Schoonheidsspecialiste geen 'leuke bijverdienste' maar serieus en erkend beroep PALET-PALET-PALET-PALET-PAL Oud ambacht nieuwe hobby Kapsalon draait beter in een groot bedrijf MAANDAG 13 JANUARI 1975 EXTRA PAGINA In de winkel ligt een tube Snack paté van Unox. Die tube zit netjes in een dichte doos. En op de rand van die doos staat: "Geopende tube mits koel bewaard 6 weken houd baar". Da's lang genoeg, denk Je. En Je koopt hem. Voor f 1.29. Thuis maak Je de doos open en haalt de tube eruit. Op de rand van de tu be lijkt óók iets te staan. Namelijk dit: "Geopende tube mits koel be waard 4 weken houdbaar" We gaan steeds meer wijn drin ken. Maar we worden wel kieskeu riger. Niet meer van dat geef-ml J- -wat-het-ls. Nee, we beginnen genoeg te krijgen van de Spaanse wijntjes en hebben bijvoorbeeld graag 'n glas Franse op tafel staan. Kijk maar hoe de invoer uit diverse wijnlan- den naar ons land veranderde van 1972 op 1973: Spanje 4% minder, Frankrijk 43% meer. Italië 16% meer. Luxemburg 1 procent minder, Grie kenland 30% meer. Portugal 2 pro cent minder. West-Duitsland 36 pro cent mees*. De prijs speelde natuur lijk ook sterk mee. want de Spaanse wijnen, bi^-^orbeeld, werden duurder ta de Franse en Duitse goedkoper. Maar toch, de Griekse werden ook duurder en die bleven in de lift. vis de ideeën van enkele grote Franse modehuizen doorwerken zal het klassieke wit op de tennisbanen volgend seizoen verdrongen worden door zachte kleuren. Shorts, rokjes en shirtjes zijn in deze visie uitge voerd in milde kleuren geel, licht blauw, lichtgroen en mandarijn. Ze worden afgezet met biezen in een donkere tint van dezelfde kleur. Sok jes, polsbandjes en zelfs de tennis schoenen zijn gestreept in bijpassen de kleuren. Waar het klassieke wit zich handhaaft is het doorschoten met strepen in rood en marineblauw. „Veertig Jaar worden betekent een heleboel. Het betekent: stop met Je gekke streken. Je bent op de helft gekomen en Je moet zeggen: „de helft van mijn leven is voorbij, wat doe ik met de andere helft?". Het verleden lijkt het leven van iemand anders. Het is voorbij". De Engelse Journa liste, schilderes en dichteres Ruth Bachelor in een interview met Wo man's Choice. Ze is zelf pas veertig geworden en heeft ter gelegenheid daarvan een door haarzelf geschre ven en gezongen liedjes op de plaat gezet dat "Walkaway" heet. Er is nagegaan wat Nederlandse mannen en vrouwen voor frisdran ken drinken. U ziet het hieronder, in percentages van het totale aan tal mannen, vrouwen. Jongens en meisjes (boven de dertien Jaar). Telt u het van elke groep bij el kaar op, dan komt u ver boven de 100%. Maar dat komt natuurlijk doordat veel mensen en het ene en het andere weieens drinken. Van de mannen en Jongens drinkt 41 cola, 8 mineraalwater, 22 0/0 tonic of bitter lemon, 57 0/0 up-dranken, en 65 0/0 andere fris dranken. Van de vrouwen en meisjes drinkt 35 0/0 cola, 8 0/0 mineraalwater, 24 0/0 tonic of bitter lemon, 62 0/0 up-dranken, en 77 0/0 andere fris dranken. In het bos staat op een tafel tje een glas karnemelk. "Drink mij", staat erop. Het blijkt gevuld te zijn met een witte drank. Als iemand die opdrinkt beginnen plotseling alle vo gels te zingen.... U kent hem wel. die radioreclame voor karnemelk. Iemand diende er een klacht tegen in bij de Reclame* raad. Hij zei: "Met dat soort sprook jes kan Je kleine kinderen tp de ge- dachte brengen dat een flesje afbijt- middel dat door schilders in de nieuwbouw is achtergelaten een to verdrank is. Dat is levensgevaarlijk." De Reclameraad heeft nu uit spraak gedaan over zijn klacht: "Een sprookjesachtige entourage voor een onschuldig produkt als karnemelk is niet verwerpelijk. Het argument dat dit gevaren in de hand zou wer ken is vergezocht." Albert Heijns Miro-warenhuis in Beek (L) heeft een nieuwe manier bedacht om winkeldiefstallen tegen te gaan. Ze hebben daar part-time huisvrouwen in dienst genomen, die kwasi lopen te winkelen en intussen goed op de klan^n letten. Voordeel van dit systeem, zegt A.H.: "Door dat kort werken, blijven ze geconceen- treerd. En doordat ze telkens wis selen blijven him gezichten onbe kend". De dames krijgen een oplei ding van de bedrijfsrecherche. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven „De examenkandidaten voor het vak schoonheidsverzorging worden steeds jonger. De animo van getrouwde, a'l wat oudere vrouwen voor dit vak lijkt minder te worden". Dat zegt men op het (in Den Haag gevestigde) hoofdkwartier van de ANBOS, de Algemene Nederlandse Bond van Schoonheidsinstituten. Het is de vakorganisatie van de Nederlandse schoonheidsspecialisten waarin, vergeleken bij andere be roepen, een vrij hoog percentage vrouwen is georganiseerd. Begin van dit Jaar waren er in Nederland ruim 2100 gevestigde schoonheidsspecialis ten en bijna 1600 van hen zijn op dit moment lid van de (25 Jaar oude) bond. Daarnaast zijn er nog 1200 as pirant-leden. t Vak schoonheidsverzorging heeft een tijdlang hoog op de verlang lijst gestaan van getrouwde vrou wen die weer wilden gaan werken en in de schoonheidsverzorging een „leuke" en (vooral) lucratieve bezig heid zagen. De realiteit ligt even anders, want de weg naar de onmis bare diploma's leidt via een gedegen opleiding met tamelijk pittige examen eisen. Wat de financiële aspecten betreft: bij nader inzien belist geen vak waarin het geld snel en gemak kelijk wordt verdiend, al lijkt dat misschien wel zo. Groeiend Toch wordt het aantal serieuze examenkandidaten jaarlijks groter. Vorig jaar waren er voor het diplo ma B (dat de weg opent naar zelf standige uitoefening van het vak schoonheidsverzorging) 700 eindexa menkandidaten. Bijna 600 daarvan zijn met het diploma in de tas naar huis gegaan. Voor het A diploma (assistente schoonheidsver zorging) kwamen 1700 kandidaten opdagen. Van die A-cursisten plegen daarna nogal wat gegadigden af te vallen: het B-examen is voor de doorzetters. Die examens worden afgenomen door de Stivas, de Stich ting Vakexamens Schoonheids ver zor ging. Het is de enige instantie in Nederland die, op grond van het sinds 1959 geldende vestigingsbesluit, het recht heeft om deze examens onder rijkstoezicht af te nemen en diploma uit te reiken A voor assis tent (e) schoonheidsverzorging, B voor schoonheidsverzorging, C voor ma nicure). Wie het B-diploma heeft kan zelfstandig gaan werken en met dat „zelfstandig" wordt dan zowel het openen van een eigen schoonheids salon als het aan huis gaan werken bij cliënten bedoeld. Op het ogenblik zijn er in Neder land zeventien door de stichting er kende opleidingsinstituten. Een er kende Stivas-school moet voldoen aan 'n aantal vaste eisen inzake op leiding. Theoretisch en praktisch les programma, en aantal lesuren. Daar naast worden inrichting en appara tuur periodiek door een speciale com missie van de stichting gecontro leerd. Daarom verdriet het zowel ANBOS als Stivas zeer, dat er in Nederland nog altijd zeker evenveel iniet-erkende opleidingen opereren. Een woordvoerdster van de bond van schoonheidsinstituten schat het aan tal „wilde" scholen in Nederland op zeker twintig. De cursisten kunnen echter wel aan de officiële Stivas- examens meedoen en dat gebeurt volgens de stichting steeds vaker. Maar een diploma van een niet-er- kende school geeft geen enkel recht op vestiging. Waar blijven de officieel-gediplo- meerde schoonheidsspecialisten? Nog een paar cijfers van ANBOS: hoog uit 10 procent vestigt zich zelfstan dig. De veronderstelling dat menigeen „onofficieel" in eigen omgeving werkt ligt voor de hand, want het opzet ten van een goed en modern geou tilleerde eigen praktijk kost geld, en niet zo erg weinig. Veel dameskap pers hebben een afzonderlijke schoonheidssalon waar regelmatig een specialiste werkt. Sinds een paar Jaar ziet men ook een stuk werk terrein liggen in de ziekenhuizen, maar initiatieven op dit gebied ko men nog maar aarzelend op gang. Ook grote cosmeticahuizen die vroe ger hun eigen opleidingen verzorg den, krijgen meer beangstelling voor het aantrekken van gediplomeerde schoonheidsspecialisten Overigens maken die grote cosme ticahuizen met hun enorme, vaak zeer fraai verzorgde reclamecampag nes het werk van de schoonheidsspe cialiste niet gemakkelijker, vindt men bij de ANBOS. „Tien Jaar Jonger" is nog steeds de kreet waarmee op ge zette tijden complete nieuwe ..lijnen" in de cosmetica worden gelanceerd. De reclamecode-commissie is kortge leden in het geweer gekomen tegen 't misleidend gebruik van woorden als "garantie" en "gegarandeerd", en dat zijn woorden waarmee ook de fabrikanten van schoonheids middelen veelvuldig schermen. Van de schoonheidsspecialiste wordt al dan niet bewust verwacht dat ze dat "gegarandeerd tien Jaar Jonger" waarmaakt. Maar zo'n wonder kan noch de specialiste, noch het schoonheids- produkt teweegbrengen. Weinig mannen komt men tot nu toe in het vak van de schoonheids verzorging tegen. De gediplomeerde mannelijke schoonheidsspecialisten zijn in Nederland op de vingers van twee handen te tellen: de ANBOS telt er minder dan tien op de leden lijst. Op meer dan duizend examen kandidaten zijn hoogstens vier man nen. Maar de eerste mannelijke cliën ten hebben de drempel van de schoonheidssalon al overschreden en het zit erin dat daarmee de drempelvrees van mannen voor het beroep ook zal verminderen. ROTTERDAM "Veertig tot zes tig procent van de dameskapsalons in ons land draaien met verlies of maken nauwelijks winst. De doorsnee kapsalon telt tien droogkappen "maar voor 'n behoorlijke arbeids verdeling zijn zeker tweeëntwintig kappen nodig" aldus Cornelis Po6t, ondanks zijn 32 Jaar Nederlands grootste dameskapper. Hij heeft in Rotterdam en omge ving een groep van twaalf dames kapsalons en wil dit aantal de ko mende tien Jaar tot ruim ze6tig uitbreiden. "Een kapper is een artiest. En de combinatie artiest-zakenman komt maar zelden voor, want kap pers besteden over het algemeen zo veel aandacht aan hun ambacht, dat de kassa wordt vergeten. Er wordt bijvoorbeeld niet scherp ge noeg ingekocht. Als je dat wel doet, kan je veel goedkoper werken, meent Cornelis Po6t. Het vorige Jaar werden bijna acht honderd zaken opgeheven en kwa men er slechts iets minder dan vier honderd bij. Voor Cornelis Post waren deze verontrustende cijfers ondermeer de aanleiding om naar Amerikaans voor beeld een keten van kapperswinkels te beginnen. Klanten profiteren van de nieuwe opzet doordat de zaken efficiënter georganiseerd zijn en men dus vlot ter geholpen kan worden. Bovendien kan men door het inschakelen van minder personeel goedkoper werken. Met een watergolf, haarlak en de duurste versteviging zit ik nog bene den de twaalf gulden en voor be jaarden hebben wij speciale kortin gen. En ook dat is iets unieks in Nederland. Staat dit servies al Jaren bij u in de kast, omdat u niet precies wist wat u ermee aan moest toe u het van uw oudtante kreeg? Haal het er dan maar weer uit. want u bent nu weer helemaal bij de tijd als u het op tafel zet. Op alle onderdelen staan prachtige plaatjes. Tekeningen van ideale oorden, waar mensen die niets anders te doen hadden, wandelen in de parken van hun buitenverblijven. Die parken, tja... Ze zijn aangekleed met kudden reeën of met'lui stro mende. schone rivieren. Met goed in het groen zittende bo men, of met ruïnes van oude kastelen. En het regent er nooit. Kortom, als Je van een bord met zo'n afbeelding eet, water tand je niet alleen van wat er op ligt, maar ook van het pren tje eronder Want wie zou er niet graag zijn dagen slijten in de daarop afgebeelde oorden? Vrijwel alle warenhuizen of zaken in huishoudelijke artike len verkopen de laatste tijd ser viezen in dit genre geïmporteerd uit Engeland. Je kunt een com pleet servies kopen (bijvoorbeeld 23-delig, voor de warme maal tijd, rond f. 300), maar meestal zijn alle onderdelen ook los t>e krijgen. Hilde Verbiest en Tine Jonker voor hun boetiek. Ze vinden "samen iets maken het mooist". Hilde: "We hebben pas een deux pieces gemaakt. Ik verwerk de stof en Tine breit er met wol mou wen of andere toestanden aan. 't Hangt alleen nooit lang in de winkel. Deze ontwerpen worden snel verkocht Aan de ene kant Jammer, Je zou er best wat meer naar willen kijken". De combinatie huisvrouw-boetiekelge naresse-lerares levert weinig proble men op. "We hebben een taakverde ling". Hilde is 's morgens in de zaak. Tine 's middags. "Bovendien hebben we makkelijke mannen. Ze doen zelfs op zaterdag boodschappen". Sinds kort gaat Tine "de boer op om vacht te kopen voor het spinnewiel. Wol spinnen is niet zo moeilijk". Wie van de twee het meest zakelijke is" zal nog moeten blijken. Dat zien we wel als we de balans op gaan maken'. Hilde een beetje nijdig: "Er zijn mannen die ons aanvallen en zeggen, dat wij het maar makkelijk hebben: "Jullie hoeven er niet van te eten". Wij zijn echt geen rouwtjes die zo nodig iets moeten doen om de lege uurtjes op te vullen. We werken erg bard en iedere cent die we verdie- we in de zaak. Op een dag hopen we er toch een sa laris aan over te houden en op eigen kracht te kunnen draaien". Door Joke Korving Huisvlijt van vroeger :een kantklos- sende dame, of een elegant aan 't spinnewiel gezeten vrouw. Voorbije tijden, dachten we. Maar vanaf fe bruari 1975 bestaat in Gouda de mo lijkheid de huisvlijt van vroeger tot hobby te maken. Hilde Verbiest (31) van beroep ontwerpster kleding en - confectie en Tine Jonker, vrouw met vele hobbies (o.m. kantklossen, spin nen. weven, haken en breien) kenden elkaar al enige tijd. Hilde, getrouwd, twee kinderen, wilde wel weer iets gaan ondernemen. Ze dacht aan een open atelier. Tine had voor haar een prachtige ruimte: een gedeelte van haar woning. 25e stelde wel "Je kunt de ruimte van me huren, maar dan wil ik er zelf ook iets in gaan doen". Het beroep van Hilde en de hobby's van Tine leverde Gouda in septem ber van dit Jaar een unieke boe tiek op, "Werkwinkel" genaamd, ge legen aan de sfeervolle gracht de Hoge Gouwe 131. Een boetiek, waar men niet alleen kleren kan kopen, maar ook naailes kan krijgen en straks cursussen in kantklossen en spinnen kan volgen. Hilde Verbiest ontwerpt de kleren gekke rokken, avondjaponnen, kinder kleding (oun. erg leuke boerenschor- tjes) en geeft naailes aan klanten, die daar belangstelling voor hebben. Tine Jonker zal vanaf februari vol gend Jaar lessen geven in kantklossen en spinnen. "Er is erg veel interesse voor. Vooral voor het kantklossen". Tine: "Het is niet eenvoudig. Het zal ongeveer een hlf Jaar duren voor Je de grondbeginselen onder de knie hebt. Maar door veel oefenen moet het lukken. Ik wil het kant ook functioneel gaan gebruiken. Ik maak bijvoorbeeld bloemen van kant als in- zetsel in een Japon. Op den duur wil ik ook raffia en andere materialen gaan gebruiken". Kantklossen, geen gemakkelijke hobby -

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7