DE LICHTEN OP ROOD: HEROINE! Volgende keer vallen er misschien doden MINISTER VAN AGT: GEEN AMERIKAAN HEEFT TEGEN MIJ DE UITDRUKKING THE DUTCH CONNECTION GEBRUIKT Controle blijft als probleem onop losbaar" EATERDAG 25 JANUARI 1975 Een Chinees in Amsterdam, die lie ver anoniem wil blijven, ontvangt mij in zijn kantoortje. Hij heeft een eethuis, waar ook gespeeld wordt. Typisch Oriëntaalse spelletjes, zoals mah Jong of pai-kau, waarbij het om forse bedragen gaat. De controverse tussen de Singapore- en Hong Kong-Chinezen komt aan de orde. Zelf is hij uit Hong Kong, maar hij zal de laatste zijn om zijn rasgenoten uit Singapore alle schuld te geven van de bonje die er In die zo gesloten Chinese gemeenschap is ontstaan. „Er zijn momenteel drie bendes ac tief in de heroine", verklaart hij „en dat zijn Li-Wah. 14 K en Seng-Wo. Zij werken zowel in Hong Kong als in Singapore. Daar hebben ze geen ruzie met elkaar. Maar hier in Nederland wel. hier waren de spanningen zo hoog opge lopen dat ze op het punt stonden elkaar uit te roeien. Daar is de poli tie nog net op tijd bij geweest vori ge week. Waarom het dan ging? vraagt u. Ach, een heleboel dingen tegelijk. In de eerste plaats voelen veel Chine zen zich hier niet zo op hun gemak. Misschien omdat ze geen verblijfs vergunning hebben, of omdat ze zich gewoon niet thuis voelen. Ze kunnen hun problemen dan minder gemakkelijk kwijt. Met vrouwen bij voorbeeld. U moet weten, dat er met de heroi ne ook meisjes uit Singapore en Hong Kong meekomen. Hoeren, in derdaad. En nou is het heel vaak voorgekomen dat iemand uit Singa pore naar een meisje uit Hong Kong ging en dan niet betaalde. En an dersom, om terug te pesten, begrijpt Die spanningen werden zo steeds groter en groter. Gokschulden, dat kwam heel vaak voor. Wij schrijven nou eenmaal geen schuldbekentenis sen, je woord is voldoende. Maar voor sommigen van ons was het niet voldoende. Ze betaalden ge woonweg niet. Dan kreeg Je dat die ander wraak nam, bijvoorbeeld door de politie te tippen over heroine, als het zo van pas kwam. Al dit soort dingen hebben een rol gespeeld. Nu is Jullie politie er nog op tijd bij ge weest. Maar de onderlinge vijand schap bestaat nog steeds. Dat kan nooit goed blijven gaan. De volgen de keer is het misschien wel raak en vallen er doden". De Belgische BOB (Bijzondere Op- isporings Brigade) is na de grote jheroine-vangst op het vliegveld Za- venthem bij Brussel onlangs, drukdoende de aanvoerroute van de j Chinezen zoveel mogelijk te onder- Imijnen. Over welke maatregelen het igaat en hoe groot de kans van sla gen is kon een woordvoerder van de BOB niet zeggen, omdat de wet hem dat verbood. Wel is men optimis tisch gestemd bij de Belgen en is de BOB zeer gelukkig met de samen werking met de veel meer ervaren Amsterdamse recherche. De substi tuut-procureur aan het parket des konings in Brussel, de heer G. Re- Iniers (zijn functie is te vergelijken met officier van Justitie en hij is nauw bij het heroinebeleid betrok ken) wilde wel wat meer kwijt. Op de vraag, of, als Brussel voor de Chinezen te onveilig wordt. Luxem burg niet de volgende transitohaven voor heroine zal worden (ook in dat land zijn immers geen grenscontro les meer) zei de Belgische over heidsdienaar dat iets dergelijks ze ker in de lucht hangt. („Een paar maanden geleden is er trouwens in Luxemburg al een heroine-vangst gedaan", voegde hij er aan toe) Maar tot preventieve maatregelen is men in de kleinste Benelux-partner niet overgegaan, „omdat daar, gezien de geringe omvang van het probleem, nog geen aanleiding toe bestaat". Volgens de heer Reniers geniet Bel- gie bij de heroine-smokkelaars ook de voorkeur als aanvoerhaven, om dat de strafwetgeving inzake verdo vende middelen in Belgie, evenals in Nederland, nog zeer mild is: „Wij hebben een maximum straf van twee Jaar, en dat is natuurlijk een lachertje", aldus de heer Reniers. Een nieuw wetsvoorstel, dat aan zienlijk krachtiger wordt, is inmid dels al goedgekeurd door de Kamer, maar is blijven steken in de Senaat. „Men praat en praat maar, zonder een beslissing te nemen", klaagde de justitie-beamte, „vooral het strafma ximum is onderwerp van discussie. Sommigen willen twintig Jaar, ande ren tien of vijf Jaar. De zaak wordt nodeloos geremd". Een markt voor heroine is er in Belgie zelf nauwelijks, gelooft Re niers. Er zijn een paar moeilijk te localiseren kernen bij de grote ste den, maar als afzetgebied voor de handelaars heeft Belgie, vergeleken met Nederland, niets te betekenen. De Belgische gebruiker moet dan ook wachten totdat het spul op en neer naar Amsterdam is geweest. Natuurlijk is de bewaking en con trole verscherpt", zo besloot de heer Reniers. „en omdat wij nu eenmaal geen Chinezen in België hebben, tenminste geen gevestigde groep, weten wij ook wel hoe laat het is als zo'n vliegtuig met over de hon derd Chinezen aan boord in Brussel landt. Maar Je kunt nu eenmaal niet al die honderd mensen grondig gaan onderzoeken. In zoverre blijft het een onoplosbaar probleem". Jaren te laat springen plotseling alle lichten op rood. Heroine! Mr. Andreas Anthonius Maria van Agt gebruikte vorige week, na een werkbezoek aan de V.S. nog een verdoezelende term als "niet onaanzienlijke hoeveelheden". Het zijn kilo's en kilo's. Heroine ter waarde van miljoenen. En alleen al in Amsterdam tussen de 5 en 10.000 verslaafden. Geluk, tot de dood erop volgt. Nederland levert het. De narcotica-bestrijders erkennen het, vaak veel te laat: Nederland is een handels- en doorlaatpost voor H(eroine). Groeit met de dag. The Dutch Connection is geen kreet, geen modewoord voor schrijvers a la Frederick Forsythe. Geen valse romantiek. Er dreigt levensgevaar. Minister Dries van Agt probeerde tUdens een persconferentie op Schiphol nog een deken van gerust- speilende woorden over de naakte feiten te spreiden; geen Amerikaan heeft tegen mij de uitdrukking Dutch Connection gebruikt. Aardig. Maar hoofdinspecteur G. J. Toore- naar (Bureau Bijzonder Zaken van van de Amsterdamse gemeentepolitie) advocaat en procureur mr. H. A. Kater in de hoofdstad (een van de eersten, die de opkomst van H-ge- bruik en handel zag aankomen) en mister McClain van DEA (Drugs Enforcement Administration in Den Haag zijn NIET bang voor die uitdrukking Dutch Connection. Reportage van Thom Olink en Alexander Münninghoff Mr. Kater zegt daarvan: „Ik ben in '71 begonnen met waarschuwen. Nu dringt het kennelijk verder door. Maar Ja, wie komen straks in zo'n landelijke instelling. Een paar man van het ministerie, politieagenten en kletemajoren. Uit de subcultuur moeten ze ook mensen halen, ken ners van die specifieke sien. Laten ze niet alleen gaan praten. De toe stand is levensgevaarlijk". Hij heeft gelijk, wie nog twijfelt aan een Dutch Connection moet recente kranteberichten nog eens aan zich voorbij laten gaan. Begin van dit jaar. Op het Brusselse vliegveld Zavethem wordt een Chi nees aangehouden met drie kilo H. op weg naar Amsterdam! Op Orly, Kloten (Zurich) en Frankfurt grijpt men entoeiLe diagen later drie Chine zen met grote hoeveelheden H. Op weg naar Amsterdam! In Wenen en Brussel warden 22 Chi nezen aangehouden met 45 kilo H. In één week. 22 koeriers op weg naar Amsterdam. Toorenaar: „Een enkele keer komen we iets te weten, zoals in de moord zaak Yang Faitrt Tang, eindelijk adressen. Maar in het algemeen zoe ken we in duisternis. Het enige is het doorknippen van de aanvoerlij nen. Anderen proberen het dan weer op een afwijkende manier, maar we dwingen ze tot improvisatie. Vernuft Mr. Kater: „Het vernuft is onvoor stelbaar. Sommigen zouden een mul- tinatiana uit die grand kunnen stampen. Wat ik niet begrijp, is dat de politie de vorige week tijdens een dreigende veldslag tussen de Hong- Kong en Singapore Chinezen in Amsterdam heeft ingegrepen. Er is trouwens maar een manier om het probleem werkelijk op te ruimen; bombardeer die papaver-velden in Turkije, Cambodja en alle andere landen. Ze bombarderen nu ook Maar serieus, als we zo doorgaan met de bestrijding, dan komen we steeds verder achter. Toen ik begon te waarschuwen voor de groeiende handel en Aloha met koeieletters afraadde om H te gebruiken, zat men op hoog niveau te confereren over plakken hasj. Waarom dringt het niert door dat Heroïne DODE LIJK is. En inherent is aan georga niseerd gangsterdam. We hebben McClain van de DEA nog gevraagd wat er waar is van de suggestie, dat de Amerikanen in Ne derland ook daadwerkelijk als unidler- cover-agenlte werken. Ondanks, dat gebrek aan wettelijke ruümlte. Ter verklaring: In de achter ons liggende twintig Jaren kende men twee belangrijke aanvoerroutes voor heroïne. The Latin-American Con nection en the French Connection. Twee van de belangrijkste gebieden met papaverbouw zijn Turkije en de zogenaamde Gouden Driehoek (Laos. Cambodja en Thailand). Veel van de Turkse opiaten kwamen te recht in Marseille, waar in de labo ratoria van de onderwereldsyndica ten, zoals de Guerini's, zuivere H. werd bereid. Van Marseille ging een groot deel van de heroïne naar de V.S. Vandaar French Connection Maar de handel in Frankrijk is gro tendeels verdwenen. De laboratoria zijn vernietigd, Turkije kreeg een bouwverbod (dat inmiddels weer te niet is gedaan) en de handel ver plaatste zich. Chinezen Hoofdinspecteur Toorenaar en zijn zeven mensen, het handjevol poli- tie-agenten in Rotterdam en Den Haag, de enkele man in de provin cie: zij roeien tegen een stroom in, die steeds sterker wordt. Vandaar het landelijke team, dat minister Van Agt nu eindelijk voor stelt en concentreer Je op H. Ik geloof niet in de veel gehoorde verdediging, dat de dealers dan pas overgaan op heroïne-verkoop. Tachtig procent van de middelgrote dealers heeft die ommezwaai in het verleden al ge maakt. Ik geloof ook in zwaardere straffen voor de mensen, die leven van de handel. En zoaJls in Engeland in het gratis verstrekken van he roïne aan de verslaafden. Laat men in godsnaam die zaak aanpakken met alle middelen. Dit is kruimel werk, gelukkig is de politie niet zo corrupt als in andere landen, op geen stukken na niet. Dat is boffen". naar het ontbreken van een Chi nees-sprekende man op zijn afdeling (Kater wil zelfs Chinese politiemen sen hier naar toe halen") Onbegonnen werk, we hebben een tolk, dit is genoeg. Er zijn zoveel dialecten, geen beginnen aan". Jhet gepriemel hier reduceren tot schooljongenswerk". Toorenaar is het daar wel mee eens". We zullen ook die kant op moeten. En ons in nationaal en internatio naal verband verenigen. Wat moet ik met zeven mensen, die ander werk moeten laten liggen. Die Ame rikaanse jongens kunnen partijen „kopen" ter waarde van een half miljoen of meer. De gedachte, dat we de hele handel kunnen uitban nen is utopisch, maar we kunnen wel meer doen. Wij bewegen ons op de fiets, de tegenstander per Jet". Mr. Kater: „De zaak wordt verkeerd aangepakt. Waarom zit er bij de Amsterdamse politie nog steeds nie mand, die Chinees spreekt, een aan tal dialecten? Laat Justitie nu ein delijk eens ophouden met dart, misse lijk makende gedoe met dat hasj- hondje op Schiphol. Legaliseer hasj Iedereen, die op de hoogte is van de handel benadrukt het feit, dat deze handel zal blijven. Met betrekkelijk geringe hoeveelheden is enorm veel geld te verdienen. Een kilo zuivere H inkopen in Bangkok of Singapo re: ongeveer 4000 gulden. Verkoop- waardie hier ongeveer 4.5000 gulden. Uiteindelijke opbrengst in versneden voran 100 tot 150 keer zoveel. Nederland met een mild strafkli maat en originele Chinese samenle ving in Amsterdam en Rotterdam, een onbeschermde onderkant (Bel gie). niet toereikende of niet be staande uitleveringsverdragen, een redelijke gebruikers potentieel, bij het Amerikaanse leger in Duits land en een overheid, die het gevaar systematisch heeft onderschat moest belangrijk worden voor de gangsters. Het ontstaan van een Dutch Connec tion liag voor de hand. Nu bestaat hij. De aanwezigheid van de twee in Den Haag onderstreept de groeiende .status" van Holland als doorgeef luik. Bevoorradingspost voor onder anderen 300.000 soldaten van Ameri kaanse makelij in West-Duitsland. Duisternis McClain is, als wij hem spreken, weinig toeschietelijk. Logisch, want de DEA werkt in duisternis en tegen syndicaten, zo hard als glas en even gevaarlijk als him handelswaar. Hun manier van werken wordt hier bemoeilijkt door de Nederlandse wet geving. McClaón: „We onderhouden contacten met onder andere Toore naar. De Nederlandse wetgeving laat ons niet veel ruimte. Wel geven we tips". De dienst werkt in de VB. met un dercover-agents, provocatuers. Ze beginnen met een gram te kopen, zich in te dringen, dan grotere par tijen te vragen om uiteindelijk een grote slag te slaan" vertelt Toore naar. McClain bevestigt. „Ze zijn niet te onderscheiden van de werke lijke misdadigers". Dart leidt tot praktijken en misver standen, die hier nog niet mogelijk zijn. In Miami ging eens een „monster slag" niet door, doordat de reguliere poQditle de DEA-collega's aanzag voor misdadigers en ze inrekende op hert moment van de transactie. Mr. Kater: „Ze kunnen beschikken over fondsen, relaties en geld, die Papaver-verbouw in TurkijeOndanks Ameri kaanse aandrang nu weer vrij Foto rechts boven: Hong Kong miljoenen Chinezen en verblijfplaats van vele syn dicaten. Suggestie ,,'t Is duidelijk, dat wij niet gaan vertellen hoe wij werken. Laten we het houden bij de suggestie". Wel geeft hij toe dat een aantal collega's in Europa de strijd tegen de H-syndioaten met de dood heeft moeten bekopen. Er is nog iets verontrustends in de (groeiende aanvoer uit het Verre Dosten. Toorenaar: „BU de vangst op Zaven- them zat ook een kilo zuivere H. Normaliter krijgen wij verontreinig de bruine suiker, maar het is nu wel waarschijnlijk, dat de mensen uit de voormalige Franse laboratoria in Singapore en Hong Kong werken. Trouwens ik zit te wachten op het moment dat we stuiten op een lab in Amsterdam. Er zijn hier voorra den van 50 kilo en meer. Dan zullen ze heus gaan bewerken". Hoofdinspecteur Toorenaar spreekt van 500 kilo, die in Nederland wordt verwacht. Natuurlijk bestaat die Dutch Con nection. Mister McClain is met zijn collega Miner gestationeerd in de Ameri kaanse ambassade. Zij zijn liason- officers van de DEA. Een dienst, die in het leven werd geroepen door ex- president Nixon. Ongeveer zeventig specialisten zwerven door de wereld. Een deel natuurlijk in de brand haarden: Singapore, Hongkong, Kuala Lumpur. De enorme vangst in Wenen en Brussel geschiedde ook na tipwerk van de DEA.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17