HAAGS VERKRACHTINGSDRAMA MET VRAAGTEKENS V erdeeldheid in PPR over abortuszaak Beroofde familie kan toch vakantie houden in Spanje De kinderbescherming maakt ons monddood COPPES: „WD-VOORSTEL LIJKT ME WEL WAT" Regering teleurgesteld over afwijzing nota grondwetsherziening Kantoorbediende aangehouden Junckers cleeiis, parket STRAFZAAK EDDIE D. UITGESTELD de beste achteras constructie: de DeDion-asvoor een veilig weggedrag VRIJDAG 24 JANUARI 1975 Door Sybe Stamm DEN HAAG Een prille 21-Jari- gt huismoeder met het uiterlijk van sweet seventeen vertelt aan de Haag se rechtbank hoe zij 4 juli vorig jaar op klaarlichte dag door een Tunesiër en een Algerijn via de drukke Wa genstraat naar een huis aan de Stille Veerkade was gesleept, waar zij door drie gastarbeiders werd ver kracht. "Heb u dan geen verzet geboden?", vraagt rechtbankpresident mr. Berk hout. "Dat kon ik niet. Ze hadden me leder aan een arm stevig vadt". ant woordt Jannie. "Maar u kon toch gillen?" „Dat durfde ik niet. Ze zeiden dat ze me in elkaar zouden slaan als ik gilde". Het meisje verelt dat zij de Tu- nesiërs nad ontmoet in een café aan de Wagenstraat waar zij regel matig een pilsje placht te drinken. Haar man werkte die tijd in België. Wie op haar baby van acht maan den paste komt niet te sprake. Een van de Tunesiërs, de 38-Ja- rige Erik A.,was door Jannie een paar dagen tevoren al eens in haar eigen woning ontvangen en op een kopje thee getracteerd. Aan zijn vrienden en laiter aan de politie ver telde de man dat hij voor tien gul den "intiem" met haar was geweest. Als getuige onder ede weerspreekt Jannie deze aantijging. Zij verklaart dat Erik tijdens de theevisite inder daad aivances had gemaakt. Door uit haar eigen huis te vluchten was zij aan hem ontkomen. Nietemin zat zij in de middag van 4 Juli weer even zo vrolijk een pilsje te drinken in het café waar Erik en diens vrienden bijeen plachten te komen. Onder het motto dat hij haar even moest spreken had de Tunesiër haar naar buiten gelokt. Daar was Jannie door Erik en diens Algerijnse vriend Abel K. onder de armen genomen en wegge sleept, om drie uur des middags. Ter zitting blijkt dat Jannie is ge bracht naar de kamer van de derde man in deze affaire, de 39-jarige Tunesiër Hamadi C.. die hiertoe te voren in het café speciaal zijn sleu tel ter beschikking had gesteld aan zijn vrienden. Zij beloofden hem dat hij dan ook een keer met Jannie mocht. In de kamer aan de Stille Veer kade had Jannie eerst met Erik een pilsje gedronken en een sigaret ge rookt. "Toen zei hij dat hij wilde. Ik zei: niet doen. Maar hij deed het toch en ik dacht dat ik er niet onder uit kon", vertelt het meisje. Zij geeft toe dat zij zich zelf had uitge kleed. kan ik tenminste weg. Maar toen ik weer was aangekleed ging de bel. Daar waren die twee anderen. Toen ik weg wou lopen duwde Hamadi C. me terug. Hij gaf me een paar klap pen, keihard in m'n gezicht. Ik huil de en htf zei dat'ie me helemaal in elkaar zou slaan. Dus moest ik hem zijn zin wel geven". Hamadi had een grammofoonplaat opgezet en Jannie had naakt met hem moeten dansen. Huilend. De twee andere heren stonden op de gang te wachten. Toen Hamadi klaar was kwam Abdel K. aan de beurt. Die bracht Jannie tenslotte terug naar het café. Het meisje had een opgezwollen lip. "Ik ben gevallen", zei ze aan de barjuffrouw. Abdel K. gaf in het café te kennen dat hij Jannie de hele nacht bij zich wilde houden. Toch zag het meisje kans om op een gegeven moment de benen te nemen. Aan haar schoon moeder vertelde zij een wild ver haal over drie Turken, die haar be wusteloos hadden geslagen en haar hadden verkracht, om haar tenslot te op de Wagenbrug uit een auto te gooien. Hetzelfde verhaal deed zij aan de politie. Tijdens een nader verhoor kwam zij later op deze verklaring terug. Maar nog steeds was haar verhaal doorspekt met leugens. Ter zitting van de Haagse rechtbank bezweert zij het edelachtbare college dat zij thans de volledige waarheid spreekt. Waarom zij eerst had gelo gen? "Uit angst voor mijn schoon moeder", zegt Jannie. Alleen Hamadi C. staat terecht. De verdediger van Erik was niet ge waarschuwd, zodat diens zaak voor onbepaalde tijd moet worden aan gehouden. Abdel K. ontspringt de dans met de justitie helemaal, door een fout van het openbaar ministe rie, dat niet tijdig een kennisgeving van verdere vervolging aan hem had uitgereikt. Hamadi C. legt een heel openhar tige bekentenis af. Hij geeft toe het meisje te hebben geslagen en haar naar zijn kamer te hebben terugge duwd. Verder was Jannie heel ge willig geweest, zegt Hamadi, maar hij bekent eerlijk dat zij bang was en huilde. Officier van Justitie mr. Hillen, steekt niet onder stoelen of banken, dat Jannie zijns inziens beter niet in haar eentje een dergelijk café had kunnen bezoeken. "En natuurlijk had zij daar in de Wagenstraat wel wat meer geluid mogen geven. Want het beste verdedigingsmiddel voor de vrouw is gillen. Er is niets wat zo efficient werkt als een enorm ge krijs", zegt de officier. Toch acht hij de aan Hamadi ten- lastegelegde verkrachting in alle opzichten bewezen. Zijn eis tegen de Tunesiër luidt acht maanden gevan genisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Advocaat mr. E. J. Dommering, wijst nadrukkelijk op de enorme wir war van tegenstrijdigheden in alle ge tuigenverklaringen. Vooral de ver klaring van Jannie, die zo t>ng is voor haar schoonmoeder wordt door de verdediger hevig op de korrel genomen. Voor mr. Dommering we melt dit Haagse verkrachtingsdra ma van de vraagtekens. Pleiter acht Hamadi's bekentenis "overdone": te veel van het goede, waarschijnlijk omdat deze zeer gun stig bekend staande eerzame man zó'n spijt en schaamte voelt over het gebeurde dat hij thans veel riddelij- ker doet dan in zijn belang is. Mr. Dommering bepleit een geheel voor waardelijke veroordeling voor zijn cliënt. De rechtbank aai vonnis wij zen op 6 februari. Den Haag "Wij voelen ons machteloos tegenover de wirwar van instanties en maatregelen in de kinderbescherming. We voelen ons bevoogd, betutteld en gemanipuleerd omdat we ons moeten aanpassen op een manier die ons monddood maakt. Zo worden we tot sla.ven gemaakt van de mensen die de beslissingen nemen". Deze gevoelens van onbehagen staan in de nota "Meer rechten voor ouders en kinderen in de kinderbescher ming". Het is een aanklacht van enkele organisaties die bij de kinderbescherming zijn betrokken - tegen de ellendige situatie waarin kinderen en ouders vaak terecht komen. De nota is gemaakt op uitnodiging van de VARA-ombuds- man en is inmiddels aan de vaste kamercommissie van Justitie aange boden. De organisaties zijn: het Adviesbureau voor Kinderbescher- mingsconflieten; de Belangenvereni ging Minderjarigen; de Bond van Ouders voor Minderjarigen; de Nationale Federatie voor Kinderbe scherming; de Nederlandse Vereni ging van Maatschappelijk Werkers; de Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen en de Vereniging van Werkers in de Bijzondere Jeugdzorg. De kritiek van de organisaties richt zich vooral op het Justitiële karakter van de kinderbescherming. In de nota wordt ervoor gepleit Justitie zoveel mogelijk buiten de hulp aan kind en ouders te houden. Alleen kind geen ouders heeft in een uiterst geval uit de ouderlijke macht moeten worden gezet, kan een justitiële maatregel op zijn plaats zijn. Een doorn in het oog van de organisaties is ook het "willekeurige" plaatsingsbeleid in de tehuizen. "De capaciteit in de kindebbeschenmings- tehuizen is groter dan de behoefte. Aan de andere kant ontbreekt het aan goede voorzieningen", aldus de nota. "Zowel kinderrechters als particuliere instellingen kunnen beslissen over het plaatsen van kinderen in tehuizen. De tehuizen krijgen subsidie, die per kind per dag wordt berekend. Daardoor gaan de tehuizen onderling concurreren en zitten kinderen vaak veel langer in een tehuis dan nodig is. Voor kinderen die niet thuis kunnen wonen of die niet in een pleeggezin kunnen moeten er goede voorzienin gen komen. Geen vreselijke grote tehuizen, maar kleine woningen. Liefst het gewone huis-in-de-straat opdat het kind zich op een normale manier kan voorbereiden op een zelfstandig leven". De organisaties pleiten voor enkele wijzigingen in de wet, zodat er een begin kan worden gemaakt met verbeteringen in de kinderbescherming. Zo vinden zij dat de grens van de meerderjarig heid moet worden verlaagd van 21 naar 18 Jaar waardoor jonge mensen meer rechten krijgen. Belangrijk is dat zij zelf hulp kunnen kiezen en ook zelf een verblijfplaats kunnen uitzoeken. Wanneer er een maatre gel wordt getroffen, bijvoorbeeld wanneer een kind in een tehuis wordt geplaatst, moet het mogelijk zijn dat kinderen vanaf 12 Jaar een eigen advocaat kunnen krijgen. De belangen van de ouders worden bij zulke ingrijpende beslissingen wel door een advocaat bepleit, de belangen van de kinderen niet. Een ander kritiek punt zijn de raden voor de kinderbescherming. In de nota staat dat er meer duidelijkheid moet komen over het werk van deze raden. Zij houden zich bezig met het uitbrengen van adviezen over kinderen. "Zo snel mogelijk moet er een voorlichtingsstencil worden ge maakt waarin staat wat de raden voor de kinderbescherming nou precies doen. Iedereen die met de raad te maken heeft, heeft recht op zo'n stencil." Officieel DAF-dealer voor Voorschoten en Zoeterwoude GARAGE VLIETWIJK Gerard Douplantsoen 22, Voorschoten, Telefoon 017174455. DEN HAAG Het deze week door ARP en KVP bekend gemaakte ontwerp voor een abortus-wetgeving heeft de on rust in de Tweede Kamer sterk doen toenemen. Niet alleen tussen, maar ook in de verschillende politieke partijen lopen de meningen over zwangerschapsonderbreking steeds ver der uiteen. Vooral binnen de PPR, regeringspartner, wordt zeer verschillend gedacht. Sommige PPR- Kamerleden steunen het voorstel Lamberts-Roethof (PvdA), dat, uit gaand van het progressieve regeer akkoord Keerpunt '72, de vrouw volledig vrijheid geeft. Anderen hebben het daar zeer moeilijk mee. Een van hen is Dolf Coppes (49). Coppes: „De grondslag van het ontwerp Lamberts-Roethof is fout. Het zegt namelijk niet, dat abortus als zodanig wordt afgekeurd. Het zegt niets over de bescherming van het ongeboren Jeven. De karikatuur is dan, dat socialisten en linkse mensen geen respect zouden hebben voor het ongeboren leven. Ik vind abortus op zich een verkeerde zaak, vooral naarmate de vrucht groter wordt. Dus ik zeg nee tegen de abortus, tenzij" „Tenzij". ARP en KVP spreken in hun ontwerp ook van tenzij en wijs»* dan op geestelijk of lichamelijk gevaar voor de vrouw. Coppes vindt dat te bekrompen: „De beslissing moet bij de vrouw liggen. Maar de vrouw moet de mogelijk heid hebben een vertrouwensman te raadplegen of een tuts". Voor Coppes is het ontbreken van een gesprek een zeer groot gemis in het ontwerp Lamberts-Roethof. An derzijds is hij fel tegen de plannen van ARP en KVP om artsen te verplichten een verslag op te stellen van de ingreep: „Het gaat om zeer intieme zaken. Ik begrijp niet dat je in de wet moet regelen, dat dit in een verslag moet staan. „De VVD komt misschien met een ontwerp waarin ik mij kan vinden. Zij spreken over een begeleidings team, maar het raadplegen is niet verplicht. Het team is beschikbaar. Dat vind ik een uitstekende formulering. Juridisch lijkt het voorstel van de WD mij ook zeer goed uitgewerkt. Ook wat betreft de medische en commerciële aspecten. De taboe, de angst voor abortus, moet helemaal worden weggenomen. Er moet als er een nieuwe wetgeving is, zeer uitvoerig over worden voorgelicht. Vooral dat de vrouw er volkomen vrij in is. Ik hoop dat de Bloemenhovekliniek dan niet meer bestaat. Ik had altijd gehoopt, dat we het komende abortus-debat konden vermijden en dat de techniek van het „voorbehoe den" over een paar Jaar zo ver zou zijn, dat abortus niet meer nodig is". Minister Boersma (links) heejt gistermiddag op zijn ministerie een gesprek ge had met directeur Meeus (r) over het conflict in diens be drijf te Bergen op Zoom. Bij het gesprek over deze vólgens minister Boersma ingewik kelde zaak waren ook minis- terievoorlichter De Jager (2de van linksen Meeus-adviseur Vreijling aanwezig. gebouwd uit veiligheid Dolf Coppes: "Linkse mensen hébben ook eerbied voor het ongeboren leven". In het Zuidlimburgse dorp Eygelshoven is een actie-comité opgericht om te ijveren voor het aan blijven van burgemeester Jansen, die door minister De Gaay Fortman uit zijn ambt is ontzet. De voorzitter van het comité toont één van de plakkaten die gebruikt zullen worden om de actie kracht bij te zetten. de Kamer de plannen van de rege ring niet aanvaardde, maar wel dat een meerderheid in de kamer geen andere mogelijkheid aangaf om uit de impasse te komen. Met grote kracht kondigde minis ter De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken aan. dat de regering blijft zoeken naar mogelijkheden om die invloed vam de kiezers op de vor ming van een kabinet te vergroten. Na de afwijzende reacties van een meerderheid van de Kamer zei De Gaay Fortman, dat de regering in elk geval geen voorstellen zou indie nen tot invoering van een gekozen kabinetsformateur en een beperkt districtenstelsel. Wel staat vast dat de Eerste Ka mer op een andere manier vervan gen za/1 worden. De gehele Kamer zal om de vier Jaar worden herko zen in plaats van nu om de zes Jaar de helft. AMSTERDAM De 20-jarige Am- :ê?69terdaimse kantoorbediende E. U. wordt ervan verdacht de dood op zijn geweten te hebben van de even oude dienstplichtige militair A. van Luyn uit Utrecht, die in de nacht van 15 januari na een vechtpartij in de Amstel terecht kwam en vrijwel zeker is verdronken. U. heeft bekend een stuk van een ijzeren ledikant naar de in het wa ter liggende militair te hebben ge gooid en ook op hem te hebben ge schoten. Zonder zich verder om zijn slachtoffer te bekommeren was hij daarna samen met twee eveneens bij de vechtpartij betrokken vrien den met de auto weggereden. Van Luyn wordt sindsdien vermist. On danks herhaald dreggen is zijn stof felijk overschot nog niet gevonden. U., die al meer wegens vermo gens- en gewelddelicten met de Jus titie in aanraking is geweest, zou vorig jaar in de Eendrachtspolder vijf koeien hebben doodgeschoten en ook de ruiten van een bank aan de Nachtwachtlaan in Amsterdam als doelwit voor zijn schuttersac- tiviteiten hebben gebruikt. TORREMOLINOS De heer C. Weijers uit het Zuidlimburgse Oir- beek, die met zijn vrouw en hun moeder als "overwinteraars" aan de Spaanse zonnekust verblijven, zijn de koning te rijk, omdat het hun mogelijk is gemaakt hun va kantie voort te zetten ondanks het feit, dat onbekenden kans hebben gezien de familie van hun va kantiegeld te beroven. De familie Weijers had twee jaar gespaard om deze winter elf weken te kunnen doorbrengen in het voor de heer Weijers gunstige klimaat aan de Costa del Sol. De 49-jarige heer Weijers, die bij Philips in Heerlen heeft gewerkt en voortijdig zijn werk wegens hart klachten moest beëindigen is op ad vies van zijn specialist naar Span- Je gegaan. Zij zijn op een zaterdagavond in Spanje aangekomen en omdat zon dags alle winkels gesloten zijn, gin gen zij gedrieeën nog vlug even naar een winkel om voor de zondag levensmiddelen in te slaan. Nadat zij hun inkopen hadden gedaan wandelden zij terug naar hun hotel. Opeens passeerde een auto met gedoofde lichten, die vlak langs Mevrouw Weijers reed, zodat zij werd geraakt en nauwelijks op de been kon blijven. Toen de auto verdwenen was bleek dat de tas, die zij bij zich had was geroofd. In de tas was f 24C0 hun gehele vakantiegeld dat zij nog niet ter bewaring hadden af gegeven. Hun paspoorten waren in het be zit van de heer Weijers, zodat zij daarmee geen moeilijkheden heb ben gekregen. In de tas bevonden zich ook medicijnen, want Mevrouw Weijers had onlangs in een zieken huis gelegen. Wel waren zij verzekerd, maar helaas slechts voor f750 een bedrag dat pas na terugkeer in Nederland wordt uitbetaald. ROTTERDAM In Rotterdam is gisteren mr. Karel-Paul van der Mandele, kamerheer van de koningin in buitengewone dienst, op 95-jarige leeftijd overleden. Na de oorlog heeft hij een belang rijke rol gespeeld bij de wederop bouw van Rotberdam. Tot 1960 was hij president-commissaris van de Rotterdamse Bank en voorzitter van de Kamer van Kopohandel in de Hun reisorganisator Centouri. die het appartementenhotel in huur heeft, heeft daarop niet alleen de f 750 voorgeschoten, maar boven dien hun verblijf, ontbijt en avond maal voor zijn rekening genomen. "Wij kunnen wel niet meer alles doen wat wij ons hadden voorgeno men, maar wij zijn ontzettend blij met de hulp, zodat wij onze vakan tie niet behoeven af te breken", zo vertelde de heer Weijers ADVERTENTIE Naast zijn bezigheden in de bank wereld en in de Kamer van Koop handel was mr. Van der Mandele president-curaitor van de Nederland se Economische Hogeschool in Rot terdam, waar hij een eredoctoraat kreeg. Ook was hij consul-generaal van Finland en bekleedde commis sariaten bij verschillende grote Ne derlandse bedrijven. BEUKEN, EIKEN, ESSEN. SYLVAKET 20 SOORTEN EN PATRONEN LEIDEN: Houtwerf Keukens B.V. Haarlemmerweg 49a, tel. 071 - 3 45 44 LEIDEN: Vereenigde Houthandel Hoge Morsweg 152, tel. 071 - 6 92 02 VOORSCHOTEN: Muys Roggeband B.V. Rouwkooplaan 7, tel. 01717 - 49 93 DEN HAAG Diep teleurgesteld is de regering, nu een meerderheid van dg Tweede Kamer geen plannen heeft aangegeven om de invloed van de kiezers op de vorming van een regering te vergroten. De ka mermeerderheid verwierp plannen om te komen tot een gekozen kabi netsformateur en een beperkt dis trictenstelsel. Minister-president Den Uyl zei dat hij het niet betreurde, dat de Twee- De Haagse rechtbank heeft de be handeling van de strafzaak tegen de 18-jarige schoonmaker Eddie D. ter zake van de moord in de Thérèse Schwartzestraat gisteren uitgestedd voor een periode van maximaal een maand. De schoonmaker wordt er van ver dacht dat hij in de nacht van 16 op 17 oktober vorig jaar met messte ken een einde heeft gemaakt aan het leven van auto-importeur Wal ter O. Lauret (34) in diens woning aan de Thérèse Schwartzestraat. De verdachte, aan wie primair moord wordt tenlastegelegd, is een Jongere broer van Daan D., de bank rover die was betrokken bij de gij zeling van een boerengezin te Deil, en later bij de gijzeling van de le den van een zangkoor in de strafge vangenis te Scheveningen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7