„'t Swaantje" mode voor parmantige peuters GROENE INJECTIE VOOR KALE HART VAN ALPHEN VROEGE LENTE: NARCISSEN SCHIETEN NU AL OMHOOG PAGINA 4 WOENSDAG 8 JANUARI 1975 Bomen langs Prins Bernhardlaan moeten stukje verhuizen ALPHEN AAN DEN RIJN De plantsoenendienst gaat vol gende week beginnen met het verkassen van de essen langs de Prins Bernhardlaan in Alphen. De bomen moeten verhuizen, in verband met de reconstructie van de Prins Bernhardlaan en de bouw van de dr. Albert Schweitzer brug, die tussen de Prins Bernhardlaan en Eisen, howerlaan over de Oude Rijn koant te liggen. Het gaat om een 30-tal essen. De bomen zullen uit de grond worden gelicht en meteen op nieuw worden geplant langs het toekomstige tracé van de Prins Bernhardlaan. Het gaat hierbij om een verplaatsing van en kele meters, in de meeste ge vallen. Sommige van die essen zullen evenwel worden neerge zet op het Oosthoek-terrein, waar binnenkort zal worden aangevangen met de bouw van 314 woningen. Directeur G J. du Bois van de plantsoenen dienst: „nu zijn de bomen er eens eerder dan de huizen". Het meest spectaculaire gedeelte van de bomenv er huisplan Is ongetwijfeld de verplaatsing van de bejaarde kastanjeboom (dia meter van 60 centimeter), die op de hoek van Prins Bern hardlaan en Emmalaan staat. Ook deze oude reus zal een eindje moeten wijken. IN VOORHOUT Dooi Henriëtte v. d. Hoeven VOORHOUT Een blonde peu ter met twee parmantige staart jes, gestoken in een grappig kiel tje van batikstof, holt me tege moet als ik bij Oranje Nassau- laan 48 over de drempel stap. Daarmee heb ik dan meteen ken nis gemaakt met de oorzaak en belangrijkste inspiratiebron van peuterboetiek 't Swaantje". Een boetiekje dat is ingericht op de zolder van het woonhuis, die ook ils atelier wordt gebruikt. Een zolder die vol hangt met orgine- le kleertjes allemaal in de maat van de driejarige Anneliek en tiaar wat verlegen kameraadje Niels. "Ik maakte alle kleertjes voor Anneliek zelf", zeg; Elly de Jong "en daardoor is ook eigenlijk het boetiekje ontstaan. Ik vind het leuk als Anneliek kleren draagt die niet in iedere grote zaak te koop zijn." Die kleertjes sloegen in de fa milie en kennissenkring wel aan en vandaar dat Elly de Jong al gauw verzoekjes kreeg om ook zo- •ets voor i'rhtjes, neefjes en klei ne kennisjes te maken. "Tot ik de hele week voor jan en alle maal meer kleertjes zat te ont werpen en te naaien," vertelt El ly, "toen dacht ik. ik kan er ei genlijk net zo goed een boetiekje van maken. Iedereen kan nu bij me komen kijken. Als ze iets zien dat ze leuk vinden, kunnen we samen de stof uit zoeken en dan ga ik aan de slag. Hobby Elly de Jong, die eigenlijk van beroep onderwijzeres is, ziet het allemaal als een hobby. "Een ech te zaak er van maken zou ik nu nog niet willen. Ik voel er niets voor bijvoorbeeld twintig kieltjes achterelkaar te naaien, of tien pantalons. Dan moet je het ook heel anders gaan opzetten. Nu werk ik twee ochtenden per week aan de kleertjes want de rest van de tijd heb ik nodig voor Anneliek Pas als zij naar de kleuterschool is ga ik misschien aan een uit breiding denken". Dat ze het als een hobby be schouwt komt ook tot uitdrukking In de prijs. Voor een jurkje wordt tussen de twintig en dertig gul den betaald en dat is voor "mini haute couture" geen geld. "Het liefst", zegt ze. "zou ik alleen maar ontwerpen, want dat is eigenlijk het leukste van alles. Als ik een stof zie weet ik meest al onmiddellijk wat ik er mee moet gaan doen". En als ze die stof, die ze opschar relt in kleine zaakjes in Amster dam en in winkels die folkloristi sche stoffen verkopen, koopt, gaat daar ook onmiddellijk de schaar in. Elly de Jong die nooit een op leiding in het modevak heeft ge- aad, werkt zonder patronen. Hoog stens bij een moeilijke mouw •naakt ze een "kladje" in papier of een oud stukje stof. "Het is eigenlijk net als met het bordte- Kenen op school. Ik zie het al he lemaal staan, nog voor ik een streep op het bord heb gezet". Hoe goed dat haar af gaat zien we als we de twee trappen hebben beklommen, die naar de boetiek leiden. Hoewel het win terseizoen achter de rug is en de zomerse ideeën nog echt moeten komen, heeft Elly de Jong al 'n heel rek met grappige Jurkjes en pakjes klaar hangen. Alle maal van Anneliek, want voor de nieuwe klantjes moet echt weer een ander jurkje of pakje worden gemaakt. "Het is moei lijk voor kinderen een standaard maat aan te houden", vindt El ly, de ene is nog een echte mol lige baby, terwijl een ander van dezelfde leeftijd een heel stuk slanker is. Dat is ook het pro- oleem voor veel moeders. Aan confectie moet vaak iets worden veranderd en als je op dat ge bied twee linkse handen hebt. Halflang Voor dit voorjaar haakt Elly de Jong helemaal in op de half lange roklijn zoals te zien is bij een Ot en Sien aohtig jurk ie van ongebleekte katoen met daaroverheen een schort van folklorestof, met halflange rok ken van denim met daarover heen blauw gebloemde schortjes en eigenwijze mantelpakjes met bijpassende hoedjes. "Voor meis jes is het gemakkelijk leuke din gen te maken, voor jongens ligt dat even moeilijker", meent El ly. daarbij zit je toch altijd weer met die broek. "Een broek die Elly heeft voorzien van gro te applicaties, zakken en na- maak-galgen. De blonde, wat mollige Niels stapt voor de foto graaf heel gewillig in een denim bermuda, die behalve de voor sluiting ook vanachteren een rood veter heeft. Gemakkelijk om de band wat lossetr te laten zitten ais hij toevallig zijn fol- klorisch kieltje met half lange mouwen in z'n broek wil dragen. Durvers Wie komen er nu eigenlijk bij *t Swaantje kopen? Elly de Jong: "De durvers, hè. Veel moeders zijn bang hun kind er eens helemaal anders dan anders bij te laten lopen. Weet je wat ik hier wel veel krijg, oma's die vooral in de kleding die ik nu maak iets van hun Jeugd terugvinden. Als Je niet tot die durvers behoort kun je t Swaantje" wel overslaan want Iets namaken wat in de grote modemagazijnen hangt doet El ly de Jong niet. "Als mensen met ideeën komen moet ik er zelf wel helemaal achterstaan, anders begin ik er niet aan". Op de foto Anneliek en Niels al in zomer-uitrusting. ALPHEN AAN DEN RIJN Het hart van Alphen krijgt de eerst ko mende twee weken een fikse .groene" injectie. De plantsoenendienst gaat op het parkeerterrein achter winkel centrum De Aartiof nu nog een kale vlakte enige tientallen zware essen plaatsen. By eflkaar komen er 55 exemplaren. Een tiental daarvan zal worden geplant in het promena de-gedeelte van de Hooftstraat, en op de Aarkade. Vandaag zou worden begonnen met deze boom-verhuizing naar Alphen. De essen komen nam el ijk uit Har- melen, waar ze het veld moeten rud. men in veifoanid met de verbreding van rijksweg 12. Ze zijn ongeveer 20 jaar oud, en zo'n 5 tot 6 meter hoog. De bomen koeten f 1100 per stuk, in clusief het transport hierheen. Voor deze groen-aanplant heeft Bredero NV, de bouwer van De Aartiof, een 6chenkang gedaan van f 10.700,— en voorts is er om. een bomengift van de Hema. De resterende kosten ko men voor rekening van de gemeen te Alplhen. Directeur G. J. du Rods van de plant soenendienst schait de overlevings kansen van de essen op een 85-90 procent. Er is altijd een percentage van de bomen, dat niet „aanslaat" na overplanting naar elders. Soms blijkt pas na twee jaar dat ze het toch niet doen. Om de overlevingskansen nog te ver groten, zal de plantsoenendienst plastic luchtkokers aanleggen rond om de wortelkluit van de essen. De ze zorgen voor rechtstreekse lucht en regenaanvoer. Bij de plantsoe nendienst heeft mem met dat sys teem uitstekende ervaringen geboekt. Du Bois: ,3U bomen waar we dat al eerder hebben gedaan, zag je hele trossen nieuwe wortels waar die kokers uitkwamen. Van de 55 essen komen er dus zo'n 45 rondom De Aarhof. Enkele krij gen een stek bij de wink el ingang aan de Van Roetoelaerstraat, de meesten worden gesitueerd op het parkeer terrein, en wel op het gedeelte waar het betaald parkeren is Helemaal achterin op de parkeerplaats zullen jonge essen wordien neergezet. De nu nogal gapende autovlakte zai er in veertien dagen ttfds een heed ander aanzien door krijgen. De verplaat sing van de essen van Harmeien naar Alphen wordt verzorgd door N.V. Bom en bank uit Sliedrecht. Bernhardlaan morgen naar Den Haag ALPHEN AAN DEN RIJN Het hoger beroep dat het actiecomité Prins Bernhardlaan heeft aange spannen tegen het Alphense ge meentebestuur over de verbreding van de laan, dient morgen om 11 uur in het paleis van Justitie, Raamweg 1415 in Den Haag. De bewoners vertrekken al om kwart voor 10, vanaf de Pieter Ploriszstraat. In heel de Duin- en Bollenstreek kan men dit verschijnsel waarne men. Vooral op de wat beschut lig gende velden. In Lisse, in Noord- wijk, in Hillegom, in Voorhout en Warmond, in Sassenhei men in Noordwijkerhout-De Zilk. Op som mige velden staan die neuzen al zo'n tien centimeter boven de grond. Hier en daar is zelf het stro, dat de bollen tegen vorst en gure wind moet beschermen, al wegge haald. Het is beslist de moeite waard een naar dit vroege voorjaarsver schijnsel te gaan kijken. Wanneer men over de binnenweggetjes door de streek rijdt kan men het met eigen ogen aanschouwen. Men moet dan niet vergeten ook even een wandeling door het duingebied te maken. Daar openbaren zich even eens de voorboden van een nade rend, doch nog veraf zijnd voor jaar. Het onvoorstelbaar zachte weer voor deze tijd van het jaar is er tevens oorzaak van, dat ook in de tuinen voor en achter de huizen ln stad en dorp de bolgewassen zich aandienen. Met de sterk gestegen olieprijzen is dat een financieel pluspunt. Ook vo rige winter hebben zij daar voordeel van ondervonden. Er werd veel min der warmte-energie gebruikt. Het kassenareaal breidt zich in het Duin- en Bollenstreek meer en meer uit. Er zijn vele bollenkwekers, die zich naast het kweken van bol len de laatste jaren zijn gaan toe legeen op het trekken van bolbloe- Het is voor de bloemenkwekers voorts een prettig verschijnsel, dat de prijzen op de veilingen belangrijk beter zijn geworden. Deze waren in de weken voor nieuwjaar heus niet om over naar huis te schrijven. Vele kwekers mochten toen blij wezen als ze de kosten eruit haalden. Nu is dat allemaal anders. Bij een geringer aanbod worden voor de export naar West-Duitsland veel gevraagde soort Apeldoorn prijzen tot f 2.50 per bos afgedrukt. Andere soorten, zoals Lustige Witwe, Christmas Marvel en Paul Richter, moesten het met be langrijk minder doen. Degenen, die narcissen aan de veiling aanvoeren, hebben het niet zo best. Zo van f 0,70 tot f 1,20 per bos. De vraag uit het buitenland is, nu de feestdagen tot het velleden beho ren, wel wat teruggelopen. Dat was echter ook het geval met de aan voer, omdat de trekkers van bolbloe- men nu eenmaal het zwaartepunt hadden gelegd op de kersttijd. Dit heeft wel tot gevolg, dat de prijzen nu wat beter zijn. Of de kwekers erg gelukkig zijn met deze voorspoedige groei van hun gewassen is nog een vraag. Ze zijn wel bang, dat de bollen het gaat hen namelijk niet om de bloem, maar om de bol toch wel te lijden zullen hebben als er zich nog wintersweer met gure noorden winden mocht aandienen. Bovendien vrezen zij, dat de onvoor- sel baar vele regen van de laatste stelbaar vele regen van de laatste maanden de bolgewassen ook al geen goed zal hebben gedaan. Hoe het allemaal zal uitvallen is eerst te constateren als de bollen worden geoogst. Kweker Hendrik Oostdam. die ach ter de duinenrij op de grens van Noordwijk en Noordwijkerhout gro te bollenakkers heeft en een bedrijf met zijn broers leidt, dat van vader op zoon is overgega&n, nadrukkelijk: "Heus, ik kan me niet herinneren, In de Keukenhof is de lente vroeg te zien, dit jaar. Het abnor maal zachte weer van de laatste tijd heeft de groei van de planten op de koude grond zo bevorderd, dat de narcissen al flink opkomen. DUIN- EN BOLLENSTREEK Het weer is helemaal van slag. Veel regen en een temperatuur, diie ver boven het nor male van deze tijd van het jaar ligt. Het schijnt geen winter te worden. In de natuur is dat ook duidelijk waarneembaar. Op vele bollenvelden kan men niet alleen het groen van de sneeuwklokjes en crocussen ontdekken, maar zijn ook de „neuzen" van de narcissen al duidelijk tussen het afdekriet te zien. Ook de bomen en heesters „ontbotten" hier en daar reeds op luwe plekjes. Dat is allemaal wel heel vroeg in het jaar. Meestal is het tegen eind februari, dat men deze symptonen kan waarnemen op de geestgronden achter Neerlands duinenrij. Door Cees Combee Het is nog te vroeg om te kun nen stellen, dat we dit Jaar geen wintersweer meer zullen krijgen. Januari behoort nog lang niet tot het verleden en februari kan zeker nog wel winters koud en guur weer brengen. De gewassen in de grond houden daarmee kennelijk geen re kening. Door het zachte klimaat van de laatste maanden groeien ze bijzonder snel. Ook de bolgewas sen. De narcissen, die tussen half september en half oktober de grond in zijn gegaan en nu reeds hun groene neuzen tonen, zijn daar het beste bewijs van. Tien centimeter dat de narcissen zo vroeg hun neuzen al boven het stro uitstaken. Dat heeft te maken met de zachte winter. Of de regen schade heeft aangericht aan het gewas is nu nog moeilijk te zeg gen. Ik ben er wel bang voor. Bij vorst verwacht ik niet zoveel scha de aan de bollen. Die kunnen erover het algemeen wel tegen. Wel kan bij felle wind en hagel het groen ernstig worden beschadigd en dat heeft weer zijn invloed op de bloei. Hoe het al lemaal af zal lopen weten we niet. Het is wel zo, dat de natuur zichzelf regelt". Blij met het zachte weer in de ze wintermaanden zijn zeker de bloemenkwekers. Het scheelt hen een "slok op een borrel" wat de ver warming betreft. Ze behoeven nu de kassen lang niet zo heet te stoken als wanneer er strenge vorst heerst. S: De meeste van de 55 eisen uit Harmeien komen op dit parkeerterrein terecht.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4