Bende van jonge Zuidmolukkers pleegde een reeks misdrijven „Geen paniek" over kentekenbewijzen Luchtvaartakkoord China- Nederland wordt voorbereid "Opsporingsteam voor narcotica noodzaak" "Klimaat om te investeren niet best PAGINA 6 DINSDAG 7 JANUARI 1975 ROTTERDAM „Het gaat om een stelletje zeer zware mis dadigers. Ze hadden een werkwijze die nog maar weinig in ons land voorkomt. Er werd zonder enig pardon geschoten. Van politieke doeleinden was geen sprake. Doodgewoon een puur kriminele club", aldus majoor J. van de Ban van de rijkspolitie in het district Den Haag en commissaris J. Blaauw van de Rotterdamse recherche. Zij hebben de leiding van het team rechercheurs dat sinds vier maanden bezig is met het onderzoek naar de praktijken van een bende jonge Zuidmolukkers. Een indrukwekkend wapenarse naal. uitgestald op een tafeltje voor hen, illustreert de woorden van de twee politiemannen. Er liggen ge weren, machinepistolen, grote en kleine messen, dolken, sabels, ge luiddempers, televizieren, diverse soorten munitie, wurgstokjes. In to taal zijn elf man gearresteerd, tien Zuidmolukkers en een Rotterdam mer. Zeven zitten nog in voorar rest. In verschillende samenstellin gen hebben zij een aantal overvallen gepleegd. Het speciale recherche-team, dat opereert vanuit het Rotterdamse politiebureau Sandelingplein, werd enkele dagen na de overval in Moor drecht geformeerd. Omstreeks een uur of elf donderdagavond 29 augus tus vorig Jaar drongen vier gewa pende en gemaskerde Zuidmoluk kers de woning binnen van de di recteur van de aan de Kerklaan in Moordrecht gevestigde RABO-bank, de 40-Jarige H. G. de Boer. Zonder enig pardon schieten ze hem neer, binden zijn vrouw en 10-Jarig zoon tje vast, weten de sleutel van de on der de woning gelegen bankkluis te bemachtigen en gaan er vandoor, met 30.000 gulden. Bij de overval is gebruik gemaakt van een pistool en een alarmpistool. Het eerste is nog zoek, het tweede is gistermiddag op gedoken uit de IJssel, nabij Capelle. Met zowat zijn laatste kracht weet de heer De Boer zijn zoontje te be vrijden. Het jongetje belt de politie. Een spoedoperatie redt het leven van de bankdirecteur. Zijn toestand is nu redelijk. In de nacht van 8 op 9 september volgt een wraakactie op het Turkse theehuis Son Mezar (Laatste Rust plaats) aan de Mauiitsplaats in het centrum van Rotterdam. Een jonge Zuidmolukker krijgt daar 's avonds kort voor sluitingstijd, ruzie met een illegaal in ons land verblijvende Turk. DEN HAAG Minister Van Agt '(Justitie) vindt dat de opsporing van narcotica moet gebeuren door een landelijk rechercheteam, dat zo snel mogelijk moet worden gevormd. Volgens hem kan een dergelijk team uit het korps rijkspolitie ge vormd worden. Van Agt verklaarde dit gisteroch tend bij zijn vertrek naar Amerika, waar hij zich op uitnodiging van de Amerikaanse regering gaat infor meren over de handel en het ge bruik van hard-drugs. Over de vorming van een landelijk narcotica-team zijn al besprekingen gevoerd. Van Agt: "Het belangrijk ste is niet de vraag, waar je die men sen vandaan haalt, maar de vraag, hoe Je deze mensen de verzekering geeft van een goede samenwerking met de politiekorpsen in de grote 6teden". Van Riel (VVD): 'Confessionelen en liberalen moeten samen' ASSEN Het WD-Eerste- Kamerlid Van Riel heeft giste ren niet-sooialistische partijen opgeroepen samen te gaan. Op een bijeenkomst in Assen noem de hij 't samengaan "uit naakt zelfbehoud onvermijdelijk". Hij wees op recente enqueteuitsla- gen: die grote winst voorspel- voor PvdA en PPR en verlies voor KVP en ARP. v. Rie] con cludeerde daaruit dat de meer derheid van 't Nederlandse volk kiest voor een twee groepen- stelsel. Hij zei verder zelf te denken aan een parlementair samengaan van WD, ARP, KVP en CHU maar volstrekt niet aan één partij. Het ging vermoedelijk over een handel in verdovende middelen. De Zuidmolukker loopt daarbij een paar klappen op. Hij vertrekt en gaat zes vrienden halen. In de gau wigheid wordt een machinepistool georganiseerd. Ze gaan terug naar Son Mezar en vragen de Turkse ei genaar Zicky Calik wie er gesla gen heeft. Calik stelt voor de affai re buiten uit te praten, maar plot seling trekt een van de Zuidmoluk kers het machinepistool en maait Calik neer. De man is nu nog na genoeg geheel verlamd. Vrienden noemen het een wonder dat hij nog leeft. De Zuidmolukkers vluchten in *n Volkswagenbusje, waarvan het ken teken door getuigen is opgenomen. Dat busje, zo blijkt later, is ruim een week eerder ook gebruikt bij de overval in Moordrecht. Tijdens het onderzoek wordt het de politie duidelijk dat enkele ben deleden ook tekenen voor een mis lukte overval aan de Slinge in Rot terdam-Zuid. Daar werd op de och tend van 3 mei vorig Jaar de 30-ja rige boekhouder van een handels maatschappij beschoten op het mo ment dat hij met 48.300 gulden in zijn tas een bankfiliaal verlaat. De overval mislukt. Niemand wordt ge wond. In de loop van december werden, een voor een, de zeven daders van de wraakactie aan de Mauritsplaats aangehouden. Drie van hen blijken betrokken te zijn geweest bij de overval in Moorütrechit. De vierde man van die zaak wordt korte tijd later aangehouden. Dit weekeinde werd het laatste bendelid gearres- resteerd, de 18-Jarige Rotterdam mer Piet M. Volgens de politie is de man die op de Turkse theehuiShouder heeft geschoten de 22-jarige pijpfiibter M. T uit Capelle aan de IJssel T. was ook van de party by de overval in Moordrecht. Het machinepistool dat hij hanteerde, zo blijkt later uit schietproeven, is ook ai op 26 Juli in Geleen gebruikt, toen drie Zuidmo lukkers het kantoor van een koppel baas overvielen en een man dood schoten en een tweede zwaar ver wondden. Twee van de daders daar van zijn al veroordeeld tot langdu rige gevangenisstraffen. De schutter is echter nog steeds zoek. De man, B.I. heeft in Rotterdam ondergedo ken gezeten bij een van de andere bendeleden. Volgens majoor Van de Ban heb ben de Jeugdige overvallers steeds een zaak goed voorbereid. Aan hun daden gingen langdurige verken ningen vooraf. Voor de overval in Moordrecht hadden ze ook ether en lappen stof meegenomen om hun slachtoffers te bedwelmen. Na smeekbeden van mevrouw De Boer hebben zij dat plan laten varen. De politie acht het niet uitgesloten dat er nog meer roofovervallen op naam van de bende staan. Het on derzoek duurt voort. Gruijters grijpt in DEN HAAG Minister Gruy- ters van Volkshuisvesting wil de bouw van 150 vakantiebunga lows in Renkum (Gld.) stop zetten. Hy zal by de Kroon aandringen op schorsing van de bouwvergunning. De vakantiehuisjes worden ge bouwd in een bos in het ge- meentedeel Wolpheze, waar volgens het geldende bestem mingsplan maar 50 huisjes mo gen worden gebouwd. Gedepu teerde Staten van Gelderland, die vorige week ontdekten dat de bouw in stryd is met het be stemmingsplan, riepen de hulp van Gruijters in. Vaste jaarlijkse vergoeding voor raadsleden PEKING Nederlandse en Chi nese ambtesnaren zullen gaan wer ken aan de opstelling van een lucht vaartakkoord tussen de volksrepu bliek China en Nederland. Dat ver telde minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken in Peking. "Het is géén akkoord over het ver lenen van landingsrechten. Ook zal een scheepvaartakkoord kunnen wor den afgesloten, waartoe al voorberei dende besprekingen zijn geweest". De minister zed dit gisteravond nd' afloop van zijn reeks besprekin gen met zijn Chinese ambtgenoot Tsjiao Koean-Hoea. "Ik ben voldaan over de versterking van de weder zijdse betrekkingen", zo vervolg de hij. Ook zal men zich beraden over een uitbreiding van de culturele contac ten tussen beide landen. Hierbij dacht de Nederlandse minister aan meer wederzijdse informatie. Ook heeft hij de mogelijkheid besproken van het permanent vestigen van een Nederlandse Journalist In Peking. Minister Van der Stoel heeft zijn Chinese collega uitgenodigd voor een tegenbezoek aan Nederland. De Chi nese bewindsman heeft de uitnodi ging aanvaard. Volgens minister Van der Stoel is gedurende de besprekingen van de afgelopen dagen gebleken dat een steite Europa brandend actueel is voor China. Zij hebben belang stelling voor Europa en zien de een wording ervan als een belangrijk te genwicht tegen de Sowjet-Unie. Ze hebben voortdurend beklemtoond, dat een sterke verdediging een nood zaak voor Europa is. Minister Van der Stoel wees er uitdrukkelijk op dat de Nederlandse defensie-inspannin gen niet aan de orde zijn geweest. Gezien de Chinese belangstelling, voor Europa heb ik gesuggereerd, aldus minister Van der Stoel, dat de Chinezen een ambassadeur naar de Europese Gemeenschappen moeten sturen. Deze gedachte is niet direct verworpen en ik verwacht dat ze se rieus overwogen zal worden. DEN HAAG (ANP) Met het democratiseren van de onderne ming moet worden voortgegaan. Dit heeft de scheidende voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond, mr. P. M. H. van Bo ven, gistermiddag meegedeeld op de laatste informatieve persbijeen komst van dit verbond onder zijn leiding. Onder zijn gehoor bevond zich zijn opvolger ir. J. A. de Wit uit Helmond. De heer Van Boven is ook van mening dat partijen in het bestuur van de stichting van de arbeid nu verder moeten gaan met het uit werken van gedachten over zoge naamde immateriële punten waar over tijdens de besprekingen over mogelijkheden voor een centraal akkoord voor 1975 afspraken zyn gemaakt. Er is nu, nadat de bespre kingen over die mogelijkheden op 4 december Jl. zijn mislukt, naar da mening van de heer Van Boven al le aanleiding die afspraken in be sprekingen van het bestuur van de stichting van de arbeid af te ron den. Over de weer in discussie geko men verdeling van winsten herin nerde de heer Van Boven er aan dat de werkgevers tien Jaar ge leden. toen het onderwerp voor het eerst aan de orde kwam, die verde ling hebben afgewezen. Er is sinds dien een en ander gebeurd dat de winsten alleen maar heeft verkleind en daarmee praktisch nog meer de mogelijkheden voor verdeling teniet heeft gedaan. Hij merkte op dat het slechte on dernemingsklimaat een begrip is dat hem niet aanspreekt en dat hij in de loop van zijn elfjarig voorzit terschap van een centrale werkge versorganisatie ook nimmer heeft gebezigd. Klimaat is een ongrijp baar iets. Wel is duidelijk dat in vesteren werkgelegenheid schept en dat het met het investeren in ons land niet bijster best is gesteld. Ook is zijns inziens duidelijk dat investeringen van Nederland in het buitenland in 1973 2148 miljoen gul den hebben bedragen tegen 3325 miljoen in de eerste drie kwartalen van 1974. In dezelfde tijdvakken gen in ons land resp. 166 miljoen gulden meer en 628 gulden minder in ons land geïnvesteerd. DEN HAAG Gemeenteraadsleden zullen een vaste jaarlijkse vergoe ding krijgen in plaats van het nu gebruikelijke bedrag per vergadering. Dit staat in een wetsontwerp, dat mini* ster De Gaay Fortman (Bin nenlandse Zaken) heeft ingediend bij de Tweede Kamer. Het wetsontwerp stelt voor, het in e gemeentewet vastgelegde systeem van presentiegelden (een vergoeding per bijgewoonde vergadering) te ver vangen door een vast bedrag per Jaar, plus een tegemoetkoming in de kos ten. De gemeenteraden zullen de hoogte van deze vergoedingen moe ten vaststellen volgens de regels van een nog vast te stellen algemene maatregel van bestuur. De gemeen ten hebben daarbij de vrijheid om maximaal 50 procent naar bene den af te wijken van algemeen vast gestelde maximumbedragen. Een spandoek met het op schrift "Wif willen werk, geen w.w." is door de werknemers van Crosland Filters in 's- Hertogenbosch "boven de in gang van het bedrijf gehan gen. De bezetting duurde gis teren en vannacht voort. Het overleg dat gistermiddag zou plaatsvinden ging niet door omdat de bezetters eisten dat daarbij ook vertegenwoordi gers van de Engelse directie aanwezig zouden zijn. Dit bleek niet mogelijk. ÏVrouw vermist sinds Kerstmis SPRANG-CAPELLE In het Bra bantse Sprang-Capeille wordit aü ruflm anderhalve week de alleenwonende 65-jarige weduwe M. A. Hulst-Op- horst vermist. De vrouw heeft op tweede Kerstdag, nadat zy 's mid dags nog door een van haar kinde ren was bezocht, te voet haar woning verlaten en is sindsdien niet terug gekeerd. Een uitgebreide speuractie van de politie leverde tot nu toe geen enkele aanwijzing op. In Veendam wordt hard ge werkt om aUe Nederlandse automobilisten voor 1 februari van deel III van het kentekenbewijste voorzien. Hebt u nog geen derde deel van het kentekenbewijs in huis? "Geen paniek", zegt de Rijksdienst voor t Wegverkeer. Als men volgens de voorschriften handelt komt het wel in orde. Het is wel zo, dat het merendeel van de Nederlandse autobezitters inmiddels een acceptgirokaart voot f 17.50 in de bus moet hebben ge had. Met als enige uitzondering de eigenaren van spik-splónternieuwe automobielen. Op 1 januari was men klaar met alle nummers met letters die voor en achter de cijfers staan en de series A. en B. met de letters tussen de cyfers. Wie daarby hoort en toch nog geen acceptgirokaart heeft ge had moet spoorslags naar een post kantoor om een zogenaamde "wiitte kaart" in te vullen. De Inzenders van dergelijke witte kaarten en degenen, die de giro kaart met wijzigingen hebben te ruggestuurd. Zij vormen het gat in de normale doorstroming. Die 400.000 personen vormen de achter stand. Maar deze achterstand is niet zo groot dat de mensen van de kentekenregistratie in Veendam zich geroepen voelen de minister te verzoeken om uitstel van de rege ling tot na 1 februari. Als Je er zeker van bent "dat Je ln de molen zit" heeft het absoluut geen zin op te bellen naar de ken tekenregistratie in Veendam. Het nummer is toch meestal in gesprek, hoewel men er 1600 telefoontjes per dag verwerkt. Ook schrijven heeft in dat geval weinig zin. "Het probleem is", zo zegt de heer D. J. J. C. Nengerman, hoofd van de afdeling kentekenbewijzen, "dat wat Je vandaag vaststelt, morgen al niet meer klopt". Het was waarschijnlijk allemaal wat eenvoudiger geweest als Je alle autoverkopen voor laten we zeggen een maand had verboden. Nu komt het voor dat mensen him f 17.50 hebben betaald om vervolgens hun auto te verkopen aan een volsla gen onbekende zonder dat ze deel III al in handen hadden. GEEN REDEN TOT UITSTEL De koper probeert dan zo'n derde deel aan te vragen, waarop de com puter hem verteld dat voor zijn auto al een dergelijk papier is verstrekt. En dan is er ook een fiks aantal mensen die zonder meer hebben be taald zonder de gegevens op de gi rokaart te vergelijken met die op hun kentekenbewijs. Ze betalen dan vaak voor een auto die ze al lang niet meer bezitten. Krijgen ze dan nog een girokaart voor de auto waarin ze op dat moment rijden dan verdwijnt die onder het motto "ik heb al betaald'' in de prullenmand Een tegenvaller voor de kenteken- registrateurs was ook dat de Pos- cheque- en girodienst het enorme aanbod niet kon verwerken. Vooral omdat er rond de Jaarwisseling een ongewoon druk betalingsverkeer plaatsvindt. Vandaar dat van de drie verzendmaohines bij de Rijksdienst in Den Haag er nu twee girokaar ten doordraaien en nog maar één kentekenbewijs. Na 1 februari zullen ook pas de zogenaamde vrijwaringsbewijzen verkrijgbaar zijn, waarmee de verko per van een auto kan bewijzen dat het voertuig hem ndec langer toebe hoord. Tot die daitum moeten verko pen van tweedehandsjes nog in goed vertrouwen worden afgehandeld. Tenslotte nog een waarschuwing: Bewaar de kopie van kentekenbewijs deel m thuis uitermate zorgvuldig. Zo goed, dat je het bij wijze van spreken over vijf Jaar nog kan vin den. Je krygt wel elk jaar 'n nieuw deel III, maar een nieuwe kopie, krijg Je alleen bij een nieuwe auto.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6