Bioscoop wezen wil meedoen in gesprek over kunst beleid KWAJONGENSSFEERTJE IN „THE LAST DETAIL" Film International Rotterdam met 40 premières Een lange achtervolging zonder veel spanning Vanavond dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! VRIJDAG 10 JANUARI 1975 Door J. A. Frenkel Voor de vierde opeenvolgende maal wordt in de laatste week van februari in de Rotterdamse theaters De Lantaren, 't Venster en het Filmhuis de manifestatie Film International gehouden. Met kleine wijzigingen zal het gehele programma, dat ongeveer veertig nieuwe films uit een tiental verschillende landen bevat, een dag later in Antwerpen worden gebracht. Het ieder Jaar drukker bezochte festival, waarvoor de Rotterdamse Kunststichting indertijd het initiatief heeft genomen en dat wordt gesubsidieerd door de gemeente Rotterdam, CRM en het ministerie voor Vlaamse Cultuur, terwijl het Goethe Instituut en Maison Descartes steun verlenen, speelt zich af tussen vrijdag 21 februari en zaterdag 1 maart. De organisatoren Huub Bals en Frank Visbeen hebben tot dusver 21 films geselecteerd, waarvan er vijf uit West-Duitsland komen, vier uit Frankrijk, drie uit Griekenland, drie uit Hongarije, twee uit Italië, en een uit Argentinië, Iran, Japan en Zweden. Het grootste aantal dus uit de Bondsrepubliek, met als opvallend ste misschien Jean-Marie Straubs verfilming van Arnold Schönbergs opera „Moses und Aron". Van Reinhard Hauff komt ..Die Verrohung des Franz Blum", 'n ooggetuigever- slag van de opvoeding door de gevangenis tot het „normale" leven. Christian Ziewers „Schneeglöckchen blühen im September" handelt over strijd en solidariteit van arbeiders tegen willekeur in het beleid van een fabriek. Werner Herzog heeft met „Jeder fur sich und Gott gegen Alle" zich op Truffauts TEnfant Sauvage' geïnspireerd en h&t bekende verhaal rond de vondeling Kaspar Hauser verfilmd. „Der schwarze Engel" van Werner Schröter is een filmopera met Maria Monteczuma, zich afspe lend in Mexico tegen een sociale achtergrond. Rivetbe Frankrijk is in de eerste plaats vertegenwoordigd door de nieuwste film van Jacques Rivette, Celine et Juli vont en Bateau". Van René Vauthier komt de semi-documentaire „La Folie de Toujane" met parallellen tussen de onderwerping van Algerije en die van Bretagne door het centrale bestuur in Parijs. Marguerite Duras' „India Song" handelt over de koorts, waarin het Europese denken en handelen door India wordt verteerd. „Les hautes Solitudes" van Philippe Garrel is een woordloze verbeelding van de eenzaamheid, geconcentreerd op een vrouw. Uit Griekenland is „De kleuren van de regenboog" („Ta Chromatis tis iridos") afkomstig, waarin Nicos Panayotopoulos. een leerling van Angelopoulos debuteert met het verhaal van een verdwenen man via filmische cliché's. Zijn landgenoot Costas Sfikas brengt met „Model" („To Mondelo") een avantgardistische film, die een futuristische visie op een fabriek geeft. Tassos Psaras' „Dia assimandon afopmin" („Om een onbelangrijke reden") handelt over 'n proces tegen een boer, die een andere boer heeft gedood met als achter grond het afpersen door tabakskopers van Macedonische tabaksverbouwers. Ferreri De Hongaarse films zijn „Vegul" van Gyula Maar, het regiedebuut over een 65-jarige die op zijn eerste pensioen dag zijn leven overziet; „Voorbij de tijd" (..Nine Ido") en „Sneeuwstorm („Hoszakadas"), beide van Ferenc Kosa, de eerste over drie communis ten die in een gevangenis anno 1920 een hongerstaking beginnen. Uit Italië komen Marco Ferreri's,, Touche pas a la femme blanche", waarin generaal Custer opnieuw de Indianen verslaat, nu in een van de Paiijse Hallen resterende kuil; en „Allonsan- fan" van Paolo en Vittorio Taviani, het levensverhaal van een sohlemieli- ge Italiaanse revolutionair in de vorige eeuw. Zweden is vertegenwoordigd d oor Kjell Grede, die in „En enkel meldoi" (,.Een eenvoudige melodie") een dromer midden in een fel-realistische (ambulance) wereld zet. „Kaseki" is een bijna vier uur durend epos van de mens door de Japanner Masaki Kobayashi, die met nog enkele films nader zal worden geïntroduceerd. Uit Iran is „Yek ettefaghe sadeh („Een eenvoudige gebeurtenis") af komstig van Sohrad Shahid Sales, over een Perzisch gezin, dat door de sleur van het dagelijks leven is vermorzeld. In „Quebracho" van de Argentijn Ricardo Wulicher wordt de opkomst van het socialisme geschetst in de enige streek ter wereld waar „quebracho", een poeder dat wordt gebruikt bij het prepareren van dierenhuiden, uit bomen wordt gewonnen. Marco FerreriIndianen in Parijs. Blijvers LUXOR "Pas op, we slaan erop". Het duo Spencer-Hill in een serie dwaze verwikkelingen. Barricades worden omver gere den en hun vervoermiddel maakt de gekste bokkesprongen. STUDIO "Mariken van Nim- whegen", het fel realistische re laas van de liefde tussen Mari ken en Moene (de duivel). Moe- me, die overal -fraar hij komt, een spoor van pestilenties achterlaat, zonder daadwerkelijk de ver oorzaker te zijn van al het kwaad. Een gruwelijk gebeu ren met prachtige opnamen en karakteristieke figuren. LIDO "The man with the gol den gun". James Bond doet het weer best en trekt nog steeds het publiek naar de bioscoop. Kindermatinee TRIANON "Robin Hood de grappige tekenfilm uit de stal van Walt Disney. Voor Jong en oud een plezier voor het oog. CAMERA "De laatste Robin Hood". De legendarische figuur is kennelijk erg in trek, gezien het feit dat hij in twee Leidse bioscopen, weliswaar in verschil lende jasjes, tegelijk optreedt Nachtfilms CAMERA "Play it again, Sam", van Woody Alan. REX „Sexy Suzanne", bele venissen van een aantrekkelijke juffrouw. Rey "Heerlijke ontucht achter kloos termuren" Onder het motto "ook kloosterlingen willen wel eens wat", zijn de makers van dit produkt aan de slag gegaan om alles wat buiten de wet van dergelijke heilige en kuise oorden staat, aan het publiek te tonen. Goede films in andere steden "The Odessa File" (Jon Voighti, Apollo 2, Den Haag. "Ryan's Daughter" (Robert Mit- chum), Olympia, Den Haag. "Chinatown" (Roman Polanski, Faye Dunsuway, Jack Nichol son), Lumière, Rotterdam. "Thieves like us" (Robert Alt man), Kriterion, Amsterdam. "A Clockwork Orange" (Stanley Kubrick), City 3, Amsterdam. Haagse bioscopen APOLLO: "The Klansman", dag. 12.15, 2.30, 7.00 en 9.15 uur, za. en zo. ook 4.45 uur. 18 Jaar. APOLLO 2: "The Odessa file", dag. 2.00, 7.15 en 9.45 uur. zo. 1.45, 4.15, 7.15 en 9.45 uur. 14 Jaar. ASTA: "Luchabhaven in alarm", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur. zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. BIJOU: "Emmanuelle", dag. 2.00 7.30 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 18 Jaar. CAMERA: "Mairtiken van Nieu- meghen", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.30 uur. 18 Jaar. CINEAC: "Robin Hood", dag. 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur, zo. vanaf 11.30 uur. AL. CORSO: "The Sting", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur. 14 jaar. DU MIDI: "Kluibe", dag. 8.15 uur, za. en zo. 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. Kindermatinee: "Lekkerop avontuur met Donald, Pluto en Mickey", za., zo. en woe. 2.00 uur. A.L. EURO: "Dokter Zjivago", dag. 1.30 en 7.30 uur, za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. 14 jaar. Kin dermatinee: "Winnetou en Old Surehand", za., zo. en woe. 1.30 uur. AL. FLORA: "Matrassen tango", dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 18 Jaar. KRITERION: "Popo (l'Amout)" dag 3.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. METROPOLE: "The man with the golden gun", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 Jaar. ODEON: 'Robin Hood", dag. 2.00 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15,6.45 en 9.15 uur. AL. Olympia; 'Ryan's daughter", dag 2.00 en 8.00 uur. 18 Jaar. PASSAGE: "The man with the golden gun", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 Jaar. REX: "Chinatown", diag. 11.00.1.30 4.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. vanaf 1.30 uur. 18 Jaar. ROYAL'70: "Bruut geweld", do. /m zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, ma. t/m woe. 2.15 en 8.00 uur. 14 Jaar. ROYAL: "Karate duel met de duivel", do. t/m zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, ma. t/m woe. 2.15 en 8.00 uur. 18 Jaar. STUDIO: "Tiroler slippertjes", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 18 Jaar. STUDIO 2000: "The great Gats- by", dag. 8.00 uur, zo. 1.00 en 8.00 uur. 14 jaar. Kindermatinee: "Winnetou, het grote opperhoofd" za. en woe. 2.00 uur. AL. DE UITKIJK: "Lacombe Lucien", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur. 14 Jaar. ADVERTENTIE paald niet alles ten goede heeft ver anderd. Dunkerklumpen De Zweed Per Ahlin is vast van plan Walt Disney concurrentie aan te doen. "Dunderklumpen" is zijn tweede avond- (of middag-?) vullen de tekenfilm voor het hele gezin. Het is een combinatie geworden van echte acteurs en tekenfilmfiguren. Een dwerg met tpvermacht verlaat zijn afzondering en steelt de poppen van een jongetje. Een realistisch sprookje, dat ruim twee uur duur en dat de Zweedse pers tot enthou siasme bracht. Svenska Dagbladet noemt Ahlin zelfs een Zweeds genie met zijn artistieke triomf. Titel: "Dirty Mary, crazy Larry" Thealter: Trianon. Voornaamste rollen: Peter Fonda, Susan George; Leeftijd: 18 Jaar. Voor wie van lange achtervolgings scènes houdt, is dit beslist een film om te gaan zien: een ongecompli ceerd verhaaltje, dat slechte is be dacht om een tweetal boeven (met een mooi, maar dom meisje, de kans te geven via allerlei slümme race- trucs aan de politie te ontkomen. Een McCloud-achtige hoofdinspec teur is kennelijk erg op ze gebeten en zet koste wat kost de achter volging in, daarbij bijgestaan door een aantal politie-agenten, dat ken nelijk daarvoor nog nooit achter het stuur heeft gezeten, want iedere auto draaien ze In de soep. Waar het allemaal voor nodig is, komt er eigenlijk niet zo erg uit. Het is een wat langdradig geheel, dat slechts aan het eind wordt opgeluis terd door het feit, dat een helicopter wordt ingezet om het drietal op de weg te slim af te zijn. Dat dit niet lukt, wordt veroorzaakt door een tekort aan brandstof van de wentelwiek. Hoe komt iemand op het idee? De boeven lijken vrijuit te gaan, maar dan komt als een deus ex machina een trein hen in de wie len rijden en daartegen is zelfs de chauffeur van de vluchtauto niet opgewassen. "Het kwaad straft zichzelf", zal de schrijver wel gedacht hebben, toen hij dit einde op papier zette, want een originelere gedachte kan aan iemand, die een dergelijk produkt heeft geschreven, niet ontsproten zijn. ANNEMIEK RUYGROK het leven geroepen, waarin naast di recteur J. Th. van Taalingen, de critici Bob Bertina, Charles Boost en Hans Saaltink en filmacademie directeur Anton Koolhaas zitting hebben. De bond heeft zelf al een bijdra ge in het vooruitzicht gesteld om waardevolle films naar Nederland te brengen, die het commercieel De Nederlandse Bioscoopbond heeft in zijn commentaar op de rijksbegroting van 1975 kritiek geoefend op het tot stand komen van de discussienota kunstbeleid, waarop mi nister Van Doorn zijn nota over het kunstbeleid' wil ba seren. Het Nederlandse film- en bioscoop wezen is niet in het overleg betrok ken. Bij een zekere tevredenheid, welke de bond kan hebben over de verruimingen in de filmbudgetten, welke deze regering voorstaat, kan men zich toch verbazen over deze discriminatie. Het verlangen een stem te hebben in de ontplooiing van ons kunstbeleid is alleszins redelijk te noemen. Door Piet Ruivenkamp Men proeft er maar weer uit dat film toch nog steeds niet als een vol wassen, gelijkwaardige expressie in het totaal der kunsten wordt erkend. De vanouds gegroeide synthese tus sen kunst en amusement in de film speelt daarbij natuurlijk een ver warrende rol. Men kan er dan om schrijden of de bioscoop onder de C van CRM hoort of onder de R van re creatie. De scheidslijn is moeilijk te trekken, maar het is wel zeker, dat een ruim deel van de filmuitingen onder cultuur mag worden gerekend, uitintingen overigens, welke een grotere publieke toeloop verwerven dan welke andere kunstvorm ook. Discriminatie Dit Jaar ds het Jaar van de vrouw. Wat let ons dus om 1976 tot het Jaar van de film te maken en discrimi natie van de bioscoop en de filmers op die manier te bestrijden? Die is er stellig, want ondanks het feit dat er per Jaar 25 miljoen kaart jes voor de bioscopen worden ver kocht, wordt in het parlement nau welijks over film gesproken of het moet zijn over die of gene afgekeur de film. De Bioscoopbond schrijft in zijn bondsorgaan "Film" onder meer: "De bioscopen behoren tot het mid den- en kleinbedrijf en zien zich voor dezelfde moeilijkheden geplaatst als de andere ondernemers in deze sec tor. Alleen de concurrent, de televisie is een grootmacht. Zij is te vergelij ken met een supermarkt, maar dan één met fiscale faciliteiten en wette lijk verzekerde inkomsten". Kunstzinnige films In afwachting van nog niet gehono reerde steun van CRM heeft de bond inmiddels een selectiecommissie in niet zouden halen, maar met een ga rantie wel over de drempel kunnen komen. Er is destijds gesteld, dat die films in tweede instantie ook voor alternatieve vertoningen beschikbaar zouden zijn. Hoe dat precies moet, met de gebruikelijke 16 mm prak tijk is nog niet helemaal duidelijk, maar het is in elk geval een goed teken dat de kloof tussen bioscoop en alternatieve film kleiner wordt. De twee kunnen elkaar alleen maar steunen. Even een verlanglijstje voor de heren commissieleden, dan heb ben ze al iets om over te praten: "De zandloper" van de Pool W. Has, "Trotta" van Johannes Schaap "The apprenticeship of Duddy Kra- vitz" van Ted Kotchieff (Canada), "De klokkenmaker van St Paul", van Bertrand Tavernier (Frankrijk), "Vincent, Paul, Francois et let autres" van Claude Sautet (Frank rijk), de moderne Faust-film van Petrovich, "There is no 13" van de Amerikaan Bill Sachs, de Perzische film "Stilleven", enfin men kan nog wel even doorgaan. Geen uitzonder lijk moeilijke, maar wel opmerke lijke films voor fijnproevers. Adalen nu Na de vervoerend mooie en ont roerende film, die Bo Widerberg met "Adalen 31" maakte over een ar beidsconflict in 1931 heeft een team van Zweedse cineasten de film "Ada len 73" gerealiseerd. Op een zeer afwisselende manier is nu een beeld ontstaan van dezelfde gemeenschap veertig Jaar later. Interviews met ar beiders. songs, animatie, satirische inlassen etc. schilderen in een bont totaal hoe ook de welvaart nog be- Film: The last detail. In de hoofdrol len: Jack Nicholson, Otis Jong en Randy Quaid. Regie: Hal Ashby. Theater: Camera. Twee mariniers krijgen de opdracht om een Jonge matroos, Larry Mea dows, van de Norfolkbasis naar de gevangenis van Porthmouth te brer- gen. Meadows, die in het burgerle ven al meerdere malen betrapt is op het plegen van diefstalletjes van nut teloze goederen als haarwaters en stukjes zeep, is veroordeeld tot acht Jaar gevangenisstraf en oneervol ont slag omdat hij veertig dollar probeer de te stelen uit een poliobusje. En.... poliopabiënten vormen nu juist de hobby van de vrouw van "de ouwe", vandaar deze enorm grote straf. De twee mariniers Buddusky (Jack Nicholson) en Mulhall krijgen een week de tijd om hem naair zijn cel te brengen, die op twee dagen af stand ligt van de marinebasas. Ze zijn dan ook van plan om Mea dows zo snel mogelijk in Porthmouth te droppen en de rest van de week flink te gaan feesten. Maar ze krijgen sympathie voor de f achttienjarige matroos die eigenlijk nog maar pas komt kijken en zij zul- len er wel eens voor zorgen dat Lar- ry de week van zijn leven krijgt. gmÊF**ïïjipfcf - /'f Knokken, drank, vrouwen, alles moet j JjUK Meadows meegemaakt hebben want 'A H op zijn zesentwintigste krijgt hij pas I de kans om het over te doen. "Als hij dan tenminste nog wil", merkt iiiM'&BSBMK mm"^ÊÊÊÊÊÊL Mulhall cynisch op. Langzamerhand verandert de gè- m dweeë Meadows, die echter een moe- derskindje is, in een flinke kerel die Mgl zelf kan beslissen. Hij gaat voor de eerste keer van zijn leven naar een hoerenkast, doet I f J flink mee aan een vechtpartij in een J urinoir van een station en ....drinkt V JÊt Lj^^Ê voor het eerst bier. Gedurende de he- le film heerst een kwajongenssfeer. Vluchten daar denkt hij in het bégin Ég helemaal niet aan, de andere twee moeten hem zelfs op het idee bren- m. gen. Dramatisch hoogtepunt is dan °°k aan het einde Jack Nicholson in de rol van de brutale marinier Buddusky die WILMA STORIMANA. Meadows de week van *Vn leven wil bezorgen. Zweedse tekenfilmkunst in "Dunderklumpen".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15