„AmarcorcT: op een terras mensen 'bekijken Doperse beweging 450 jaar Wat is er eigenlijk tegen een TV-verbod? Alfrink: polarisatie Europa neemt toe een miljoen gulden aan prijzen ■V-verbod: wat is er eigenlijk tegen? Wanneer de kerkeraad van de ïudgereformeerde Gemeente in Jieuw-Beijerland vindt, dat Je door iet bezit van televisie de wereld in luis haalt, dan heeft die kerkeraad :t grootste gelijk van de wereld, als die kerkeraad zegt: wie toch tv-toestel in huis heeft, hoort in onze gemeente en moet er haar int, dan is die kerkeraad jonsequent. Als Je nauwe normen kelt voor het geestelijk leven (normen trouwens die door de synode fan deze groep gemeenten zijn jvereengekomen), dan zou het nogal arakterloos zijn, als Je die norm liet ndermijnen door gemeenteleden die ich er niet aan houden. [iemand zal kunnen volhouden at leven zonder TV onmogelijk is. foed, men mist wat onderwerpen van esprek bij de kapper, maar is dat nu o'n ramp? zal iemand zeggen, Je zet och op zo'n punt iemand niet uit de jerk? Dat zou misschien waar zijn, fis we met een hoogkerkelijk lenootschap van doen hadden. Een [erk, die alleen zichzelf als de ware [erk van Christus in deze landen jeschouwt, zal allicht voorzichtiger te perk gaan in het vage grensgebied bijbels gebod, afgeleide norm, itorisch gegroeide gewoonte, diep •wortelde zede en spitsvondig listiek (voor elk geval een iplossing) onontwarbaar dooreenge- (trengeld liggen. Voorzichtigheid is Ruim 100.000 handtekeningen voor Israël UTRECHT Ruim honderd- fiizend gereformeerde kerkgangers (ebben hun handtekening gezet pder de verklaring, waarin 86 Doraanstaande Nederlanders hun ezorgdheid uitspreken over de toe- lomst van Israël. Eind vorig Jaar werd de 822 erkgemeenten gevraagd de verkla- Ing te ondertekenen. Aan de op- Dep gaven 521 gemeenten gehoor. »e praeses van de generale syno- e, dr. A. Kruyswijk, heeft «owel remier Den üyl als de voorzitters fen de Eerste en Tweede Kamer fchriftelijk op de hoogte gesteld [ver de ongerustheid in de gerefor meerde kerken over de gevaren die (et Joodse volk bedreigen. dan geboden omdat iemand die uit zo'n soort kerk gezet wordt tegelijk maar even in theorie buiten het koninkrijk Gods geplaatst. Wie in zo'n kerk bijvoorbeeld de band met de bisschop en via hem de band met Rome verliest staat buiten de kerk. Aansluiting bij een ander genootschap helpt niet. Dat moge iets van de kerk hebben, echt kerk is het niet. Voorzichtigheid met het verwij deren van kerkleden die buiten het gebruikelijke kader vallen is <fan begrijpelijk, hoewel in het verleden niet steeds toegepast. Van protestant se kerken en ook van sekten zijn dergelijke redeneringen te geven. Waar het nu om gaat is dat aan de uiterste rechterflank van de gerefor meerde gezindte zo'n formeel kerkbe grip nooit heeft gefunctioneerd. Men hoeft de geschiedenis van vele gemeenten maar na te gaan. Nu eens bij dit kerkverband, dan weer bij het andere, nog weer eens zelfstandig. De ambtelijke loopbaan van de voorgan gers vertoont niet zelden eenzelfde beeld. In gemeenschappen die zozeer de nadruk leggen op de persoonlijke worsteling die om bekering en de individuele bevinding., is de overstap niet zo ingrijpend naar een verwante gemeenschap (waar de uiterlijke acoenten misschien anders liggen, en een dogmatische nadruk mogelijk een streepje verschilt). Bericht is, dat de wegens televisiebezit geschrapte oudgerefor meerden van Nieuw-Beijerland ver moedelijk naar de Gereformeerde Gemeente (de kerk van Kersten, om de gedachten te bepalen) zullen uitwijken. Ook hier heersen ernstige bezwaren tegen het via de beeldbuis binnenhalen van de wereld-in-verval. Meermalen is op de classicale en pro vinciale vergaderingen aangedron gen op maatregelen. Vorig Jaar was een vraagpunt: kun Je kinderen van TV-bezitters wel dopen? Antwoord we keuren TV-bezit af, maar weige ren de doop niet. Een andere mogelijhkeid is de Hervormde Gemeente die in dit dorp het stempel van de Gereformeerde Bond draagt. Ook hier zal men over zijn toestel geen moeüijkheden krijgen, maar zal voor echte vrienden van de Waarheid zelfs een bondsge- meente niet wat aan de lichte ("slechte") kant zijn? Samengevat: het verbod van de beeldbuis is begrijpelijk en aanvaard baar. Het zou alleen niet te verteren zijn, als de oudgereformeerde levens stijl de enige toegestane manier van christelijk leven zou wezen of als alleen in de Oudgereformeerde Gemeente de zaligheid te vinden, was. AMSTERDAM Zondag her denkt de Doopsgezinde Broeder schap het 450-Jarig bestaan van de doperse beweging in de kerk diensten. Aan iedere kerkganger zal culteit van de Universiteit van Amsterdam en het Doopsgezind Seminarie. De doperse beweging onstond, tóen waarschijnlijk op de avond verschillende overheden en later reiken. 21 Januari 1525 in het huis ook door de andere Reformator!- De laatste Jaren is de oorspron- folder met de tekst van het oud- van Felix Mantz in Zürich enige sche Kerken is vanaf het begin kelljke dCperse theologie beter be- tegenstanders van de kinderdoop zeer zwaar geweest. Het aantal kend geworden. Dit is vooral te bijeenkwamen. De voormalige prie martelareii in Nederland alleen [ianken aan de uitgave van de Van ft tnt 14 i..u ,ai nahii ster Jörg Blaurock verzocht de wordt geschat op 2500. Menno brormen. Nederland werd in öo_ tb,.™»-! rtnAncMïinH] Jonge geleerde Konrad Grebel Simons, die m 1536 te Witmar- 1968 de 'commissie tot uitgave ste bericht over de eerste "geloofs- tegenstanders van de kinderdoop doop" worden uitgereikt. hem dopen. Grebel voldeed Bazel een Europese doopsgezinde conferentie plaats vinden. The ma's op deze conferentie zullen zijn: de zaligsprekingen en de •broederlijke vereniging', een over eenkomst op zeven punten uit de uit onenigheid met Zwingli, die dit verzoek waarna Blaurock veel gedaan de andere aanwezigen doopte. groep de RK. Kerk verliet, heeft Documenta Anabaptistica begintijd van het doperdom. Ter de hervorming voorbereiding heeft de doopsgezin- doorvoeren met behulp dopers werden doopsgezinden of Deze afscheiding was ontstaan mennonieten genoemd. Zwingli, die vanuit ons land heeft de bewe- Zurich wilde ging zich via Noord-Duitsland 1 de 0_ verspreid naar het vroegere West- de historische kring de 'broeder- verheid. De latere dopers stonden prutsen. Vandaar is UJke vereniging' in de serie do- echter een strikte scheiding tussen 1788 verder getrokken perse stemmen uitgegeven, ver- kerk en staat voor. In him ogen Oekraïne, taald en ingeleid door ds H.W. wj Meihuizen, lector aan het Doops- ki gezind Seminarie, en toegelicht Kinderdoop en daarmee de volks- de verstrooide Neerlandica. opgericht, bijeen te brengen. De prof JH Tan dcn Brink voor- 1 |H zitter en prof. dr. Irvin B. Horst secretaris is. Thans zijn er in 46 landen doops gezinde gemeenten met in totaal vanaf bijna een half miljoen leden. Ne- ar de deland telt 142 gemeenten met in 1926 circa totaal 27.772 leden. In de Verenig - vervolgde 120.000 doopsgezinden woonden, de Staten zijn 183.773 doopsgezin- op geloof gedoopten. De mennonieten in de Sowjet- den. Het aantal leden in de Sow- kerk werden door hen afgewezen. Zwingli had geëist dat de kinder de theologische fa- doop echter moest worden toege- volutie van 1917 en in de Tweede doopgezinden Wereldoorlog duur is komen te In Zaire. Jet -Unie wordt geschat op 40.000 Van de ruim 66.000 Afrikaanse de meesten „DE TIJD" WAS HIER ZEER WILD NEWHOPE: 7 WEKEN RELI-POP Zeven man sterk is de reli gieuze pop- en soul groep "New Hope" weer in het land, voor zeven weken. De Amerikaanse groep bestaat uit scholieren en studenten die er een Jaar tus sen uit zijn voor een interna tionale gospel-toer, waarin ze een "voornamelijk op jongeren «gericht veelzijdig programma van hedendaagse muziek" bren gen. Daarmee willen zij aan ge neratiegenoten iets overbrengen van hun geloof. Vorig voorjaar werden hun 150 concerten in ons land bij gewoond door zo'n 56.000 voor namelijk Jonge mensen. Ook dit keer gaan ze naar koffie bars. scholen, kerken en con certzalen. Het laatste optreden zal zijn tijdens een gospelcon cert in het Sportpaleis Ahoy in Rotterdam. Enigszins vermakelijk is de bijval die uitingen van Ameri kaans opwekkingsgeloof in ons land bij calvinistische veront rusten. Op de achtergrond van vele liederen uit deze sfeer vindt men gedachten die reeds in 1618 en 1619 zijn veroordeeld door de nationale synode te Dordrecht in de befaamde vijf artikelen tegen de (toenmali ge) remonstranten. "Het zal wel altijd tot de raadsel achtigheden van de geschiedenis blijven behoren, dat in Nederland priesters en kloosterlingen zonder enige druk van buiten, het geeste lijk kleed, zo maar, als een waarde loze bijkomstigheid hebben afgewor pen". Een veelzeggend citaat uit een interessant dagboek van de hand van Rutger de Laete, pseudo niem Jan Nieuwenhuas. Hij heef t zijn dagboek getiteld: 'De Tijd was hier wild". De titel van het boek en het citaat geven duidelijk aan waar de schrijver in de Kerk staat: rechts van het midden. In zijn dagboek, dat loopt van 13 Juli 1968 tot 31 de cember 1972, schildert de auteur zich weliswaar af als een behoudend katholiek, maar toch ook eentje, die destijds helemaal openstond voor de vernieuwingen. De beginperiode van de vernieuwing zo'n 15 Jaar geleden Juichte hij toe. "Als ik aan die tijd terugdenk voel ik nog iets na van de dankbare stemming waarin ik de kerk verliet, omdat zoveel ver langens in vervulling waren gegaan", zo schrijft hij dan ook. Hij is van PARIJS In Frankrijk is voor mening, dat men in ons land te ver het eerst een vrouwelijke prdikant is gegaan met name in de liturgie, aangesteld. Mevrouw Jeanne Zur- "Op geen gebied werd zo duidelijk cherer (57) is reeds sinds 1947 werk- hoe onbarmhartig te werk zou wor- zaam als pastoraal werkster. den gegaan". Wat ons in de loop De Hervormde Kerk van der Jaren met name in de liturgie Frankrijk heeft in 1968 de eerste allemaal is afgenomen, het is bijna vrouwelijke dominees benoemd. De met te geloven Om uwgcheugen Lutherse Kerk heeft echter enkele eens op te frissen is dit dagboek Jaren met deze stap gewacht om en onmisbare gids. oecumenische motieven. Met de tijd was hier wild". Rutger de STvaTeen vrouw vreesde de X-*e. ™g. Ad Donker. Rotterdam, kerk het gesprek met katholieken 135 blz 114'50- en orthodoxen te bemoeilijken. Dit Theo Kroon gevaar blijkt thans geweken. LUIK Er ds in Europa een toe- naai, die sprak over "christenen nemende polarisatie tussen gods- van Europa, makers van eenheid", dienstige overtuigingen, levensrich- signaleerde naast de toenemende tingen en politieke keuzes. Het ge- polarisatie als voornaamste obsta- Eerste vrouw op Franse kansel respect gen en de gevoelens betekent een enorrr de onderlinge samenwerking. de opvattin- kels de blokvorming, de sociale in de ander pende opvattingen over de Derde belemmering Wereld. Vanuit het evangelie gaf hij enkele wegen aan om de huidi- Religieuze overtuigingen hebben ge situatie te veranderen. Kardinaal Alfrink zei dit in Luik nent in twee blokken. Vrees en tijdens een oecumenische ontmoe- dreiging en het denken in termen Theater: Camera; Titel: "Amar- I95*>rd"; Regie: Federico Fellini. mal -Als je hier een paleis bouwt, leg teI)e eerst de fundamenten en dan staat Jiet stevig. Maar hoe het daarboven t, met die sterren. Hoe zouden ze - lat gedaan hebben? Ik begrijp er 69^etS Van" Dit Zegt een Italiaanse £3annemer in "Amarcord" van Fel fini, een adembenemend stuk film, en laarmee is de man volledig getekend, lijn niet-begrijpende simpelheid is uiterst trefzeker en sug vastgelegd. T "Aanarcord" betekent zoiets als "Ik d Rok maar net 3 over de knie PARIJS De Parijse rok- lengten lopen in de pas met de economische recessie op de modeshow die volgende week in de lichtstad zullen worden gehouden, zullen de kortere rokken terugkeren. Na de langere roklengte tot halverwege of beneden de kuit van vorig Jaar zal het been weer te zien zijn. De mini-rok zal niet terugkomen, maar de nieu we roklengte sohijnt te weer spiegelen dat de ontwerpers zich ervan bewust zijn dat de vrouw zich kleedt om de man te be hagen en dat de meeste man nen gaarne mooie benen zien. Zo komt er een nieuwe ron de in de eeuwige strijd om de roklengte op een tijdstip dat de meeste vrouwen hun garderobe hebben aangepast aan de sta tus quo van de lange rok. Yves Saint Laurent, Pierre Cardin en Ungaro zullen allen prototypes tonen van modellen die de knie nauwelijks bedek ken. De roklengte-revolutie zal voorts het gehele silhouet wij zigen met kokerrokken bij bre dere schouders. herinner me" en het is dan ook een fragmentarisch geheel, een aaneen schakeling van herinneringen, flar den van het verleden. Het knappe van Fellini is echter, dat hij de film nergens laat verbrok kelen, de scènes volgen elkaar logisch op. Daarbij gebruikt hij de camera zodanig, dat het publiek in de zaal zich werkelijk betrokken voelt bij wat er op het scherm gebeurt. Hij wordt als het ware in de kronkelige Ita liaanse straatjes gezet en staat daar in een hoekje te kijken naar wat zich daar allemaal afspeelt. Het is een en al zalig zwelgen in de verdrietjes en vreugdes van een aantal mensen in een Italiaans stad je. De landerige pubers, die om de schoonheid van de stad heendraaien. Gardisca zelf, die met geraffineerde onschuld het ideaalbeeld vormt van wat deze Italianen zich als vrouw wensen: sexy, maar onschuldig, ele gant, maar toch de moederfiguur, ge raffineerd maar toch lief. De aannemer thuis de pater famil- lias, de aandoenlijke despoot, maar oh zo snel geïntimideerd door een stel fascisten, die hem ondervragen. De adoratie van de bevolking voor een figuur als Mussolini. De dromen van de ijscoman. Fellini laat ons naar de mensen kijken, zoals ze werkelijk zijn, zoals we ze inderdaad kunnen tegenkomen, kunnen voorbij zien gaan, als we op een terrasje zitten. En wat is heer lijker om op een terrasje te zitten en mensen te observeren in hun ge wone doen en laten? Hij schrikt er niet voor terug men sen met hun rug naar de camera te laten praten, of in de uiterste bene denhoek van het scherm ©en man te projecteren, terwijl de rest loze ruim te is. En Juist daardoor wordt de aan dacht van de toeschouwer getrokken en krijgt het geprojecteerde een ex tra accent. "Amarcord" is een fijne film, een - genot om naar te kijken, met een knipoog naar de mens, die in zijn bekrompenheid zo ontzettend aan doenlijk kan zijn. Een meesterwerkje, waar Je heel stil van kunt genieten en het andere moment kunt schateren van plezier. Maar wie had ook anders verwacht van de maestro zelf? ANNEM3EK RUYGROK Magali Noël in Amarcordvindt bij het uitgaan altijd mannenblikken en ogen van landerige puber op zich gericht. ADVERTENTIE IkanSpnS^. voor Uven" In deze taan. tb.». lEen sta-earavan van Belmont, type Sierra Nevada 25. Uw luchtkasteel op de grond. Een t r^,9emakkf" 's v00rzl8n: sezellige slaapkamers, een aparte dinette, een comfortabele I f.1?8? oven, een gashaard, eigenlijk te veel om te omschrijven. Deze Sierra I Haagse bitoscopen APOLLO "De tien gele vuis ten der wrake", dag. 12.15, 2.30, 7.00 en 9.15 uur, za. en zo. ook 4.45 uur. 18 Jaar. APOLLO 2 "Luchthaven in alarm", dag. 2.00, 7.15 en 9.45 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.15 en 9.45 uur. 14 Jaar ASTA "1001 nacht", dag. 250, 7.00 en 950 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. BUOU "EmmanueMe", dag. 2.00, 750 en 9.30, zo. 2.00 4.15 750 en 9.30 uur. 18 Jaar. CAMERA "Mariken van Nie- meghen", dag. 2.15, 7.15 en 950 uur, zo. 2.15, 450, 7.15 en 9.30 uur. 18 Jaar. CINEAC "Chinatown", dag. 7.00 en 950 ui*. 18 Jaar. Kindermatimee: "Robin Hood", dag. 950, 1150, 150 en 350 uur, zo. vanaf 1150. AJL. CORSO "Wat een gluurder zag dag. 2.00 en 8.15 uur, za. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. 18 Jaar. DU MIDI "The Getaway", dag. 8J5 uur, za. en zo. 7O0 en 950 uur. 16 Jaar. Kitodtermattoee: "Lekker op avon tuur met Donald, Pluto en MStokey' za., zo. en wote. 2.00 AL. EURO "De kanonnen van Navaroffue", dag. 1.45 en 7.45 uur, za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. 14 Jaar. Kindermatinee"De zoon van de Jungle", za, zo. en woe. 1.30 uur. Ai. FLORA "De dolle liefdes avonturen in de vakantie", dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 18 Jaar. KRITERION "Le mouten en- rage", dag. 3.00, 7.00 en 950 uur. 18 Jaar. METROPOLE "The man with the godden gun", dag. 2.00 en 8.00- uur. 14 Jaar. ODEON "Als adelaars vfielen zij aan", dag. 8.00 uur. 14 Jaar. Kindermatinee: "Robin Hood", dag. 2.00 uur, za. en zo. 1.45 en 4.15 uur. A.L. OLYMFIA: ,Pat Garrett and BiHy the Kid", dag. 2.00 en 8.00 u. 18 jaar. PASSAGE: „The man with the golden gun", dag. 250, 7.00 en 9.30 uur, zalt. en za 150, 4.00, 7.00 en 950 uur. 14 Jaar. REX: „Het mysterie van de zeven gouden vampiers", dag. 950, 1150, 150, 350, 550, 7.30 en 950 uur, zo. vanaf 1.30 uur. 18 Jaar. ROYAL *70: .Monsters van Frankenstein bedreigen de aarde", do /m zo 2.15, 7.00 en 950 uur, ma. t/m woe. 2.15 en 8.00 uur. 14 Jaar. ROYAL: „De knokploeg van het hoofdbureau", da t/m zo. 2.15, 7.00 en 950 uur, ma. t/m wo. 2.15 en 8(00 uur. 18 Jaar. STUDIO: „Blond en bloot in Beieren", dag 2.15, 7.15 en 950 uur, zo. 1.30. 4.00. 7.15 en 950 uur. 18 J. STUDIO 2000: „Rebecca", dag. 7.00 en 950 uur. zo. 1.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. Kindermatinee: .Laurel en Hardy als zoefcwater- matrozen", za. en wo. 2.00 uur. aJ. DE uitkiJK: „The great Gatsby", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 Jaar. LUXOR: „Chflna/town" van Ro man Polanski. Uitstekende film Jack Nicholson en Faye Dunaway. STUDIO: „Mariken van Nieu- megen", een fascinerende Neder landse produkftdle. Blijvers LIDO: „The man wtth the god- den gun", oftewel James Bond. TRIANON: „Spys" met 't Mash- duo Donald Sutherland en Elliot Gould in een reeks dwaze ver wikkelingen. Nachtfilms CAMERA: ..Woodstock", het grootete popfestival ooit gehou den. REX: ,De pornobaby". Ki ndermatinee Rex .Gabrieüa", een meisje dat het niet zo nauw neemt. Zij ontmoet op het lief despad tal van mannen die haar best wilden helpen op het sex-pad. Goede films in andere steden „The Odessa file" (Jon Voight), LijnlboanitheaJter, Rotterdam. „Les enfant du paradis" (Mar cel Caroé), t Venster, Rotterdam. „Huil niet met je mond vol" (Pascal Thomas), De Uitkijk, Am sterdam. „La bonne année (Claude Le- louch)Damrak, Amsterdam. „Le mouton enragé" (Jean- Louis Trintignant, Romy Schnei der, Jean-Pierre Casseü en Jane Biriun), Krfterixm. Den Haag. ..Rebecca" (Hitchcock), Studio 2000, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17