) 12. Van Marwyk, kranenverhuur (15) 13. Transport bedryf P. van der Meer (11) 14. J. L. Hoogvliet en Zn., groothandel in levensmiddelen (25) 15. Teidem B.V., opslagbedrijf baby-textiel (21) 16. Drukkery Deltabach B.V. 7) 17. Verhey B.V., fabriek van stalen luchtkanalen (29) 18. Gebr. Zandbergen B.V., vleesgroothandel 8) Het totale aantal arbeidsplaatsen in deze bedryven bedraagt 672. 1. Minnesota Nederland N.V. 45) 2. Blom's Automobielbedrijf 21) 3. Prince Cladding B.V. (100) 4. Waterleidingbedryf „De Rynstr^ek" 6> 5. Bonda's Veevoederbedrijf 12) 6. Regma Buhrs B.V., lichtdruk 12) 7. Codangroep B.V., meubelgroothandel 12) 8. Bosman Bouwbedryf 6) 9. Rotim B.V., bouwkranen, graafwerk 90) 10. Verhoeffs Handelmaatschappy B.V. 30) 11. Keuringsstation Ryksdienst voor het wegverkeer 9) 12. E. J. Steyn, groothandel in plak-artikelen 14) Totaal aantal arbeidsplaatsen in deze bedryven bedraagt 357. Volgens de huidige stand van zaken komen e ;r in het hele in- dustrieterrein dus 1029 arbeidsplaatsen beschikbaar. „Je zou de Architecten Informatie Centra (AIC) kunnen vergeleken met die Wetswinkel, waar men ook -terecht kan niet problemen zonder direct te weten naar welke instatntie men moet stappen." Dit zegt architect R. van Straten, als hij en coördinator Th. C. Stuivenberg praten over het ruim anderhalf Jaar aan de Middel weg 4 draaiende Architecten Infor matie Centrum "Rynland". Drempelvrees Architect Van Straten: "Hoe vaak gebeurt het niet. dat mensen zelf maar aan het verbouwen van hun huis slaan, omdat ze eenvoudig de weg naar een architectenbureau niet willen maken uit angst dat de inhoud van hun portemonnee niet toereikend is voor de gemaakte plannen. Ook leeft het Wee. dat by bet aanraken van de deurknop van zo' architecten bureau men de kassabei al kan ho ren rinkelen, net als in de advoca tuur. De architect zelf, is hierin niet helemaal van schuld gevrywaard, want tot voor kort leefde hy als het ware in een ivoren toren. Waar iemand, die byvoorbeeld in zyn ach tertuin een duiventil wil bouwen, niet direct zal aankloppen. Het AIC bete kent voor de architect zelf een stuk sociale bewustwording waarby hy, onbezoldigd, in direct contact komt met diverse lagen van de bevolking". Deze woorden worden gestaafd als we op een woensdagavond tydens het spreekuur rond achten by het AIC binnenkomen. Twee architecten, in dc nabye toekomst worden het er drie (buiten-, binnenhuis- en tuin- c.q. landschapsarchitectuur), geven uitleg aan een mevrouw, die in haar huis een riolering wil aanleggen. Eerst had ze zelf een tekening ge maakt en was daarmee naar de af deling Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente gegaan. De tekening werd echter niet goedgekeurd, omdat ny op ondeskundige wyze in elkaar gezet was, zodat ze onverrichter zake naar huis terugstapte. Nu hoopte ze, met de aanwyzingen van het AIC, dat de tekening wel in de ambtelyke maalstroom wordt op genomen. "Het komt zelden voor dat iemand, na by ons te zyn geweest, dcor Bouw- en Woningtoezicht weer wordt teruggestuurd. En dan nog is het omdat men niet precies de door ons gegeven aanwyzingen heeft op gevolgd", aldus v. d. Velde, een van de aanwezige architecten. "wy zyn onafhankelyk ten opzich te van groeperingen, gemeente of po litieke party en. Contact met een aannemer heeft het AIC ook niet", vervolgt Van Straten. "Gewoonweg omdait anders een gedeelte van ge- interesseerden zou kunnen wegvallen. Wel sturen we mensen na gericht advies door naar een collega-archi tect of aannemer, waarvan men eventueel gebruik kan maken. Men loopt dan ook niet het gevaar in han den te vallen van een beunhaas (een aannemer die teveel rekent of een architect die voor een schnabbel bui ten zyn specifieke vakgebied gaat). "Wyk- of actiecomité's kunnen ook hy het AIC terecht. Als op een open gevallen terrein in een wyk moge- lyk een bedryf wordt neergezet en de bewoners zyn het er niet mee eens, omdat ze een speelterrein voor hun kinderen wensen, dan kan het AIC na overleg met de Kring Rynland (groep van 40 architecten), zorgen dat een architect in het comité zit- tjng neemt." Coördinator Stuiven berg vullt aan: „De man kaïn dam de ideeën van het comité schetsmatig vertalen, zodat als ze by B. en W. aankomen, het comité even sterk staat als het bedrijf, dat op zyn beurt de nodige tekeningen by de hand zal hebben.*' Rijtjes huizen "De differentiatie in het woning bestand is nagenoeg nihil. En dat geldt niet alleen voor de gemeente Leiden", aldus Stuivenberg. "Neem eens wyken als de Bylmer of de Me- renwyk. Wat wy willen is een veel voud van ideeën brengen naar het individu om zodoende tot een door braak van de huidige woningwetcul tuur te komen. Je merkt dat de men sen bewuster gaan leven zowel bin- nens- als buitenshuis. Ze wensen en terecht, inspraak over hun woonom geving byvoorbeeld op het punt van de groenvoorzieningen, speelstraten en woningindeling. Het komt voor, dat iemand na ad vies van ons te hebben gekregen en vervolgens de goedkeuring van Bouw en Woningtoezicht, zelf aan de slag gaat. Dan kan ik het soms niet la ten, eens langs te gaan om in wezen myn creatie te bekyken", mymert Stuivenberg. het echtpaar De Jong dat voor advies komt, rechts de architecten ir. Worst en ir Initiatief "Het idee om tot de AIC's, die over het hele land verspreid zitten, te ko men is ontstaan in de Bond van Ne derlandse Architecten (BNA het overkoepelend orgaan van de ver schillende Kringen) waarin de mees te erkende architecten zich verenigd hebben", aldus Van Straten. Ook in de BNA rommelt het; was de bond vroeger voornamelyk een standsorganisatie, tegenwoordig ope reert z;j meer ais een vakbond. Zo probeert men de titel 'architect' door de wet beschermd te krygen. Ook is men uit °P een betere regeling ten aanzien van de pensioenvoorzienin gen, die een architect als zelfstan dige in de loop van zyn carrière moet verdienen. Aan dit hele bewusi wor dingsproces binnen de architecten wereld geeft het Architecten Infor matie Centrum uiterlyke vorm. Het zwaartepunt van de door de AIC in Leiden gegeven adviezen ligt vooral op de kleine klusjes. Het gaat erom zoveel mogeiyk kostenbespa ringen te bereiken. Dat wil niet zeg gen dat men by het opzetten van grote bouwwerken moet schromen by het AIC aan te kloppen. FRANS VAN KEIMPEMA

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3