Resultaat na hard werken BOLLENSTREEK KAMPT MET SEIZOEN-WERKLOOSHEID De Northgorui niet voor rijkelui Sigaretten gestolen in Katwijk TURKSE KOMT MET HAAR HUISHOUDEN LELUK IN DE KNOEI Aardbeving in Italië RIJVERENIGING VEERTIG JAAR Na staken werkloosheidsuitkering Zaalvoetbal Stichting "Open Jongerencentrum Katwijk KATWIJK Ruim anderhalf jaar nadat een groep jeuj enigszins „gedwongen" door de sluiting van bardiecotheek nam te komen tot een centrum voor jongeren in dit dorp, deze groep nabij. :digen in Katwijk daartoe Stella Maris het initiatief lijkt het tweede succes van Door Gert-Jan Onvlee Cees van Wijk, secretaris van de Stichting O-pen Jongeren centrum (links) en Roland Mattern (penningmeester van die zelfde stichting), tijdens de zo geslaagde "vrijwüligersavond" die afgelopen vrijdag in het oude postkantoor aan de Voor straat werd gehouden. Nadat eerder al door de gemeen te officieel die toezegging werd ge daan dat de Stichting Open Jon- geremoenitrum de beschikking zou krijgen over een gedeelte van het oude postkantoor aan de Voorstraat wordt vanavond in de Kaïtwijkse raad een subsidieaanvraag van deze stich ting behandeld. Hierin wordit een be drag van 16.700 gulden gevraagd om de (.summiere) verbouwing van dat gedeelte kunnen realiseren. Summier omdat een eerder door de stichting overlegde begroting door het ge meentebestuur veel te hoog werd ge vonden voor de verbouwing van een pand dat volgens helt nu bestaande bestemmingsplan over een Jaar of twee zal warden gesloopt. Waardoor, aldus de gemeente, nu slechts het hoogst noodzakelijke zal worden ge daan om de stichting een tijdelijk „leefbaar" onderdak te verschaffen. Hoewel de verbouwing dus duide lijk minder ingrijpend zal zijn dan de enthousiaste groep had gedacht, zijn Cees van Wijk (secretaris) en bestuurslid Wim van de Bent niet minder verheugd dat er schot lijkt te komen in deze zaakHet spreekt van zelf dat Je blij bent dat er iets gaat gebeuren, dat je deelbegroting nu door de raad zal worden behandeld. Want als je eenmaal al zon tijd met een zaak bezig bent, dan is het logisch dat Je „eens" resultaten wilt zien. Het eerste resultaat is er, we hebben toezegging in het oude post kantoor ons tijdelijke „home" te ves- stigen; we hopen dat ook het tweede resultaat, de eigenlijke verbouwing en daarmee samenhangend de eigenlijke opensteling van het Jongerencentrum vanavond duidelijk wordt". Waarom Desgevraagd wil Cees van Wijk, evenals Wim van de Bent, student aan de Sociale Academie in Den Haag, het „waarom" van een derge lijk centrum nog wel even verklaren: „In eerste instantie was onze actie een reactie op de Sluiting van Stella Ma-ris. Ik wil niet zeggen dat er daar door een groep Jongeren letterlijk op straat kwam te staan, maar het was wel zo dat er voor een bepaalde groep ontzettend weinig overbleef om naar toe te gaan. Dat is overigens ook die conclusie waar de commissie ad hoe, die later deze zaak zou bestuderen, toe gekomen is. De uitgaansmogelijk heden waren en zijn gewoon beperkt. Toen ook kwam bij ons de idee op om een voor Katwijk nieuwe opzet na te streven. Om dus te komen tot een centrum waarin vanzelfsprekend gelegenheid is gezellig wat te praten en mensen te ontmoeten, maar waar vooral de gelegenheid is je zelf op wat creatie vere wijze bezig te houden. Tekenen, schilderen, etsen, fotograferen, pot ten bakken, kontom ai die dingen die mogelijk zouden moeten zijn. maar dat op dit moment niet zijn. En dan niet te vergeten de muziekavonden, cabaret- en toneelavonden, op dit moment ook dingen die in Katwijk gewoon te weinig worden gedaan". En om de eventueel onder de mensen levende gedachte naar heit verleden te helpen „Het moet in ieder geval geen kroeg worden Gedupeerd De groep, die zich eerst de namen „Gedupeerde Jeugd" en „Experimen tele Jeugd" toedacht maar sinds elf november 1974 officieel als ..Stich ting Open Jongerencenrtum" te boek staat, heeft een lange weg moeten af leggen alvorens enig resultaat zicht baar werd. Eerst stelde de groep zich vla ge sprekken met mensen uit het jeugd werk wat beter op de hoogte van alle mogelijkheden en problemen die er nu een maal mee samenhangen; er werd contact opgenomen met de ge meente die bereidwillig een commis sie ad hoc in het leven riep; er werd een enquete gehouden onder de Jeugd (de resultaten daarvan zijn in de programmering verwerkt)er werden werkgroepen ingesteld die elk onderdeel aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen (statuten, programmering, verbouwing, begro ting), dit allies onder, vakkundige be- beleiding van buitenaf; er werden acties gehouden om geld in te zame len, onder meer om de kosten voor de stichtingsvorm te dekken en ten slotte werden alle belangrijke zaken (begrotingen, draaiboeken) naar de betrokken instanties - gemeente, pro vincie, CRM en het Servicebureau voor Jongeren - getransporteerd. „En", zo weet Cees van Wijk, die overigens zelf im een projectgroep „Jongerenwerk" van de academie de nodige activiteit verricht, "dat is nog maar een erg kleine greep van wat we met z'n allen hebben gedaan". Vanavond KATWIJK Wanneer de de raad vanavond besluit het ge vraagde krediet inderdaad te verlenen zal zo hopen de be stuursleden van de stichting het „Open Jongerencentrum" aan de Voorstraat medio april van dit Jaar de deuren voor het eerst kunnen openen. Kleine greep Een „kleine greep" echter, die wel leert dat de Stichting Open Jonge rencentrum Katwijk beslist niet over één nacht ijs is gegaan waar het de plannen betreft. Een „kleine greep" ook, die duidelijk maakt waarom Cees van Wijk overigens samen mei Wim van de Bent dit keer de spreek buis vormend van de gehele stich ting zo blij is dat er nu schot lijkt te gaan kamen in de hele zaak. In ieder geval blikken Cees van Wijk en de „zijnen" de toekomst hoopvol tegemoet. Niet alleen omdat de gemeentelijke molen nu goed is gaan draaien, maar ook omdat ver leden week vrijdag duidelijk is ge bleken* hoe groot de belangstelling van de Kaïtwijkse Jeugd wel blijkt te zijn. Op de door die Stichting georgani seerde „Vrijwilligers-avond" gaven zo'n honderd jongeren zich op om daadwerkelijk in timmergroepen, verf groepen en ook project en ïn- teressegroepen mee te helpen aan ie verbouwing van het oude postkan toor en. In de nabije toekomst, aan le verdere ontwikkeling van het Open Jongerencentrum zelf. KATWIJK By een inbraak in de A O. supermarkt in Katwijk zijn sloffen sigaretten ter waarde van tweeduizend gulden gestolen uit de magazijnruimte. De inbrekers wa. ren binnengekomen door een ruit van de toiletruimte aan de achter zijde. Een Inwoonster aan de V alken- burgseweg in Katwijk heeft aangifte gedaan van diefstal van f 480. Het geld zat In een portemonnaie in een dressoir in de huiskamer. Hoe de in breker (s) is (zijn) binnengekomen is niet bekend. NOORD WIJK In de sporthal in NoordwiJk werd gisteravond gespeeld voor de zaalvoetbalcompetitie. De standen luiden als volgt: Menken/Landbouw 8—14; HHHS 8— 11; Verhart 7—10; Aug/Vlees 8—10; Beach Club en Kikkertje 9—8; Joop Faase 7—8; Nachtegaal 8—8; De Lange 8—6; Piet Hein 8—4; Rnlly- golf 7—3 en Van Duin 7—0. DEN HAAG/KATWIJK De Turkse mevrouw Aydin-Acar. die, zo als wij gisteren reeds meldden, zon der werk kwam te staan en toen weigerde om in Katwijk vette ma krelen In te pakken, begrijpt het al lemaal niet meer zo goed. Na haar weigering werd haar werkloosheids uitkering gestaakt. Er waren twee redenen waarom de Turkse vrouw niet in Katwijk wilde gaan werken. In de eerste plaats, omdat zij meer dan drie Jaar schoon montagewerk had verricht en het inpakken van vette makre len geen passende arbeid vond; ten tweede, omdat ze met vijf kinderen thuis (de Jongste is amper een Jaar) de afstand tussen de Jacob Cats- straat in Den Haag en Katwijk te groot vond. Ze zou lange tijd van huis zijn door lange reistijden en niet voldoende aandacht aan haar gezin kunnen besteden. Ze spreekt nog nauwelijks Neder lands. Wat ze echter wel erg goed begrijpt, is dat ze met haar huis houden lelijk in de knoei komt te zitten. Temeer omdat haar man inmiddels ook werkloos is geworden. De heer Aydin kwam acht Jaar geleden naar Nederland. Hij heeft altijd werk gehad, maar is nu door zijn bedrijf ook ontslagen wegens produktievermindering. Zijn werk- heidsuitkering bedraagt ongeveer tw honderd gulden per week. Mevrouw Aydin kwam vier Jaar geleden met haar kinderen over. Huisvesting werd gevonden in de vorm van een huurkooptransactie. Zoals zoveel gastarbeiders en rijks genoten. die van Nederlandse situatie en wetten niet veel afweten. Voor de schamele woning moet driehon derd gulden per maand op tafel worden gebracht. En zoals dat bij huurkooptransacties meestal het ge val is: als er niet meer betaald kan worden kan de handelaar waarmee de huurkoop «s gesloten, het oontract gemakkelijk annuleren. He huurkoper is dan zowel zijn al betaalde ter mijnen als zijn woning kwijt. •Behalve die driehonderd gulden ben lk ook nog zo'n honderdvijftig gulden per maand aan verlichting en stookkosten kwijt. En dan moe ten we nog eten en de kinderen kleden', zegt de heer Aydin, die el ke dag koortsachtig naar een nieuwe baan zoekt. Behalve de oudste (16), die ln een ziekenhuis in Delft werkt, zijn de kinderen nog op school af nog thuis. De jongste (13 maanden) is in het vochtige huis astmatisch geworden en vraagt veel aandacht van de moeder. 'Ik moet toch ook een beetje tijd overhouden en voor mijn kinderen te zorgen. Ik wil erg graag wer ken, maar niet ln Katwijk', laat me vrouw Aydin haar oudste dochtertje in het Nederlands vertalen. DONDERDAG 16 JANUARI 1975 Noordwijkerhout, Sassenheim en Voorhout niet angstaanjagend is, bewijzen de cijfers. In decem ber 1972 waren er 524 mannen werkeloos en het Jaar daarvoor, eveneens eind december, 508. Het gebied van het GAB-Lisse heeft namelijk altijd weer te kampen met een zeer grote seizoenwerkloosheid. In het bijzonder wat de bollen- en horecabedrijven betreft. Tot het aantal van 425, dat eind december 1974 stond ingeschreven, behoren 162 seizoenwerkers. Iets meer dan twee procent van de mannelijke be roepsbevolking van de Bollenstreek is momenteel zonder werk. Lande lijk ligt dat percentage op vier pro cent. Die twee procent zijn echter nog geflatteerd door de seizoenwer keloosheid. Opmerkelijk is. dat Lis- se en omgeving in de bouwsector nagenoeg geen werklozen telt. Dat beeld ligt bijna overal in het land anders. Het ls over het algemeen heus geen rozegeur en maneschijn in deze sector". Ook ten aanzien van de Jeugd werkloosheid staat de Bollenstreek er gunstig voor. De partiële leer plicht heeft daar nauwelijks in vloed op uitgeoefend als men de cijfers van voorgaande Jaren be kijkt. Eind december 1974 stonden er 65 Jongeren onder de 23 Jaar in geschreven en dat aantal bedroeg een Jaar daarvoor 58. Dus zijn er nu slechts zeven meer. In de toekomst kan men bij het Geweste lijk Arbeidsbureau in Lisse helaas niet kijken. De arbeidsmarkt wordt momenteefl aarzelend genoemd en er zzijn verschillende Industrieën, die arbeidstUdvertcorttog hebben aangevraagd. Structuuronderzoek Wanneer men zo in de "streek" zijn oor te luisteren legt, zijn het voor een groot deel oudere mannen, die ontslagen zijn of in de toekomst met ontslag zullen worden bedreigd als er kleinere bollenbedrijven gaan afvloeien. Dat dit zal gaan gebeu ren staat haast wel vast. In de ver gaderingen van de vakorganisaties op bollengebied is daarover al meermalen gesproken. Momenteel is "bloembollencultuur" met een structuuronderzoek bezig. Het rap port is nog niet klaar, doch er zijn sterke aanwijzingen, dat op inkrim ping van de "kleintjes" wordt aan gedrongen om het vak weer gezond te maken. In de Bollenstreek is men, ln te genstelling tot andere gebieden, in belangrijke mate aangewezen op 't werken in de agrarische sector. Rond de twintig procent van de to tale beroepsbevolking vindt in het bloemboHentoedryf arbeiid. Ziet men het landelijk, dan is dat per centage zo vijf tot zeven. Nu is het bekend, dat het bollenvak veel ar beidsintensiever is dan bijvoorbeeld de groenteteelt. De cijfers in het Westland schommelen tussen de elf en veertien procent. Ontslagen Hoewel daar momenteel bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Lisse nog niets over bekend is ziet het er wel naar uit, dat in de komende maan den veel "kleintjes" in het bloem bollenvak medewerkers zullen moe ten ontslaan. Daar valt nu nog niets zinnigs over te zeggen. Het bollenvak kent voor de werkers jaarcontracten van maart tot maart en bij ontslag kan worden volstaan met een termijn van zes tot negen weken. Bovendien zijn de kwekers niet verplicht een ontslagvergun ning bij het GAB aan te vragen. Dat laatste vooral ls een heet hang ijzer in deze sector. De vakorganisaties streven al ja ren naar een betere rechtspositie, namelijk zoals in andere bedrijfs takken reeds lang het geval is. Met andere woorden, dat de Jaarcon tracten tot het verleden gaan beho ren en gaan plaats maken voor contracten met een onbepaald dienstverband. Vooral voor de oudere werkers in het bollenvak worden bij dat ontslag geven ge dupeerd. Hun aantal ligt momen teel in de leeftijdsklasse van boven de vijftig jaar zo fond de tachtig procent. Het laatste woord over die ar beidscontracten is zeker nog niet gesproken. Bovendien willen de bonden, dat het GAB bij het ont slaggeven een beslissende inspraak krijgen. MESSINA. SICILIË (AP) Het oostelijk deel van Sicilië is van morgen getroffen door een vrij krachtige aardbeving. De aardbeving heeft in Messina en Reggio Calabria op het vaste land van Italië, lichte schade veroorzaakt. De aardbeving had een kracht van zes tot zeven op de mercalli schaal De schokken waren de krachtigste die in 15 jaar in Italië zijn geregis treerd. In 1908 werd Messina door een aardbeving verwoest Hierbij kwamen ongeveer 30 000 mensen om. Twee personen zijn tijdens de aard bevingen om het leven gekomen als gevolg van hartaanvallen. NOORDWOJK Bij alle mo gelijke festiviteiten in en buiten Noordwijk hebben ze altijd voor aan gestaan de Noord wij kse "Northgoruiters". Nu vieren ze zelf feest: het achtste lustrum of te wel het veertigjarig bestaan. Pie ter Barnhoorn van de School straat is de enige geblevene uit het prille begin van de ruiterver- eniging. Hij is al die jaren lid geweest en bekleedt nu zo'n Jaar of dertig de post van voorzitter. "Er was een ringrijderij geweest in het dorp. Er stond een me vrouw Zchwarts te kijken. Dat was een dame uit Noordwijk, ze had een prijs beschikbaar gesteld voor die wedstrijd. Ik won en zo kwam ik met haar in contact. Ze kwam met me praten en zei: waarom richten jullie geen rijver- enig ing op? Alsof het niks was. Toen wa ren de rij verenigingen in Neder land nog zeldzaam. Maar goed, er werd verder gepraat, de hele win ter lang, en in het voorjaar van '35 hadden we een rijvereniging". "De Northgoruiters" was de zes endertigste landelijke rijvereniging die zich bij de federatie liet in schrijven. Nu zijn dat er vele honderden. "Later is dat reuze hard gegaan, maar toen dachten de mensen: ach, het is weer zoiets voor rij kelui, daar hebben wij niks mee te maken. En zo was het toch e< niet. Die eerste twaalf leden, waar de vereniging mee begonnen is, waren gewone mensen. Ja. ze hadden een paard. Ik ook. Maar dat was een werkpaard dat over dag voor de kar liep te draven en 's avonds reden we op dat zelfde paard dressuur. Bij gebrek aan terrein reden we meestal op het strand. Pas veel later kregen we een eigen stukje grond voor 'n manége". Herauten In 1940 was het afgelopen met de ruiters, tijdelijk tenminste. De paarden waren gevorderd door de Duitsers en de Jongens zaten in dienst. Maar in 1945, toen er een enorme optocht werd gehou den voor de bevrijding, reden de Northgoruiters weer voorop. Zo is het gebleven. Op koninginnedag, met drie oktober in Leiden, met feesten, bruiloften. Als er op Soestdijk 'n prinses geboren werd ging Pieter Barnhoorn naar het gemeentehuis om een herautenpak in ontvangst te nemen en dan reed hij te paard door het hele dorp, om iedereen konde te doen van de blijde boodschap. Toen kroonprins Willem Alexander ge boren werd, kwamen de Northgo ruiters ook in touw. Er moesten acht ruiters ingeschakeld worden voor het amroepwerk, want het ht dorp was in die tussentijd w wat groter geworden. En dan zijn er natuurlijk elk jaar de regionale spring wedstrij den waar Northgo aan meedoet. Barnhoorn zelf is ermee opgehou den. Hij zit wel in Jury's en is voorzitter van de rijvereniging, maar hij voelt zich een beetje te oud om nog op een paarderug te gaan zitten. "Vroeger gingen we elke twee weken, in het seizoen, ergens naar toe om wedstrijden te rijden. Dat betekende vaak: heel vroeg wegrijden op op tijd in de plaats van bestemming te zijn, Alphen aan den Rijn bijvoor beeld of een andere gemeente in de strëek, en 's avonds doodmoe thuiskomen". Feest Vrijdagavond wordt het grote feest gevierd met een ruiteravond in het Lido-theater. Op het pro gramma staan een toespraak van voorzitter Pieter Barnhoorn, een toneelstuk, nog een lezing, en na tuurlijk de loterij met als hoofd prijs een New Forest jaarling Daarna een groot ruiterbal. Alle leden en oud-leden (op het ogenblik telt Northgo ruim vijftig koppen, de ponyclub inbe grepen) zijn er welkom. De avond begint om acht uur. Op de foto: Barnhoorn met één van zijn dochters tijdens het Noordwykse bloemencorso van 1 1950. LISSE "De werkloosheid in de Bollenstreek is momenteed zéker niet schrikbarend groot. Er is ei genlijk weinig verschil met voor gaande jaren. In de wintermaan den kampen we altijd met seizoen- werkloosheid. Hoe dart in de werk gelegenheidssituatie in de toekomst zal worden, nu er alom over wordt gesproken, da>t enige honderden klei nere bollenbedrijven het veld moeten ruimen, valt niet te over zien. Eind december 1974 stonden er 425 mannen en 222 vrouwen bij ons bureau als werkzoekenden In geschreven. Deze cijfers, waren een Jaar daarvoor respectievelijk 405 en 125. De verwachting bestaat niet, dat dit aantal in januari belangrijk ls toegenomen. Het aantal vrouwen zal zeker teruglopen, omdat velen van hen 132 van de 222 be hulpzaam zijn bij het pakken van bollen. Die pakkerij begint soms in december en soms in januari. Dat laatste is nu het geval". Dat zegt Gewestelijk Arbeidsbu reau Lisse-directeur J. G. M. van Gellekom (32). Hij is met ingang van 1 Januari directeur G. F. B. Maas opgevolgd, die om gezond heidsredenen vervroegd pensioen heeft gekregen. De heer Maas is reeds enige jaren ziek. In die tijd was Van Gellekom, die nu vier Jaar hl Lisse werkzaam is en daarvoor onder meer ln Amsterdam, Ede, Renkum en Culemborg het GAB heeft gediend, reeds adjunct-direc teur. Op vrijdag 31 Januari 's mid dags van drie tot vijf uur, is er ge legenheid afscheid te nemen van Maas en kennis te maken, voor zo ver dat nog nodig is, met zijn op volger Van Gellekom. Twee procent Van Gellekom nadrukkelijk: "Dat de werkloosheid in de Bollenstreek het kantoor omvat de gemeen ten Hillegom, Lisse, Noordwijk,

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4