Hockeyers geven W est-Duitsland geen kans: 4-1 rr lIj ORANJE: GEDEELDE EERSTE PLAATS Meningsverschil tussen Vissers en Duyndam... Tos Valentijn verbetert record Schenk Imponerende overwinning intermeubel V.D.KLUGT DINSDAG 7 JANUARI 1975 PARIJS Nederland en West- Duits land zijn. gezamenlijk uit geroepen tot Europese voetbal land van 1974 door het toonaan gevende Franse blad "France- Football". Onder de kop "Neder land en West-Duiteland niet te scheiden" geeft het blad een verklaring voor de aaneenkoppe- llng van beide landen. "Als we op de resultaten afgaan, komt Nederland de eer alleen toe. In veertien wedstrijden werd slechts één keer verloren. De wk-finale tegen West-Duitsland. De Duit sers leden tegen Spanje en Oost- Duitsland een nederlaag. Maar Je kunt West-Duitsland als we reldkampioen moeilijk achter Nederland plaatsen. Daarom rest slechts één oplossing: beide lan den de eerste plaats toekennen", aldus France-Football. De ranglijst ziet er als volgt uit: 1. Nederland en West-Duits land, 3. Polen, 4. Spanje, 5. Bel gië. 6. Engeland, 7. Oost-Duits land en Joegoslavië, 9. Schotland, 10. Ierland en Griekenland. ROME De coach van het Italiaanse voetbalelftal Fulvio Bernardini is tijdens de wed strijd Lazio RomaJuventus (1—0) mikpunt geworden van woedende Lazzio-supporters. Evenals zijn voorganger Verruc- cio Valcareggi werd hem door de allengs kwader wordende fans verweten dat hij de spelers van Lazio (nu tweede op de ranglijst) passeert voor het nationale team. Snel gealarmeerde agenten kon den al te opdringerige toeschou wers van Bernardini's tribune plaats verwijderd houden, waar door de coach de wedstrijd "rus tig" kon uitzien. VLAARDINGEN Koos van ElleswiJk, René Pas en Aad Reygersberg van de eerste-divi- sieclub FC Vlaardingen zijn door het bestuur met ingang van de eerstvolgende competitiewed strijd uit het eerste elftal ver wijderd. Zij zouden de sfeer in de spelersgroep aanzienlijk verslechteren. Ook bleven de prestaties achterwege. Zij werken wel op normale wijze hun con tract af, maar moeten op de re servebank van het c-elftal zitten. Het bestuur van FC Vlaardingen, dat de steun heeft van de FBO, heeft de zaak voorgelegd aan de arbitragecommissie van de KNVB. BRUSSEL Paul van Himst (Anderlecht) is voor de vierde keer uitgeroepen tot Belgische voetballer van het jaar. De 32-ja- rige aanvoerder van het nationale elftal viel de eer tevens te beurt in 1960, 1961 en 1965. Hij kreeg 233 stemmen (van Journalisten, scheidsrechters en offcials) en bleef Standard-doelman Chris tian Piot (159) ruim voor. NOTTINGHAM Brian Clough, op 12 september ontsla gen als coach van de eerste divi sieclub Leeds United, is aange trokken door Nottingham Forest, dat een klasse lager uitkomt in de Engelse league. Het is de vierde vereniging binnen vijftien maan den, die een beroep doet op de trainer. Slechte zes weken heeft Ulough het uitgehouden bij de slub die in het seizoen 1973/74 on- ler leiding van Don Revie kam pioen van Engeland werd. BARCELONA Voor de Nederlandse hockeyers waren er gisteren na afloop van de slotwedstrijd tegen West-Duitsland sigaren en de erewijn in de vorm van een pittige sangria. Een verdiende beloning op het zon nige terras van de chique Real Poloclub van Barcelona na de imponerende overwinning op de Olympische kampioenen. De West duitsers gingen tegen het gerenoveerde Oranje-team met 4I kansloos het schip in. Een forse triomf voor Nederland op de Duitse h ockeygrootmeesters, die sinds mensenheuge nis niet meer is voorgekomen. De Nederlandse hockeyploeg ver diende de zege volkomen door zijn enorme inzet, voor het prachtig sluitende spel, maar toegegeven moet worden, dat de Westduitse ploeg op zijn retour is, of althans ouderdoms- verschijnselen vertoont. West-Duits land teert nog altijd op zijn oude roem met grote namen als Rott, Pe ter, Krause, Freise, Dröse, Schmidt, Trump en Kaessmann, maar al de ze cracks dachten met de verjongede Oranje-ploeg wel een loopje te kun nen nemen. De nieuwe lichting van Cees Tania was echter na het ge lijke spel tegen Spanje gebrand om het vierdaagse toernooi van de Real Poloclub gaaf af te ronden. De Duitsers mochten dan misschien niet zo bijster gemotiveerd zijn, deze nederlaag van 4-1 kwam erg hard aan. De Duitse bondscoach Budin- ger verbitterd: "Misschien is het wel eens goed voor ze dat ze zo'n pak 6laag hebben gehad". Al bij de rust zag het er vrij hopeloos uit voor de Duitsers met een score van 3-1. Hulpeloos de armen in de lucht stekend kwamen de Duitsers pauzeren bij hun coach, die prompt de falende Peter en Kaessmann bui ten het team zette. Puntgaaf Opnieuw hoefde Nederland ook in deze wedstrijd niet zijn toevlucht te zoeken bij de strafcorners. De ploeg kon er slechts één losbranden en in het hele toernooi maar zes, want immers Frans Spits, de grote provo cateur op dat gebied, is uit de ploeg verdwenen. Nederland had de korte corners niet nodig. Het maakte drie puntgave velddoelpunten en het vier de werd door Freise in eigen doel ge werkt. Ook dat nog! Het gebeurde bij de stand 2-1 dat de nieuwe linksbuiten Jan Boerma een van zijn gevaarlijke acties afrondde met een schot. De bal zou voorlangs zijn ge gaan als Freise in paniek het schot niet tot een treffer had omgebogen. De 29-Jarige Amsterdamse débu tant is in dit toernooi meteen uit gegroeid tot een van de hechte steunpilaren van het team. Hij nam zelf drie prachtige doelpunten voor zijn rekening en had een zeer belangrijk aandeel in diverse ande re. De wijze waarop hij ook de eer ste treffer tegen West-Duitsland voorbereidde getuigde van grote klasse. Hij ving een harde half-ho- ge pass schitterend op, ondernam een rush en mikte toen haar zuiver op de ongedekt staande Ron Steens, die de befaamde Rott geen kans gaf. Dat gebeurde al na negen mi nuten. Nauwelijks drie minuten la ter maakten de Duitsers echter ge lijk door onattent wegwerken van de Nederlanders, zodat Trump van dichtbij 1—1 kon scoren. Het was de nieuwe halfspeler Paul Lunter die na vijftien minuten zijn ploeg opnieuw een voorsprong bezorgde. Uit een vrije slag van Pierik pikte hij de bal, die van keeper Rott te rug kwam op en sloeg hoog in. De Duitsers kregen in deze wed strijd zeven strafcorners toegewe zen, maar zij konden er niet één Zege Betty Stöve DALLAS Betty Stöve en de Ame rikaan Dick Stockton hebben de fi nale gemengd dubbelspel gewonnen van een internationaal tennistoer nooi in Dallas. Zij versloegen in de eindstrijd de Amerikaanse combina tie Rosemary Casals—Marty Riessen met 6—7 6—2 6-4 3-6 Door Piet Kienhuis achter Derk Doyer krijgen. Straf cornerspecialist Krause faalde vol komen, mede door snel ingrijpen van de tegenstanders. Tegen het einde moest hij zelfs dit werk over laten aan Strödter, maar ook die had geen succes. Nederland spreidde in dit duel de aanvallen veel beter over de vleugels dan voorheen en er werd nu ook uitstekend door de spelers geswitcht en overgenomen. mee, die nu thuis moesten blijven, beschik ik voor Maleisië wel over "n betrouwbare selectie". Nederland eindigde in dit toer nooi net niet op de eerste plaats, maar dat is van ondergeschikt be lang. Het team van Southgate, waarin zeven Engelse internationals waren opgenomen, kreeg door een iets beter doelgemiddelde de hoofd prijs. In dit gelegenheidstoeimool hebben echter niet alle ploegen te gen elkaar gespeeld. Zo mochten de Engelsen van geluk spreken, dat zij niet tegen Nederland hadden be hoeven uit te komen. INZELL Jos Valentijn heeft zijn naam weer eens laten bijschrijven op de nationale recordlijst. De man uit Ter Aar, die, bijna twee jaar na zijn kortstondig en diep betreurd prof-avon tuur nog niet in internationale wedstrijden mag uitkomen, ver beterde gisteren op het kunstijs van het Beierse schaats-eldo- rado Inzeil het Nederlands record op de 1000 meter tot 118.69. Een fractie van een seconde sneller dan de sinds 20 februari 1971 (Inzeil) als toptijd geboekt staande 1.18.8 van de voor malige alleskunner Ard Schenk. Valentijn leverde zijn prestatie in een 'testraoe', na afloop van de West- duits e sprintkampioenschappen, een procedure die door kernploeg-coach Leen Pfrommer als volgt wordt be schreven: "Tien minuten voor het begin, als het gaat om de 500 meter, of tien minuten er na, voor de 1000, annonceert de speaker een 'testlauf'. zonder namen te noemen. En dan rijdt Jos. Steeds helemaal alleen. Op deze manier valt hij duidelijk bui ten het programma". Aangezien Valentijn op nationaal niveau startgerechtigd is lijkt dit Nederlandse record voor erkenning in „aanmerking te komen. Dit is ook de mening van KNSB-bestuurslid Wierd Wynia, oud-voorzitter van de technische commissie langebaan. De vraag is natuurlijk in hoeverre de individuele 'wedstrijd' van Valentijn in Inzeil als 'officieel' kan worden aangemerkt. Op de 500 meter kwam Jos Valen tijn, die het komende weekeinde in Assen uitkomt bij de Nederlandse kampioenschappen, tot 39.45 secon den. Met zijn prestaties van zondag (39.60 en 1.21.59) komt hij uit op een Nekslag Tien minuten na rust deelde Ron Steens, die evenals André Bolhuis bergen werk verzette, de nekslag uit met een schitterende solorush, waarbij hij ook goalie Rott geen kans gaf (4—1). De Duitsers probeerden nog, door met man en macht naar voren te gaan, de uitslag althans draaglijk te maken, maar ook verdedigend klopte het by Nederland uitste kend, met onder andere opnieuw vol zelfvertrouwen opruimende Rinus Dijkerman en een Doyer onder de lat die van geen wijken wist. Bondscoach Ceës Tania kon uiteraard meer dan tevreden zijn en hy onthield zün ploeg met de talrijke debutanten dan ook niet de nodige lof. Hij was er zich echter maar al te zeer van bewust, dat de Duitsers ditmaal niet op het niveau speelden van weleer. "Ik ben in die vier dagen erg veel wijzer gewor den", bekende hij opgewekt. "Met Hans Kruize en Jaap Kooreman AMSTERDAM Ton Vissers, ma nager van de nieuwe wielerploeg Al- sa ver/Jeunet/De Gribaldy, is op de dag van de voorstelling van zijn ploeg geconfronteerd met het eerste probleem. Leo Duyndam, onlangs binnengehaald als de voorman van het Nederlandse continent, dtreigt al weer uit het zadel te vallen. Vissers toezegde zich volledig in te aanvankelijk als baanrenner, verdub belde zijn salaris vervolgens ruim boen Duyndam - mede als gevolg van een conflict met Péter Post - vissers toezegde zich volledig in te zetten voor het wegseizoen. Duyndam. de Hamlet van 't Nederlandse wiel rijderscorps, veranderde echter nog maals van mening. Reed in het ou de Jaar nog de zesdaagse van Her- ning en München en wilde in de komende weken nog in Bremen en Rotterdam rijden. Die zesdaagsen vallen echter na de datum,waarop zyn contract met Vissers zou in gaan. De ploegbaas was niet akkoord, wilde het contract weer terugschroe ven en daarmee het salaris van Duyndam met meer dan 10.000 gul den korten wanneer hij aan de zes daagsen zou deelnemen. Duyndam kon daarmee niet instemmen en ver liet gisteren twijfelend de RAI waar de ploeg werd voorgesteld. Alsaver of Rotterdam, dat was voor hem de kwestie. Een probleem dat voor Duyndam, sinds Post aftrad de kroonprins van Nederlandse zesdaagserenners, moeilijk oplosbaar is. Hij heeft am bitie voor het wegseizoen na een be wust rustig gehouden winterperiode. Hij heeft echter aan de andere kant al toegezegd in Rotterdam te zulen rijden. Lomme Driesens, de ploegleider, wil niet dat Duyndam in de Rotterdam se zesdaagse rijdt. Driessens stelt: "Leo gaat de baan op, of de ploeg Jiit". "In België zijn meer dan 120 renners werkeloos. Er is keus in o- vervloed. André Dierickx smeekt op zijn knieën of hij bij mij mag bin nenkomen. In zo'n geval laat ik mij door Duyndam niet de wet voor schrijven. Vanaf volgende week wordt er bij ons op de weg getraind en dan is er geen plaats meer voor zijn zesdaagsen". Het conflict met Duyndam was niet het enige schaduwplekje op het moment dat de ploeg in het licht trad. Volgens Vissers, die zeer open hartig was, was er oorspronkelijk gedacht aan een Nederlandse ploeg met wat buitenlandse inbreng. Duyn dam, Krekels, Jan van Katwijk, Schepers, Aling, Keileners, Sluiper Franken, Koken en Sterk werden ge contracteerd. Op het laatste moment echter werd overeenstemming be reikt met de Franse rijwiel- en on- dierdelenproducent Jeunet en De Gri baldy, waardoor de deur moest wor den opengezet naar België en Fran- taryk. Vissers en Driessens besloten net als vorig jaar, in de Robotaffaire, uit te wijken naar België, waar geen voorschriften bestaan tot het mini mumsalaris van een wielerprof.. In België wilden zij de ploeg doen in schrijven. Naast Eric Leman, Staf v. Roosblroeck, Albert v. Vlierberghe en Willy Wesemael zou nog 'n 14 tal Belgen worden aangetrokken. Daar door zal volgens devoorschriften v. de internationale wielerfederatie slechts plaats zijn voor negen niet uit Bel gië afkomstige renners. Het betekent dat vier, of ten hoogste vijf, Neder landse rijders een vaste plaats in de a-ploeg zullen krijgen. "De anderen" verklaarden Vissers en Driessens, "zullen als b-renner worden be schouwd. Maar al zullen zij in het hele seizoen geen meter rijden dan ontvangen ze toch iedere cent salaris die hen is toegezegd. Voor ieder van hen is dat tenminste 10.000 gulden." sprinttotaal van 159.190 punten, slechts weinig boven het Nederlands record van Jan Bazen (158.950). Jos Valentijn is ook Nederlands recordhouder op de 500 meter met 38.7 seconden. De leden van de Nederlandse kern ploegen zorgden gisteren voor een groepje persoonlijke records. Bij de dames verbeterde Sippie Tigchelaar zich op de korte afstanden aanzien lek: op de 500 meter van 47.0 46.11 en op de kilometer van 1.32.08 tot 1.31.44. Sijtje van der Lende sprint te een halve seconde sneller dan zij ooit had gedaan: 45.66 tegen 46.18. Haitske Pijlman ging van 44.86 naar 44.50. In de heren-afdeling noteerde Ep- pie Bleeker, door de prestaties .van Valentijn weer verdreven naar het tweede plan, zijn beste persoohlijke seizoentijden van 39.58 en 1.19.64. Ook Jan Bazen kwam weer eens on der de 40 seconden: 39.96. Allroun- der Klaas Vriend zat op de 500 me ter sprinter John Olof op de hielen (40.48 tegen 40.10) en overtroefde hem op de 1000 meter duidelijk: 1.20.01 tegen 1.22.19. Het dames-kernploeglid Annie Borc- kink, die zondag tegen het üs sloeg na een botsing met de vallende Jan Bazen, blijkt van deze onfortuinlijke confrontatie geen al te nadelige ge volgen te hebben overgehouden. "Er zijn geen beschadigingen en er is ook geen sprake van 'n hersenschud ding", aldus herencoach Pfrommer, "Ze reed maandag nog wel niet, maar ze was wel op de baan. Ze heeft alleen een bult op haar hoofd". Annie Borckink zal dus zaterdag en zondag naar alle waarschyniyvheid gewoon in Assen aan de start ko men. ROTTERDAM Hans van Hel den zal definitief niet starten op de Nederlandse schattskampioenschap- pen, die het komende weekeinde in Assen worden gehouden. Hoewel dit na de ontwikkelingen van de laatste weken ook niet meer waarschyniyk leek (Van Helden heeft ernstige rugklaohten) is het uiteindelijke ver bod pas gisteren gekomen van de be handelende geneesheer, de Rotter damse orthopedisch chirurg dr. Her- Of Van Helden dit seizoen hele maal niet meer kan schaatsen staat nog niet vast. Verzoeken van Van Dijk en Bols afgewezen o/roe lucA/r apecr OP JTAJ siop DAAR LOST- IE WEL FAF» VAM. /DAT BELOOFT WAT VOOR l AAMSTAAMDE ZOUVAÖ> HO, WO, MEMEER SMAKELOOS, DIT 15 SLECHTS BEU TRAINIM6SPABTiTOÊ TEöesl tak:/<£GZ>AM. UTRECHT Het verzoek van Jap- pie van Dyk om op korte termyn de amateurstatus terug te krygen is gisteravond door het bestuur van de Koninkiyke Nederlandse Schaatsen- rydersbond afgewezen. Van Dyk, die lid is geweest van de schaatsprofor- ganisatie WISO, had om een per- sooniyk onderhoud met het bestuur gevraagd, hetgeen in Utrecht heeft plaats gehad. Het bestuur heeft de Fries, die, toen Schenk, Verkerk, Bols en Verheyen reden voor de ISSL, nog Nederlands kampioen by de amateurs is geweest, moeten wy- zen op een in de zomer van 1974 door het ISU-congres in Londen aangeno men regel, volgens welke de ryders die in het seizoen 1973/1974 om geld hebben gereden in 1974/1975 in elk geval niet mogen uitkomen als ama teur, ook niet op nationaal niveau. De KNSB zal by de ISU wel een re-amateurisatie verzoek voor Eddy Verheyen indienen. Deze heeft de KNSB aangeklopt om de mogelyk- heid te onderzoeken om weer ama teur te worden. Algemeen secretaris Comello heeft hem by die gelegen heid gewezen op de onmogeUjkheid aan zyn verlangens te voldoen, om dezelfde reden als by Van Dyk.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9