Onafhankelijkheid Angola tussen Smith eind '75 en nationalisten Baron bij bestorming gedood Veel vooruitgang bij besprekingen Kloof verbreed Egypte en Iran eensgezind CIA klaar om bij coupe in Europa in te grijpen Koppeling Sojoez-17 en Saljoet-4 feit lïiÉBÉ^gaMr MAANDAG 13 JANUARI 1975 SALISBURY De politieke kloof vrijlating van zwarte politieke gede- tussen Rhodesië's zwarte nationalis- tineerden tijdelijk heeft opgeschort, LOENANDA/ALVOH Angola zal in november van dit jaar onafhankelijk worden. Dit heeft Diogenes Boavida, lid van de Angolese delegatie bij de onderhandelingen met Portugal in Alvor, gezegd in een interview met radio-Loeanda. Scares bracht hulde aan de Vol maakte eenheid' van de drie Afri kaanse tegenpartijen, die een ge meenschappelijk plan voor Angola's vrijheid aan Portugal hebben voor gelegd. "Zij spreken met één stem', zei hij. De drie bevrijdingsbewegingen MPLA, FNLA en Uita hebben de Portugese delegatie een gemeen schappelijk stuk voorgelegd met hun voorstellen voor de regeling van de onafhankelijkheid. De Portugezen vinden het een bruikbaar werk-do- cument, maar zeggen op enkele pun ten met de Angolezen van mening te verschillen. Zo zou Foröugai eerst ver kiezingen willen, alvorens de onaf- overgangsregering ter voorbereiding Boavida zei in zijn interview dat 8ola zijn gelegerd, er tijdens de onderhandelingen har- de noten gekraakt moeten worden, maar dat hij optimistisch is omdat de drie Angolese delegaties werken in een geest van eensgezindheid en om dat de Portugese delegatie blijk geeft van een geest van verzoening. Toekomst Boycot Europese warenhuizen door Arabieren tische leiders heidsregering i dit weekeinde de Afrikaanse Nationale Raad ANC de blanke minder- wil dat de constitutionele conferen- premier Smith is tie plaatsheeft'in Rhodesië. Zij ging verbreed toen akkoord met de conferentie krachtens overeenkomst die zij vorige zij aan een reeks voorwaarden werd deze overeenkomst stemden de na- voldaan. tlonalisten In met beëindiging van Volgens de ANC komt Smith de de guerrilla en Smith met het vrlj- acht voorwaarden niet na die in laten van zwarte politieke gedetineer- december in Loesaka zijn overeen gekomen. Woordvoerder Sithole van ANC zei nadat het beleidsorgaan v£ raad gisteren had besloten de ferentie niet bij te wonen, dat on der de voorwaarden van Loesaka waren vrijlating van alle politieke gevangenen, algemene amnestie den en het convoceren stitutionele conferentie. Maar vorige week zette Smith de de vrijlating stop omdat de guerillastrij- >n- der hun woord niet zouden hebben gehouden en seer zouden zijn gaan vechten. Dat dit zo was bleek gisteren uit bericht uit Pretoria, waarin degenen die van politieke misdaden stond dat nog een Zuidafrlkaanse worden verdacht, het scheppen van mllitaire-politieman in Rhodesië door gedood. Sinds het bestand is dit de zevende Zuidafrikaanse mili- Portugals minister van Buitenland se Zaken. Soar es, heeft in een inter- view gezegd dat op de topconferentie CAIRO (AFP) - Arabieren die naar de onafhankelijkheid gola Veel vooruitgang' is geboekt dat hij erop vertrouwt dat er verdrag uitkomt. Soar es, lid van het Portugese on derhandelingsteam, zei dat de af gevaardigden werkten aan een lang, ingewikkeld document', waarin de toekomst van Angola 'in brede lij nen wondt uitgestippeld'. De Portugese bewindsman zei dat Frankrijk, Engeland en België gaan, krijgen een lijst mee van bepaalde 'zionistische' warenhuizen vooral niet moeten kopen, zo bericht' te gisteren het Dagblad Achram in Cairo. In Frankrijk gaat het om de Gale ries Lafayette en Printemps, in En geland om Marks and Spencers, Sel- fridges en Great Universal Stores België om Super-Priba en Man- Zéker 25 mensen zijn omgekomen bij stormen die het Amerikaanse midden-westen troffen. Dui zenden reizigers bleven steken in de sneeuw. De storm boog deze zuil van een autobedrijf volle dig horizontaal. De letters van de reclameboodschap bleven ongedeerd En zo hoort het ook. de teau. Wapensmokkel Inzake Midden-Oosten-kwestie BRUSSEL (ANP) De gerech telijke diensten van Brussel, Gent en Luik zijn een intensief onderzoek be- afwerpen. Deze warenhuizen zouden Israëli- ponnen naar wat een Belgische geboekt i tr, zei hij, 'er is veel vooruitgang sche produkkten verkopen of vestl- i daarom scharen gingen hebben in Israël. met veel optimisme verder rond de Het verschaffen onderhandelingstafel'. Juridische medewerkers van de delegaties hebben gisteren een com missie gevormd voor het uitwerken van een ontwerp)-tekst voor het ver drag. bische reizeigers is volgens El Ach ram nodig geworden, omdat zij vooi het uitsparen van een paar dubbel- de grote warenhuizen kopen als dé Belg C. CAIRO Egypte e pensmokkelzaak met internationale dat de V.N.-resoluties vertakkingen kan zijn. De politie, den-Oosten snel moeten worden uit- heeft al een aantal arrestaties ver- gevoerd en Israël zich moet terug- richt. De Luikse brandkast kraker en trekken uit de bezette Arabische ge- temationaie monetaire crisis wapensmokkelaar van Poolse af- bieden en de Palestijnen hersteld groeiende Inflatie In de meeste lan- komst, W. werd aangehouden even- moeten worden in hun recht op zelf- den "die de wereld verdelen in ar- Beide mannen beschikking. Dit staat In het commu- me. onderontwikkelde, en rijke, ge- ïran vtoden. organisatie, als enige vertegenwoor- wicht tussen de prijzen van grond- het Mid- diger van het Palestijnse volk. 6tBffen en afgewerkte produkten." Volgens t Egypt isch-Iraanse com muniqué hebben de sjah en presi de dent Sadat "constructief en vrucht- de voorwaarden voor vrije politieke guerrillastrijders activiteit en het opnemen van de de afkondiging 1 staat van beleg in Rhodesië. De ANC zal - afgezien van het taire politieman die in Rhodesië voldoen aan de gestelde voorwaarden het leven komt. de constitutionele conferentie ook al leen maar bijwonen, wanneer zij wordt bijeengeroepen door Engeland, gehouden aan de voorwaarden wordt voorgezeten door de Britse Loesaka door nog geen derde van de minister van Buitenlandse Zaken zwarte politieke gedetineerden vrij te laten. Zijn bekendmaking is de eerste openbare onthulling dat men ln Loesaka tot het opstellen van voorwaarden was gekomen. Er is overigens ook verschil van mening over de kijk op de wapen stilstandsovereenkomst. Smith is van'mening dat de guer rillastrijders him wapens moeten neerleggen en zich overgeven of an ders uit Rhodesië moeten vertrekken. Sithole zei zondag dat de wapen stilstandovereenkomst niets anders inhoud dan dat er niet meer gescho ten wordt en niet verder wordt op gerukt voorbij de linies waarlangs de strijdende partijen zich bevonden toen het bestand van kracht werd. Overeenkomst De regering-Smith, de fa- hebben in ongeveer een Jaar tijd 900 niqué het vijfdaagse offi- industrialiseerde staten' Verder wijzen zij alle pogingen pistolen van zwaar kaliber gekocht ciële bezoek van de sjah van Iran bij de Brusselse wapenwinkel Binet aan Egypte is afgesloten. Belde lan- de hand de'economische"crisis ên in- en zn. den dringen ook aan op het verbieden flatie te koppelen aan de stijging van eenzijdige wijzigingen in de sta- van de olieprijzen. In Brussel wordt het niet onmoge- tus van Jeruzalem. Sjah Mohammed "Om uit de internationale eoono- lijk geacht, dat de wapens geleverd Reza en zijn gemalin Farah zijn in- mische crisis te raken moet men zich verlaten op begrip en samenwer king en niet op bedreigingen t werden aan het verboden Ierse Repu- tussen doorgereisd naar Wenen blikeinse Leger, IRA. De gerechte- een privébezoek. lijke politie van Gent meent dat D. De Sjah en president Sadat zijn vóór weid", aldus het communiqué. de voornaamste wapenleve- Egypte willen ook hervatting van de "Voorts op het vinden van even conferentie van Genève over het Mid- baar" onderhandeld den-Oosten, met de deelneming LONDEN De Britse inlichtingen dienst is ervan overtuigd dat de Ame rikaanse CIA zich gereedmaakt om eventueel dn te grijpen als er ergens in Europa een linkse of rechtse coupe zal worden uitgevoerd. In Whitehall, het Lomdense regeringscentrum, ge looft men dat de CIA vooral belang stelling heeft voor Frankrijk. Spanje Italië, alsmede voor Engeland zelf. Volgens Londen zou een aantal CIA- chefs rekening houden met de moge lijkheid van een coupe in Engeland als gevolg van de talloze stakingen en de grote inflatie. De Britse inlichtingendienst zegt over bewijs te beschikken dat de CIA de laatste maanden vele tientallen agenten naar Europa heeft gestuurd om informatie te verzamelen, in het bijzonder over communicatie en transportsystemen. Zo zou de CIA reeds beschikken over alle "gehei men" van de metro's in Londen en Parijs. Zij zou voorts tot in de grootste pre cisie alle transportsystemen in Euro pa kennen. Amerikaanse agenten hebben, volgens rapporten, reeds veelvuldig contacten gelegd met ho ge Britse ambtenaren, sleutelfigu ren in de Britse industrie en vak bondsmensen. De verhoogde activiteit van de Ame rikaanse CIA valt samen met ont hullingen in Washington dat de CIA de medewerking heeft gezocht van Amerikaanse bedrijven om "spio nagewerk in Europa te verrichten op het gebied van communicatie- en transportsystemen". Nieuwe geruchten aftreden van Britse premier LONDEN Voor de tweede keer in een half Jaar tijd zijn er serieuze ge ruchten dat de Britse premier Ha rold Wilson af zal treden. Dit keer meldt het Britse zondagsblad Sunday Express dat Wilson waarschijnlijk begin volgend Jaar een hoge post zal aanvaarden bij de universiteit van Oxford. Een woordvoerder van de universiteit heeft de geruchten be vestigd noch ontkend. Geruchten dat Wilson een acade mische post zou prefereen boven zijn huidige politieke, gaan reeds maan den. Harold Wilson zou zijn politieke idealen hebben bereikt. Bovendien is het bekend dat Mary Wilson ge noeg heeft van het openbare leven en meermalen druk op haar man heeft uitgeoefend zich uit de poli tiek terug te trekken. Als Harold Wilson inderdaad op stapt zal de strijd om het leiderschap van de Labourpartij vermoedelijk gaan tussen James Callaghan, de minister van Buitenlandse zaken, Anthony Wedgwood Benn van Indus trie en Roy Jenkins van Binnenland se Zaken. Eeen strijd die vermoede lijk met moeite door Callaghan zal worden gewonnen. randers van deze organisatie W. zou wapens verkocht hebben een Baskische organisatie. beurd de PLO, de Palestijnse bevrijding»- vriendschap t is dat ge- "sfeer van echte broederschap". Familie verschanste zich met lijk vader in kasteel Britse arbeiders zijn tegen nationalisatie van hun bedrijf LONDEN De grote meerder heid van de Britse arbeiders is te gen nationalisatie van het bedrijf, waar zij werken, zo blijkt uit een opi niepeiling van "opinion research centre", waarvan de uitslag door de times is gepubliceerd. Op de vraag: bent u voor of tegen nationalisatie van de onderneming waar u werkt, antwoordde 67 procent van de ondervraagde arbeiders dat zij tegen waren. Slechts 18 procent was voor nationalisatie. Vijftien pro cent gaf geen mening. Het onderzoek omvatte 2.083 personen in bedrijven van meer dan 20 werknemers, ver spreid over het hele land. MONTAUBAN (UPI) Toen een rechtbank baron Leoné du Portal in 1972 meedeelde dat zijn voorouderlijk kasteel door de staat vanwege de schulden was verkocht, zei hij tot zijn vrouw en kinderen "wij zullen ons tot de dood toe daartegen verzetten". In 1973 beklom de politie de trap van het 30 kamers tellende, verarmde kasteel "la Fumade" in de buurt van het Franse Montauban met een uitzettingsbevel, maar de Portals hadden zich gebar ricadeerd in het huis waar vijf generaties hadden ge woond. Drie maanden later stierf de Zeventig officieren, onder wie baron, afstammeling van een mi- parachutisten van de gendarme- nister, 89 Jaar oud. Zijn vrouw, rle, omsingelden het kasteel ge- Anna (50), een Poolse bediende durende de nacht. Zoeklichten, met wie hij getrouwd was toen zij werden aangedraaid en commissa- 20 en hij 60 was, weigerde de ge- ris van politie Roger Giugantl riep meenitelijke autoriteiten die zij door een luidspreker "geef Je haatte, toestemming de dode te over". Daarop schreeuwde Ma- begraven. rie-Agnes "als Je ons moet heb- Anna hield de eiken doodkist in haar slaapkamer. De kist bedek te zij met twee Amerikaanse vlag gen uit eerbetoon voor een Ame rikaanse dokter die het geteister- ben, kom ons dan maar halen". Als afleidingsmanoeuvre gooi den commando's handgranaten op het erf die kippen en kalkoenen uiteenjoegen en honden Een foto genomen in 1973. Het lijk van Leonce de Portal staat in de tuin van het kasteel "la Fumadé'. de gezin 15.000 dollar zond nadat Janken maakten. Intussen for- hun strijd over de wereld bekend ceerden politiemannen de dikke was geworden. Bovenop plaatste houten deur. zij de vilten hoed van de baron Aan de voet van de brede trap en zijn rotting. in de hal stond Anna in haar Anna, haar dochter Marie-Agnes nachtjapon. Zij sloeg een kruis. (24) en zoon Jean-Louis (22), riep de duivel te hulp en gaf zich leefden van groenten die op de over. uitgeputte grond verbouwd wer- De politie vond Jean-Louis en den. Eens werd Anna gevangen Marie-Agnes, eveneens in haar gezet omdat zij de boer die het nachtjapon, op de donkere zolder. 157 heotare omvattende landgoed Marie-Agnes gilde "schiet, dood had gekocht, Pierre Rivière, had hen". Jean-Louis schoot volgens bedreigd. de politie als eerste met zijn Jachtgeweer waarop het vuren Schoten beantwoord werd. Jean-Louis die drie kogels in Blindedarmontsteking voorwen- zijn maag kreeg, stierf gisteren, dend wist zij uit de ziekenzaal van n de gevangenis te ontkomen waar- Droef na zij naar huis terugkeerde. De politie vond acht geweren ln Jean-Louis. de laatste loot van de het huis Anna en haar dochter familie Portal, zwoer dat gerech- werden beschuldigd van mede- tlgheid via geweld zou worden be- piiChtigheid aan gebruik van ge reikt. Hij verwondde met een schot weld j^gen de politie. De vrou- een politieman en probeerde een wen werden opgenomen in de psy- gesprek met de familie te voeren, chiatrische afdeling van het zie- In 1973 hield Jean-Louis een Jour- kenhuis van Montauban. nalist in gijzeling die kon ont- De poutfe haalde de doodskist van snappen door uit een raam te de baron het ka5teel en begroef springen. deze op het naburige kerkhof. Vrijdag Jl. schoot Jean-Louis op "Het is een droef verhaal van twee landarbeiders van Rivière. mensen die tot in het waanzinni- Daarop besloot de politie een ein- ge verknocht waren aan hun de te maken aan het al 30 maan- grond", aldus commissaris van den durende beleg. politie Giuganti. MOSKOU (Reuter/NASS) Gis- kaans Apollo-ruimteschip, zal tn Ju- temorgen is een koppeling tot ni plaats hebben. Daarbij zal een stand gebracht tussen de vrijdag- andere koppelingsme.hode worden avond gelanceerde SoJoez-17 en het gebruikt dan nu is gebeurd. Die an- ruimtelaboratorium Saljoet-4. Al dus een mededeling kou. dere methode is beproefd bij Radio-Mos- koppeling met de SoJoez-16, begin december. Het experiment met Na de koppeling zijn de kosmo- Sojoez-17 past in het normale So- nauten Alexel Goebarew en Georgi joez-program en betreft geen we- Gretsjko aan boord van het op zenlijk nieuwe technische expert- tweede kers dag in de ruimte ge- menten. aldus Beregowoi. brachte laboratorium Saljoet-4 ge gaan. Het programma dat zij heb ben uit te Tass de volgende punten: onderzoek naar natuurkundige processen en verschijnselen in de ruimte, waar neming van geologisch -morf ologi - sche doelen op het aandappervlak en weerkundige formaties en ver schijnselen ten einde gegevens verkrijgen die van belang voor de nationale economie kunnen zijn, medisch-biologische onderzoekingen Regen in Spanje Zware regen omvat volgens val heeft zaterdag een einde gemaakt aan een droogteperiode van acht maanden in Zuld-Spanje. De regen viel op zeker zes van de 20 provincies in het zuiden en midden van Spanje de regering in het begin de afgelopen week de noodtoe- te stand had afgekondigd. Volgens land- bouwkringen is de regen te laat ge komen voor de veefokkers die hun vee al hebben afgeslacht. Er is ech- proeven met het verbeterde ont- ter hoop dat de graanoogst en ande re gewassen gedeeltelijk kunnen wor den gered. Asiel voor negus? De Italiaan- premier Aldo Moro heeft gezegd. werp van de Saijoet en met de uit rusting en boordsys.emen. Het is net bekend hoe lang de twee kosmonauten in de Saijoet zullen blijven. De Saljoet-17 Is twee dat Italië bereid is asiel te verlenen weken geleden gelanceerd. Waarne- verwacbten dat n<« bezoek en aan het ruimtesia de afgezette keizer Haile Selas- -an Ethiopië, als hij uit zijn land worden uitgewezen. Italië heeft Hon zullen volgen. Tass bericht dat biJ de mlutaire regering van Ethio- de koppeling in twee fasen Is lopen. Tot op 100 meter van de Sol- pië discreet maar krachtig de "hu- ma ai taire bescherming van Haile Selassie" ter sprake gebracht, JÜÜ 5® S0)0Cf autTa-,jf zondag m Rome uit officiële kringen bestudeerd, daarna gingen de kos- vernomen moniajuten op hanidbestnrintg over. De missie van Qoebarjew el Gretsjko Is de derde Sojoezbeman Saljoet-laboratorium ax*"1* winter, zo meldt het Rus- ning die aandoet, sinds in 1971 een begin werd gemaakt met het Saljoet-pro- gr anima. De Sojoez-17 is in de nacht van vrijdag op zaterdag gelanceerd sisohe persbureau Tass. In plaats i de voor de tijd van het jaar gebrui kelijke 30 40 graden vorst is de temperatuur er nu vijf graden boven nul en valt er regen. Dit ongewone de'ruhntevaartbasll Baikonour. Ge- verschijnsel heeft op beperkte schaal neraal-majoor Gergi Beregowoi overstromingen tot gevolg be de vluohtleiding zei dat veronder- moeilijkt het verkeer in Krasnojarsk stellingen dat de vlucht van de So- joez 17 dient ter voorbereiding van een gemeenschappelijk Amerikaans- Russische ruimtevluoht, onjuist zijn. Volgens Tass zijn alleen de straat vegers en de schoolkinderen blij met het zachte weer. De schoolvakanties zijn namelijk verlengd om griep-epi- Die ruimtevluoht, waarbij een So- demieën te voorkomen, die door de joez zal koppelen aan een Ameri- dooi bevorderd worden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4