"Uitbreiding van Leidse bedrijven is onmogelijk" "Positie huisarts verstevigen" Beroep huurverhoging kan niet HONDEN SLAAN AAN 't Karrewiel Prijzen - carnaval Juridische faculteit in Latijnse school? In beroep bij de Kroon DONDERDAG 16 JANUARI 1975 STREEKCOMMISSIE OVER LEI DEN H AZERSW OUDE ,,In Leiden is de uitbreiding van bestaande bedrijven fei telijk onmogelijk. Bovendien is er bijna geen sprake van het vestigen van nieuwe bedrij ven. Oorzaken zijn de afwezigheid van nieuwe industrieterreinen en het onttrekken van oude terreinen aan hun industriebestemming". Dit waren enkele van de knelpunten, die de streekcommissie regio Leiden gisteravond in Hazerswoude formuleerde. Ze vormden de aanzet tot wat dus de streekcommissie. De vestd- tenslotte moet uitmonden in een ging nieuw - goed gefundeerd - streekplan volgens de commissie voor Zuid-Holland-West. Voor dit schijnsel gebied zijn vier streekcommissies nen geven, geformeerd die voor 1 april hun "knelpunten" kenbaar zullen ma ken aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Gisteravond kantoren en banken Voor de toefkomst werd tal gunstige ontwikkelingen geregis- in deze bedrijfstak treerd. Zo werd de vestiging stond industrieën in de Barre- voor de Leidse streekcommissie de Polder, met name de Herneken- werkgelegenheid centraal. Gesignaleerd werd dat in Leiden op dit ogenblik een tekort bestaat Dat zal niet direct merkbaar zijn! grondingen aan gekwalificeerde arbeidskrach- omdat nu een groot deel ten. Die situatie werd door de Rotterdamse personeel in Zoeter- verwachten de streek tijdig heeft ingespeeld op nieuwe missieleden, zullen de werknemers Voorbug terkanaal tussen Waddinxveen ontwikkelingen, waardoor een groot gedeelte van de geschoolde arbeiders tot wegtrok. Het beperkte Leidse aanbod kwalitatief hoge arbeidsplaatsen vestiging werdl door de streekcommissie aki leveringsbedrijven oorzaak aangemerkt voor het feit. diger verwerven van kredieten voor dat de uitgaande pendel kwalitatief noodzakelijke investeringen. Ook de hoger is dan dat van de inkomende aanleg van de Schiphol-spoor- pendel. "Vele hoger gesalarieerden lijn werd door de commissie als *n uit Voorschoten, Oegstgeest en Lei- stimulans voor de werkgelegenheid derdorp werken in Den Haag", al- in Leiden en omgeving gezien. ADVERTENTIE PEPERZAK beheerst t vak! Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN Brief B. en W. aan bewoners De Eendracht: LEIDEN Tegen de per 1 janu ari 1975 vastgestelde huurverho ging van vooroorlogse woningen, die in het beheer zijn bij woning bouwvereniging De Eendracht (in De Kooi) is geen beroep mo gelijk. Dit schrijven B. en W.in een brief, die onder de bewoners is verspreid. Zoals bekend is de bewoners vo rige maand door het bestuur van De Eendracht de huurverhoging aangezegd. Een tweetal actiegroe pen in De Kooi is daarna begon nen met het organiseren van een weigeringsactie. De huurver hoging is vastgesteld op 6 procent per 1 oktober 1972 en eenzelfde percentage per 1 april 1973. maar hoeft pas met ingang van 1 april 1975 te worden betaald. Dat be tekent dat over de Jaren 72 en 73 iin feite geen huurharmoniisabie en geen huurverhoging met terug werkende kracht wordt betaald. De huurverhoging van 1 april 1974 zal voor de meeste complexen eveneens achterwege mogen blij ven. B. en W. zeggen dit bereikt te hebben in een gesprek, dat de wethouders Verboom en Waal in december met staatssecretaris Van Dam hebben gehad. Het college meent, "dat wij het maxumum wat haalbaar was hebben gekregen en zien dan ook in een nieuwe actie geen enkel heil". B. en W. wijzen erop, dat het bestuur van De Eendracht verplicht is de door de staatsse cretaris vastgestelde huurprijzen in rekening te brengen en te in nen. Doet de woningbouwvereni ging dit niet, dan dreigt ze de erkenning te verliezen dat ze een1 instelling is, werkzaam op het terrein van de volkshuisvesting. De huurverhoging is vastgesteld nadat een groot aantal woning complexen was ondezocht. Dit was noodzakelijk omdat al eerder bezwaar was gemaakt tegen de huurverhoging. Het gaat hier om de goedkoop ste woningen van Leiden, zo schrijft het college van B. en W. De meeste woningen zullen na toepassing van de verhoging nog niet aan een huurprijs van boven de honderd gulden per maand komen. "Dus blijven het goedko pe woningen. Het is bij bouwver enigingen precies zo als bij ande re huiseigenaren: men zal geld moeten hebben om het normale onderhoud te kunnen uitvoeren". Het college wijst er in de brief op, dat het renoveren van de wonin gen in een straf tempo zal door gaan, zodat binnen de kortst mo gelijke tijd alle woningen waar mogelijk opgeknapt worden. Het weigeren van de huurverho ging kaïn heit ritme vain de reno vatie ernstig verstoren. "Het col lege rekent in dezen op het ge zonde verstand van de bewoners", aldus B. en W. in de brief. In de „vernieuwbouwactiviteiten'* van grote warenhuizen en kleding magazijnen zit volgens de streek - andere wending kun- commissie een zekere stimuians voor de Leidse binnenstad en gunstige gevolgen voor de werkgelegenheid De streekcommissie inventariseerde Grote gisteravond ook de denkbeelden die de afgelopen maanden gerezen zijn. tiging. gezien ate een feit van grote Op het punt van het leefmilieu vond betekenis voor de werkgelegenheid, de commissie bijvoorbeeld datont- <o.a. zandwinningen het -red) slechts bij hoge uitzondering ter- toegestaan zullen mogen worden, woude werkzaam is. Maar op den terwijl het aanleg van het zoetwa- c grote importantie rond Leiden gaan wonen wat werd geacht. Verder vindt de streek- vergroting van koopkracht commissie dat er geen nieuwe stede lijke gebieden bij moeten komen. leidt. Andere gunstige neveneffect- ten, die worden verwacht, zijn de te'rwijl" binen hét st'rwkplangebïéd -administratieve» toe- geen ruimte meer moet worden vrij- gemaakt voor nieuwe tweede wonin gen of woonschepen, die als zodanig worden gebruikt. Een betere afstemming van wo nen en werken op elkaar, waardoor het "pendelen" zo veel mogelijk be perkt kan worden is voor de streek commissie eveneens een punt dat hoog op het prioriteitenlijstje staat. De komende weken zal de "Leidse" regionale commissie zich onder meer gaan bezig houden met zaken, die betrekking hebben op het milieu en het wonen. Over dat eerste punt wordt woensdag 29 Januari in het openbaar vergaderd. NVSH zoekt ruimte in binnenstad LEIDEN De afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH) is ai geruime tijd op zoek naar een ge schikte 'ruimte in 't centrum van de stad. Omdat dat niet lukte heeft men zich in een brief tot de gemeenteraad gewend met het verzoek bij het speu ren naar een geschikt onderkomen behulpzaam te zijn. In het centrum wil de NVSH de volgende activiteiten concentreren hulpverlening door: het geven van informatie, doorverwijzen van specifieke vragen en problemen, or ganiseren van gespreksgroepen, ver koop van voorbehoedsmiddelen, en het huisvesten van een NVSH-SOS- telefoon; vergaderruimte voor werkgroe pen en afdelingsbestuur; huisvesting bibliotheek en afde^ indien mogelijk het opzetten van een koffiebar/trefcentrum/sooiëteit. 'Al deze activiteiten vinden op dit ogenblik verspreid over de hele stad plaats. Daarbij komt dat onze biblio theek binnenkort zonder huisvesting komt Voor het centrum zoekt de NVSH naar een pand of ruimte, centraal gelegen en met een oppervlakte van tenminste 150 m2. De afdeling zegt de raad jaarlijks een huur van on-; geveer 3500 guilden te kunnen op brengen. In de brief zegt de NVSH z ichte interesseren voor het pand van Release (Nieuwe Rijn 20a), dat binnenkort vrij komt. ADVERTENTIE LEIDEN De inschrijving voor de clubmatch, die aanstaande zon dag door de Kynologen Vereniging "Rijnland" in de Groenoordhal wordt gehouden, is overweldigend- De telefoon bij mevrouw J. La- bruyère-Derics in Oegstgeest staat met stü. Vandaar dat ze "telefoon- HOlEUCM&flEStMJR/W fienutiM/- oTBENSTOAAT55/LEIDEN/ 2350# Op aanvraag zenden wiugra^j ttobantfm uren" heeft ingesteld, want anders is het nauwelijks vol te houden. "Honden zijn "in" en de vragen er over worden steeds talrijker. Eigen lijk vindt mevrouw Labruyère dat er teveel honden zijn. "Het wordt een soort status, hè? Wü zelf heb ben vier honden, voor de gezellig heid". Naast de organisatie van de club match, die natuurlijk een inciden- tee gebeuren is, voert ze het secre tariaat van de Nederlandse Brak- kenolub. Brakken zijn Jachthon den. Op de foto kijkt één van deze beestjes (een steenbrak) een beetje wantrouwig naar de lens. De gro te hond. links, is een retriever. Ieder jaar organiseert de kynolo- genvereniging een clubmatch. In vroeger jaren gebeurde dat in de Stadsgehoorzaal, maar die werd te klein voor deze middelgrote vereni ging. De Groenoordhal is dan een mooi alternatief. Er komen ruim tweehonderd honden. Het aantal dat wordt toegelaten voor de keu ring, wordt OP een ingewikkelde manier samengesteld, om te voor komen dat een kleine vereniging veel te grote bentoonstellingen gaat organiseren en dan in geldelijke moeilijkheden komt te verkeren, 'n Andere beperking is dat er uitslui tend rashonden aan de tentoon stelling mogen deelnemen. De Kynologen Vereniging "Rijn land" rekent op 2000 bezoekers. De (zon)dag ziet er als volgt uit: om 10 uur, nadat de dieren een beetje zijn gewend aan de omgeving vangen de keuringen aan. 's Middags zijn de keuringen van de puppyklasse en de show der kampioenen. Ook wordt dan de beste hond van de clubmatch gekozen. Dat is een sim pel opgebouwde keuze. Van lede» ras wordt het beste teefje en het beste reutje uitgezocht. Die twee komen dan weer naast elkaar te staan en van hen wordt dan weer de beste gekozen. Op die manier houd Je aan het eind een tiental honden over van verschillende ras sen en vanuit dat groepje komt de allerbeste naar voren. Het wordt 'n strijd tussen dashonden, "lopende honden", herders, waak- en verde digingshonden, terriërs, niet-Britse staande honden, wel Britse staande honden, windhonden en grote en kleine gezelschapshonden. Tijdens de clubmatch zal een de monstratie worden gegeven van de gedrags- en gehoorzaamheidsgroep die afgelopen oktober met haar oe feningen is begonnen. De Groenoordhal is van 10—17 uur geopend. De entree bedraagt 'n rijksdaalder voor volwassenen in clusief catalogus) en één gulden voor de kinderen. Vieux extra zacht per liter nu f 9,45 Rosé de France demi-sec 3 flessen nu f 8,50 Campari Bitter «ia qc per fles nu I V. GILDE PILS 24 pijpjes f 8.95 STEENSTR TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL. 3006» HAARLSTR 204 TEL 21611 en gratis thuisbezorgd in Leiden en omgeving. Donderdagavond koopavond tot 9 uur geopend. LEIDEN De mogelijkheid bestaat dat de Latijnse school in de Lokhorststraat (op fotodoor de universiteit van de gemeente zal worden overgenomen. Er leven gedachten om in het nu leegstaande gebouw de juridische faculteit te ves tigen. Tussen de gemeente en universiteit is inmiddels overleg op gang gebracht over deze mogelijke transactie. Binnenkort zullen wethouder Oosterman en mr. Koppelaars, lid van het college van bestuur een gesprek hierover hebben. De eeuwen oude Latijnse school is in verval geraakt. Ook hier geldt dat de gemeente geen geld heeft om dit monument te restaureren. Overigens heeft de Stichting Diogenes inmiddels aangeboden om de restauratie op zich te nemen. De school is één van de onderwerpen geweest van een ge sprek, dat deze week tussen B en W en het college van be stuur is gevoerd. Verder zijn o.a. ter sprake gekomen het eeuwfeest van de universiteit en de nieuwbouw van het aca demisch ziekenhuis. Mr. Filippo over temgdringen aanbod ziekenhuisdiensten: LEIDEN B. en W. van Leiden zullen bij de Kroon in beroep gaan tegen een beslissing van de staats secretaris van Onderwijs en Weten schappen om in het soholenplan voor 1975. 1976 en 1977 geen gemeentelijke school voor de opleiding van mu seummedewerkers op te nemen. De staatssecretaris voerde indertijd als argumenten aan dat het overleg over de structuur van dit soort opleidin gen nog gaande is en dat een derge lijke opleiding bovendien te weinig leerlingen zal aantrekken. Inmiddels weten B. en W. zich bij hun beroep gesteund door het Cen traal Orgaan van het Gemeentelijk Voortgezet Onderwijs, dat de (hoge re) museumopleiding had aange vraagd, en door deskundigen binnen opleiding. B. en W. achten het overi gens noodzakelijk dat er zo spoedig mogelijk een onderhoud plaatsvindt met de staatssecretaris. LEIDEN „Wil men werkelijk een verantwoorde beperking van de consumptie van de intramurale zorg (ziekenhuizen etc.) dan zijn in deze sector een bouwstop en een personeelsstop niet meer dan .tijde lijke noodmaatregelen. Wil men die beperking werkelijk, dan verdient het aanbeveling om primair en voor alles de positie van de huisarts in het bestel, zowel tegenover zijn pa tiënt als tegenover de specialist te verstevigen. De huisarts dient in de gezondheidszorg weer een sterk cen trale positie in te nemen, zodanig centraal dat hij in alle stadia een medebeslissende stem heeft bij de samenstelling en omvang van het pakket dat aan de patiënt verstrekt wordt". Aldus mr. J. W. Filippo. econo misch directeur van het Diacones sen huis, die gisteren op een lunch- bijeenkomst van het departement Leiden van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel in "Nieuw Minerva" èen inleiding hield over het onderwerp "Zieken huis in de mist". Volgens mr. Filippo is de plaats die de huisarts van oudsher in de gezondheidszorg innam, uitgehold. "Uitgehold ten gunste van specia listen en ziekenhuizen. Men kan de ze stelling geïllustreerd zien in cij fers als men erop let dat het aan tal specialisten in de laatste Jaren is verdubbeld, terwijl het aantal huisartsen nauwelijks groeit". Als één van de oorzaken van de ze ontwikkeling zag mr. Filippo dat in het bestaande verzekeringssy steem vraag en aanbod van ge zondheidszorg niet bepaald worden door twee partijen de pa tiënt als vrager, de arts als aanbie der maar door één partij, te we ten de arts. "De patiënt draagt zijn vraag over zijn ziek-zljn of het zich-ziek-voelen en zijn wens tot beterschap over aan de arts en oe fent vervolgens op de vertaling van zijn vraag in het aanbod niet of nauwelijks invloed uit". Dit, ge paard aan het zg. abonnementsy steem de huisarts wordt per in geschreven ziel en niet naar het aantal consulten betaald heeft volgens de directeur van het Dia- oonessenhuis geleidt tot uitholling van de positie van de huisarts. Mr. Filippo pleitte in zijn inlei ding voor een verzekeringssysteem waarbij de verzekerde alleen dan aanspraak kan maken op strekkingen en/of vergoedingen indien hij zich (met zijn medever zekerde gezinsleden) periodiek tot zijn huisarts wendt voor een me disch-maatschappelijk gericht, pre ventief onderzoek naar de gezond heidstoestand en de psycho-sociale omstandigheden die deze toestand nkunnen beïnvloeden. De huisarts zou daarbij de bijstand van des kundigen moeten kunnen inroepen. "Een dergelijk periodiek intensief contact beperkt zijn taak niet tot ziek te zorg, maar maakt hem tot ge- zondheidszorger in de werkelijke be tekenis van het woord. De invoering van een soort gezondheids-sanerings- kaart die periodiek vernieuwd moet worden en die recht geeft op ver strekkingen. Dit alles onder het aloude motto, dat voorkomen niet alleen beter is maar zeer waarschijn lijk ook goedkoper is dan genezen", aldus mr. Filippo. De directeur van het Diaconessen- huis ging in zijn lezing uitvoerig in op de expansieve groei die zich gedurende de afgelopen decennia in de gezondheidszorg heeft voorgedaan en met name in de (algemene) zie kenhuizen. Hij bestreed de indruk als zou het in de sector van de ziekenhuizen tot dusver ontbroken i kosten. Waar het volgens mr. Filippo tot nu nog toe wel aan ontbreekt is een stuk landelijke planning in casu een landelijk ziekenhuisplan. Hij zei zich daarover niet te verwondererri, gezien de vele onbekende factoren die bij het maken van een progno se voor op de langere termijn een rol spelen (bevolkingsgroei etc.). Maar waar hij zich wel over ver wondert is dat staatssecretaris Hen driks (Volksgezondheid) desondanks •heeft aangekondigd dat het aantal ziekenhuisbedden van 5,5 naar 4 per 1000 inwoners moet worden te ruggebracht, dit om het aanbod van ziekenhuisdiensten terug te schroe ven. Volgens mr. Filippo is een der gelijke maatregel onaanvaardbaar zolang er geen maatregelen worden genomen om de vraag naar de zie kenhuisdiensten af te remmen. "Naar mijn mening voert een be leid, dat geen evenwicht 6chept tus sen de vraag naar ziekenhuisdien sten en het aanbod daarvan, het ziekenhuis nog dieper de mist in", zo zei hij. breekt aan een systematische bewa king van de kwantiteit en kwaliteit van het dienstenpakket dat aan de patiënt verstrekt wordt. „Kwaliteit en kwantiteit zijn bepalend voor de kosten en die kwantiteit wordt in belangrijke mate autonoom door de specialist bepaald". Mr. Filippo meent dat het afleggen van verantwoording over de kwantiteit en kwaliteit van de dienstverlening, geen zaak is die uitsluitend de medische staf van het ziekenhuis aangaat, zoals een zg. taakgroep van de Landelijke Specialisten Vereniging heeft gesug gereerd. "Dat verdraagt zich niet met de verantwoordelijkheden waar-, mee andere instanties zich belast zien. En dat verdraagt zich ook niet met het recht van de patiënt op afdoende waarborgen met betrekking tot kwaliteit en kwantiteit van de aan hem te verlenen en door hem te betalen dienstverlening. Het ge sloten houden van het systeem waarnaar de taakgroep van de LSV streeft, verdraagt zich evenmin met de openheid die in het huidige tijds gewricht Jegens de gemeenschap ge boden is. Een ziekenhuis, dat func tioneert als een "public utility" (o- penbaar nutsbedrijf) dient een open en gecontroleerd karakter te hebben".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3