Droeve dagen in 't legermuseum Twee supermarkten in het winkelcentrum Merenwijk Koop en draag uw valhelm nog vandaag! Circus Krone naar Leiden Pesthuys moet dicht: wie zal de restauratie betalen? i februari moét het, maar 't is nu al net zo nodig! LEIDEN Ook in 1975 zal Circus Toni Boltini geen vergun ning krijgen om in Leiden zijn tenten op te slaan. De gemeente heeft de voorkeur gegeven ««-n het Duitse circus Krone. Dit werd gisteravond in de commissie voor Economische aangelegenhe den van gemeentewege meege deeld. De reden, dat Boltini niet in Leiden mag optreden is onder meer, dat het circus van hem be duidend kleiner is dat de circus sen die manager Mullens elk Jaar naar leiden haalt. Bovendien zegt de gemeente in het verleden geen onverdeeld gunstig ervaringen te hebben opgedaan met het Cir cus Boltini. 'Er is door de affi cheplakker destijds nogal onge controleerd te werk gegaan. De gemeentereiniging moest er aan te pas komen om alles weer schoon te maken. Verder zijn er in het verleden ook wel eens betalings problemen geweest, volgens de heer De Raad." Bovendien wees hij er op dat Circus Boltini elk jaar de omliggende gemeenten bezoekt. Jaarlijks verzoeken 7 k 8 circus sen de gemeente Leiden om ge durende de één of meerdere da gen voorstellingen te mogen ge ven. De grootte van de gemeente in ogenschouw nemend is er slechts plaats voor één oircus per Jaar. "We proberen dan altijd de beste te pakken", aldus de heer De Raad. "En op dit punt hebben we goede ervaringen met de oud- circusdirecteur Mullens, die nu als manager optreedt en grote buitenlandse circussen naar Ne derland haalt. Alleen vorig jaar is dat mislukt omdat 't bewuste cir cus failliet ging". Plan kabel-tv deze maand rond? LEIDEN Half Januari ver wacht de Leidse wethouder van Economische Zaken Van Aken de onderhandelingen met een zeven tal omliggende gemeenten over he gezamenlijk opzetten van kabel televisie te kunnen afronden. Daarna zal een nota of pre-ad- vies over deze zaak aan de ge meenteraad worden uitgebracht, de bedoeling is dat de gemeenten, die aan het gezamenlijk project deelnemen eensluidende voorstel len op tafel krijgen. Een van de problemen, waarvoor nog een op lossing gevonden moet worden is het waarborgen van een goede ontvangst. Een technische werkgroep be kijkt op dit ogenblik of volstaan kan worden met de plaatsing van een ontvangstinrichting op de schoorsteen van de Leidse vuilver brandingsinstallatie of dat de bouw van een nieuwe mast nood zakelijk is. De schoorsteen is ze ventig meter hoog en de nieuwe mast zou aanmerkelijk hoger kunnen zijn. nen voor LEIDEN„Dïoeve dag voor ons", meldde directeur W. Helder van het Legermuseum „Generaal Hoefer" gisteren. En niet ten onrechte. Want het legermuseum, in dit Hol landse klimaat van miezerige regens een geliefd toevluchtsoord voor een groeiend aan tal dagrecreanten, moet deze maand dicht. Redenhet achtergebouw oftewel het voor malige Pesthuys is bouwvallig. „De Rijksgebouwendienst", verklaart Helder, „heeft ge zegd: er kan iets gebeuren. En als er iets gebeurt en je hebt een klas met schoolkinde- ren op bezoek, nou Door Wim Wirtz gen-Leiden voor hebben aange schaft, niet abrupt de deur wijzen "Maar het is dan natuurlijk wel pendance of beter: Armamentarium in Delft, daar waar de Oude Delft de Korte Geer samenvloeien. In ik de verantwoorde- dit gebouw, dat, dateert van 1603, zul- Het voormalige Pesthuys, het eni ge nog in Nederland en derhalve een uniek zeventdende-eeuws (1658) mo-L nurnent, staat alweer luttele Jaar- den tjes in de "stempels". Steunbalken die ervoor moeten zorgen dat het ge bouw niet bezwijkt onder de wrak- mogelijk te maken ke last van door vocht aangetaste kruiskozijnen en die het ook tot aan de restauratie moeten volhouden. Helder: "Dat gebouw moet natuur- militair hospitaal lijk gerestaureerd worden. Maar het militaire gevangenis de vraag wie dat moet betalen. Daar wordt nu nog steeds derhanded. Jaren geleden al ver wachtte men dat het ministerie van Defensie voor de restauratie *zou zor gen. Maar dat is nooit openlijk uit gesproken. Restauratie van monu menten zou natuurlijk ook een on eigenlijke taak zijn voor Defensie". lijkheid draag", zegt hij Volgende maand zal alleen de zg voorgebouw Pesbhuislaan zodat tussentijds gezocht kan laar mogelijkheden om het mu- zonder het forse staartstuk van het achtergebouw zo aantrekkelijk het publiek. Het oude Pesthuys, eens het laat ste onderdak van slachtoffers va "Zwarte Dood", tien jaar later er latei- een "Rijks werkinrichting- len de afdelingen "Internationale" ne wapens" voor bezichtiging wor- de den gereedgemaakt. En al heeft het worden geopend Leidse publiek daar dan niet direct iets aan: in Delft zal de tentoonstel ling over de Tweede Wereldoorlog (omstreeks 5 mei) wel doorgang vin den. Dit betekent dat een deel van het de museumpersoneel gedurende be ten paalde tijd ook in Delft z'n werk en terrein zal vinden, wat mede de re den is waarom 'de sluiting van het (of- Pesthuys geen consequenties heeft. [1 tewel: een vrouwengevangenis) gaat voor de in totaa 55 medewerkers (35 deze week dicht. In afwachting de restauratie, die volgens de Rijks gebouwendienst zo'n drie jaar zal du ren en die volgens directeur Helder globaal vier tot zes miljoen gulden zal vergen. gennjxe uuut zijn vwr itet legermuseum is nu volgens Mat gevoel directeur Helder de dupe geworden. De ^uiting van de ingewikkelde verhoudingen heeft natiuuriijk consequenties op rijks- en lokaal niveau, waarbij het mUseum, waarvan de hamvraag overigens nog steeds aantal ^zoekers vorig jaar met niet is beantwoord, namelijk: wie ppooent steeg tot zal de restauratie betalen? De ge- waarvan m drie jaar tijd het school- meente Leiden, die het pand in rxzoek met 250 procent groeide. "De eigendom heeft, vermoedelijk niet. teruggang in het bezoek zal dit jaar "Want. zegt Helder. "Leiden gaat al naar ik verwacht 50 procent zijn' zo gebukt onder allerei monumen- z&^t Helder. Een -trieste prognose. ten". Defensie, die a geruime tijd Niet minder triest is echter dat het den ïnet de jaardijkse onderhouds- voor het monumentale pand huur be oud^ pegtjhuys zal moeten worden beurt. Maar dat is niet voldoende, taalt? Onwaarschijnlijk. CRM dan? ontruimd. De uniformen, het ambtenaren en 20 medewerkers die in ws.w.-verband werkzaam zijn). Daarnaast is er in het legermu seum zelf nog genoeg te doen. Zo zal het depot op de zolder van het ge bouw verder moeten worden leegge haald (en moeten worden'onderge bracht in de Doelenkazerne) en zal het Pesthuys moeten worden ont- het oude Pesthuys ruimd. Droeve dagen inderdaad voor foor oud-legerofficier Helder en het per- I het soneel, die de nietsontziende tocht, 11 van de boktor door de balken en totaal 64.000. En de vochtsporen langs zoldering en jaren geleden met angst Vragen. Een "mobiel kanon" tegen het trieste decor van vochtvlekken langs zoldering en muren. Directeur Helder zegt: „Als het een beetje flink regent, staat hier soms een laag water. Dat is hier niets bijzonders meer". „Zwarte Dood" Vast staat in elk geval dat het le germuseum deze maand wordt dïecd£r°2S 'eur Helder maait nl*t direct wil bezoekers die het niet wisten en zoreen er bijvoorbeeld een retour Gronin- dit laatste Pesthuys in Neder land. Helder heeft niettemin goede hoop. Ter hoogte van het midden van de negentiende eeuw zegt hij: ',1k kan me niet voorstellen dat 1 Boersma komt naar Leiden 1 de middenstand 1 zich LEIDEN Het winkelcentrum in vast dat er in elk geval twee super- succes v de Merenwijk begint steeds vastere markten zullen komen. middels vormen aan te nemen. Hoewel nog Wethouder Van Aken zei gister- stelling geen definitieve keuze is gemaakt avond in de gemeentelijke commis- in de Merenwijk te vestigen bijzonder uit, de bedrijven, die belangstelling sie voor Economische Aangelegenhe- groot is. Het aantal aanvragen, dat geldt hebben getoond voor een vestiging den de aanwezigheid van supermark- is ingediend, ligt ruim boven de 100. PTT, in de nieuwe woonwijk, staat vrijwel ten noodzakelijk te achten voor het Een begeleidingscommissie, waarin te wapentuig, de prachtige schilde rijen en tal van andere attributen die de herinnering aan de lange his torie van 'de krijg daar aan de Pest- huislaan zo levend houden, zullen dit monument het enige Pesthuys SïïdeèT"BteeSuTirJM~rtfksl«*l moeten woMen opgeslagen. Dire*. en enige legermuseum in ons lartd -- woiirtflT maakt zich met direct de consequenties daarvan de exploitatie. "Maar", zegt hij "wat natuurlijk wel erg naar is: er is geïnvesteerd in dit museum door het personeel. En dat personeel heeft nu een beetje een mat gevoel van: waarvoor heb ik het allemaal gedaan? Vorig jaar is hier een ten toonstelling ingericht over de Tach tigjarige Oorlog. Daar is een half jaar aan gewerkt. En die is onder gebracht in dat gedeelte dat nu ge sloten wordt". Even later tijdens een korte rond leiding door het Oude Pesthuys, blijft Helder staan nadat we de prachtige tentoonstelling over de Tachtigjarige Oorlog hebben bezich tigd. Tlier in dit kamertje, zegt hij, zouden wij het bezoek vertel len over de Spaanse en Oostenrijk se Successie -oorlogMaar dat kan nu niet meer We schrijden voort. Langs de pri- dit winkelcentrum. In-voorkeur uitgesproken voor twee gebleken dat de belang- bankfilialen. Overweging is geweest, dat bankgebouwen een dood punt zijn in een winkelcentrum. Datzelfde bijkantoor van de onder meer zitting hebben het Cen traal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, opdrachtgeefster Mevo centrale plaats bouw en beleggingscombinatie, wet- trum te geven, houder Van Aken en de raadsleden Van Zijp «CDA) en Elaenga (WD), heeft de afgelopen weken enkele ex cursies gemaakt naar de andere win kelcentra. Rekening houdend met de winkels, die reeds in omliggende wij ken als Noord en de Kooi zijn en met een advies van WESP (adviesorgaan van de Merenwijk) is men gekomen tot een voorlopig branchepatroon voor het winkelcentrum. Was er op ïrogenbii nog mrtleve vuurwapens, de stmre gesprekken worden gevoerd. In elk selaatsuirdrukkingen van een scala geval is de begeleidingscommissie tegen om de banken of de PTT een het winkelcen- aan geüniformeerde etalagepop- LEIDEN Minister Boersma pen, de indrukwekkende schilde- Sociale Zaken brengt maandag rijen van Neerlands militaire schil- een werkbezoek aan Leiden. De ABP- de mobilisatie zichtbaar wordt der Jan Hoynck Wethouder Van Aken zegde de (18581933). Tot commissieleden toe. in februari een waar d« mobili" overzicht te geven van het gewenste *n mat-groen branchepattroon in het winkelcen- schuit en eer trum en de mogelijkheden om dat torfiets. Ook hier ideaalbeeld te verwezenlijken. Theo- hebben geïnvesteerd. "De be- rie en praktijk kunnen op dat punt doeling was hier met het voorjaar j nogal wat verschillen. Zo is bijvoor- dan is het precies 35 jaar geleden dat ontvangst door -burgemeester en beeld al gebleken dat voor een be- de Duitsers hier binnenvielen het wethouders in het stadhuis zal mi- paalde branche geen belangstellen- een en ander te doen om de bezet- nister Boersma nog een rondrit door den zijn. Ook middenstanders die herdenken", zegt Helder. U de stad maken. Ook 's-avonds blijft Papendrecht bewindsman begint zijn tocht door I de afdeling, Leiden 's-middags om half twee met itbaar wordt een bezoek aan de Visser 't Hooft- luchtdoelafweerge- scholengemeenschap aan de Ka- - complete BSA-mo- gerstraat waar hij een les maatschap- - het personeel pijleer zal bijwonen. Vervolgens zal I hij een kijkje nemen in de Sociale - Werkplaats. Voorafgaand bij de oorspronkelijke op- daarvoor zijn gepolst hebben laten raadt het al: ook dat gaat niet door. •eten niet voor een vestiging in de Armamentarium Veel interesse van banken en de middenstand zet van de Merenwijk rekening ge houden met de mogelijkheid dat log Mentzij waarschuwde ervoor de con- van het winkelcentrum in de wijk currentie binnen het winkelcentrum Merenwijk te voelen. Bij de beoorde ling van de aanvragen zal zoveel Het legermuseum zal zich w mogelijk voorrang worden gegeven voorrang gaan richten op zijn de- derland aan Leidse ondernemers. "Midden standers van buiten Leiden zijn voor lopig tweede keus", aldus Van Aken. PvdA-commissielid Van Baaren vond, dat wanneer het aantal bankfilialen tot twee zou worden beperkt^ zeker zou moeten toevallen aan de PTT. "Die dienstverlening van dit bedrijf gaat ver uit boven die van een bank, omdat niet alleen geld- maar ook postzaken kunnen worden afgehandeld." Zijn partijgenoot de bewindsman in de Sleutelstad. Hij zal spreken op een openbare le denvergadering van de ARP in de met Stadsgehoorzaal. Onderwerp is "Ne- 1975". i Industrieschap Grote Polder deze zomer vol LEIDEN Nog voor de zomer zal de grond van de Kamer vt»XA "CL nmiwivMiMuu» UC *J" LIUICUUC U1XUXCI1 liet W1U&.C1UCI1U UI» - verspreid nog enkele kleine winkel- niet helemaal uit te bannen, omdat r| tjes zoud enkomen, daarvan is de de bewoners van de Merenwijk daar- Folder Zoeterwoude volledig "Veel bedrijven zitten niet goed in begeleidingscommissie afgestapt. "De mee niet gediend afin. Hij pleitte ?1J° "'^even. Dit maakte de de binnenstad", aldua de heer Van is uitgesproken, dat we het de een winkelpatroon voornamelijk Leidse wethouder Van Aken gister- Keulen, "niet alleen in economisch,. -- ook in stedebouwkundig op- Het al geruime tijd leegstaande pand van "De Landbouw" aan de Maresingel valt op het ogenblik onder de slopershamer. Vele jaren werd vanuit dit punt de melk verzameld bij de boeren in de omgeving en na de verwerking weer gedistribueerd onder de melkhandelaren uit Leiden en om geving. De Raad van Arbeid heeft optie op het vrijkomende terrein om daar een nieuw gebouw neer te zetten. Een en ander zal afhangen van de beslissing die de Leidse raad begin februari neemt over het bestaande gebouw van de Raad van Arbeid aan de Breestraat. C A heeft ter plaatse nieuwbouwplannen, maar het pand van de Raad van Arbeid is op de voorlopige monu mentenlijst geplaatst. eerstkomende Jaren met het winkel- gericht op de eerste levensbehoeften. avond de commissie cencrum. dat een oppervlakte heeft Voor de luxere artikelen zal de con- nomische Aangelegenheden bekend, zicht. Een aantal van die bedrijven sument toch de voorkeur geven aan wU verhuizen, als ze terreinen een groter oentrum met meer keuze- In de eerstvolgende vergadering aangeboden krijgen die de ruimte mogelijkheden. CDA-er Stroink, ten- zullen opnieuw twee terreinen aan slotte, vroeg om duidelijke informatie Regadigden worden toegewezen en over de stand van zaken. "Deze com- dan resteert nog slechts 1.9 hectare, missie is tenslotte het orgaan dat de CDA'er Stroink vroeg zich af welke politieke verantwoordelijkheid voor nieuwe gebieden voor industrieves- van 7000 vierkante meter moeten doen", aldus wethouder Van Aken. De belangstelling in het winkelcentrum komt met me van de de van de banken. Er hebben zich inmiddels 5 of 6 gega digden aangemeld. De begeleidings commissie heeft de voorzichtige deze zaak draagt." hen aantrekkelijk zijn. Deze lokale be hoefte aan bedrijfsterreinen is vrij eenvoudig te onderzoeken. Meoilijker ligt het met het onder- Wethouder Van Aken deelde ken. De resultaten van het onder dat deze zaak op het ogenblik amb- zoek zullen 10 a 12 weken telijk wordt voorbereid. het begin ervan al bekend zijn, en de kosten zullen "slechts" 23 duizend De heer Branderhorst, secretaris gulden bedragen. Als de resultaten Koophandel, was bekend zijn, kan er verder gespro ken worden over de vraag waar de 1 de Kamer met twee van zijn medewerkers een nadere toelichting te geven op eventueel benodigde terreinen het onderzoek naar de toekomstige ten komen, en aan welke behoefte aan bedrijfsterreinen ruimten, dat de komende maanden Van Keulen, zal worden gehouden. WOENSDAG 8 JANUARI 1975

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3