Gebied van de Harz: en charmant Morgen gaat het wéér om gewone mensen 1^1 PORTUGAL: LEGER ALS PARTIJ Leidenaar duizend gulden De Allegro is er. Austin brengt weer fun inde middenklasse. Puzzelaktie Geven voor Leven5 Automobielbedrijf N.Y. Studie- en beroepen- informatie VRIJDAG 24 JANUARI 1975 j 1 j 1 1 1 J i' V:;: XC' "X: "e "V; ft- 3X BAD HARZBURG Het bQ/ijft een grimmiig gezicht. De met hoge hekken, prikkeldraad en ingebouwde automati sche machinegeweren gemarkeerde overgang van West- naar Oost-Duiibsland. Ook al beschouwen de Duitsers die grens als een toeristische bezienswaardigheid. Met héle families zitten ze pal voor het traliewerk hun mee genomen kippen met witte wijn weg te spoelen. Lachend, de kinderen verbiedend, met schetterende transistorradio's. [Vervorming door hervorming LEIDEN De Progressieve Par- 5j van de Leidse universiteit or ganiseert a.s. dinsdagavond >ij eenkomst in zaal IX var Academiegebouw (Rapenburg) om inder het motto "Vervorming door Aervorming"? te discussiëren |e toekomst Wie het oostelijk gedeelte van de Harz bereist, wordt voortdurend met dit soort taferelen geconfronteerd. Ook met andere trouwens. Gedenk tekens bijv., daar, waar vluchtelin gen pogingen hebben gedaan naar het vrije westen te ontkomen. Soms met succes, vaak niet. In de buurt van Bad Harzburg her innert een kruis hoog op een berg aan, zoals die man uit het stadje zegt, het verloren gegane gebied. „En helaas", vervolgt hij, „ligt net over die zonegrens het mooiste gedeelte van de Harz". We gaan met de kabelbaan (f 2,50 retour) naar de top van de berg. tot dicht bij het door vluchtelingen zelf opgerichte kruis. Het uitzicht is in drukwekkend, treurig ook een beetje. Richting oosten wordt het prachtige landschap ruw doorsneden door een kilometers lange leeggehakte strook. Waar plaats moest worden gemaakt voor de afweerhekken is de natuur meedogenloos gewond. De stilte is beklemmend. Je ziet niets, geen auto's, geen mensen, zelfs geen honden. Wie te dicht bij de grens komt krijgt een salvo. Of het landschap oostelijk nu zo veel mooier is als in het westen, valt moeilijk te beoordelen. Later na een verblijf van een paar dagen, zouden we erg gecharmeerd raken van de Harz-west. De vergrendeling heeft voor de Harz verstrekkende gevolgen gehad. Met name economisch. Immers, er was geen doorgaand verkeer meer mo gelijk, de nekslag voor handelsacti viteiten. De regering heeft vervolgens in gegrepen. Zij besloot in de Harz het toerisme aan te moedigen door o.m. financiële steun te geven bij de bouw van nieuwe hotels. De gevolgen zijn zichtbaar, door de hele Harz heen. Schitterende nieu we hotel-projecten zijn er de laatste Jaren verrezen. We noemen het appartementenho- tel Bad Harzburg, een aantal onder- U1_ ling met elkaar verbonden apparte- een Vrijgelaten De 62-Jarige Ita- mententorens, zeer luxe, zeer modern, het liaanse snoepgoed!abrikamt Perfet- Uiteraard ontbreken zwembad, sau- tementen, zwembaden, een supermar ket, een sauna en vele verschillende soorten sportaccomodaties. Denk nu niet, dat u in de Harz wordt gedwongen om in super-de- luxe hotels te slapen. Steden en dor pen bieden een scala van logiesmo- gelijfcheden in alle prijsklassen. Moet de Harz het in de eerste plaats hebben van haar natuurlijke rijkdom, er zijn ook enkele steden, die terecht een grote aantrekkings kracht uitoefenen op de toerist. We denken aan 't welbekende Coslar, dat al uw behoeften aan architectuur, aan historie, aan musea, aan sfeer ook kan bevredigen. Een schitterend stadje, dat u met een verblijf van maar één dag te kort doet. Zij, die hun boterham verdienen, met het bevorderen van het toeris me naar de Harz schermen graag met de wintersportmogelijkheden in het gebied. Zij wijzen op tal van voorzieningen als liften skischolen en langlaufpisten. Zij erkennen wel dat daar vooral gebruik van wordt gemaakt door de Duitsers zelf. Zij geven ook toe dat de sneeuwsituatie vorige winter nu niet bepaald goed Wat het weer betreft. De man of vrouw uit de Harz zal het nooit hebben over slecht weer. „Nee", zegt hij, „in de Harz ken nen we geen slecht weer, alleen maar niet aangepaste kleding". HANDELSDRUKWERK FAMILIEQRUKWERK FORMULIEREN PERIODIEKEN TABELLEN STATEN Witte Singel 1, Leiden. Telefoon 07125041, toestel 33. Verlaging van belasting in 1975 niet zeker DEN HAAG (ANP) Het is niet zeker of gelden, die vorig Jaar op de begroting zijn overgebleven, dit Jaar tot belastingverlagende maat regelen zullen leiden. Aldus het ant woord van de ministers van Sociale Zaken en van Financiën, Boersma en Duisenberg op vragen van de VVD-kamerleden Wiegel en Van Aardenne. De bewindslieden sluiten andere maatregelen voor de bevor dering van de werkgelegenheid niet uit. De ministers weten nog niet hoe veel het overschot van 1974 wordt. „Volgens de huidige gegevens, die nog onzeker zijn, kan de overloop met één miljard toenemen. Voor een deel is deze toename het gevolg van prijs stijging", zo zeggen de ministers, die nog benadrukken, dat dat cijfer niet vergeleken mag worden met de over loop van voorafgaande jaren. Toen gebruikte men een andere reken methode. LISSABON (UPI) Het uitvoerend comité van de beweging van de strijdkrachten in Portugal is giste ren in vergadering bijeengekomen ter bespreking van plannen zich zelf om te vormen tot een perma nente regeringsinstantie, zo bericht ten twee Portugese kranten. Dat zou in strijd zijn met de eerdere be lofte van de beweging dart; het leger zich zal terugtrekken uit de politiek nadat verkiezingen zijn gehouden. De laatste maal dat dergelijke be richten in Portugal de ronde deden ontsiond er zo'n opschudding binnen het leger, dat premier Vasco Gon- calves verscheidene bases bezocht om de militaire leiding te verzeke ren dat de militairen zich buiten de politiek zouden houden. Toen in ok tober vorig jaar, was het voorstel dat het leger ongeveer 20 zetels in de constituerende vergadering zou bezebten. Dat idee stuitte op krach tig verzet bij de Portugese socialis ten en bij de centrum-linkse PPD, maar werd gesteund door de commu nistische partij. Een soortgelijk bondgenootschap tussen communisten en de beweging van de strijdkrachten tekende zich de laatste weken af in de strijd om de wet op de eenheids-vakbond. Die wet leidde tot een kabinetscrisis, die Portugal nog niet te boven is. De so cialisten en PPD-ers zullen zich ko mend weekende beraden of hun par tijen moeten blijven deelnemen aan de regeringscoalitie. Als de berich ten van gisteren in de 'Diario de Lis boa' en de "Diario Popular" Juist zijn, zou dat betekenen dat zout in wonden wcfrdit gewreven", zoels een Westers diplomaat het uitdrukte. Een delegatie van de Liberale In ternationale onder leiding van de vi- ce-voorzibter, het Nederlands twee de-kamerlid voor de WD, H.J. de Koster vertrekt binnenkort voor een oriëntatiereis naar Portugal. De delegatie die verder bestaat uit een Zweed, een Duitser en een Engelsman, gaat in Portugal het programma bekijken van een par tij die zich nu liberaal noemt. De Koster verklaarde in Straats burg, dat er twijfels zijn of iedereen in Portugal wel in dezelfde gelegen heid is om vrij een partij op te rich ten. ADVERTENTIE ti die de bijnaam "kauwgomkoning na en gymnastiekzaal (fitnesscen- van Italië" heeft en die op 13 Ja- ter) niet. nuari in de buurt van zijn huis in Bad Harzburg kent, zoals de mees- de wet herstruc- Linate bij Milaan was ontvoerd, is te stadjes in de Harz, de onvermij- fuerering Wetenschappelijk Onder- vrijgelaten, zo heeft de politie be- delijke kuurvoorzieningen. Men pocht bijeenkomst zijn kendgemaakt. Perfettl was in de er op de zuivere lucht, de modder- Voor deze litgenodigd het tweede kamerlid K. I Kolthoff (PvdA) en S. Wiegers- pa. voorzitter van de commissie Aerstructurering van de Academi- iche Raad. De bijeenkomst begint )m 20 uur. noordelijke buitenwijken van laan met gebonden handen en ten uit een auto gezet. Mi- baden en de geneeskrachtige bron- die het water leveren voor aller lei behandelingen, gezondheid schen kend aan lijf en leden. Tenminste Waarschuwing Chief Gatsha dat beweert men. Buthelezi, leider van het thuis- Hoe Je €r ook over denkt, het doen land Kwazoeloe heeft de regering- van een kuur zal ongetwijfeld een Vorster gewaarschuwd dat de Zuid- heilzame uitwerking hebben, al was afrikaanse negers mogelijk hun toe- slechts op het zenuwstelsel. Rust vlucht zullen moeten nemen tot vindt u er namelijk wel, is het niet burgerlijke ongehoorzaamheid, als tijdens de wandelingen door de wer- er geen wezenlijke verbeteringen kelijk prachtige omgeving (bossen, hun positie. Kwazoeloe heuvels en dalen enz. enz.), dan wel de acht "thuislanden" licht 's middags tijdens het kuur- die volgens de plannen van de re- concert. gering-Vorster in de komende tien v00r het merendeel oudere man jaar onafhankelijk zouden moeten nen en vrouwen zitten keurig naar worden. een strijkje te luisteren, dat een aan tal obligate nummers ten gehore Opgeblazen Een uit ongeveer brengt. De roerloosheid van het pu- 50 man bestaande groep terroristen bliek wordt alleen maar onderbro- ïongres in Pretoria, dat de zwarte heeft het gebouw van een dagblad ken door de gebaren van het eten in Cordoda (centraal-Argentinië) van levensgrote stukken taart met opgeblazen. De drukkerij van het slagroom, (leve de kuur), ochtendblad werd volledig verwoest. We bezochten nog twee andere splin- Er vielen geen slachtoffers. ternieuwe hotelprojecten Hotel Mari- Volgens de politie had de groep tim in Braunlage en de Hahnenklee, kort voor de aanslag het personeel dat midden in de Harz ligt, dicht bij van de krant met wapengeweld uit een skigebied. Het vakantiedorado het gebouw verdreven. Hahnenklee omvat honderden apar- Chaos Een Zuidafrikaanse ïioloog is bang voor "een vernietl- komen i gende chaos" als niet dadelijk dordt begonnen met een plan voor {eboortenbeperking onder de zwar te bevolking. Dr. Nic van Rensburg zei op een Morgen besteedt de Vara al z'n zendtijd aan de aktie "Houd Portugal Vrij". Niet om 'n partij-belang te dienen. Maar wèl om te voorkomen dat 'n grote groep van arbeiders en kleine boeren door geldgebrek buiten spel wordt gezet. En zoiets gun je in 'n demokratie zelfs je grootste vijanden niet. 50 Jaar was er fascisme en diktatuur in Portugal. Da's 'n Vara-leven lang. Morgen willen we de demokratie 'n eerlijke kans geven. In het belang van al die gewone mensen in Portugal. 49'I2 jaar haantje de voorste bevolking tegen het Jaar 2000 meer han verdubbeld zal zijn tot 31.9 mil- |oen. "Slechts de onwetenden en lbobaal anverantwoordelij ken zijn kiet hevig bezorgd over dat vooruit zicht". Alle rekken moeten leeg in deze HAAST-VOOR-NIETS Opruiming bontmantels f 399,— f 625,— Bontmantels van f 925,— haast voor niets Bontmantels van f 1450,haast voor niets Bontmantels van f 1875,— haast voor niets nu f 750,— Verder haast-voor-niets-pryzen koopjes met enorme kor tingen. Kyk en vergelijk, het bespaart U zeer veel geld. Dames komt snel! Nu nog enorme keuze in deze haast- voor-niiets-koopjesI Alle rekken moeten leeg. Unieke ga rantie Elke dag verwachten wij enorme drukte, haast U, kom kijken. Vrtf entrée by: HET BONTPALEIS, „Onder de Laurenstoren" Nederlands grootste bontmagazyn. Hoog straat 153, Rotterdam-C., telefoon 010 14.33.37. I Alle dames in Nederland laten wij profiteren door gratis reizen bij koop v. 2 pers. in geh. Nederland (ook benzine auto). Vrydag koopavond tot 9 uur. Het Bontpaleas houdt een sensationele leegverkoop Speciale aanbieding v. GROEF WANDPLATEN diverse uitvoeringen Afmeting: 244 x 122 Afmeting: 275 x 122 20,95 per plaat 23,25 per plaat Houthandel De Leidse doe het zelf LANGE MARE 57, LEIDEN, TELEFOON 44529 Ruim drie en een kwart miljoen ii er reeds bijeen gepuzzeld voor het lux lOOOh filmprojeotor. zilveren Koningin Wilhelmina Fonds, vemaker, Hazevlak 6, IJmuiden. want de stand - Kom naar onze showroom en stap in 'n heel nieuwe wagen. De Allegro van Austin. Met motor dwars voorin, voorwielaandrijving en 'n uniek veringssysteem, 'n Veilig gebouwde, geweldige wagen. Eenvoudig in onderhoud. En 'n feest om in te sturen. U ziet, zo brengen we weer fun in de middenklasse. En bieden u daarbij onze beste service. Maak 'ns een proefrit! rro Al voor 8.250,-. Prijs incl. BTW, af fabriek. VAN OLDENBARNEVELDTSTRAAT 35—37 LEIDEN (zijstraat Warmonderweg). Telefoon 071—54909 en 51683 MIN - ALLEGRO - MARINA - MAXI - M.G. - TRIUMPH puzzel 17 f 3.250.764,88. Een gelukkige alleen voor de en weekprijswinnaars, maar ook voor 43 trouwe puzzelaars (sters), die ieder f 1000 ontvangen. Een van hen is C. J. Kampinga, die in de Mors- kade 2 in Leiden woont. Notaris J. H. Birkhoff had n.l. trek king no. 17 in zijn proces-verbaal genoemd, waarop voor de derde maal de inhoud van dat moment van de extra prijzenpot moest wor den uitgeloot. Omdat deze pot op dat moment f 43.798,82 bevatte, wer den 43 puzzelaars (sters) eigenaar van zo'n mooi bankbiljet. Er bleef f798,82 staan, waarbij de ze week f 4855,22 gevoegd werd, zo dat de extra prijzenpot nu al weer f 5654.04 bevat. Oplossing puzzel 17 Voor het fonds slaan we handen ineen. Weekhoofdprijzen Een auto type Peugeot 104: J. v. d. Slik, Rubensplein 18, middelharnis; Een Philips kleurentelevisie: P. M. Sleeuwenhoek, Schoolhof 23, Culem- borg; Een olga springboxcombina- tie: Mej. E. T. Vleugels, Markt 61, Kerkrade; Een Bauknecht vaatwas- automaat: Mevr. J. H. Zielstra, Win- schoterdiep w.z. 169, Groningen; Een waardebon f 100,- van Witt#veen; mevr. K. Regtien-Meeuwissen Ber- nulfusstr. 20, Amersfoort; Een Peu geot damesbromfierts: J. H. Jacobs, Vredeoord 131, Den Haag; Een 3-de- lig kaststel van de NV Kon. Delftsch aardewerkfabriekC. Roks, Mar- grietstr. 3, St. Willebrord; Een Sin- gei- Starlet naaimachine: A. C. H. Meesters, Prof. v. d. Veldenstr. 5, Boekei (NB); 4 Conti TS autoban den: Eug. J. M. Haffmans, De Del 64, Rheden (Gld.)Een Samkyo Dua- braken, Hansenstraat 39a, Leiden. M. Gra- Een Eyssen kaasassortiment: mevr. W. C. Blommers-Van Duijn, Thor- van beckestraat 64, Katwijk. De volledige trekkingslijst ligt van af maandag a.s. ter inzage op In het verschijningsgebied het Leidsoh/Alphens Dagblad vielen werd het niet voorts de volgende weekprijzen weekhoofdprijs- Artikelen van Wehkamp: C. Ha- kantoren in Leiden (Witte Singel i) en Alphen a. d. Rijn (Juliana - straat 19). Huisschilder blijkt te zijn vermoord LEIDEN Op woensdag 5 en AMSTERDAM De raadsels rond wornsdag 12 februari worden er door de dood van de 65-jarige Amster- de Commissie Studie- en Beroepen- damse huisschilder Hendrik Brouwer, voorlichting in Leiden twee grote col- wien^ stoffelijke overschot op 3 Ja- lectieve voorlichtingsavonden georga- nuari in de Amstel werd aangetrof- niseerd. Deze bijeenkomsten zijn be- fen- ziJn opgelost. De recherche stemd voor de leerlingen uit de der- heeft de 22-jarige magazijnbediende de en vierde klassen Mavo-4, de J A.H. aangehouden, die ervan wordt vierde klassen Havo en de vijfde klas verdacht in zijn woning in de He- sen atheneum en gymnasium. monybuurt de man met een h ou- Elke voorlichtingsavond begint om balk de schedel te hebben inge- half acht. Op woensdag 5 februari slagen. Ook zyn 29-jarige vriendin wordt de voorlichting gegeven in de AM. met wie hy samenwoont, is Louise de Coligny-scholengemeen- gearresteerd. Haar aandeel in de schap, Kagerstraat 7 en de scholen- zaak staat nog niet geheel vast. gemeenschap St. Agnes, Eijmers poel- Wel zeker, dat zij van het moord- straat 3/hoek Kagerstraat. Op 12 Plan wist en thuis was toen de februari wordt de avond gehouden daad werd gepleegd, in de scholengemeenschap St Agnes. Brouwer was een kennis van de De bedoeling is dat verschillende be- verdachten en kwam vaak bij hen roepskeuzemogelijkheden worden ver over de vloer. Volgens de verklaring spreid over de schoollokalen. De van de magazijnbediende zag hij de scholieren kunnen daaruit een keu- huisschilder, een sterk dominerende ze maken. Er wordit gedurende een figuur, al geruime tijd als een be half uur algemene voorlichting ge- dreiging voor zijn gezinsleven. Daar- geven, terwijk daarna de mogelijk- om wilde hij hem uit de weg rui- heid bestaat om vragen te stellen, men.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21