Milieuwoningen in de Meren wijk? Eerst bouw kort derde perron in Leiden „Van mij mag u mijnheer C en A" STROEVE ONDERHANDELINGEN MET NS OVER HET SPOORTJE Zet'mop. LPMG bestaat 55 jaar Wethouder verbaasd over bouw Rijnland Nieuwe afdeling Thorax- chirurgie miljoenen project Leidenpas op uw oude poorten Eigen Huis was goed voor de doorstroming VRIJDAG 24 JANUARI 1975 LEIDEN/UTRECHT Om het mogelijk te maken, dat straks de treinen van de Schipholiijn het Leidse station kunnen binnenlo pen en weer kunnen vertrekken zal binnen afzienbare tijd een be gin wonden gemaakt met de bouw van een verkort derde perron aan de zijde van het Stationsplein, ter hoogte van de busstamdplaatsen. Vamatf <Eait perron zullen de trei nen uit de richting Utrecht arri veren. In het bestaande statdons- ged.ee! te wordt daardoor rutimite vrijgemaakt voor de nieuwe Schipholspoorlijn, Op wat langere termijn wordt gedacht aan een ingrijpende ver bouwing van het Leidse station. Waarschijnlijk Is dan ook af braak van het NZH-gebouw en het VW-kantoor noodzakelijk. De verbouwing zal onderdeel uit maken van een totale recon structie van het Stationsplein. Er wondt daarbij gesproken over de bouw van voetgangerstunnels waar nu de oversteekplaatsen lig gen. Ir. D. C. Hasselman, Md van de directieraad van de Nederlandse Spoorwegen vertelde ons gister middag dat NS onderhandelt over deze zaken met het Leidse ge meentebestuur. „En we hebban geen redenen om aan te nemen dat wie het niet eens zouden kun nen worden". Vast staat inmid dels wel, dat aan de noordzijde van het Leidse station vier spo ren komen (twee voor de oudte lijn naar Haarlem, en twee voor de SohiphoUyn)terwijl van de aanwezige wissels in het station gebruik zal worden gemaakt. Op dfiit ogenblik is men bezig het Leidse station aantrekkelijker te maken voor wachtende reizigers De overkapping is aanzienlijk uitgebreid en er wonden nu op de belde perrons wachthuisjes ge bouwd. Overigens staat nog altijd niets vast van het tracé, dat de Schiphodlyn tussen Leiden en Schiphol zal krijgen. Pas na een inspraakprocedure zal een defini tieve beslissing wonden genomen. Minister Westenterp van Verkeer en Waterstaat had aanvankelijk de provincies Noord, en Zuid- Holland opgedragen een derge lijke inspraakprocedure op touw te zetten, maar Noord-Holland weigerde dat en Zuid-Holland hield zich wat op de vlakte. Nu zal die (inspraak (met hoorzittin gen en de mogelijkhetid om be zwaarschriften in te dienen) wor den geregeld door de Commissie Voor Overleg Wegen (COVW) Nog voor de zomer zo ver wacht minister Westenterp zal deze zaak zijn afgerond. Hoewel het een volledig open zaak ós heeft de Nederlandse Spoorwegen inmiddels wel grcn- dlen (in het gebied Leiden-Sohip- hol aangekocht en zal daar ook mee door gaan. Volgens ir. Has- selman betekent het echter niet dat het 'tracé daarop zal worden afgestemd. .Het is een volkomen open zaak. al heeft NS natuurlijk wel haar voorkeur". Zo zouden de Spoorwegen graag het tracé dat door de commissie- De Moll van Oterloo is ontwor pen willen aanhouden met uit zondering van het gedeelte btf Warmond. Bier geeft men er de voorkeur aan de Schipholiijn tus sen hot Auii-ccmplex en de Rijksweg 44 te laten doorlopen. In prdnape wordt ook met de mogelijkheid rekening gehouden, dat in de wat verdere toekomst stoptreinen op het traject van de Schilhollijn gaan rijden. De kans, dat in dat geval Hoofddorp eer der een halte krijgt dan Nieuw Vennep, wordt in NS-kirogen groot geacht. In de Haarlemmermeer zijn in middels stemmen opgegaan om de SohiphohUn ttfet dwars door de polder te laten lopen, maar aan te leggen vlak langs de Rijksiweg 4/44. LEIDEN Wethouder Waal en de commissie voor ruimtelijke ordening en openbare werken zijn verrast doqr de kranteberichten over de nieuwbouwplannen van het Hoogheemraadschap voor Rijn land in de Breestraat en Boommarkt <op de plaats van het voor malig post- en het voormalig belastingkantoor). De wethouder is nog niet met de gisteren gepresenteerde plannen geconfronteerd. HU liet weten dat de door Rijnland verlangde aankoop van de Kakelaarsteeg niet zonder problemen is. "Er zitten nogal wat haken en ogen aan", aldus Waal. Nog meer verbazing heeft het bericht over de mogelijk spoedige realisatie van de Noord-Hoflandbrug over de Korte Vliet <als ver- binnding tussen Leiden-Zuidwest en de Voorschotense wijk Noord- Hofland) gewekt. Lelden heeft het krediet, dat op de begroting heeft gestaan voor de bouw van deze brug vorig jaar namelijk ingeruild voor een krediet ter realisatie van de Sumatrabrug (verbinding over de Oude Rijn naar De Waard). De wethouder weet van geen verzoek aan de regering om een extra bijdrage. "Op zich vind ik de Noord-Hoflandbrug zinnig, maar Leiden heeft er geen geld voor", aldus Waal. LEIDEIN Er zijn plannen in de maak voor de bouw van tien zg. milieuwomingen in de Merenwijk. De onlangs opgerichte Stichting Milieuwoningen wil in deze Leidse nieuw bouwwijk haar eerste experiment realiseren. In de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en openbare werken bleek gisteravond dat de gemeente ie prin cipe positief tegenover het idee staat. Namens de stichting werden de plannen uiteengezet door de Leider- dorpse architect Van den Berg en de heer Renzen, de voorzitter van de Stichting Eigen Huis, die ruim vier- In AZ Leiden LEIDEN In het Academisch Ziekenhuis Leiden leven plannen om te komen tot een geheel nieuwe afdeling voor Thoraxchirurgie. Het gaat hier om een miljoenenproject, dat volgens dr. H A. Verbeek, voor zitter van het dagelijks bestuur van de Hoofdafdeling Heelkunde (waarin OA. thoraxchirurgie is onderge bracht) noodzakelijk is geworden door een tekort aan hartoperaties. „We hebben hier griezelig lange wachtlijsten", aldus dr. Verbeek. De plannen voor de nieuwe afde ling komen in grote lijnen neer op een tussengebouw van twee verdie pingen tussen Heelkunde en de Vrouwenkliniek, 27 bedden op de be gane grond, uitbreiding van het aan tal operatiekamers met negen, uit breiding van de recovery Thorax chirurgie, verbouwing van de college zaal en verbouwingen binnen de Vrouwenkliniek. Dr. Verbeek hoopt dat de nieuwe afdeling over twee Jaar in gebruik kan worden geno men. Tegen die tijd zullen naar verwachting de bestaande renovaties binnen de afeling Heelkunde zijn voltooid. Vergunning voor bouw van SHWJ LEIDEN Ondanks de bezwa ren van de Adviesraad voor de Binnenstad is het college van B. en W. bereid om een vergunning te verlenen voor de bouw van een nieuw pand op de hoek Middelweg Hooglandsekerkkootsteeg door de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, zo meldde wethouder Waal gisteravond. De bestaande be bouwing (een leegstaande fabriek, een drukkerij en autosloperij Blonk) zal worden afgebroken. In plaats daarvan komt een gebouw met 37 éénkamer-ap partementen. ADVERTENTIE Biljart-liefhebbers in Leiden en omgeving B.V. „Centraal" nodigt U uit a.s. zaterdagmiddag de finale 2e klas se Libre (distr. Bollenstreek) bij te wonen. Aanvang 13.00 uur. Toegang gratis. Café „Centraal", Geversstraat 27, Oegstgeest. honderd woningen in de Merenwyk heeft laten bouwen. In de Merenwijk wil men tien woningen neerzetten, die de volgende voorzieningen heb ben: een multifunctionele indeling per verdieping; een flexibele rooilijn; een dakterras voor het kweken van groenten, planten, bloemen enz.; de mogelijkheid om zonne-energie voor verwarmingsdoeleinden te 8e~ bruiken; de opvang van hemelwater voor een tweede watersysteem; can verwanmiiri'gssyst'eem met die mogelijkheid tot koelen, luchtbevoch- tiging en filtrering; optimale geluids- en warmte-iso latie. In volgende fasen zullen voorzie ningen op het gebied van windener gie, begroeide gevelvlakken, hulsvuil verwerking en warmte- en energie- opslag aangewend worden. De stiohtingskosten per woning worden op 130.000 gulden geschat. Ongeveer 25 mille moet in de wonin gen extra worden gestoken om de milieu-voorzieningen te kunnen aan brengen. Daar staat tegenover dat de stichting (doelstelling: "het zonder winstoogmerk bevorderen van mi lieubewust eigen woningbezit, verbe tering van het woonmilieu door o.a. gebruik van eonne,- wind-biologische en andere energie) niet met project ontwikkelaars wil werken, maar zo veel mogelijk zelfstandig de plannen wil realiseren, hetgeen op een bespa ring van achttienduizend gulden per woning wordt geschat. Het is de be doeling van de stichting om de wo ningen in premiebouw te realiseren. Er zal contact worden gezocht met de ministeries van Volkshuisvesting en ORM om de subsidiemogelijkhe den na te gaan. Het streven Is erop gericht om nog dit Jaar met de bouw te beginnen. ADVERTENTIE Lezers schrijven Het is natuurlijk prachtig oude Een oud kleed past geen nieuwe dingen te willen behouden maar of mens, ieder jaargetijde heeft zijn Moge de Breestraat een boom in de tuin van het Gul- eigen den Vlies opweegt tegen een vesti- nog e< ging van C. en A. op de Breestraat gen, m meen ik te moeten betwijfelen. Over de plafonds van de Raad van Arbeid hoeft niemand zich het hoofd te breken: die komen van zelf al naar beneden. Gerzon en Zurloh weg, een kou de schrijfmachine-toestand in het eens unieke modehuis Mack, de rotzooi op de Langebrug. Wat blijft er nog over? Laat C. en A. gaan bouwen en de Breestraat zal op bloeien en weer een fleurig en le vendig aanzien krijgen. Iets wat wy dacht ik hier hard nodig hebben. Verleden jaar mochten de bewoners van de Pieterskerkbuurt van het comité allemaal een beetje fröbelen met planten. Het resultaat was een lachertje. Nu moet er weer gevochten worden voor een boom, die aan geen kant te zien is en moet deze hoek verwaarloosd blijven ter wille van die boom. S. SPRUIT-HILHORST. Cornells Verspronghof, Leiden. C. en A. op de Garenmarkt is natuurlijk ook geen haalbare kaart, voornamelijk wat de aan- en af voer betreft. Ik zou zeggen, mijn heer C. en A. maak er iets moois van als het kan. Met een coffee- shopje en een terrasje erbij. En zet die boom bij een van de directeu ren in de tuin en laat het comité eenmaal per Jaar komen kijken hoe hij erbij staat. LEIDEN De anderhaaiid'eHiingein tussen de gemeente en de Neder landse Spoorwegen over de aankoop door eerstgenoemde van het voorma lig spoorwegemplacement aan de Herensingel („het Spoortje") verlo pen uiterst stroef. Geen wonder voor wie de verschilllen kent: tegenover het aanbod van de gemeente om vijf gulden per vlerk, meter te betalen staat een vraagprijs van de NB. van tweehonderd gulden per vierk. meter. De gemeente heeft tevergeefs ge probeerd het ministerie van Verkeer en Waterstaat te laten bemiddelen. Het enige, wat het departement heeft gedaan is het schrijven van een brief aan de directie van de N.S., waarin er op aangedrongen wordt met de ge meente Leiden nader te overleggen. Weth. Waai maakte dit gisteravond bekend! in de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke or dening en openbare werken. „Het is erg triest dat ik niet beter kan mel den, maar zo liggen de zaken", aldus de wethouder. Inmiddels is ook staatssecretaris Schaefer door de ge meente ingeschakeld. Het raadslid Houtma (SGP/GPV) deed de suggestie de onderhandelin gen over de grondtransactie bij het Schuttersveld in verhand met de aan leg van de Schipholiijn (waarbij de gemeente als verkoper optreedt) bij plannen, zoals een wijkcentrum voor de transactie over het Spoortje te be- Leiden-noord, de bouw van bej aar- trekken. „Het is niet uitgesloten, dat denwoningen en de aanleg van een we dat zulten doen", aldius Waal. groenverbiinding tussen De Kooi en Voor het braakliggende terrein Noorderkwartier. De bedoeling van de hebben gemeente en de wijk (i.e. de N.S. was op het terrein een kantoor- werkgroep Het Spoortje) diverse flat te bouwen. Naar aanleiding van een foto en een stukje in het Leidsch Dagblad d.d. 15-1 zou ik graag enkele din gen willen weten. Vindt u het Juist dat een historisch bouwwerk als de Zijlpoort (dat bezit is van de ge meenschap, dus niet van de gemeen te) verkocht kan worden. Hoe kan een bouwwerk dat in de steigers is gezet niet instorten als er niet aan gewerkt wordt? Van wie is die stei ger? Is het niet mogelijk de restau ratie te verrichten via werkloze bouwvakarbeiders, waar zeker zeer goede vakmensen bij zijn die graag werken? Het lijkt me onjuist de Zijlpoort te verkopen aan iemand die veel geld in Leiden verdient en tevens een buitenlander is. Een man die via de gemeenschap restaureert enz. We hadden in de vorige eeuw een gemeenteraad die maar sloopte en sloopt. De huidige gemeenteraad lijkt me geen haar beter. Kijk maar naar de plannen van C en A in de Breestraat. Leiden, pas op uw laatste poorten en monumenten P.S. Neem werkloze bouwvakkers in gemeentedienst en zet ze aan het werk. Zie als voorbeeld het pand van het Hoogheemraadschap Rijn land. Dat is een aanwinst voor de stad J. D. WAASDORP Hogewoerd 166 LEIDEN ADVERTENTIE UITVERKOOP De inboedel van het pand Oude Singel 20, Leiden (meu bilair, vloerbedekking) is voor weggeefprijzen te koop. Kijken, betalen en direkt mee nemen op zaterdag 25 januari 1975 van 14.00 tot 16.00 uurd (Of bel 071-22271 voor LEIDEN Op 31 december van het vorig jaar stonden by het ge meentelijk bureau voor huisvesting ruim 2000 woningzoekenden inge schreven, om precies te zijn 2011. Daarvan waren 1673 ingezetenen van Leiden. Wat de inkomens betreft blij ken 1799 woningzoekenden in de ge meente minder van 1800 gulden per maand te verdienen, de resterende 212 verdienen meer. Een forse bydrage tot oplossing van de Leidse woningnood heeft het complex eengezinswoningen in de Merenwyk, die zyn gebouwd door de Stichting Eigen Huis geleverd. De bouw van deze 408 woningen werd deze week voltooid. Gebleken is dat 95% van de kopers al in Leiden woonde, terwijl 65 procent een huur woning achterliet met een huur lig gend tussen de 150 en 250 gulden per maand. Eén verhuizing naar de Me renwyk heeft vaak doorstromingsmo- LEIDEN Groot was de belang- Stadsgehoorzaal een groot con- zijn vrolijke en muzikale geluk- steüing tijdens de receptie van eert worden gegeven. wensen aan. het Leidsch Politie Muziek Gezel- De Leidse muziekvereniging K Voordat men nacvr de Doelen schap, gisteravond in de Doelen- en G bracht een serenade, die kazerne trok, werd aan één van kazerne. De receptie werd gege- door bestuur en belangstellenden de oprichtersde 99-jarige heer ven ter gelegenheid van het 55- werd aanhoord (zie foto boven). Post een serenade gebracht in het jarig bestaan van dit gezelschap. Het Leids Studenten Hoempa Ge- bejaardenhuis Rijn en Vliet (zie Volgende week vrijdag zal in de zeischap bood niet lang daarna foto beneden). Wij hebben uitsluitend GOEDGEKEURDE VALHELMEN o.a. STADIUM - AGV NOLAN - CROSS - EURO- CAP - CENTURION - LIFE Ook dames- en kinderhelmen.1 POLANEN Haarlemmerstraat 201, Telefoon 31853. Vijf Meiplein 128, Telefoon 66026. gelijkheid voor zeven a acht gezinnen of alleenstaanden opgeleverd. De ge middelde koper was ongeveer 30 Jaar err had een gezin van gemiddeld 3.5 personen, terwijl het bruto-inkomen lag op een gemiddelde van 25.000 gulden. De Stichting Eigen Huis signaleert dat de bouw van deze 408 woningen overschaduwd wordt door de activi teiten van commerciële projectont wikkelaars. "In de Merenwyk waar ongeveer 3880 woningen gebouwd worden, steken de woningen van de stichting met een prijsniveau van ge middeld f 90.000 vry op naam wel heel sterk af tegen die van andere ontwikkelaars waarbij de koopprijzen van f 97.000 tot f 240.000 kunnen op lopen. Bovendien stelt de stichting vast dat het percentage doorstromers veel geringer was geweest wanneer de prijzen hoger hadden gelegen. Nieuw gebouw kleuterschool aan Storm Buysingstraat LEIDEN Indien de gemeenteraad ermee akkoord gaat, zal aan de Storm Buysingstraat een gebouw verrijzen met twee werklokalen en een speellokaal voor de prot. chr. kleuterschool "Ons Begin". De raad wordt gevraagd voor dit doel een krediet van f885.000 beschikbaar te tellen. Het gebouw zou moeten ko men naast het bestaande complex van de prot. chr. lagere school. Vol gens B. en W. zal een in 1974 ge vormde derde klas. zolang deze no dig is, in de lagere school gehuis vest kunnen blijven. De nieuwe ruimte zal overigens door de gemeente worden gebouwd Als het gebouw gereed is wordt het op grond van de Kleuteronderwijs wet "om niet" aan het bestuur van de Protestants-Christelijke School vereniging in Lelden overgedragen. Dit bestuur moet evenwel voor de overdracht een waarborgsom van tien procent van "de etichtingskosten in de gemeentekas storten. Lezingen van Leidse lector in VS over universiteit LEIDEN Dr. J. A. van Dor sten, lector in de Engelse letterkun de in de zestiende en zeventiende eeuw in Europese context aan de Leidse universiteit, vertrekt op 2 februari voor een verblijf van ruim drie maanden naar de Verenigde Staten. Hij zal daar op verschillen de plaatsen lezingen en seminars verzorgen over de EngelsNeder landse betrekkingen en de stich ting van de Leidse universiteit. In het Academisch Ziekenhuis heb ben de volgende kandidaten het diploma Ziekenverzorgende behaald: P. Jonker J. Uit den Boogaard, A. M. Durieux, A. A. Drost, J. E. J. Barendse, M. J. van der Gugten, C. W. Sinteur, C. J. M. van Berkel. E. H. van Beek, A. M. P. F. Montanus, W. van Duyvenvoorde, W. A. G. van Epskamp, M. M. J. van Doornik, L. den Hertog, E. P. Lachman-Siw- persad, M. M. A. L. Grootens, A. T. Koelewijn, J. Ravensbergen en L. Staal.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3