Veel mensen verpesten hun voeten Projekt '75 trekt met „Trijntje Cornells" de wijk in Autoslopers naar Gabriel Metzustraat? Leidse kokschool niet naar noorden Schoenmaker Antoni Zeilstra halve eeuw in het vak Linkse partijen zijn het niet eens over reorganisatieplannen LEIDEN Drie Leidse wet houders Wapl. Oosterman en Van Aken gaan dinsdag 21 ja nuari samen met een aantal ambtenaren om de tafel zitten om te praten over de oplossing van het probleem van de autoslo perijen in de woonwijken. Een voorlopige oplossing lijkt in zicht omdat een terreintje is gevonden waar de sloopactiviteiten zouden kunnen plaatsvinden. Het stuk je grond ligt aan de Gabriel Metzustraat. Aanvankelijk zou hier de lom penhandel van De Nobel die ami in De Camp achter de Haar lemmerstraat zit gevestigd worden, maar de eigenaars heb ben de gemeente verstaan gege ven, daar niet weg te willen. Om dat een eventuele onteigeningspro cedure zeker enkele jaren in be slag gaat nemen, is nu het plan geopperd het terrein aan de Ga briel Metzustraat voorlopig voor de autosloop te bestemmen. Het raadslid Laurens Beijen (PPR/PSP/D'66)' constateerde gisteren in vergadering van de Leidse Raad voor de Milieuhy giëne. dat er met naime in de Marnixstraat nog steeds slopers- aotivfteiten plaatsvinden. "Hat heeft me geërgerd dat daar van politiezijde zo weinig aan gedaan wordt", aldus het raadslid. "Auto's staan geparkeerd waar het niet mag en er gebeuren al lerlei andere dingen, die niet mogen". Beijen zei te overwegen in de gemeenteraad: een voorstel in te dienen om de Algemene Politie Verordening zo te wijzi gen, dat ook geen autowrakken meer gesloopt mogen worden op vrachtwagens. Dat gebeurt op tilit ogenblik namelijk in de Mar nixstraat. En dat is voor de be woners net zo hinderlijk als het slopen op de openbare weg". Reinig in gsdirecteur Van Over- meire stelde vast, dat door zijn dienst drie tot viermaal per dag gecontroleerd wordt, maar dat de 'laatste dagen geen overtredin gen zijn geconstateerd. Wel er kende hij dat er op vrachtauto's wordt gesloopt. "Maar daaraan kunnen we niet zo erg veel doen". Wat mógelijke nieuwe vesti gingsplaats van de autosloperijen aan de Gabriel Metzustraat be treft vreesde directeur VanOver- meire grote bezwaren van de be woners van de zogenaamde "ro den" in de Merenwijk, die op korte afstand van dit terrein wo nen. "Vooral wanneer er auto banden verbrand worden en de wind ongunstig is", aldus Van Overmeire. dfie vond dat er strenge eisen gesteld zouden moe ten worden en dat bij overtreding daarvan hard zal worden opge treden. DONDERDAG 9 JANUARI 1975 LEIDEN Burgemeester Vis heeft gisteren de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit gereikt aan mejuffrouw J.Sierat. Dat gebeurde tijdens een afscheidsbijeenkomst in het AMRO-bijkantoor aan het Rapenburg in Leiden, waar zij bijna 40 jaar in dienst was als werkster. Mej. Sierat werd vorig jaar november 65 en trad op 1 november 1936 in dienst bij de AMRO-bank. LEIDEN De fracties van PvdA en PPR/PSP/D'66 hebben geen over eenstemming bereikt over het bedrag, dat op de gemeentebegroting voor 1975 gereserveerd moet worden voor de ambtelijke en bestuurlijke reor ganisatie. Het college en de PvdA hebben zich op het standpunt ge steld, dat dit een bedrag van vijf ton moet zijn, PPR/PSP/D'66 komen voorlopig uit op een bedrag van 450.000 gulden. Zij zijn namelijk te gen de extra verhoging van de per sonele belasting. Belangrijker dan over het bedrag is de tegenstelling tussen beide frac ties over de vraag hoe de reorgani satie doorgevoerd moet worden. De discussie daarover volgt later deze maand nog in de raad. De fractie van PPR/PSP/D'66 blijkt namelijk vooralsnog geen voorstander van het aantrekken van hoofddirecteuren en willen de reorganisatie op een huns inziens democratischer leest schoeien. In de gezamenlijke vergadering van beide linkse fracties bleek dat het college bij het bepalen van de hoogte van het bedrag juist uitgegaan is van het aantrekken van hoofddirecteu ren. PvdA-fractievoorzitter Meijer toon de zich nogal teleurgesteld in de hou ding van PPR/PSP/D'66, omdat in het verleden afspraken zijn gemaakt over de reorganisatie, die nu niet na gekomen worden. "Het college wordt door zijn eigen achterban in de kou gezet." Voor het overige bestaat er een grote mate van overeenstemming tussen beide coalitiegenoten ten aan zien van de begroting, waarvan de behandeling maandag- en dinsdag avond wordt voortgezet en zo moge lijk afgerond. Men zal over de moties in het algemeen een gelijkluidend standpunt innemen. Dat betekent dat de volgende i ties het zullen halen: een beveiligde oversteekplaats bij de Marnixstraat (Beijen), in voorbereiding is een plan om daar een oversteekplaats met drukknopsysteem aan te leggen; de gezinsgrootte zal bij de volgorde 1 toewijzing van flats en maisonettes met een huur van 250 gulden niet meer bepalend zijn (Duivesteijn) verhoging subsidie bejaardensociëtei ten tot 450 gulden (Höppener)nood- herstel van het Pomonacomplex (Duivesteijn)verhoging van de sub sidie op het toezicht van de speel tuinen (Hoeven); e*tra subsidie van 2900 gulden voor de Raad voor Mi lieuhygiëne tWoelders). Verder maakte wethouder Tesselaar bekend, dat de toiletten van het Kreatief Sentrum verbouwd zullen worden. Via een interne verschuiving in de begrotingspost is dat mogelijk. 200 gulden ineens niet haalbaar LEIDEN CPN'er Hoeven zal geeif steun krijgen voor zijn motie cm sociaal gesteunden en bezitters van" een W.W. of andere werklozenuitke-^ ring een bedrag van 200 gulden in«L eens uit te keren. In de fractievergaderingen van Pvd/C en PPR/PSP/D'66 bleek, dait de leg den daar niet voor voelen, te meeZ daar minister Boersma onlangs iiT die Tweede Kamer heeft laten weten niet bereid te zijn om een dergelijke uitkering te doen. LEIDEN „Laatst komt er een man binnen met een paar schoenen die nodig gerepareerd moesten worden. We heb ben die dingen meteen in een verre hoek geslingerd: zó stonken ze. Toen de man een weekje later terugkwam, heb ik het hem gezegd. En hij gaf het toe. Ik heb hem toen ge adviseerd wollen sokken te dragen en iedere avond een koud voetbad te nemen. Misschien dat het nog een beetje goed komt. Het waren nog leren zolen ook". Door Paul Wolfswinkel Foto Jan Holvast Het is duidelijk: hier spreekt een schoenmaker. Antoni Zeilstra (63) werd eergisteren geroemd en ge- eerd omdat hij veertig jaren werk zaam was bij de firma Elzet aan de Aalmarkt. Van de Kamer van Koophandel in Gouda (waar het bedrijf staat ingeschreven) ontving hij een oorkonde en een gouden leg penning. Maar Zeistra begon reeds op 13-Jarige leeftijd (dus een halve eeuw geleden) in zijn vroegere woonplaats Sneek als hulpje van zijn zondagsschoolmeester. Afha len van hakken en zolen, gladma ken, lijmen een spijkertje. In 1935 kwam hij naar Leiden nadat hij sol liciteerde. Het was moeilijk om geld te verdienen, maar de even zake lijke als ware uitspraak van Zeil stra: "De mensen dragen allemaal schoenen, hoe dan ook" heeft hem op de been gehouden. Eigenlijk had hij wel iets anders willen doen voor zijn brood: bij de militaire politie. Een gebroken sleutelbeen, dat ver keerd werd gezet, gooide roet in het ete» grote knobbels, beenverkortiingen zet hij zich nog wel eens achter het gereedschap. De belangstelling voor het schoen makersvak neemt af. Er zijn moei lijk gegadigden te krijgen. Vakscho len zijn gesloten. De mens koopt kennelijk meer en laat minder re pareren. Maar daar is Zeilstra het niet helemaal mee eens. "Schoenen vooral goede, zijn duur. En dan is een reparatie natuurlijk goedkoper. Maar toch nog altijd ruim twintig gld. En denk maar niet dat rubber zolen en hakken goedkoper zijn. Dat scheelt sinds de oliecrisis haast niks Als Je die Jongelui ziet met die rare schoenen tegenwoordig met hoge hakken en van die bolle op staand eneuzen. Nou JaTen eer ste is het afschuwelijk lelijk, maar het is ook erg slecht voor de voe ten. Kijk, de bal van de voet moet gelijk dragen met de hak. Is dat niet zo dan loop je niet goed en kan Je Je voeten verpesten. Je hebt te genwoordig ook erg veel mensen met zweetvoeten. Dat komt om dat het bovenleer op de zool wordt gevulcaniseerd. Dat betekent dat er niet kan worden uitgewasemd. En Je kunt er Je voeten behoorlijk mee verpesten". Zeilstra vindt het een normale zaak dat heren zon vier of vijf paar schoenen hebben en dames zo'n zeven of acht. Er moet gere geld worden "gewisseld". Nederlandse schoenen worden niet meer in zo grote aantallen ver spreid als vroeger. Er komt veel uit Spanje en Italië ("maar Ja, die zijn te licht") en uit de Oostblok landen ("daar zit goede kwaliteit bij"). Zelf draagt de heer Zeilstra Roe meense schoenen, die met recht het woord "stapper" verdienen. 'Dat is een perfecte schoen. Zit goed in el kaar, is stevig. En ik verkocht ze voor f26.95. Een schoen moet goed zijn; daar moet je verstand van hebben. En niet aanpraten zoals die winkel meisjes tegenwoordig doen. Die zeg gen zoiets van dat ze leuk staan, dat het een nieuw modelletje is, maar ze weten er niets van. Die staan alleen maar te verkopen". LEIDEN/DEN HAAG Staats secretaris Stemerdiinik van Defen sie voelt er niet veel voor om de Milüta'ire Koksschool over te plaaJtsen van Leiden naar het noorden des Hands. In anltwooird op schriftelijke vragen van de tweede-kamerleden Scherpenihutze/n en Keja (befiden VVD) heeft de bewindsman gisteren meegedeeld een dergelijke over plaatsing "minder zinvol" te vin den. De Intendance Koksschool, die on derdeel is van de Doelenkazerne, is volgens s/taaJtssecrettanis Stiemerdink maar een betrekkelijk kleine mili taire eenheid. De vaste staf bestaat uit 60 tot 70 man onder wie onge veer 10 burgerambtenaren. Jaarlijks krijgt ongeveer 300 man daar een opleiding. In zijn antwoord herinnert de be windsman er aan. dat in de defensie nota reeds verklaard werd dat een verschuiving van de ruimtelijke aan spraken voor militaire doeleinden naar het noorden past in het kader van het spreidingsbeleid en de maat regelen die daar uit voortvloeien. .Anderzijds", afldius die staats secretaris, "wordt binnen het com mando opleiidlitngen Koninklijke Land macht gestreefd naar een concen tratie en een betere opzet van de op leidingen. De verplaatsing van de koksschool past minder goed in dit streven. Maar wel wordt de moge lijkheid bezien een oplossing te vin den, waarin overeenstemming wordt gebracht tussen de twee uitgangspun ten: spreiding en concentratie. De vraag of de koksschool nu in Lei den blijft, dan wed dialt naar een ande re plaats buiten het noorden van het land wordt gezocht kon men vanoch tend bij de koksschool nilet beant woorden. Wel vindt bij defensie bin nenkort weer een gesprek plaats, over de toekomstige bestemming van de Leidse kokschool. Als je die jongelui ziet met die rare schoenen tegenwoordig Momenteel is het omgaan met mensen, de verkoop dus van nieuwe schoenen, het belangrijkste wat de heer Zeilstra doet. Voor "vaste klanten", mensen met moeilijke voe ten, hamer- dan wel Jubeltenen, LEIDEN "Trijntje Cornelis" is de titel van een volkse klucht waar mee Projekt '75 met ingang van volgende week woensdag letterlijk de wijk intrekt om de Leidse bevolking kennis te laten maken met wat Pro jekt '75 is en doet. De dag ervoor dinsdag 14 januari wordt de première-voorstelling van dit door Constanitijn Huygens geschreven stuk gehouden in het LAK-theater. Aanvang 20.15 uur. Projekt '75 verzorgt in nauwe sa menwerking met het Leids Acade misch Kunstcentrum alle culturele en (re) creatieve evementen tij dens en voor de feestweek in mei (19 tot 24) ter gelegenheid van het vier- honderdjarig bestaan van de Leidse universiteit op 8 februari. Een be langrijk uitgangspunt daarbij is dat de Leidse bevolking, en met name de georganiseerde groeperingen in Leiden, actief bij de verschillende manifestaties worden betrokken. Dit met het doel om aan de ene kant de kloof tussen universiteit en stad te overbruggen en aan de andere kant de stad een zo gevarieerd mo gelijk overzicht te bieden van haar eigen creatieve mogelijkheden. In het kader van het eeuwfeest, heeft Projekt '75 onder leiding van initiatiefnemers/regisseurs Pieter van Empelen (eens deel uitmakend van het cabaret Don Quishocking) en Roel Polak inmiddels een aantal projekten opgezet, die ofwel in een stadium van voorbereiding ofwel in een stadium van uitwerking verke ren. De belangrijkste daarvan zijn een toneelfeuilleton, een zg. bejaar denrevue, een scholenprojekt, een kinderspelenpro jekt en een histori sche maaltijd. Met de klucht "Trijntje Cornelis" treedt Projekt '75 (met de contouren van het eeuwfeest) voor het eerst ste vig naar buiten. De bedoeling is na melijk om dit stuk tot 14 februari overal in de stad op te voeren, in wijkgebouwen, in buurthuizen en ook voor clubs en verenigingen. Wijkco- mlté's en alle andere denkbare in stanties en instellingen zijn inmid dels door Projekt '75 benaderd om voor Huygens' klucht, voor zichzelf en dus voor het eeuwfeest belang stelling te wekken. Ieder kan de klucht laten opvoeren, de toneel groep van Projekt '75 staat in prin cipe elke woensdag, donderdag en vrijdag Cs middags en 's avonds) ter beschikking. De kosten, zijnde de kosten van vervoer, bedragen f25,- per voorstelling. Na elke voorstelling van "Trijntje Cornelis" wordt er een modeshow, van historische kledij gehouden waar bij voor een bedrag van f 1,50 patro nen kunnen worden gekocht van de getoonde modellen. Wie vervol gens in de feestweek (1924 mei) in historisch kostuum verschijnt, kan waarschijnlijk deelnemen aan de historische maaltijd op maandag middag 19 mei in de Breestraat (de financiële besprekingen daar over zijn nog gaande) Bovendien drijgen degenen die aan voornoemde voorwaarde hebben vol daan in elk geval gratis toegang tot de première van het zg. Lyra-con- cert (orkest, harmoniekorps, acteurs) op dezelfde dag in de Pieterskerk en tot het grote slotfeest op vrijdag- avond 23 mei. "Trijntje Cornelis" is met uiterst eenvoudige middelen opgezet. Een speciaal geformeerde kostuum groep heeft met het resultaat van een zg. voddenactie in oktober van het vorig Jaar en aan de hand van Breugheliaanse en andere prenten de kostuums in elkaar gezet, terwijl een decorgroep de sterk perspectivi sche entourage (waardoor in de naar verwachting kleine ruimten een flinke ruimte wordt gesuggereerd) heeft vervaardigd. De negen acteurs zijn in merendeel onervaren, wat echter ook past in het voornemen om te laten zien wat Je met een minimum aan capaciteit kunt doen. De keuze os op "Trijntje Corne lis" gevallen vanwege het direct aan spreekbare gegeven en omdat het zodanig bewerkt kon warden dat het moeiteloos bij allerlei speelruimten kon worden aangepast. Het stuk is oorspronkelijk geschreven in zeven- tiende-eeuws Nederlands (op rijm), maar is in de bewerking van Jef Senteur herschreven in hedendaags nederlands (proza).. Ook werd er Regisseur Pieter van Em pelen: frisse meningen over de stad. enigermate in het stuk geknipt; het duurt nu (zonder pauze) 50 minu ten. De klucht handelt in de tweede helft van de zeventiende eeuw, de periode na de Vrede van Miinster (1648), die een einde maakte aan de Tachtigjarige Oorlog. Trijntje Cor nelis en haar echtgenoot, de schip- perkoopman Klaas Gerritse, beiden afkomstig uit de noordelijke Neder landen (Waterland), liggen met hun schip aan de kade in Antwerpen. Trijn gaat aan wal om de stad te bekijken, waarbij ze na enig dwalen verzeild raakt in een straatje van plezier. Ze loopt daar Marie en Fran cesco, een hoer en haar trawant, te gen het lijf, die gespitst zijn op het beroven van argeloze buitenlan ders. Trijn wordt ingepalmd met zoete woorden en, van al haar be zittingen ontdaan, op een mestvaalt achtergelaten. Ze weet echter weer haar schip te bereiken en door een toevallige samenloop van omstandig heden krijgt ze dé volgende dag de kans wraak te nemen op haar be lagers. Tot zover "Trijaitje Cornelis", voor welke klucht overigens nog kaarten voor de première verkrijgbaar zijn (tel. 24890) en die voor een optre den "in de wijk" nog steeds besteld kan worden. Mannen nodig Een ander toneelgebeuren is het feuilleton dat gedurende de gehele feestweek in mei op verschillende plaatsen (zoals De Burcht, het Ge recht, een fabriekshal, een winkel straat) zal worden opgevoerd. Aan dit feuilleton werken zowel studenten als "burgeracteurs" mee alsook een harmonie, zangkoren, dansgroepen etc. Elke scène speelt in een ander tijdperk rond een vaste groep van hoofdrolspelers. De basistraining is inmiddels achter de rug; op hét ogenblik wordt het eigenlijke feuil leton ingestudeerd. Overigens zijn er voor dit projekt, dat nu 75 vrouwe lijke en 10 mannelijke medewerkers telt, nog 25 mannen nodig. Het zg. scholenprojekt verkeert thans in de uitwerkingsfase. Er is inmiddels een vorm van overleg op gang gekomen tussen Projekt '75 en verschillende scholen, waarbij o.m. de onderwerpen ter sprake- zijn- gekomen die eventueel op de scholen zouden' kunnen worden be handeld. Deze onderwerpen hebben een gemeenschappelijke noemer in het begrip "stad". Tot half februari wil het scholen projekt de derde klassen van alle middelbare scholen in Leiden met dit begrip bezig laten zijn, waarvan acht dagen voor de behandeling van het gekozen thema per les (het the ma zou in het rooster moeten wor den ingepast) en twee dagen om bui ten de school informatie te verzame- eln (bijv. bij de gemeente, de uni versiteit, musea). De bedoeling is dit projekt te laten uitmonden in ge zamenlijke werkstukken (scripties, maquettes), die in de feestweek zul len worden tentoongesteld, en in een boekje, waarin de resultaten van het projekt zouden moeten worden gebundeld. "En dat kan voor de stad Leiden van grote betekenis zijn", zegt Pieter van Empelen, "omdat er dan eens vanuit een heel andere hoe£ frisse meningen over de stad naar voren worden gebracht". Overigens kan ook dit projekt nog medewer kers gebruiken, liefst mensen die op één of andere manier in de verschil.-! lende aspecten van de stad geïnte resseerd zijn. Voor het kinderspelenprojekt ten slotte is o.m. dank zij pedagogen en musea een verzameling van kinder - straatspelen bijeengebracht, die langzamerhand dreigen te verdwijn nen. Deze spelen zijn gebundeld in een boekje dat nu bij de drukker ligt en dat aan spelbegeleiders in buurt en clubhuizen en op scholen zal wor den toegestuurd. Van februari tot mei zouden de kinderen via de buurt- en kinderclubhuizen de gele genheid moeten krijgen deze speller tjes te spelen, voor welk doel overi gens ook een speciaal speelterrein zal worden ingericht. Projekt '75 is gevestigd In het LAK-theater, Levendaal 150 der de verdieping. Het telefoonnum mer is 46907. Men kan zich daar o.m. als medewerker aan melden voor één van de projek ten rond het eeuwfeest, terwijl men er ook kan boeken voor "Trijntje Cornelis" en er ver der alle gewenste inlichtingen kan inwinnen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3