Einde van Release nadert D. van der Luit onderscheiden BOEIENDE SHOW VAN JASPERINA DE JONG Franciscus Band Leiden leverde kwaliteitswerk LEIDSE RAAD "BEGROOT" WEER VERDER Autoslopers naar de Gabriel Metzustraat Over echte boter en valse voorlichting Auto Bierman Begeleidingscommissie adviseerde B en W om subsidiering te stoppen Bij Krantz twee jubilarissen Nieuwe scholen ÏAANDAG 13 JANUARI 1975 Den Uyl op 1 mei naar Leiden LEIDEN De mogelijkheid be- J staat dat premier Den Uyl op 1 mei naar Leiden komt. Een ver- j zoek daartoe is uitgegaan van de afdeling van de Partij van de Ar beid, die dit Jaar op de Dag van de Arbeid het feit wil herdenken dat 75 Jaar geleden de afd. van de SDAP werd opgericht. Ook de mu ziekvereniging „Nieuw Leven" en I ..De Stem des Volks" hebben in principe hun medewerking aan de i festiviteiten toegezegd. LEIDEN/KATWIJK Burgemeester Vis reisde zaterdag naar Kat wijk aan Zee om in restaurant Triton aan de Zuid Boulevard een koninklijke onderscheiding uit te reiken. Die onderscheiding een ere-medaille in zilver verhonden aan de Orde van Nassau was be stemd voor de heer D. van der Luit. Deze in Leiden zeer bekende man kreeg een ''lintje" omdat hij veertig jaar als directie-assistent werkzaam was bij de begrafenisonderneming Van der Luit aan de Haagweg.Op de foto links: de heer Van der Luit, rechts bur ge- Lezers schrijven Deze kop verschijnt regelmatig in de pers. We waren van mening, ge zien de ontwikkelingen bij de Camp en de opslagplaatsen van de firma GijzeniJ, dat niemand meer op deze gedachte zou kunnen komen. De er varing heeft geleerd dat buurten waar deze bedrijven gevestigd zijn, zeer snel ook aan de sloop toezijn. We kunnen het er geloof ik over eens zijn dat die tijd achterhaald is en dat bij de nieuwbouwplannen de ou dere wijken steeds meer gespaard gaan worden, omdat de ontwikkeling op het gebied van de flatbouw ook niet gunstig genoemd kan worden Om deze reden willen we vragen, hetgeen wat goed is, te sparen de autosloperijen op behoorlijke afstand te houden van de woonwijken. Nog beter zou zijn hetgeen voor de sloop bestemd is direct te vernietigen. Die zeer kleine stukjes grond, die nog in de wijk over zijn, kunnen heel goed gebruikt worden voor groenvoor zieningen. Gaarne willen we beslui ten met een veelgebruikte slagzin van de genveentdreiniging "Houdt uw stad schoon". We willen het gemeen tebestuur vragen dit voorbeeld te volgens. H. DE BOER Frans van Mierisstraat 15 Leiden. Het boterverbruik is in 1974 toe genomen met 12%, zo deelt het insti tuut voor agrarisch marktonderzoek mee. Twee oorzaken zijn daarvoor aan te wijzen: de gestegen margari- neprijs, en de reclame voor het eten van "echte boter" (eet minder, maar wél lekker) Een allerdroevigst bericht. In de eerste plaats vanwege de volksgezondheid. Boter bestaat voor meer dan 80% uit dier lijk vet, waarvan we tóch al veel te veel naar binnen werken, 't Is slecht voor de bloedvaten en vooral voor de kransslagaders van ons hart. In de tweede plaats is het droevig vanwege de miljoenen hongerlijders op onze aarde. Grasland omzetten tot bouwland, d.w.z. in plaats van beesten voeden tarwe verbouwen, geeft 7x zoveel voedsel-opbrengst. Boter mevrouw.? Vlees mevrouw? Waarom nou? Eet minder, vooral van deze dierlijke produkten. In de derde plaats vind ik die stij ging van het boterverbruik betreu renswaardig, omdat U en ik samen met andere belastingbetalers op draaien voor de kosten van de recla mespots én voor de subsidie aan de boeren. Ja, zegt men, anders wordt de boter te duur voor de export. Een gewoon mens vraagt zich dan verbijs terd af, waarom we boter willen exporteren als er niets aan te ver dienen valt, integendeel: als we er geld op moeten toeleggen. De vierde reden waaarom ik de stijging van 't boterverbruik zo droe vig vind, is de belangrijkste: mijn groeiende zorg over ons milieu. De bio-industrie is ongelooflijk milieu- verpestend, vooral de produktie van kippen, varkens en koelen, maar ook van andere beesten. Als van elke 100 hectare land in gebruik voor de bio-industrie 80 hec tare wordt omgezet in bosbouw en 20 bestemd wordt voor akkerbouw, bereikt men een hogere voedselpro- duktie. in calorieën uitgedrukt, dan nu met de produktie van vlees en bo ter. Uiteraard kost zo'n omzetting veel geld. Maar als er tóch subsidie aan boeren moet worden gegeven, be stem het dan voor een milieu-vrien delijk, gezond produkt. En gooi het geld niet weg aan de produktie van voedsel, dat slechts zéér weinig mensen voor him gezond- LEIDEN "Sportvrienden" viste haar achtste wedstrijd in de Witte Singel en de Herengracht. De vangst was goed: De uitslag luidde: 1. H. Schouten 64 stuks (3710 gram), 2. C. Schouten Jr. 50 st. (2870 gr), 3. J. v.d. Lucht 45 st. (2650 gr.), 4. D. Schouten 53 st. (2550 gr.), 5. W. Moenen 48 st. (2420 gr.), 6. C. Schouten sr. 39 st. (2350 gr.), 7. W. Schouten sr. 39 st. (2270 gr.), 8. K. Schouten 28 st. (1750 gr.), 9. H. Jansen 30 st. (1740 gr.), 10. Chr. Schouten 28 st. (1670 st.). LEIDEN Auto Bierman, de Leidse Simca-, Chrysler- en Matra- dealer, gaat de actviteiten deze maand aanzienlijk uitbreiden. Naast het moderne pand aan de Oegstgeesterweg, waarvoor in Januari a s. de eerste steen worden gelegd voor een nieuw garagebedrijf in Voorhout aan de Jacoba van Beierenweg 33. De burgemeester van Voorhout, de heer G. A. Stol wijk zal 's ochtends om elf uur de ze plechtigheid verrichten. Twee da gen later, op 23 Januari, wordt het geheel verbouwde en door Bierman overgenomen garagebedrijf in Kat wijk aan de Valkenburgseweg 2 ge opend. LEIDEN Het ziet er naar uit dat 1974 het laatste jaar is geweest waarin Release in Leiden heeft gefunctioneerd. Want de enige bron van inkomsten van deze alternatieve hulp ver lenende instantie dreigt te worden drooggelegd. De begelei dingscommissie, die toezicht houdt op de werkzaamheden van Release heeft aan B. en W. en de gemeenteraad namelijk ge adviseerd om de subsidieverlening van gemeentewege, die een experimenteel karakter draagt, per 1 januari 1975 te stop pen. En daarmee zal ook het ministerie van C.R.M., dat de subsidie aanvult afhaken. -introductie en training van de vrij willigers niet optimaal zou zijn. An dere punten van kritiek: de registra tie van cliënten over de periode april 1974—oktober 1974 is niet sys tematisch bijgehouden, er wordt geen serieus onderzoek gedaan naar de terugloop van het aantal hulp- aanvragers en Release zou vaak niet bereikbaar zijn. De commissie Signaleert vander ern stige interne meningsverschillen over de toekomst van Release. Een aantal medewerkers heeft Release verlaten en een andere groep heeft aan het bestuur verzocht één van de twee beroepskrachten te ontslaan Dat alles, en het feit dat de doer Release ontvouwde toekomstplannen van te weinig visie zouden getuigen, is voor de commissie aanleiding ge weest een negatief advies aan dp gemeente uit te brengen over ae voortzetting van de subsidie. Drempel Tot teleurstelling van de nog over gebleven medewerkers van Release, zo laten Martijn Berger, beroeps kracht, Ton van der Pennen, Frits Bruins en Marijke Mulder, drie van de nog twaalf vrijwilligers, in een gesprek blijken. Huns Inziens is voor Release neg wel degelijk een taak weggelegd: „Als iemand problemen heeft, dan is hier de drempel heel wat lager dan bij gevestigde instel lingen. Er is hier een veel soepeler sfear. Wij zitten niet achter een bu reau om te zeggen: mevrouw vertelt u het maar eens", zegt Martijn Ber ger. „Veel mensen verwijzen we door, maar Je praat in leder geval met ze, Je gaat na waa'r een bepaalde instan tie gefaald heeft", aldus Marijke Mulder. Ze geven toe. dat het ka rakter van Release veranderd is, maar niet ten slechte. „In het begin kwamen veel mensen gewoon om advies of om van hieruit actie te voeren. Maar nu heb Je, gelukkig, het Juridisch Adviesbureau, Troef draait beter, er zijn actiegroepen als Ka- mernood. Wij krijgen nu vooral pro blemen waar we veel meer tijd aan moeten besteden. Het is opvallend hoeveel mensen kapot gelopen zijn In de psychiatrie". Er is inderdaad sprake geweest van een intern conflict in de periode mei-Juni 1974 over de vraag of Re lease op alle fronten werkzaam zou moeten zijn, of vanuit de hulpver lening maatschappelijke problemen zou moeten signaleren. Dat conflict is nu achter de rug, aldus de mede werkers. Over het functioneren van de begeleidingscommissie zijn ze on tevreden. „Je herkent in de adviezen de verschillende persoonlijke visies. Het zijn mensen met persoonlijke eisen, soms tegengesteld aan elkaar en daar zit je tegen op te boksen", zegt Martijn Berger. „Waar wij eigenlijk woedend om zijn, is dat de terugloop van het aantal hulpaan- vragen wordt aangevoerd als reden. Is 335 weinig* Als een duveltje uit het doosje komen opeens criteria, die in het verleden nooit gesteld zijn' Marijke Mulder: .Daarom hadden we er graag bij willen zjjn, toen de commissie haar advies ging opstel len Maar we kregen bij toeval ze horen dat men er aan bezig was. En toen we er over wilden praten, werd dat op een autoritaire manier af gekapt met: wez ien het niet meer zitten." Wat des te meer als een kou de douche kwam ornaat dezelfde com missie in april zich nog enthousiast toonde, toen het verzoek om een tweede beroepskracht aan te trekken, werd ingediend en gehonoreerd. Waarschijnlijk is de verhouding tussen begeleidingscommissie en me dewerkers er niet boter op geworden toen in maart op initiatief van de laaisten de maandelijkse gezamenlijke bijeenkomsten werden gestaakt. Ber ger: "Omdat ze hun en ons niet goed bevielen. Ia de commissie zitten mensen die enerzijds erg bij het werk van Release betrokken zijn, maar an derzijds ook een controlerende functie hebben. Dat gaat moeilijk samen." Ontmoedigd Intussen maken de medewerkers van Release een ontmoedigde indruk. De werkzaamheden in het pand Nieuwe Rijn 20a, dat een fraai uit zicht biedt op het stadhuis, zijn voor lopig gestaakt. "We kunnen het tegenover de mensen die hier komen niet verantwoorden om ze nu te hel pen, terwijl je ze straks niet meer binnen kunt laten." Om dezelfde re den wordt het aantal vrijwilligers niet uitgebreid. Op 16 januari behandelt de commissie voor sociale zorg, maat schappelijke aangelegenheid gezond heidszorg en cultuur het advies van de begeleidingscommissie. Martijn Berger houdt er al rekening mee, dat hij een ander baantje moet zoeken: "We voelen ons vrij machteloos." Door leeuwen gedood De direc teur van een dierentuin in het Zuid franse Fréjus, en een van zijn me- dwerkers, zijn zondag door vier leeuwen verscheurd. De twee man nen gingen het leeuwenverblijf bin nen om de dieren in een kooi te drijven. De vier leeuwen vielen hen onverwacht aan, doodden de man nen en verscheurden de lijken. Een directeur van een naburige dieren tuin heeft daarop de leeuwen dood geschoten. Door John Kroon D3 begeleidingscommissie, die be staat uit mr. G. v. d Bettg, bestuurs lid van de Stichting Release, drs. H. van Breukelen, studentenpastor in Leiden, ir. F. P. A. Hoorweg, ambte naar op het ministerie van CRM, dr. J. H. Kamphuis, d-ireoteur van de Welzjjnsraad, mevrouw E. Kerck- hoffs, vormingsleidster bij Troef, A. Krumperman, studentenarts, B. Re- nes. arts bij de GG en GD en G. Steinbach, directeur van de LJA, ba seert haar oordeel voornamelijk op het jaarverslag, dat door Release ir november is uitgebracht en handelt over die periode april 1973 tot maart 1974. Daaruit blijkt, dat het aantal mensen, dat bij Release om hulp of advies is komen Vragen in vergelij king met de periode april 1972— —maart 1973 sterk is teruggelopen: van 706 naar 277. Het is overigens een misverstand te denken, dat heit werkterrein van Release vooral de problematiek van het druggebruik beslaat De cijfers tonen aan, dat huisvestingsmoeilijkheden het hoog ste „sooren". De hulpaanvragen over de tweede periode kunnen als volgt worden gespecificeerd: huisvesting 92, medisch 18. drugs 24. militaire dienst 10, werk 24. mirJierjarighend 32 psychisch 52, huwelijk 11, juridisch 20, buitenlanders 9, andere 42. In to taal 335, meer dan 277 om/dat het natuurlijk voorkomt dat mensen va ker dan één maal bij Release aan de deur Moppen. De terugval in het aantal hulp- aanvragen is één van de motieven van de commissie de gemeente te adviseren geen subsidie meer tte ver lenen. Daarnaast heeft de commis sie geconstateerd dat de groep mede werkers van Release te weinig sta biel en niet voldoende gevarieerd van samenstelling is, terwijl ook de LEIDEN De heren J. Webbers en A. G. J. Weers. twee medewer kers van J. J. Krantz en Zoon NV in Leiden, zijn gehuldigd ter gelegen heid van hun vijfentwintigjarig Ju bileum. Beiden zijn hun loopbaan begonnen in de weverij. De heer Webbers be kleedt de functie van sulzerwever en de heer Weers van monteur van de batterijsulzerweèfmachines. De hiuldliging had plaats in De Doelen, tijdens een gezellig samen- tljn met familieleden, de directeur O. W. Borgemeester en collega's. LEIDEN De Franciscus Band Leiden, geleid door A. Ie Rutte, is van begin af aan een kwaliteitsband geweest, mede door de zeer vakkun dige scholing. Voorzitter Van Ulden mocht zaterdagavond op het podium van het Antonius-Clubhuis zelfs over eerste concoursprijzen rapporteren. De hoorns klaroenden zeer zuiver, ook in de meerstemmigheid. Het is normaal, dat er in het land, zelfs ln Leiden, baas boven baas valt aan te wijzen. De band is middelgroot en wie zich geroepen voelt toe te treden, zal er zich gestaald tevreden en misschien ook trots bü voelen. Gestaald, want deze muziekbeoefe ning vergt ook lichaamstraining en oog voor correcte houdingen. De drummors hadden een vaardige ag, al kon een minieme afwijking in gelijktijdigheid wel voorkomen in de talloze varianten. Het ritmisch groeps gevoel eist een sterke disoipline, maar ook dat zal een wilskrachtige aspirant niet weerhouden. De pro grammanummers waren van o.a. Van Oyen, Rysbergen, Hautvast, de be namingen zijn zaak voor ingewijden. Daar dit weekeinde ons nog drie concerten in de schoot wierp, had den we de vrijmoedigheid de majo rettes, die pas na elf uur aan de beurt waren, de majorettes te laten. Tussen band en showgirls (tegen woordig worden hele balletten ver toond) is door de Toneelgroep 'De Moutoca's' de klucht In de Nacht begon het' van Johan Blaasser opge voerd. Kees Verhoef LEIDEN Als de Leidse ge meenteraad daarmee akkoord gaat zal een bijzondere school voor buitengewoon lager onderwijs aan imbeciele kinderen worden ge sticht. De school zal aan de Schu- bertlaan komen te staan. B en W van Leiden hebben voorts voorgesteld een bedrag van f 59.000 beschikbaar te stellen voor de inrichting van vier klassen van de openbare glo-school in de Meren wijk. De vier Massen vormen het begin van de tweede openbare G.L.O.-schoöl in de Merenwijk. Marijke Mulder, Frits Bruins, Ton van der Pennen en Martijn Berger v.l.n.r„We voelen ons machteloos". OEGSTGEEST Dat Jasperóna de Jong een sJhow-vrouw van grote klas se is lioeft eigenlijk nauwelijks enig betoog. Sinds haar loopbaan in 1960 met het Lurelei-kabaret een aanvang nain heeft zij haar theatertnlentèn met grandioze musical- en kalbaret- creaties overduidelijk gedemon streerd. Zaterdagavond in de prop volle aula van hot Oegstgeestei; Rijn lands Lyceum (de zaal was aü weken tevoren uitverkocht) onderstreepte de Amsterdamse haar kwabbelten weer eens. Hetp rogramma dat ze bracht CJaa- peróna solo") zat bij voorbaat al ge beiteld want dit als 'tour de chant* omschreven optreden was voorna melijk opgebouwd uit succesnummers uit eendere, veel genoemde dhows ('De Jasperima show' en 'Jasperina's grote egotrip'). Het publiek kreeg vooral veel nummers van het duo Joop Stokkermans (muziek) - Guus Vleugel (tekst) voorgezet, onder meer Dobbe dobbe dobbe, De Bezetting, De Non, Abaih Abortus, Dementia Fnaecox en 't Karnt allemaal dni mijn memoires. Overigens schijnt Jaöpenl- na's 'lijfschrijver' Guus Vleugel zich in de toekomst op andere artiesten te willen gaan richten. Ongetwijfeld een slag voor Jasperina die een niet gering gedeelte van haar succes aan de knappe teksten van Vleugel te danken heeft. Hoewel daar natuurlijk direct aan moet worden toegevoegd dat de teksten pafe gaan leven dankzij Jasperdna's knappe voordracht en haar fraaie stemge luid!: het maakt geen verschil of je haar „life" of op de plaat hoort en dat kan bepaald niet van iedere ar tiest gezegd worden. Zaterdag zong en praatte Jasperima de nummers in hoog tempo aan el kaar en wist daarbij het publiek twee uur constant te boeien. Maar Jasperina de Jomig is don ook een show-vrouw van grote klasse. BERT PAAUW LEIDEN De Leidse gemeen teraad gaat vanavond verder met de behandeling van de begroting voor 1975, na een onderbreking van enkele weken. Op vrijdag 19 decem ber Jl. werd de behandeling in eer ste instantie afgesloten na een week lang middag- en avondvergaderin gen. Daar was dan nog een aantal commissievergaderingen aan voor af gegaan. Vanavond komen de zo genaamde "re- en duplieken" aan I bod, waarbij elke fractie nogmaals kan terugkomen op zaken, die men ln eerste instantie niet goed uit de verf vond komen of waarvan het antwoord van het college van B. en W. niet bevredigde. Verwacht wordt dat de bespreking zoveel tijd zal vergen dat ook morgenavond nog vergaderd moet worden. Tevens zul len de raadsleden moeten stemmen over de reeks moties die tijdens de begrotingsbehandeling in december is ingediend. De raadsvergadering, die om half acht begint, wordt ge opend met een door burgemeester Vis uit te spreken nieuwjaarsrede. LEIDEN De Nederlandse Danssport Organisatie (NDO) organiseerde gisteren (weer) een danswedstrijd in de Stadsgehoorzaal. De wedstrijden worden in competitieverband gespeeld en resulteren in een finale die in mei zowel in Leiden als in Arnhem worden gehouden. Ongeveer 900 mensen waren aanwezig: 500 deelnemers en 400 bezoekers.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3