Kans op scherpere controle fraude werkioos- heidsgeld 9% Vakbonden ontevreden over ontwerp winkelsluitingswet Jane Fonda morgen in Delft HetSpaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! Mogelijkheid vroegere pensionering bepleit Uit in de Randstad Autodiefstal via derde deel kentekenbewijs praktisch onmogelijk iNDERDAG 16 JANUARI 1975 BINNENLAND )EN HAAG De kans bestaat dat de controle op fraude iet werkloosheidsgeld zal worden uitgebreid. De Sociale Verzekeringsraad gaat met de federatie van bedrijfsvereni- ingen praten over de vraag of het aantal opsporingsambte- aren in dienst van met name de uitvoeringsorganen van e werkloosheidswet moet warden versterkt. De voorzitter van de Sociale Ver- ceringsraad, mr. W. J. E. van den is. heeft dit laatste gistermiddag rklaard in zijn nieuwjaarsrede. Dit is ©en van de resultaten van recent gesprek van een delega- van de Sociale Verzekeringsraad minister Van Agt (Justitie), inleiding tot dit onderhoud: het et op elkaar afgestemd zijn van aangiftebeleid van de uitvoerings- ganen en het vervolgingsbeleid van openbaar ministerie. Een onlangs ingesetelde departe- entale werkgroep, die zich bezig- >udt met de bestrijding van fraude de sociale zekerheidswetgeving, bij voorrang praten over een verkingsvorm, waardoor wordt orkomen dat aangiften van frau- door het openbaar ministerie wor- geseponeerd. Binnenkort komt speciale commissie van de So- ale Verzekeringsraad met een al- i rapport over onjuist gebruik n de sociale verzekeringswetten. Voor dit jaar wordt een scherpe Jging van met name de uitkerin- n de arbeidsongeschiktheids* verzekering en de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering verwaoht De stijging ten opzichte van het afgelopen jaar wordt geschat op respectievelijk 30,5 en 21 procent. De grote toeneming van het aan tal werklozen heeft mede geleid tot een lastenstijging van het Algemeen Werkloosheids Fonds. Voor dit Jaar wordt een verdere stijging van het aantal werklozen verwacht. Een ex tra lastenverhoging van honderd miljoen gulden zal optreden door claims van de wachtgeldfondsen, met name van de bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid. Al eerder werd aan enkele wachtgeldfondsen van an dere bedrijfsverenigingen steun gege- De voorzitter van de Sociale Ver zekeringsraad zei het te betreuren dat er een stilte is gevallen rond de plannen tot vereenvoudiging van ons stelsel van sociale zekerheid. "H©t is van groot belang dat er met voortvarendheid een keuze wordt ge maakt uit de al in oktober 1972 voor gelegde alternatieven in de uitvoering van de sociale verzekering". ADVERTENTIE Spaarwinstbiljet A, met vaste looptijd. yj'- Rentetot Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaar vast met een rente van 7%, of zes jaar vast met een rente van 91/2%. Berekend op basis van rente op rente. Hoe gaat dat nu precies in z'n werk? Heel eenvoudig. Een voorbeeldje: u koopt een Spaarwinstbiljet voor f 873,44. Na twee jaar krijgt u f 1000,- uitbetaald. Ander voorbeeld: u koopt er één voor f 2.900,58. Zes jaar later betalen we f 5000,-. Premie Spaar Biljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten zijn namelijk na twee jaar jaarlijks inwisselbaar. Afhankelijk van de gekozen spaartermijn (2,3,4 of 5 jaar) ontvangt u een rente van resp. 61/2,71/4, 8 of 9%. Berekend op basis van rente op rente.Voor uw gestorte f 1000,- bijvoorbeeld, betalen we na 5 jaar f 1.538,23. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar.Vraag folder en inlichtingen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Geeft loon naar sparen. Een opslagplaats van het transportbedrijf Van Pelt in het Brabantse Sprang Ca- pelle is gisteravond totaal uitgebrand. In het gebouw was o.m. drie ton melkpoeder opgeslagen. De schade wordt op zeker een half miljoen gulden geschat. De oorzaak van de brand is nog onduide-. lijk. GOUDA De Goudse politie heeft een samenwonende man (28) en vrouw (22) aangehouden die ervan worden verdacht een jongetje van twee maanden zo te hebben mis handeld dat het overleed. Het kind kwam reeds op 11 Januari plotseling te overlijden. De dokter wilde geen verklaring afgeven van natuurlijke doodsoorzaak. Het lijkje werd daarop in beslag genomen. Sectie wees uit dat het lichaampje verwondingen had opgelopen. Het paar heeft nog een kind, dat twee jaar is. UTRECHT Geef werknemers tus sen de 60 en 65 jaar de mogelijkheid om eerder met pensioen te gaan. Daarvoor pleit zowel de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidsper soneel als de BVA, vakbond van werknemers in bank- en verzeke ringsbedrijf en administratieve kan toren. Verlaging van de pensioenge rechtigde leeftijd moet echter niet verplicht worden gesteld. De BVA suggereert de plicht tot be taling van aow-premie op 62-jarige en in een later stadium op 60-jarige leeftijd te laten vervallen. De uitke ring van de aow zou geleidelijk aan naar de 60-jarige leeftijd moeten worden vervroegd. Volgens deze vak bond ontstaat dan een sibuatie waar in de werknemer de ruimte heeft om afhankelijk van zijn indivi duele omstandigheden te bepalen wanneer hij met pensioen wil gaan of kortere arbeidstijd wil maken. De christelijke armtenarenbond wijst het plan van het NKV om de werk nemer, die vrijwillig met pensioen gaat, diens laatstgenoten salaris te laten doorbetalen tot aan de pen sioendatum, van de hand. Deze bond is van mening dat een werknemer bij een eerdere pensionering genoe gen moet nemen met minder inkom sten. De bonden denken dat er zo ook meer arbeidsplaatsen voor werklozen beschikbaar komen. Zij vinden dat er een meerjarenplan moet worden op gesteld. DELFT De Amerikaanse actrice Jane Fonda komt morgenmiddag naar Delft. Hier opent ze haar bezoek aan ons land onder het motto Ne derland, erken de Voorlopige Revo lutionaire Regering van Zuid-Viet- nam. Behalve Delft gaat zij ook naar Amsterdam en Nümegen. In Amster dam wordt morgenavond een grote manifestatie georganiseerd in Mar- cati, in Nijmegen wordt zaterdag een actie op touw gezet. De actrice, die een vooraanstaand lid is van de Indo China Peace Cam paign, zal in de aula van de Tech nische Hogeschool een toespraak houden ter gelegenheid van de twee de verjaardag van de ondertekening van de akkoorden van Parijs. Jane Fonda is onder andere in ge zelschap van Pham Thi Minh, ver tegenwoordigster van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid- Vietnam. Ook zij zal in Delft een rede uitspreken. Het gezelschap, dat direct na het middaguur in Delft arriveert, wordt om half drie rondgeleid langs de ver schillende Vietnamprojecten op de Technische Hogeschool. Bekeken worden de werkplaats voor de ont- wikkelmachines van de werkgroep Film voor Vietnam, hert prototype van het ziekenhuis voor Bihn Vien En-Lan en het houtconserverings- project van de projeotraad van de afdeling bouwkunde. Ford naar Tito President Ford van de V.S. heetf een uitnodiging van maarschalk Tito voor een bezoek aan Joego-Slavië aanvaard, zo is gister avond officieel in Belgrado bekend gemaakt. De datum 6taat nog niet vast. LEIDEN LAK-Theater: 22 jan. 20.15 i tie", derde voorstelling van en over Lucebert. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 17 en 18 jan. 20.15 uur Publiekstheater met "Gijsbrecht van Aemstel"; 19 jan. 13.30 uur Romeo en Julia; 22 jan. 20.00 uur Ned. Operastichting met "Svejk"; 23 jan. 20.15 uur Romeo en Julia. Concertgebouw: 17 jan 20.15 uur Residentie-ork. o.l.v. Jerzy Sem- kow; 18 jan. 15.00 uur The King's Singers; 20.15 uur Michael Davidson, piano; 20.15 uur Ned. Kamerork. en the Academy of St. Martin in the Fields; 19 jan. 14.30 uur Interartist, vijf meesters aan het klavier (serie); 21.30 uur Ten C.C.; 20 jan. 20.15 uur Zes pianorecitals, Catherine Collard; 21 jan. 19.30 uur Noordhol. Phil. Ork. o.l.v. An ton Krelage; 20.15 uur Verdehr brio; 23 jan. 20.15 Riba Streich zingt barok. Carré: 17, 18. 19, 21 en 22 jan. 20.15 uur Jan Klaasz in 't Kattegat; 19 jan. 11.00 uur Zondagmorgen koffieconcert, Amatikwartet. Shaffy Theater 17, 18, 19, 21, 22, 23 jan. 20.30 u. Beeldend theater m "Owee, als jij je moeder slaat"; 17 en 18 jan. 20.30 uur Matbox Purveyor's met "Hallo, how are you"; 17 en 18 jan. 20.30 uur Project mime-öpleiding theaterschool; 18 Jan. 14.30 uur Tom bola, cabaret voor kinderen; 19 jan. 14.30 uur Studio Laren; 21 t/m 23 jan. 20.30 uur Popstudio Henderik met "Alzolief"; 21 Jan. 20.30 uur Amsterdams Volks-, Salon- en Amusements orkest; 22 jan. 14.30 uur Poppentheater Hans Schoen; 22.00 uur jazz; 23 jan. 20.30 uur "Die schone Mühlerin". ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 17 en 18 Jan. 20.15 uur Coen Flink en Jules Croiset met "Grote bek en grote buik"; 19 Jan. 20.15 uur Zuidelijk Toneel Globe met "Suiker" van Hugo Claus: 20 jan. 20.00 uur Ned. Operastichting met "Svejk"; 21 jan. 20.15 uur Ned. Danstheater; 22 Jan- 20.15 uur Toneelgroep Theater met "De nacht van Thoreau" van Jerome Lawrence. Hofpleintheater: 17 en 18 jan. 20.15 uur "De getatouëerde roos" van Tennessee Williams; 22 en 23 Jan. 20.15 uur Vrouwencabaret van Natascha Emmanuels. De Lantaren: 17 jan. 20.30 uur Literaire avond met Judith de Kom en de gitarist Stanley Noordpool. De Doelen: 17 Jan. 20.15 uur Concert door het Rotterdams Phil- harmonisoh Ork. oJ.v. André Prévin; 18 jan. 15.00 uur Con cert door het Omroeporkest o.l.v. Edward Downes;. 19 jan. 14.30 uur Concert door het Rott. Phil. Ork. o.l.v. André Previn; 20.15 uur Concert door the Academy of St. Martin in the Fields; 20 Jan. 20.00 uur concert door het Ned. Studiën benorkest o.l.v. Maarten Smit; 20.15 uur Fons Jansen met een ongewoon reci tal. Groote Schouwburg: 18 Jan. 20.15 uur Stads toneel Rotterdam met Herman Heijermans' "De wijze kater". Piccolotheater: 19 jan. 13.00 en 15.15 uur Kindertheater Wiedus mest ''Wiedus, wie maakt hier muziek?"; 23 jan. 20.15 uur stadtoneel Rotterdam met "Autokerkhof" van Arrabal. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 17 jan. 20.15 uur Haagse Comedie met "Don Juan", blijspel van Molière; 18 en 19 jan. resp. 20.15 en 14.00 uur Haagse Comedie met "De zee" van Edward Albee; 19 Jan. 20.15 uur "Boven water, onder water"; 21 jan. 20.15 uur Toneelgroep Theater met "De nacht van Thoreau" van Jerome Lawrence. HOT Theater: 17 jan. 20.30 uur Haagse Comedie met "De stok" van Ton VorStenbosch; 18, 21 en 22 Jan. jan. 20.30 uur Haagse Comedie met "Onderweg" van David Storey; 23 Jan. 20.30 uur Amst. Studenten Kamerorkest. Theater Aan de Haven: 17, 18 en 23 Jan. 20.15 uur Toneelgroep De Appel met "Don Juan". Theater Pepijn: 17, 18 en 23 jan. 20.30 uur solocabaret Frits Lam- brechts; 21 jan. 20.15 uur Quatacker Strijkkwartet. Diligentia: 17 jan. 20.15 uur Laszlo Vaszony, piano; 19 Jan. 14.30 uur Catherine Collard. piano; 21 Jan. 20.15 uur Rita Streich zingt barok; 23 jan. 20.15 uur Michael Davidson, piano. Evangelisch Lutherse Kerk: 19 jan. 20.00 uur Albert Schweitzer Herdenking, orgelwerken van Joh. Seb. Bach, F. Mendelssohn en Ch. Widor door het Westerkerkkoor uit Amsterdam o.l.v. Simon C. Jansen. ALPHEN AAN DEN RIJN Nabij: 16 Jan. 20.15 uur Marijke en Sieto Hoving met "JÜ en ik, u en wij allemaal". De Bron: 18 Jan. 20.15 uur concert Rijnlandse Orkestvereniging; 19 jan. 12.30 koffieconcert trio Jan v. d. Meer. De Amerikaanse actrice Jane Fonda. DEN HAAG Het noteren van het chassisnummer op Ihet derde deel van het kentekenbewijs om aan de hand daarvan het sleuteltje op te vragen is voor geroutineerde autodieven een veel te omslachtige methode", vindt een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. "Zij werken met breek ijzers of frutselen een auto open met een ijzerdraadje". De methode om via het chassis nummer aan autosleutels te ko men hadden de "ontwerpers" van de nieuwe kentekenregistratie al van te voren uitgedacht. Ze meen den echter dat de nadelen niet te gen de voordelen opwegen. Niet bij alle automerken kan men de sleutel in handen krijgen met alleen het chassisnummer en het kenteken. De importeurs van Ci troen, Fiat, Ford, Toyota, Simca en Volkswagen verzekerden ons dat pogingen om op deze manier een auto open te krijgen, falikant zul len mislukken. Wel is het mogelijk bij onder meer Opel. Vauxhail, Ranger, Renault, Alfa Romeo en Datsun. Voor de aspirant-dief is het ech ter een probleem de gealarmeerde dealers te misleiden. Vaak zal ge vraagd worden naar identificatie. Vooral ook omdat de dealer het nummer van de sleuteltjes bij de importeur moet opvragen. En daar gaat men meesbal niet over een nacht ijs. Vooral omdat die vraag niet bepaald dagelijks voorkomt. De RAI heeft inmiddels alle im porteurs en fabrikanten gewaar schuwd voor deze diefstal mogelijk heid en ze aangeraden sleutels al leen dan te verstrekken als de aan vrager kan aantonen dat het om zijn eigen auto gaat. Nederlanders besmet met lassakoorts UTRECHT (ANP) In Londen is afgelopen zondag een 39-Jarige Britse arts over leden die vorige week vrijdag per vliegtuig uit Kano in Nige ria via Brussel naar Londen was gereisd. Het vermoeden be staat, dat hij is gestoren aan de gevreesde lassakoorts. Het ministerie van Volksge zondheid heeft naar aanleiding hiervan meegedeeld, dat der tien Nederlanders die met de Britse dokter 6amen hebben gereisd, allen zijn opgespoord en als "contactpersonen" 17 da gen lang, gerekend vanaf de datum van him aankomst in Brussel, dagelijks worden ge controleerd op ziekteverschijn selen die op lassakoorts zouden kunnen wijzen. Quarantaine is pas nodig als zich inderdaad symptomen van de ziekte zou den openbaren. UTRECHT De vakbonden van winkelpersoneel zijn in het algemeen zeer teleurgesteld over het door staatssecretaris Haze kamp ingediende ontwerp voor een nieuiwe winkel sluitingswet. Met name de vrije keuze van een wekelijkse koopavond en het feit dat in het ontwerp de zaterdag- openstelling gehandhaafd blijft zit ten de vakbonden dwars. Vrij een koopavond kiezen betekent dat de filiaalbedrijven in de grote steden de mogelijkheid krijgen op verscheidene avonden één of meer filialen open te houden. Dat betekent extra concurrentie voor de eenmans zaken, aldus de bonden. *Zo komen we in het voorportaal van de voor oorlogse situatie, toen vrije avonden en een behoorlijke weekeindebeleving voor het winkelpersoneel tot de hoge uitzonderingen behoorden.' De vakbonden zeggen dat ze voor hun plannen om de winkels zaterdag middag na twee uur te sluiten, bij zonder veel bijval hebben gekregen: niet alleen van de vakcentrales en de organisaties van werkende jonge ren, maar onder meer ook van het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond, de drogisten en de detail handel in aardappelen, groente en fruit. Het Koninklijk Verbond van On dernemers (KVO) heeft laten weten ingenomen te zijn met het door staatssecretaris Hazekamp ingediende wetsontwerp voor een nieuwe winkel sluitingswet. "Wij zijn blij dat de staatssecretaris het in principe aan de ondiernemers overlaat wanneer ze 's avonds open zijn of niet", aldus KVO-secretaris mr. S. Doorenbos in een voorlopig commentaar. Het KVO beoordeelt het positie! dat Hazekamp in principe de onder nemers de vrijheid laat. 'Bij zaken als koopavond wel of niet moeten sociaal-economische motieven de doorslag geven, niet politieke. Dat blijkt wel uit de gebeurtenissen in Amsterdam. Daar is destijds om po litieke motieven de koopavond afge schaft,' aldus mr. Doorenbos. E'n nu blijkt dat politieke besluiten niet altijd evenwel overwogen zijn want het ziet er naar uit dat de zaak nu weer teruggedraaid gaat worden.' Hilversum Een meerderheid van de Nederlandse bevolking is voor sluiting van alle winkels op zaterdag middag, na twee uur. Daar moet dan wel een koopavond per week tegen over staan. Aldus een opinie-peiling, in opdracht van net VARA-radio- programma 'In de roode cirkel' door de dienst kijk- en luisteronderzoek van de NOS, gehouden onder een representatieve groep Nederlanders van 15 jaar en ouder. Van de ondervraagden is 59,6 pro cent voor winkelsluiting, 37,9 pet. tegen en heeft 2,6 pet. geen mening. Mannen en vrouwen verschillen nau welijks van mening.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7