Wilson gaat praten met de vakbonden over stakingen Neerstorten Saturnus wordt geen ramp Ford is bezorgd maar wil niet ingrijpen in Vietnam BRITSE TEGENSTANDERS VAN EG BUNDELEN HUN KRACHTEN Op uitnodiging machtigste bondsleider Israel bereid tot opgeven olie Sinaï MOEDER VAN BREZJNEW (CIRCA 92) OVERLEDEN Kans op ongelukken bij bijzonder fraai schouwspel is uiterst gering WOENSDAG 8 JANUARI 1975 LONDEN De Britse premier Harold Wilson zal een top conferentie houden met vakbondsleiders om te praten over de vele stakingen die het Britse bedrijfsleven dreigen te verlam men. Een datum voor de Ontmoeting is nog niet bekend. Ver- wach wordt echter clat die nog voor het einde van de week zal plaatsvinden. Het initiatief is niet van Wilson uitgegaan, maar van Jack Jones, leider van de bond van transportarbeiders en de machtigste vakbondsman van Engeland. Jones deed zijn verzoek nadat Wil- gewoon een keer zijn tanden laten son vorige week vrijdag fel tegen de zien. leden van zijn bond was uitgeval- Politiek kan Harold Wilson zich bo- len. die verantwoordelijk worden vendien plotseling meer veroorloven genoemd voor de stakingen bij het dan een paar maanden geleden. Dit in noodverkerende British Leyland- komt voornamelijk doordat de lin- Wilson zei dat bedrijven, die door verloren. stakingen in financiële moeilijkhe- Van Concervatieve zijde wordt de den geraken, niet op overheidssteun topconferentie toegejuicht, hoewel TEL AVIV Israël heeft in beginsel besloten de olievelden van Aboe Rodeis in het zuidwes telijke gedeelte van de Sinai- woestijn aan Egypte terug te geven in een tweede fase van een akkoord met Cairo. Het Israëlische dagblad Haa- retz meldt dat Israël Egypte verscheidene keuzemogelijkhe den biedt. Deze zijn: Totale terugtrekking uit Aboe Rodus waarbij Egypte de volledige controle over de hoefden te rekenen. „U kunt baan dus in eigen hand hebben", aldus de Britse premier. Het was de eerste keer sinds de verkiezingen hier en daar bedenkingen zijn tegen de waarde van dit soort be sprekingen. Als de bonden zich blijkbaar niet houden aan het so- dat Wilson zich frontaal tegen de ciaal contract, Britse arbeiders keerde. zich dan wel houden De uitspraak van de premier had maken afspraken, zo zoals verwacht felle kritiek tot ge- aantal Tories zich af? volg in vakbonds- en politieke krin gen. Maar Jack Jones, die als zeer gematigd bekendstaat, zei: „Ik weet niet zullen houden dat velen willen dat ik de speech op het gebied van Wilson afkeur, maar ik doe het Wilson twee niet, wat niet wil zeggen dat ik het met hem eens ben". Tijdens de ontmoeting wil Jones diriï belangrijke punten aansnijden. Ten eerste het opzetten bitrair college, speciaal voor stakin- passen vraagt een Als de besprekingen met de bonden mislukken, of als de bonden zich ,n de afspraak lonen, blijven mogelijkheden over. an een wettelijk ge regelde loon- en prijspolitiek of het aanpassen van de omstreden wet op de sociale verzekering van 1966. De andere mogelijkheid, het gen. Ten tweede een volledige inza ge in de boeken van de bedrijven, zodat de arbeiders bijtijds weten of er een crisis dreigt of niet. Ten derde de noodzaak van het bespoe digen van de besprekingen over ar beidersparticipatie in het bestuur van bedrijven. De topconferentie vallig gevolg van spraak van Harold Wilson. Politiek de sociale wetgeving niet een toe- Conservatieve toevallige uit- Howell, die 1966, lijkt een probater middel om de kwaal te bestrijden. Bij deze wet is namelijk bepaald dat de ge zinnen van stakers recht hebben op een sociale uitkering en in sommige gevallen de stakers zelf ook. De wet is altijd een doorn in het oog van de Tories geweest. Het Lagerhuislid Ralph studie van de gevol de wet heeft gemaakt, is is ander zorgvuldig voor be- tot de conclusie gekomen dat het WASHINGTON/SAIGON Pre- heeft Zuid-Vietnam elf reid. Het sociaal contract tussen de aantal stakingsdagen „dramatisch is aident Garald Ford LabourpartiJ de vakbonden gestegen". dreigt op de klippen te lopen, zo het al niet gestrand is. Het gros van de vakbonden zal deze maand met looneisen komen die veel hoger zijn dan volgens de be palingen van het sociaal contract is toegestaan. Het inflatiecijfer voor dit Jaar is zo mogelijk nog hoger dan vorig Jaar, toen het ruim 22 procent bedroeg. En Wilson moest enigde Staten is "bezorgd" i zijn "Het smaldeel is bezig aan een ter- 242 districtshoofdsteden verlo- operationele missie", aldus Beecher, de ren, waarvan zes sinds 6 december die over deze missie verder niets de toen Noord-Vietnam zijn huidige kwijt wilde. Alleen een terloopse blik naar opzij kan er in het ver scheurde Indochina nog af als vluchtelingen voor het oorlogsgeweld op de weg langs het levenloze lichaam van een jongen naar 'veiliger' oorden lopen. Dit tafereel deed zich voor in de omge ving van de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh. De dorpen in deze streek worden opnieuw bedreigd door de re volutionaire troepen en de bevolking vlucht naar de stad in de hoop, daar aan de oor log te kunnen ontkomen. olievelden krijgt. De olievelden blijven onder beheer van Israël, dat Egypte betaalt voor de gewonnen olie. De oliebronnen blijven onder controle van Israël, maar Egypte krijgt alle olie. Volgens Haaretz wil Israël de eerste mogelijkheid alleen over wegen in het kader van een vijf jarig akkoord met Egypte dat daarbij belangrijke politieke concessies zal moeten doen. De laatste twee alternatieven zijn beschikbaar voor het geval Egypte weigert een akkoord, voor de duur van vijf ,jaar aan te gaan. Israël hecht voorts veel belang aan een wederzijdse non-belli- gerentieverklaring voor de duin- van het aakoord en de afspraak dat niet wordt deelgenomen aan een oorlog die zou worden begonnen door een land dat geen partner in het akkoord is. Andere Israëlische bladen schreven gisteren dat de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, Henry Kissinger, zijn pendeldiplomatie in het Midden-Oosten deze maand of begin februari zal moeten her vatten om over een tweede fase van een scheidingsakkoord tus sen Israël en Egypte te onder handelen. Correspondenten van deze bla den in Washington hadden van Israëlische functionarissen ver nomen dat een persoonlijke be middeling van Kissinger in Je ruzalem en Cairo de enige ma nier is om de Israëlische en de Egyptische voorwaarden voor een dergelijk akkoord in elkaar te passen. Volgens de Jerusalem Post valt het vooral president Sadat moeilijk om via het huidige sy steem van diplomatiek overleg zo tegemoetkomend te zijn als hij zou kunnen wanneer hij on der vier ogen met Kissinger zou spreken. Hoewel de Amerikaanse minis ter half Januari in Washington een onderhoud zal hebben met de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Ylgal Al- lon, zal Kissinger ook niet kun nen ontkomen aan een persoon lijk gesprek met premier Yitz hak Rabin en mogelijk het ge hele Israëlische kabinet om te trachten de geschillen tussen de twee partijen uit de weg te rui- cvctaom - Phoeoc Binh. Hij volgt de campagne begon. Vier van die nemen mn het system va,n vo6r geheie toestand in Vietnam "zeer steden liggen in de provincie Phooc 1966 opnieuw in te voeren. Daarbij zorgvuldig", zo heeft de woordvoer- Long der van het Witte Huis, Ronald Nes sen, verklaard. De president heeft een onderhoud uitkering ingeval king geen recht maar een gunst, die pas werd ingewilligd als de Het Amerikaanse Ministerie van Defensie heeft inmiddels meege deeld dat een smaldeel van de vrager kon bewijzen dat hij buiten gehad met de Amerikaanse minister rmë onder lan^ring v^T hei "Hki cM»rvnm >n moeillj Kneden MOSKOU De moeder van de Russische partijleider Leonid Brezj- new is overleden. Dat blijkt uit een condoleantieboodschap van de leden van het Politburo, die gisteren is afgedrukt in het regeringsblad Iz- westia. Mogelijk was de gezondheids toestand van Brezjnews moeder een van de redenen voor het uitstel van zijn bezoek aan Egypte. In de verklaring geven de leden van het Politburo uiting aan hun medeleven met Brezjnew en aan hoogachting en respect voor de over ledene, die bescheiden en goedhartig wordt genoemd. Het is niet bekendgemaakt waar en op welke leeftijd de moeder van Brezjenew is overleden. Aangenomen wordt dat ze ongeveer 92 is gewor den. Evenmin is bekend of zijn va der nog in leven is. In de Sowjet- politieke leiders. Kissinger, over de ontwikkeling de toestand in Indo-GhAna. Later ten op de dag zou hij een gesprek heb- band houdt ben met de minister van Defensie, James Schlésinger. de Filippijnse wateren heeft veria missie "die geen ver net de gebeurtenissen Vietnam". Nessen 2ei verder, dat Ford even wel geen plan in gedachten heeft voor militaire hulp aan Zuid-Viet nam. Nessen noemde de mogelijk heid "hypothetisch", dat Ford het CongTes zal verzoeken de wet te wijzigen, die hem op het ogenblik verbiedt bommenwerpers of troepen te zenden om hulp te bieden aan de strijdkrachten van de regering van Zuid-Vietnam. Nessen herinnerde er wel aan. dat president Ford toen hij de wet op de hulp aan het buitenland on dertekende had verklaard, dat hij van plan was later met de leiders van het Congres de kwestie van de hulp aan Zuid-Vietnam en Cam bodja weer te bespreken. Volgens militaire deskundigen in Saigon houdt het verlies van de provincie Phoeoc Long geen directe bedreiging voor Saigon in, maar als Noord-Vietnam tot een groot offen- sief mocht besluiten heeft het een door te stoten naar de provincies ten noorden en oosten van Saigon. Sinds de ondertekening van het wapenstilstandakkoord, Januari '73, Woordvoerder William Bee cher ontkende vlakweg dat het smaldeel ops toomt naar een bestem ming in de Zuidvietnamese wate ren, nu de strijdkrachten van Sai gon op het slagveld zware verlie zen hebben geïncasseerd. "Als de Verenigde Staten een militaire actie in Zuid-Vietnam zou overwegen" aldus Beecher tijdens een persconferentie, "zou het Con gres eerst worden geraadpleegd". Beecher vertelde dat de Enterpri se, 's werelds grootste oorlogsbodem, samen met de eveneens door atoomkracht voortgestuwde kruiser "Long Beach", twee destroyers, 'n olie-bunkerschip en een bevoorra dingsvaartuig gistermiddag om 13 uur zijn basis Subic Bay op de Fi lippijnen heeft verlaten. Subic Bay is een van de belangrijke thuisha vens van de zevende vloot. Beecher zei dat het smaldeel in zuidwestelij ke richting koerst. LONDEN Vijf organisaties van Britse tegenstanders van de EG hebben zich gisteren verenigd on der de benaming "National Refe rendum Campaign". Zij willen openlijk aansturen op een "neen" bij het voor dit jaar voorgenomen referendum over het Engelse lid maatschap van de EG. Voorzitter van de nieuwe strijd en belangen gemeenschap is het conservatieve parlementslid Neil Marten. Een van die twee vice-voor- zitters is het La bour - parlementslid en oud-minister van Handel Dou glas Jay. Bij de campagne tegen het voort gezet lidmaatschap van Engeland wil men zich op twee hoofdargu menten baseren: het Britse parle ment moet weer het exclusieve recht hebben, wetten uit te vaardigen en belastingen op te leggen, die voor Britse burgers bindend zijn. Enge land moet weer tot vrije handel met elk land in de wereld gemach tigd zijn, in het bijzonder met be trekking tot levensmiddelen. De NRC is van plan door bijeen komsten in geheel Engeland en aoor informatie aan de pers de Britse bevolking uitvoerig in te lichten over de haars inziens te verwachten nadelen van een voort gezet verblijf van Engeland in de EG. Zij wil in het bijzonder "even wicht" brengen in de beschouwing van het EG-vraagstuk door de me dia, die volgens haar tot dusver pro- Europees georiënteerd waren. De NRC zegt te streven naar "n eerlijke argumentatie zonder par- tijenstrijd en merkt op, dat haar eigen samenstelling een mengeling is van alle groeperingen. De Britse Tito - Soares President Tito van Joego-Slavië heeft gisteren met de Portugese minister van Buiten landse Zaken Mario Soares gespro ken over de toekomstige betrekkin een tussen Portugal en Joego-Slavië. landen die bijna dertig Jaar geen diplomatieke betrekkingen met elkaar hebben gehad. Joego-Slavië was een van de eerste landen die het nieuwe Portugese regime erkenden en diplomatieke betrekkingen aan knoopten. regering mag naar de mening van de NRC geen aanbevelingen doen over het blijven in of het uittreden uit de EG. Maar premier Wilson had daarentegen kort voor de EG- topconferentie van december in Pa rijs verkondigd, dat hij bij een be vredigend resultaat van de huidige "nieuwe onderhandelingen" de be volking van Engeland een "Ja" zou aanbevelen. Overstromingen Bij overstromin gen in het zuiden van Thailand zijn i sedert vrijdag 40 personen verdron ken. Bovendien worden nog zes per sonen vermist en zijn er tenmins:e 1.000 geëvacueerd. In de zeven door de overstromingen getroffen provin cies is de oogst veelal verloren ge gaan en is veel vee verdronken. Referendum President Ferdinaind Marcos van de Filippijnen heeft gis teren bekendgemaakt, dat hij de kiezers later in deze maand zal vra gen een oordeel uit te spreken over de verrichtingen van zijn bewind en over voortzetting van de staat van Sinds op 4 oktober 1957 de eerste kunstmaan, de Russische Spoetnik-1 werd gelan ceerd zijn er bijna zesduizend bemande en onbemande ruimtesondes naar banen om de aarde, om de zon, naar de maan en de planeten en zelfs naar buiten het zonnestelsel ge lanceerd, om precies te zijn voor zover bekend 5860. Het meeste van dat materiaal zwerft als rommel door de ruimte direct om de aarde, en op den duur zal het allemaal in de dampkring terugkeren. Vrijdag wordt wel een bijzonder zwaar stuk „thuis" verwacht, en dat kan een spectacu lair schouwspel worden, wanneer het althans in de nachtelijke uren gebeurt boven be woond gebied. Het is de tweede trap van de Saturnusraket, waarmee in 1973 het Ameri kaanse ruimtestation Skylab werd gelanceerd, en dat 36.000 kilo weegt. Door P. Bok Hoewel er al enkele honderden voorwerpen uit de ruimte zijn terug gekeerd, is deze thuiskomst van de Saturnus wel iets bijzonders. Het wordt de ongecontroleerde terugkeer van het grootste brok ruimterommel tot dusver. Andere bijzandetre grote stukken waren vanzelfsprekend alle beman de ruimtecapsules, maar daarvan was de vlucht vrijwel altijd nauw keurig en ln slechts enkele gevallen wat minder precies gecontroleerd. Men wist waar en wanneer ze terug zouden keren. Dat is ook het geval geweest met de vele tientallen re tourcapsules met films en foto's van spionagesatellieten, zowel van Ame rikanen als Russen. De Russen la ten die aan parachutes op land da ten, de Amerikanen vangen hun capsules met parachute boven de Stille Oceaan op met behulp van vliegtuigen met sleepnetten. Hoe vaak dit gebeurd is, is niet openbaar gemaakt. Tegenwoordig gebeurt dit minder dan vroeger omdat verbeter de fototechnieken en transmissieap- paratuur de terugkeer van de opna men zelf niet meer zo nodig maakt: de foto's kunnen vanuit de ruimde worden overgeseind zonder noemens waardig verlies aan kwaliteit. Voorts hebben de Russen eenmaal een cap sule met maanmateriaal naar de aarde gezonden en daar geborgen. Maar er zijn ook vele "ongecontro leerde" thuiskomsten van ruimtema teriaal geweest: kleinere kunstma nen die in een lage baan hadden ge vlogen, delen van lanceerraketten en brokstukken van in de ruimte gedes integreerde satellieten. Meestal verbranden deze ruimte- materialen door de wrijvingswarmte in de dichtere lagen van de damp kring die zij met een snelheid yan tegen de 29.000 km per uur binnen treden. Dat ver brandings versch ij n - sel is hetzelfde als bij meteoren, klei ne brokjes natuurlijke ruimterom mel, die in de aantrekkingskracht van de aarde worden gevangen en de lichtende sporen in de atmosfeer veroorzaken die wij (ten onrechte) vallende sterren plegen te noemen. Grotere brokken natuurlijk puin verbranden niet geheel maar vallen op aarde, meestal verpulverd tot klei ne brokjes, een zeldzame keer als een reusachtig brok, in welk geval grote kraters kunnen worden gesla gen. In historische tijden is dat in 1908 misschien in Siberië voorgekomen, maar van prehistorische tijden zijn nog Slechts de grote Inslagkraters te rug te vinden, zoals de beroemde kra ter In Arizona. Een groot deel van de maankraters en de kraters op Mars en Mercurius moet ook op deze wijze zijn ontstaan. De kleinere stukken kunstmaan en raket die tot dusver de aarde hebben bereikt hebben nooit groot onheil aangericht. Dat Is ook on waarschijnlijk, hoewel de kans beslist bestaat. Per slot van rekening be staat 70 procent van het aardopper- Vlak uit de wereldzeeën en van het resterende deel nog eens ruim de helft uit woestijnen, bergebieden en nauwelijks bewoonde streken. Dat is zeker het geval in de zones tussen de 30 graden noorden en zuiderbreed te, waarboven om bepaalde rede nen de meeste satellietbanen liggen. En in de wel dichter bewoonde streken is de reële bebouwing ook maar een vrij gering percentage. Niettemin is er in 1972 een door 69 landen getekende conventie op gesteld, waarin de aansprakelijkheid voor schade geregeld wordt, op welke conventie echter nog nooit een be roep is gedaan. Alle ruimtevaartmo- gendheden op China na hebben de ze conventie getekend. De ruimterommel valt ooit terug naar de aarde doordat zich tot op grotere hoogte dan men aanvanke lijk meende nog resten van de at mosfeer bevinden en verder in de interplanetaire ruimte ook uiterst ijle materiedeeltjes voorkomen. Die remmen de snelheid geleidelijk af, zij het zeer langzaam, waardoor de centrifugale krachten het gaan ver liezen van de aantrekkingskracht van de aarde. Satellieten ln lagere ba nen komen eerder terug dan die in hogere, waarvan de levensduur tot in de honderdduizenden Jaren kan lopen, in extreme gevallen tot miiT joenen Jaren. Het feit, dat de tweede trap van de Skylab-Saturnus nu al, na nog geen twee jaar, in de dampkring te rug-keert, ligt e^n het feit dat deze Saturnus-trap in een betrekkelijk lage baan draait. Het brokstuk, dat vrijdag terug keert, weegt 36.000 kg. Ongeveer de helft daarvan zal in de atmosfeer verbranden, het eerst de betrekkelijk dunne wanden van de brandstoftank die in afmeting verreweg het groot ste deel van het gevaarte uitmaakt. Maar naar computer-berekeningen zal ongeveer 18.000 kg materiaal, voora delen van de zware raketmo tor, het aardoppervlak bereiken. On getwijfeld niet als één groot brok, maar door de hitte en weerstand in stukken geslagen. Die stukken kun nen over een vrij groot oppervlak verspreid worden. Waar? Dat is nog niet te zeggen. Dat hangt van allerlei onberekenba re details af en van de atmosferi sche toestanden rond de gehele aardbol binnen de zones van de baan van het gevaarte. Pas kort tevo ren kan door de Nasa berekend wor den op welk tijdstip en waarde te rugkeer geschiedt, ergens cussen de 50 graden noorder en zuider breedte. De rakettrap oet dan een fantas tisch helder, minutenlang waarneem baar vurig spoor langs de hemel trekken, maar op een hoogte die het waarnemen onmogelijk maakt pulvetde resten de laatste delen van wanneer er ter plaatse bevolking is. De laatste fase, wanneer de ver- de dampkring door schieten, zijn het witgloeiende sterren, die bovendien de omringende luchtlagen nog eens lel doen oplichten. Spectaculair wordt het wel, maar of het ergens te zien zal zijn is nog de vraag. En de kans dat er ern- stige schacfe wordt aangericht is niet meer dan naar schatting een op honderdduizend. Over geruime tijd (wanneer is nog niet te berekenen) zal ook de onvermijdelijke terugkeer van Sky lab zelf voor een soortgelijk of waar schijnlijk zelfs veel fraaier schouw spel zorgen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13