Grammof oonplatenhandel is verbaasd over de gouden lp van Toon Crisis bij de VARA televisie bezworen C vandaar/.. ...en gisteren Werd cabaretier onverdiend onderscheiden? TV morgén] H. Wijnberg knoeide met kilometertellers De lichtgewicht Singer Starlet DINSDAG 7 JANUARI 1975 Heeft Toon Hermans in het programma van Mies Bouwman twee gouden platen gekregen die hij in feite niet verdiende? De Nederlandse grammofoonplatenhandel moet vrijdagavond verbijsterd hebben toegekeken toen Neerlands grootste show man met de blinkende recordschijven het podium verliet. Want reeds op zaterdag 28 december, de dag na de uitzending van Toon's optreden voor de televisie bleek de f 35,- kostende door Boverma uitgebrachte dubbelelpee onverkoopbaar. De handel, die spreekt van de grootste ramp ooit in de platenindustrie er varen, constateerde sindsdien: „We kunnen het album aan de straatstenen niet kwijt". Toon Hermansdiep teleurgesteld Sprekend cijfer: Van de 1500 albums die het Amsterdamse filiaal van Vroom en Dreesman in huis heeft werden er op zaterdag 28 december nog geen 40 verkocht. Op diezelfde dag bleven ook in de zestien Vendet-filialen de verkoop cijfers ver beneden de verwachting. Inmiddels heeft de handel besloten tot aanzienlijke prijsverlagingen. V. en D., die in totaal 30.000 exemplaren van Bovema heeft afgenomen, prijsde het album een week geleden af op 21.95 en de Bijenkorf op 19.90. Leids V en D-directeur De Mol: „Ik geloof dat wij hier niet zo erg te kla gen hebben. Het is natuurlijk wel zo dat Toon Hermans de ouderen meer aanspreekt dan de Jongeren". Leids grammofoonplatenhandelaar Gé Hof enk: "Het album van Toon loopt inderdaad niet best. Het album kost officieel vijfendertig gulden, maar wij hebben de prijs inmid dels al verlaagd tot tweeëndertig gul den vijftig. Als het zo doorgaat zijn we misschien wel genoodzaakt om de prijs nog verder te verlagen. Ove rigens, Toon Hermans heeft dat goud gekregen, omdat Bovema er zoveel aan de handel heeft gesleten en niet omdat er zoveel over de toonbank zijn gegaan. De heer Puls, namens Vroom en Dreesman belast met de inkoop van grammofoonplaten voor alle filialen geeft als commentaar: "Ik geef toe dat de verkoop is tegengevallen. Maar daar heeft de prijsverlaging niets mee te maken. Reeds op de dag van de uitzending op vrijdag 27 december verscheen er in alle dagbladen een advertentie van het cash and carrybedrijf "Maxie" (een nevenbedrijf van Bijenkorf Beheer) met de mededeling dat de plaat van Toon daar verkrijgbaar was voor 24.-. Wij waren toen genoodzaakt ook onze prijs aan te passen." Deze prijsdumping heeft voor de kleine grammofoonplatenhandel ernstige gevolgen gehad. Klanten die daar eerder 35- voor de dubbelelpee hadden neergeteld heb ben inmiddels een bedrag van 14.- opgeëist omdat zij zich door de prijsverlagingen in de warenhuizen bekocht voelen. Het uitreiken van een gouden plaat zonder dat het vereiste verkoopcijfer werd bereikt is een systeem dat in de platenindustrie vaker wordt toegepast. Uitgangspunt daarbij is: de plaat loopt wel aardig, maar nog niet goed genoeg. Geef de betrokken artiest vast een gouden plaat, dan zal dat de verkoop stimuleren. Maar in het geval van Toon Hermans is zelfs van een redelijke verkoop geen sprake. Toen Mies Bouwman vrijdagavond Toon Jubelend toesprak met de woorden: "Van Jouw plaat zijn nu 75000 exemplaren verkocht bedoelde zij het aantal platen dat Bovema bij de grammofoonplatenhandel heeft afgezet. Het is gebruikelijk dat bij een verkoop van 25000 platen een gouden plaat wordt uitgereikt. Maar zelfs dat aantal is in het geval van Toon Hermans niet bereikt. Reactie van Bovema: "Wij hebben 75000 platen bij de handel afgezet. Die zijn dus verkocht. Toon heeft dus recht op een gouden plaat. Nu al is een platinaplaat in bewerking." Toen onzerzijds werd opgemerkt dat deze Diaten niet aan de consument zijn verkocht antwoordde de verte genwoordiger van Bovema: "Nee, maar zo is nu eenmaal het systeem. Wij hebben ze verkocht aan de handel, dus heeft de artiest recht op een gouden plaat." STUNT De indruk wordt gewekt dat het publiek van dit systeem op de oogte is. Wie echter geen kennis heeft van deze branche verkeert in de veronderstelling dat de verkoop aan de consument geldend is. Zo wordt het ook door de grammofoon platenmaatschappijen steeds voorge dragen en zo werd ook de gouden schijf van Toon Hermans door Mies Bouwman gepresenteerd. Hoewel de AVRO geheel argeloos als commentaar verstrekt dat de toekenning van de gouden platen een zaak is van Bovema en dat zij de cijfers van Bovema niet in twijfel trekt, weten insiders te vertellen dat hier sprake is van een stunt en dat Toon Hermans diep teleurgesteld is over de slechte verkoop van zijn dubbelelpee. Enkele handelaren die wij belden spreken van volksverlakkerij en zijn van mening dat er geen plaat méér om wordt verkocht. Nederland I Maroo0Polos (K) De reus die alleen maar aan zich zelf dacht, tekenfilm-sprookje. 17.00- les 10. NOS: 18.45 (K) Paulus de bos- IKOR: 19.05 (K) Joke/Ger- 22.55 (K) Journaal. Nederland II NOS: 18.45 (K) Paulus de boska bouter. 18.55 (K) Journaal. 19X>5 (K) king. NOS: 20.00 (K) Journaal. Poli tieke Partijen: 20.20 Gereformeerd Po- 2.36 (K) Journaal. HILVERSUM De VARA-televl- siemedewerkers, die hadden gedreigd het werk neer te leggen omdat ze zich niet konden verenigen met de door het hoofdbestuur voorgestelde reoranisatie. blijven aan het werk. Gisteren hebben ze dat beloten. Bij de aangekondigde staking waren medewerkers betrokken vam de afde lingen Achter het Nieuws, de Om budsman en Documentaires. Tot de nieuwe structuur was be sloten op 20 december. In die struc tuur zijn vijf secties geformeerd on der leiding van Wim Bosboom, die samen met de inmiddels tot adjunct directeur televisie van de VARA be noemde Koos Postema een zogenaam de kerngroep vormen. In zijn nieuw jaarstoespraak afgelopen vrijdag had VARA-voorzitter Kloos medegedeeld dat de oppositie zich met de nieuwe structuur moest verenigen en dat het bestuur niet zou schromen on willige medewerkers niet toepassing van de CAO-regels te ontslaan. De aanvankelijke dwarsliggende af delingen hebben het bestuur wel dringend verzocht alsnog een com missie van goede diensten in te stel len. Voor de aanvaarding van de nieuwe structuur was dit overigens geen voorwaarde. De rebellerende medewerkers gingen door de knieën nadat zij beseften dat werkweigering tot onmiddellijk ontslag zou kunnen lelden zonder de mogelijkheid tot beroep op een WW-uitkering. Aan de bespreking werd behalve door voorzitter Kloos en de medewerkers ook deelgenomen door de heer U.W. Rengelink, secretaris van de VARA- tv en Wim Bosboom. Koos Postema, adjunct-directeur televisie van de VARA. ADVERTENTIE Boete en voorwaardelijke veroordeling De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep". Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599,— En als u niet wint,heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349,— Te winnen In de Puzzelaktie Geven voor Leven In deze krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel meel LOS ANGELES (AP) De uit Ne- derland afkomstige vriend van de actrice Elizabeth Taylor, de 40-ja- rige Henry Wijnberg, is gisteren in Los Angeles beboet met 1.000 dollar en voorwaardelijk veroordeeld tot drie jaar omdat hij bij de verkoop van gebruikte auto's, kilometertel lers zou hebben „teruggedraaid", waardoor ze minder gereden zouden hebben dan in werkelijkheid. Hij was ook van diefstal beschiuMigd maar deze aanklacht werd onbeweeein geacht. De rechter gaf Wijnberg toestem ming de V.S. tot 1 juli te mogen ver. laten. Hij vertrekt binmenkort met zijn vriendin naar Europa waar deze gaat optreden in een film. Wijnberg, een Amsterdammer, werd op 17 oktober van verleden jaar be schuldigd van het verkopen van vier auto's, tussen juli 1972 en mei 1973, waarvan met de kilometertellers was geknoeid. In jund 1973 werd hij aan de actrice voorgesteld door de Britse acteur Pe ter Lawford en sinds Elizabeth Tay lor van haar man, de Britse acteur Richard Burton, in juni 1974 scheid de was Wijnberg haar vaste vriend geworden. NEDERLAND I 18.15 Hoe is het gemaakt (TELEAC) 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Beertje Colargol (VPRO) 19.15 Culemborg bijvoorbeeld, tv-serie (VPRO) 19.45 Popeye (VPRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Berichten uit de samenleving (VPRO) 20.35 Vivre sa vie, speelfilm (VPRO) 22.00 Zendtijd van het Simplisties Verbond (VPRO) 22.30 Zorg vliedt, serie over het Nederlandse landschap (VPRO) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Black Beauty, jeugdserie (NCRV) 19.30 Tweekamp, kwis voor middelbare scholieren (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Herkent u deze tijd?, familiekwis (NCRV) 21.15 Springtrofee 1974—1975 (NCRV) 22.05 Hier en Nu, aktualiteitenrubriek (NCRV) 22.45 Dirigerende zangers, deel 1 geestelijke liederen (NCRV) 22.55 Journaal (NOS) Gonneke moet op aanbeveling van de voogdijraad in een warm gezinsklimaat worden geplaatst. Er is een gezin van vader, moeder, dochter Marion en zonen Er.k en Hans. Wat zal dit gezin voor oplossing kiezen als er geen eigen kamer voor Gonneke beschikbaar is? a) Gonneke moet maar een ander gezin zoeken: b) Men zal Gonneke opnemen op voorwaarde dat zij het contact met haar eigen moeder verbreekt: c) Men zal haar opnemen en zij mag bij Marion op de kamer slapen: d) Men zal haar opnemen en zij krijgt Eriks kamer, terwijl Erik bij Hans intrekt. Dit nu was het "bijzonder moeilijke probleem" dat Rob Out aan de vier-persoonsgezinnetjes in ,,Ons kent ons" voorlegde. Iedereen koos voor oplossing C en dat was blijkbaar goed, want ze kregen er behoorl jk wat punten voor. Maar was de vraagstelling ook goed? Zou u iets anders hebben gekozen? Zou u, als u miljoenen ogen op u gericht wist, voor oplossing A gekozen hebben, ook al wist u dat uw Marion, die toch al zo saiel beïnvloedbaar is en aanpassings moeilijkheden op school heeft, hoogstwaarschijnlijk voorgoed ver pest zou worden door de "moe lijke" Gonneke? Of zou u die zo onsympathieke beslissing B nemen, waarin Gonneke het contact met haar moeder moest verbreken, ook al wist u dat dif de enige mogelijkheid was om Gonneke (die onder invloed van haar onevenwichtige, drankzuchtige en trouwens ook aan de heroïne verslaafde moeder zo moeilijk was geworden) weer een normaal leven te laten leiden? U weet voor uzelf natuurlijk best dat oplossing C het beste zou zijn geweest, zowel voor Gonneke, die liefde nodig heeft, als voor Erik, die contacfcarm is en door zijn moederbinding een moederskindje dreigt te worden dat alleen nog maar met z Jn moeder naar de bios wil. Gonneke zou bij Erik op de kamer moeten slapen, oplossing E: 20 punten, maar geloof maar niet dat een van de families ertoe te porren zou zijn deze beste en eerlijkste oplossing te geven, want ze weten nu eenmaal aan welk verwachtingspatroon zij dienen te beantwoorden. Dat lijkt me een van de zwakke punten van "Ons kent ons", dat voor mijn gevoel n et van de grond wil komen vanwege alle gebruikelijke, al te gebruikelijke ingrediënten voor een spelshow die het bevat. De presentatie van Rob Out is op zichzelf niet onvoldoende, maar mist "persoonlijkheid", waardoor hi J in de categorie Tony Berk en Henk van Montfoort valt, en niet in de categorie Mies Bouwman en Berend Boudewijn. Betere berichten heb ik over "Aktua" dat met een paar goede onderwer pen sprekend op een echte actualiteitenrubriek leek. Weliswaar leek het sportonderdeel dit keer nergens op, en had Bob Kroon voor mij niet uit Genève hoeven komen om over Brezjnews gezondheidstoe stand te filosoferen (als Willem Duys ziek te bed ligjt, kant Brezjnjew toch ook wel eens ziek zijn), maar het interview met luitenant-generaal Tamaela van de Zuidmolukse republiek RMS, die over een getraind "legertje" beschikt, mocht er wezen, ook al hebben we Tamaela en a jn legertje al eens eerder op het scherm gezien. Vrolijk word ik er overigens niet van, noch van die man-tot-man-ge- veohten van die geüniformeerde Zuidmolukse jongens, noch van dat vaste geloof van Tamaela en zijn verwanten dat zij eens in een bevrijd Zuid-Molukken zullen wonen het is alsof je een heel oude tandeloze operator, met het album met vergeelde foto's op zijn schoot, ziet en hoort praten over ziin come-back in de Scala van Milaan in zijn glansrol van Paljas. Een interview met de Australische premier Whitlam bevatte ook al zo ongeveer alle vragen die je zo'n man kan stellen alleen leek het me foutief gedacht om te stellen dat Europa zoveel minder van Austral e weet dan Australië van Europa, en dat dat gek is. Ten slotte telt Australië minder inwoners dan Nederland, dus allicht dat we in Europa niet dagelijks wakker liggen van Australië. Veel interessanter was het tweege sprek met mr. De Brauw van DS'70 en Proloog-acteur Kees Maat over de verklaring van de federatievoor- atters van DS'70, dat zij achter de beschuldigingen van mevrouw Van Veenendaal staan inzake de demo cratie-ondermijnende indoctrinatie van Proloog. Het is een vreemd gezicht om te zien hoe een jong acteur zonder das en met veel haar op een veel intelligentere manier discussieert dan een oud-minister, die alles maar van horen zeggen had, en zelfs even in debatLging over de vraag of de Marxist Ernst Mandel nu een Fransman was (zoals hij dacht) of een Belg (zoals Kees Maat en Mandel zelf denken) Ik miste nochtans de vraag waarom een gesubsidieerd gezelschap niet vanuit een uiterst linkse, marxisti-' sche levensvisie zou mogen toneel spelen, zolang het marxisme in Nederland niet verboden is en b jvoorbeeld communistische schrij vers als Theun de Vries staatsprij zen en subsidies krijgen. DINSDAG 7 JANUARI Hilversum I PP.: 18.19 Uitzending van de Boeren 24.00 Nieuws. Hilversum n 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 De gesproken brief ry-nage, programma Drie loopt achter, 15.33 (S) After Sesjun: licht muziek programma. NCRV: 16.00 Hervormde middag-dienst. 16.20 (S) Klanksnoer: uitleg. NCRV: I Hi Hilversum III VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend- lasbiek. 7.20 (S) In de Roode aktfualïteiten, achtergronden, taren en muziek. (8.00 Nieuws) 9.00 Licht orkest met zangsolisten. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Radioweekblad. NOS: 11.00 Nieuws. 11.03 Jazz uit het historisch Archief. 11.30 Spiegel van Duitsland. VARA: 12.00 Mechelen Centraal: gesprek ken. 13.00 Nieuws. 13.11 Dingen van de dag. 13.25 (S) Een middagje stoomra dio een programma vol goede Jeugd herinneringen. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) ;elf en zij v (I). een (derde) projekt over Ont- wikto^ingssamenwerking. NOS 17.55 Hilversum III Ieder heel uur nieuws. KBO: 7.02 (S) Drie op Je boterham. 9.02 (S) Pep op drie. 11.03 (S) Drie draait on verzoek. 12.06 )S) Drie tussen KRO's pauzeprogram o.a. Raden Konitakt: de (S) De Hitmeesters 14.03 (S) Pop- De enscenering van Vondels „Gysbreght van Aemstel" in de Am sterdamse Westerkerk is volgens re gisseur Gar el Briels „een volkomen succes" geworden. Volgens de heer Briels waren 3.000 van de 3.250 plaat sen bezet. De „Gysbreght" is vier maal opgevoerd. Ook volgend Jaar hoopt Carel Briels de „Gysbreght" in Amsterdam te regisseren. of silence. KRO: 6.00-7.00 (S) Scheer je weg. WOENSDAG 8 JANUARI Hilversum I TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ont- bijt-Soos. (7.30 Nieuws; vwr de vrou' trips. 9.30 Van" heinde Mededelingen tA»/^11 land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Ak tua. 13.15 (S) Sport na sport. 13.45 (S) Brassband. 14.16 (S) Route A: gevarieerd programma. 15.60 Nieuws. De NCRV-radio gaat zendtijd beste den aan het onderwerp „Werkover leg". Donderdag om 21.50 uur via Hilversum I is de eerste aflevering deze „Bij de Tijd"-radioserie. Het betreft hier een reeks van zeven radiodocumentaires met bijbehorend schriftelijk materiaal over de mens in zijn werksituatie. In de uitzendin gen laten de samenstellers horen waar het bij werkoverleg om gaat.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5